Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | Niklas Hägg | SMK Hälsinge | A-förare 4 wd | Toyota | 9:23 | ||||||
1 | Kent-Åke Stenbäck | Forshaga MC | Celica | ||||||||
Applicant: L.Häggsbildemontering AB | |||||||||||
108 | Robert Johansson | Ljusdals MS | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 9:30 | 7 | 7 | 7 | |||
2 | Lasse Grip | Ljusdals MS | Lancer Evo III | ||||||||
7 | Peter Appelskog | Östergyllen RC | A-förare 4 wd | Ford | 9:31 | 8 | 8 | 1 | |||
3 | Pelle Carlsson | Östergyllen RC | Escort WRC | ||||||||
Applicant: Team Appelskogsbil | |||||||||||
1 | Johan Rudengren | Eskilstuna MK | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 9:32 | 9 | 9 | 1 | |||
4 | Fredrik Jensen | Eskilstuna MK | Lancer Evo VI | ||||||||
Applicant: Kumlins Måleri AB | |||||||||||
5 | Ola Carlsson | Voxnadalens MK | A-förare 4 wd | Toyota | 9:39 | 16 | 16 | 7 | |||
5 | Anders Eklund | Voxnadalens MK | Celica | ||||||||
13 | Tobias Söderqvist | AMF Årsunda | A-förare 2wd över 2000cc | Saab | 9:49 | 26 | 10 | ||||
1 | Joakim Söderqvist | AMF Årsunda | 9-3 Turbo Etanol | ||||||||
Applicant: Team Motorsport Sweden | |||||||||||
14 | Per-Arne Ljung | Hofors MS | A-förare 2wd över 2000cc | Opel | 9:51 | 28 | 2 | 2 | |||
2 | Bo-Göran Lundqvist | Hofors MS | Astra | ||||||||
2 | Hasse Kjellström | SMK Söderhamn | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 9:54 | 31 | 31 | 3 | |||
6 | Stefan Schelin | SMK Söderhamn | Lancer Evo VII | ||||||||
17 | Per Göthberg | Eskilstuna MK | A-förare 2wd över 2000cc | SEAT | 9:57 | 34 | 8 | 3 | |||
3 | Patric Dahlgren | SHRA Eskilstuna | Ibiza | ||||||||
15 | Mattias Hägg | SMK Hälsinge | A-förare 2wd över 2000cc | Toyota | 10:04 | 41 | 15 | 7 | |||
4 | Emma Hägg | SMK Hälsinge | Corolla 16v | ||||||||
Applicant: L.Häggs Bildemontering AB | |||||||||||
41 | Daniel Falk | Haninge MK | B-förare 2wd under 2000cc | Opel | 10:04 | 41 | |||||
1 | Daniel Jansson | SMK Södermanland | Corsa | ||||||||
Applicant: www.finess.se | |||||||||||
101 | Benny Persson | Ljusdals MS | A-förare 2wd över 2000cc | VW | 10:07 | 44 | 18 | 3 | |||
5 | Erik Gustafsson | SMK Linde | Golf KitCar | ||||||||
18 | Pär Hedlöf | SMK Dala Falun | A-förare 2wd över 2000cc | Opel | 10:09 | 46 | 20 | 2 | |||
6 | Åke Eriksson | Bärke MK | Ascona B | ||||||||
Applicant: Katalysatoråtervinning AB | |||||||||||
37 | Patrik Westerlund | AMF Årsunda | B-förare 2wd över 2000cc | Opel | 10:12 | 49 | 3 | ||||
1 | Thomas Åkerlid | AMF Årsunda | Kadett 16v | ||||||||
Applicant: Team Lumek Motorsport | |||||||||||
42 | Michael Walther | SMK Hälsinge | B-förare 2wd under 2000cc | Opel | 10:12 | 49 | 8 | ||||
2 | Tage Walther | SMK Hälsinge | Corsa | ||||||||
Applicant: Tallåsens Bil o Däckservicer | |||||||||||
12 | Christer Dalmans | Malungs MK | B-förare 4wd | Mitsubishi | 10:14 | 51 | 2 | ||||
1 | Niklas Larsson | Malungs MK | Lancer Evo VI | ||||||||
21 | Robert Ferm | SMK Dala Falun | A-förare 2wd över 2000cc | VW | 10:20 | 57 | 31 | 6 | |||
7 | Lars Lind | Hofors MS | Golf Mk3 KitCar | ||||||||
Applicant: Dalkross AB | |||||||||||
10 | Anders Wänn | Borlänge MK | A-förare 4 wd | Subaru | 10:23 | 1:00 | 1:00 | 3 | |||
7 | Mikael Johansson | Vansbro MK | Legacy Rsr | ||||||||
20 | Arne Bäckström | Haninge MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 10:24 | 1:01 | 35 | 1 | |||
8 | Rikardo Hillesjö | Haninge MK | 240 | ||||||||
24 | Håkan Långkvist | Fagersta MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 10:26 | 1:03 | 37 | 2 | |||
9 | Niklas Östmark | Kolsva MS | 240 | ||||||||
Applicant: Erikslunds Åkeri | |||||||||||
19 | Martin Lindh | Hedesunda MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 10:27 | 1:04 | 38 | 1 | |||
10 | Daniel Norling | Hedesunda MK | 240 | ||||||||
27 | Stefan Åhlund | Järbo MK | A-förare 2wd under 2000cc | VW | 10:31 | 1:08 | 4 | ||||
1 | Håkan Hessel | Sandviken | Golf | ||||||||
Applicant: Systemservice Billackering | |||||||||||
23 | Robert Forsberg | Bärke MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 10:32 | 1:09 | 43 | 1 | |||
11 | Emil Forsberg | Bärke MK | 240 | ||||||||
25 | Vaito Rajaniemi | MK Kopparberg | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 10:36 | 1:13 | 47 | 4 | |||
12 | Bo Lundberg | Grangärde RRC | 240 | ||||||||
38 | Andreas Engberg | Skutskärs MS | B-förare 2wd över 2000cc | Opel | 10:39 | 1:16 | 27 | 3 | |||
2 | Jonas Edvardsson | Gestrike RT | Kadett GSI 16v | ||||||||
22 | Martin Eliasson | Skutskärs MS | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 10:40 | 1:17 | 51 | 1 | |||
13 | Joakim Renberg | Skutskärs MS | 240 | ||||||||
Applicant: Eriksson Bilteam Gävle | |||||||||||
26 | Fredrik Jonson | Strängnäs AMS | A-förare 2wd över 2000cc | VW | 10:40 | 1:17 | 51 | ||||
13 | Tommy Wallin | Eskilstuna MK | Golf | ||||||||
Applicant: www.sormlandsenergi.se | |||||||||||
58 | Tomas Bergman | SMK Hälsinge | C-förare 2wd under 2000cc | VW | 10:40 | 1:17 | |||||
1 | Torsten Dahlberg | SMK Hälsinge | Golf | ||||||||
47 | Lars Skoglund | Bolnäs MK | B-förare 2wd Standard | Volvo | 10:42 | 1:19 | 2 | ||||
1 | Hans-Åke Flink | Mälaröarnas MK | 944 | ||||||||
30 | Ingemar Thelander | SMK Gävle | A-förare 2wd Standard | Volvo | 10:49 | 1:26 | 7 | ||||
1 | Lennart Hasselgren | SMK Gävle | 740 | ||||||||
29 | Stefan Eriksson | Hofors MS | A-förare 2wd Standard | Volvo | 10:50 | 1:27 | 1 | 1 | |||
2 | Kjell Andersson | Hofors MS | 940 | ||||||||
48 | Mikael Högberg | SMK Gävle | B-förare 2wd Standard | Volvo | 10:52 | 1:29 | 10 | 2 | |||
2 | Jörgen Mattsson | SMK Gävle | 740 | ||||||||
49 | Daniel Larsson | Järbo MK | B-förare 2wd Standard | Volvo | 10:52 | 1:29 | 10 | ||||
2 | Sandra Wall | Järbo MK | 242 | ||||||||
50 | Stefan Öhrn | Ljusdals MS | B-förare 2wd Standard | Volvo | 10:58 | 1:35 | 16 | 6 | |||
4 | Jörgen Vesterinen | Ljusdals MS | 240 | ||||||||
46 | Steen Skodborg | Borlänge MK | B-förare 2wd under 2000cc | Toyota | 10:59 | 1:36 | 55 | 1 | |||
3 | Joakim Brindberg | Borlänge MK | Starlet | ||||||||
44 | Ralf Björklund | SMK Dala Falun | B-förare 2wd under 2000cc | VW | 11:03 | 1:40 | 59 | 4 | |||
4 | Ulf Wårvik | Hofors MS | Golf Mk1 | ||||||||
Applicant: Dalkross AB | |||||||||||
106 | Bengt Salåker | SMK Hedemora | C-förare 4wd | Lancia | 11:05 | 1:42 | 2 | ||||
1 | Kenneth Larsson | Borlänge MK | Delta HF | ||||||||
107 | Mattias Kvick | Hofors MS | B-förare 2wd över 2000cc | Opel | 11:06 | 1:43 | 54 | 1 | |||
3 | Peter Härmatis | Sandvikens MK | Ascona B | ||||||||
52 | Fredric Westerlund | Värmdö MK | C-förare 4wd | Toyota | 11:07 | 1:44 | 2 | 1 | |||
2 | Helene Westerlund | Alingsås MK | Celica GT4 | ||||||||
53 | Peter Encrantz | Skutskärs MS | C-förare 4wd | Mazda | 11:09 | 1:46 | 4 | 2 | |||
3 | Johan Bonnevier | Skutskärs MS | 323 | ||||||||
28 | Robert Martinsson | SMK Gävle | A-förare 2wd under 2000cc | Opel | 11:10 | 1:47 | 39 | 1 | |||
2 | Teuvo Jussi | SMK Gävle | Ascona | ||||||||
56 | Roger Högsved | Borlänge MK | C-förare 2wd under 2000cc | Opel | 11:13 | 1:50 | 33 | 3 | |||
2 | Christoffer Bäck | SMK Hedemora | Ascona B 2,0 | ||||||||
31 | Mattias Nordlund | Svärdsjö MK | A-förare 2wd Standard | VW | 11:18 | 1:55 | 29 | 5 | |||
3 | Göran Norberg | SMK Dala | Golf GT | ||||||||
105 | Mattias Svedberg | Bollnäs MK | A-förare 2wd Standard | VW | 11:23 | 2:00 | 34 | 5 | |||
4 | Lars-Åke Persson | SMK Hälsinge | Golf GT | ||||||||
63 | Martin Lundquist | Fagersta MK | C-förare 2wd Standard | Saab | 11:30 | 2:07 | 7 | ||||
1 | Andreas Jaakkonen | SMK Hedemora | 99 | ||||||||
59 | Niklas Andersson | SMK Sala | C-förare 2wd under 2000cc | SEAT | 11:31 | 2:08 | 51 | 1 | |||
3 | Johan Olsson | SMK Sala | Ibiza | ||||||||
32 | N-O Bäckström | Sandvikens MK | A-förare 2wd Standard | Volvo | 11:35 | 2:12 | 46 | 4 | |||
5 | Jan Pettersson | 240 | |||||||||
60 | Viktor Plühm | Skutskärs MS | C-förare 2wd under 2000cc | Suzuki | 11:54 | 2:31 | 1:14 | 19 | |||
4 | Rikard Berglund | Swift | |||||||||
104 | Anders Olsson | SMK Söderhamn | B-förare 4wd | Mazda | 12:00 | 2:37 | 1:46 | 6 | |||
2 | Tomas Ekman | SMK Söderhamn | 323 | ||||||||
102 | Henrik Ahrenius | SMK Sala | C-förare 2wd under 2000cc | VW | 12:00 | 2:37 | 1:20 | ||||
5 | Andreas Råberg | Golf CL | |||||||||
61 | Johan Pettersson | MK Orion | C-förare 2wd Standard | Volvo | 12:00 | 2:37 | 30 | ||||
2 | Christine Sjöblom | MK Orion | 240 | ||||||||
Applicant: WWW.FINESS.SE | |||||||||||
103 | Christer Gölin | Sandvikens MK | C-förare 2wd Standard | Volvo | 13:27 | 4:04 | 1:57 | 1:27 | |||
3 | Conny Rask | 240 | |||||||||
65 | Cristian Kleén | SMK Motala | C-förare 2wd Standard | Opel | 14:48 | 5:25 | 3:18 | 1:21 | |||
4 | Sara Ohlsson | SMK Motala | Ascona | ||||||||
16 | Joachim Nilsson | SMK Arboga | A-förare 2wd över 2000cc | Opel | 29:07 | 19:44 | 19:18 | 14:19 | |||
15 | Markku Kangas | Sandvikens MK | Astra | ||||||||
110 | Andreas Sjölander | SMK Gävle | A-förare 2wd över 2000cc | Ford | 40:24 | 31:01 | 30:35 | 11:17 | |||
16 | Christer Nygren | Fiesta ST | |||||||||
43 | Andreas Grip | Järbo MK | B-förare 2wd under 2000cc | VW | 44:50 | 35:27 | 34:46 | 4:26 | |||
5 | Thony Jonsson | Järbo MK | Golf | ||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |