2007-06-09
Lars-Erik Torphs Memorial
Official final
On SS 2
118 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
23 |
|
Mats Jonsson |
Forshaga MC |
A-förare 4wd |
|
Ford |
11:56,4 |
|
|
|
1 |
|
|
Johnny Johansson |
SMK Lindesberg |
|
|
Escort WRC |
|
|
Applicant: BILAM |
|
|
28 |
|
PG Andersson |
Årjängs MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
11:58,1 |
1,7
|
1,7
|
1,7
|
2 |
|
|
Jonas Andersson |
MK Team Treske |
|
|
Lancer Evo |
|
|
|
26 |
|
Jerker Axelsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
12:01,2 |
4,8
|
4,8
|
3,1
|
3 |
|
|
Mattias Andersson |
Säffle MC |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
24 |
|
Eddie Hörbing |
Laxå MK |
A-förare 4wd |
|
Ford |
12:11,0 |
14,6
|
14,6
|
9,8
|
4 |
|
|
Maria Andersson |
MK Ran Askersund |
|
|
Focus |
|
|
|
29 |
|
Peter Zachrisson |
Säffle MC |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
12:19,8 |
23,4
|
23,4
|
8,8
|
5 |
|
|
Jan Svanström |
Säffle MC |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: ASSISTANCEKÅREN 020-912912 |
|
|
25 |
|
Niklas Hägg |
SMK Hälsinge |
A-förare 4wd |
|
Toyota |
12:22,0 |
25,6
|
25,6
|
2,2
|
6 |
|
|
Markku Kangas |
Sandvikens MK |
|
|
Celica GT4 |
|
|
Applicant: L. Häggs Bildemontering AB |
|
|
45 |
|
Leif Peterson |
Göteborgs MF |
A-förare 2wd |
|
VW |
12:33,7 |
37,3
|
|
11,7
|
1 |
|
|
Toni Sundkvist |
SMK Motala Bil |
|
|
Golf KitCar |
|
|
Applicant: JOKI MOTORSPORT |
|
|
35 |
|
Andreas Magnusson |
Skillingaryds MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
12:34,2 |
37,8
|
37,8
|
0,5
|
7 |
|
|
Henrik Hulterskog |
Skillingaryds MK |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
44 |
|
Jonas Wigren |
Norrköpings MK |
A-förare 2wd |
|
VW |
12:34,4 |
38,0
|
0,7
|
0,2
|
2 |
|
|
Jon Magnusson |
SMK Linde |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: Anläggningstrp. i Norrköping AB |
|
|
55 |
|
Jonas Johansson |
MK Ran Askersund |
A-förare 2wd |
|
Toyota |
12:38,3 |
41,9
|
4,6
|
3,9
|
3 |
|
|
Jesper Johansson |
Ryds MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
27 |
|
Åke Jacobsson |
Emådalens MK |
A-förare 4wd |
|
Ford |
12:38,4 |
42,0
|
42,0
|
0,1
|
8 |
|
|
Anders Hammarsten |
Emådalens MK |
|
|
Escort WRC |
|
|
|
33 |
|
Robert Johansson |
Ljusdals MS |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
12:41,6 |
45,2
|
45,2
|
3,2
|
9 |
|
|
Lasse Grip |
Ljusdals MS |
|
|
Lancer Evo III |
|
|
|
47 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
12:42,8 |
46,4
|
9,1
|
1,2
|
4 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
|
940 JB |
|
|
|
43 |
|
Magnus Engelbrektsson |
MK Team Treske |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
12:43,9 |
47,5
|
47,5
|
1,1
|
10 |
|
|
Jörgen Johansson |
MK Team Westom |
|
|
Lancer Evo III |
|
|
|
46 |
