2017-07-29
Gurlitta/Sunneracet
Official final
On SS 1
41 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 3 Bjarne Rutgersson Stenungsunds MS A - 2 wd Ford 1:16,5
1   Patrik Cederberg Dals MK   Escort  
Entrant: Team Jordvarme
 
2 9 Rolf Grybb Hässleholms MK A - 2 wd Opel 1:18,6 2,1 2,1 2,1
2   Jörgen Ärlandsback MK Ratten   Ascona B  
 
103 Stian Bröderud KNA Solör Motorsport C - 2 wd Opel 1:21,5 5,0 2,9
1   Simen Bröderud KNA Solör Motorsport   Kadett GSI  
 
4 18 Michael Rosén Kils MK Bil B - 2 wd Ford 1:21,9 5,4 0,4
1   Tobias Sundman Kils MK Bil   Escort Mk II  
 
5 2 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil A - 2 wd Ford 1:22,2 5,7 5,7 0,3
3   Per Jansson Sala MK   Escort  
 
6 20 Pelle Berg Munkfors MC B - 2 wd BMW 1:22,4 5,9 0,5 0,2
2   Tom Sundberg Munkfors MC   Compact  
 
105 Petter Åkerström Vansbro MK A - 4 wd Mitsubishi 1:22,4 5,9
1   Per Anders Liss Vansbro MK   Evo  
 
8 19 Jörgen Lundgren Lunds AC B - 2 wd Opel 1:22,8 6,3 0,9 0,4
3   Andreas Nilsson Lunds AC   Ascona  
 
9 7 Per Olsson MK Ratten A - 2 wd Ford 1:24,2 7,7 1,4
4   Torbjörn Eriksson MK Ratten   Escort RS 1800  
 
10 6 Håkan Oddshammar Lunds AC A - 2 wd BMW 1:25,3 8,8 1,1
5   Pamela Oddshammar Lunds AC   Compakt  
 
11 4 Bosse Persson Munkfors MC A - 2 wd Ford 1:26,4 9,9 9,9 1,1
6   Per-Eric Ericsson Munkfors MC   Escort Mk 2  
Entrant: Munkfors Bil
 
11 104 Stefan Larsson Stenungsunds MS C - 2 wd Volvo 1:26,4 9,9 4,9
2   Joakim Rydholm Dals MK   940  
 
13 8 Stefan Nilsson MK Team Westom A - 2 wd Toyota 1:29,6 13,1 13,1 3,2
7   Lars Lindberg MK Ratten   Starlet  
 
14 22 Mattias Sundberg Munkfors MC B - 2 wd VW 1:30,3 13,8 8,4 0,7
4   Emil Jonsson Munkfors MC   Golf  
 
15 30 Ola Karlsson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:30,9 14,4 0,6
1   Nina Fredriksson MK Team Westom   240  
 
16 38 Hans Perbjörs Lima MS C - 2 wd VW 1:31,8 15,3 0,9
3   Gustav Perbjörs Lima MS   Golf GTI 16v  
 
17 21 Stefan Grönberg Dals MK B - 2 wd Opel 1:32,1 15,6 10,2 0,3
5   Per Inge Björk Dals MK   Ascona B  
Entrant: KG Svets & Maskin AB
 
18 41 Peter Karlsson Dals MK C - 2 wd Ford 1:33,1 16,6 11,6 1,0
4   Caroline Magnusson MK Ratten   Escort Mk 1  
Entrant: Beamon Motorsport
 
19 10 Björn Bäckström Botkyrka MK A - 2 wd Opel 1:33,3 16,8 0,2
8   Tommy Sildh Botkyrka MK   Kadett GTE  
Entrant: BÄCKSTRÖM RALLY TEAM
 
20 40 Bengt Johansson Lima MS C - 2 wd Ford 1:34,5 18,0 13,0 1,2
5   Mikel Johansson Lima MS   Sierra  
 
21 39 Jan-Inge Runqvist Hällefors MK C - 2 wd Volvo 1:34,6 18,1 13,1 0,1
6   Annika Larsson Hällefors MK   242  
 
22 32 Tomas Nilsson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:35,2 18,7 4,3 0,6
2   Leif Nilsson Munkfors MC   242  
 
23 35 Markus Lodin Likenäs MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:37,0 20,5 6,1 1,8
3   Patrik Lodin Likenäs MK   240  
Entrant: BKE Telecom AB
 
24 31 Oskar Nilsson Finnskoga MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:37,4 20,9 6,5 0,4
4   Peter Edvardsson Fryksdalens MK   244  
 
25 34 Per Andersson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:37,8 21,3 6,9 0,4
5   Bo Grosch MK Team Westom   S70  
 
26 36 Roy Tangen KNA Kongsvinger C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Nissan 1:38,0 21,5 7,1 0,2
6   Marcus Lundhaug KNA Kongsvinger   Almera  
 
27 11 Ronny Nilsson MK Ratten B - Grupp E VW 1:38,6 22,1 0,6
1   Ove Johannesson MK Ratten   Golf  
 
28 14 Roland Ström MK Ratten B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:38,9 22,4 0,3
1   Per Ström Östmarks MFF   242  
 
29 13 Joakim Strömberg Bengtsfors MC B - Grupp E VW 1:39,4 22,9 0,8 0,5
2   Pia Juhl   Golf  
 
30 29 Peter Åhs Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:39,5 23,0 8,6 0,1
7   Ann-Louise Åhs Ranström Fryksdalens MK   940  
 
31 12 Mikael Andersson Kullings MS B - Grupp E BMW 1:40,6 24,1 2,0 1,1
3   Magnus Andersson Kullings MS   318  
Entrant: TEAM JORDVARME.SE
 
32 15 Peter Törnqvist MK Ratten B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:41,0 24,5 2,1 0,4
2   Mikael Simonsson MK Ratten   940  
 
33 102 Ingvar Ingvarsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:41,3 24,8 10,4 0,3
8   Björn Johansson Säffle MC   940  
 
34 43 Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally Suzuki 1:41,6 25,1 0,3
1   Hans-Erik Larsson MK Ratten   GTI Mk 2  
 
35 28 Tomas Persson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:42,7 26,2 11,8 1,1
9   Stefan Englund MK Team Treske   244  
 
36 27 Martin Nilsson MK Ratten C - Grupp E VW 1:43,6 27,1 0,9
1   Natalie Hjelmhagen Vazirdaftari   Golf  
 
37 24 Åke Dahlen MK Team Westom C - Grupp E FIAT 1:44,5 28,0 0,9 0,9
2   Kenneth Wåhlin MK Team Treske   Brava 1,6 SX  
 
38 44 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 1:46,1 29,6 1,6
2   Marcus Fogdeby Storfors MK   940  
 
39 26 Robert Andersson SMK Linde C - Grupp E VW 1:49,4 32,9 5,8 3,3
3   Anders Andersson   Golf Mk1  
 
40 101 Christoffer Ivarsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F Volvo 1:49,6 33,1 0,2
10   Pontus Larsson Säffle MC   940  
 
41 25 Jan Säker Fryksdalens MK C - Grupp E Saab 1:55,6 39,1 12,0 6,0
4   Niclas Säker Fryksdalens MK   99