2017-07-29
Gurlitta/Sunneracet
Official final
On SP 5
34 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 9 Rolf Grybb Hässleholms MK A - 2 wd Opel 1:28,6
1   Jörgen Ärlandsback MK Ratten   Ascona B  
 
2 3 Bjarne Rutgersson Stenungsunds MS A - 2 wd Ford 1:28,7 0,1 0,1 0,1
2   Patrik Cederberg Dals MK   Escort  
Entrant: Team Jordvarme
 
3 19 Jörgen Lundgren Lunds AC B - 2 wd Opel 1:30,1 1,5 1,4
1   Andreas Nilsson Lunds AC   Ascona  
 
4 2 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil A - 2 wd Ford 1:32,8 4,2 4,2 2,7
3   Per Jansson Sala MK   Escort  
 
5 18 Michael Rosén Kils MK Bil B - 2 wd Ford 1:32,9 4,3 2,8 0,1
2   Tobias Sundman Kils MK Bil   Escort Mk II  
 
6 8 Stefan Nilsson MK Team Westom A - 2 wd Toyota 1:34,3 5,7 5,7 1,4
4   Lars Lindberg MK Ratten   Starlet  
 
7 20 Pelle Berg Munkfors MC B - 2 wd BMW 1:35,8 7,2 5,7 1,5
3   Tom Sundberg Munkfors MC   Compact  
 
8 21 Stefan Grönberg Dals MK B - 2 wd Opel 1:36,1 7,5 6,0 0,3
4   Per Inge Björk Dals MK   Ascona B  
Entrant: KG Svets & Maskin AB
 
9 12 Mikael Andersson Kullings MS B - Grupp E BMW 1:37,1 8,5 1,0
1   Magnus Andersson Kullings MS   318  
Entrant: TEAM JORDVARME.SE
 
10 104 Stefan Larsson Stenungsunds MS C - 2 wd Volvo 1:37,3 8,7 0,2
1   Joakim Rydholm Dals MK   940  
 
11 30 Ola Karlsson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:37,4 8,8 0,1
1   Nina Fredriksson MK Team Westom   240  
 
12 41 Peter Karlsson Dals MK C - 2 wd Ford 1:38,1 9,5 0,8 0,7
2   Caroline Magnusson MK Ratten   Escort Mk 1  
Entrant: Beamon Motorsport
 
13 22 Mattias Sundberg Munkfors MC B - 2 wd VW 1:38,2 9,6 8,1 0,1
5   Emil Jonsson Munkfors MC   Golf  
 
14 4 Bosse Persson Munkfors MC A - 2 wd Ford 1:39,4 10,8 10,8 1,2
5   Per-Eric Ericsson Munkfors MC   Escort Mk 2  
Entrant: Munkfors Bil
 
15 11 Ronny Nilsson MK Ratten B - Grupp E VW 1:40,1 11,5 3,0 0,7
2   Ove Johannesson MK Ratten   Golf  
 
16 13 Joakim Strömberg Bengtsfors MC B - Grupp E VW 1:40,2 11,6 3,1 0,1
3   Pia Juhl   Golf  
 
17 31 Oskar Nilsson Finnskoga MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:40,7 12,1 3,3 0,5
2   Peter Edvardsson Fryksdalens MK   244  
 
18 32 Tomas Nilsson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:41,9 13,3 4,5 1,2
3   Leif Nilsson Munkfors MC   242  
 
19 37 Erik Ström Östmarks MFF C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:42,0 13,4 0,1
4   Jessica Skottheim Lima MS   242  
 
20 29 Peter Åhs Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:42,4 13,8 5,0 0,4
5   Ann-Louise Åhs Ranström Fryksdalens MK   940  
 
21 35 Markus Lodin Likenäs MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:42,7 14,1 5,3 0,3
6   Patrik Lodin Likenäs MK   240  
Entrant: BKE Telecom AB
 
22 36 Roy Tangen KNA Kongsvinger C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Nissan 1:43,1 14,5 5,7 0,4
7   Marcus Lundhaug KNA Kongsvinger   Almera  
 
23 27 Martin Nilsson MK Ratten C - Grupp E VW 1:43,2 14,6 0,1
1   Natalie Hjelmhagen Vazirdaftari   Golf  
 
24 34 Per Andersson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:44,4 15,8 7,0 1,2
8   Bo Grosch MK Team Westom   S70  
 
25 14 Roland Ström MK Ratten B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:45,9 17,3 1,5
1   Per Ström Östmarks MFF   242  
 
25 28 Tomas Persson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:45,9 17,3 8,5
9   Stefan Englund MK Team Treske   244  
 
27 40 Bengt Johansson Lima MS C - 2 wd Ford 1:46,0 17,4 8,7 0,1
3   Mikel Johansson Lima MS   Sierra  
 
28 24 Åke Dahlen MK Team Westom C - Grupp E FIAT 1:46,5 17,9 3,3 0,5
2   Kenneth Wåhlin MK Team Treske   Brava 1,6 SX  
 
29 15 Peter Törnqvist MK Ratten B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:47,2 18,6 1,3 0,7
2   Mikael Simonsson MK Ratten   940  
 
29 43 Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally Suzuki 1:47,2 18,6
1   Hans-Erik Larsson MK Ratten   GTI Mk 2  
 
31 26 Robert Andersson SMK Linde C - Grupp E VW 1:47,4 18,8 4,2 0,2
3   Anders Andersson   Golf Mk1  
 
32 102 Ingvar Ingvarsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:50,2 21,6 12,8 2,8
10   Björn Johansson Säffle MC   940  
 
33 39 Jan-Inge Runqvist Hällefors MK C - 2 wd Volvo 2:02,3 33,7 25,0 12,1
4   Annika Larsson Hällefors MK   242  
 
34 25 Jan Säker Fryksdalens MK C - Grupp E Saab 2:04,3 35,7 21,1 2,0
4   Niclas Säker Fryksdalens MK   99