|
Thomas Thunström |
Ludvika MS |
A-förare 2wd |
|
Opel |
12:46,1 |
49,7
|
12,4
|
2,2
|
5 |
|
|
Kent- Åke Stenbäck |
Forshaga MC |
|
|
Corsa B |
|
|
Applicant: TRACTIVE AB |
|
|
52 |
|
Daniel Damberg |
SMK Motala |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
12:49,6 |
53,2
|
15,9
|
3,5
|
6 |
|
|
Mikael Jansson |
Åmåls MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: www.tktraktordelar.se |
|
|
54 |
|
Kristian Johansson |
Kinds MK |
A-förare 2wd |
|
VW |
12:51,0 |
54,6
|
17,3
|
1,4
|
7 |
|
|
Fredrik Livh |
Laxå MK |
|
|
Golf KitCar |
|
|
|
56 |
|
Joakim Rydholm |
Dals MK |
A-förare 2wd |
|
VW |
12:51,5 |
55,1
|
17,8
|
0,5
|
8 |
|
|
Roger Rydholm |
Dals MK |
|
|
Golf |
|
|
|
38 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
12:52,1 |
55,7
|
55,7
|
0,6
|
11 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge |
|
|
Lancer Evo Vll |
|
|
|
40 |
|
Andreas Abrahamsson |
Katrineholms MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
12:53,1 |
56,7
|
56,7
|
1,0
|
12 |
|
|
Magnus Johansson |
Katrineholms MK |
|
|
Lancer Evo III |
|
|
Applicant: T.Månssons Åkeri o Transport AB |
|
|
75 |
|
Björn Beck |
Åmåls MK |
A-förare 2wd |
|
Ford |
12:55,9 |
59,5
|
22,2
|
2,8
|
9 |
|
|
Per-Anders Andersson |
Kullings MS |
|
|
Escort Mk II |
|
|
|
74 |
|
Anders Jonsson |
Jämtlands MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
12:58,9 |
1:02,5
|
25,2
|
3,0
|
10 |
|
|
Erik Persson |
Jämtlands MK |
|
|
240 R |
|
|
|
48 |
|
Tobias Söderqvist |
AMF Årsunda |
A-förare 2wd |
|
Saab |
13:05,2 |
1:08,8
|
31,5
|
6,3
|
11 |
|
|
Joakim Söderqvist |
AMF Årsunda |
|
|
9-3 Turbo 16v |
|
|
Applicant: Team Motorsport Sweden |
|
|
71 |
|
Per-Anders Högsäter |
SMK Eda |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
13:05,4 |
1:09,0
|
31,7
|
0,2
|
12 |
|
|
David Mård |
MK Team Treske |
|
|
240 |
|
|
|
66 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
13:05,7 |
1:09,3
|
32,0
|
0,3
|
13 |
|
|
Anna Nilsson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
34 |
|
Jan-Erik Folkesson |
SMK Örebro |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
13:06,7 |
1:10,3
|
1:10,3
|
1,0
|
13 |
|
|
Martin Holmdahl |
Hallsbergs MK |
|
|
Evo |
|
|
Applicant: JÄRLE RALLY TEAM |
|
|
202 |
|
Robin Sandberg |
Ryds MK |
A-förare 2wd |
|
Saab |
13:07,2 |
1:10,8
|
33,5
|
0,5
|
14 |
|
|
Pecka Svensson |
Växjö MS |
|
|
9-3 Turbo Etanol |
|
|
|
95 |
|
Nils Strömgrenå |
Fagersta MK |
B-förare 2wd |
|
Ford |
13:08,5 |
1:12,1
|
|
1,3
|
1 |
|
|
Lars Bernadsson |
Fagersta MK |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
|
97 |
|
Magnus Ericsson |
Degerfors RC |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
13:09,4 |
1:13,0
|
0,9
|
0,9
|
2 |
|
|
Johan Lövgren |
Degerfors RC |
|
|
940 |
|
|
|
53 |
|
Håkan Broo |
Kils MK Bil |
A-förare 2wd |
|
VW |
13:09,5 |
1:13,1
|
35,8
|
0,1
|
15 |
|
|
Krister Gull |
Kils MK Bil |
|
|
Golf |
|
|
|
61 |
|
Thord Johansson |
SMK Hörby |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
13:09,7 |
1:13,3
|
36,0
|
0,2
|
16 |
|
|
Emil Månsson |
SMK Hörby |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Konditori Boulevard Kristianstad |
|
|
59 |
|
Stefan Axelsson |
Säffle MC |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
13:10,5 |
1:14,1
|
36,8
|
0,8
|
17 |
|
|
Sven-Olof Leander |
Säffle MC |
|
|
740 |
|
|
|
68 |
|
Hans-Åke Jansson |
MK Rimo |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
13:11,7 |
1:15,3
|
38,0
|
1,2
|
18 |
|
|
Håkan Jansson |
MK Rimo |
|
|
240 |
|
|
Applicant: A. Jansson o son skogsmaskiner |
|
|
60 |
|
Daniel Hoffmann |
SMK Linde |
A-förare 2wd |
|
Opel |
13:13,7 |
1:17,3
|
40,0
|
2,0
|
19 |
|
|
Per-Magnus Eriksson |
MK Ran Askersund |
|
|
Corsa |
|
|
|
57 |
|
Tommy Ström |
Härnösands MK |
A-förare 2wd |
|
Toyota |
13:15,6 |
1:19,2
|
41,9
|
1,9
|
20 |
|
|
Mats Frycklund |
Härnösands MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
94 |
|
Björn 'Nalle' Larsson |
Forshaga MC |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
13:19,3 |
1:22,9
|
10,8
|
3,7
|
3 |
|
|
Reine Nyberg |
Forshaga MC |
|
|
242 |
|
|
|
86 |
|
Mats Larsson |
Nora MK |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
13:20,3 |
1:23,9
|
11,8
|
1,0
|
4 |
|
|
Jens Palmqvist |
Degerfors RC |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Däckverkstan i Nora |
|
|
89 |
|
Johan Svensson |
SMK Valdemarsvik |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
13:20,5 |
1:24,1
|
12,0
|
0,2
|
5 |
|
|
Mattias Sääw |
SMK Valdemarsvik |
|
|
240 |
|
|
|
78 |
|
Anton Bernats |
Strängnäs AMS |
A-förare 2wd |
|
Renault |
13:20,8 |
1:24,4
|
47,1
|
0,3
|
21 |
|
|
Mattias Hallqvist |
Vara MK |
|
|
19 |
|
|
|
70 |
|
Anders Persson |
Göteborgs MF |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
13:22,1 |
1:25,7
|
48,4
|
1,3
|
22 |
|
|
Tobias Tobiasson |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
|
105 |
|
Mattias Kylander |
Bärke MK |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
13:22,3 |
1:25,9
|
13,8
|
0,2
|
6 |
|
|
Tomas Sneen |
Bärke MK |
|
|
940 |
|
|
|
69 |
|
Tommy Sahlqvist |
Laxå MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
13:23,1 |
1:26,7
|
49,4
|
0,8
|
23 |
|
|
Christoffer Johnsson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
127 |
|
Daniel Kallin |
Säffle MC |
Volvo Original/Grp. E B-för. |
|
Volvo |
13:23,6 |
1:27,2
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Johan Karlsson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
50 |
|
Kent Persson |
Säffle MC |
A-förare 2wd |
|
Toyota |
13:24,5 |
1:28,1
|
50,8
|
0,9
|
24 |
|
|
Lars-Inge Björlin |
Säffle MC |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Mp Maskin o Motor |
|
|
73 |
|
Patrick Arvidsson |
Gotlands MF |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
13:25,0 |
1:28,6
|
51,3
|
0,5
|
25 |
|
|
Mikael Nilsson |
MK Gutarna |
|
|
240 |
|
|
|
112 |
|
Mikael Thiman |
MSK Kvarnvingarna |
C-förare 2wd |
|
Volvo |
13:26,4 |
1:30,0
|
|
1,4
|
1 |
|
|
Fredrik Skyllmark |
MSK Kvarnvingarna |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team Pekka Power |
|
|
125 |
|
Erik Gullstrand |
Kils MK Bil |
Volvo Original/Grp. E B-för. |
|
Volvo |
13:27,3 |
1:30,9
|
3,7
|
0,9
|
2 |
|
|
Joakim Sundfeldt |
Säffle MC |
|
|
740 |
|
|
|
110 |
|
Anders Eklund |
Degerfors RC |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
13:29,6 |
1:33,2
|
21,1
|
2,3
|
7 |
|
|
Andreas Karlsson |
SMK Karlskoga |
|
|
940 |
|
|
|
117 |
|
Lars Savander |
Waxholms MK |
C-förare 2wd |
|
Volvo |
13:30,2 |
1:33,8
|
3,8
|
0,6
|
2 |
|
|
Niklas Ryghammar |
Waxholms MK |
|
|
240 |
|
|
|
76 |
|
Lasse Storm |
Stenungsunds MS |
A-förare 2wd |
|
Renault |
13:30,6 |
1:34,2
|
56,9
|
0,4
|
26 |
|
|
Ulf Storm |
Stenungsunds MS |
|
|
Clio Ragnotti |
|
|
|
67 |
|
Reine Laestander |
Skepptuna MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
13:31,4 |
1:35,0
|
57,7
|
0,8
|
27 |
|
|
Kaj Sivertsson |
MK Rimo |
|
|
240 |
|
|
|
96 |
|
Boris Olsson |
Degerfors RC |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
13:31,5 |
1:35,1
|
23,0
|
0,1
|
8 |
|
|
Magnus Linqvist |
Degerfors RC |
|
|
242 |
|
|
|
122 |
|
Knutte Edenholm |
MK Team Treske |
Volvo Original/Grp. E B-för. |
|
Volvo |
13:33,0 |
1:36,6
|
9,4
|
1,5
|
3 |
|
|
Tommy Svallin |
Hallsbergs MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: DIN RALLYBOUTIQUE |
|
|
108 |
|
Niklas 'Sluggo' Engström |
Storfors MK |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
13:33,5 |
1:37,1
|
25,0
|
0,5
|
9 |
|
|
Anders 'Osten' Wiberg |
Storfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
100 |
|
Mikael Letterström |
Kullings MS |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
13:35,1 |
1:38,7
|
26,6
|
1,6
|
10 |
|
|
Peter Wester |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
80 |
|
Kjell Hellund |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2wd |
|
VW |
13:39,2 |
1:42,8
|
1:05,5
|
4,1
|
28 |
|
|
Jerry Hellund |
Mälaröarnnas MK |
|
|
Golf |
|
|
|
91 |
|
Tommy Häljeskog |
Teknis MC |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
13:39,9 |
1:43,5
|
31,4
|
0,7
|
11 |
|
|
Tommy Lindholm |
Munkfors MC |
|
|
242 |
|
|
|
128 |
|
Peter Andersson |
Årjängs MK |
Volvo Original/Grp. E B-för. |
|
Volvo |
13:43,6 |
1:47,2
|
20,0
|
3,7
|
4 |
|
|
Conny Carlsson |
Årjängs MK |
|
|
940 |
|
|
|
126 |
|
Johan Ydrefalk |
Laxå MK |
Volvo Original/Grp. E B-för. |
|
