Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 | Magnus Mellquist | SMK Söderhamn | A-förare 4wd | Mitsubishi | 13:37 | ||||||
1 | Joakim Gevert | Kils MK Bil | Lancer | ||||||||
23 | Niklas Hägg | SMK Hälsinge | A-förare 4wd | Toyota | 13:43 | 6 | 6 | 6 | |||
2 | Markku Kangas | Sandvikens MK | Celica GT4 | ||||||||
Applicant: L. Häggs Bildemontering AB | |||||||||||
30 | Markus Hällbo | Säters MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 14:00 | 23 | 23 | 17 | |||
3 | Lars Gustafsson | Hofors MS | Lancer Evo IX | ||||||||
44 | Tobias Söderqvist | AMF Årsunda | A-förare 2wd | Toyota | 14:05 | 28 | 5 | ||||
1 | Joakim Söderqvist | AMF Årsunda | Corolla | ||||||||
Applicant: Tractive AB | |||||||||||
28 | Göran Lindström | Huddinge MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 14:06 | 29 | 29 | 1 | |||
4 | Kjell Andersson | Huddinge MK | Lancer Evo VII | ||||||||
24 | Roger Enlund | Västerås MS | A-förare 4wd | Subaru | 14:08 | 31 | 31 | 2 | |||
5 | Niklas Fransson | SMK Uppsala | Impreza | ||||||||
42 | Per-Arne Sääv | VÖMK | A-förare 2wd | VW | 14:08 | 31 | 3 | ||||
2 | Karl-Olof Lexe | Ryds MK | Golf GTI KitCar | ||||||||
27 | Björn Adolfsson | Stockholms BK | A-förare 4wd | Toyota | 14:14 | 37 | 37 | 6 | |||
6 | Cay Nyberg | Huddinge MK | Celica | ||||||||
31 | Anders Olsson | SMK Söderhamn | A-förare 4wd | Mitsubishi | 14:14 | 37 | 37 | ||||
6 | Lars Erik Olhem | Bollnäs MK | Lancer Evo VI | ||||||||
46 | Martin Berglund | SMK Gävle | A-förare 2wd | VW | 14:26 | 49 | 21 | 12 | |||
3 | Henrik Olsson | Hedesunda MK | Golf | ||||||||
45 | Johan Eriksson | Ludvika MS | A-förare 2wd | Saab | 14:32 | 55 | 27 | 6 | |||
4 | Tomas Sneen | Bärke MK | 9-3 T Etanol | ||||||||
26 | Peter Dahlgren | Huddinge MK | A-förare 4wd | Ford | 14:33 | 56 | 56 | 1 | |||
8 | Jesper Elfver | Haninge MK | Escort Cosworth | ||||||||
Applicant: SKAB | |||||||||||
36 | Johnny Ericsson | Mälaröarnas MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 14:34 | 57 | 57 | 1 | |||
9 | Leif Lindberg | Huddinge MK | Evo | ||||||||
34 | Björn Jacobson | Värmdö MK | A-förare 4wd | Subaru | 14:38 | 1:01 | 1:01 | 4 | |||
10 | Tomas Koepke | Värmdö MK | Impreza Red Bull | ||||||||
203 | Viktor Henriksson | MK Speed | A-förare 2wd | Ford | 14:39 | 1:02 | 34 | 1 | |||
5 | Håkan Palm | Björnjägarns RC | Fiesta | ||||||||
Applicant: Viktor Henriksson Motorsport | |||||||||||
51 | Peo Berglund | Sandvikens MK | A-förare 2wd | Opel | 14:47 | 1:10 | 42 | 8 | |||
6 | Mattias Sundström | Sandvikens MK | Kadett GSI 16v | ||||||||
Applicant: Solkem AB | |||||||||||
56 | Tobias Wärme | MK Orion | A-förare 2wd | Volvo | 14:47 | 1:10 | 42 | ||||
6 | Stefan Andersson | MK Orion | 940 Evo | ||||||||
48 | Pekka Putto | SMK Gävle | A-förare 2wd | Volvo | 14:51 | 1:14 | 46 | 4 | |||
8 | Christer Nygren | SMK Gävle | 240 | ||||||||
35 | Björn Blackne | BSK Motor | A-förare 4wd | Subaru | 14:53 | 1:16 | 1:16 | 2 | |||
11 | Andreas Olsson | Rasbo MK | Impreza N11 | ||||||||
41 | Kenth Östlund | Hedesunda MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 14:53 | 1:16 | 1:16 | ||||
11 | Hans Ädel | Hedesunda MK | Lancer | ||||||||
49 | Håkan Långkvist | Fagersta MK | A-förare 2wd | Volvo | 14:55 | 1:18 | 50 | 2 | |||
9 | Niklas Östmark | Kolsva MS | 240 | ||||||||
Applicant: Erikslunds Åkeri AB | |||||||||||
52 | Martin Lundquist | Fagersta MK | A-förare 2wd | Renault | 15:00 | 1:23 | 55 | 5 | |||
10 | Christian Wisti - Segerström | Fagersta MK | Clio | ||||||||
Applicant: FINNKAT | |||||||||||
55 | Reine Laestander | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Volvo | 15:04 | 1:27 | 59 | 4 | |||
11 | Jan Andersson | Rasbo MK | 240 Vrc | ||||||||
82 | Nils Jensen | Haninge MK | B-förare 4wd | Mitsubishi | 15:13 | 1:36 | 9 | ||||
1 | Göran Adolfsson | Gnesta MK | Lancer Evo VIII | ||||||||
202 | Mattias Wennman | Rasbo MK | B-förare 2wd | Ford | 15:14 | 1:37 | 1 | ||||
1 | Filip Larsson | Rasbo MK | Fiesta ST | ||||||||
Applicant: Wennmans Bilplåt AB | |||||||||||
94 | Mattias Jirvelius | SMK Örebro | B-förare 2wd | Ford | 15:26 | 1:49 | 12 | 12 | |||
2 | Miriam Walfridsson | MK Ratten | Fiesta | ||||||||
Applicant: Lejtorp racing | |||||||||||
85 | Andreas Israelsson | Vansbro MK | B-förare 2wd | VW | 15:33 | 1:56 | 19 | 7 | |||
3 | Ove Persson | SMK Linde | Golf II | ||||||||
57 | Björn Oskarsson | Huddinge MK | A-förare 2wd | Volvo | 15:36 | 1:59 | 1:31 | 3 | |||
12 | Magdalena Oskarsson | Huddinge MK | 240 | ||||||||
59 | Mats Hult | Björkviks MC | A-förare 2wd | VW | 15:38 | 2:01 | 1:33 | 2 | |||
13 | Mikael Olsson | MSK Hammaren | Golf | ||||||||
70 | Anders Banger | Ljusdals MS | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 15:39 | 2:02 | 1 | ||||
1 | Krister Gull | Kils MK Bil | 740 | ||||||||
75 | Daniel Larsson | Järbo MK | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 15:40 | 2:03 | 1 | 1 | |||
2 | Sandra Wall | Järbo MK | 740 | ||||||||
89 | Kim Nilsson | Skutskärs MS | B-förare 2wd | VW | 15:42 | 2:05 | 28 | 2 | |||
4 | Mikael Pettersson | SMK Gävle | Golf | ||||||||
69 | Magnus Olsson | Järbo MK | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 15:44 | 2:07 | 5 | 2 | |||
3 | Lars-Olof Persson | Järbo MK | 240 VOC | ||||||||
54 | Martin Lindh | Hedesunda MK | A-förare 2wd | Volvo | 15:45 | 2:08 | 1:40 | 1 | |||
14 | Daniel Norling | Hedesunda MK | 240 | ||||||||
Applicant: Lejtorp Racing | |||||||||||
60 | Mats Bäck | SMK Hedemora | A-förare 2wd | Opel | 15:45 | 2:08 | 1:40 | ||||
14 | Roger Högsved | Borlänge MK | Ascona | ||||||||
62 | Tony Berglund | Taxinge MK | A-förare 2wd | BMW | 15:47 | 2:10 | 1:42 | 2 | |||
16 | Tomas Norrstrand | Vännäs MK | Compact | ||||||||
109 | Johan Carlsson | Degerfors RC | C-förare 2wd | Renault | 15:48 | 2:11 | 1 | ||||
1 | Johan Lövgren | Degerfors RC | Clio Ragnotti | ||||||||
