2008-08-24
Hallsbergssprinten
Official final
On SS 2
118 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
46 |
|
Staffan Bergdahl |
Teknis MC |
A-förare 4wd |
|
Toyota |
1:36,5 |
|
|
|
1 |
|
|
Leif Åslin |
Teknis MC |
|
|
Corolla WRC |
|
|
|
49 |
|
Ronnie Jakobsson |
Kolsva MS |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
1:37,0 |
0,5
|
0,5
|
0,5
|
2 |
|
|
David Abrahamsson |
Kopparbergs MK |
|
|
Evo |
|
|
|
53 |
|
Håkan Svensson |
Fägre MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
1:37,0 |
0,5
|
0,5
|
|
2 |
|
|
Peter Hansson |
Vänersborgs MK |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
45 |
|
Janne Westlund |
MK Kopparberg |
A-förare 4wd |
|
Subaru |
1:38,9 |
2,4
|
2,4
|
1,9
|
4 |
|
|
Jacob Jonsson |
MK Kopparberg |
|
|
Impreza STi |
|
|
Applicant: BR Jakobssons smide AB |
|
|
47 |
|
Jan-Erik Folkesson |
SMK Örebro |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
1:39,3 |
2,8
|
2,8
|
0,4
|
5 |
|
|
My Folkesson |
|
|
|
Lancer Evo RS |
|
|
Applicant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO |
|
|
108 |
|
Mikko Uusitalo |
MK Orion |
C-förare 4wd |
|
Ford |
1:40,3 |
3,8
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Erik Ljung |
Hallsbergs MK |
|
|
Escort WRC |
|
|
|
75 |
|
Håkan Björkman |
Gestrike RT |
B-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
1:41,2 |
4,7
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Emil Eklund |
Gestrike RT |
|
|
Evo 7 |
|
|
Applicant: Team Aluline Racing |
|
|
70 |
|
Jonas Johansson |
MK Ran Askersund |
A-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Toyota |
1:41,9 |
5,4
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Mikael Danielsson |
MK Ran Askersund |
|
|
Corolla |
|
|
|
59 |
|
Thomas Blåder |
Filipstads MC |
A-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Volvo |
1:42,4 |
5,9
|
0,5
|
0,5
|
2 |
|
|
Per Höök |
Filipstads MC |
|
|
940 |
|
|
|
63 |
|
Tom Carlsson |
Laxå MK |
A-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Toyota |
1:42,8 |
6,3
|
0,9
|
0,4
|
3 |
|
|
Patrik Lidman |
Carlsborgs MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
74 |
|
Fredric Westerlund |
Värmdö MK |
B-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
1:42,9 |
6,4
|
1,7
|
0,1
|
2 |
|
|
Helene Westerlund |
Alingsås MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
50 |
|
Janne Gustafson |
Teknis MC |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
1:43,2 |
6,7
|
6,7
|
0,3
|
6 |
|
|
Pia Klemming |
Teknis MC |
|
|
Evo |
|
|
|
55 |
|
Daniel Hoffmann |
SMK Linde |
A-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Opel |
1:43,7 |
7,2
|
1,8
|
0,5
|
4 |
|
|
Ann-Louise Landin |
Hallsbergs MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
57 |
|
Christer Åkerlund |
Teknis MC |
A-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Opel |
1:43,7 |
7,2
|
1,8
|
|
4 |
|
|
Carolina Åkerlund |
Hallsbergs MK |
|
|
Corsa Etanol |
|
|
|
100 |
|
Tony Cederfeldt |
Teknis MC |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
VW |
1:44,5 |
8,0
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Sofia Andersson |
Hallsbergs MK |
|
|
Golf Mk I JB X-flow |
|
|
|
44 |
|
Kenneth Vikström |
MK Kopparberg |
A-förare 4wd |
|
Nissan |
1:44,8 |
8,3
|
8,3
|
0,3
|
7 |
|
|
Tomas Berntsson |
Björnjägarns RC |
|
|
Sunny GTI - R |
|
|
|
86 |
|
Martin Wigren |
SMK Valdemarsvik |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Opel |
1:44,9 |
8,4
|
0,4
|
0,1
|
2 |
|
|
Magnus Jemsö |
SMK Valdemarsvik |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
82 |
|
Nils Strömgren |
Fagersta MK |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Ford |
1:45,0 |
8,5
|
0,5
|
0,1
|
3 |
|
|
Christian Wisti-Segerström |
Fagersta MK |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
|
97 |
|
Tomas Henriksson |
Hagfors MK |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Ford |
1:45,0 |
8,5
|
0,5
|
|
3 |
|
|
Olle Berg |
Ekshärads MS |
|
|
Escort Mk II |
|
|
Applicant: A.R.C.Motorsport |
|
|
60 |
|
Mats Larsson |
Nora MK |
A-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Volvo |
1:45,4 |
8,9
|
3,5
|
0,4
|
6 |
|
|
Fredrik Andersson |
SMK Linde |
|
|
240 JB |
|
|
Applicant: Däckverkstan i Nora |
|
|
48 |
|
Tony Persson |
Malungs MK |
A-förare 4wd |
|
Mazda |
1:45,5 |
9,0
|
9,0
|
0,1
|
8 |
|
|
Dennis Larsson |
Malungs MK |
|
|
323 Turbo |
|
|
|
64 |
|
Mats Hult |
Björkviks MC |
A-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
VW |
1:45,6 |
9,1
|
3,7
|
0,1
|
7 |
|
|
Mattias Cederstam |
|
|
|
Golf |
|
|
|
84 |
|
Pelle Berg |
Munkfors MC |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
BMW |
1:45,6 |
9,1
|
1,1
|
|
5 |
|
|
Conny Isemo |
Hamra Racing |
|
|
Compact |
|
|
|
99 |
|
Tommie Lindberg |
Hällefors MK |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Peugeot |
1:45,9 |
9,4
|
1,4
|
0,3
|
6 |
|
|
Martin Lindberg |
Hällefors MK |
|
|
306 GTI |
|
|
|
56 |
|
Fredrik Andersson |
Fredriksbergs MK |
A-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Renault |
1:46,2 |
9,7
|
4,3
|
0,3
|
8 |
|
|
Peter Andersson |
Sunnansjö MK |
|
|
19 |
|
|
|
95 |
|
Rolf Andersson |
Christinehamns MK |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Volvo |
1:46,5 |
10,0
|
2,0
|
0,3
|
7 |
|
|
Magdalena Svensson |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Högåsens Bildemontering AB |
|
|
88 |
|
Ronnie Gustavsson |
Degerfors RC |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Opel |
1:46,6 |
10,1
|
2,1
|
0,1
|
8 |
|
|
Stefan Gustavsson |
Degerfors RC |
|
|
Ascona B 2,0 |
|
|
|
91 |
|
Robin Bergström |
Hällefors MK |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Peugeot |
1:46,6 |
10,1
|
2,1
|
|
8 |
|
|
Reine Bergström |
Hällefors |
|
|
205 GTI |
|
|
|
79 |
|
Per-Ola Elg |
Hällefors MK |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Saab |
1:46,9 |
10,4
|
2,4
|
0,3
|
10 |
|
|
Petter Eriksson |
Hallsbergs MK |
|
|
900 |
|
|
|
85 |
|
Daniel Spetzig |
Hagfors MK |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Volvo |
1:46,9 |
10,4
|
2,4
|
|
10 |
|
|
Jörgen Hedlund |
Munkfors MC |
|
|
240 |
|
|
|
109 |
|
Jimmie Nordin |
SMK Södermanland |
C-förare 4wd |
|
Mazda |
1:46,9 |
10,4
|
6,6
|
|
2 |
|
|
Tord Jansson |
SMK Södermanland |
|
|
323 |
|
|
|
54 |
|
Stefan 'Sollet' Sollenfelt |
Teknis MC |
A-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
VW |
1:47,3 |
10,8
|
5,4
|
0,4
|
9 |
|
|
Stefan Nilsson |
Hallsbergs MK |
|
|
Golf |
|
|
|
90 |
|
Tobias Pettersson |
Fredriksbergs MK |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Opel |
1:47,3 |
10,8
|
2,8
|
|
12 |
|
|
Andreas Willhelmsson |
Fredriksbergs MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
10 |
|
Eric Johansson |
SMK Nyköping |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:47,4 |
10,9
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Sophia Karlsson |
Taxinge MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: TEAM BILIA |
|
|
51 |
|
Michael Holmgren |
Gnesta MK |
A-förare 4wd |
|
Audi |
1:47,4 |
10,9
|
10,9
|
|
9 |
|
|
Pelle Levenstam |
Gnesta MK |
|
|
S2 |
|
|
|
93 |
|
Steen Skodborg |
Borlänge MK |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Toyota |
1:47,5 |
11,0
|
3,0
|
0,1
|
13 |
|
|
Anders Jensen |
Borlänge MK |
|
|
Starlet |
|
|
|
96 |
|
Mats Persson |
Laxå MK |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Opel |
1:47,5 |
11,0
|
3,0
|
|
13 |
|
|
Jens Persson |
Laxå MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
151 |
|
Gunnar Fredriksson |
Katrineholms MK |
Historiska bilar |
|
Saab |
1:47,6 |
11,1
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Rolf G Ericsson |
Finspångs MS |
|
|
96 V4 |
|
|
|
81 |
|
Jerry Andersson |
Laxå MK |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Volvo |
1:47,6 |
11,1
|
3,1
|
|
15 |
|
|
Tobias Isaksson |
Hallsbergs MK |
|
|
164 |
|
|
|
9 |
|
Niklas Carlson |
Katrineholms MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:47,7 |
11,2
|
0,3
|
0,1
|
2 |
|
|
Kristina Vakkala |
|
|
|
940 |
|
|
|
58 |
|
Mats Bäck |
SMK Hedemora |
A-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Opel |
1:47,7 |
11,2
|
5,8
|
|
10 |
|
|
Peter Sjöberg |
SMK Hedemora |
|
|
Ascona |
|
|
|
89 |
|
Tommy Nilsson |
Karlstad MC Bil |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Ford |
1:47,8 |
11,3
|
3,3
|
0,1
|
16 |
|
|
Ingmar Aronsson |
Säffle MC |
|
|
Escort Mk II |
|
|
|
125 |
|
Richard Herbertsson |
Lidköpings MSF |
C-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
VW |
1:47,8 |
11,3
|
|
|
1 |
|
|
Micael Gustafsson |
|
|
|
Golf Mk1 |
|
|
Applicant: Kent Ohlsson Transport |
|
|
68 |
|
Leif Karlsson |
Linköpings MS |
A-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Volvo |
1:48,0 |
11,5
|
6,1
|
0,2
|
11 |
|
|
Bengt 'Benke' Bergström |
Linköpings MS |
|
|
940 Km 531 |
|
|
|
72 |
|
Simon Johansson |
Hagfors MK |
A-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Volvo |
1:48,1 |
11,6
|
6,2
|
0,1
|
12 |
|
|
Arnold Johansson |
|
|
|
240 |
|
|
|
52 |
|
Åke Kjellgren |
V:a Östergötlands MK |
A-förare 4wd |
|
Subaru |
1:48,2 |
11,7
|
11,7
|
0,1
|
10 |
|
|
Ulrick Carlsson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
Legacy |
|
|
Applicant: Team KåCe Bilservice |
|
|
62 |
|
Micke Jakobsson |
SMK Nyköping |
A-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Volvo |
1:48,6 |
12,1
|
6,7
|
0,4
|
13 |
|
|
Pontus Jakobsson |
SMK Nyköping |
|
|
240 |
|
|
|
112 |
|
Benny Johansson |
Tjust MK |
C-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Ford |
1:48,6 |
12,1
|
0,8
|
|
2 |
|
|
Pär Svensson |
Tjust MK |
|
|
Escort |
|
|
|
36 |
|
Mikael Gustavsson |
Degerfors RC |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:48,7 |
12,2
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Jimmy Svensson |
|
|
|
944 |
|
|
|
114 |
|
Mikael Schuster |
Hällefors MK |
C-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
VW |
1:48,7 |
12,2
|
0,9
|
|
3 |
|
|
Mikael Johansson |
Hällefors MK |
|
|
Golf 1 |
|
|
|
119 |
|
Dick Jansson |
Idkerbergets MK |
C-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
VW |
1:48,7 |
12,2
|
0,9
|
|
3 |
|
|
Susanne Storm |
Idkerbergets MK |
|
|
Golf |
|
|
|
8 |
|
Patrik Jonsson |
Nora MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:49,1 |
12,6
|
1,7
|
0,4
|
3 |
|
|
Hanna Jonsson |
Nora MK |
|
|
242 |
|
|
|
94 |
|
Peter Måhagen |
Linköpings MS |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
VW |
1:49,1 |
12,6
|
4,6
|
|
17 |
|
|
Per-Anders Larsson |
Linköpings MS |
|
|
Golf |
|
|
|
116 |
|
Kenneth Thor |
Östernärkes RMC |
C-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Volvo |
1:49,1 |
12,6
|
1,3
|
|
5 |
|
|
Mari Ekström Thor |
Östernärkes RMC |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Ekströms Bygg AB i Örebro |
|
|
11 |
|
Emanuel Karlborg |
V:a Östergötlands MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:49,9 |
13,4
|
2,5
|
0,8
|
4 |
|
|
Jonas Hilleby |
|
|
|
940 |
|
|
|
15 |
|
Roger Karlsson |
V:a Östergötlands MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:50,0 |
13,5
|
2,6
|
0,1
|
5 |
|
|
Dennis Lundh |
V:a Öster |
|
|
940 |
|
|
|
14 |
|
Daniel Andersson |
MSK Kvarnvingarna |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:50,1 |
13,6
|
2,7
|
0,1
|
6 |
|
|
Ida Lidebjer-Granberg |
Norrköpings MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team KåCe Bilservice |
|
|
67 |
|
Johnny Åndberg |
SMK Nyköping |
A-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Opel |
1:50,1 |
13,6
|
8,2
|
|
14 |
|
|
Robin Åndberg |
SMK Nyköping |
|
|
Ascona B |
|
|
|
92 |
|
Mattias Fransson |
Östergyllen RC |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Opel |
1:50,4 |
13,9
|
5,9
|
0,3
|
18 |
|
|
Fredric Fransson |
Östergyllen RC |
|
|
Ascona B 2.4i |
|
|
|
113 |
|
Kent Strömgren |
Fagersta MK |
C-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Volvo |
1:50,5 |
14,0
|
2,7
|
0,1
|
6 |
|
|
Robert Strömgren |
Fagersta MK |
|
|
240 |
|
|
|
20 |
|
Pär Johansson |
Laxå MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:50,6 |
14,1
|
1,9
|
0,1
|
2 |
|
|
Pär Edrell *3 |
Laxå MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
31 |
|
Joakim Andersson |
V:a Östergötlands MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:50,8 |
14,3
|
2,1
|
0,2
|
3 |
|
|
Henrik Johansson |
Hallsbergs MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Birkas Bilplåt Skänninge |
|
|
5 |
|
Fredrik Egeland |
Katrineholms MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:51,0 |
14,5
|
3,6
|
0,2
|
7 |
|
|
Mikael Fåldt |
Hallsbergs MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Calix AB, Bilvärme |
|
|
80 |
|
Roger Högsved |
Borlänge MK |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Opel |
1:51,1 |
14,6
|
6,6
|
0,1
|
19 |
|
|
Christoffer Bäck |
SMK Hedemora |
|
|
Ascona B 2,0 |
|
|
|
77 |
|
Ulf Tobiasson |
Forshaga MC |
B-förare Grp. A/N -1600 |
|
Suzuki |
1:51,2 |
14,7
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Christian Ohlsson |
Kils MK Bil |
|
|
Swift |
|
|
|
13 |
|
Peter Axelsson |
SMK Karlskoga |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:51,5 |
15,0
|
4,1
|
0,3
|
8 |
|
|
Patrik Axelsson |
Hallsbergs MK |
|
|
740 |
|
|
|
1 |
|
Oscar Johansson |
SMK Nyköping |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
1:51,6 |
15,1
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Per Johansson |
SMK Nyköping |
|
|
940 |
|
|
Applicant: TEAM BILIA |
|
|
7 |
|
Torbjörn Karlsson |
SMK Karlskoga |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:51,6 |
15,1
|
4,2
|
|
9 |
|
|
Linda Karlsson |
SMK Karlskoga |
|
|
940 |
|
|
|
25 |
|
Lars-Olov Karlsson |
Munkfors MC |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:51,6 |
15,1
|
2,9
|
|
4 |
|
|
Stefan Persson |
Fryksdalens MK |
|
|
240 |
|
|
|
115 |
|
Tobias Nordwall |
Storfors MK |
C-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Opel |
1:51,7 |
15,2
|
3,9
|
0,1
|
7 |
|
|
Peter Nordwall |
Storfors MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
21 |
|
Jonas Arvidsson |
Laxå MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:51,9 |
15,4
|
3,2
|
0,2
|
5 |
|
|
Johan Arvidsson |
Laxå MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: ARVIDSSON MOTORSPORT |
|
|
33 |
|
Andreas Björkman |
Degerfors RC |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:52,1 |
15,6
|
3,4
|
0,2
|
6 |
|
|
Anders Persson |
Degerfors RC |
|
|
244 |
|
|
|
124 |
|
Tommy Lindholm |
Munkfors MC |
C-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
VW |
1:52,3 |
15,8
|
4,5
|
0,2
|
8 |
|
|
Jonas Larsson |
Munkfors MC |
|
|
Golf Mk2 |
|
|
Applicant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB |
|
|
110 |
|
Jonas Mylläri |
Norbergs MC |
C-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Opel |
1:52,4 |
15,9
|
4,6
|
0,1
|
9 |
|
|
Stefan Lindkvist |
Kolsva MS |
|
|
Ascona |
|
|
|
117 |
|
PO Andersson |
Fägre MK |
C-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
VW |
1:52,4 |
15,9
|
4,6
|
|
9 |
|
|
Kent Erik Rosvall |
Hallsbergs MK |
|
|
Golf |
|
|
|
66 |
|
Roger Clefberg |
Västerås MS |
A-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Ford |
1:52,5 |
16,0
|
10,6
|
0,1
|
15 |
|
|
Lars Johansson |
Västerås MS |
|
|
Escort RS 1800 |
|
|
|
18 |
|
Jimmy Karlsson |
Storfors MK |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:52,6 |
16,1
|
5,2
|
0,1
|
10 |
|
|
Jan-Ove Karlsson |
|
|
|
240 |
|
|
|
118 |
|
Joakim Lindberg |
Björnjägarens RC |
C-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Opel |
1:52,6 |
16,1
|
4,8
|
|
11 |
|
|
Lar-Erik Sundström |
Kopparbergs MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
6 |
|
Morgan Sörensson |
MK Kopparberg |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:52,8 |
16,3
|
5,4
|
0,2
|
11 |
|
|
Pär Jonsson |
Teknis MC |
|
|
242 |
|
|
|
17 |
|
Rune Lindgren |
Degefors RC |
Volvo Original Elit |
|
Volvo |
1:52,8 |
16,3
|
5,4
|
|
11 |
|
|
Birgitta Svärd |
|
|
|
740 |
|
|
Applicant: Högåsens Bildemontering AB |
|
|
24 |
|
Tobias Carneling |
Katrineholms MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:52,8 |
16,3
|
4,1
|
|
7 |
|
|
Leif Carneling |
Katrineholms MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Bildelsspecialisten/Bil o Fritid AB |
|
|
87 |
|
Jonny Nylin |
MK Ran Askersund |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
VW |
1:52,8 |
16,3
|
8,3
|
|
20 |
|
|
Jonas Karlsson |
Hallsbergs MK |
|
|
Golf |
|
|
|
123 |
|
Micke Frisk |
Västerås MS |
C-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Volvo |
1:53,3 |
16,8
|
5,5
|
0,5
|
12 |
|
|
Hanna |
|
|
|
242 |
|
|
|
38 |
|
Fredrik Cednert |
Katrineholms MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:53,4 |
16,9
|
4,7
|
0,1
|
8 |
|
|
Camilla Eriksson |
Hallsbergs MK |
|
|
242 |
|
|
|
83 |
|
Stefan Johansson |
Östernärkes RMC |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Toyota |
1:53,6 |
17,1
|
9,1
|
0,2
|
21 |
|
|
Börje Gustavsson |
Nora MK |
|
|
Starlet |
|
|
Applicant: Däckverkstan i Nora |
|
|
101 |
|
Peter Sundin |
Kils MK Bil |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
1:53,9 |
17,4
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Niklas Ridde |
Storfors MK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
22 |
|
Emil Carneling |
Katrineholms MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:54,0 |
17,5
|
5,3
|
0,1
|
9 |
|
|
Niklas Solenö |
Katrineholms MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: Bildelsspecialisten/Bil o Fritid AB |
|
|
28 |
|
Tonny Schmidt |
MK Ran Askersund |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:54,0 |
17,5
|
5,3
|
|
9 |
|
|
Niclas Schmidt |
|
|
|
244 |
|
|
|
40 |
|
Johan Granholm |
SMK Motala |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:54,0 |
17,5
|
5,3
|
|
9 |
|
|
David Westrin |
SMK Motala |
|
|
242 |
|
|
|
43 |
|
Tomas Walfridsson |
MK Ratten |
A-förare Grupp E |
|
VW |
1:54,4 |
17,9
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Ida Walfridsson |
MK Ratten |
|
|
Golf |
|
|
|
73 |
|
Janne Larsson |
Flens MS |
B-förare Grupp E |
|
VW |
1:54,6 |
18,1
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Linda Sjölin |
Flens MS |
|
|
Golf GT |
|
|
|
111 |
|
Patrik Andersson |
Norbergs MC |
C-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Opel |
1:55,2 |
18,7
|
7,4
|
0,6
|
13 |
|
|
Mattias Pettersson |
Norbergs MC |
|
|
Kadett GSI 20v |
|
|
|
29 |
|
Kristoffer Paulsson |
SMK Örebro |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:55,5 |
19,0
|
6,8
|
0,3
|
12 |
|
|
Peter Sundqvist |
SMK Lindesberg |
|
|
240 |
|
|
Applicant: JÄRLE RALLY TEAM |
|
|
26 |
|
Lena Ekström Tungfelt |
Östernärkes RMC |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:55,7 |
19,2
|
7,0
|
0,2
|
13 |
|
|
Andreas Norgren |
|
|
|
240 |
|
|
Applicant: Ekströms Bygg AB, Örebro |
|
|
23 |
|
Kristian Gustavsson |
MK Ran Askersund |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:55,9 |
19,4
|
7,2
|
0,2
|
14 |
|
|
Bo Gustafsson |
Hallsbergs MK |
|
|
244 |
|
|
|
98 |
|
Stig Åhlgren |
SMK Karlskoga |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Volvo |
1:56,1 |
19,6
|
11,6
|
0,2
|
22 |
|
|
Karin Åhlgren |
SMK Karlskoga |
|
|
240 |
|
|
|
2 |
|
Alex Vikvist |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
Opel |
1:56,3 |
19,8
|
4,7
|
0,2
|
2 |
|
|
Taisto Vikvist |
Laxå MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
105 |
|
Glen 'Glenna' Gustavsson |
Gnesta MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
1:56,4 |
19,9
|
2,5
|
0,1
|
2 |
|
|
Ricard Gelin |
Gnesta MK |
|
|
Manta |
|
|
|
19 |
|
Rickard Johansson |
MK Ran Askersund |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:57,1 |
20,6
|
8,4
|
0,7
|
15 |
|
|
Nicklas Johansson |
Hallsbergs MK |
|
|
244 |
|
|
|
106 |
|
Johan Rabe |
Kils MK Bil |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
1:57,5 |
21,0
|
3,6
|
0,4
|
3 |
|
|
Lotta Sporsén |
Kils MK Bil |
|
|
Ascona A |
|
|
|
34 |
|
Mikael Sundqvist |
SMK Örebro |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:57,7 |
21,2
|
9,0
|
0,2
|
16 |
|
|
Fredrik Sundqvist |
SMK Örebro |
|
|
242 |
|
|
Applicant: JÄRLE RALLY TEAM |
|
|
42 |
|
Jan Rolfsson |
SMK Örebro |
Historiska bilar |
|
Volvo |
1:58,1 |
21,6
|
10,5
|
0,4
|
2 |
|
|
Bror Strömkvist |
Hallsbergs MK |
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: JOHN EKSTRÖMS BYGG AB |
|
|
120 |
|
Jan Carlsson |
Laxå MK |
C-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Volvo |
1:58,3 |
21,8
|
10,5
|
0,2
|
14 |
|
|
Annbritt Pettersson |
Hallsbergs MK |
|
|
142 |
|
|
|
78 |
|
Peter Stenborg |
Norrköpings MK |
B-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
VW |
1:58,4 |
21,9
|
13,9
|
0,1
|
23 |
|
|
Suwadi Mithunawong |
Norrköpings MK |
|
|
1302 S |
|
|
|
3 |
|
Rasmus Lundh |
V:a Östergötlands MK |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
1:58,7 |
22,2
|
7,1
|
0,3
|
3 |
|
|
Christer Karlsson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Birkas Bilplåt Skänninge |
|
|
37 |
|
Tomas Nilsson |
Munkfors MC |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:58,7 |
22,2
|
10,0
|
|
17 |
|
|
Joakim Johansson |
|
|
|
240 |
|
|
|
39 |
|
Jens Eriksson |
Teknis MC |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:58,7 |
22,2
|
10,0
|
|
17 |
|
|
Kent Eriksson |
|
|
|
242 |
|
|
Applicant: Cramo Sverige AB |
|
|
41 |
|
Maria Göhle |
Laxå MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:58,8 |
22,3
|
10,1
|
0,1
|
19 |
|
|
Angelica Calderik |
Hallsbergs MK |
|
|
244 |
|
|
|
103 |
|
Torbjörn Jonsson |
Kolsva MS |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
1:59,8 |
23,3
|
5,9
|
1,0
|
4 |
|
|
Daniel Persson |
Kolsva MS |
|
|
900 |
|
|
|
27 |
|
Erik Lind |
Nora MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
1:59,9 |
23,4
|
11,2
|
0,1
|
20 |
|
|
Fredrik Ringhald |
Nora MK |
|
|
242 |
|
|
|
102 |
|
Fredrik Åhs |
Kolsva MS |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
2:00,1 |
23,6
|
6,2
|
0,2
|
5 |
|
|
Patrik Bergljung |
Kolsva MS |
|
|
9000 |
|
|
Applicant: Dokumentsystem I Mälardalen AB |
|
|
71 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
Opel |
2:00,8 |
24,3
|
18,9
|
0,7
|
16 |
|
|
Erika Persson |
Laxå MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
122 |
|
Anders Änsth |
Bärke MK |
C-för. Grp. A/N 1600-/Grp. H |
|
VW |
2:03,2 |
26,7
|
15,4
|
2,4
|
15 |
|
|
Per Änsth |
Ludvika MS |
|
|
Golf Mk1 |
|
|
|
35 |
|
Anders Johansson |
Mariestads MS |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
2:03,8 |
27,3
|
15,1
|
0,6
|
21 |
|
|
Johan Pettersson |
Mariestads MS |
|
|
244 |
|
|
|
104 |
|
Björn Lövenhed |
Boxholms MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
2:09,2 |
32,7
|
15,3
|
5,4
|
6 |
|
|
Per Lundgren |
Östergyllen RC |
|
|
Ascona A |
|
|
|
32 |
|
Annette Karlsson |
Vänersborgs MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
2:11,0 |
34,5
|
22,3
|
1,8
|
22 |
|
|
Björn Ånvedh |
Vänersborgs MK |
|
|
240 |
|
|
|
4 |
|
Jens Jakobsson |
SMK Nyköping |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
2:14,6 |
38,1
|
23,0
|
3,6
|
4 |
|
|
Jocke Jakobsson |
SMK Nyköping |
|
|
940 |
|
|
|
76 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
B-förare Grp. A/N -1600 |
|
Citroën |
5:00,0 |
3:23,5
|
3:08,8
|
2:45,4
|
2 |
|
|
Peter Hultberg |
Björnjägarns RC |
|
|
AX Sport |
|
|
Applicant: BR Jakobssons smide AB |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|