2018-10-13
Årjängs Sprinten
Official final
On SS 2
77 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 64 Kristian Svendsen NMK Aurskog Høland 4 wd Mitsubishi 1:13,4
1   Even Andreas Eng NMK Aremark   Lancer RS Evo 4  
 
1 63 Leif Persson Laxå MK 4 wd Mitsubishi 1:13,4
1   Johan Svensson   Evo 7  
 
3 65 Roger Ohlsson Fjärås MK 4 wd Subaru 1:13,8 0,4 0,4 0,4
3   Rene'E Andersson Fjärås MK   Impreza  
Entrant:  MPRE MOTORSPORT
 
4 88 Erik Engen NMK Trøgstad Klass 10 J1 & J2 82-90 Toyota 1:16,2 2,8 2,4
1   Linda Iren Tryland NMK Trøgstad   Celica GT4  
 
5 18 Henrik Enner Likenäs MK 2 wd VW 1:16,9 3,5 0,7
1   Annika Hagberg Fryksdalens MK   Golf III  
 
6 48 Jonas Björk MK Team Westom 2 wd VW 1:18,3 4,9 1,4 1,4
2   Cristian Pihlgren MK Team Westom   Golf Mk2  
 
7 29 Thomas Bryntesson NMK Trøgstad 2 wd Volvo 1:18,5 5,1 1,6 0,2
3   Betina Fröshaug   240  
 
8 17 Daniel Hoffmann SMK Linde 2 wd Opel 1:18,6 5,2 1,7 0,1
4   Erik Gustafsson   Astra  
 
9 66 Ulf Storm Stenungsunds MS 4 wd Mitsubishi 1:19,1 5,7 5,7 0,5
4   Ulf Örnqvist Stenungsunds MS   Evo VII  
Entrant: Team Hyrbilsdepån
 
10 11 Gunnar Bäck MK Team Westom 2 wd Toyota 1:19,6 6,2 2,7 0,5
5   Johan Svensson   Starlet  
 
10 9 Nicklas Karlsson MK Team Westom 2 wd VW 1:19,6 6,2 2,7
5   Angela Petré MK Team Westom   Golf III  
 
12 82 Stefan Ryberg Forshaga MC Klass 9 H2 & I -81 Volvo 1:20,3 6,9 0,7
1   André Lundström Munkfors MC   240  
 
12 80 Stefan Åhsberg MK Team Westom Klass 9 H2 & I -81 Sasb 1:20,3 6,9
1   Camilla Åhsberg MK Team Westom   99 EMS  
 
14 77 Bo Axelsson Dals MK Klass 8 H1 -75 Ford 1:20,5 7,1 0,2
1   Kjell-Åke Lenback   Escort RS 1600  
 
15 27 Sven Hansen Fryksdalens MK 2 wd Volvo 1:20,6 7,2 3,7 0,1
7   Rebecka Ander/ Isabelle Hansen Fryksdalens MK   242  
 
16 31 Stefan Larsson Stenungsund MS 2 wd Volvo 1:20,9 7,5 4,0 0,3
8   Therése Landström Karlstad RC   940  
 
17 25 Björn Kallin Örebro RC 2 wd Volvo 1:21,1 7,7 4,2 0,2
9   Tony Särevik   940  
 
18 84 Morgan Sörensson MK Kopparberg Klass 9 H2 & I -81 Opel 1:21,6 8,2 1,3 0,5
3   Kjell Jonsson Teknis Motor Club   Ascona B  
 
18 81 Per-Erik Sköldin SMK Vingåker Klass 9 H2 & I -81 Volvo 1:21,6 8,2 1,3
3   Kristina Sköldin SMK Vingåker   244  
 
20 86 John Arild Nilsen Åmåls MK Klass 9 H2 & I -81 Ford 1:21,9 8,5 1,6 0,3
5   Anders Olsson Åmåls MK   Escort RS 2000  
 
21 22 Stefan Simonsson Säffle MC 2 wd VW 1:22,0 8,6 5,1 0,1
10   Mikael Sördell   Golf2  
 
22 47 Håkan Nord Munkfors MC 2 wd VW 1:22,1 8,7 5,2 0,1
11   Eddie Nord Munkfors MC   Golf  
 
23 20 Michael Nilsson Kils MK 2 wd Opel 1:22,3 8,9 5,4 0,2
12   Lars Nilsson Kils MK   Ascona B  
 
23 50 Roger Johansson Munkfors MC 2 wd VW 1:22,3 8,9 5,4
12   Nicklas Johansson Munkfors MC   Golf  
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
 
25 6 Knut Boberg KNA Oslo 2 wd VW 1:22,4 9,0 5,5 0,1
14   Christian Halck   Golf  
 
25 46 Oskar Nilsson Finnskoga MK 2 wd Volvo 1:22,4 9,0 5,5
14   Andreas Niklasson   240  
 
25 13 Fredrik Erixon Säffle MC 2 wd Volvo 1:22,4 9,0 5,5
14   Matilda Erixon   242  
 
28 12 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil 2 wd Ford 1:22,9 9,5 6,0 0,5
17   Håkan Näsström   Escort  
 
29 8 Tomas Sjöberg Sotenäs MK 2 wd Volvo 1:23,0 9,6 6,1 0,1
18   Elias Anderberg Årjängs MK   940  
 
29 14 Christer Holm SMK Trollhättan 2 wd Volvo 1:23,0 9,6 6,1
18   Mattias Holm SMK Trollhättan   240  
 
29 19 Tomas Hansson Munkfors MC 2 wd Volvo 1:23,0 9,6 6,1
18   Mikael Håkman Forshaga MC   940  
 
29 43 Lukas Johansson Orust BSK 2 wd Volvo 1:23,0 9,6 6,1
18   Linn Fernblad   242  
 
33 32 Ola Karlsson Team Westom 2 wd Volvo 1:23,4 10,0 6,5 0,4
22   Nina Fredriksson Team Westom   240  
 
34 52 Emil Karlsson SMK Eda 2 wd VW 1:23,7 10,3 6,8 0,3
23   Anna Karlsson SMK Eda   Golf II  
 
34 26 Mattias Olofsson Bengtsfors MC 2 wd Volvo 1:23,7 10,3 6,8
23   Alexander Arvidsson   142  
 
36 42 Tomas Nilsson Munkfors MC 2 wd Volvo 1:23,8 10,4 6,9 0,1
25   Leif Nilsson Munkfors MC   242  
 
37 56 Christoffer Ivarsson Säffle MC 2 wd Volvo 1:24,0 10,6 7,1 0,2
26   Per Steen   940  
 
38 72 Janne Blom Finspångs MS Klass 5 F 1600cc- -65 Volvo 1:24,2 10,8 0,2
1   Kjellpersson Åmåls MF   PV  
 
38 49 Magnus Lindqvist Laxå MK 2 wd Volvo 1:24,2 10,8 7,3
27   Sara Ridde Forshaga MC   940  
 
40 39 Peter Åhs Fryksdalens MK 2 wd Volvo 1:24,3 10,9 7,4 0,1
28   Ann-Louise Åhs Ranström Fryksdalens MK   940  
 
41 36 Fredrik Andersson Säffle MC 2 wd Volvo 1:24,5 11,1 7,6 0,2
29   Max Johansson Säffle MC   242  
 
42 44 Glenn Johansson Orust BSK 2 wd Volvo 1:24,7 11,3 7,8 0,2
30   Marita Karlsson Vakant   242  
 
43 21 Joakim Strömberg MK Team Westom 2 wd VW 1:24,8 11,4 7,9 0,1
31   Mikael Eriksson Bengtsfors MC   Golf  
 
43 10 Terje Hakkim Asker og Bærum Motorsport 2 wd Saab 1:24,8 11,4 7,9
31   Dan Fogderud SMK Eda   99 EMS  
 
45 51 Thomas Dahlström Orust BSK 2 wd VW 1:25,0 11,6 8,1 0,2
33   Gunilla Rydin Orust BSK   Golf  
 
45 35 Mikael Daggert Karlstad Mc-bil 2 wd Volvo 1:25,0 11,6 8,1
33   Markus Vielbass   240  
 
47 34 Ingvar Ivarsson Säffle MC 2 wd Volvo 1:25,3 11,9 8,4 0,3
35   Inga-Lill Johansson   940  
 
48 37 Henrik Ågren Säffle MC 2 wd Volvo 1:25,4 12,0 8,5 0,1
36   Frank Ågren Säffle MC   240  
 
49 16 Frank Hoffmann SMK Linde 2 wd Volvo 1:25,6 12,2 8,7 0,2
37   Oscar Östlund Hällefors MK   240  
 
50 40 Tobias Pettersson Nordwall Karlstad MC Bil 2 wd Volvo 1:25,7 12,3 8,8 0,1
38   Peter Nordwall Karlstad MC Bil   244  
 
51 78 Lennart Karlsson Säffle MC Klass 8 H1 -75 Opel 1:25,8 12,4 5,3 0,1
2   Kim Sevius Säffle MC   Ascona  
 
52 85 Jukka Kovalainen Säffle MC Klass 9 H2 & I -81 Opel 1:26,3 12,9 6,0 0,5
6   Tommy Gull Säffle MC   Kadett Rallye  
Entrant: FunOnWheels.se
 
53 30 Hans Kristian Svendsen NMK Aurskog Høland 2 wd Opel 1:26,7 13,3 9,8 0,4
39   Alexander Eng NMK Aremark   Ascona A  
 
54 55 Fredrik Jardeby Kils MK Bil 2 wd VW 1:27,0 13,6 10,1 0,3
40   Pontus Eriksson Kils MK Bil   Golf 2  
 
55 73 Anders Levin MK Team Westom Klass 5 F 1600cc- -65 Volvo 1:27,5 14,1 3,3 0,5
2   Bertil Jonsson Säffle MC   Amazon  
 
56 53 Stefan Andersson SMK Trollhättan 2 wd Volvo 1:27,7 14,3 10,8 0,2
41   Filip Dahlgren   940  
 
57 33 Peter Blomqvist Säffle MC 2 wd Volvo 1:28,1 14,7 11,2 0,4
42   Anna Antonsson Säffle Motorclub   240  
 
58 54 Anders Andersson MK Team Westom 2 wd Opel 1:28,4 15,0 11,5 0,3
43   Wilma Berg MK Team Westom   Astra  
 
59 45 Christoffer Kullander Säffle MC 2 wd Volvo 1:28,7 15,3 11,8 0,3
44   Anna Antonsson Säffle MC   240  
 
60 57 Marcus Davidsson Forshaga MC 2 wd Volvo 1:28,9 15,5 12,0 0,2
45   Henry Nyberg Forshaga MC   940  
 
61 76 Roland Karlsson Nora MK Klass 8 H1 -75 Volvo 1:29,0 15,6 8,5 0,1
3   Birgitta Strohmaier Nora MK   142  
 
62 69 Hans Åke Söderqvist Norbergs MC Klass 3 F -1300cc -65 BMC 1:29,4 16,0 0,4
1   Rickard Snabb   Cooper S  
 
63 5 Andreas Jacobsson Dals MK Ungdomsrally Volvo 1:30,0 16,6 0,6
1   Robert Jacobsson Dals MK   240  
 
63 38 Lasse Jägerström Stenungsunds MS 2 wd Volvo 1:30,0 16,6 13,1
46   Margaretha Jägerström Stenungsunds MS   244  
 
65 79 Anders Svensson Årjängs MK Klass 8 H1 -75 Volvo 1:30,3 16,9 0,3
4   Morgan Olsson Årjängs MK   140  
 
66 71 Lennart Andersson Ludvika MS Klass 3 F -1300cc -65 Renault 1:30,9 17,5 1,5 0,6
2   Margareta Andersson Ludvika MS   1134 Gordini  
 
67 7 Tommy Möller Säffle MC 2 wd Volvo 1:31,0 17,6 14,1 0,1
47   Tommy Andersson Säffle MC   240  
 
68 59 Tomas Persson Munkfors MC 2 wd Volvo 1:31,6 18,2 14,7 0,6
48   Alexander Lifält   244  
 
69 87 Håkon Krogh NMK Trögstad Klass 9 H2 & I -81 Toyota 1:31,7 18,3 11,4 0,1
7   Hanne A. Krogh NMK Trögstad   Celica  
 
69 83 Stig Johansson Kils MK Bil Klass 9 H2 & I -81 Opel 1:31,7 18,3
7   Peder Johnsson Kils MK   Kadett GT/E  
 
71 74 Patrik Larsson SMK Eda Klass 7 G1 & G2 -71 Volvo 1:33,0 19,6 1,3
1   Ulf Löfgren SMK Eda   142  
 
72 70 Lennart Forsberg Alingsås MK Klass 3 F -1300cc -65 Saab 1:33,6 20,2 4,2 0,6
3   Sture Landahl Alingsås MK   96  
 
73 68 Bo Rönnbäck Östernärkr RMC Klass 1 E -61 Ford 1:34,4 21,0 0,8
1   Jan Olsson Östernärke RMC   Starliner  
 
74 58 Maja Kärnqvist Östmark MFF 2 wd Toyota 1:37,0 23,6 20,1 2,6
49   Emma Kärnqvist Östmark MFF   Starlet  
 
74 41 Kari Keihtä MK Team Westom 2 wd Renault 1:37,0 23,6 20,1
49   Mattias Pihlgren MK Team Westom   5  
 
76 67 Jeanet Haug KNA Eiker 4 wd Mitsubishi 1:45,9 32,5 32,5 8,9
5   Tor Bækkevold KNA Eiker   Evo 5  
 
77 61 Amund Skoglund MK Team Treske 2 wd Volvo 10:00,0 8:46,6 8:14,1
51   Kenneth Axelsson Årjängs MK   242