7 | Mattias Svedberg | Bollnäs MK | Grupp E | VW | 15:52 | 2:15 | 4 | ||||
1 | Åsa Svedberg | Bollnäs MK | Golf | ||||||||
72 | Stefan Eriksson | Hofors MS | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 15:53 | 2:16 | 14 | 1 | |||
4 | Bo-Göran Lundqvist | Hofors MS | 940 | ||||||||
Applicant: HL-BIL Torsåker | |||||||||||
106 | Stefan Olsson | Lima MS | C-förare 2wd | VW | 15:53 | 2:16 | 5 | ||||
2 | Johan Ericson | Lima MS | Golf II | ||||||||
90 | Steen Skodborg | Borlänge MK | B-förare 2wd | Toyota | 15:55 | 2:18 | 41 | 2 | |||
5 | Olle Björk | Borlänge MK | Starlet | ||||||||
71 | Lars Skoglund | Bollnäs MK | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 15:56 | 2:19 | 17 | 1 | |||
5 | Hans-Åke Flink | Mälaröarnas MK | 944 | ||||||||
77 | Niklas Carlson | Katrineholms MK | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 15:59 | 2:22 | 20 | 3 | |||
6 | Andreas Johansson | SMK Kungsör | 940 | ||||||||
73 | Ingemar Thelander | SMK Gävle | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 16:05 | 2:28 | 26 | 6 | |||
7 | Jörgen Mattsson | 740 | |||||||||
Applicant: Valbo Alltjänst | |||||||||||
10 | Patrik Dybeck | SMK Gävle | Grupp E | VW | 16:06 | 2:29 | 14 | 1 | |||
2 | Rikard Berglund | SMK Gävle | Golf | ||||||||
88 | Hans Jansson | MK Rimo | B-förare 2wd | Volvo | 16:08 | 2:31 | 54 | 2 | |||
6 | Marcus Engberg | MK Rimo | 940 | ||||||||
Applicant: Lejtorp Racing | |||||||||||
8 | Henrik Johansson | Svärdsjö MK | Grupp E | VW | 16:09 | 2:32 | 17 | 1 | |||
3 | Thomas Johansson | Svärdsjö MK | Golf | ||||||||
74 | Kjell-Åke Borgström | Hofors MS | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 16:09 | 2:32 | 30 | ||||
8 | Håkan Hessel | Sandvikens MK | 740 | ||||||||
Applicant: HOFORS BILVÅRD o DÄCKSERVICE | |||||||||||
65 | Lars-Erik Andersson | Haninge MK | A-förare 2wd | Opel | 16:10 | 2:33 | 2:05 | 1 | |||
17 | Kjell-Åke Andersson | Haninge MK | Corsa | ||||||||
78 | Niklas Lundberg | Växjö MS | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 16:15 | 2:38 | 36 | 5 | |||
9 | Åke Lundberg | Växjö MS | 940 | ||||||||
37 | Thomas Jansson | Haninge MK | A-förare 4wd | Subaru | 16:23 | 2:46 | 2:46 | 8 | |||
13 | Daniel Blackne | BSK Motor | Impreza | ||||||||
64 | Stefan Norberg | Horndals MK | A-förare 2wd | Volvo | 16:24 | 2:47 | 2:19 | 1 | |||
18 | Jan Brinkemar | Horndals MK | 940 | ||||||||
66 | Conny Sjöström | MK Orion | A-förare 2wd | Peugeot | 16:31 | 2:54 | 2:26 | 7 | |||
19 | Emma Olsson | MK Orion | 306 GTI | ||||||||
96 | Kurt Ljung | Skepptuna MK | B-förare 2wd | Opel | 16:32 | 2:55 | 1:18 | 1 | |||
7 | Roland Karlsson | Skepptuna MK | Ascona B | ||||||||
104 | Fredrik Persson | SMK Hälsinge | C-förare 4wd | Mazda | 16:43 | 3:06 | 11 | ||||
1 | Jan-Erik Englund | SMK Hälsinge | 323 4wd Turbo | ||||||||
120 | Marcus Johansson | Fredriksbergs MK | C-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 16:47 | 3:10 | 4 | ||||
