2017-07-29
Gurlitta/Sunneracet
Official final
On SP 3
40 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
103 Stian Bröderud KNA Solör Motorsport C - 2 wd Opel 1:28,8
1   Simen Bröderud KNA Solör Motorsport   Kadett GSI  
 
2 9 Rolf Grybb Hässleholms MK A - 2 wd Opel 1:29,3 0,5 0,5
1   Jörgen Ärlandsback MK Ratten   Ascona B  
 
3 19 Jörgen Lundgren Lunds AC B - 2 wd Opel 1:30,2 1,4 0,9
1   Andreas Nilsson Lunds AC   Ascona  
 
4 3 Bjarne Rutgersson Stenungsunds MS A - 2 wd Ford 1:31,7 2,9 2,4 1,5
2   Patrik Cederberg Dals MK   Escort  
Entrant: Team Jordvarme
 
5 2 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil A - 2 wd Ford 1:33,5 4,7 4,2 1,8
3   Per Jansson Sala MK   Escort  
 
5 18 Michael Rosén Kils MK Bil B - 2 wd Ford 1:33,5 4,7 3,3
2   Tobias Sundman Kils MK Bil   Escort Mk II  
 
105 Petter Åkerström Vansbro MK A - 4 wd Mitsubishi 1:33,6 4,8 0,1
1   Per Anders Liss Vansbro MK   Evo  
 
8 6 Håkan Oddshammar Lunds AC A - 2 wd BMW 1:33,8 5,0 0,2
4   Pamela Oddshammar Lunds AC   Compakt  
 
9 20 Pelle Berg Munkfors MC B - 2 wd BMW 1:35,1 6,3 4,9 1,3
3   Tom Sundberg Munkfors MC   Compact  
 
10 8 Stefan Nilsson MK Team Westom A - 2 wd Toyota 1:35,7 6,9 6,4 0,6
5   Lars Lindberg MK Ratten   Starlet  
 
11 21 Stefan Grönberg Dals MK B - 2 wd Opel 1:36,0 7,2 5,8 0,3
4   Per Inge Björk Dals MK   Ascona B  
Entrant: KG Svets & Maskin AB
 
12 7 Per Olsson MK Ratten A - 2 wd Ford 1:36,8 8,0 0,8
6   Torbjörn Eriksson MK Ratten   Escort RS 1800  
 
13 41 Peter Karlsson Dals MK C - 2 wd Ford 1:36,9 8,1 8,1 0,1
2   Caroline Magnusson MK Ratten   Escort Mk 1  
Entrant: Beamon Motorsport
 
14 4 Bosse Persson Munkfors MC A - 2 wd Ford 1:38,6 9,8 9,3 1,7
7   Per-Eric Ericsson Munkfors MC   Escort Mk 2  
Entrant: Munkfors Bil
 
15 30 Ola Karlsson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:38,9 10,1 0,3
1   Nina Fredriksson MK Team Westom   240  
 
16 12 Mikael Andersson Kullings MS B - Grupp E BMW 1:39,1 10,3 0,2
1   Magnus Andersson Kullings MS   318  
Entrant: TEAM JORDVARME.SE
 
17 11 Ronny Nilsson MK Ratten B - Grupp E VW 1:39,7 10,9 0,6 0,6
2   Ove Johannesson MK Ratten   Golf  
 
18 22 Mattias Sundberg Munkfors MC B - 2 wd VW 1:40,5 11,7 10,3 0,8
5   Emil Jonsson Munkfors MC   Golf  
 
19 38 Hans Perbjörs Lima MS C - 2 wd VW 1:41,5 12,7 1,0
3   Gustav Perbjörs Lima MS   Golf GTI 16v  
 
20 29 Peter Åhs Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:42,2 13,4 3,3 0,7
2   Ann-Louise Åhs Ranström Fryksdalens MK   940  
 
21 13 Joakim Strömberg Bengtsfors MC B - Grupp E VW 1:42,3 13,5 3,2 0,1
3   Pia Juhl   Golf  
 
22 32 Tomas Nilsson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:42,6 13,8 3,7 0,3
3   Leif Nilsson Munkfors MC   242  
 
23 104 Stefan Larsson Stenungsunds MS C - 2 wd Volvo 1:43,3 14,5 14,5 0,7
4   Joakim Rydholm Dals MK   940  
 
24 36 Roy Tangen KNA Kongsvinger C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Nissan 1:43,7 14,9 4,8 0,4
4   Marcus Lundhaug KNA Kongsvinger   Almera  
 
25 27 Martin Nilsson MK Ratten C - Grupp E VW 1:45,6 16,8 1,9
1   Natalie Hjelmhagen Vazirdaftari   Golf  
 
26 37 Erik Ström Östmarks MFF C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:45,8 17,0 0,2
5   Jessica Skottheim Lima MS   242  
 
27 34 Per Andersson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:46,7 17,9 7,8 0,9
6   Bo Grosch MK Team Westom   S70  
 
28 28 Tomas Persson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:47,4 18,6 8,5 0,7
7   Stefan Englund MK Team Treske   244  
 
29 15 Peter Törnqvist MK Ratten B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:47,5 18,7 0,1
1   Mikael Simonsson MK Ratten   940  
 
29 39 Jan-Inge Runqvist Hällefors MK C - 2 wd Volvo 1:47,5 18,7 18,7
5   Annika Larsson Hällefors MK   242  
 
31 43 Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally Suzuki 1:47,8 19,0 0,3
1   Hans-Erik Larsson MK Ratten   GTI Mk 2  
 
32 40 Bengt Johansson Lima MS C - 2 wd Ford 1:48,4 19,6 19,6 0,6
6   Mikel Johansson Lima MS   Sierra  
 
33 35 Markus Lodin Likenäs MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:49,0 20,2 10,1 0,6
8   Patrik Lodin Likenäs MK   240  
Entrant: BKE Telecom AB
 
34 31 Oskar Nilsson Finnskoga MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:49,9 21,1 11,0 0,9
9   Peter Edvardsson Fryksdalens MK   244  
 
35 26 Robert Andersson SMK Linde C - Grupp E VW 1:50,4 21,6 4,8 0,5
2   Anders Andersson   Golf Mk1  
 
36 24 Åke Dahlen MK Team Westom C - Grupp E FIAT 1:51,7 22,9 6,1 1,3
3   Kenneth Wåhlin MK Team Treske   Brava 1,6 SX  
 
37 14 Roland Ström MK Ratten B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:51,9 23,1 4,4 0,2
2   Per Ström Östmarks MFF   242  
 
38 102 Ingvar Ingvarsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:52,6 23,8 13,7 0,7
10   Björn Johansson Säffle MC   940  
 
39 101 Christoffer Ivarsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:58,7 29,9 6,1
11   Pontus Larsson Säffle MC   940  
 
40 25 Jan Säker Fryksdalens MK C - Grupp E Saab 2:06,6 37,8 21,0 7,9
4   Niclas Säker Fryksdalens MK   99