Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Johan Rudengren | Eskilstuna MK | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 8:30 | ||||||
1 | Fredrik Jensen | Eskilstuna MK | Lancer Evo VI | ||||||||
Applicant: Kumlins Måleri AB | |||||||||||
5 | Ola Carlsson | Voxnadalens MK | A-förare 4 wd | Toyota | 8:30 | ||||||
1 | Anders Eklund | Voxnadalens MK | Celica | ||||||||
3 | Niklas Hägg | SMK Hälsinge | A-förare 4 wd | Toyota | 8:33 | 3 | 3 | 3 | |||
3 | Kent-Åke Stenbäck | Forshaga MC | Celica | ||||||||
Applicant: L.Häggsbildemontering AB | |||||||||||
108 | Robert Johansson | Ljusdals MS | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 8:35 | 5 | 5 | 2 | |||
4 | Lasse Grip | Ljusdals MS | Lancer Evo III | ||||||||
13 | Tobias Söderqvist | AMF Årsunda | A-förare 2wd över 2000cc | Saab | 8:37 | 7 | 2 | ||||
1 | Joakim Söderqvist | AMF Årsunda | 9-3 Turbo Etanol | ||||||||
Applicant: Team Motorsport Sweden | |||||||||||
14 | Per-Arne Ljung | Hofors MS | A-förare 2wd över 2000cc | Opel | 8:44 | 14 | 7 | 7 | |||
2 | Bo-Göran Lundqvist | Hofors MS | Astra | ||||||||
7 | Peter Appelskog | Östergyllen RC | A-förare 4 wd | Ford | 8:47 | 17 | 17 | 3 | |||
5 | Pelle Carlsson | Östergyllen RC | Escort WRC | ||||||||
Applicant: Team Appelskogsbil | |||||||||||
104 | Anders Olsson | SMK Söderhamn | B-förare 4wd | Mazda | 8:49 | 19 | 2 | ||||
1 | Tomas Ekman | SMK Söderhamn | 323 | ||||||||
41 | Daniel Falk | Haninge MK | B-förare 2wd under 2000cc | Opel | 8:51 | 21 | 2 | ||||
1 | Daniel Jansson | SMK Södermanland | Corsa | ||||||||
Applicant: www.finess.se | |||||||||||
16 | Joachim Nilsson | SMK Arboga | A-förare 2wd över 2000cc | Opel | 8:56 | 26 | 19 | 5 | |||
3 | Markku Kangas | Sandvikens MK | Astra | ||||||||
17 | Per Göthberg | Eskilstuna MK | A-förare 2wd över 2000cc | SEAT | 8:56 | 26 | 19 | ||||
3 | Patric Dahlgren | SHRA Eskilstuna | Ibiza | ||||||||
37 | Patrik Westerlund | AMF Årsunda | B-förare 2wd över 2000cc | Opel | 9:00 | 30 | 4 | ||||
1 | Thomas Åkerlid | AMF Årsunda | Kadett 16v | ||||||||
Applicant: Team Lumek Motorsport | |||||||||||
2 | Hasse Kjellström | SMK Söderhamn | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 9:01 | 31 | 31 | 1 | |||
6 | Stefan Schelin | SMK Söderhamn | Lancer Evo VII | ||||||||
110 | Andreas Sjölander | SMK Gävle | A-förare 2wd över 2000cc | Ford | 9:01 | 31 | 24 | ||||
5 | Christer Nygren | Fiesta ST | |||||||||
101 | Benny Persson | Ljusdals MS | A-förare 2wd över 2000cc | VW | 9:04 | 34 | 27 | 3 | |||
6 | Erik Gustafsson | SMK Linde | Golf KitCar | ||||||||
10 | Anders Wänn | Borlänge MK | A-förare 4 wd | Subaru | 9:05 | 35 | 35 | 1 | |||
7 | Mikael Johansson | Vansbro MK | Legacy Rsr | ||||||||
36 | Peo Berglund | Sandvikens MK | B-förare 2wd över 2000cc | Opel | 9:05 | 35 | 5 | ||||
2 | Mattias Sundström | Sandvikens MK | Kadett GSI 16v | ||||||||
Applicant: Solkem AB | |||||||||||
24 | Håkan Långkvist | Fagersta MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 9:08 | 38 | 31 | 3 | |||
7 | Niklas Östmark | Kolsva MS | 240 | ||||||||
Applicant: Erikslunds Åkeri | |||||||||||
18 | Pär Hedlöf | SMK Dala Falun | A-förare 2wd över 2000cc | Opel | 9:09 | 39 | 32 | 1 | |||
8 | Åke Eriksson | Bärke MK | Ascona B | ||||||||
Applicant: Katalysatoråtervinning AB | |||||||||||
12 | Christer Dalmans | Malungs MK | B-förare 4wd | Mitsubishi | 9:09 | 39 | 20 | ||||
2 | Niklas Larsson | Malungs MK | Lancer Evo VI | ||||||||
38 | Andreas Engberg | Skutskärs MS | B-förare 2wd över 2000cc | Opel | 9:13 | 43 | 13 | 4 | |||
3 | Jonas Edvardsson | Gestrike RT | Kadett GSI 16v | ||||||||
19 | Martin Lindh | Hedesunda MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 9:14 | 44 | 37 | 1 | |||
9 | Daniel Norling | Hedesunda MK | 240 | ||||||||
27 | Stefan Åhlund | Järbo MK | A-förare 2wd under 2000cc | VW | 9:16 | 46 | 2 | ||||
1 | Håkan Hessel | Sandviken | Golf | ||||||||
Applicant: Systemservice Billackering | |||||||||||
21 | Robert Ferm | SMK Dala Falun | A-förare 2wd över 2000cc | VW | 9:17 | 47 | 40 | 1 | |||
10 | Lars Lind | Hofors MS | Golf Mk3 KitCar | ||||||||
Applicant: Dalkross AB | |||||||||||
15 | Mattias Hägg | SMK Hälsinge | A-förare 2wd över 2000cc | Toyota | 9:18 | 48 | 41 | 1 | |||
11 | Emma Hägg | SMK Hälsinge | Corolla 16v | ||||||||
Applicant: L.Häggs Bildemontering AB | |||||||||||
23 | Robert Forsberg | Bärke MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 9:21 | 51 | 44 | 3 | |||
12 | Emil Forsberg | Bärke MK | 240 | ||||||||
43 | Andreas Grip | Järbo MK | B-förare 2wd under 2000cc | VW | 9:23 | 53 | 32 | 2 | |||
2 | Thony Jonsson | Järbo MK | Golf | ||||||||
26 | Fredrik Jonson | Strängnäs AMS | A-förare 2wd över 2000cc | VW | 9:26 | 56 | 49 | 3 | |||
13 | Tommy Wallin | Eskilstuna MK | Golf | ||||||||
Applicant: www.sormlandsenergi.se | |||||||||||
20 | Arne Bäckström | Haninge MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 9:27 | 57 | 50 | 1 | |||
14 | Rikardo Hillesjö | Haninge MK | 240 | ||||||||
22 | Martin Eliasson | Skutskärs MS | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 9:30 | 1:00 | 53 | 3 | |||
15 | Joakim Renberg | Skutskärs MS | 240 | ||||||||
Applicant: Eriksson Bilteam Gävle | |||||||||||
58 | Tomas Bergman | SMK Hälsinge | C-förare 2wd under 2000cc | VW | 9:36 | 1:06 | 6 | ||||
1 | Torsten Dahlberg | SMK Hälsinge | Golf | ||||||||
30 | Ingemar Thelander | SMK Gävle | A-förare 2wd Standard | Volvo | 9:38 | 1:08 | 2 | ||||
1 | Lennart Hasselgren | SMK Gävle | 740 | ||||||||
48 | Mikael Högberg | SMK Gävle | B-förare 2wd Standard | Volvo | 9:39 | 1:09 | 1 | ||||
1 | Jörgen Mattsson | SMK Gävle | 740 | ||||||||
107 | Mattias Kvick | Hofors MS | B-förare 2wd över 2000cc | Opel | 9:40 | 1:10 | 40 | 1 | |||
4 | Peter Härmatis | Sandvikens MK | Ascona B | ||||||||
29 | Stefan Eriksson | Hofors MS | A-förare 2wd Standard | Volvo | 9:41 | 1:11 | 3 | 1 | |||
2 | Kjell Andersson | Hofors MS | 940 | ||||||||
105 | Mattias Svedberg | Bollnäs MK | A-förare 2wd Standard | VW | 9:48 | 1:18 | 10 | 7 | |||
3 | Lars-Åke Persson | SMK Hälsinge | Golf GT | ||||||||
25 | Vaito Rajaniemi | MK Kopparberg | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 9:50 | 1:20 | 1:13 | 2 | |||
16 | Bo Lundberg | Grangärde RRC | 240 | ||||||||
31 | Mattias Nordlund | Svärdsjö MK | A-förare 2wd Standard | VW | 9:51 | 1:21 | 13 | 1 | |||