1 | Erik Larsson | Fredriksbergs MK | 240 | ||||||||
79 | Mats Larsson | SMK Gävle | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 16:48 | 3:11 | 1:09 | 1 | |||
10 | Daniel Larsson | SMK Gävle | 240 | ||||||||
209 | Dick Larsson | Rasbo MK | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 16:49 | 3:12 | 1:10 | 1 | |||
11 | Jessica Larsson | Rasbo MK | 940 | ||||||||
91 | Lasse Savander | Waxholms MK | B-förare 2wd | Volvo | 16:49 | 3:12 | 1:35 | ||||
8 | Krister Nordlund | Skepptuna MK | 240 | ||||||||
4 | Peter Rådén | Botkyrka MK | Grupp H 66-74 | Opel | 16:56 | 3:19 | 7 | ||||
1 | Karl-Erik Forsman | Botkyrka MK | Ascona A | ||||||||
121 | Magnus Persson | SMK Söderhamn | C-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 16:56 | 3:19 | 9 | ||||
2 | Jonny Nyman | SMK Söderhamn | 242 | ||||||||
115 | Mikael Persson | Gestrike RT | C-förare 2wd | Volvo | 16:59 | 3:22 | 1:11 | 3 | |||
3 | Thomas Åsberg | Gestrike RT | 940 | ||||||||
100 | Jonas Brinkemar | Horndals MK | B-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 17:03 | 3:26 | 4 | ||||
1 | Camille Cederlund | Horndals MK | 240 | ||||||||
Applicant: JB:s Bil o Plåt Bosch Car Service | |||||||||||
116 | Dick Jansson | Idkerbergets MK | C-förare 2wd | VW | 17:05 | 3:28 | 1:17 | 2 | |||
4 | Alexander Oläsligt | Idkerbergets MK | Golf | ||||||||
9 | Stefan Frisk | MK Kopparberg | Grupp E | Mazda | 17:06 | 3:29 | 1:14 | 1 | |||
4 | Per Anemar | MK Kopparberg | 323 | ||||||||
111 | Mikael Gustavsson | SMK Gävle | C-förare 2wd | Volvo | 17:06 | 3:29 | 1:18 | ||||
5 | Magnus Scherp | SMK Gävle | 240 | ||||||||
113 | Johan Elovsson | Skepptuna MK | C-förare 2wd | Nissan | 17:08 | 3:31 | 1:20 | 2 | |||
6 | Bosse Eriksson | Skepptuna MK | Sunny GTI | ||||||||
6 | Roger Carman | SMK Gävle | Grupp H 66-74 | Saab | 17:13 | 3:36 | 17 | 5 | |||
2 | Andreas Östling | SMK Gävle | 96 | ||||||||
Applicant: Svenska Saab Klubben | |||||||||||
98 | Olle Lundberg | Gestrike RT | B-förare 2wd | Volvo | 17:18 | 3:41 | 2:04 | 5 | |||
9 | Mats Dufvenberg | Gestrike RT | 242 | ||||||||
16 | Robin Schelin | SMK Söderhamn | Ungdomsrally | Saab | 17:26 | 3:49 | 8 | ||||
1 | Stefan Schelin | SMK Söderhamn | 99 | ||||||||
126 | Robin Brandel | Rasbo MK | C-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 17:28 | 3:51 | 41 | 2 | |||
3 | Adam Lidéri | Rasbo MK | 244 | ||||||||
17 | Martin Nordlund | SMK Dala | Ungdomsrally | VW | 17:30 | 3:53 | 4 | 2 | |||
2 | Per Nordlund | SMK Dala | Golf | ||||||||
19 | Algot Öberg | SMK Västerås Gokart | Ungdomsrally | VW | 17:36 | 3:59 | 10 | 6 | |||
3 | Fredrik Jonson | Strängnäs AMS | Polo | ||||||||
Applicant: Sormlands Energi | |||||||||||
15 | Santosh Berggren | Falköpings MK | Grupp E | VW | 17:46 | 4:09 | 1:54 | 10 | |||
5 | Marcus Claesson | Falköpings MK | Golf | ||||||||
13 | Magnus Andersson | SMK Örebro | Grupp E | Opel | 17:50 | 4:13 | 1:58 | 4 | |||
6 | Anna-Karin Yxsjö | SMK Örebro | Ascona B | ||||||||
124 | Andreas Guillemot | Eskilstuna MK | C-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 17:50 | 4:13 | 1:03 | ||||
4 | Rickard Strindlund | Eskilstuna MK | 244 | ||||||||
67 | Leif Wretman | Haninge MK | A-förare 2wd | Toyota | 17:58 | 4:21 | 3:53 | 8 | |||
20 | Björn Andersen | Haninge MK | Starlet | ||||||||
112 | Daniel Johansson | Värmdö MK | C-förare 2wd | VW | 17:58 | 4:21 | 2:10 | ||||
7 | Patric Åkerblom | MK Team V8 | Golf III | ||||||||
80 | Nils-Olov Bäckström | Sandvikens MK | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 18:02 | 4:25 | 2:23 | 4 | |||
12 | Kristian Spaarf | Sandvikens MK | 240 | ||||||||
119 | Gunnar Holstein | MK Rimo | C-förare 2wd | Opel | 18:05 | 4:28 | 2:17 | 3 | |||
8 | Markus Holstein | MK Rimo | Ascona B | ||||||||
76 | Per Henrik Hedberg | SMK Söderhamn | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 18:09 | 4:32 | 2:30 | 4 | |||
13 | Lena Olhem | SMK Söderhamn | 940 | ||||||||
123 | Robin Nyberg | Mälaröarnas MK | C-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 18:38 | 5:01 | 1:51 | 29 | |||
5 | Martin Bjälkengren | Mälaröarnas MK | 240 | ||||||||
118 | Kristoffer Thörjesson | Ryds MK | C-förare 2wd | Saab | 18:45 | 5:08 | 2:57 | 7 | |||
9 | Ulf Thörjesson | Ryds MK | 99 | ||||||||
103 | Stefan Hägglöf | MK Orion | B-för. VO/Grp. N <1600 | Suzuki | 18:49 | 5:12 | 1:46 | 4 | |||
2 | Mikael Jonsson | MK Orion | Swift GTI | ||||||||
122 | Thomas Wallmo | MK Orion | C-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 18:52 | 5:15 | 2:05 | 3 | |||
6 | Ola Wallmo | MK Orion | 244 | ||||||||
128 | Dennis Holmgren | Skutskärs MS | C-för. VO/Grp. N <1600 | Suzuki | 20:08 | 6:31 | 3:21 | 1:16 | |||
7 | Magnus Eliasson | Skutskärs MS | Swift | ||||||||
20 | Erik Gelotte | Rasbo MK | Ungdomsrally | VW | 21:11 | 7:34 | 3:45 | 1:03 | |||
4 | Bengt Gelotte | Kolsva MS | Golf 2 | ||||||||
21 | Carolina Jurå | SMK Uppsala | Ungdomsrally | Opel | 22:01 | 8:24 | 4:35 | 50 | |||
5 | Dan Jurå | SMK Uppsala | Ascona B | ||||||||
95 | Håkan Björkman | Gestrike RT | B-förare 2wd | Opel | 22:55 | 9:18 | 54 | ||||
10 | Emil 'Ekan' Eklund | Gestrike RT | Kadett GSI 16v | ||||||||
Applicant: TEAM ALULINE RACING | |||||||||||
58 | Pierre Fransson | Vimmerby MS | A-förare 2wd | VW | 29:08 | 15:31 | 15:03 | 6:13 | |||
21 | Peter Fransson | Vimmerby MS | Golf | ||||||||
Applicant: Vimmerby Hus | |||||||||||
50 | Roine Larsson | Waxholms MK | A-förare 2wd | Volvo | 33:02 | 19:25 | 18:57 | 3:54 | |||
22 | Göran Nilson | Waxholms MK | 240 | ||||||||
Applicant: DANNEVALLo LASSILA MOTOR | |||||||||||
204 | Gabriel Savela | Stockholms Bilklubb | B-förare 4wd | Mazda | 37:51 | 24:14 | 22:38 | 4:49 | |||
2 | Mikael Savela | Stockholms Bilklubb | 323 4x4 Turbo | ||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |