2009-02-21
Dan Anderssons Minne
Official final
On SS 3
95 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
11 |
|
Mats Thorszelius |
SMK Uppsala |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
20:04,3 |
|
|
|
1 |
|
|
Tomas Thorszelius |
Rasbo MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
29 |
|
Tobias Söderqvist |
AMF Årsunda |
A-förare 2wd |
|
Toyota |
20:13,4 |
9,1
|
|
9,1
|
1 |
|
|
Jonas Edvardsson |
Gestrike RT |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Tractive AB |
|
|
18 |
|
Peter Appelskog |
Östergyllen RC |
A-förare 4wd |
|
Ford |
20:22,9 |
18,6
|
18,6
|
9,5
|
2 |
|
|
Pelle Carlsson |
Östergyllen RC |
|
|
Escort WRC |
|
|
Applicant: Team Appelskogs Bil |
|
|
27 |
|
Johan Eriksson |
Ludvika MS |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
20:26,6 |
22,3
|
22,3
|
3,7
|
3 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
|
Lancer Evo |
|
|
|
17 |
|
Daniel Lundberg |
Skepptuna MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
20:26,7 |
22,4
|
22,4
|
0,1
|
4 |
|
|
Mikael Nilsson |
Rasbo MK |
|
|
Lancer |
|
|
|
19 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
20:35,6 |
31,3
|
31,3
|
8,9
|
5 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: TEAM JRM RACING |
|
|
214 |
|
Conny Nyström |
SMK Söderhamn |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
20:40,8 |
36,5
|
36,5
|
5,2
|
6 |
|
|
Tomas Ekman |
SMK Söderhamn |
|
|
Evo 7 - E85 |
|
|
|
13 |
|
Björn Adolfsson |
Stockholms BK |
A-förare 4wd |
|
Škoda |
20:48,1 |
43,8
|
43,8
|
7,3
|
7 |
|
|
Cay Nybergh |
Huddinge MK |
|
|
Octavia |
|
|
|
207 |
|
Per-Arne Sääv |
VÖMK |
A-förare 2wd |
|
VW |
20:50,3 |
46,0
|
36,9
|
2,2
|
2 |
|
|
Kalle Lexe |
Ryds MK |
|
|
Golf GTI KitCar |
|
|
|
22 |
|
Anders Wänn |
Borlänge MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
20:53,4 |
49,1
|
49,1
|
3,1
|
8 |
|
|
Marie Abrahamssom |
SMK Dala |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
39 |
|
Jan Erik Eriksson |
Ludvika MS |
A-förare 2wd |
|
Saab |
20:54,3 |
50,0
|
40,9
|
0,9
|
3 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholms MK |
|
|
900 T16 |
|
|
|
47 |
|
Peo Berglund |
Sandvikens MK |
A-förare 2wd |
|
Ford |
20:54,3 |
50,0
|
40,9
|
|
3 |
|
|
Mattias Sundström |
Sandvikens MK |
|
|
Fiesta ST Flexifuel |
|
|
Applicant: Solkem AB |
|
|
201 |
|
Markus Hällbo |
Säters MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
20:56,5 |
52,2
|
52,2
|
2,2
|
9 |
|
|
Lars Gustafsson |
Hofors MS |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
16 |
|
Peter Dahlgren |
Huddinge MK |
A-förare 4wd |
|
Ford |
20:59,0 |
54,7
|
54,7
|
2,5
|
10 |
|
|
Jesper Elfver |
Värmdö MK |
|
|
Escort Cosworth |
|
|
Applicant: SKAB |
|
|
30 |
|
Ola Parkheden |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2wd |
|
VW |
21:00,2 |
55,9
|
46,8
|
1,2
|
5 |
|
|
Joel Ardell |
Norrköpings MK |
|
|
Golf III Multifuel |
|
|
|
41 |
|
Lars Fältman |
Rasbo MK |
A-förare 2wd |
|
Saab |
21:03,7 |
59,4
|
50,3
|
3,5
|
6 |
|
|
Andreas Olsson |
Rasbo MK |
|
|
9:3 Turbo |
|
|
|
34 |
|
Pekka Putto |
SMK Gävle |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
21:07,1 |
1:02,8
|
53,7
|
3,4
|
7 |
|
|
Christer Nygren |
SMK Gävle |
|
|
240 |
|
|
|
40 |
|
Erik Lindroth |
Mora MK |
A-förare 2wd |
|
Opel |
21:07,8 |
1:03,5
|
54,4
|
0,7
|
8 |
|
|
Henrik Hamberg |
Mora MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
38 |
|
Mikael Åhman |
Almunge MK |
A-förare 2wd |
|
Opel |
21:09,7 |
1:05,4
|
56,3
|
1,9
|
9 |
|
|
Patrik Åhman |
Almunge MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
32 |
|
Roine Björk |
Rasbo MK |
A-förare 2wd |
|
Opel |
21:13,3 |
1:09,0
|
59,9
|
3,6
|
10 |
|
|
Johnny Björk |
Rasbo MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
21 |
|
Kenth Östlund |
Hedesunda MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
21:15,7 |
1:11,4
|
1:11,4
|
2,4
|
11 |
|
|
Hans Ädel |
Hedesunda MK |
|
|
Lancer VII |
|
|
Applicant: Hedesunda Elektriska AB |
|
|
81 |
|
Kim Nilsson |
Skutskärs MS |
B-förare 2wd |
|
VW |
21:17,1 |
1:12,8
|
|
1,4
|
1 |
|
|
Lars-Olof Persson |
SMK Gävle |
|
|
Golf III |
|
|
Applicant: Team Car Care Sthlm |
|
|
35 |
|
Hans-Åke Jansson |
MK Rimo |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
21:17,3 |
1:13,0
|
1:03,9
|
0,2
|
11 |
|
|
Håkan Jansson |
MK Rimo |
|
|
240 |
|
|
Applicant: A.Jansson o son skogsmaskiner |
|
|
92 |
|
Andreas Levin |
Lima MS |
B-förare 2wd |
|
Peugeot |
21:17,3 |
1:13,0
|
0,2
|
|
2 |
|
|
Birgitta Levin |
|
|
|
205 GTI |
|
|
|
53 |
|
Jan Åhlander |
Hedesunda MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
21:22,5 |
1:18,2
|
1:09,1
|
5,2
|
12 |
|
|
Daniel Norling |
Hedesunda MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
85 |
|
Krister Nordlund |
Skepptuna MK |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
21:29,4 |
1:25,1
|
12,3
|
6,9
|
3 |
|
|
Lasse Savander |
Waxholms MK |
|
|
240 |
|
|
|
36 |
|
Robert Forsberg |
Ludvika MS |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
21:30,8 |
1:26,5
|
1:17,4
|
1,4
|
13 |
|
|
Lars-Erik Kronberg |
Ludvika MS |
|
|
240 |
|
|
|
82 |
|
Jonas Brinkemar |
Horndals MK |
B-förare 2wd |
|
Ford |
21:35,0 |
1:30,7
|
17,9
|
4,2
|
4 |
|
|
Camille Cederlund |
Horndals MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: JB:s Bil o Plåt Bosch Car Service |
|
|
26 |
|
Arne Bäckström |
Haninge MK |
A-förare 4wd |
|
Audi |
21:38,8 |
1:34,5
|
1:34,5
|
3,8
|
12 |
|
|
Björn Wessel |
Carlstad Motor Club-bil |
|
|
Quattro |
|
|
|
58 |
|
Matti Rajaniemi |
MK Kopparberg |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
21:39,3 |
1:35,0
|
1:25,9
|
0,5
|
14 |
|
|
Bo Lundberg |
Grangärde RRC |
|
|
242 |
|
|
|
33 |
|
Patrik Westerlund |
AMF Årsunda |
A-förare 2wd |
|
Toyota |
21:41,4 |
1:37,1
|
1:28,0
|
2,1
|
15 |
|
|
Thomas Åkelid |
AMF Årsunda |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Team Lumek Motorsport |
|
|
44 |
|
Göran Nilson |
Waxholms MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
21:44,7 |
1:40,4
|
1:31,3
|
3,3
|
16 |
|
|
Roine Larsson |
Waxholms MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR |
|
|
87 |
|
Jan-Åke Hamréus |
Horndals MK |
B-förare 2wd |
|
Vauxhall |
21:48,7 |
1:44,4
|
31,6
|
4,0
|
5 |
|
|
Andreas Wallin |
Horndals MK |
|
|
Astra KitCar |
|
|
Applicant: Kratte Masugn Konferens o Äventyr |
|
|
23 |
|
Björn Jacobson |
Värmdö MK |
A-förare 4wd |
|
Subaru |
21:55,1 |
1:50,8
|
1:50,8
|
6,4
|
13 |
|
|
Tomas Koepke |
Värmdö MK |
|
|
Impreza Red Bull |
|
|
|
49 |
|
Kjell Hellund |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2wd |
|
VW |
21:56,5 |
1:52,2
|
1:43,1
|
1,4
|
17 |
|
|
Daniel Brus |
Mälaröarnas MK |
|
|
Golf |
|
|
|
104 |
|
Patrik Dybeck |
SMK Gävle |
B-för VO / Grp. N <1600 |
|
Volvo |
22:07,7 |
2:03,4
|
|
11,2
|
1 |
|
|
Rikard Berglund |
SMK Gävle |
|
|
740 |
|
|
Applicant: Valbo Alltjänst AB |
|
|
77 |
|
Steen Skodborg |
Borlänge MK |
B-förare 4wd |
|
Subaru |
22:11,4 |
2:07,1
|
|
3,7
|
1 |
|
|
Olle Björk |
Borlänge MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
63 |
|
Anders Banger |
Ljusdals MS |
A-för VO / Grp. N <1600 |
|
Volvo |
22:12,7 |
2:08,4
|
|
1,3
|
1 |
|
|
Krister Gull |
Kils MK Bil |
|
|
740 |
|
|
Applicant: Valbo Alltjänst AB |
|
|
86 |
|
Alexander Jansson |
BSK Motor |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
22:14,1 |
2:09,8
|
57,0
|
1,4
|
6 |
|
|
Tobias Isaksson |
|
|
|
240 |
|
|
|
66 |
|
Stefan Eriksson |
Hofors MS |
A-för VO / Grp. N <1600 |
|
Volvo |
22:16,7 |
2:12,4
|
4,0
|
2,6
|
2 |
|
|
Bo-Göran Lundqvist |
Hofors MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: EMM Rallyteam Torsåker |
|
|
54 |
|
Tony Berglund |
Taxinge MK |
A-förare 2wd |
|
BMW |
22:20,6 |
2:16,3
|
2:07,2
|
3,9
|
18 |
|
|
Tomas Norrstrand |
Taxinge MK |
|
|
Compact |
|
|
|
97 |
|
Roger Högsved |
Borlänge MK |
B-förare 2wd |
|
Opel |
22:20,9 |
2:16,6
|
1:03,8
|
0,3
|
7 |
|
|
Marie Andersson |
Teknis MC |
|
|
Asona B 2,0 |
|
|
|
98 |
|
Tobias Pettersson |
Fredriksbergs MK |
B-förare 2wd |
|
Opel |
22:23,9 |
2:19,6
|
1:06,8
|
3,0
|
8 |
|
|
Robert Thunström |
Ludvika MS |
|
|
Ascona B |
|
|
|
118 |
|
Dick Jansson |
Idkerbergets MK |
C-förare 2wd |
|
VW |
22:26,8 |
2:22,5
|
|
2,9
|
1 |
|
|
Susanne Storm |
Idkerbergets MK |
|
|
Golf |
|
|
|
50 |
|
Mattias Wennman |
Rasbo MK |
A-förare 2wd |
|
Ford |
22:29,0 |
2:24,7
|
2:15,6
|
2,2
|
19 |
|
|
Filip Larsson |
Rasbo MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: Wennmans Bilplåt AB |
|
|
95 |
|
Frederik Lindelöf |
SMK Sala |
B-förare 2wd |
|
VW |
22:30,3 |
2:26,0
|
1:13,2
|
1,3
|
9 |
|
|
Magnus Brudigam |
Västerås MS |
|
|
Golf 8v |
|
|
|
64 |
|
Ingemar Thelander |
SMK Gävle |
A-för VO / Grp. N <1600 |
|
Volvo |
22:31,2 |
2:26,9
|
18,5
|
0,9
|
3 |
|
|
Jörgen Mattsson |
SMK Gävle |
|
|
940 |
|
|
Applicant: valbo alltjänst |
|
|
208 |
|
Thomas Jansson |
Haninge MK |
A-förare 4wd |
|
Subaru |
22:34,1 |
2:29,8
|
2:29,8
|
2,9
|
14 |
|
|
Anders Engvall |
Haninge MK |
|
|
Impreza |
|
|
Applicant: Pro Online Nordic AB |
|
|
78 |
|
Daniel Johansson |
Nollåtta MK |
B-förare 4wd |
|
Subaru |
22:35,4 |
2:31,1
|
24,0
|
1,3
|
2 |
|
|
Mikael Pettersson |
SMK Gävle |
|
|
Impreza STi |
|
|
Applicant: Team Car Care Sthlm |
|
|
68 |
|
Mattias Nordlund |
Svärdsjö MK |
A-för VO / Grp. N <1600 |
|
Volvo |
22:39,9 |
2:35,6
|
27,2
|
4,5
|
4 |
|
|
Göran Norberg |
SMK Dala |
|
|
740 |
|
|
|
84 |
|
Hans Jansson |
MK Rimo |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
22:45,9 |
2:41,6
|
|
6,0
|
10 |
|
|
Roine Andersson |
SMK Uppsala |
|
|
940 |
|
|
|
79 |
|
Peter Encrantz |
Skutskärs MS |
B-förare 4wd |
|
Subaru |
22:47,0 |
2:42,7
|
35,6
|
1,1
|
3 |
|
|
Andreas Åberg |
Skutskärs MS |
|
|
Impreza |
|
|
|
123 |
|
Magnus Persson |
SMK Söderhamn |
C-för VO / Grp. N <1600 |
|
Volvo |
22:47,6 |
2:43,3
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Pär Wahlman |
SMK Gävle |
|
|
940 |
|
|
|
91 |
|
Henrik Joelsson |
Skutskärs MS |
B-förare 2wd |
|
Opel |
22:50,8 |
2:46,5
|
1:33,7
|
3,2
|
11 |
|
|
Jennie Sandén |
Rasbo MK |
|
|
Astra Opc |
|
|
Applicant: Eriksson Bilteam I Gävle |
|
|
61 |
|
Conny Sjöström |
MK Orion |
A-förare 2wd |
|
Peugeot |
22:55,5 |
2:51,2
|
2:42,1
|
4,7
|
20 |
|
|
Emma Olsson |
MK Orion |
|
|
306 GTI |
|
|
|
215 |
|
Tony Johansson |
Rasbo MK |
C-förare 2wd |
|
Opel |
22:58,1 |
2:53,8
|
31,3
|
2,6
|
2 |
|
|
Joakim Johansson |
|
|
|
Kadett GSI |
|
|
Applicant: J:son Mark o Maskin AB |
|
|
67 |
|
Lars Skoglund |
Bollnäs MK |
A-för VO / Grp. N <1600 |
|
Volvo |
22:58,5 |
2:54,2
|
45,8
|
0,4
|
5 |
|
|
Hans-Åke Flink |
Mälaröarnas MK |
|
|
944 |
|
|
|
108 |
|
Tomas Oscarsson |
MK Ratten |
B-för VO / Grp. N <1600 |
|
Volvo |
23:00,3 |
2:56,0
|
52,6
|
1,8
|
2 |
|
|
Daniel Frykemo |
Likenäs MK |
|
|
940 |
|
|
|
96 |
|
Thomas Billman |
Waxholms MK |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
23:00,9 |
2:56,6
|
1:43,8
|
0,6
|
12 |
|
|
Caroline Larsson |
Waxholms MK |
|
|
240 |
|
|
|
210 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
B-förare 2wd |
|
Honda |
23:01,8 |
2:57,5
|
1:44,7
|
0,9
|
13 |
|
|
Andreas Peters |
Kolsva MS |
|
|
Civic Type-R |
|
|
|
111 |
|
Marcus Johansson |
Fredriksbergs MK |
B-för VO / Grp. N <1600 |
|
Volvo |
23:05,1 |
3:00,8
|
57,4
|
3,3
|
3 |
|
|
Jessica Johansson |
|
|
|
240 |
|
|
Applicant: Åhls Bildelar |
|
|
117 |
|
Jens Branteström |
Rasbo MK |
C-förare 2wd |
|
Opel |
23:08,7 |
3:04,4
|
41,9
|
3,6
|
3 |
|
|
Per Christensen |
Rasbo MK |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
71 |
|
Niklas Östmark |
Kolsva MS |
A-för VO / Grp. N <1600 |
|
Suzuki |
23:14,8 |
3:10,5
|
1:02,1
|
6,1
|
6 |
|
|
Anna Andersson |
Kolsva MS |
|
|
Swift |
|
|
Applicant: östmarks bildemontering o serviceab |
|
|
203 |
|
Daniel Ullbors |
Mora MK |
C-för VO / Grp. N <1600 |
|
Volvo |
23:22,3 |
3:18,0
|
34,7
|
7,5
|
2 |
|
|
Johanna Sundberg |
Mora MK |
|
|
240 |
|
|
|
124 |
|
Erik Davidsson |
Almunge MK |
C-för VO / Grp. N <1600 |
|
Suzuki |
23:23,7 |
3:19,4
|
36,1
|
1,4
|
3 |
|
|
Emil Martinsen |
Almunge MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: A.R.C. Motorsport |
|
|
90 |
|
Bertil Nylander |
Värmdö MK |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
23:31,7 |
3:27,4
|
2:14,6
|
8,0
|
14 |
|
|
Tom Suneson Hahne |
Värmdö MK |
|
|
940 |
|
|
|
128 |
|
Mattias Henriksson |
Gestrike RT |
C-för VO / Grp. N <1600 |
|
Volvo |
23:39,1 |
3:34,8
|
51,5
|
7,4
|
4 |
|
|
Jesper Eriksson |
Järbo MK |
|
|
242 |
|
|
|
72 |
|
Henrik Johansson |
Svärdsjö MK |
A-förare Grupp E |
|
VW |
23:42,5 |
3:38,2
|
|
3,4
|
1 |
|
|
Thomas Johansson |
Svärdsjö MK |
|
|
Golf GT |
|
|
|
204 |
|
Robin Friberg |
Ludvika MS |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
23:47,5 |
3:43,2
|
|
5,0
|
1 |
|
|
Peter Friberg |
Ludvika MS |
|
|
Swift |
|
|
|
122 |
|
Marcus Nilsson |
Ryds MK |
C-för VO / Grp. N <1600 |
|
Volvo |
23:58,5 |
3:54,2
|
1:10,9
|
11,0
|
5 |
|
|
Tomas Dahn |
Vetlanda RRC |
|
|
244 |
|
|
|
109 |
|
Tom Hansson |
Mälaröarnas MK |
B-för VO / Grp. N <1600 |
|
Volvo |
24:20,1 |
4:15,8
|
2:12,4
|
21,6
|
4 |
|
|
Bo Lindgren |
Mälaröarnas MK |
|
|
240 |
|
|
|
135 |
|
Niklas Albinsson |
Fredriksbergs MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
24:24,5 |
4:20,2
|
|
4,4
|
1 |
|
|
Madelene Johansson |
Fredriksbergs MK |
|
|
99 |
|
|
Applicant: Åhl´s bildelar AB |
|
|
7 |
|
Algot Öberg |
SMK Västerås Gokart |
Ungdomsrally |
|
VW |
24:37,8 |
4:33,5
|
50,3
|
13,3
|
2 |
|
|
Per Öberg |
|
|
|
Polo |
|
|
Applicant: Sormlands Energi AB |
|
|
110 |
|
Rickard Karlsson |
SMK Uppsala |
B-för VO / Grp. N <1600 |
|
Volvo |
24:46,4 |
4:42,1
|
2:38,7
|
8,6
|
5 |
|
|
Christian Åhr |
Rasbo MK |
|
|
242 |
|
|
|
132 |
|
Sebastian Zielinski |
Haninge MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
25:12,1 |
5:07,8
|
47,6
|
25,7
|
2 |
|
|
Jimmy Dahlblom |
Haninge MK |
|
|
240 |
|
|
|
125 |
|
Christopher Tottie |
Värmdö MK |
C-för VO / Grp. N <1600 |
|
Volvo |
25:14,3 |
5:10,0
|
2:26,7
|
2,2
|
6 |
|
|
Ulrik Nilsson |
Värmdö MK |
|
|
240 |
|
|
|
112 |
|
Kjelle Ekström |
Skepptuna MK |
B-förare Grupp E |
|
Saab |
25:19,1 |
5:14,8
|
|
4,8
|
1 |
|
|
Martin Linder |
Almunge MK |
|
|
99 |
|
|
|
107 |
|
Stefan Edlund |
Mälaröarnas MK |
B-för VO / Grp. N <1600 |
|
Volvo |
25:27,0 |
5:22,7
|
3:19,3
|
7,9
|
6 |
|
|
Peter Henell |
Mälaröarnas MK |
|
|
244 |
|
|
|
6 |
|
Erik Wigren |
Gästrike RT |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
25:28,3 |
5:24,0
|
1:40,8
|
1,3
|
3 |
|
|
Tommy Olsson |
Gästrike RT |
|
|
244 |
|
|
|
131 |
|
Micke Eriksson |
Ludvika MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
25:38,2 |
5:33,9
|
1:13,7
|
9,9
|
3 |
|
|
Martin Eggen |
Ludvika MS |
|
|
Golf |
|
|
|
134 |
|
Pontus Svensson |
Taxinge MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
25:39,9 |
5:35,6
|
1:15,4
|
1,7
|
4 |
|
|
Thomas Gran |
Taxinge MK |
|
|
Golf Mk1 |
|
|
|
106 |
|
Robin Nyberg |
Mälaröarnas MK |
B-för VO / Grp. N <1600 |
|
Volvo |
25:46,4 |
5:42,1
|
3:38,7
|
6,5
|
7 |
|
|
Valkyria Edlund |
Mälaröarnas MK |
|
|
240 |
|
|
|
74 |
|
Kent Brodin |
Skepptuna MK |
A-förare Grupp E |
|
VW |
26:49,7 |
6:45,4
|
3:07,2
|
1:03,3
|
2 |
|
|
Therese Brodin |
Skepptuna MK |
|
|
Golf |
|
|
|
9 |
|
Andreas Pettersson |
SMK Västerås Karting |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
27:26,8 |
7:22,5
|
3:39,3
|
37,1
|
4 |
|
|
Tord Salhström |
MSK Hammaren |
|
|
244 |
|
|
|
121 |
|
Emil Carlsson |
Ludvika MS |
C-förare 2wd |
|
Opel |
27:38,4 |
7:34,1
|
5:11,6
|
11,6
|
4 |
|
|
Hugo Andersson |
Ludvika MS |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
8 |
|
Robert Scholander |
SMK Eksjö |
Ungdomsrally |
|
VW |
28:18,0 |
8:13,7
|
4:30,5
|
39,6
|
5 |
|
|
Mats Karlsson |
Nässjö MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
10 |
|
Erik Gelotte |
Rasbo MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
28:19,1 |
8:14,8
|
4:31,6
|
1,1
|
6 |
|
|
Bengt Gelotte |
Kolsva MS |
|
|
Golf II |
|
|
|
5 |
|
Fredrik Åhlin |
Värmlands Kc |
Ungdomsrally |
|
VW |
29:08,3 |
9:04,0
|
5:20,8
|
49,2
|
7 |
|
|
Mats Engvall |
Skutskärs MS |
|
|
Polo |
|
|
|
25 |
|
Christer Dalmans |
Malungs MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
32:40,8 |
12:36,5
|
12:36,5
|
3:32,5
|
15 |
|
|
P-A Liss |
Vansbro MK |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
65 |
|
Daniel Larsson |
Järbo MK |
A-för VO / Grp. N <1600 |
|
Volvo |
32:40,8 |
12:36,5
|
10:28,1
|
|
7 |
|
|
Magnus Olsson |
Järbo MK |
|
|
740 |
|
|
|
45 |
|
Magnus Wallén |
Vallentuna MK |
A-förare 2wd |
|
Nissan |
33:48,8 |
13:44,5
|
13:35,4
|
1:08,0
|
21 |
|
|
Björn Engström |
Borlänge MK |
|
|
Sunny |
|
|
|
127 |
|
Andreas Guillemot |
Eskilstuna MK |
C-för VO / Grp. N <1600 |
|
Volvo |
35:36,6 |
15:32,3
|
12:49,0
|
1:47,8
|
7 |
|
|
Robert Ardryd |
MK Kopparberg |
|
|
240 |
|
|
|
99 |
|
Kurt Ljung |
Skepptuna MK |
B-förare 2wd |
|
Opel |
53:10,5 |
33:06,2
|
31:53,4
|
17:33,9
|
15 |
|
|
Roland Karlsson |
Skepptuna MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
60 |
|
Lars Lindholm |
Skepptuna MK |
A-förare 2wd |
|
Toyota |
57:52,9 |
37:48,6
|
37:39,5
|
4:42,4
|
22 |
|
|
Björn Östring |
|
|
|
Corolla GT |
|
|
|
59 |
|
Mats Bäck |
SMK Hedemora |
A-förare 2wd |
|
Opel |
1:06:25,4 |
46:21,1
|
46:12,0
|
8:32,5
|
23 |
|
|
Robin Andersson |
Smkhedemora |
|
|
Ascona |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|