4 | Göran Norberg | SMK Dala | Golf GT | ||||||||
50 | Stefan Öhrn | Ljusdals MS | B-förare 2wd Standard | Volvo | 9:51 | 1:21 | 12 | ||||
2 | Jörgen Vesterinen | Ljusdals MS | 240 | ||||||||
39 | Morgan Hedqvist | Hedesunda MK | B-förare 2wd över 2000cc | Opel | 9:53 | 1:23 | 53 | 2 | |||
5 | Jan Henrik Larspers | Hedesunda MK | Manta B 2,4 | ||||||||
44 | Ralf Björklund | SMK Dala Falun | B-förare 2wd under 2000cc | VW | 9:55 | 1:25 | 1:04 | 2 | |||
3 | Ulf Wårvik | Hofors MS | Golf Mk1 | ||||||||
Applicant: Dalkross AB | |||||||||||
46 | Steen Skodborg | Borlänge MK | B-förare 2wd under 2000cc | Toyota | 9:55 | 1:25 | 1:04 | ||||
3 | Joakim Brindberg | Borlänge MK | Starlet | ||||||||
47 | Lars Skoglund | Bolnäs MK | B-förare 2wd Standard | Volvo | 9:57 | 1:27 | 18 | 2 | |||
3 | Hans-Åke Flink | Mälaröarnas MK | 944 | ||||||||
49 | Daniel Larsson | Järbo MK | B-förare 2wd Standard | Volvo | 9:57 | 1:27 | 18 | ||||
3 | Sandra Wall | Järbo MK | 242 | ||||||||
53 | Peter Encrantz | Skutskärs MS | C-förare 4wd | Mazda | 9:58 | 1:28 | 1 | ||||
1 | Johan Bonnevier | Skutskärs MS | 323 | ||||||||
59 | Niklas Andersson | SMK Sala | C-förare 2wd under 2000cc | SEAT | 9:58 | 1:28 | 22 | ||||
2 | Johan Olsson | SMK Sala | Ibiza | ||||||||
28 | Robert Martinsson | SMK Gävle | A-förare 2wd under 2000cc | Opel | 10:05 | 1:35 | 49 | 7 | |||
2 | Teuvo Jussi | SMK Gävle | Ascona | ||||||||
56 | Roger Högsved | Borlänge MK | C-förare 2wd under 2000cc | Opel | 10:13 | 1:43 | 37 | 8 | |||
3 | Christoffer Bäck | SMK Hedemora | Ascona B 2,0 | ||||||||
61 | Johan Pettersson | MK Orion | C-förare 2wd Standard | Volvo | 10:26 | 1:56 | 13 | ||||
1 | Christine Sjöblom | MK Orion | 240 | ||||||||
Applicant: WWW.FINESS.SE | |||||||||||
52 | Fredric Westerlund | Värmdö MK | C-förare 4wd | Toyota | 10:27 | 1:57 | 29 | 1 | |||
2 | Helene Westerlund | Alingsås MK | Celica GT4 | ||||||||
60 | Viktor Plühm | Skutskärs MS | C-förare 2wd under 2000cc | Suzuki | 10:31 | 2:01 | 55 | 4 | |||
4 | Rikard Berglund | Swift | |||||||||
32 | N-O Bäckström | Sandvikens MK | A-förare 2wd Standard | Volvo | 10:36 | 2:06 | 58 | 5 | |||
5 | Jan Pettersson | 240 | |||||||||
63 | Martin Lundquist | Fagersta MK | C-förare 2wd Standard | Saab | 10:36 | 2:06 | 10 | ||||
2 | Andreas Jaakkonen | SMK Hedemora | 99 | ||||||||
102 | Henrik Ahrenius | SMK Sala | C-förare 2wd under 2000cc | VW | 10:37 | 2:07 | 1:01 | 1 | |||
5 | Andreas Råberg | Golf CL | |||||||||
65 | Cristian Kleén | SMK Motala | C-förare 2wd Standard | Opel | 11:00 | 2:30 | 34 | 23 | |||
3 | Sara Ohlsson | SMK Motala | Ascona | ||||||||
103 | Christer Gölin | Sandvikens MK | C-förare 2wd Standard | Volvo | 11:26 | 2:56 | 1:00 | 26 | |||
4 | Conny Rask | 240 | |||||||||
42 | Michael Walther | SMK Hälsinge | B-förare 2wd under 2000cc | Opel | 13:42 | 5:12 | 4:51 | 2:16 | |||
5 | Tage Walther | SMK Hälsinge | Corsa | ||||||||
Applicant: Tallåsens Bil o Däckservicer | |||||||||||
106 | Bengt Salåker | SMK Hedemora | C-förare 4wd | Lancia | 24:45 | 16:15 | 14:47 | 11:03 | |||
3 | Kenneth Larsson | Borlänge MK | Delta HF | ||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |