Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8 | Niklas Hägg | SMK Hälsinge | A-förare 4wd | Toyota | 9:16 | ||||||
1 | Morgan Olsson | SMK Hälsine | Celica GT4 | ||||||||
Applicant: L.Häggs Bildemontering AB | |||||||||||
10 | Staffan Bergdahl | Teknis MC | A-förare 4wd | Toyota | 9:19 | 3 | 3 | 3 | |||
2 | Per Erik Svensson | Teknis MC | Corolla WRC | ||||||||
7 | Magnus Mellquist | SMK Söderhamn | A-förare 4wd | Mitsubishi | 9:31 | 15 | 15 | 12 | |||
3 | Erika Jansson | SMK Söderhamn | Lancer Etanol | ||||||||
Applicant: ELECTROSYSTEM | |||||||||||
13 | Peter Dahlgren | Huddinge MK | A-förare 4wd | Ford | 9:32 | 16 | 16 | 1 | |||
4 | Anders Engvall | Haninge MK | Escort Cosworth | ||||||||
Applicant: SKAB | |||||||||||
18 | Conny Nyström | SMK Söderhamn | A-förare 4wd | Mitsubishi | 9:33 | 17 | 17 | 1 | |||
5 | Tomas Ekman | SMK Söderhamn | Lancer Evo VI | ||||||||
Applicant: ELECTROSYSTEM | |||||||||||
14 | Peter Appelskog | Östergyllen RC | A-förare 4wd | Ford | 9:36 | 20 | 20 | 3 | |||
6 | Pelle Carlsson | Östergyllen RC | Escort WRC | ||||||||
Applicant: Team Appelskogs Bil | |||||||||||
23 | Per-Arne Ljung | Hofors MS | A-förare 2wd | Opel | 9:40 | 24 | 4 | ||||
1 | Kjell Andersson | Hofors MS | Astra | ||||||||
17 | Ulf Eriksson | Östhammars MK | A-förare 4wd | Toyota | 9:41 | 25 | 25 | 1 | |||
7 | Per Westman | Films MK | Corolla WRC | ||||||||
48 | Peo Berglund | Sandvikens MK | B-förare 2wd | Opel | 9:46 | 30 | 5 | ||||
1 | Mattias Sundström | Sandvikens MK | Kadett GSI 16v | ||||||||
Applicant: Solkem AB | |||||||||||
11 | Sören Olsson | Films MK | A-förare 4wd | Toyota | 9:47 | 31 | 31 | 1 | |||
8 | Mikael Åkerlöf | Films MK | Celica | ||||||||
16 | Göran Lindström | Huddinge MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 9:47 | 31 | 31 | ||||
8 | Kjell Andersson | Huddinge MK | Lancer Evo Vll | ||||||||
19 | Petri Väätänen | Haninge MK | A-förare 4wd | Subaru | 9:49 | 33 | 33 | 2 | |||
10 | Lasse Väätänen | Haninge MK | Impreza 1,8 GL | ||||||||
Applicant: Tommys Transport AB | |||||||||||
26 | Arne Bäckström | Haninge MK | A-förare 2wd | Volvo | 9:52 | 36 | 12 | 3 | |||
2 | Björn Wessel | Karlstad MC Bil | 240 | ||||||||
102 | Håkan Långkvist | Fagersta MK | A-förare 2wd | Volvo | 9:52 | 36 | 12 | ||||
2 | Niklas Östmark | Kolsva MS | 240 | ||||||||
Applicant: Erikslunds Åkeri AB | |||||||||||
33 | Tony Karlsson | Grangärde RRC | A-förare 2wd | Opel | 9:53 | 37 | 13 | 1 | |||
4 | Daniel Stall | Grangärde RRC | Ascona B | ||||||||
20 | Björn Jacobson | Värmdö MK | A-förare 4wd | Subaru | 9:54 | 38 | 38 | 1 | |||
11 | Tomas Koepke | Värmdö MK | Impreza | ||||||||
62 | Ola Parkheden | Mälaröarnas MK | B-förare 2wd | Renault | 9:54 | 38 | 8 | ||||
2 | Joel Ardell | Norrköpings MK | Clio Sport | ||||||||
65 | Sven Blomdin | MK Orion | B-förare 2wd | Opel | 9:58 | 42 | 12 | 4 | |||
3 | Johan Sundmark | MK Orion | Kadett 16v | ||||||||
29 | Roine Larsson | Waxholms MK | A-förare 2wd | Volvo | 10:00 | 44 | 20 | 2 | |||
5 | Göran Nilson | Waxholms MK | 242 | ||||||||
Applicant: Dannevall o Lassila Motor | |||||||||||
21 | Christer Dalmans | Malungs MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 10:03 | 47 | 47 | 3 | |||
12 | Niklas Larsson | Malungs MK | Lancer Evo VI | ||||||||
Applicant: ANDERS SKISHOP SÄLEN /LIMA | |||||||||||
25 | Lars Fältman | Rasbo MK | A-förare 2wd | Saab | 10:06 | 50 | 26 | 3 | |||
6 | Jonny Björk | Rasbo MK | 9:3 Turbo | ||||||||
69 | Michael Holmgren | Gnesta MK | B-förare 2wd | Opel | 10:06 | 50 | 20 | ||||
4 | Andreas Sandin | Gnesta MK | Ascona | ||||||||
30 | Robert Forsberg | Bärke MK | A-förare 2wd | Volvo | 10:09 | 53 | 29 | 3 | |||
7 | Emil Forsberg | Bärke MK | 240 | ||||||||
38 | Stefan Eriksson | Hofors MS | A-förare VO / Grp. N -1400 | Volvo | 10:10 | 54 | 1 | ||||
1 | Bo-Göran Lundqvist | Hofors MS | 940 | ||||||||
Applicant: Hofors Bilvård o Däckservice | |||||||||||
44 | David Forslund | Films MK | B-förare 4wd | Subaru | 10:13 | 57 | 3 | ||||
1 | Robert Eriksson | SMK Uppsala | Impreza | ||||||||
55 | Steen Skodborg | Borlänge MK | B-förare 2wd | Toyota | 10:13 | 57 | 27 | ||||
5 | Olle Björk | Borlänge MK | Starlet | ||||||||
39 | Ingemar Thelander | SMK Gävle | A-förare VO / Grp. N -1400 | Volvo | 10:15 | 59 | 5 | 2 | |||
2 | Hans Ädel | Hedesunda MK | 744 | ||||||||
Applicant: VALBO ALLTJÄNST AB | |||||||||||
40 | Mats Hammarström | SMK Gävle | A-förare VO / Grp. N -1400 | Volvo | 10:16 | 1:00 | 6 | 1 | |||
3 | Teuvo Jussi | SMK Gävle | 940 | ||||||||
Applicant: VALBO ALLTJÄNST AB | |||||||||||
63 | Lasse Fältman | Ludvika MS | B-förare 2wd | Saab | 10:17 | 1:01 | 31 | 1 | |||
6 | Anders Fältman | Ludvika MS | 9:3 Turbo | ||||||||
Applicant: Blixt Gräv o Planering Ludvika | |||||||||||
104 | Anders Lundkvist | MK Skepptuna | B-förare 4wd | Subaru | 10:19 | 1:03 | 6 | 2 | |||
2 | Fredrik Lundkvist | Skepptuna MK | Impresa | ||||||||
50 | Ulf Pettersson | MK Rimo | B-förare 2wd | Volvo | 10:23 | 1:07 | 37 | 4 | |||
7 | Göran Schönqvist | MK Rimo | 940 | ||||||||
54 | Andreas Gustafsson | SMK Gävle | B-förare 2wd | Volvo | 10:26 | 1:10 | 40 | 3 | |||
8 | Mikael Gustafsson | SMK Gävle | 240 | ||||||||
41 | Mikael Högberg | SMK Gävle | A-förare VO / Grp. N -1400 | Volvo | 10:27 | 1:11 | 17 | 1 | |||
4 | Jörgen Mattson | SMK Gävle | 240 | ||||||||
Applicant: Valbo Alltjänst AB | |||||||||||
59 | Micke 'Pulver' Persson | Fagersta MK | B-förare 2wd | Volvo | 10:29 | 1:13 | 43 | 2 | |||
9 | Jennie 'Släggan' Jonsson | Bärke MK | 740 Evo | ||||||||
49 | Bertil Nylander | Värmdö Motorklubb | B-förare 2wd | Volvo | 10:30 | 1:14 | 44 | 1 | |||
10 | Kaj Sivertsson | MK Rimo | 940 | ||||||||
Applicant: Bilia Personbilar Nacka AB | |||||||||||
83 | Daniel Johansson | Värmdö MK | C-förare 2wd | Škoda | 10:30 | 1:14 | |||||
1 | Patric Åkerblom | MK Team V8 | Felicia | ||||||||
105 | Johan Wesslén | Films MK | C-förare VO / Grp. N -1400 | Suzuki | 10:30 | 1:14 | |||||
1 | Sebastian Andersson | Films MK | Swift | ||||||||
42 | Conny Sjöström | MK Orion | A-förare VO / Grp. N -1400 | Suzuki | 10:31 | 1:15 | 21 | 1 | |||
5 | Rickard Jägenstedt | MK Rimo | Swift GTI | ||||||||
84 | Dick Jansson | Idkerbergets MK | C-förare 2wd | VW | 10:34 | 1:18 | 4 | 3 | |||
2 | Per Hellander | Ludvika MS | Golf | ||||||||
76 | Jesper Åkeson | Gnesta MK | C-förare 4wd | Audi | 10:36 | 1:20 | 2 | ||||
1 | Per Levenstam | Quattro | |||||||||
86 | Kim Nilsson | Skutskärs MS | C-förare 2wd | VW | 10:41 | 1:25 | 11 | 5 | |||
3 | Mats Engvall | Skutskärs MS | Golf II | ||||||||
43 | Andreas Hovind | Enköpings MK | A-förare Grupp E | Toyota | 10:42 | 1:26 | 1 | ||||
1 | Anders Johansson | Enköpings MK | Starlet | ||||||||
1 | Pontus Tidemand | SMK Eda | Ungdomsrally | Volvo | 10:43 | 1:27 | 1 | ||||
1 | Roger Larsen | MK Team Träske | 940 | ||||||||
56 | Magnus Eliasson | Skutskärs MS | B-förare 2wd | Peugeot | 10:45 | 1:29 | 59 | 2 | |||
11 | Joakim Renberg | Skutskärs MS | GTI | ||||||||
53 | Fredrik Lord | Rasbo MK | B-förare 2wd | VW | 10:46 | 1:30 | 1:00 | 1 | |||
12 | Johan Stråby | Rasbo MK | Golf | ||||||||
93 | Jonas Brinkemar | Horndals MK | C-förare VO / Grp. N -1400 | Volvo | 10:47 | 1:31 | 17 | 1 | |||
2 | Camile Cederlund | Horndals MK | 240 | ||||||||
Applicant: Team Hans Persson Motorsport | |||||||||||
77 | Lars Savander | Waxholms MK | C-förare 2wd | Volvo | 10:48 | 1:32 | 18 | 1 | |||
4 | Nicklas Ryghammar | Waxholms MK | 240 | ||||||||
75 | Bengt Salåker | SMK Hedemora | C-förare 4wd | Lancia | 10:49 | 1:33 | 13 | 1 | |||
2 | Kennet Larsson | Borlänge MK | Delta HF Intergrale 4w | ||||||||
15 | Joakim Lindh | Almunge MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 10:52 | 1:36 | 1:36 | 3 | |||
13 | Tony Lindh | Almunge MK | Lancer Evo VIII | ||||||||
47 | Thomas Billman | Waxholms MK | B-förare 2wd | Volvo | 10:54 | 1:38 | 1:08 | 2 | |||
13 | Carolin Larsson | Waxholms MK | 240 | ||||||||
85 | Markus Nyberg | Säters MK | C-förare 2wd | Volvo | 10:54 | 1:38 | 24 | ||||
5 | Christian Gabrielsson | Säters MK | 240 | ||||||||
2 | Kalle Andersson | Laxå MK | Ungdomsrally | Volvo | 11:05 | 1:49 | 22 | 11 | |||
2 | Anders Andersson | Laxå MK | 240 | ||||||||
73 | Sten Pettersson | Skepptuna MK | B-förare Grupp E | Saab | 11:06 | 1:50 | 1 | ||||
1 | Jimmy Björk | 99 | |||||||||
Applicant: Jarmos bilskrot.cbj.net | |||||||||||
70 | Peter Rådén | Botkyrka MK | B-för. Grp. H 66-74 / App. K | Opel | 11:22 | 2:06 | 16 | ||||
1 | Karl Erik Forsman | Botkyrka MK | Ascona A | ||||||||
92 | Robert Asp | Värmdö MK | C-förare VO / Grp. N -1400 | Volvo | 11:24 | 2:08 | 54 | 2 | |||
3 | Tomas Höglund | Värmdö MK | 240 | ||||||||
98 | Pär Berge | Mälaröarnas MK | C-förare Grupp E | VW | 11:35 | 2:19 | 11 | ||||
1 | Valkyria Edlund | Mälaröarnas MK | Golf II | ||||||||
3 | Martin Nordlund | SMK Dala Falun | Ungdomsrally | VW | 11:56 | 2:40 | 1:13 | 21 | |||
3 | Per Nordlund | SMK Dala Falun | Golf | ||||||||
95 | Robin Nyberg | Mälaröarnas MK | C-förare VO / Grp. N -1400 | Volvo | 12:23 | 3:07 | 1:53 | 27 | |||
4 | Martin Bjälkengren | Mälaröarnas MK | 240 | ||||||||
4 | Madelene Johansson | Fredriksbergs MK | Ungdomsrally | Saab | 13:14 | 3:58 | 2:31 | 51 | |||
4 | Åke Andersson | Vansbro MK | 99 | ||||||||
101 | Glen 'Glenna' Gustavsson | Gnesta MK | C-förare Grupp E | Opel | 13:31 | 4:15 | 1:56 | 17 | |||
2 | Rickard Gelin | Gnesta MK | Manta | ||||||||
9 | Kjell Hansson | Haninge MK | A-förare 4wd | Subaru | 17:07 | 7:51 | 7:51 | 3:36 | |||
14 | Mikael Ståhl | Haninge MK | NRC 07 | ||||||||
Applicant: HÅJA Lackering AB | |||||||||||
6 | Dick Larsson | Rasbo MK | A-förare 4wd | Toyota | 17:56 | 8:40 | 8:40 | 49 | |||
15 | Raymond Wessman | Celica | |||||||||
5 | Eddie Hörbing | Laxå MK | A-förare 4wd | Ford | 26:47 | 17:31 | 17:31 | 8:51 | |||
16 | Marie Eriksson | SMK Uppsala | Focus | ||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |