2017-07-29
Gurlitta/Sunneracet
Official final
On SS 2
41 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 3 Bjarne Rutgersson Stenungsunds MS A - 2 wd Ford 1:15,6
1   Patrik Cederberg Dals MK   Escort  
Entrant: Team Jordvarme
 
2 9 Rolf Grybb Hässleholms MK A - 2 wd Opel 1:18,7 3,1 3,1 3,1
2   Jörgen Ärlandsback MK Ratten   Ascona B  
 
105 Petter Åkerström Vansbro MK A - 4 wd Mitsubishi 1:19,5 3,9 0,8
1   Per Anders Liss Vansbro MK   Evo  
 
103 Stian Bröderud KNA Solör Motorsport C - 2 wd Opel 1:19,6 4,0 0,1
1   Simen Bröderud KNA Solör Motorsport   Kadett GSI  
 
5 7 Per Olsson MK Ratten A - 2 wd Ford 1:20,0 4,4 0,4
3   Torbjörn Eriksson MK Ratten   Escort RS 1800  
 
6 18 Michael Rosén Kils MK Bil B - 2 wd Ford 1:20,6 5,0 0,6
1   Tobias Sundman Kils MK Bil   Escort Mk II  
 
7 19 Jörgen Lundgren Lunds AC B - 2 wd Opel 1:20,9 5,3 0,3 0,3
2   Andreas Nilsson Lunds AC   Ascona  
 
8 20 Pelle Berg Munkfors MC B - 2 wd BMW 1:21,2 5,6 0,6 0,3
3   Tom Sundberg Munkfors MC   Compact  
 
9 2 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil A - 2 wd Ford 1:21,3 5,7 5,7 0,1
4   Per Jansson Sala MK   Escort  
 
10 6 Håkan Oddshammar Lunds AC A - 2 wd BMW 1:23,0 7,4 1,7
5   Pamela Oddshammar Lunds AC   Compakt  
 
11 4 Bosse Persson Munkfors MC A - 2 wd Ford 1:24,1 8,5 8,5 1,1
6   Per-Eric Ericsson Munkfors MC   Escort Mk 2  
Entrant: Munkfors Bil
 
12 104 Stefan Larsson Stenungsunds MS C - 2 wd Volvo 1:24,7 9,1 5,1 0,6
2   Joakim Rydholm Dals MK   940  
 
13 21 Stefan Grönberg Dals MK B - 2 wd Opel 1:25,2 9,6 4,6 0,5
4   Per Inge Björk Dals MK   Ascona B  
Entrant: KG Svets & Maskin AB
 
14 22 Mattias Sundberg Munkfors MC B - 2 wd VW 1:26,2 10,6 5,6 1,0
5   Emil Jonsson Munkfors MC   Golf  
 
15 8 Stefan Nilsson MK Team Westom A - 2 wd Toyota 1:27,6 12,0 12,0 1,4
7   Lars Lindberg MK Ratten   Starlet  
 
16 41 Peter Karlsson Dals MK C - 2 wd Ford 1:28,1 12,5 8,5 0,5
3   Caroline Magnusson MK Ratten   Escort Mk 1  
Entrant: Beamon Motorsport
 
17 38 Hans Perbjörs Lima MS C - 2 wd VW 1:29,3 13,7 1,2
4   Gustav Perbjörs Lima MS   Golf GTI 16v  
 
18 30 Ola Karlsson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:30,3 14,7 1,0
1   Nina Fredriksson MK Team Westom   240  
 
19 39 Jan-Inge Runqvist Hällefors MK C - 2 wd Volvo 1:31,7 16,1 12,1 1,4
5   Annika Larsson Hällefors MK   242  
 
20 37 Erik Ström Östmarks MFF C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:34,0 18,4 2,3
2   Jessica Skottheim Lima MS   242  
 
21 29 Peter Åhs Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:34,6 19,0 4,3 0,6
3   Ann-Louise Åhs Ranström Fryksdalens MK   940  
 
22 36 Roy Tangen KNA Kongsvinger C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Nissan 1:35,2 19,6 4,9 0,6
4   Marcus Lundhaug KNA Kongsvinger   Almera  
 
23 32 Tomas Nilsson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:35,5 19,9 5,2 0,3
5   Leif Nilsson Munkfors MC   242  
 
24 31 Oskar Nilsson Finnskoga MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:36,1 20,5 5,8 0,6
6   Peter Edvardsson Fryksdalens MK   244  
 
25 35 Markus Lodin Likenäs MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:36,6 21,0 6,3 0,5
7   Patrik Lodin Likenäs MK   240  
Entrant: BKE Telecom AB
 
26 34 Per Andersson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:36,7 21,1 6,4 0,1
8   Bo Grosch MK Team Westom   S70  
 
27 15 Peter Törnqvist MK Ratten B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:37,1 21,5 0,4
1   Mikael Simonsson MK Ratten   940  
 
28 14 Roland Ström MK Ratten B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:37,7 22,1 0,6 0,6
2   Per Ström Östmarks MFF   242  
 
29 13 Joakim Strömberg Bengtsfors MC B - Grupp E VW 1:38,3 22,7 0,6
1   Pia Juhl   Golf  
 
30 40 Bengt Johansson Lima MS C - 2 wd Ford 1:38,8 23,2 19,2 0,5
6   Mikel Johansson Lima MS   Sierra  
 
31 11 Ronny Nilsson MK Ratten B - Grupp E VW 1:39,0 23,4 0,7 0,2
2   Ove Johannesson MK Ratten   Golf  
 
32 12 Mikael Andersson Kullings MS B - Grupp E BMW 1:39,1 23,5 0,8 0,1
3   Magnus Andersson Kullings MS   318  
Entrant: TEAM JORDVARME.SE
 
33 102 Ingvar Ingvarsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:39,6 24,0 9,3 0,5
9   Björn Johansson Säffle MC   940  
 
34 27 Martin Nilsson MK Ratten C - Grupp E VW 1:40,3 24,7 0,7
1   Natalie Hjelmhagen Vazirdaftari   Golf  
 
34 43 Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally Suzuki 1:40,3 24,7
1   Hans-Erik Larsson MK Ratten   GTI Mk 2  
 
36 28 Tomas Persson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:41,5 25,9 11,2 1,2
10   Stefan Englund MK Team Treske   244  
 
37 24 Åke Dahlen MK Team Westom C - Grupp E FIAT 1:43,4 27,8 3,1 1,9
2   Kenneth Wåhlin MK Team Treske   Brava 1,6 SX  
 
38 44 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 1:44,6 29,0 1,2
2   Marcus Fogdeby Storfors MK   940  
 
39 26 Robert Andersson SMK Linde C - Grupp E VW 1:46,5 30,9 6,2 1,9
3   Anders Andersson   Golf Mk1  
 
40 101 Christoffer Ivarsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:46,9 31,3 0,4
11   Pontus Larsson Säffle MC   940  
 
41 25 Jan Säker Fryksdalens MK C - Grupp E Saab 1:56,2 40,6 15,9 9,3
4   Niclas Säker Fryksdalens MK   99