Volvo |
13:45,9 |
1:49,5
|
22,3
|
2,3
|
5 |
|
|
Sandra Karlsson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: LEJTORP RACING |
|
|
116 |
|
Gustav Holmdahl |
Hallsbergs MK |
C-förare 2wd |
|
SEAT |
13:47,0 |
1:50,6
|
20,6
|
1,1
|
3 |
|
|
Eveline Walfridsson |
MK Ratten |
|
|
Ibiza |
|
|
|
98 |
|
Johan Östlund |
Flens MS |
B-förare 2wd |
|
VW |
13:47,2 |
1:50,8
|
38,7
|
0,2
|
12 |
|
|
Kent Fargo |
Flens MS |
|
|
Golf |
|
|
|
81 |
|
Bosse Sundin |
Dals MK |
A-förare 2wd |
|
Volvo |
13:50,4 |
1:54,0
|
1:16,7
|
3,2
|
29 |
|
|
Bertil Raggen Karlsson |
Dals MK |
|
|
142 |
|
|
|
141 |
|
Fredrik Johansson |
Säffle MC |
Volvo Original/Grp. E C-för. |
|
Volvo |
13:51,2 |
1:54,8
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Mikael Magnusson |
Säffle MC |
|
|
244 |
|
|
|
104 |
|
Anton Samuelsson |
Katrineholms MK |
B-förare 2wd |
|
VW |
13:51,3 |
1:54,9
|
42,8
|
0,1
|
13 |
|
|
Robert Ardryd |
MK Kopparberg |
|
|
Golf |
|
|
|
12 |
|
Staffan Gustavsson |
Degerfors RC |
Klass 8 Std. H |
|
Volvo |
13:51,6 |
1:55,2
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Rolf Sörensen |
Degerfors RC |
|
|
140 |
|
|
Applicant: Högåsens Bildemontering AB |
|
|
114 |
|
Andreas Thelaus |
Karlstad MC Bil |
C-förare 2wd |
|
Citroën |
13:52,4 |
1:56,0
|
26,0
|
0,8
|
4 |
|
|
Thomas Waldenström |
Fryksdalens MK |
|
|
Xsara VTS |
|
|
Applicant: Din Rallyboutique |
|
|
7 |
|
Jan Hagberg |
Kinds MK |
Klass 8 Std. H |
|
Opel |
13:53,2 |
1:56,8
|
1,6
|
0,8
|
2 |
|
|
Mats Skansen |
Skene MS |
|
|
Ascona A |
|
|
|
87 |
|
Johan Olin |
Fryksdalens MK |
B-förare 2wd |
|
VW |
13:54,7 |
1:58,3
|
46,2
|
1,5
|
14 |
|
|
Daniel Larsson |
|
|
|
Golf |
|
|
|
85 |
|
Niklas Sääw |
SMK Valdemarsvik |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
13:55,9 |
1:59,5
|
47,4
|
1,2
|
15 |
|
|
Fredrik Eklund |
SMK Valdemarsvik |
|
|
240 |
|
|
|
107 |
|
Gert Boer |
Kolsva MS |
B-förare 2wd |
|
Opel |
13:56,9 |
2:00,5
|
48,4
|
1,0
|
16 |
|
|
Andreas Thornadtsson |
MSK Hammaren |
|
|
Ascona |
|
|
|
72 |
|
Peder Eliasson |
Skene MS |
A-förare 2wd |
|
Opel |
14:01,0 |
2:04,6
|
1:27,3
|
4,1
|
30 |
|
|
Per Löfqvist |
Skene MS |
|
|
Ascona B |
|
|
|
93 |
|
Ulf Grolander |
Älvbygdens MK |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
14:05,8 |
2:09,4
|
57,3
|
4,8
|
17 |
|
|
Andreas Odenman |
Göteborgs Motorförening |
|
|
240 |
|
|
|
109 |
|
Emil Tungfelt |
Östernärkes RMC |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
14:05,8 |
2:09,4
|
57,3
|
|
17 |
|
|
Henrik Eriksson |
Fjugesta MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Ekströms Bygg AB, Örebro |
|
|
79 |
|
Torbjörn Karlsson |
Taxinge MK |
A-förare 2wd |
|
Toyota |
14:07,0 |
2:10,6
|
1:33,3
|
1,2
|
31 |
|
|
Peter Johansson |
Ludvika MS |
|
|
Starlet |
|
|
Applicant: Vendelsö Parkett |
|
