2018-08-04
Kullingstrofén
Official final
On SS 2
181 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 6 Anton Eriksson SMK Sundsvall 4 wd Skoda 5:04,1
1   Lars Andersson SMK Trollhättan   Fabia R5  
 
2 5 Stig Andervang Almunge MK 4 wd Mitsubishi 5:07,4 3,3 3,3 3,3
2   Robin Eriksson SMK Valdemarsvik   Lancer Evo 8  
 
3 2 Jacob Jansson Siak 4 wd Mitsubishi 5:09,3 5,2 5,2 1,9
3   Anders Fredriksson Årjängs MK   Lancer Evo X  
Entrant: DA Transport AB Grängesberg
 
4 38 Emil Karlsson Hällefors MK A - 2 wd Volvo 5:17,3 13,2 8,0
1   Jessica Larsson Rasbo MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
5 22 Mikael Ericsson SMK Trollhättan A - 2 wd VW 5:19,4 15,3 2,1 2,1
2   Ida Hegge Vara MK   Golf KitCar  
 
6 42 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A - 2 wd Volvo 5:19,5 15,4 2,2 0,1
3   Tommy Lindholm Munkfors MC   240  
 
7 41 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A - 2 wd VW 5:20,4 16,3 3,1 0,9
4   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   Golf 16v  
 
8 27 Kristian Johansson Kinds MK A - 2 wd VW 5:21,1 17,0 3,8 0,7
5   Fredrik Livh Laxå MK   Golf IV KitCar  
 
9 25 Bengt Carlsson Vara MK A - 2 wd BMW 5:21,4 17,3 4,1 0,3
6   Martin Kempe Kullings MS   325  
 
10 43 Jimmy Ekström V:a Östergötlands MK B - 2 wd Volvo 5:22,9 18,8 1,5
1   Emil Wretemark Linköpings MS   940  
Entrant: Team Slägghammar´n
 
11 34 Stefan Alenmalm SMK Trollhättan A - 2 wd Volvo 5:23,0 18,9 5,7 0,1
7   Ida Bood MK Ratten   940  
 
11 26 Markus Theorin Skillingaryds MK A - 2 wd VW 5:23,0 18,9 5,7
7   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK   Golf  
Entrant: Bergfors Snickerifabrik
 
13 24 Lars Engström Kullings MS A - 2 wd Volvo 5:23,8 19,7 6,5 0,8
9   Gunnar Flodén Kullings MS   940  
Entrant: Jerrys Motorsport
 
14 9 David Dannevall Värmdö BK 4 wd Mitsubishi 5:24,0 19,9 19,9 0,2
4   Fanny Jacobson Värmdö BK   Lancer Evo VII  
 
15 4 Joachim Grahn Simrishamns MK 4 wd Ford 5:25,0 20,9 20,9 1,0
5   Mikael Kjellgren Hjo MK   Fiesta R5  
 
16 46 Pontus Florin Eskilstuna MK B - 2 wd Honda 5:25,8 21,7 2,9 0,8
2   Marcus Jansson Storfors MK   Civic Type R  
 
17 37 Mats Larsson Fagersta MK A - 2 wd Toyota 5:26,1 22,0 8,8 0,3
10   Mikael Johansson Fagersta MK   Corolla  
 
18 45 Emil Johansson SMK Motala Bil B - 2 wd Volvo 5:26,2 22,1 3,3 0,1
3   Andreas Andersson V:a Östergötlands MK   940  
 
19 39 Simon Johansson Munkfors MC A - 2 wd Volvo 5:26,3 22,2 9,0 0,1
11   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
20 33 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A - 2 wd Volvo 5:26,6 22,5 9,3 0,3
12   Terje Plomen SMK Valdemarsvik   240  
 
21 58 Victor Bergsander Kullings MS B - 2 wd Volvo 5:26,8 22,7 3,9 0,2
4   Christoffer Lund Kullings MS   940  
 
22 36 Robert Eriksson Eskilstuna MK A - 2 wd Renault 5:27,1 23,0 9,8 0,3
13   Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3  
 
23 7 Roland Eliasson Östgöta BSF 4 wd Mitsubishi 5:27,2 23,1 23,1 0,1
6   Reine Lundqvist Östgöta BSF   Lancer Evo VI  
 
24 311 Stefan Axelsson Säffle MC A - 2 wd Volvo 5:27,3 23,2 10,0 0,1
14   Emelie Axelsson Säffle MS   940  
 
25 44 Christoffer Haglund SMK Nyköping B - 2 wd Volvo 5:27,7 23,6 4,8 0,4
5   Patrik Johansson SMK Nyköping   940  
Entrant: JP RACING
 
26 49 Mikael Wallon Kolsva MS B - 2 wd Volvo 5:27,8 23,7 4,9 0,1
6   Robin Hallman Kolsva MS   240  
 
27 57 Fredrik Karlander Toarps MK B - 2 wd Volvo 5:29,6 25,5 6,7 1,8
7   Victor Svensson Ryds MK   940  
Entrant: Ramudden.se
 
28 30 Thomas Lennstrand Kullings MS A - 2 wd Volvo 5:29,7 25,6 0,1
15   Conny Erixon Kullings MS   940  
 
29 70 Thomas Bryntesson NMK Trögstad B - 2 wd Volvo 5:29,8 25,7 6,9 0,1
8   Ulf Rinden NMK Trögstad   240  
 
29 77 Kjell Fransson Vimmerby MS Appendix K 2WD -81 Renault 5:29,8 25,7
1   Peter Fransson Vimmerby MS   A310  
 
31 32 Johannes Joons Skutskärs MS A - 2 wd Opel 5:30,1 26,0 12,8 0,3
16   Niklas Landqvist SMK Uppsala   Astra KitCar  
Entrant: RallyShop Motorsport
 
32 20 Daniel Hellstadius Kullings MS A - 2 wd Volvo 5:30,9 26,8 13,6 0,8
17   Jonas Eriksson Kullings MS   940  
 
33 23 Victor Karlsson Vimmerby MS A - 2 wd Ford 5:31,5 27,4 14,2 0,6
18   Björn Jacobsson Vimmerby MS   Fiesta R2  
 
34 48 Andreas Ekström V:a Östergötlands MK B - 2 wd Volvo 5:31,7 27,6 8,8 0,2
9   Lars Jansson Åtvidabergs MK   940  
Entrant: Team Slägghammar´n
 
35 29 Martin Norenby Dals MK A - 2 wd Volvo 5:31,8 27,7 14,5 0,1
19   Kenth-Åke Stenbäck Forshaga MC   944  
 
36 28 Henrik Enner Likenäs MK A - 2 wd VW 5:32,4 28,3 15,1 0,6
20   Per-Arne Jonsson MK Ratten   Golf III  
 
37 55 Erik Stenberg Kullings MS B - 2 wd Volvo 5:32,6 28,5 9,7 0,2
10   Oskar Hedén Kullings MS   940  
 
38 62 Tobias Söresjö Kullings MS B - 2 wd Volvo 5:32,8 28,7 0,2
11   Rikard Jakobsson Kullings MS   940  
 
39 50 Alexander Andersson MK Kinda B - 2 wd Volvo 5:33,4 29,3 10,5 0,6
12   Louise Palmqvist Degerfors RC   940  
 
40 63 Tomas Lidén SMK Trollhättan B - 2 wd VW 5:33,9 29,8 11,0 0,5
13   Ulrika Johansson Kullings MS   Golf  
Entrant: Fenas
 
41 143 Johannes Brolin Kullings MS C - 2 wd Volvo 5:34,5 30,4 0,6
1   Annie Hellstadius Kullings MS   240  
Entrant: Ivarssons Entreprenad
 
42 79 Sven Kim Sevius Säffle MC Appendix K 2WD -81 Volvo 5:34,7 30,6 4,9 0,2
2   Tom de Jong Delden Holland   262 GLT V6  
 
43 94 Isac Nordström Kullings MS A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:35,5 31,4 0,8
1   David Arhusiander Jämtlands MK   940  
 
44 21 Simon Andersson Bengtsfors MC A - 2 wd Volvo 5:35,9 31,8 18,6 0,4
21   Urban Fröjd Falköpings MK   940  
 
45 96 Emil Andersson MK Team Westom A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:36,8 32,7 1,3 0,9
2   Kim Rauséus MK Team Westom   244  
 
46 76 Arne Bäckström Haninge MK Appendix K 2WD -81 Volvo 5:37,1 33,0 7,3 0,3
3   Björn Wessel Carlstad RC   240  
Entrant: ARNE BÄCKSTRÖM HISTORIC MOTORSPORT
 
47 17 Erik Bergman Skillingaryds MK A - 2 wd Opel 5:38,3 34,2 21,0 1,2
22   Per Andersson Skillingaryds MK   Corsa  
Entrant: Assistancekåren
 
48 68 Hasse Ericsson Kullings MS B - 2 wd Volvo 5:38,7 34,6 15,8 0,4
14   Benny Larsson Kullings MS   940  
 
49 145 Claes Söderqvist Skara MK C - 2 wd Volvo 5:38,8 34,7 4,3 0,1
2   Crister Svantesson Skara MK   940  
 
50 18 Anders Johansson Kullings MS A - 2 wd Volvo 5:39,4 35,3 22,1 0,6
23   Peter Andersson Kullings MS   940  
 
51 147 Johan Fast Toarps MK C - 2 wd BMW 5:40,1 36,0 5,6 0,7
3   Anton Jansson Kinds MK   325  
Entrant: Ramudden.se
 
51 112 Dan Rhodin SMK Trollhättan A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:40,1 36,0 4,6
3   Christer Karlsson SMK Trollhättan   940  
 
53 1 Åke Kjellgren Gränna MK 4 wd Mitsubishi 5:40,4 36,3 36,3 0,3
7   Elinor Thörnberg Vetlanda RRC   Lancer Evo VII  
 
54 52 Albin Ählman SMK Valdemarsvik B - 2 wd Volvo 5:40,7 36,6 17,8 0,3
15   David Johansson MK Ramunder   242  
 
55 106 Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:41,5 37,4 6,0 0,8
4   Lucas Karlsson Gnesta MK   940  
 
56 59 Alexander Kolbert Götene MK B - 2 wd Volvo 5:41,7 37,6 18,8 0,2
16   Joakim Ljungkvist Götene MK   940  
 
57 78 Jan Hagberg Kinds MK Appendix K 2WD -81 Volvo 5:42,7 38,6 12,9 1,0
4   Mikael Bielinski Kinds MK   242  
 
58 53 Janne Eriksson Säffle MC B - 2 wd BMW 5:42,8 38,7 0,1
17   Mathias Häggkvist Säffle MC   325  
 
59 60 Joacim Grolander Älvbygdens MK B - 2 wd Volvo 5:43,0 38,9 20,1 0,2
18   Johan Nilsson Älvbygdens MK   240  
 
60 19 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga A - 2 wd Volvo 5:43,1 39,0 25,8 0,1
24   Magnus Hermansson Hällefors MK   242  
 
61 15 Lasse Storm Stenungsunds MS A - 2 wd Peugeot 5:43,3 39,2 26,0 0,2
25   Ulf Storm Stenungsunds MS   208 R2  
 
62 95 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:43,9 39,8 8,4 0,6
5   Ulf Simonsson SMK Trollhättan   940  
 
63 72 Reine Nyberg Forshaga MC B - 2 wd Nissan 5:44,2 40,1 21,3 0,3
19   Per Wiksten MK Ratten   Sunny Kit Car  
 
63 301 Erik Engen NMK Trøgstad 4 wd Toyota 5:44,2 40,1 40,1
8   Linda Irèn Tryland NMK Trøgstad   Celica GT4  
Entrant: Toyota Team Historic
 
65 75 Kent Johansson Falköpings MK B - 2 wd Volvo 5:44,4 40,3 21,5 0,2
20   Andreas Karlsson Falköpings MK   240  
 
66 127 Oscar Arvidsson Gullabo RC A/B - Grupp E Toyota 5:45,1 41,0 0,7
1   Isak Arvidsson Gullabo RC   Corolla  
Entrant: Larssons Plåtslageri
 
67 54 Henrik Oscarson MSK Hammaren B - 2 wd Saab 5:45,2 41,1 22,3 0,1
21   Roger Lindholm Västerås MS   9-3 SS  
 
67 152 Roger Andersson Munkfors MC C - 2 wd Opel 5:45,2 41,1 10,7
4   André Lundström Munkfors MC   Astra  
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
 
69 56 Mattias Sundberg Munkfors MC B - 2 wd VW 5:45,3 41,2 22,4 0,1
22   Andreas Persson Likenäs MK   Golf  
 
70 11 Johan Arwidson Falköpings MK 4 wd Mitsubishi 5:45,6 41,5 41,5 0,3
9   Daniel Arwidson Falköpings MK   Lancer Evo  
 
71 69 Sven Hansen Fryksdalens MK B - 2 wd Volvo 5:46,3 42,2 23,4 0,7
23   Sebastian Lindholm Munkfors MC   242  
 
72 146 Jonas Björk MK Team Westom C - 2 wd VW 5:46,5 42,4 12,0 0,2
5   Lars Persson MK Team Westom   Golf Mk2  
 
73 31 Peter Börjesson Stenungsunds MS A - 2 wd Volvo 5:46,6 42,5 29,3 0,1
26   Ida Halvarsson Lima MS   242  
Entrant: Team Börjesson Maskin
 
74 114 Henrik Nellis Kullings MS A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:46,8 42,7 11,3 0,2
6   Peter Wester Kullings MS   940  
 
75 110 Andreas Hultström SMK Nyköping A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:47,0 42,9 11,5 0,2
7   Tom Törngren Gränna MK   940  
Entrant: OpusBilprovning.se
 
76 331 Kristoffer Gustavsson Katrineholms MK C - 2 wd Volvo 5:47,3 43,2 12,8 0,3
6   Viktor Niemistö Katrineholms MK   940  
Entrant: C6 Rallyteam
 
77 99 Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:47,6 43,5 12,1 0,3
8   Peter T. Modig Vara MK   940  
 
78 104 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:47,7 43,6 12,2 0,1
9   Elina Svensson Anderstorps RC   244  
 
79 321 Thomas Hansson Munkfors MC Appendix K 2WD -81 Volvo 5:48,8 44,7 19,0 1,1
5   Christian Olsson Kils MK Bil   264  
 
80 107 Viktor Johansson Vara MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:49,2 45,1 13,7 0,4
10   Fredrik Palm Skara MK   940  
 
81 65 Marcus Holm Fägre MK B - 2 wd BMW 5:49,6 45,5 26,7 0,4
24   Tommy Sävevik Vara MK   Compact  
 
82 149 Stig Christensen Falköpings MK C - 2 wd Opel 5:49,7 45,6 15,2 0,1
7   Johan Sonnbring Falköpings MK   Corsa  
 
83 64 Jimmy Alvarsson Jönköpings MK B - 2 wd Volvo 5:50,1 46,0 27,2 0,4
25   Marcus Widegren Jönköpings MK   940  
 
84 184 Tim Lagerstam Kullings MS Ungdomsrally Volvo 5:50,3 46,2 0,2
1   Robin Bäckström Falköpings MK   940  
 
85 115 Erik Jonsson SMK Trollhättan A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:50,4 46,3 14,9 0,1
11   Erling Jonsson SMK Trollhättan   940  
Entrant: Linjemontage Motorsport
 
86 101 Robert Johansson Göteborgs MF A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:50,6 46,5 15,1 0,2
12   Kim Pettersson SMK Trollhättan   240  
 
87 156 Tim Palmqvist Degerfors RC C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:50,7 46,6 0,1
1   Rebecca Andersson Hällefors MK   940  
 
88 122 Andreas Rosén SMK Vingåker A/B - Grupp E BMW 5:51,3 47,2 6,2 0,6
2   Linus Isaksson Laxå MK   318i  
 
89 161 Johan Holm SMK Trollhättan C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:53,7 49,6 3,0 2,4
2   Christer Holm SMK Trollhättan   240  
 
90 172 Emil Karlsson Ljungby MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:54,5 50,4 3,8 0,8
3   Filip Henningsson Ljungby MK   940  
 
91 151 Peter Lindman Falköpings MK C - 2 wd Volvo 5:54,6 50,5 20,1 0,1
8   Lars Johansson Vara MK   940  
 
92 10 André Eriksson MK Kopparberg 4 wd Subaru 5:55,8 51,7 51,7 1,2
10   Jonaz Persson MK Kopparberg   Impreza  
 
93 87 Johnny Sundström Vara MK Appendix K 2WD -81 Opel 5:55,9 51,8 26,1 0,1
6   Anton Sundström Vara MK   Ascona A  
 
94 188 Emil Friman Vetlanda RRC Ungdomsrally Volvo 5:56,0 51,9 5,7 0,1
2   Andreas Friman Vetlanda RRC   940  
 
95 74 Jim Johansson Falköpings MK B - 2 wd Volvo 5:56,4 52,3 33,5 0,4
26   Fredrik Gustavsson Kullings MS   240  
 
96 71 Jonas Wiklund Älvbygdens MK B - 2 wd Volvo 5:57,4 53,3 34,5 1,0
27   Viktoria Johansson Kullings MS   242  
 
97 148 Linus Flodin Kils MK Bil C - 2 wd VW 5:58,1 54,0 0,7
9   Tobias Fredriksson Säffle MC   Golf  
 
98 116 Håkan Bauer Laxå MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:58,8 54,7 23,3 0,7
13   Marika Eng Laxå MK   940  
 
99 111 Mathias Savela Stockholms BK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 5:59,0 54,9 23,5 0,2
14   Johanna Hellkvist Hallsbergs MK   740  
 
100 120 Alexander Broberg SMK Nyköping A/B - Grupp E Volvo 5:59,1 55,0 14,0 0,1
3   Rickard Broberg Värmdö BK   S80  
Entrant: STENROCK SÄKERHET AB
 
101 67 Kjell Hansson Dals MK B - 2 wd Volvo 6:00,1 56,0 37,2 1,0
28   Henrik Johansson Dals MK   940  
 
102 13 Sofia Sörensson SMK Hörby 4 wd Mitsubishi 6:00,4 56,3 56,3 0,3
11   Erika Ledin SMK Hörby   Lancer Evo IX  
 
102 105 Henrik Johansson V:a Östergötlands MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:00,4 56,3 24,9
15   Daniel Andersson V:a Östergötlands MK   240  
 
104 117 Emil Johansson Falköpings MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:01,2 57,1 25,7 0,8
16   Carl Andersson Falköpings MK   940  
 
105 128 Frank Jacobsson Vara MK A/B - Grupp E VW 6:01,7 57,6 16,6 0,5
4   Per-Uno Haag Vara MK   Golf 4  
Entrant: SJUNTORPS BILTJÄNST AB
 
105 177 Fredrik Pettersson Falköpings MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:01,7 57,6 11,0
4   Marcus Lantz Falköpings MK   940  
 
107 163 Viktor Sjöberg Älvbygdens MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:01,9 57,8 11,2 0,2
5   Jonas Sjöberg Älvbygdens MK   940  
 
108 186 Marcus Persson SMK Trollhättan Ungdomsrally Volvo 6:03,6 59,5 13,3 1,7
3   Mikael Persson SMK Trollhättan   240  
Entrant: Bilfocus Motorsport
 
109 93 Tommy Karlsson SMK Trollhättan Appendix K 2WD -81 Saab 6:04,6 1:00,5 34,8 1,0
7   Kjell Olofsson Kullings MS   99 EMS 16 V  
 
110 66 Heidi Ryrlén Vänersborgs MK B - 2 wd Ford 6:04,7 1:00,6 41,8 0,1
29   Marcus Bengtsson Vänersborgs MK   Fiesta  
 
111 98 Jens Thorsell Falköpings MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:04,8 1:00,7 29,3 0,1
17   Joakim Andersson Falköpings MK   940  
 
112 100 Matti Johansson Vara MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Peugeot 6:04,9 1:00,8 29,4 0,1
18   Ronny Johansson Vara MK   206  
 
113 189 Kalle Gustafsson Haninge MK Ungdomsrally VW 6:06,0 1:01,9 15,7 1,1
4   Joakim Gustafsson Haninge MK   Polo  
 
113 176 Patrik Tor Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:06,0 1:01,9 15,3
6   Inge Petersson Skillingaryds MK   940  
 
115 84 Lars-Göran Olsson V:a Östergötlands MK Appendix K 2WD -81 Volvo 6:06,1 1:02,0 36,3 0,1
8   Per Carlsson Ludvika MS   142  
 
116 185 Isak Vikman Nora MK Ungdomsrally Volvo 6:06,6 1:02,5 16,3 0,5
5   Pekka Vikman Östernärkes RMC   940  
 
117 157 Linus Harling MK Team Westom C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Nissan 6:07,3 1:03,2 16,6 0,7
7   Thea Vestli KNA Kongsvinger   Almera  
 
117 179 Robbin Dahlgren Säffle MC C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:07,3 1:03,2 16,6
7   Niklas Höög Åmål MK   740  
 
119 187 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 6:07,8 1:03,7 17,5 0,5
6   Marcus Fogdeby Storfors MK   940  
Entrant: EC Svenska AB
 
120 130 Nicklas Johansson Munkfors MC C - Grupp E Opel 6:08,7 1:04,6 0,9
1   Eddie Nord Munkfors MC   Astra  
Entrant: Team Munkfors Bilskrot AB
 
121 192 Oscar Östlund Hällefors MK Ungdomsrally Volvo 6:09,3 1:05,2 19,0 0,6
7   Anders Östlund Hällefors MK   240  
 
122 121 Tobias Söderholm SMK Uppsala A/B - Grupp E VW 6:09,7 1:05,6 24,6 0,4
5   Max Lindahl Örsundsbro MK   Golf II  
 
123 193 Melvin Bengtsson Kullings MS Ungdomsrally Toyota 6:10,3 1:06,2 20,0 0,6
8   Joakim Bengtsson Kullings MS   Corolla  
 
124 191 Hugo Johansson Bengtsfors MC Ungdomsrally Suzuki 6:10,4 1:06,3 20,1 0,1
9   Tommy Svensson Bengtsfors MC   Swift Mk2  
Entrant: Autoexperten Butiken Eskilstuna
 
124 135 Jonas Molin Skene MS C - Grupp E Ford 6:10,4 1:06,3 1,7
2   Bengt-Arne Molin Skene MS   Focus  
 
124 136 Bruno Arvidsson Falköpings MK C - Grupp E Volvo 6:10,4 1:06,3 1,7
2   Fredrik Lans Falköpings MK   240  
 
127 85 Morgan Björn Munkfors MC Appendix K 2WD -81 Saab 6:10,7 1:06,6 40,9 0,3
9   Kent Gonner Fagersta MK   V4  
 
127 91 Peter Dahlsund Varbergs MK Appendix K 2WD -81 Opel 6:10,7 1:06,6 40,9
9   Markus Johnzon Varbergs MK   Ascona B  
 
129 118 Mikael Johansson Åtvidabergs MK A/B - Grupp E VW 6:11,2 1:07,1 26,1 0,5
6   Jimmy Johansson Åtvidabergs MK   Golf 4  
Entrant: Gamleby Däck & Motorcentrum AB
 
130 181 Johannes Josefsson Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC VW 6:11,6 1:07,5 20,9 0,4
9   Johan Pettersson Skillingaryds MK   Golf GTI  
 
131 162 Börje Johansson Kullings MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:12,0 1:07,9 21,3 0,4
10   Ingrid Johansson Kullings MS   240  
 
132 88 Henrik Höglund Stenungsunds MS Appendix K 2WD -81 Volvo 6:12,7 1:08,6 42,9 0,7
11   Rustan Hagstedt Kils MK Bil   242  
Entrant: Linjemontage Motorsport
 
133 164 Simon Bolsgård Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:13,8 1:09,7 23,1 1,1
11   Daniel Bolsgård Skillingaryds MK   940  
 
134 124 Mikael Molin MK Ramunder A/B - Grupp E Opel 6:15,2 1:11,1 30,1 1,4
7   Christer Molin MK Ramunder   Astra G  
 
134 173 Beatrice Svensson Nora MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:15,2 1:11,1 24,5
12   Richard Svensson Storfors MK   240  
 
136 150 Conny Andersson Älvbygdens MK C - 2 wd Volvo 6:15,4 1:11,3 40,9 0,2
10   Leif Gustavsson Älvbygdens MK   940  
 
137 73 Jimmy Alfredsson SMK Örebro B - 2 wd Volvo 6:15,5 1:11,4 52,6 0,1
30   Linda Sjölin Flens MS   242  
 
138 168 Oscar Karlsson Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:15,8 1:11,7 25,1 0,3
13   Viktor Zettergren Wäxjö MS   940  
 
139 175 Jonas Boström MK Team Westom C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:16,4 1:12,3 25,7 0,6
14   Erik Bergström MK Team Westom   240  
 
140 113 Robin Thörnberg Vetlanda RRC A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:16,5 1:12,4 41,0 0,1
19   Oscar Almqvist Vetlanda RRC   940  
 
140 170 Stefan Andersson SMK Trollhättan C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:16,5 1:12,4 25,8
15   Göran Tell SMK Trollhättan   940  
 
142 132 Joakim Blansch Skillingaryds MK C - Grupp E Opel 6:16,6 1:12,5 7,9 0,1
4   Anton Geijersson Skillingaryds MK   Astra  
Entrant: Hejdu Hejdu Racing
 
143 180 Mikael Simonsson SMK Trollhättan C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:17,5 1:13,4 26,8 0,9
16   Mikael Johansson Stenungsunds MS   940  
 
144 160 Andreas Petersson SMK Valdemarsvik C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:17,7 1:13,6 27,0 0,2
17   Lotta Strand SMK Valdemarsvik   940  
 
145 131 Mattias Jonsson Kullings MS C - Grupp E BMW 6:18,6 1:14,5 9,9 0,9
5   Marika Carlsson Sportvagnsällskapet i Jönköping   Compact  
 
146 125 Jonas Lindfors Eskilstuna MK A/B - Grupp E VW 6:18,7 1:14,6 33,6 0,1
8   Jonna Olsson Katrineholms MK   Golf  
Entrant: Memo Industriplast Köping AB
 
147 183 Tommie Vuoluterä Mariestads MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:19,5 1:15,4 28,8 0,8
18   Joakim Rudström Mariestads MS   240  
 
148 153 Fredrik Sjöberg Falköpings MK C - 2 wd Opel 6:19,9 1:15,8 0,4
11   Samuel Claesson Falköpings MK   Ascona B  
 
149 119 Gunnar Larsson Alingsås MK A/B - Grupp E Toyota 6:20,0 1:15,9 34,9 0,1
9   Tomas Östermyr Alingsås MK   Corolla  
 
150 178 Carl Mikaelson Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:20,1 1:16,0 29,4 0,1
19   Simon Wernersson Skillingaryds MK   240  
 
151 133 Peter Lanner Vara MK C - Grupp E Toyota 6:22,0 1:17,9 13,3 1,9
6   Patric Sundström Göteborgs MF   Corolla  
 
152 167 Viktor Edling Kullings MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:22,4 1:18,3 31,7 0,4
20   David Malmback Kullings MS   940  
 
153 61 Joakim Wiberg Linköpings MS B - 2 wd Volvo 6:22,8 1:18,7 59,9 0,4
31   Christian Rosén Åtvidabergs MK   940  
 
154 166 Emil Fröberg Mariestads MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Suzuki 6:23,4 1:19,3 32,7 0,6
21   Emma Jonsson Mariestads MS   Swift  
Entrant: Nowén Motorsport www.nowenmotorsport.se
 
155 126 Johan Brorson Dals MK A/B - Grupp E Saab 6:23,5 1:19,4 38,4 0,1
10   Joakim Tollesson Dals MK   900  
 
156 154 Morgan Larsson Dals MK C - 2 wd BMW 6:24,4 1:20,3 0,9
12   Mikael Holmstedt Dals MK   325  
Entrant: MicroMotorsport
 
157 138 Jennie Blansch Skillingaryds MK C - Grupp E Opel 6:27,3 1:23,2 18,6 2,9
7   Britt-Louise Blansch Skillingaryds MK   Astra  
Entrant: PSA Motorsport
 
158 158 Daniel Lindau Göteborgs MF C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:28,9 1:24,8 1,6
22   Jonas Helgesson Älvbygdens MK   740  
 
159 194 Johan Jacobson Kullings MS Ungdomsrally Audi 6:30,4 1:26,3 40,1 1,5
10   Hans Andreasson Kullings MS   80  
 
160 97 Göran Wigertson Kullings MS A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:30,6 1:26,5 55,1 0,2
20   Carola Roos Johanson Kullings MS   940  
 
161 195 Filip Ekenved Göteborgs MF Ungdomsrally Volvo 6:32,4 1:28,3 42,1 1,8
11   Fredrik Ekenved Göteborgs MF   940  
 
162 134 Christer Brunnegård Kullings MS C - Grupp E Audi 6:33,0 1:28,9 24,3 0,6
8   Emil Ivarsson Kullings MS   80  
 
163 137 Torbjörn Åkerblom Skene MS C - Grupp E VW 6:34,1 1:30,0 25,4 1,1
9   Magnus Klingvall Skene MS   Golf Mk 1  
 
164 171 Hampus Wallin Vetlanda RRC C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:34,8 1:30,7 44,1 0,7
23   Christian Gustafsson Nässjö MK   944  
 
165 123 Håkan Borgh Strängnäs AMS A/B - Grupp E Opel 6:36,3 1:32,2 51,2 1,5
11   Jan Hellenberg Bromma MS   Astra G  
 
166 83 Stefan Helsing Rallyklassikerna Appendix K 2WD -81 Saab 6:38,1 1:34,0 1:08,3 1,8
12   Johan Helsing   V4  
 
167 129 Anders Kolberg MK Team Westom C - Grupp E Opel 6:40,1 1:36,0 31,4 2,0
10   Olof Lundström MK Team Treske   Corsa  
 
168 102 Rolf Isaksson Dals MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:42,0 1:37,9 1:06,5 1,9
21   Christoffer Isaksson Dals MK   240  
 
169 139 Jakob Sandberg Norrahammars MK C - Grupp E VW 6:44,6 1:40,5 35,9 2,6
11   Frida Lindström Skillingaryds MK   Golf  
Entrant: Plombo Motor
 
170 182 Christer Johansson Dals MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 6:45,2 1:41,1 54,5 0,6
24   Jim Andersson Dals MK   940  
 
171 90 Ingvar Svensson Kullings MS Appendix K 2WD -81 Volvo 6:46,1 1:42,0 1:16,3 0,9
13   Jan Gotting Kullings MS   Amazon  
 
172 140 Mikael Wigholm Falköpings MK C - Grupp E Volvo 6:47,3 1:43,2 38,6 1,2
12   Johan Karlsson Falköpings MK   740  
 
173 155 Sven Börjesson Fjärås MK C - 2 wd Peugeot 6:50,2 1:46,1 1:15,7 2,9
13   Matz Olli Fjärås MK   205 GTI  
 
174 142 Niklas Ahlberg Toarps MK C - Grupp E VW 6:53,1 1:49,0 2,9
13   Tobias Sjöqvist   Golf  
 
175 141 Per-Åke Johnsson MK Trophy C - Grupp E Volvo 6:56,9 1:52,8 48,2 3,8
14   Malin Larsson Orust BSK   940  
Entrant: TEAM LARSSON MOTORSPORT
 
176 190 Jacob Johannesson Gullabo RC Ungdomsrally Volvo 7:00,6 1:56,5 3,7
12   Anette Pettersson Gullabo RC   940  
Entrant: Jerrys Motorsport
 
177 174 Lars Jägerström Stenungsunds MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:01,1 1:57,0 1:10,4 0,5
25   Margaretha Jägerström Stenungsunds MS   940  
Entrant: Team Larsson Motorsport
 
178 169 Christer Grolander Älvbygdens MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 7:07,2 2:03,1 1:16,5 6,1
26   Annica Grolander Älvbygdens MK   940  
 
179 14 Sören Johansson Kullings MS A - 2 wd Opel 7:13,1 2:09,0 1:55,8 5,9
27   Anna Gunvaldsson Stenungsunds MS   Ascona B  
 
180 82 Thommy Lundgren Kullings MS Appendix K 2WD -81 Saab 7:17,2 2:13,1 1:47,4 4,1
14   Daniel Andersson Kullings MS   V4  
 
181 89 Peter Bergsander Gullabo RC Appendix K 2WD -81 Volvo 7:38,0 2:33,9 2:08,2 20,8
15   Elaine Walve Gullabo RC   Amazon 122 S