2018-08-04
Kullingstrofén
Official final
On SS 1
187 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 6 Anton Eriksson SMK Sundsvall 4 wd Skoda 1:38,6
1   Lars Andersson SMK Trollhättan   Fabia R5  
 
2 5 Stig Andervang Almunge MK 4 wd Mitsubishi 1:39,1 0,5 0,5 0,5
2   Robin Eriksson SMK Valdemarsvik   Lancer Evo 8  
 
3 3 Bengt Abrahamsson Kullings MS 4 wd Mitsubishi 1:39,4 0,8 0,3
3   Peter Fogel Kullings MS   R5  
 
4 2 Jacob Jansson Siak 4 wd Mitsubishi 1:40,2 1,6 1,6 0,8
4   Anders Fredriksson Årjängs MK   Lancer Evo X  
Entrant: DA Transport AB Grängesberg
 
5 42 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A - 2 wd Volvo 1:41,5 2,9 1,3
1   Tommy Lindholm Munkfors MC   240  
 
5 9 David Dannevall Värmdö BK 4 wd Mitsubishi 1:41,5 2,9 2,9
5   Fanny Jacobson Värmdö BK   Lancer Evo VII  
 
7 27 Kristian Johansson Kinds MK A - 2 wd VW 1:41,8 3,2 0,3 0,3
2   Fredrik Livh Laxå MK   Golf IV KitCar  
 
8 41 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A - 2 wd VW 1:42,1 3,5 0,6 0,3
3   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   Golf 16v  
 
8 40 Erik Brodin Sandvikens MK A - 2 wd Volvo 1:42,1 3,5
3   Henrik Olsson Hedesunda MK   940  
 
10 38 Emil Karlsson Hällefors MK A - 2 wd Volvo 1:42,2 3,6 0,7 0,1
5   Jessica Larsson Rasbo MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
10 25 Bengt Carlsson Vara MK A - 2 wd BMW 1:42,2 3,6 0,7
5   Martin Kempe Kullings MS   325  
 
10 4 Joachim Grahn Simrishamns MK 4 wd Ford 1:42,2 3,6 3,6
6   Mikael Kjellgren Hjo MK   Fiesta R5  
 
13 22 Mikael Ericsson SMK Trollhättan A - 2 wd VW 1:42,3 3,7 0,8 0,1
7   Ida Hegge Vara MK   Golf KitCar  
 
14 33 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A - 2 wd Volvo 1:42,9 4,3 1,4 0,6
8   Terje Plomen SMK Valdemarsvik   240  
 
15 45 Emil Johansson SMK Motala Bil B - 2 wd Volvo 1:43,3 4,7 0,4
1   Andreas Andersson V:a Östergötlands MK   940  
 
16 30 Thomas Lennstrand Kullings MS A - 2 wd Volvo 1:43,4 4,8 0,1
9   Conny Erixon Kullings MS   940  
 
17 34 Stefan Alenmalm SMK Trollhättan A - 2 wd Volvo 1:43,9 5,3 2,4 0,5
10   Ida Bood MK Ratten   940  
 
18 26 Markus Theorin Skillingaryds MK A - 2 wd VW 1:44,0 5,4 2,5 0,1
11   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK   Golf  
Entrant: Bergfors Snickerifabrik
 
18 36 Robert Eriksson Eskilstuna MK A - 2 wd Renault 1:44,0 5,4 2,5
11   Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3  
 
18 43 Jimmy Ekström V:a Östergötlands MK B - 2 wd Volvo 1:44,0 5,4 0,7
2   Emil Wretemark Linköpings MS   940  
Entrant: Team Slägghammar´n
 
18 70 Thomas Bryntesson NMK Trögstad B - 2 wd Volvo 1:44,0 5,4 0,7
2   Ulf Rinden NMK Trögstad   240  
 
22 23 Victor Karlsson Vimmerby MS A - 2 wd Ford 1:44,5 5,9 3,0 0,5
13   Björn Jacobsson Vimmerby MS   Fiesta R2  
 
23 24 Lars Engström Kullings MS A - 2 wd Volvo 1:44,7 6,1 3,2 0,2
14   Gunnar Flodén Kullings MS   940  
Entrant: Jerrys Motorsport
 
23 32 Johannes Joons Skutskärs MS A - 2 wd Opel 1:44,7 6,1 3,2
14   Niklas Landqvist SMK Uppsala   Astra KitCar  
Entrant: RallyShop Motorsport
 
23 77 Kjell Fransson Vimmerby MS Appendix K 2WD -81 Renault 1:44,7 6,1
1   Peter Fransson Vimmerby MS   A310  
 
26 44 Christoffer Haglund SMK Nyköping B - 2 wd Volvo 1:44,9 6,3 1,6 0,2
4   Patrik Johansson SMK Nyköping   940  
Entrant: JP RACING
 
27 7 Roland Eliasson Östgöta BSF 4 wd Mitsubishi 1:45,0 6,4 6,4 0,1
7   Reine Lundqvist Östgöta BSF   Lancer Evo VI  
 
28 57 Fredrik Karlander Toarps MK B - 2 wd Volvo 1:45,1 6,5 1,8 0,1
5   Victor Svensson Ryds MK   940  
Entrant: Ramudden.se
 
29 62 Tobias Söresjö Kullings MS B - 2 wd Volvo 1:45,2 6,6 0,1
6   Rikard Jakobsson Kullings MS   940  
 
30 39 Simon Johansson Munkfors MC A - 2 wd Volvo 1:45,3 6,7 3,8 0,1
16   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
30 29 Martin Norenby Dals MK A - 2 wd Volvo 1:45,3 6,7 3,8
16   Kenth-Åke Stenbäck Forshaga MC   944  
 
30 144 Linus Månsson Östgöta BSF C - 2 wd Ford 1:45,3 6,7
1   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Fiesta ST  
 
33 48 Andreas Ekström V:a Östergötlands MK B - 2 wd Volvo 1:45,4 6,8 2,1 0,1
7   Lars Jansson Åtvidabergs MK   940  
Entrant: Team Slägghammar´n
 
34 37 Mats Larsson Fagersta MK A - 2 wd Toyota 1:45,7 7,1 4,2 0,3
18   Mikael Johansson Fagersta MK   Corolla  
 
34 49 Mikael Wallon Kolsva MS B - 2 wd Volvo 1:45,7 7,1 2,4
8   Robin Hallman Kolsva MS   240  
 
36 65 Marcus Holm Fägre MK B - 2 wd BMW 1:45,8 7,2 2,5 0,1
9   Tommy Sävevik Vara MK   Compact  
 
37 20 Daniel Hellstadius Kullings MS A - 2 wd Volvo 1:46,1 7,5 4,6 0,3
19   Jonas Eriksson Kullings MS   940  
 
38 21 Simon Andersson Bengtsfors MC A - 2 wd Volvo 1:46,2 7,6 4,7 0,1
20   Urban Fröjd Falköpings MK   940  
 
39 68 Hasse Ericsson Kullings MS B - 2 wd Volvo 1:46,3 7,7 3,0 0,1
10   Benny Larsson Kullings MS   940  
 
40 50 Alexander Andersson MK Kinda B - 2 wd Volvo 1:46,4 7,8 3,1 0,1
11   Louise Palmqvist Degerfors RC   940  
 
41 54 Henrik Oscarson MSK Hammaren B - 2 wd Saab 1:46,6 8,0 3,3 0,2
12   Roger Lindholm Västerås MS   9-3 SS  
 
41 1 Åke Kjellgren Gränna MK 4 wd Mitsubishi 1:46,6 8,0 8,0
8   Elinor Thörnberg Vetlanda RRC   Lancer Evo VII  
 
43 63 Tomas Lidén SMK Trollhättan B - 2 wd VW 1:46,8 8,2 3,5 0,2
13   Ulrika Johansson Kullings MS   Golf  
Entrant: Fenas
 
44 28 Henrik Enner Likenäs MK A - 2 wd VW 1:47,0 8,4 5,5 0,2
21   Per-Arne Jonsson MK Ratten   Golf III  
 
45 78 Jan Hagberg Kinds MK Appendix K 2WD -81 Volvo 1:47,3 8,7 2,6 0,3
2   Mikael Bielinski Kinds MK   242  
 
46 19 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga A - 2 wd Volvo 1:47,4 8,8 5,9 0,1
22   Magnus Hermansson Hällefors MK   242  
 
46 96 Emil Andersson MK Team Westom A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:47,4 8,8
1   Kim Rauséus MK Team Westom   244  
 
48 143 Johannes Brolin Kullings MS C - 2 wd Volvo 1:47,6 9,0 2,3 0,2
2   Annie Hellstadius Kullings MS   240  
Entrant: Ivarssons Entreprenad
 
49 79 Sven Kim Sevius Säffle MC Appendix K 2WD -81 Volvo 1:47,8 9,2 3,1 0,2
3   Tom de Jong Delden Holland   262 GLT V6  
 
50 17 Erik Bergman Skillingaryds MK A - 2 wd Opel 1:47,9 9,3 6,4 0,1
23   Per Andersson Skillingaryds MK   Corsa  
Entrant: Assistancekåren
 
51 11 Johan Arwidson Falköpings MK 4 wd Mitsubishi 1:48,0 9,4 9,4 0,1
9   Daniel Arwidson Falköpings MK   Lancer Evo  
 
52 60 Joacim Grolander Älvbygdens MK B - 2 wd Volvo 1:48,6 10,0 5,3 0,6
14   Johan Nilsson Älvbygdens MK   240  
 
52 331 Kristoffer Gustavsson Katrineholms MK C - 2 wd Volvo 1:48,6 10,0 3,3
3   Viktor Niemistö Katrineholms MK   940  
Entrant: C6 Rallyteam
 
54 94 Isac Nordström Kullings MS A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:48,8 10,2 1,4 0,2
2   David Arhusiander Jämtlands MK   940  
 
55 64 Jimmy Alvarsson Jönköpings MK B - 2 wd Volvo 1:49,0 10,4 5,7 0,2
15   Marcus Widegren Jönköpings MK   940  
 
56 95 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:49,1 10,5 1,7 0,1
3   Ulf Simonsson SMK Trollhättan   940  
 
57 31 Peter Börjesson Stenungsunds MS A - 2 wd Volvo 1:49,4 10,8 7,9 0,3
24   Ida Halvarsson Lima MS   242  
Entrant: Team Börjesson Maskin
 
58 18 Anders Johansson Kullings MS A - 2 wd Volvo 1:49,6 11,0 8,1 0,2
25   Peter Andersson Kullings MS   940  
 
59 58 Victor Bergsander Kullings MS B - 2 wd Volvo 1:49,7 11,1 6,4 0,1
16   Christoffer Lund Kullings MS   940  
 
60 71 Jonas Wiklund Älvbygdens MK B - 2 wd Volvo 1:49,8 11,2 6,5 0,1
17   Viktoria Johansson Kullings MS   242  
 
60 112 Dan Rhodin SMK Trollhättan A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:49,8 11,2 2,4
4   Christer Karlsson SMK Trollhättan   940  
 
62 15 Lasse Storm Stenungsunds MS A - 2 wd Peugeot 1:49,9 11,3 8,4 0,1
26   Ulf Storm Stenungsunds MS   208 R2  
 
63 106 Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:50,0 11,4 2,6 0,1
5   Lucas Karlsson Gnesta MK   940  
 
64 75 Kent Johansson Falköpings MK B - 2 wd Volvo 1:50,1 11,5 6,8 0,1
18   Andreas Karlsson Falköpings MK   240  
 
65 52 Albin Ählman SMK Valdemarsvik B - 2 wd Volvo 1:50,2 11,6 6,9 0,1
19   David Johansson MK Ramunder   242  
 
65 10 André Eriksson MK Kopparberg 4 wd Subaru 1:50,2 11,6 11,6
10   Jonaz Persson MK Kopparberg   Impreza  
 
65 110 Andreas Hultström SMK Nyköping A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:50,2 11,6 2,8
6   Tom Törngren Gränna MK   940  
Entrant: OpusBilprovning.se
 
68 172 Emil Karlsson Ljungby MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:50,4 11,8 0,2
1   Filip Henningsson Ljungby MK   940  
 
69 101 Robert Johansson Göteborgs MF A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:50,5 11,9 3,1 0,1
7   Kim Pettersson SMK Trollhättan   240  
 
70 55 Erik Stenberg Kullings MS B - 2 wd Volvo 1:50,8 12,2 7,5 0,3
20   Oskar Hedén Kullings MS   940  
 
71 56 Mattias Sundberg Munkfors MC B - 2 wd VW 1:51,0 12,4 7,7 0,2
21   Andreas Persson Likenäs MK   Golf  
 
72 76 Arne Bäckström Haninge MK Appendix K 2WD -81 Volvo 1:51,1 12,5 6,4 0,1
4   Björn Wessel Carlstad RC   240  
Entrant: ARNE BÄCKSTRÖM HISTORIC MOTORSPORT
 
72 321 Thomas Hansson Munkfors MC Appendix K 2WD -81 Volvo 1:51,1 12,5 6,4
4   Christian Olsson Kils MK Bil   264  
 
74 59 Alexander Kolbert Götene MK B - 2 wd Volvo 1:51,2 12,6 7,9 0,1
22   Joakim Ljungkvist Götene MK   940  
 
74 113 Robin Thörnberg Vetlanda RRC A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:51,2 12,6 3,8
8   Oscar Almqvist Vetlanda RRC   940  
 
76 147 Johan Fast Toarps MK C - 2 wd BMW 1:51,3 12,7 6,0 0,1
4   Anton Jansson Kinds MK   325  
Entrant: Ramudden.se
 
77 190 Jacob Johannesson Gullabo RC Ungdomsrally Volvo 1:51,4 12,8 0,1
1   Anette Pettersson Gullabo RC   940  
Entrant: Jerrys Motorsport
 
77 122 Andreas Rosén SMK Vingåker A/B - Grupp E BMW 1:51,4 12,8
1   Linus Isaksson Laxå MK   318i  
 
79 127 Oscar Arvidsson Gullabo RC A/B - Grupp E Toyota 1:51,7 13,1 0,3 0,3
2   Isak Arvidsson Gullabo RC   Corolla  
Entrant: Larssons Plåtslageri
 
80 184 Tim Lagerstam Kullings MS Ungdomsrally Volvo 1:52,0 13,4 0,6 0,3
2   Robin Bäckström Falköpings MK   940  
 
80 149 Stig Christensen Falköpings MK C - 2 wd Opel 1:52,0 13,4 6,7
5   Johan Sonnbring Falköpings MK   Corsa  
 
80 156 Tim Palmqvist Degerfors RC C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:52,0 13,4 1,6
2   Rebecca Andersson Hällefors MK   940  
 
83 53 Janne Eriksson Säffle MC B - 2 wd BMW 1:52,2 13,6 0,2
23   Mathias Häggkvist Säffle MC   325  
 
83 100 Matti Johansson Vara MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Peugeot 1:52,2 13,6 4,8
9   Ronny Johansson Vara MK   206  
 
85 107 Viktor Johansson Vara MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:52,4 13,8 5,0 0,2
10   Fredrik Palm Skara MK   940  
 
86 61 Joakim Wiberg Linköpings MS B - 2 wd Volvo 1:52,5 13,9 9,2 0,1
24   Christian Rosén Åtvidabergs MK   940  
 
86 99 Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:52,5 13,9 5,1
11   Peter T. Modig Vara MK   940  
 
88 111 Mathias Savela Stockholms BK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:52,6 14,0 5,2 0,1
12   Johanna Hellkvist Hallsbergs MK   740  
 
89 67 Kjell Hansson Dals MK B - 2 wd Volvo 1:52,8 14,2 9,5 0,2
25   Henrik Johansson Dals MK   940  
 
89 114 Henrik Nellis Kullings MS A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:52,8 14,2 5,4
13   Peter Wester Kullings MS   940  
 
91 104 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:52,9 14,3 5,5 0,1
14   Elina Svensson Anderstorps RC   244  
 
91 115 Erik Jonsson SMK Trollhättan A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:52,9 14,3 5,5
14   Erling Jonsson SMK Trollhättan   940  
Entrant: Linjemontage Motorsport
 
91 157 Linus Harling MK Team Westom C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Nissan 1:52,9 14,3 2,5
3   Thea Vestli KNA Kongsvinger   Almera  
 
94 46 Pontus Florin Eskilstuna MK B - 2 wd Honda 1:53,1 14,5 9,8 0,2
26   Marcus Jansson Storfors MK   Civic Type R  
 
95 189 Kalle Gustafsson Haninge MK Ungdomsrally VW 1:53,2 14,6 1,8 0,1
3   Joakim Gustafsson Haninge MK   Polo  
 
96 69 Sven Hansen Fryksdalens MK B - 2 wd Volvo 1:53,3 14,7 10,0 0,1
27   Sebastian Lindholm Munkfors MC   242  
 
97 120 Alexander Broberg SMK Nyköping A/B - Grupp E Volvo 1:53,5 14,9 2,1 0,2
3   Rickard Broberg Värmdö BK   S80  
Entrant: STENROCK SÄKERHET AB
 
97 72 Reine Nyberg Forshaga MC B - 2 wd Nissan 1:53,5 14,9 10,2
28   Per Wiksten MK Ratten   Sunny Kit Car  
 
99 116 Håkan Bauer Laxå MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:53,6 15,0 6,2 0,1
16   Marika Eng Laxå MK   940  
 
99 87 Johnny Sundström Vara MK Appendix K 2WD -81 Opel 1:53,6 15,0 8,9
6   Anton Sundström Vara MK   Ascona A  
 
101 188 Emil Friman Vetlanda RRC Ungdomsrally Volvo 1:53,9 15,3 2,5 0,3
4   Andreas Friman Vetlanda RRC   940  
 
101 85 Morgan Björn Munkfors MC Appendix K 2WD -81 Saab 1:53,9 15,3 9,2
7   Kent Gonner Fagersta MK   V4  
 
103 105 Henrik Johansson V:a Östergötlands MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:54,2 15,6 6,8 0,3
17   Daniel Andersson V:a Östergötlands MK   240  
 
104 146 Jonas Björk MK Team Westom C - 2 wd VW 1:54,3 15,7 9,0 0,1
6   Lars Persson MK Team Westom   Golf Mk2  
 
105 121 Tobias Söderholm SMK Uppsala A/B - Grupp E VW 1:54,8 16,2 3,4 0,5
4   Max Lindahl Örsundsbro MK   Golf II  
 
105 66 Heidi Ryrlén Vänersborgs MK B - 2 wd Ford 1:54,8 16,2 11,5
29   Marcus Bengtsson Vänersborgs MK   Fiesta  
 
107 74 Jim Johansson Falköpings MK B - 2 wd Volvo 1:54,9 16,3 11,6 0,1
30   Fredrik Gustavsson Kullings MS   240  
 
107 177 Fredrik Pettersson Falköpings MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:54,9 16,3 4,5
4   Marcus Lantz Falköpings MK   940  
 
109 161 Johan Holm SMK Trollhättan C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:55,0 16,4 4,6 0,1
5   Christer Holm SMK Trollhättan   240  
 
110 73 Jimmy Alfredsson SMK Örebro B - 2 wd Volvo 1:55,1 16,5 11,8 0,1
31   Linda Sjölin Flens MS   242  
 
111 158 Daniel Lindau Göteborgs MF C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:55,4 16,8 0,3
6   Jonas Helgesson Älvbygdens MK   740  
 
112 145 Claes Söderqvist Skara MK C - 2 wd Volvo 1:55,5 16,9 10,2 0,1
7   Crister Svantesson Skara MK   940  
 
112 98 Jens Thorsell Falköpings MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:55,5 16,9 8,1
18   Joakim Andersson Falköpings MK   940  
 
114 136 Bruno Arvidsson Falköpings MK C - Grupp E Volvo 1:55,6 17,0 0,1
1   Fredrik Lans Falköpings MK   240  
 
115 117 Emil Johansson Falköpings MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:55,7 17,1 8,3 0,1
19   Carl Andersson Falköpings MK   940  
 
116 108 Roger Karlsson V:a Östergötlands MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:55,8 17,2 0,1
20   Josefina Hellkvist V:a Östergötlands MK   S70  
 
117 186 Marcus Persson SMK Trollhättan Ungdomsrally Volvo 1:56,2 17,6 4,8 0,4
5   Mikael Persson SMK Trollhättan   240  
Entrant: Bilfocus Motorsport
 
118 128 Frank Jacobsson Vara MK A/B - Grupp E VW 1:56,3 17,7 4,9 0,1
5   Per-Uno Haag Vara MK   Golf 4  
Entrant: SJUNTORPS BILTJÄNST AB
 
118 118 Mikael Johansson Åtvidabergs MK A/B - Grupp E VW 1:56,3 17,7 4,9
5   Jimmy Johansson Åtvidabergs MK   Golf 4  
Entrant: Gamleby Däck & Motorcentrum AB
 
120 192 Oscar Östlund Hällefors MK Ungdomsrally Volvo 1:56,5 17,9 5,1 0,2
6   Anders Östlund Hällefors MK   240  
 
120 132 Joakim Blansch Skillingaryds MK C - Grupp E Opel 1:56,5 17,9 0,9
2   Anton Geijersson Skillingaryds MK   Astra  
Entrant: Hejdu Hejdu Racing
 
122 152 Roger Andersson Munkfors MC C - 2 wd Opel 1:56,6 18,0 11,3 0,1
8   André Lundström Munkfors MC   Astra  
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
 
123 311 Stefan Axelsson Säffle MC A - 2 wd Volvo 1:56,7 18,1 15,2 0,1
27   Emelie Axelsson Säffle MS   940  
 
124 135 Jonas Molin Skene MS C - Grupp E Ford 1:57,2 18,6 1,6 0,5
3   Bengt-Arne Molin Skene MS   Focus  
 
125 163 Viktor Sjöberg Älvbygdens MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:57,3 18,7 6,9 0,1
7   Jonas Sjöberg Älvbygdens MK   940  
 
126 181 Johannes Josefsson Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC VW 1:57,5 18,9 7,1 0,2
8   Johan Pettersson Skillingaryds MK   Golf GTI  
 
127 185 Isak Vikman Nora MK Ungdomsrally Volvo 1:57,6 19,0 6,2 0,1
7   Pekka Vikman Östernärkes RMC   940  
 
128 130 Nicklas Johansson Munkfors MC C - Grupp E Opel 1:57,9 19,3 0,3
4   Eddie Nord Munkfors MC   Astra  
Entrant: Team Munkfors Bilskrot AB
 
129 162 Börje Johansson Kullings MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:58,1 19,5 7,7 0,2
9   Ingrid Johansson Kullings MS   240  
 
130 150 Conny Andersson Älvbygdens MK C - 2 wd Volvo 1:58,2 19,6 12,9 0,1
9   Leif Gustavsson Älvbygdens MK   940  
 
131 187 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 1:58,8 20,2 7,4 0,6
8   Marcus Fogdeby Storfors MK   940  
Entrant: EC Svenska AB
 
132 138 Jennie Blansch Skillingaryds MK C - Grupp E Opel 1:58,9 20,3 3,3 0,1
5   Britt-Louise Blansch Skillingaryds MK   Astra  
Entrant: PSA Motorsport
 
132 148 Linus Flodin Kils MK Bil C - 2 wd VW 1:58,9 20,3
10   Tobias Fredriksson Säffle MC   Golf  
 
132 179 Robbin Dahlgren Säffle MC C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:58,9 20,3 8,5
10   Niklas Höög Åmål MK   740  
 
135 178 Carl Mikaelson Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:59,0 20,4 8,6 0,1
11   Simon Wernersson Skillingaryds MK   240  
 
136 93 Tommy Karlsson SMK Trollhättan Appendix K 2WD -81 Saab 1:59,1 20,5 14,4 0,1
8   Kjell Olofsson Kullings MS   99 EMS 16 V  
 
137 160 Andreas Petersson SMK Valdemarsvik C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:59,5 20,9 9,1 0,4
12   Lotta Strand SMK Valdemarsvik   940  
 
138 154 Morgan Larsson Dals MK C - 2 wd BMW 1:59,8 21,2 0,3
11   Mikael Holmstedt Dals MK   325  
Entrant: MicroMotorsport
 
138 176 Patrik Tor Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 1:59,8 21,2 9,4
13   Inge Petersson Skillingaryds MK   940  
 
140 125 Jonas Lindfors Eskilstuna MK A/B - Grupp E VW 2:00,1 21,5 8,7 0,3
7   Jonna Olsson Katrineholms MK   Golf  
Entrant: Memo Industriplast Köping AB
 
141 8 Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd Mazda 2:00,2 21,6 0,1
11   Magnus Nillson Katrineholms MK   323 GTX  
 
142 137 Torbjörn Åkerblom Skene MS C - Grupp E VW 2:00,3 21,7 4,7 0,1
6   Magnus Klingvall Skene MS   Golf Mk 1  
 
142 168 Oscar Karlsson Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 2:00,3 21,7 9,9
14   Viktor Zettergren Wäxjö MS   940  
 
144 124 Mikael Molin MK Ramunder A/B - Grupp E Opel 2:00,4 21,8 9,0 0,1
8   Christer Molin MK Ramunder   Astra G  
 
145 151 Peter Lindman Falköpings MK C - 2 wd Volvo 2:00,5 21,9 15,2 0,1
12   Lars Johansson Vara MK   940  
 
146 170 Stefan Andersson SMK Trollhättan C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 2:00,7 22,1 10,3 0,2
15   Göran Tell SMK Trollhättan   940  
 
146 88 Henrik Höglund Stenungsunds MS Appendix K 2WD -81 Volvo 2:00,7 22,1 16,0
9   Rustan Hagstedt Kils MK Bil   242  
Entrant: Linjemontage Motorsport
 
148 119 Gunnar Larsson Alingsås MK A/B - Grupp E Toyota 2:00,8 22,2 9,4 0,1
9   Tomas Östermyr Alingsås MK   Corolla  
 
149 142 Niklas Ahlberg Toarps MK C - Grupp E VW 2:01,1 22,5 0,3
7   Tobias Sjöqvist   Golf  
 
149 183 Tommie Vuoluterä Mariestads MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 2:01,1 22,5 10,7
16   Joakim Rudström Mariestads MS   240  
 
151 133 Peter Lanner Vara MK C - Grupp E Toyota 2:01,3 22,7 5,7 0,2
8   Patric Sundström Göteborgs MF   Corolla  
 
152 171 Hampus Wallin Vetlanda RRC C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 2:01,4 22,8 11,0 0,1
17   Christian Gustafsson Nässjö MK   944  
 
153 193 Melvin Bengtsson Kullings MS Ungdomsrally Toyota 2:01,6 23,0 10,2 0,2
9   Joakim Bengtsson Kullings MS   Corolla  
 
153 164 Simon Bolsgård Skillingaryds MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 2:01,6 23,0 11,2
18   Daniel Bolsgård Skillingaryds MK   940  
 
155 123 Håkan Borgh Strängnäs AMS A/B - Grupp E Opel 2:01,7 23,1 10,3 0,1
10   Jan Hellenberg Bromma MS   Astra G  
 
156 97 Göran Wigertson Kullings MS A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 2:01,8 23,2 14,4 0,1
21   Carola Roos Johanson Kullings MS   940  
 
156 180 Mikael Simonsson SMK Trollhättan C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 2:01,8 23,2 11,4
19   Mikael Johansson Stenungsunds MS   940  
 
156 175 Jonas Boström MK Team Westom C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 2:01,8 23,2 11,4
19   Erik Bergström MK Team Westom   240  
 
159 131 Mattias Jonsson Kullings MS C - Grupp E BMW 2:01,9 23,3 6,3 0,1
9   Marika Carlsson Sportvagnsällskapet i Jönköping   Compact  
 
160 166 Emil Fröberg Mariestads MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Suzuki 2:02,6 24,0 12,2 0,7
21   Emma Jonsson Mariestads MS   Swift  
Entrant: Nowén Motorsport www.nowenmotorsport.se
 
160 82 Thommy Lundgren Kullings MS Appendix K 2WD -81 Saab 2:02,6 24,0 17,9
10   Daniel Andersson Kullings MS   V4  
 
162 194 Johan Jacobson Kullings MS Ungdomsrally Audi 2:03,1 24,5 11,7 0,5
10   Hans Andreasson Kullings MS   80  
 
163 167 Viktor Edling Kullings MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 2:04,2 25,6 13,8 1,1
22   David Malmback Kullings MS   940  
 
164 91 Peter Dahlsund Varbergs MK Appendix K 2WD -81 Opel 2:04,7 26,1 20,0 0,5
11   Markus Johnzon Varbergs MK   Ascona B  
 
165 195 Filip Ekenved Göteborgs MF Ungdomsrally Volvo 2:04,9 26,3 13,5 0,2
11   Fredrik Ekenved Göteborgs MF   940  
 
166 102 Rolf Isaksson Dals MK A/B Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 2:05,0 26,4 17,6 0,1
22   Christoffer Isaksson Dals MK   240  
 
167 126 Johan Brorson Dals MK A/B - Grupp E Saab 2:05,6 27,0 14,2 0,6
11   Joakim Tollesson Dals MK   900  
 
168 84 Lars-Göran Olsson V:a Östergötlands MK Appendix K 2WD -81 Volvo 2:05,7 27,1 21,0 0,1
12   Per Carlsson Ludvika MS   142  
 
169 140 Mikael Wigholm Falköpings MK C - Grupp E Volvo 2:06,7 28,1 11,1 1,0
10   Johan Karlsson Falköpings MK   740  
 
170 141 Per-Åke Johnsson MK Trophy C - Grupp E Volvo 2:07,1 28,5 11,5 0,4
11   Malin Larsson Orust BSK   940  
Entrant: TEAM LARSSON MOTORSPORT
 
171 134 Christer Brunnegård Kullings MS C - Grupp E Audi 2:07,4 28,8 11,8 0,3
12   Emil Ivarsson Kullings MS   80  
 
172 173 Beatrice Svensson Nora MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 2:07,5 28,9 17,1 0,1
23   Richard Svensson Storfors MK   240  
 
173 13 Sofia Sörensson SMK Hörby 4 wd Mitsubishi 2:08,0 29,4 29,4 0,5
12   Erika Ledin SMK Hörby   Lancer Evo IX  
 
174 83 Stefan Helsing Rallyklassikerna Appendix K 2WD -81 Saab 2:09,4 30,8 24,7 1,4
13   Johan Helsing   V4  
 
175 182 Christer Johansson Dals MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 2:10,7 32,1 20,3 1,3
24   Jim Andersson Dals MK   940  
 
176 174 Lars Jägerström Stenungsunds MS C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 2:11,0 32,4 20,6 0,3
25   Margaretha Jägerström Stenungsunds MS   940  
Entrant: Team Larsson Motorsport
 
177 155 Sven Börjesson Fjärås MK C - 2 wd Peugeot 2:11,9 33,3 26,6 0,9
13   Matz Olli Fjärås MK   205 GTI  
 
178 301 Erik Engen NMK Trøgstad 4 wd Toyota 2:13,4 34,8 34,8 1,5
13   Linda Irèn Tryland NMK Trøgstad   Celica GT4  
Entrant: Toyota Team Historic
 
179 139 Jakob Sandberg Norrahammars MK C - Grupp E VW 2:14,2 35,6 18,6 0,8
13   Frida Lindström Skillingaryds MK   Golf  
Entrant: Plombo Motor
 
180 14 Sören Johansson Kullings MS A - 2 wd Opel 2:14,7 36,1 33,2 0,5
28   Anna Gunvaldsson Stenungsunds MS   Ascona B  
 
181 169 Christer Grolander Älvbygdens MK C - Grupp F / Grupp N -1400 / VOC Volvo 2:15,5 36,9 25,1 0,8
26   Annica Grolander Älvbygdens MK   940  
 
182 89 Peter Bergsander Gullabo RC Appendix K 2WD -81 Volvo 2:21,4 42,8 36,7 5,9
14   Elaine Walve Gullabo RC   Amazon 122 S  
 
183 90 Ingvar Svensson Kullings MS Appendix K 2WD -81 Volvo 2:22,0 43,4 37,3 0,6
15   Jan Gotting Kullings MS   Amazon  
 
184 196 Calle Carlberg Nässjö MK Ungdomsrally Volvo 2:23,6 45,0 1,6
12   Torbjörn Carlberg Nässjö MK   940  
 
185 153 Fredrik Sjöberg Falköpings MK C - 2 wd Opel 2:28,0 49,4 4,4
14   Samuel Claesson Falköpings MK   Ascona B  
 
186 129 Anders Kolberg MK Team Westom C - Grupp E Opel 2:48,9 1:10,3 53,3 20,9
14   Olof Lundström MK Team Treske   Corsa  
 
187 191 Hugo Johansson Bengtsfors MC Ungdomsrally Suzuki 6:13,2 4:34,6 4:21,8 3:24,3
13   Tommy Svensson Bengtsfors MC   Swift Mk2  
Entrant: Autoexperten Butiken Eskilstuna