2018-08-04
Kullingstrofén
Official final
On SS 3
172 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 6 Anton Eriksson SMK Sundsvall 4 wd Skoda 4:00,2
1   Lars Andersson SMK Trollhättan   Fabia R5  
 
2 5 Stig Andervang Almunge MK 4 wd Mitsubishi 4:00,7 0,5 0,5 0,5
2   Robin Eriksson SMK Valdemarsvik   Lancer Evo 8  
 
3 2 Jacob Jansson Siak 4 wd Mitsubishi 4:03,1 2,9 2,9 2,4
3   Anders Fredriksson Årjängs MK   Lancer Evo X  
Entrant: DA Transport AB Grängesberg
 
4 38 Emil Karlsson Hällefors MK A - 2 wd Volvo 4:09,6 9,4 6,5
1   Jessica Larsson Rasbo MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
4 42 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A - 2 wd Volvo 4:09,6 9,4
1   Tommy Lindholm Munkfors MC   240  
 
6 41 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A - 2 wd VW 4:12,2 12,0 2,6 2,6
3   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   Golf 16v  
 
7 9 David Dannevall Värmdö BK 4 wd Mitsubishi 4:13,1 12,9 12,9 0,9
4   Fanny Jacobson Värmdö BK   Lancer Evo VII  
 
8 37 Mats Larsson Fagersta MK A - 2 wd Toyota 4:14,0 13,8 4,4 0,9
4   Mikael Johansson Fagersta MK   Corolla  
 
9 25 Bengt Carlsson Vara MK A - 2 wd BMW 4:14,3 14,1 4,7 0,3
5   Martin Kempe Kullings MS   325  
 
10 24 Lars Engström Kullings MS A - 2 wd Volvo 4:14,8 14,6 5,2 0,5
6   Gunnar Flodén Kullings MS   940  
Entrant: Jerrys Motorsport
 
11 34 Stefan Alenmalm SMK Trollhättan A - 2 wd Volvo 4:15,3 15,1 5,7 0,5
7   Ida Bood MK Ratten   940  
 
12 26 Markus Theorin Skillingaryds MK A - 2 wd VW 4:15,8 15,6 6,2 0,5
8   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK   Golf  
Entrant: Bergfors Snickerifabrik
 
13 4 Joachim Grahn Simrishamns MK 4 wd Ford 4:16,0 15,8 15,8 0,2
5   Mikael Kjellgren Hjo MK   Fiesta R5  
 
14 27 Kristian Johansson Kinds MK A - 2 wd VW 4:16,3 16,1 6,7 0,2
9   Fredrik Livh Laxå MK   Golf IV KitCar  
 
15 33 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A - 2 wd Volvo 4:16,7 16,5 7,1 0,4
10   Terje Plomen SMK Valdemarsvik   240  
 
16 22 Mikael Ericsson SMK Trollhättan A - 2 wd VW 4:17,7 17,5 8,1 1,0
11   Ida Hegge Vara MK   Golf KitCar  
 
17 39 Simon Johansson Munkfors MC A - 2 wd Volvo 4:17,9 17,7 8,3 0,2
12   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
18 30 Thomas Lennstrand Kullings MS A - 2 wd Volvo 4:18,6 18,4 0,7
13   Conny Erixon Kullings MS   940  
 
19 36 Robert Eriksson Eskilstuna MK A - 2 wd Renault 4:18,8 18,6 9,2 0,2
14   Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3  
 
20 43 Jimmy Ekström V:a Östergötlands MK B - 2 wd Volvo 4:18,9 18,7 0,1
1   Emil Wretemark Linköpings MS   940  
Entrant: Team Slägghammar´n
 
20 49 Mikael Wallon Kolsva MS B - 2 wd Volvo 4:18,9 18,7
1   Robin Hallman Kolsva MS   240  
 
22 20 Daniel Hellstadius Kullings MS A - 2 wd Volvo 4:19,0 18,8 9,4 0,1
15   Jonas Eriksson Kullings MS   940  
 
23 29 Martin Norenby Dals MK A - 2 wd Volvo 4:19,4 19,2 9,8 0,4
16   Kenth-Åke Stenbäck Forshaga MC   944  
 
23 311 Stefan Axelsson Säffle MC A - 2 wd Volvo 4:19,4 19,2 9,8
16   Emelie Axelsson Säffle MS   940  
 
25 45 Emil Johansson SMK Motala Bil B - 2 wd Volvo 4:19,8 19,6 0,9 0,4
3   Andreas Andersson V:a Östergötlands MK   940  
 
26 63 Tomas Lidén SMK Trollhättan B - 2 wd VW 4:19,9 19,7 1,0 0,1
4   Ulrika Johansson Kullings MS   Golf  
Entrant: Fenas
 
27 23 Victor Karlsson Vimmerby MS A - 2 wd Ford 4:20,0 19,8 10,4 0,1
18   Björn Jacobsson Vimmerby MS   Fiesta R2  
 
28 48 Andreas Ekström V:a Östergötlands MK B - 2 wd Volvo 4:20,6 20,4 1,7 0,6
5   Lars Jansson Åtvidabergs MK   940  
Entrant: Team Slägghammar´n
 
29 32 Johannes Joons Skutskärs MS A - 2 wd Opel 4:21,1 20,9 11,5 0,5
19   Niklas Landqvist SMK Uppsala   Astra KitCar  
Entrant: RallyShop Motorsport
 
30 58 Victor Bergsander Kullings MS B - 2 wd Volvo 4:21,2 21,0 2,3 0,1
6   Christoffer Lund Kullings MS   940  
 
31 44 Christoffer Haglund SMK Nyköping B - 2 wd Volvo 4:21,4 21,2 2,5 0,2
7   Patrik Johansson SMK Nyköping   940  
Entrant: JP RACING
 
32 7 Roland Eliasson Östgöta BSF 4 wd Mitsubishi 4:22,0 21,8 21,8 0,6
6   Reine Lundqvist Östgöta BSF   Lancer Evo VI  
 
33 77 Kjell Fransson Vimmerby MS Appendix K 2WD -81 Renault 4:22,8 22,6 0,8
1   Peter Fransson Vimmerby MS   A310  
 
34 46 Pontus Florin Eskilstuna MK B - 2 wd Honda 4:23,0 22,8 4,1 0,2
8   Marcus Jansson Storfors MK   Civic Type R  
 
35 79 Sven Kim Sevius Säffle MC Appendix K 2WD -81 Volvo 4:23,1 22,9 0,3 0,1
2   Tom de Jong Delden Holland   262 GLT V6  
 
36 147 Johan Fast Toarps MK C - 2 wd BMW 4:25,2 25,0 2,1
1   Anton Jansson Kinds MK   325  
Entrant: Ramudden.se
 
37 70 Thomas Bryntesson NMK Trögstad B - 2 wd Volvo 4:25,3 25,1 6,4 0,1
9   Ulf Rinden NMK Trögstad   240  
 
38 28 Henrik Enner Likenäs MK A - 2 wd VW 4:25,7 25,5 16,1 0,4
20   Per-Arne Jonsson MK Ratten   Golf III  
 
39 17 Erik Bergman Skillingaryds MK A - 2 wd Opel 4:26,1 25,9 16,5 0,4
21   Per Andersson Skillingaryds MK   Corsa  
Entrant: Assistancekåren
 
39 50 Alexander Andersson MK Kinda B - 2 wd Volvo 4:26,1 25,9 7,2
10   Louise Palmqvist Degerfors RC   940  
 
41 57 Fredrik Karlander Toarps MK B - 2 wd Volvo 4:26,2 26,0 7,3 0,1
11   Victor Svensson Ryds MK   940  
Entrant: Ramudden.se
 
42 54 Henrik Oscarson MSK Hammaren B - 2 wd Saab 4:26,8 26,6 7,9 0,6
12   Roger Lindholm Västerås MS   9-3 SS  
 
43 18 Anders Johansson Kullings MS A - 2 wd Volvo 4:26,9 26,7 17,3 0,1
22   Peter Andersson Kullings MS   940  
 
44 65 Marcus Holm Fägre MK B - 2 wd BMW 4:27,2 27,0 8,3 0,3
13   Tommy Sävevik Vara MK   Compact  
 
45 60 Joacim Grolander Älvbygdens MK B - 2 wd Volvo 4:27,4 27,2 8,5 0,2
14   Johan Nilsson Älvbygdens MK   240  
 
46 59 Alexander Kolbert Götene MK B - 2 wd Volvo 4:28,0 27,8 9,1 0,6
15   Joakim Ljungkvist Götene MK   940  
 
47 94 Isac Nordström Kullings MS A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:28,5 28,3 0,5
1   David Arhusiander Jämtlands MK   940  
 
48 52 Albin Ählman SMK Valdemarsvik B - 2 wd Volvo 4:28,6 28,4 9,7 0,1
16   David Johansson MK Ramunder   242  
 
49 68 Hasse Ericsson Kullings MS B - 2 wd Volvo 4:28,9 28,7 10,0 0,3
17   Benny Larsson Kullings MS   940  
 
49 321 Thomas Hansson Munkfors MC Appendix K 2WD -81 Volvo 4:28,9 28,7 6,1
3   Christian Olsson Kils MK Bil   264  
 
51 15 Lasse Storm Stenungsunds MS A - 2 wd Peugeot 4:29,0 28,8 19,4 0,1
23   Ulf Storm Stenungsunds MS   208 R2  
 
52 55 Erik Stenberg Kullings MS B - 2 wd Volvo 4:29,1 28,9 10,2 0,1
18   Oskar Hedén Kullings MS   940  
 
53 96 Emil Andersson MK Team Westom A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:29,2 29,0 0,7 0,1
2   Kim Rauséus MK Team Westom   244  
 
53 112 Dan Rhodin SMK Trollhättan A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:29,2 29,0 0,7
2   Christer Karlsson SMK Trollhättan   940  
 
55 95 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:30,1 29,9 1,6 0,9
4   Ulf Simonsson SMK Trollhättan   940  
 
56 31 Peter Börjesson Stenungsunds MS A - 2 wd Volvo 4:30,2 30,0 20,6 0,1
24   Ida Halvarsson Lima MS   242  
Entrant: Team Börjesson Maskin
 
56 151 Peter Lindman Falköpings MK C - 2 wd Volvo 4:30,2 30,0 5,0
2   Lars Johansson Vara MK   940  
 
58 106 Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:31,4 31,2 2,9 1,2
5   Lucas Karlsson Gnesta MK   940  
 
59 78 Jan Hagberg Kinds MK Appendix K 2WD -81 Volvo 4:31,5 31,3 8,7 0,1
4   Mikael Bielinski Kinds MK   242  
 
60 69 Sven Hansen Fryksdalens MK B - 2 wd Volvo 4:32,0 31,8 13,1 0,5
19   Sebastian Lindholm Munkfors MC   242  
 
61 110 Andreas Hultström SMK Nyköping A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:32,6 32,4 4,1 0,6
6   Tom Törngren Gränna MK   940  
Entrant: OpusBilprovning.se
 
62 19 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga A - 2 wd Volvo 4:32,8 32,6 23,2 0,2
25   Magnus Hermansson Hällefors MK   242  
 
63 72 Reine Nyberg Forshaga MC B - 2 wd Nissan 4:33,7 33,5 14,8 0,9
20   Per Wiksten MK Ratten   Sunny Kit Car  
 
64 101 Robert Johansson Göteborgs MF A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:34,0 33,8 5,5 0,3
7   Kim Pettersson SMK Trollhättan   240  
 
65 331 Kristoffer Gustavsson Katrineholms MK C - 2 wd Volvo 4:34,1 33,9 8,9 0,1
3   Viktor Niemistö Katrineholms MK   940  
Entrant: C6 Rallyteam
 
66 71 Jonas Wiklund Älvbygdens MK B - 2 wd Volvo 4:34,4 34,2 15,5 0,3
21   Viktoria Johansson Kullings MS   242  
 
66 76 Arne Bäckström Haninge MK Appendix K 2WD -81 Volvo 4:34,4 34,2 11,6
5   Björn Wessel Carlstad RC   240  
Entrant: ARNE BÄCKSTRÖM HISTORIC MOTORSPORT
 
68 122 Andreas Rosén SMK Vingåker A/B - Grupp E BMW 4:34,6 34,4 0,2
1   Linus Isaksson Laxå MK   318i  
 
69 56 Mattias Sundberg Munkfors MC B - 2 wd VW 4:34,9 34,7 16,0 0,3
22   Andreas Persson Likenäs MK   Golf  
 
70 127 Oscar Arvidsson Gullabo RC A/B - Grupp E Toyota 4:35,1 34,9 0,5 0,2
2   Isak Arvidsson Gullabo RC   Corolla  
Entrant: Larssons Plåtslageri
 
71 11 Johan Arwidson Falköpings MK 4 wd Mitsubishi 4:35,5 35,3 35,3 0,4
7   Daniel Arwidson Falköpings MK   Lancer Evo  
 
72 105 Henrik Johansson V:a Östergötlands MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:36,1 35,9 7,6 0,6
8   Daniel Andersson V:a Östergötlands MK   240  
 
73 188 Emil Friman Vetlanda RRC Ungdomsrally Volvo 4:36,6 36,4 0,5
1   Andreas Friman Vetlanda RRC   940  
 
74 64 Jimmy Alvarsson Jönköpings MK B - 2 wd Volvo 4:36,7 36,5 17,8 0,1
23   Marcus Widegren Jönköpings MK   940  
 
74 1 Åke Kjellgren Gränna MK 4 wd Mitsubishi 4:36,7 36,5 36,5
8   Elinor Thörnberg Vetlanda RRC   Lancer Evo VII  
 
76 67 Kjell Hansson Dals MK B - 2 wd Volvo 4:36,8 36,6 17,9 0,1
24   Henrik Johansson Dals MK   940  
 
77 87 Johnny Sundström Vara MK Appendix K 2WD -81 Opel 4:37,0 36,8 14,2 0,2
6   Anton Sundström Vara MK   Ascona A  
 
78 61 Joakim Wiberg Linköpings MS B - 2 wd Volvo 4:37,2 37,0 18,3 0,2
25   Christian Rosén Åtvidabergs MK   940  
 
78 301 Erik Engen NMK Trøgstad 4 wd Toyota 4:37,2 37,0 37,0
9   Linda Irèn Tryland NMK Trøgstad   Celica GT4  
Entrant: Toyota Team Historic
 
78 99 Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:37,2 37,0 8,7
9   Peter T. Modig Vara MK   940  
 
81 107 Viktor Johansson Vara MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:37,6 37,4 9,1 0,4
10   Fredrik Palm Skara MK   940  
 
82 146 Jonas Björk MK Team Westom C - 2 wd VW 4:38,1 37,9 12,9 0,5
4   Lars Persson MK Team Westom   Golf Mk2  
 
83 161 Johan Holm SMK Trollhättan C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:38,8 38,6 0,7
1   Christer Holm SMK Trollhättan   240  
 
84 184 Tim Lagerstam Kullings MS Ungdomsrally Volvo 4:39,0 38,8 2,4 0,2
2   Robin Bäckström Falköpings MK   940  
 
85 145 Claes Söderqvist Skara MK C - 2 wd Volvo 4:40,0 39,8 14,8 1,0
5   Crister Svantesson Skara MK   940  
 
86 111 Mathias Savela Stockholms BK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:41,2 41,0 12,7 1,2
11   Johanna Hellkvist Hallsbergs MK   740  
 
87 114 Henrik Nellis Kullings MS A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:41,7 41,5 13,2 0,5
12   Peter Wester Kullings MS   940  
 
88 120 Alexander Broberg SMK Nyköping A/B - Grupp E Volvo 4:42,0 41,8 7,4 0,3
3   Rickard Broberg Värmdö BK   S80  
Entrant: STENROCK SÄKERHET AB
 
88 73 Jimmy Alfredsson SMK Örebro B - 2 wd Volvo 4:42,0 41,8 23,1
26   Linda Sjölin Flens MS   242  
 
90 104 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:42,1 41,9 13,6 0,1
13   Elina Svensson Anderstorps RC   244  
 
91 21 Simon Andersson Bengtsfors MC A - 2 wd Volvo 4:42,6 42,4 33,0 0,5
26   Urban Fröjd Falköpings MK   940  
 
92 66 Heidi Ryrlén Vänersborgs MK B - 2 wd Ford 4:42,8 42,6 23,9 0,2
27   Marcus Bengtsson Vänersborgs MK   Fiesta  
 
93 10 André Eriksson MK Kopparberg 4 wd Subaru 4:43,0 42,8 42,8 0,2
10   Jonaz Persson MK Kopparberg   Impreza  
 
94 163 Viktor Sjöberg Älvbygdens MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:43,2 43,0 4,4 0,2
2   Jonas Sjöberg Älvbygdens MK   940  
 
95 13 Sofia Sörensson SMK Hörby 4 wd Mitsubishi 4:43,6 43,4 43,4 0,4
11   Erika Ledin SMK Hörby   Lancer Evo IX  
 
96 192 Oscar Östlund Hällefors MK Ungdomsrally Volvo 4:43,8 43,6 7,2 0,2
3   Anders Östlund Hällefors MK   240  
 
97 189 Kalle Gustafsson Haninge MK Ungdomsrally VW 4:44,1 43,9 7,5 0,3
4   Joakim Gustafsson Haninge MK   Polo  
 
98 164 Simon Bolsgård Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:44,2 44,0 5,4 0,1
3   Daniel Bolsgård Skillingaryds MK   940  
 
99 118 Mikael Johansson Åtvidabergs MK A/B - Grupp E VW 4:44,6 44,4 10,0 0,4
4   Jimmy Johansson Åtvidabergs MK   Golf 4  
Entrant: Gamleby Däck & Motorcentrum AB
 
100 128 Frank Jacobsson Vara MK A/B - Grupp E VW 4:44,8 44,6 10,2 0,2
5   Per-Uno Haag Vara MK   Golf 4  
Entrant: SJUNTORPS BILTJÄNST AB
 
101 187 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 4:44,9 44,7 8,3 0,1
5   Marcus Fogdeby Storfors MK   940  
Entrant: EC Svenska AB
 
102 156 Tim Palmqvist Degerfors RC C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:45,1 44,9 6,3 0,2
4   Rebecca Andersson Hällefors MK   940  
 
102 177 Fredrik Pettersson Falköpings MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:45,1 44,9 6,3
4   Marcus Lantz Falköpings MK   940  
 
104 113 Robin Thörnberg Vetlanda RRC A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:45,3 45,1 16,8 0,2
14   Oscar Almqvist Vetlanda RRC   940  
 
105 176 Patrik Tor Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:45,9 45,7 7,1 0,6
6   Inge Petersson Skillingaryds MK   940  
 
105 93 Tommy Karlsson SMK Trollhättan Appendix K 2WD -81 Saab 4:45,9 45,7 23,1
7   Kjell Olofsson Kullings MS   99 EMS 16 V  
 
107 181 Johannes Josefsson Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC VW 4:46,3 46,1 7,5 0,4
7   Johan Pettersson Skillingaryds MK   Golf GTI  
 
108 75 Kent Johansson Falköpings MK B - 2 wd Volvo 4:46,5 46,3 27,6 0,2
28   Andreas Karlsson Falköpings MK   240  
 
109 152 Roger Andersson Munkfors MC C - 2 wd Opel 4:46,6 46,4 21,4 0,1
6   André Lundström Munkfors MC   Astra  
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
 
109 172 Emil Karlsson Ljungby MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:46,6 46,4 7,8
8   Filip Henningsson Ljungby MK   940  
 
111 143 Johannes Brolin Kullings MS C - 2 wd Volvo 4:47,7 47,5 22,5 1,1
7   Annie Hellstadius Kullings MS   240  
Entrant: Ivarssons Entreprenad
 
112 100 Matti Johansson Vara MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Peugeot 4:47,9 47,7 19,4 0,2
15   Ronny Johansson Vara MK   206  
 
113 98 Jens Thorsell Falköpings MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:48,0 47,8 19,5 0,1
16   Joakim Andersson Falköpings MK   940  
 
114 121 Tobias Söderholm SMK Uppsala A/B - Grupp E VW 4:49,7 49,5 15,1 1,7
6   Max Lindahl Örsundsbro MK   Golf II  
 
115 186 Marcus Persson SMK Trollhättan Ungdomsrally Volvo 4:49,9 49,7 13,3 0,2
6   Mikael Persson SMK Trollhättan   240  
Entrant: Bilfocus Motorsport
 
116 193 Melvin Bengtsson Kullings MS Ungdomsrally Toyota 4:50,2 50,0 13,6 0,3
7   Joakim Bengtsson Kullings MS   Corolla  
 
117 135 Jonas Molin Skene MS C - Grupp E Ford 4:50,5 50,3 0,3
1   Bengt-Arne Molin Skene MS   Focus  
 
117 84 Lars-Göran Olsson V:a Östergötlands MK Appendix K 2WD -81 Volvo 4:50,5 50,3 27,7
8   Per Carlsson Ludvika MS   142  
 
119 116 Håkan Bauer Laxå MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:52,2 52,0 23,7 1,7
17   Marika Eng Laxå MK   940  
 
120 185 Isak Vikman Nora MK Ungdomsrally Volvo 4:52,6 52,4 16,0 0,4
8   Pekka Vikman Östernärkes RMC   940  
 
121 132 Joakim Blansch Skillingaryds MK C - Grupp E Opel 4:52,9 52,7 2,4 0,3
2   Anton Geijersson Skillingaryds MK   Astra  
Entrant: Hejdu Hejdu Racing
 
122 160 Andreas Petersson SMK Valdemarsvik C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:53,1 52,9 14,3 0,2
9   Lotta Strand SMK Valdemarsvik   940  
 
123 162 Börje Johansson Kullings MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:53,6 53,4 14,8 0,5
10   Ingrid Johansson Kullings MS   240  
 
124 179 Robbin Dahlgren Säffle MC C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:53,7 53,5 14,9 0,1
11   Niklas Höög Åmål MK   740  
 
124 180 Mikael Simonsson SMK Trollhättan C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:53,7 53,5 14,9
11   Mikael Johansson Stenungsunds MS   940  
 
126 124 Mikael Molin MK Ramunder A/B - Grupp E Opel 4:54,6 54,4 20,0 0,9
7   Christer Molin MK Ramunder   Astra G  
 
126 125 Jonas Lindfors Eskilstuna MK A/B - Grupp E VW 4:54,6 54,4 20,0
7   Jonna Olsson Katrineholms MK   Golf  
Entrant: Memo Industriplast Köping AB
 
126 88 Henrik Höglund Stenungsunds MS Appendix K 2WD -81 Volvo 4:54,6 54,4 31,8
9   Rustan Hagstedt Kils MK Bil   242  
Entrant: Linjemontage Motorsport
 
129 157 Linus Harling MK Team Westom C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Nissan 4:54,8 54,6 16,0 0,2
13   Thea Vestli KNA Kongsvinger   Almera  
 
129 91 Peter Dahlsund Varbergs MK Appendix K 2WD -81 Opel 4:54,8 54,6 32,0
10   Markus Johnzon Varbergs MK   Ascona B  
 
131 166 Emil Fröberg Mariestads MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Suzuki 4:54,9 54,7 16,1 0,1
14   Emma Jonsson Mariestads MS   Swift  
Entrant: Nowén Motorsport www.nowenmotorsport.se
 
132 150 Conny Andersson Älvbygdens MK C - 2 wd Volvo 4:55,2 55,0 30,0 0,3
8   Leif Gustavsson Älvbygdens MK   940  
 
133 191 Hugo Johansson Bengtsfors MC Ungdomsrally Suzuki 4:55,7 55,5 19,1 0,5
9   Tommy Svensson Bengtsfors MC   Swift Mk2  
Entrant: Autoexperten Butiken Eskilstuna
 
134 131 Mattias Jonsson Kullings MS C - Grupp E BMW 4:56,1 55,9 5,6 0,4
3   Marika Carlsson Sportvagnsällskapet i Jönköping   Compact  
 
135 133 Peter Lanner Vara MK C - Grupp E Toyota 4:56,2 56,0 5,7 0,1
4   Patric Sundström Göteborgs MF   Corolla  
 
136 74 Jim Johansson Falköpings MK B - 2 wd Volvo 4:56,7 56,5 37,8 0,5
29   Fredrik Gustavsson Kullings MS   240  
 
137 119 Gunnar Larsson Alingsås MK A/B - Grupp E Toyota 4:57,2 57,0 22,6 0,5
9   Tomas Östermyr Alingsås MK   Corolla  
 
138 167 Viktor Edling Kullings MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 4:57,3 57,1 18,5 0,1
15   David Malmback Kullings MS   940  
 
139 97 Göran Wigertson Kullings MS A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:00,4 1:00,2 31,9 3,1
18   Carola Roos Johanson Kullings MS   940  
 
140 170 Stefan Andersson SMK Trollhättan C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:00,5 1:00,3 21,7 0,1
16   Göran Tell SMK Trollhättan   940  
 
141 178 Carl Mikaelson Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:01,2 1:01,0 22,4 0,7
17   Simon Wernersson Skillingaryds MK   240  
 
142 138 Jennie Blansch Skillingaryds MK C - Grupp E Opel 5:01,6 1:01,4 11,1 0,4
5   Britt-Louise Blansch Skillingaryds MK   Astra  
Entrant: PSA Motorsport
 
143 173 Beatrice Svensson Nora MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:01,7 1:01,5 22,9 0,1
18   Richard Svensson Storfors MK   240  
 
144 117 Emil Johansson Falköpings MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:02,4 1:02,2 33,9 0,7
19   Carl Andersson Falköpings MK   940  
 
145 85 Morgan Björn Munkfors MC Appendix K 2WD -81 Saab 5:03,8 1:03,6 41,0 1,4
11   Kent Gonner Fagersta MK   V4  
 
146 115 Erik Jonsson SMK Trollhättan A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:05,7 1:05,5 37,2 1,9
20   Erling Jonsson SMK Trollhättan   940  
Entrant: Linjemontage Motorsport
 
147 168 Oscar Karlsson Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:06,1 1:05,9 27,3 0,4
19   Viktor Zettergren Wäxjö MS   940  
 
148 194 Johan Jacobson Kullings MS Ungdomsrally Audi 5:06,5 1:06,3 29,9 0,4
10   Hans Andreasson Kullings MS   80  
 
148 136 Bruno Arvidsson Falköpings MK C - Grupp E Volvo 5:06,5 1:06,3 16,0
6   Fredrik Lans Falköpings MK   240  
 
150 175 Jonas Boström MK Team Westom C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:08,8 1:08,6 30,0 2,3
20   Erik Bergström MK Team Westom   240  
 
151 171 Hampus Wallin Vetlanda RRC C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:08,9 1:08,7 30,1 0,1
21   Christian Gustafsson Nässjö MK   944  
 
152 126 Johan Brorson Dals MK A/B - Grupp E Saab 5:09,3 1:09,1 34,7 0,4
10   Joakim Tollesson Dals MK   900  
 
153 139 Jakob Sandberg Norrahammars MK C - Grupp E VW 5:12,8 1:12,6 22,3 3,5
7   Frida Lindström Skillingaryds MK   Golf  
Entrant: Plombo Motor
 
154 102 Rolf Isaksson Dals MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:13,0 1:12,8 44,5 0,2
21   Christoffer Isaksson Dals MK   240  
 
155 134 Christer Brunnegård Kullings MS C - Grupp E Audi 5:13,6 1:13,4 23,1 0,6
8   Emil Ivarsson Kullings MS   80  
 
156 182 Christer Johansson Dals MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:13,7 1:13,5 34,9 0,1
22   Jim Andersson Dals MK   940  
 
157 123 Håkan Borgh Strängnäs AMS A/B - Grupp E Opel 5:14,1 1:13,9 39,5 0,4
11   Jan Hellenberg Bromma MS   Astra G  
 
158 195 Filip Ekenved Göteborgs MF Ungdomsrally Volvo 5:17,0 1:16,8 40,4 2,9
11   Fredrik Ekenved Göteborgs MF   940  
 
159 83 Stefan Helsing Rallyklassikerna Appendix K 2WD -81 Saab 5:20,5 1:20,3 57,7 3,5
12   Johan Helsing   V4  
 
160 183 Tommie Vuoluterä Mariestads MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:21,7 1:21,5 42,9 1,2
23   Joakim Rudström Mariestads MS   240  
 
161 155 Sven Börjesson Fjärås MK C - 2 wd Peugeot 5:23,4 1:23,2 58,2 1,7
9   Matz Olli Fjärås MK   205 GTI  
 
162 174 Lars Jägerström Stenungsunds MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:24,1 1:23,9 45,3 0,7
24   Margaretha Jägerström Stenungsunds MS   940  
Entrant: Team Larsson Motorsport
 
163 14 Sören Johansson Kullings MS A - 2 wd Opel 5:27,1 1:26,9 1:17,5 3,0
27   Anna Gunvaldsson Stenungsunds MS   Ascona B  
 
164 90 Ingvar Svensson Kullings MS Appendix K 2WD -81 Volvo 5:30,1 1:29,9 1:07,3 3,0
13   Jan Gotting Kullings MS   Amazon  
 
165 140 Mikael Wigholm Falköpings MK C - Grupp E Volvo 5:33,1 1:32,9 42,6 3,0
9   Johan Karlsson Falköpings MK   740  
 
166 141 Per-Åke Johnsson MK Trophy C - Grupp E Volvo 5:33,2 1:33,0 42,7 0,1
10   Malin Larsson Orust BSK   940  
Entrant: TEAM LARSSON MOTORSPORT
 
167 169 Christer Grolander Älvbygdens MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:35,4 1:35,2 56,6 2,2
25   Annica Grolander Älvbygdens MK   940  
 
168 149 Stig Christensen Falköpings MK C - 2 wd Opel 5:42,4 1:42,2 1:17,2 7,0
10   Johan Sonnbring Falköpings MK   Corsa  
 
169 129 Anders Kolberg MK Team Westom C - Grupp E Opel 5:50,3 1:50,1 59,8 7,9
11   Olof Lundström MK Team Treske   Corsa  
 
170 137 Torbjörn Åkerblom Skene MS C - Grupp E VW 5:54,0 1:53,8 1:03,5 3,7
12   Magnus Klingvall Skene MS   Golf Mk 1  
 
171 89 Peter Bergsander Gullabo RC Appendix K 2WD -81 Volvo 6:00,9 2:00,7 1:38,1 6,9
14   Elaine Walve Gullabo RC   Amazon 122 S  
 
172 82 Thommy Lundgren Kullings MS Appendix K 2WD -81 Saab 6:29,3 2:29,1 2:06,5 28,4
15   Daniel Andersson Kullings MS   V4