2017-07-29
Gurlitta/Sunneracet
Official final
On SP 4
40 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 9 Rolf Grybb Hässleholms MK A - 2 wd Opel 1:56,9
1   Jörgen Ärlandsback MK Ratten   Ascona B  
 
2 19 Jörgen Lundgren Lunds AC B - 2 wd Opel 1:57,7 0,8 0,8
1   Andreas Nilsson Lunds AC   Ascona  
 
103 Stian Bröderud KNA Solör Motorsport C - 2 wd Opel 1:59,1 2,2 1,4
1   Simen Bröderud KNA Solör Motorsport   Kadett GSI  
 
4 3 Bjarne Rutgersson Stenungsunds MS A - 2 wd Ford 2:00,8 3,9 3,9 1,7
2   Patrik Cederberg Dals MK   Escort  
Entrant: Team Jordvarme
 
105 Petter Åkerström Vansbro MK A - 4 wd Mitsubishi 2:01,5 4,6 0,7
1   Per Anders Liss Vansbro MK   Evo  
 
6 2 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil A - 2 wd Ford 2:03,4 6,5 6,5 1,9
3   Per Jansson Sala MK   Escort  
 
7 8 Stefan Nilsson MK Team Westom A - 2 wd Toyota 2:03,5 6,6 6,6 0,1
4   Lars Lindberg MK Ratten   Starlet  
 
8 21 Stefan Grönberg Dals MK B - 2 wd Opel 2:04,7 7,8 7,0 1,2
2   Per Inge Björk Dals MK   Ascona B  
Entrant: KG Svets & Maskin AB
 
9 22 Mattias Sundberg Munkfors MC B - 2 wd VW 2:09,5 12,6 11,8 4,8
3   Emil Jonsson Munkfors MC   Golf  
 
10 29 Peter Åhs Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 2:09,8 12,9 0,3
1   Ann-Louise Åhs Ranström Fryksdalens MK   940  
 
11 20 Pelle Berg Munkfors MC B - 2 wd BMW 2:09,9 13,0 12,2 0,1
4   Tom Sundberg Munkfors MC   Compact  
 
12 12 Mikael Andersson Kullings MS B - Grupp E BMW 2:10,0 13,1 0,1
1   Magnus Andersson Kullings MS   318  
Entrant: TEAM JORDVARME.SE
 
13 7 Per Olsson MK Ratten A - 2 wd Ford 2:10,2 13,3 0,2
5   Torbjörn Eriksson MK Ratten   Escort RS 1800  
 
14 30 Ola Karlsson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 2:10,6 13,7 0,8 0,4
2   Nina Fredriksson MK Team Westom   240  
 
15 104 Stefan Larsson Stenungsunds MS C - 2 wd Volvo 2:11,4 14,5 12,3 0,8
2   Joakim Rydholm Dals MK   940  
 
16 11 Ronny Nilsson MK Ratten B - Grupp E VW 2:12,4 15,5 2,4 1,0
2   Ove Johannesson MK Ratten   Golf  
 
16 13 Joakim Strömberg Bengtsfors MC B - Grupp E VW 2:12,4 15,5 2,4
2   Pia Juhl   Golf  
 
18 41 Peter Karlsson Dals MK C - 2 wd Ford 2:13,5 16,6 14,4 1,1
3   Caroline Magnusson MK Ratten   Escort Mk 1  
Entrant: Beamon Motorsport
 
19 4 Bosse Persson Munkfors MC A - 2 wd Ford 2:13,6 16,7 16,7 0,1
6   Per-Eric Ericsson Munkfors MC   Escort Mk 2  
Entrant: Munkfors Bil
 
20 31 Oskar Nilsson Finnskoga MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 2:14,4 17,5 4,6 0,8
3   Peter Edvardsson Fryksdalens MK   244  
 
21 32 Tomas Nilsson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 2:14,8 17,9 5,0 0,4
4   Leif Nilsson Munkfors MC   242  
 
22 36 Roy Tangen KNA Kongsvinger C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Nissan 2:15,2 18,3 5,4 0,4
5   Marcus Lundhaug KNA Kongsvinger   Almera  
 
23 27 Martin Nilsson MK Ratten C - Grupp E VW 2:15,9 19,0 0,7
1   Natalie Hjelmhagen Vazirdaftari   Golf  
 
24 38 Hans Perbjörs Lima MS C - 2 wd VW 2:16,0 19,1 0,1
4   Gustav Perbjörs Lima MS   Golf GTI 16v  
 
24 18 Michael Rosén Kils MK Bil B - 2 wd Ford 2:16,0 19,1 18,3
5   Tobias Sundman Kils MK Bil   Escort Mk II  
 
26 6 Håkan Oddshammar Lunds AC A - 2 wd BMW 2:16,8 19,9 0,8
7   Pamela Oddshammar Lunds AC   Compakt  
 
27 39 Jan-Inge Runqvist Hällefors MK C - 2 wd Volvo 2:17,2 20,3 18,1 0,4
5   Annika Larsson Hällefors MK   242  
 
28 35 Markus Lodin Likenäs MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 2:19,3 22,4 9,5 2,1
6   Patrik Lodin Likenäs MK   240  
Entrant: BKE Telecom AB
 
29 28 Tomas Persson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 2:19,5 22,6 9,7 0,2
7   Stefan Englund MK Team Treske   244  
 
29 37 Erik Ström Östmarks MFF C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 2:19,5 22,6
7   Jessica Skottheim Lima MS   242  
 
31 34 Per Andersson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 2:19,6 22,7 9,8 0,1
9   Bo Grosch MK Team Westom   S70  
 
32 26 Robert Andersson SMK Linde C - Grupp E VW 2:20,0 23,1 4,1 0,4
2   Anders Andersson   Golf Mk1  
 
33 43 Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally Suzuki 2:20,7 23,8 0,7
1   Hans-Erik Larsson MK Ratten   GTI Mk 2  
 
34 15 Peter Törnqvist MK Ratten B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 2:20,9 24,0 0,2
1   Mikael Simonsson MK Ratten   940  
 
35 24 Åke Dahlen MK Team Westom C - Grupp E FIAT 2:21,3 24,4 5,4 0,4
3   Kenneth Wåhlin MK Team Treske   Brava 1,6 SX  
 
36 14 Roland Ström MK Ratten B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 2:21,9 25,0 1,0 0,6
2   Per Ström Östmarks MFF   242  
 
37 102 Ingvar Ingvarsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 2:22,3 25,4 12,5 0,4
10   Björn Johansson Säffle MC   940  
 
38 40 Bengt Johansson Lima MS C - 2 wd Ford 2:23,7 26,8 24,6 1,4
6   Mikel Johansson Lima MS   Sierra  
 
39 101 Christoffer Ivarsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 2:29,8 32,9 6,1
11   Pontus Larsson Säffle MC   940  
 
40 25 Jan Säker Fryksdalens MK C - Grupp E Saab 2:47,6 50,7 31,7 17,8
4   Niclas Säker Fryksdalens MK   99