2019-02-01
SM-Sprint Vinter
Official final
On SS 2
36 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 40 Johan Kristoffersson MK Team Westom 4 wd VW 2:33,9
1   Stig Rune Skjærmoen NMK Elverum   Polo  
Entrant: Kristoffersson Motorsport AB
 
2 38 Patrik Flodin Ilsbo MK 4 wd Skoda 2:35,2 1,3 1,3 1,3
2   Göran Bergsten Forshaga MC   Fabia  
Entrant: Andersérs Mek Verkstad AB
 
3 39 Mattias Adielsson Göteborgs MF 4 wd Citroën 2:39,6 5,7 5,7 4,4
3   Andreas Johansson Eskilstuna MK    
 
4 36 Michael Wikström NMS Boden 4 wd Ford 2:40,5 6,6 6,6 0,9
4   Lennart Nilsson NMS Boden   Focus WRC  
 
5 35 Kjell Sandberg Haninge MK 4 wd Skoda 2:40,6 6,7 6,7 0,1
5   Stefan Ahl Wäxjö MS   Fabia  
 
6 37 Anton Eriksson SMK Sundsvall 4 wd Skoda 2:43,8 9,9 9,9 3,2
6   Lars Andersson SMK Trollhättan   Fabia R5  
 
7 19 Daniel Röjsel SMK Dala Falun 2 wd Opel 2:44,1 10,2 0,3
1   Mikael Johansson Ludvika MS   Corsa  
 
8 29 Hampus Jakobsson SMK Nyköping 4 wd Ford 2:46,7 12,8 12,8 2,6
7   Pontus Jakobsson SMK Nykäping   Fiesta R5  
Entrant: Södertörnsvakuum.se
 
9 32 Thomas Lahti NMS Boden 4 wd Mitsubishi 2:46,9 13,0 13,0 0,2
8   Tomas Wikström Kalix MK   Evo 8  
 
10 15 Robin Sandberg Ryds MK 2 wd Toyota 2:49,1 15,2 5,0 2,2
2   Mathias Bengtsson Älmhults MK   Corolla  
Entrant: NYBE AB
 
11 33 Stig Andervang MK Rimo 4 wd Mitsubishi 2:49,2 15,3 15,3 0,1
9   Robin Eriksson SMK Waldemarsvik   Evo  
 
12 26 Adrian Ring Linköpings MS 4 wd Ford 2:49,7 15,8 15,8 0,5
10   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   Fiesta R5  
Entrant: Stavboms Motor
 
13 17 Niklas Hägg SMK Hälsinge 2 wd VW 2:50,0 16,1 5,9 0,3
3   Toni Sundkvist SMK Motala Bil   Golf  
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
 
14 20 Andreas Levin Lima MS 2 wd Nissan 2:51,1 17,2 7,0 1,1
4   Therese Levin Lima MS   Sunny  
 
15 16 Elias Lundberg SMK Sala 2 wd Opel 2:52,4 18,5 8,3 1,3
5   David Arhusiander Jämtlands MK   Astra KitCar  
 
16 23 Jan Wikström Skutskärs MS 4 wd Toyota 2:53,8 19,9 19,9 1,4
11   Mattias Kågström Skutskärs MS   Corolla WRC  
 
16 18 Kristian Johansson Kinds MK 2 wd TBA 2:53,8 19,9 9,7
6   Fredrik Livh Laxå MK    
 
18 25 Charles Andersson Borlänge MK 4 wd Skoda 2:54,9 21,0 21,0 1,1
12   Leif Wigert Björnjägarns RC   Fabia  
 
18 12 Johannes Joons Skutskärs MS 2 wd Opel 2:54,9 21,0 10,8
7   Madelene Buskas Gotlands MF BK   Astra KitCar  
 
20 10 Dennis Rådström KAK 2 wd Ford 2:56,2 22,3 12,1 1,3
8   Johan Johansson KAK   Fiesta R2  
 
21 13 Emil Karlsson Hällefors MK 2 wd Volvo 2:56,9 23,0 12,8 0,7
9   Jessica Larsson Rasbo MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
22 5 Oskar Sundell Sandvikens MK 2 wd BMW 2:57,1 23,2 13,0 0,2
10   Håkan Jacobsson Norbergs MC   Compact  
 
23 14 Tomas Pettersson Grangärde RRC 2 wd Ford 2:57,4 23,5 13,3 0,3
11   Thomas Nilsson NMS Boden   Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB
 
24 9 Eddie Lundqvist Sandvikens MK 2 wd Peugeot 2:57,5 23,6 13,4 0,1
12   Olle Erixon Katrineholms MK   208  
 
25 1 Albin Nordh Ydre MK 2 wd Renault 2:58,2 24,3 14,1 0,7
13   John Stigh Västra Östergötlands MK   Twingo  
Entrant: TEAM KORVGUBBEN MOTORSPORT
 
26 100 Isac Nordström Kullings MS 2 wd Ford 3:00,8 26,9 16,7 2,6
14   Karl-Johan Borhammar Kullings MS   Fiesta  
 
27 11 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna 2 wd Volvo 3:02,1 28,2 18,0 1,3
15   Annica Billberg Härnösands MK   940  
 
28 8 Sebastian Johansson Gotlands MFBK 2 wd Peugeot 3:02,7 28,8 18,6 0,6
16   Jesper Elfver Gotlands MFBK   208 R2  
Entrant: JR Motorsport AB
 
29 2 Stefan Hanhela KAK Motorsport 2 wd VW 3:03,7 29,8 19,6 1,0
17   Stefan Packalén Eskilstuna MK   Polo Super 1600  
 
30 21 Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd Mazda 3:06,5 32,6 32,6 2,8
13   Ronnie Maxe Finspångs MS   323 GTX  
 
31 22 Ulf Backlund MK Rimo 4 wd Citroën 3:07,3 33,4 33,4 0,8
14   Ola Persson Ludvika MS   DS 3  
 
32 7 Jonas Åkesson Karlskrona AK 2 wd Toyota 6:11,1 3:37,2 3:27,0 3:03,8
18   Maja Bengtsson Älmhults MK   Corolla  
Entrant: Nybe AB
 
33 31 Tomas Bergman SMK Hälsinge 4 wd Mitsubishi 10:00,0 7:26,1 7:26,1 3:48,9
15   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Evo 6  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
33 3 Tommy Högström MK Rimo 2 wd Opel 10:00,0 7:26,1 7:15,9
19   Lotta Lundqvist MK Rimo   Corsa B  
 
33 4 Simon Karlsson Gullabo RC 2 wd Volvo 10:00,0 7:26,1 7:15,9
19   Tobias Steen Gotlands MFBK   940  
 
33 28 Jari Liiten Sandvikens MK 4 wd Ford 10:00,0 7:26,1 7:26,1
15   Mikael Kjellgren Hjo MK   Fiesta