2022-06-04
Gästabudstrofén
Official final
On SS 5
95 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
1 |
16 |
|
Christoffer Haglund |
SMK Nyköping |
A-C förare 4 wd |
|
Škoda |
8:45,9 |
|
|
|
1 |
|
|
Lucas Karlsson |
SMK Nyköping |
|
|
Fabia R5 |
|
|
Applicant: Team Nybe AB |
|
2 |
9 |
|
Kalle Gustafsson |
Haninge MK |
A-C förare 4 wd |
|
Ford |
8:47,0 |
1,1
|
1,1
|
1,1
|
2 |
|
|
Magnus Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
Fiesta R5 |
|
|
Applicant: LG Bil & Motor AB |
|
3 |
13 |
|
Johan Rudengren |
Eskilstuna MK |
A-C förare 4 wd |
|
Škoda |
9:02,6 |
16,7
|
16,7
|
15,6
|
3 |
|
|
Ida Lidebjer Granberg |
Asarums MS |
|
|
Fabia |
|
|
4 |
12 |
|
Ulf Pettersson |
Katrineholms MK |
A-C förare 4 wd |
|
Ford |
9:03,9 |
18,0
|
18,0
|
1,3
|
4 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholms MK |
|
|
Fiesta R5 |
|
|
5 |
14 |
|
Fredrik Eriksson |
Katrineholms MK |
A-C förare 4 wd |
|
Mitsubishi |
9:12,3 |
26,4
|
26,4
|
8,4
|
5 |
|
|
Håkan Lundqvist |
Katrineholms MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
6 |
11 |
|
Martin Jakobsson |
Kolsva MS |
A-C förare 4 wd |
|
Ford |
9:17,9 |
32,0
|
32,0
|
5,6
|
6 |
|
|
Elina Svensson |
Strängnäs AMS |
|
|
Fiesta R5 |
|
|
7 |
26 |
|
Mattias Hallberg |
Haninge MK |
A - 2 wd |
|
Volvo |
9:19,5 |
33,6
|
|
1,6
|
1 |
|
|
Roger Eriksson |
Haninge MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Hallberg Motorsport |
|
8 |
25 |
|
Hampus Jakobsson |
SMK Nyköping |
A - 2 wd |
|
Toyota |
9:22,2 |
36,3
|
2,7
|
2,7
|
2 |
|
|
Pontus Jakobsson |
SMK Nyköping |
|
|
Corolla |
|
|
9 |
31 |
|
Johan Svensson |
SMK Valdemarsvik |
A - 2 wd |
|
Volvo |
9:23,9 |
38,0
|
4,4
|
1,7
|
3 |
|
|
Johan Johansson |
KAK Motorsport |
|
|
240 |
|
|
10 |
22 |
|
Linus Månsson |
Östgöta BSF |
A - 2 wd |
|
VW |
9:27,6 |
41,7
|
8,1
|
3,7
|
4 |
|
|
Martin Heggblad |
Östgöta BSF |
|
|
Golf III |
|
|
11 |
52 |
|
Mathias Savela |
Stockholms BK |
B - 2 wd |
|
Volvo |
9:31,0 |
45,1
|
|
3,4
|
1 |
|
|
Madelene Buskas |
Gotlands MF BK |
|
|
940 |
|
|
12 |
136 |
|
Jari Saarinen |
MSK Kvarnvingarna |
A-C förare 4 wd |
|
Hyundai |
9:34,7 |
48,8
|
48,8
|
3,7
|
7 |
|
|
Mårten Hearthly |
MSK Kvarnvingarna |
|
|
i20 R5 |
|
|
13 |
42 |
|
Melvin Bengtsson |
Kullings MS |
B - 2 wd |
|
Peugeot |
9:35,0 |
49,1
|
4,0
|
0,3
|
2 |
|
|
Carl Eriksson |
Skillingaryds MK |
|
|
208 R2 |
|
|
14 |
109 |
|
Patrik Hallberg |
Haninge MK |
C - 2 wd |
|
Volvo |
9:35,1 |
49,2
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Mikael Ståhl |
Haninge MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Hallberg Motorsport |
|
15 |
44 |
|
Rasmus Pettersson |
Flens MS |
B - 2 wd |
|
Volvo |
9:35,5 |
49,6
|
4,5
|
0,4
|
3 |
|
|
Leif Fredriksson |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
16 |
17 |
|
Anders Lundkvist |
Sigtuna RC |
A-C förare 4 wd |
|
Citroën |
9:38,3 |
52,4
|
52,4
|
2,8
|
8 |
|
|
Mikael Savela |
Stockholms BK |
|
|
DS3 R5 |
|
|
17 |
24 |
|
Robert Eriksson |
Eskilstuna MK |
A - 2 wd |
|
Renault |
9:39,7 |
53,8
|
20,2
|
1,4
|
5 |
|
|
Jens Thapper |
SMK Motala Bil |
|
|
Clio |
|
|
18 |
33 |
|
Stefan Hanhela |
Eskilstuna MK |
A - 2 wd |
|
VW |
9:39,8 |
53,9
|
20,3
|
0,1
|
6 |
|
|
Emil Eklund |
Sandvikens MK |
|
|
Golf III KitCar |
|
|
Applicant: Easyshift.se |
|
19 |
32 |
|
Emil Lennartsson |
MK Speed |
A - 2 wd |
|
Volvo |
9:41,4 |
55,5
|
21,9
|
1,6
|
7 |
|
|
Mikael Pettersson |
SMK Gävle |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Stavboms Motor |
|
19 |
139 |
|
Mikael Ericsson |
SMK Trollhättan |
A - 2 wd |
|
VW |
9:41,4 |
55,5
|
21,9
|
|
7 |
|
|
Martin Svensson |
SMK Trollhättan |
|
|
Polo 6R |
|
|
21 |
50 |
|
Claes Söderqvist |
Götene MK |
B - 2 wd |
|
Toyota |
9:43,5 |
57,6
|
12,5
|
2,1
|
4 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
|
Corolla |
|
|
22 |
37 |
|
Mikael Jakobsson |
SMK Nyköping |
A - 2 wd |
|
Volvo |
9:48,1 |
1:02,2
|
28,6
|
4,6
|
9 |
|
|
Emil Devell |
SMK Nyköping |
|
|
740 |
|
|
23 |
68 |
|
Andreas Hultström |
SMK Nyköping |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
9:48,7 |
1:02,8
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Lisa Jonasson |
Filipstads MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: OPUSBILPROVNING.SE |
|
24 |
6 |
|
Bjorn Jacobson |
Värmdö BK |
A-C förare 4 wd |
|
Subaru |
9:49,3 |
1:03,4
|
1:03,4
|
0,6
|
9 |
|
|
Tomas Koepke |
Värmdö BK |
|
|
Impreza STi 555 |
|
|
25 |
137 |
|
Göran Adolfsson |
Wäxjö MS |
A - 2 wd |
|
Volvo |
9:49,8 |
1:03,9
|
30,3
|
0,5
|
10 |
|
|
Tobias Petersson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
26 |
54 |
|
Carl Örberg |
SMK Trollhättan |
B - 2 wd |
|
Toyota |
9:50,3 |
1:04,4
|
19,3
|
0,5
|
5 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: TEAM COWBOY |
|
27 |
46 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B - 2 wd |
|
Volvo |
9:50,9 |
1:05,0
|
19,9
|
0,6
|
6 |
|
|
Jan Adolfsson |
Finnskoga MK |
|
|
240 |
|
|
27 |
105 |
|
Joakim Wallin |
Östgöta BSF |
C - 2 wd |
|
Volvo |
9:50,9 |
1:05,0
|
15,8
|
|
2 |
|
|
Jimmy Wallin |
Östgöta BSF |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Norrköpings Express |
|
29 |
47 |
|
David Stafås |
Lima MS |
B - 2 wd |
|
Volvo |
9:52,2 |
1:06,3
|
21,2
|
1,3
|
7 |
|
|
Oskar Bengtlars |
Lima MS |
|
|
242 |
|
|
30 |
74 |
|
Calle Carlberg |
Nässjö MK |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
9:54,2 |
1:08,3
|
5,5
|
2,0
|
2 |
|
|
Kevin Athley |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
31 |
18 |
|
Torbjörn Westerdahl |
Katrineholms MK |
A-C förare 4 wd |
|
Mitsubishi |
9:55,6 |
1:09,7
|
1:09,7
|
1,4
|
10 |
|
|
Torbjörn Westerdahl |
|
|
|
Lancer Evo X |
|
|
32 |
29 |
|
Andreas Elfver |
Gränna MK |
A - 2 wd |
|
Volvo |
9:55,9 |
1:10,0
|
36,4
|
0,3
|
11 |
|
|
Sofie Elfver |
Gränna MK |
|
|
240 |
|
|
33 |
69 |
|
Niklas Berglund |
Eskilstuna MK |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
9:57,9 |
1:12,0
|
9,2
|
2,0
|
3 |
|
|
Henrik Pedersen |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
34 |
122 |
|
Elliot Sjögren |
VÖMK |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
9:58,9 |
1:13,0
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Dennis Norén |
VÖMK |
|
|
940 |
|
|
35 |
67 |
|
Daniel Suvala |
SMK Nyköping |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
10:03,1 |
1:17,2
|
14,4
|
4,2
|
4 |
|
|
Patrik Johansson |
SMK Nyköping |
|
|
940 |
|
|
36 |
59 |
|
Mattias Lindgren |
Haninge MK |
B - 2 wd |
|
Volvo |
10:05,0 |
1:19,1
|
34,0
|
1,9
|
8 |
|
|
Åsa Lindgren |
Haninge MK |
|
|
242 |
|
|
37 |
90 |
|
Eddie Hörbing |
Laxå MK |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Ford |
10:07,3 |
1:21,4
|
|
2,3
|
1 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
|
Escort |
|
|
38 |
21 |
|
Hannah Jakobsson |
Kolsva MS |
A-C förare 4 wd |
|
Mitsubishi |
10:09,9 |
1:24,0
|
1:24,0
|
2,6
|
11 |
|
|
Amelie Jakobsson |
Kolsva MS |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
39 |
57 |
|
Thomas Bönnemark |
SMK Nyköping |
B - 2 wd |
|
Volvo |
10:10,5 |
1:24,6
|
39,5
|
0,6
|
9 |
|
|
Conny Gabrielsson |
SMK Nyköping |
|
|
242 |
|
|
40 |
70 |
|
Jesper Jonasson |
Filipstads MC |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
10:10,7 |
1:24,8
|
22,0
|
0,2
|
5 |
|
|
Marcus Jansson |
Storfors MK |
|
|
S70 |
|
|
41 |
89 |
|
Peter Johansson |
Vännäs MK |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Volvo |
10:11,5 |
1:25,6
|
4,2
|
0,8
|
2 |
|
|
Hasse Pettersson |
SMK Nyköping |
|
|
240 |
|
|
42 |
36 |
|
Martin Broberg |
Värmdö BK |
A - 2 wd |
|
Volvo |
10:11,7 |
1:25,8
|
52,2
|
0,2
|
12 |
|
|
Erika Lindgren |
Haninge MK |
|
|
940 |
|
|
43 |
86 |
|
Lars-Ove Biffen Olsson |
Forshaga MC |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Opel |
10:12,6 |
1:26,7
|
5,3
|
0,9
|
3 |
|
|
Torbjörn Jönsson |
Forshaga MC |
|
|
Ascona 400 |
|
|
44 |
40 |
|
Lasse Väätänen |
Haninge MK |
A - 2 wd |
|
Opel |
10:14,8 |
1:28,9
|
55,3
|
2,2
|
13 |
|
|
Sandra Bergström |
Haninge MK |
|
|
Kadett GSI 16v |
|
|
45 |
132 |
|
Kevin Lindberg Hull |
SMK Nyköping |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
10:18,5 |
1:32,6
|
19,6
|
3,7
|
2 |
|
|
Julia Mejermo |
SMK Nyköping |
|
|
940 |
|
|
46 |
39 |
|
Rickard Mossberg |
Katrineholms MK |
A-B förare Grupp E |
|
VW |
10:20,8 |
1:34,9
|
|
2,3
|
1 |
|
|
Johan Karlsson-Ek |
Katrineholms MK |
|
|
Golf |
|
|
47 |
119 |
|
Gustaf Ekenved |
Göteborgs MF |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
10:22,2 |
1:36,3
|
23,3
|
1,4
|
3 |
|
|
Viktoria Johansson |
SMK Nyköping |
|
|
944 |
|
|
48 |
117 |
|
Willy Klarén |
Kullings MS |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
10:22,3 |
1:36,4
|
23,4
|
0,1
|
4 |
|
|
Joakim Nygårdh |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
49 |
115 |
|
Christer Ström |
Kolsva MS |
C - 2 wd |
|
Ford |
10:23,0 |
1:37,1
|
47,9
|
0,7
|
3 |
|
|
Ida Didriksson |
Kolsva MS |
|
|
Fiesta R2 |
|
|
50 |
113 |
|
Fredrik Höglund |
Sandvikens MK |
C - 2 wd |
|
VW |
10:23,2 |
1:37,3
|
48,1
|
0,2
|
4 |
|
|
Kristoffer Strid |
Sandvikens MK |
|
|
Golf 3 |
|
|
51 |
79 |
|
Emil Carlsson |
Katrineholms MK |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
10:23,6 |
1:37,7
|
34,9
|
0,4
|
6 |
|
|
Tobias Abrahamsson |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
52 |
83 |
|
Mikael Wallón |
Kolsva MS |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
10:26,1 |
1:40,2
|
37,4
|
2,5
|
7 |
|
|
Jimmy Wallón |
Kolsva MS |
|
|
940 |
|
|
53 |
61 |
|
Jonas Lindfors |
Eskilstuna MK |
A-B förare Grupp E |
|
VW |
10:26,5 |
1:40,6
|
5,7
|
0,4
|
2 |
|
|
Roger Lindholm |
MSK Hammaren |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: Memo Polymer Components |
|
54 |
72 |
|
Filip Sjögren |
VÖMK |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
10:27,9 |
1:42,0
|
39,2
|
1,4
|
8 |
|
|
Maja Björnell |
VÖMK |
|
|
940 |
|
|
55 |
87 |
|
Björn Ask |
SMK Nyköping |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Volvo |
10:28,5 |
1:42,6
|
21,2
|
0,6
|
4 |
|
|
Tomas Norrstrand |
Taxinge MK |
|
|
240 |
|
|
56 |
110 |
|
Jonas Skoglund |
SMK Karlskoga |
C - 2 wd |
|
Opel |
10:30,0 |
1:44,1
|
54,9
|
1,5
|
5 |
|
|
Kenneth Andersson |
SMK Karlskoga |
|
|
Ascona |
|
|
57 |
85 |
|
Jimmy Lindqvist |
SMK Nyköping |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
10:35,6 |
1:49,7
|
46,9
|
5,6
|
9 |
|
|
Anund Mattsson |
SMK Nyköping |
|
|
940 |
|
|
58 |
62 |
|
Jimmy Alfredsson |
SMK Örebro |
A-B förare Grupp E |
|
VW |
10:38,1 |
1:52,2
|
17,3
|
2,5
|
3 |
|
|
Johanna Hellkvist |
Hallsbergs MK |
|
|
Golf Mk 4 |
|
|
59 |
63 |
|
Håkan Johansson |
Björkviks MC |
A-B förare Grupp E |
|
VW |
10:40,8 |
1:54,9
|
20,0
|
2,7
|
4 |
|
|
Andreas Ekström |
Katrineholms MK |
|
|
Golf |
|
|
60 |
76 |
|
Joel Bergkvist |
Katrineholms MK |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
10:42,5 |
1:56,6
|
53,8
|
1,7
|
10 |
|
|
Anton Bergkvist |
Katrineholms MK |
|
|
944 |
|
|
61 |
81 |
|
Henri Cedergren |
SMK Nyköping |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
10:45,4 |
1:59,5
|
56,7
|
2,9
|
11 |
|
|
Sebastian Cedergren |
SMK Nyköping |
|
|
940 |
|
|
62 |
73 |
|
Robin Wallón |
Kolsva MS |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
10:50,1 |
2:04,2
|
1:01,4
|
4,7
|
12 |
|
|
Tommy Sjölin |
Västerås MS |
|
|
940 |
|
|
63 |
126 |
|
Ludwig Nilsson |
Norrköpings MK |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Peugeot |
10:53,6 |
2:07,7
|
54,7
|
3,5
|
5 |
|
|
Albin Pettersson |
SMK Linde |
|
|
206 |
|
|
64 |
64 |
|
Pär Henrik Andersson |
Eskilstuna MK |
A-B förare Grupp E |
|
VW |
10:54,2 |
2:08,3
|
33,4
|
0,6
|
5 |
|
|
Susanne Carlsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf Mk 2 |
|
|
65 |
114 |
|
Madicken Swärdh |
Katrineholms MK |
C - 2 wd |
|
Citroën |
10:55,3 |
2:09,4
|
1:20,2
|
1,1
|
6 |
|
|
Alexander Glavsjö |
Fryksdalens MK |
|
|
C2 Max |
|
|
66 |
121 |
|
Pontus Westling |
Borlänge MK |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Peugeot |
10:56,1 |
2:10,2
|
57,2
|
0,8
|
6 |
|
|
Ulf Westling |
Borlänge MK |
|
|
206 GTI |
|
|
67 |
60 |
|
Kjell-Åke Svensson |
Kolsva MS |
B - 2 wd |
|
Volvo |
10:58,4 |
2:12,5
|
1:27,4
|
2,3
|
10 |
|
|
Ingvar Christiansson |
Kolsva MS |
|
|
PV 544 |
|
|
67 |
128 |
|
Samuel Elfstrand |
Falköpings MK |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
10:58,4 |
2:12,5
|
59,5
|
|
7 |
|
|
Carl Andersson |
Falköpings MK |
|
|
244 |
|
|
69 |
127 |
|
Tony Krusell |
VÖMK |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
10:59,0 |
2:13,1
|
1:00,1
|
0,6
|
8 |
|
|
Monica Krusell |
VÖMK |
|
|
940 |
|
|
70 |
141 |
|
Bengt Forsberg |
Stockholms BK |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Volvo |
11:01,2 |
2:15,3
|
53,9
|
2,2
|
5 |
|
|
Jörgen Larsson |
Stockholms BK |
|
|
240 |
|
|
71 |
84 |
|
Marcus Gerdåker |
Katrineholms MK |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
11:02,8 |
2:16,9
|
1:14,1
|
1,6
|
13 |
|
|
Fredrik Egeland |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
72 |
120 |
|
Carl-Magnus Zetterlund |
Hallsbergs MK |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
11:04,3 |
2:18,4
|
1:05,4
|
1,5
|
9 |
|
|
Rebecca Andersson |
Hällefors MK |
|
|
S70 |
|
|
73 |
1 |
|
Liam Berg |
Linköpings MS |
Ungdomsrally |
|
VW |
11:04,6 |
2:18,7
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Anders Edkvist |
SMK Sundsvall |
|
|
Polo |
|
|
Applicant: TCB Fastigheter |
|
74 |
108 |
|
Daniel Trygg |
SMK Nyköping |
C - 2 wd |
|
Peugeot |
11:07,3 |
2:21,4
|
1:32,2
|
2,7
|
7 |
|
|
Dan Trygg |
SMK Nyköping |
|
|
206 GTI |
|
|
75 |
116 |
|
Joel Säfström |
Rasbo MK |
C - 2 wd |
|
Opel |
11:10,4 |
2:24,5
|
1:35,3
|
3,1
|
8 |
|
|
Sebastian Morsäter |
Almunge MK |
|
|
Ascona B |
|
|
76 |
3 |
|
Ville Larsson |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
11:12,9 |
2:27,0
|
8,3
|
2,5
|
2 |
|
|
Ralf Larsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
77 |
97 |
|
Karl-Olov Ölmin |
Skepptuna MK |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Volvo |
11:13,6 |
2:27,7
|
1:06,3
|
0,7
|
6 |
|
|
Reine Bergström |
Hällefors MK |
|
|
142 |
|
|
78 |
65 |
|
Håkan Bauer |
Östergyllen RC |
A-B förare Grupp E |
|
Volvo |
11:14,2 |
2:28,3
|
53,4
|
0,6
|
6 |
|
|
Fredrik Gustavsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
79 |
92 |
|
Lars-Göran Olsson |
VÖMK |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Volvo |
11:15,0 |
2:29,1
|
1:07,7
|
0,8
|
7 |
|
|
Mats Carlsson |
VÖMK |
|
|
240 |
|
|
80 |
130 |
|
Claes Claesson |
Katrineholms MK |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
11:18,5 |
2:32,6
|
1:19,6
|
3,5
|
10 |
|
|
Mikael Widell |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
81 |
93 |
|
Ruben Börjesson |
SMK Nyköping |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Triumph |
11:20,5 |
2:34,6
|
1:13,2
|
2,0
|
8 |
|
|
Rickard Börjesson |
SMK Nyköping |
|
|
Tr7 V8 |
|
|
82 |
100 |
|
Sebastian Jahnson |
Gnesta MK |
C - Grupp E |
|
VW |
11:23,1 |
2:37,2
|
|
2,6
|
1 |
|
|
Sandra Lundberg |
Enköpings MK |
|
|
Golf Mk 2 |
|
|
83 |
95 |
|
Johan Wass |
Vaxholms MK |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Opel |
11:29,1 |
2:43,2
|
1:21,8
|
6,0
|
9 |
|
|
Staffan Hedman |
Haninge MK |
|
|
Ascona B |
|
|
84 |
129 |
|
Anders Svensson |
Kolsva MS |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
11:42,3 |
2:56,4
|
1:43,4
|
13,2
|
11 |
|
|
Lasse Gustavsson |
Kolsva MS |
|
|
940 |
|
|
85 |
98 |
|
Alex Nagy |
Huddinge MK |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Volvo |
11:42,6 |
2:56,7
|
1:35,3
|
0,3
|
10 |
|
|
Christer Carlström |
SMK Märsta |
|
|
142 |
|
|
86 |
96 |
|
Gunnar Asplund |
Vaxholms MK |
A-C förare AppK 2WD-81 |
|
Volvo |
11:47,8 |
3:01,9
|
1:40,5
|
5,2
|
11 |
|
|
Olle Asplund |
Vaxholms MK |
|
|
Amazon |
|
|
87 |
102 |
|
Thomas Olofsson |
Gullabo RC |
C - Grupp E |
|
Toyota |
11:55,0 |
3:09,1
|
31,9
|
7,2
|
2 |
|
|
Juha Haukilahti |
Gullabo RC |
|
|
Corolla |
|
|
88 |
5 |
|
Arvid Thunström |
SMK Nyköping |
Ungdomsrally |
|
VW |
12:00,5 |
3:14,6
|
55,9
|
5,5
|
3 |
|
|
Jakob Thunström |
SMK Nyköping |
|
|
Golf 3 |
|
|
89 |
78 |
|
Ronnie Lönn |
Mälaröarnas MK |
A-B förare VOC Mekonomen Rally / Grupp F/Gr N0-1600 |
|
Volvo |
12:08,9 |
3:23,0
|
2:20,2
|
8,4
|
14 |
|
|
Johan Thelin |
Mälaröarnas MK |
|
|
940 |
|
|
90 |
134 |
|
Ellen Carlsson |
Flens MS |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
12:13,2 |
3:27,3
|
2:14,3
|
4,3
|
12 |
|
|
Pär Carlsson |
Flens MS |
|
|
940 |
|
|
91 |
103 |
|
Caroline Lindqvist |
SMK Nyköping |
C - Grupp E |
|
Opel |
12:15,3 |
3:29,4
|
52,2
|
2,1
|
3 |
|
|
Hampus Lindqvist |
SMK Nyköping |
|
|
Astra |
|
|
92 |
20 |
|
Mikael Hallqvist |
Finspångs MS |
A-C förare 4 wd |
|
Mazda |
14:44,4 |
5:58,5
|
5:58,5
|
2:29,1
|
12 |
|
|
Ronnie Maxe |
Finspångs MS |
|
|
323 GTX |
|
|
93 |
125 |
|
Stein Frederic Akre |
Finnskoga MK |
C-förare VOC / Grupp F / Grupp N -1600 |
|
Volvo |
15:12,6 |
6:26,7
|
5:13,7
|
28,2
|
13 |
|
|
Eivind Akre |
Finnskoga MK |
|
|
240 |
|
|
94 |
99 |
|
Adam Johansson |
Munkfors MC |
C - Grupp E |
|
Toyota |
15:52,0 |
7:06,1
|
4:28,9
|
39,4
|
4 |
|
|
Marcus Höglund |
Munkfors MC |
|
|
Corolla |
|
|
95 |
2 |
|
Rasmus Hansén |
NMS Boden |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
32:11,4 |
23:25,5
|
21:06,8
|
16:19,4
|
4 |
|
|
Anton Englund |
NMS Boden |
|
|
940 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|