2009-04-25
Alesvängen
Official final
On SS 5
93 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
72 |
|
Jo Inge Bakken |
KNA Kongsvinger |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
1:13,7 |
|
|
|
1 |
|
|
Per Gunnar Aarnes |
KNA Kongsvinger |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
71 |
|
Håkan Svensson |
Fägre MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
1:16,1 |
2,4
|
2,4
|
2,4
|
2 |
|
|
Anders Sjöberg |
Ljungby MK |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
73 |
|
Anders Kärnede |
Älvbygdens MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
1:17,2 |
3,5
|
3,5
|
1,1
|
3 |
|
|
Stefan Larsson |
Kullings MS |
|
|
Lancer Evo III |
|
|
|
76 |
|
Kristian Johansson |
Kinds MK |
A-förare 2wd |
|
VW |
1:17,3 |
3,6
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Fredrik Livh |
Laxå MK |
|
|
Golf |
|
|
|
75 |
|
Leif Peterson |
Göteborgs MF |
A-förare 2wd |
|
Toyota |
1:17,7 |
4,0
|
0,4
|
0,4
|
2 |
|
|
Toni Sundkvist |
SMK Motala Bil |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: TRACTIVE |
|
|
74 |
|
Trond Gudbrand Svenkerud |
NAF Msp Hamar |
A-förare 4wd |
|
Subaru |
1:17,8 |
4,1
|
4,1
|
0,1
|
4 |
|
|
Tom Andre Haldammen |
NMK Hønefoss |
|
|
Impreza N14 |
|
|
|
201 |
|
Anders Brynildsen |
KNA Varna |
B-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
1:17,9 |
4,2
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Marlene Engan |
NAF Asker o Bærum |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
83 |
|
Johan Nilsson |
Vara MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
1:18,0 |
4,3
|
0,7
|
0,1
|
3 |
|
|
Matti Johansson |
Vara MK |
|
|
242 Släggräser |
|
|
|
102 |
|
Martin Norenby |
Dals MK |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
1:18,6 |
4,9
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Joakim Johannesson |
Dals MK |
|
|
944 GL |
|
|
|
103 |
|
Ulf Grolander |
Älvbygdens MK |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
1:19,2 |
5,5
|
0,6
|
0,6
|
2 |
|
|
Andreas Odenman |
Göteborgs MF |
|
|
240 |
|
|
|
79 |
|
Ulrik Ossiansson |
Götene MK |
A-förare 2wd |
|
VW |
1:19,4 |
5,7
|
2,1
|
0,2
|
4 |
|
|
Clas Larsson |
Götene MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
82 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
1:19,5 |
5,8
|
2,2
|
0,1
|
5 |
|
|
Björn Wessel |
Carlstad MC Bil |
|
|
940 |
|
|
|
100 |
|
Fredric Westerlund |
Värmdö MK |
B-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
1:19,6 |
5,9
|
1,7
|
0,1
|
2 |
|
|
Helene Westerlund |
Alingsås MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
87 |
|
Daniel Johansson |
Kullings MS |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
1:20,1 |
6,4
|
2,8
|
0,5
|
6 |
|
|
Daniel Westlund |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
81 |
|
Bengt Abrahamsson |
Kullings MS |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
1:21,0 |
7,3
|
3,7
|
0,9
|
7 |
|
|
Peter Fogel |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
66 |
|
Anders Prick |
SMK Trollhättan |
Klass 8 H2+I 76-81 |
|
Ford |
1:21,7 |
8,0
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Tommy Tellskog |
SMK Trollhättan |
|
|
Escort RS |
|
|
|
107 |
|
Jonas Enderlein |
Stenungsunds MS |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
1:23,3 |
9,6
|
4,7
|
1,6
|
3 |
|
|
Pierre Ellison |
Säffle MC |
|
|
242 |
|
|
|
84 |
|
Peder Eliasson |
Skene MS |
A-förare 2wd |
|
Opel |
1:23,4 |
9,7
|
6,1
|
0,1
|
8 |
|
|
Marcus Börjesson |
Skene |
|
|
Ascona B |
|
|
|
67 |
|
Björn Bäckström |
Botkyrka MK |
Klass 8 H2+I 76-81 |
|
Opel |
1:23,6 |
9,9
|
1,9
|
0,2
|
2 |
|
|
Tommy 'Sillen' Sildh |
Botkyrka MK |
|
|
Kadett 2.0 |
|
|
Applicant: Meca Haninge Hoffsten Parts AB |
|
|
54 |
|
Bosse Sundin |
Dals MK |
Klass 7 G2+H1 70-75 |
|
Volvo |
1:24,2 |
10,5
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Bertil Raggen Karlsson |
Dals MK |
|
|
142 |
|
|
|
91 |
|
Jörgen Sundström |
Vara MK |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
1:24,2 |
10,5
|
|
|
1 |
|
|
Håkan Engelbrektsson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
55 |
|
Erik Uppsäll |
Skepptuna MK |
Klass 7 G2+H1 70-75 |
|
Saab |
1:24,6 |
10,9
|
0,4
|
0,4
|
2 |
|
|
Sören Dahlin |
Huddinge MK |
|
|
96 V4 |
|
|
Applicant: Rally Team Olsbergs |
|
|
60 |
|
Gunnar Fredriksson |
Katrineholms MK |
Klass 7 G2+H1 70-75 |
|
Saab |
1:24,9 |
11,2
|
0,7
|
0,3
|
3 |
|
|
Viktor Fredriksson |
Katrineholms MK |
|
|
96 |
|
|
|
85 |
|
Joakim Larsson |
Laxå MK |
A-förare 2wd |
|
Peugeot |
1:25,0 |
11,3
|
7,7
|
0,1
|
9 |
|
|
Simeon Larsson |
Laxå MK |
|
|
306 |
|
|
Applicant: Däckverkstan i Nora |
|
|
56 |
|
Jan Hagberg |
Kinds MK |
Klass 7 G2+H1 70-75 |
|
Opel |
1:25,2 |
11,5
|
1,0
|
0,2
|
4 |
|
|
Christer Lundman |
Kinds MK |
|
|
Ascona A |
|
|
Applicant: 76 motor oil |
|
|
90 |
|
P-Å Forsman |
Dals MK |
A-förare 2wd |
|
BMW |
1:25,2 |
11,5
|
7,9
|
|
10 |
|
|
Carl-Johan Nordgren |
Dals MK |
|
|
2002 |
|
|
|
116 |
|
Stig Rune Skjærmoen |
NMK Elverum |
B-förare 2wd |
|
Peugeot |
1:25,3 |
11,6
|
6,7
|
0,1
|
4 |
|
|
Martin Otterstad |
NMK Elverum |
|
|
206 XS |
|
|
|
51 |
|
Ruben Davidsson |
Västra Östergötlands MK |
Klass 7 G2+H1 70-75 |
|
Volvo |
1:25,4 |
11,7
|
1,2
|
0,1
|
5 |
|
|
Torbjörn Kadebro |
Västra Östergötlands MK |
|
|
142 |
|
|
Applicant: 76 Lubricants |
|
|
108 |
|
Robert Johansson |
Stenungsunds MS |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
1:25,7 |
12,0
|
7,1
|
0,3
|
5 |
|
|
Roger Levin |
Stenungsunds MS |
|
|
240 |
|
|
|
49 |
|
Henrik Boivie |
Almunge MK |
Klass 7 G2+H1 70-75 |
|
Ford |
1:26,3 |
12,6
|
2,1
|
0,6
|
6 |
|
|
Tom Jansson |
Amk |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
Applicant: ARC Motorsport |
|
|
124 |
|
Andreas Westlund |
Kullings MS |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:26,4 |
12,7
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Niclas Börjeson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
28 |
|
Lasse Drotz |
Waxholms MK |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Volvo |
1:26,9 |
13,2
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Claes Rundlöf |
Waxholms MK |
|
|
Amazon 122 |
|
|
Applicant: Hamnkrogen Vaxholm |
|
|
89 |
|
Fredrik Spång |
Borås MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
1:26,9 |
13,2
|
9,6
|
|
11 |
|
|
Mikael Lindén |
Kullings MS |
|
|
142 |
|
|
|
105 |
|
Peder Johansson |
Kullings MS |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
1:26,9 |
13,2
|
8,3
|
|
6 |
|
|
Kristian Lennartson |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
119 |
|
Henrik Andersson |
Kullings MS |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:26,9 |
13,2
|
0,5
|
|
2 |
|
|
Peter Wester |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
97 |
|
Jan Wigertson |
Kullings MS |
B-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:27,1 |
13,4
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Göran Wigertson |
Kullings MS |
|
|
740 |
|
|
|
17 |
|
Magnus Karlsson |
Östergyllen RC |
Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 |
|
Ford |
1:27,2 |
13,5
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Thorbjörn Olofsson |
Östergyllen RC |
|
|
Cortina Lotus |
|
|
|
44 |
|
Gunnar Asplund |
Vallentuna MK |
Klass 7 G2+H1 70-75 |
|
Volvo |
1:27,2 |
13,5
|
3,0
|
|
7 |
|
|
Olle Asplund |
Vallentuna MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
65 |
|
Göran Andersson |
SMK Vingåker |
Klass 8 H2+I 76-81 |
|
Opel |
1:27,5 |
13,8
|
5,8
|
0,3
|
3 |
|
|
Andreas Andersson |
SMK Vingåker |
|
|
Ascona B |
|
|
Applicant: PRO-RALLY TEAM |
|
|
47 |
|
Björn Ask |
Taxinge MK |
Klass 7 G2+H1 70-75 |
|
Volvo |
1:27,8 |
14,1
|
3,6
|
0,3
|
8 |
|
|
Håkan Hult |
Björkviks MC |
|
|
142 |
|
|
Applicant: PRO Rallyteam |
|
|
70 |
|
Emil Tigerberg |
Götene MK |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
1:27,9 |
14,2
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Philip Ahlstrand |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
|
93 |
|
Markus Johnzon |
Varbergs MK |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
1:28,0 |
14,3
|
3,8
|
0,1
|
2 |
|
|
Peter Dahlsund |
Varbergs MK |
|
|
244 |
|
|
|
131 |
|
Per-Jörgen Svensson |
Kullings MS |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:28,0 |
14,3
|
1,6
|
|
3 |
|
|
Magnus Andersson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
95 |
|
Urban Andersson |
Stenungsunds MS |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
1:28,1 |
14,4
|
3,9
|
0,1
|
3 |
|
|
Christer Andersson |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
|
96 |
|
Thomas Hegge |
Anderstorp RC |
B-förare Grupp E |
|
VW |
1:28,2 |
14,5
|
1,1
|
0,1
|
2 |
|
|
Per-Arne Jörlid |
Borås MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
33 |
|
Per Gustavsson |
Kullings MS |
Klass 7 G2+H1 70-75 |
|
Volvo |
1:28,5 |
14,8
|
4,3
|
0,3
|
9 |
|
|
Per-Anders Nilsson |
Vara MK |
|
|
142 |
|
|
|
121 |
|
Jimmie Walfridson |
MK Ratten |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:28,8 |
15,1
|
2,4
|
0,3
|
4 |
|
|
Carl-Johan Sahlström |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Helmia |
|
|
143 |
|
Petter Kristiansen |
NMK Sør-gudbrandsdal |
C-förare 2wd |
|
Peugeot |
1:28,8 |
15,1
|
|
|
1 |
|
|
Ole Kristian Brennum |
NMK Sør-gudbrandsdal |
|
|
206 |
|
|
|
21 |
|
Nils Bergquist |
Västerås MS |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Volvo |
1:28,9 |
15,2
|
2,0
|
0,1
|
2 |
|
|
Karl-Erik Magnusson |
Västerås MS |
|
|
Amazon 122S |
|
|
Applicant: Carfix Rallyteam |
|
|
146 |
|
Mattias Adielsson |
Göteborgs MF |
Ungdomsrally |
|
VW |
1:29,0 |
15,3
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Peter Olofson |
Ryds MK |
|
|
Polo 1.4 GTI |
|
|
|
92 |
|
Fredrik Lans |
Falköpings MK |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
1:29,1 |
15,4
|
4,9
|
0,1
|
4 |
|
|
Jörgen Lans |
Falköpings MK |
|
|
240 |
|
|
|
94 |
|
Mats Johansson |
Göteborgs MF |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
1:29,2 |
15,5
|
5,0
|
0,1
|
5 |
|
|
Annette Andre |
Göteborgs MF |
|
|
242 |
|
|
|
132 |
|
Robert Johansson |
Göteborgs MF |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:29,5 |
15,8
|
3,1
|
0,3
|
5 |
|
|
Torbjörn Thomsen |
Älvbygdens MK |
|
|
240 |
|
|
|
14 |
|
Björn Sjunning |
SMK Gävle |
Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 |
|
Ford |
1:29,7 |
16,0
|
2,5
|
0,2
|
2 |
|
|
Christer Göransson |
SMK Gävle |
|
|
Cortina Lotus |
|
|
|
120 |
|
Johan Nyman |
SMK Trollhättan |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:30,0 |
16,3
|
3,6
|
0,3
|
6 |
|
|
Klas Ivarsson |
SMK Trollhättan |
|
|
244 |
|
|
|
43 |
|
Jonas Lindvall |
Botkyrka MK |
Klass 7 G2+H1 70-75 |
|
Saab |
1:30,1 |
16,4
|
5,9
|
0,1
|
10 |
|
|
Anette Nygren |
Botkyrka MK |
|
|
96 |
|
|
|
118 |
|
Bo Johannesson |
Dals MK |
B-förare 2wd |
|
Saab |
1:30,4 |
16,7
|
11,8
|
0,3
|
7 |
|
|
Tore Johannesson |
Dals MK |
|
|
96 V4 |
|
|
|
41 |
|
Mats Karlsson |
MK Kopparberg |
Klass 7 G2+H1 70-75 |
|
Saab |
1:30,6 |
16,9
|
6,4
|
0,2
|
11 |
|
|
Åke Kjellgren |
VÖMK |
|
|
V4 |
|
|
Applicant: TEAM KÅCE BILSERVICE |
|
|
24 |
|
Thomas Theorin |
Anderstorp RC |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Volvo |
1:30,7 |
17,0
|
3,8
|
0,1
|
3 |
|
|
Bengt Svensson |
Anderstorp RC |
|
|
Amazon |
|
|
|
42 |
|
Jörgen Einar |
Skepptuna MK |
Klass 7 G2+H1 70-75 |
|
Volvo |
1:30,8 |
17,1
|
6,6
|
0,1
|
12 |
|
|
Carina Jonsson |
Skepptuna MK |
|
|
P1800 E |
|
|
Applicant: LFT Racing |
|
|
13 |
|
Tommy Eriksson |
MK Speed |
Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 |
|
Ford |
1:31,1 |
17,4
|
3,9
|
0,3
|
3 |
|
|
Hans Eriksson |
MK Speed |
|
|
Cortina Lotus |
|
|
|
145 |
|
David Pettersson |
Falköpings MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
1:31,1 |
17,4
|
2,1
|
|
2 |
|
|
Patrik Pettersson |
Skövde MK |
|
|
740 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
32 |
|
Tommy Nilsson |
Finspångs MS |
Klass 6 G1 66-69 |
|
Opel |
1:31,3 |
17,6
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Kent Stigh |
Finspångs MS |
|
|
Kadett Rally |
|
|
|
35 |
|
Terje Plomén |
SMK Valdemarsvik |
Klass 7 G2+H1 70-75 |
|
Volvo |
1:31,3 |
17,6
|
7,1
|
|
13 |
|
|
Carina Plomén |
SMK Valdemarsvik |
|
|
142 |
|
|
|
141 |
|
Fredrik Olsson |
MK Trophy |
C-förare 2wd |
|
Opel |
1:31,4 |
17,7
|
2,6
|
0,1
|
2 |
|
|
Per-Åke Johnsson |
MK Trophy |
|
|
Ascona |
|
|
|
123 |
|
Jonas Kolbert |
Vara MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:31,7 |
18,0
|
5,3
|
0,3
|
7 |
|
|
Erik Grek |
Vara MK |
|
|
244 |
|
|
|
23 |
|
Karl-Olov Ölmin |
Skepptuna MK |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Volvo |
1:32,1 |
18,4
|
5,2
|
0,4
|
4 |
|
|
Joan Larsson |
Taxinge MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
45 |
|
Pelle Klerehag |
Waxholms MK |
Klass 7 G2+H1 70-75 |
|
Opel |
1:32,1 |
18,4
|
7,9
|
|
14 |
|
|
Lasse Karlsson |
MK Rimo |
|
|
Ascona |
|
|
|
38 |
|
Karl-Fredrik Westlund |
Degerfors RC |
Klass 7 G2+H1 70-75 |
|
Saab |
1:32,3 |
18,6
|
8,1
|
0,2
|
15 |
|
|
Johan Westlund |
Degerfors RC |
|
|
V4 |
|
|
|
4 |
|
Stefan Segerljung |
Vallentuna MK |
Klass 2 F -1000cc 62-65 |
|
Saab |
1:32,4 |
18,7
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Thomas Rathsman |
|
|
|
96 De Luxe |
|
|
|
9 |
|
Per-Arne Sjöstedt |
Haninge MK |
Klass 2 F -1000cc 62-65 |
|
Saab |
1:32,7 |
19,0
|
0,3
|
0,3
|
2 |
|
|
Robin Sjöstedt |
Haninge MK |
|
|
96 |
|
|
|
8 |
|
Håkan Lidebjer |
V Östergötlands MK |
Klass 2 F -1000cc 62-65 |
|
Saab |
1:32,8 |
19,1
|
0,4
|
0,1
|
3 |
|
|
Joakim Österberg |
VÖMK |
|
|
Sport |
|
|
|
11 |
|
Mikael Lööv |
Rasbo MK |
Klass 3 F 1000-1300cc 62-65 |
|
Ford |
1:32,9 |
19,2
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Staffan Danielsson |
Rasbomk |
|
|
Anglia |
|
|
|
39 |
|
Bernt Bengtsson |
Älvbygdens MK |
Klass 7 G2+H1 70-75 |
|
Saab |
1:32,9 |
19,2
|
8,7
|
|
16 |
|
|
Bengt Lindqvist |
Älvbygdens MK |
|
|
V4 |
|
|
|
62 |
|
Lennart Stocker |
Värmdö MK |
Klass 8 H2+I 76-81 |
|
Opel |
1:33,2 |
19,5
|
11,5
|
0,3
|
4 |
|
|
Lars Fyrby |
MK Rimo |
|
|
Ascona B |
|
|
|
63 |
|
Jukka Kovalainen |
Säffle MC |
Klass 8 H2+I 76-81 |
|
Opel |
1:33,7 |
20,0
|
12,0
|
0,5
|
5 |
|
|
Tommy Gull |
Säffle MC |
|
|
Kadett |
|
|
|
129 |
|
Per Engblom |
Tjörns MF |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:33,7 |
20,0
|
7,3
|
|
8 |
|
|
Niklas Terner |
Dals MK |
|
|
244 |
|
|
|
6 |
|
Jonas Gustavsson |
SMK Gävle |
Klass 2 F -1000cc 62-65 |
|
Saab |
1:33,9 |
20,2
|
1,5
|
0,2
|
4 |
|
|
Lars Johansson |
SMK Gävle |
|
|
Sport |
|
|
|
125 |
|
Jessica Hägg |
Stenungsunds MS |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:33,9 |
20,2
|
7,5
|
|
9 |
|
|
Mattias Alfredsson |
Stenungsunds MS |
|
|
242 |
|
|
|
5 |
|
Fredrik Ekendahl |
Mälaröarnas MK |
Klass 2 F -1000cc 62-65 |
|
Saab |
1:34,0 |
20,3
|
1,6
|
0,1
|
5 |
|
|
Lars-Göran Olsson |
Vadstena RRC |
|
|
Sport |
|
|
|
31 |
|
Håkan Gustavsson |
MK Speed |
Klass 6 G1 66-69 |
|
Saab |
1:34,5 |
20,8
|
3,2
|
0,5
|
2 |
|
|
Conny Hellström |
MK Speed |
|
|
V4 |
|
|
|
7 |
|
Bo 'Ploppen' Pettersson |
SMK Gävle |
Klass 2 F -1000cc 62-65 |
|
Saab |
1:34,9 |
21,2
|
2,5
|
0,4
|
6 |
|
|
Ken Pettersson |
SMK Gävle |
|
|
Monte Carlo 850 |
|
|
|
29 |
|
Pelle Jonsson |
Ydre MK |
Klass 6 G1 66-69 |
|
Opel |
1:35,2 |
21,5
|
3,9
|
0,3
|
3 |
|
|
Mikael Jonsson |
Ydre MK |
|
|
Kadett Rally |
|
|
|
18 |
|
Janne Säfström |
Skepptuna MK |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Volvo |
1:35,8 |
22,1
|
8,9
|
0,6
|
5 |
|
|
Jonas Säfström |
Skepptuna MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
137 |
|
Tor Bækkevold |
KNA Indre Ytre Østfold |
C-förare 2wd |
|
Nissan |
1:36,1 |
22,4
|
7,3
|
0,3
|
3 |
|
|
Henriette Lie |
NAF Moss |
|
|
Almera |
|
|
|
128 |
|
John Hedlund |
Borås MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:36,4 |
22,7
|
10,0
|
0,3
|
10 |
|
|
Sten Hedlund |
Borås MK |
|
|
242 |
|
|
|
133 |
|
Carl Magnus Ivarsson |
Vara MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:36,8 |
23,1
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Matiias Kilhström |
Vara MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
126 |
|
Andreas Nilsén |
Vara MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:37,0 |
23,3
|
10,6
|
0,2
|
11 |
|
|
Anders Nordlander |
Vara MK |
|
|
242 |
|
|
|
30 |
|
Nisse Schön |
Tomelilla MK |
Klass 6 G1 66-69 |
|
M-B |
1:38,5 |
24,8
|
7,2
|
1,5
|
4 |
|
|
Tommy Thysell |
Tomelilla MK |
|
|
250 S |
|
|
Applicant: Team Cawalli Bilsport o MC |
|
|
135 |
|
Cerry Olsson |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:38,8 |
25,1
|
2,0
|
0,3
|
2 |
|
|
Tommy Andersson |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
127 |
|
Anders Johansson |
Mariestads MS |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:40,6 |
26,9
|
14,2
|
1,8
|
12 |
|
|
Johan Posth |
MK Ran Askersund |
|
|
244 GLT |
|
|
|
134 |
|
Johan Jansson |
Stenungsunds MS |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:42,3 |
28,6
|
5,5
|
1,7
|
3 |
|
|
Markus Björklund |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
|
147 |
|
Jesper Ödberg |
Falköping MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
1:43,3 |
29,6
|
14,3
|
1,0
|
3 |
|
|
Anders Andersson |
Falköping MK |
|
|
244 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|