|
121 |
|
Tommy Möller |
Säffle MC |
Volvo Original/Grp. E A-för. |
|
Volvo |
14:09,7 |
2:13,3
|
|
2,7
|
1 |
|
|
Pierre Ellison |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
|
145 |
|
Mikael Wiberg |
Storfors MK |
Volvo Original/Grp. E C-för. |
|
Volvo |
14:10,7 |
2:14,3
|
19,5
|
1,0
|
2 |
|
|
Johan Pettersson |
Storfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
120 |
|
Mikael Andersson |
Älmhults MK |
Volvo Original/Grp. E A-för. |
|
Volvo |
14:10,9 |
2:14,5
|
1,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Erica Svensson |
Älmhults MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Råshult Motorsport |
|
|
139 |
|
Marcus Kallin |
Säffle MC |
Volvo Original/Grp. E C-för. |
|
Volvo |
14:13,0 |
2:16,6
|
21,8
|
2,1
|
3 |
|
|
Helena Bengtsson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
88 |
|
Pär Swedh |
SMK Hälsinge |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
14:13,5 |
2:17,1
|
1:05,0
|
0,5
|
19 |
|
|
Lars-Åke Persson |
SMK Hälsinge |
|
|
240 |
|
|
|
42 |
|
Anders Jonasson |
Wäxjö MS |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
14:13,7 |
2:17,3
|
2:17,3
|
0,2
|
14 |
|
|
Andreas Söderström |
Ryds MK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
Applicant: www.jonassonmotorsport.com |
|
|
92 |
|
Tomas H Olsson |
Åmåls MK |
B-förare 2wd |
|
Volvo |
14:15,9 |
2:19,5
|
1:07,4
|
2,2
|
20 |
|
|
Peter Larsson |
Säffle MC |
|
|
242 |
|
|
|
140 |
|
Thomas Andersson |
Storfors MK |
Volvo Original/Grp. E C-för. |
|
Volvo |
14:15,9 |
2:19,5
|
24,7
|
|
4 |
|
|
Tobias Grammer |
Storfors MK |
|
|
242 |
|
|
|
144 |
|
Pär Johansson |
Laxå MK |
Volvo Original/Grp. E C-för. |
|
Volvo |
14:18,7 |
2:22,3
|
27,5
|
2,8
|
5 |
|
|
Pär Edrell |
Laxå MK |
|
|
242 |
|
|
|
3 |
|
Mari Ekström Thor |
Östernärkes RMC |
Tjej-RM |
|
Volvo |
14:18,9 |
2:22,5
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Anna Ekström Larsen |
Östernärkes RMC |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Ekströms Bygg AB, Örebro |
|
|
15 |
|
Lasse Drotz |
Waxholms MK |
Klass 4 Std. E-F över 1600cc |
|
Volvo |
14:19,3 |
2:22,9
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Glenn Stors |
Danderyds MF |
|
|
Amazon 122 |
|
|
Applicant: Hamnkrogen Waxholm |
|
|
16 |
|
Nils Bergquist |
Västerås MS |
Klass 4 Std. E-F över 1600cc |
|
Volvo |
14:21,4 |
2:25,0
|
2,1
|
2,1
|
2 |
|
|
Karl-Erik Magnusson |
Västerås MS |
|
|
Amazon 122S |
|
|
Applicant: Car Fix Rally Team |
|
|
10 |
|
Tom Axelsson |
KAK Motorsport |
Klass 8 Std. H |
|
Volvo |
14:22,2 |
2:25,8
|
30,6
|
0,8
|
3 |
|
|
Stefan Andersson |
Almunge MK |
|
|
142 Ex Works |
|
|
|
136 |
|
Bo Holmdahl |
Hallsbergs MK |
Volvo Original/Grp. E C-för. |
|
Volvo |
14:27,3 |
2:30,9
|
36,1
|
5,1
|
6 |
|
|
Peter Elefelt |
Hallsbergs MK |
|
|
240 Jbe |
|
|
|
5 |
|
Carina Gullberg |
Dalby MK |
Tjej-RM |
|
Volvo |
14:30,1 |
2:33,7
|
11,2
|
2,8
|
2 |
|
|
Annika Hansen |
Hässleholms MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Snickare Andersson o Co I Skåne AB |
|
|
11 |
|
Kenneth Waltersson |
Anderstorp RC |
Klass 3 Std. E-F 1300-1600cc |
|
Ford |
14:30,7 |
2:34,3
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Thomas Waltersson |
Anderstorp RC |
|
|
Lotus Cortina |
|
|
|
84 |
|
Göran Kilbo |
Kullings MS |
B-förare 4wd |
|
Audi |
14:31,3 |
2:34,9
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Leif Lindgren |
Kullings MS |
|
|
80 Quattro |
|
|
|
17 |
|
Kent Stigh |
Finspångs MS |
Klass 4 Std. E-F över 1600cc |
|
Volvo |
14:32,4 |
2:36,0
|
13,1
|
1,1
|
3 |
|
|
Krister Hernström |
Finspångs MS |
|
|
Amazon |
|
|
|
19 |
|
Anders Prick |
SMK Trollhättan |
Klass 4 Std. E-F över 1600cc |
|
Volvo |
14:36,4 |
2:40,0
|
17,1
|
4,0
|
4 |
|
|
Tommy Tellskog |
SMK Trollhättan |
|
|
Amazon 122S |
|
|
|
146 |
|
Börje Hermansson |
Årjängs MK |
Volvo Original/Grp. E C-för. |
|
Volvo |
14:40,0 |
2:43,6
|
48,8
|
3,6
|
7 |
|
|
Karl-Erik Gustavsson |
Årjängs MK |
|
|
740 |
|
|
|
129 |
|
Daniel Molin |
Skene MS |
Volvo Original/Grp. E B-för. |
|
VW |
14:41,0 |
2:44,6
|
1:17,4
|
1,0
|
6 |
|
|
Magnus Widmark |
Skene MS |
|
|
Golf II |
|
|
Applicant: www.danielmolin.se |
|
|
2 |
|
Lena Sandelius |
Göteborgs MF |
Tjej-RM |
|
Volvo |
14:48,8 |
2:52,4
|
29,9
|
7,8
|
3 |
|
|
Erik Ekenberg |
Göteborgs MF |
|
|
940 |
|
|
Applicant: ugil.se |
|
|
149 |
|
Conny Andersson |
Älvbygdens MK |
Volvo Original/Grp. E C-för. |
|
Volvo |
14:50,6 |
2:54,2
|
59,4
|
1,8
|
8 |
|
|
Tommy Andersson |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
4 |
|
Lena Ekström Tungfelt |
Östernärkes RMC |
Tjej-RM |
|
Peugeot |
14:55,0 |
2:58,6
|
36,1
|
4,4
|
4 |
|
|
Eje Bernström |
Degerfors RC |
|
|
306 |
|
|
Applicant: Ekströms Bygg AB, Örebro |
|
|
20 |
|
Gunnar Asplund |
Vallentuna MK |
Klass 6 Std. G |
|
Volvo |
14:57,3 |
3:00,9
|
|
2,3
|
1 |
|
|
Olle Asplund |
Vallentuna MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
153 |
|
Fredrik Johansson |
Vara MK |
Volvo Original/Grp. E C-för. |
|
Volvo |
15:00,0 |
3:03,6
|
1:08,8
|
2,7
|
9 |
|
|
Ida Olsson |
Vara MK |
|
|
244 |
|
|
|
154 |
|
Torbjörn Thomsen |
Älvbygdens MK |
Volvo Original/Grp. E C-för. |
|
Volvo |
15:03,9 |
3:07,5
|
1:12,7
|
3,9
|
10 |
|
|
Christian Ollsson |
Älvbygdens MK |
|
|
244 |
|
|
|
111 |
|
Magnus Johansson |
Dals MK |
C-förare 2wd |
|
VW |
15:04,1 |
3:07,7
|
1:37,7
|
0,2
|
5 |
|
|
Håkan Andersson |
Dals MK |
|
|
Golf Mk II |
|
|
|
142 |
|
Tobias 'Säl' Olsson |
Kils MK Bil |
Volvo Original/Grp. E C-för. |
|
Volvo |
15:08,0 |
3:11,6
|
1:16,8
|
3,9
|
11 |
|
|
Anders 'Nanners' Larsson |
Kils MK Bil |
|
|
244 |
|
|
|
124 |
|
Niklas Johansson |
Årjängs MK |
Volvo Original/Grp. E B-för. |
|
VW |
15:09,4 |
3:13,0
|
1:45,8
|
1,4
|
7 |
|
|
Miriam Walfridsson |
MK Ratten |
|
|
Golf |
|
|
|
130 |
|
Kjell Skoog |
Forshaga MC |
Volvo Original/Grp. E B-för. |
|
Ford |
15:09,9 |
3:13,5
|
1:46,3
|
0,5
|
8 |
|
|
Bo Jansson |
Kils MK Bil |
|
|
Escort |
|
|
|
113 |
|
Mats Oskarsson |
Malungs MK |
C-förare 2wd |
|
VW |
15:16,9 |
3:20,5
|
1:50,5
|
7,0
|
6 |
|
|
Jörgen Larsson |
Malungs MK |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: Åhl´s Bildelar AB |
|
|
6 |
|
Erik Uppsäll |
Skepptuna |
Klass 8 Std. H |
|
Saab |
15:23,3 |
3:26,9
|
1:31,7
|
6,4
|
4 |
|
|
Sören Dahlin |
Huddinge MK |
|
|
96 V4 |
|
|
Applicant: Rally Team Olsbergs |
|
|
22 |
|
Jörgen Einar |
Skepptuna MK |
Klass 3 Std. E-F 1300-1600cc |
|
Volvo |
15:34,8 |
3:38,4
|
1:04,1
|
11,5
|
2 |
|
|
Tony Jansson |
Almunge MK |
|
|
PV 444 LS |
|
|
Applicant: LFT RACING |
|
|
134 |
|
Pär Edman |
MK Team Treske |
Volvo Original/Grp. E C-för. |
|
VW |
15:58,7 |
4:02,3
|
2:07,5
|
23,9
|
12 |
|
|
Fredrik Kruskopf |
MK Team Treske |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
147 |
|
Christian Jansson |
Säffle MC |
Volvo Original/Grp. E C-för. |
|
Volvo |
16:04,1 |
4:07,7
|
2:12,9
|
5,4
|
13 |
|
|
Henrik Andersson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
151 |
|
Jonas Kolbert |
Vara MK |
Volvo Original/Grp. E C-för. |
|
VW |
16:18,9 |
4:22,5
|
2:27,7
|
14,8
|
14 |
|
|
Erik Grek |
Vara MK |
|
|
Golf |
|
|
|
143 |
|
Niklas Andersson |
MK Team Treske |
Volvo Original/Grp. E C-för. |
|
Volvo |
17:02,8 |
5:06,4
|
3:11,6
|
43,9
|
15 |
|
|
Peder Johansson |
MK Team Treske |
|
|
244 |
|
|
|
99 |
|
Lennart Karlsson |
Säffle MC |
B-förare 2wd |
|
Opel |
17:43,5 |
5:47,1
|
4:35,0
|
40,7
|
21 |
|
|
Jan Emilsson |
Säffle MC |
|
|
Ascona A |
|
|
|
49 |
|
Robert Persson |
Munkfors MC |
A-förare 2wd |
|
Saab |
20:06,8 |
8:10,4
|
7:33,1
|
2:23,3
|
32 |
|
|
Per Larsson |
Munkfors MC |
|
|
9-3 KitCar E85 |
|
|
Applicant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB |
|
|
132 |
|
Niklas Solenö |
Katrineholms MK |
Volvo Original/Grp. E C-för. |
|
VW |
21:40,8 |
9:44,4
|
7:49,6
|
1:34,0
|
16 |
|
|
Mattias Gustavsson |
Vetlanda RRC |
|
|
Golf GT Mk II |
|
|
|
118 |
|
Lars Elvekrok |
KNA Eiker |
C-förare 2wd |
|
Nissan |
21:56,4 |
10:00,0
|
8:30,0
|
15,6
|
7 |
|
|
Sindre Berg |
|
|
|
Almera GTI |
|
|
|
82 |
|
Mikael Grumer |
Säffle MC |
B-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
34:18,3 |
22:21,9
|
19:47,0
|
12:21,9
|
2 |
|
|
Leif Tobiasson |
Forshaga MC |
|
|
|
|
|
|
58 |
|
Nicklas Karlsson |
MK Team Westom |
A-förare 2wd |
|
Opel |
54:33,9 |
42:37,5
|
42:00,2
|
20:15,6
|
33 |
|
|
Anders Guldbrandsson |
MK Team Westom |
|
|
Kadett GSI |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|