2017-05-13
Rally Biltema
Official final
On SS 5
160 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 29 Tobias Johansson Ludvika MS 4 wd Mitsubishi 6:15,7
1   Miriam Walfridsson MK Ratten   Evo 9  
 
2 32 Jacob Jansson MK Kopparberg 4 wd Mitsubishi 6:20,3 4,6 4,6 4,6
2   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Evo X  
Entrant: JC Race Teknik
 
3 38 Eddie Hörbing Laxå MK 4 wd Ford 6:21,8 6,1 6,1 1,5
3   Björn Nilsson MK Ratten   Fiesta R5  
 
4 39 Björn Adolfsson KAK Motorsport 4 wd Peugeot 6:22,6 6,9 6,9 0,8
4   Mikael Johansson Ludvika MS   208 R5  
 
5 48 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 wd VW 6:24,3 8,6 1,7
1   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   Golf  
 
6 62 Elias Lundberg SMK Sala A-förare 2 wd Peugeot 6:24,8 9,1 0,5 0,5
2   Jim Hjerpe Säters MK   208 R2  
Entrant: Gullvalla Rallyteam
 
7 60 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 wd Citroën 6:25,0 9,3 0,7 0,2
3   Johan Lövgren Degerfors RC   DS3 R3T  
Entrant: Carlssons Bilverkstad HB
 
8 28 Stig Andervang Almunge MK 4 wd Subaru 6:26,5 10,8 10,8 1,5
5   Robin Eriksson SMK Waldemarsvik   Impreza  
 
8 53 Emil Karlsson Hällefors MK A-förare 2 wd Volvo 6:26,5 10,8 2,2
4   Jessica Larsson Rasbo MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
10 27 Jonas Kruse Karlstad MC Bil 4 wd Mitsubishi 6:27,1 11,4 11,4 0,6
6   Håkan Ekholm Hyllinge MS   Evo 7  
 
11 34 Emil Carlsson Katrineholms MK 4 wd Mitsubishi 6:28,0 12,3 12,3 0,9
7   Magnus Nilsson Katrineholms MK   Evo IX  
 
12 87 Jesper Forssell Kolsva MS B-förare 2 wd Volvo 6:29,5 13,8 1,5
1   Peter Hultberg Kolsva MS   940  
 
13 81 Erik Wigren Sandvikens MK B-förare 2 wd Volvo 6:30,8 15,1 1,3 1,3
2   Johan Strid Sandvikens MK   940  
 
14 49 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A-förare 2 wd Volvo 6:31,5 15,8 7,2 0,7
5   Lina Jonasson Ydre MK   240  
 
15 68 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske A-förare 2 wd Volvo 6:32,2 16,5 7,9 0,7
6   Carin Nilsson MK Team Treske   940  
 
16 57 Andreas Persson MK Ratten A-förare 2 wd Renault 6:33,1 17,4 8,8 0,9
7   Henric Persson MK Ratten   Clio RS  
Entrant: HELMIA MOTORSPORT
 
17 33 Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 wd Mitsubishi 6:33,4 17,7 17,7 0,3
8   Andreas Ekström Katrineholms MK   Evo 7  
 
18 61 Johan Holmberg Gotlands MF A-förare 2 wd Opel 6:34,0 18,3 9,7 0,6
8   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Astra KitCar  
 
19 301 Arne Rådström Östmarks MFF Appendix K -81 2 wd Volvo 6:34,2 18,5 0,2
1   Thomas Nilsson Luleå MS   242  
 
20 67 Johan Axelsson Nässjö MK A-förare 2 wd Volvo 6:34,4 18,7 10,1 0,2
9   Patrik Knutsson Nässjö MK   940  
Entrant: Team Skeppsbrons
 
21 52 Tomas Pettersson Grangärde RRC A-förare 2 wd Ford 6:34,5 18,8 10,2 0,1
10   Leif Fredriksson Katrineholms MK   Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB
 
22 100 Albin Nordh Ydre MK B-förare 2 wd Renault 6:35,5 19,8 6,0 1,0
3   Johan Karlsson Tjust MK   Twingo  
 
23 70 Mikael Wiberg Storfors MK A-förare 2 wd Volvo 6:37,6 21,9 13,3 2,1
11   Weine Larsson SMK Karlskoga   940  
 
24 85 Tommy Eliasson Storfors MK B-förare 2 wd Volvo 6:37,9 22,2 8,4 0,3
4   Ove Persson SMK Linde   940  
 
25 42 Erik Corell SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 6:38,0 22,3 22,3 0,1
9   Emil Corell SMK Nyköping   Evo 5  
 
25 47 Kristian Svendsen KNA Indre Østfold 4 wd Mitsubishi 6:38,0 22,3 22,3
9   Even Andreas Eng NMK Aremark   Lancer RS Evo 4  
 
27 65 Thomas Lennstrand Kullings MS A-förare 2 wd Volvo 6:38,1 22,4 13,8 0,1
12   Conny Erixon Kullings MS   940  
Entrant: Tractive AB
 
28 64 Tobias Ytterbring Kolsva MS A-förare 2 wd Ford 6:39,4 23,7 15,1 1,3
13   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK   Escort Maxi Kit Car  
 
29 51 Daniel Damberg SMK Motala Bil A-förare 2 wd Volvo 6:39,7 24,0 15,4 0,3
14   Björn Söderberg SMK Motala Bil   940  
 
30 40 Micael Jakobsson SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 6:39,8 24,1 24,1 0,1
11   Martin Axelsson V:a Östergötlands MK   Evolution  
 
31 88 Jonas Bodin Grödinge MK B-förare 2 wd Citroën 6:40,5 24,8 11,0 0,7
5   Conny Rådén Taxinge MK   C2 R2  
 
32 35 Göran Lindström Huddinge MK 4 wd Mitsubishi 6:40,6 24,9 24,9 0,1
12   Anders Lundkvist Sigtuna RC   Lancer  
Entrant: Högdalens BIL o Skadecenter AB
 
33 76 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga A-förare 2 wd Volvo 6:42,3 26,6 18,0 1,7
15   Arne Johansson SMK Karlskoga   242  
 
34 94 Jonna Eson Brådhe Haninge MK B-förare 2 wd Peugeot 6:44,4 28,7 14,9 2,1
6   Filip Wernefur Skilligaryd MK   208 R2  
Entrant: System Edström Bilindredningar AB
 
35 161 Kevin Jirvelius SMK Örebro C-förare 2 wd Ford 6:45,3 29,6 0,9
1   Sophia Karlsson Taxinge MK   Fiesta R2  
 
36 72 Lasse Israelsson Vansbro MK A-förare 2 wd Ford 6:47,0 31,3 22,7 1,7
16   Per Wiksten MK Ratten   Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB
 
37 77 Jari Valtaala Alavuden UA A-förare 2 wd Toyota 6:47,4 31,7 23,1 0,4
17   Pekka Penttilä Alavuden UA   Altezza RS 200  
 
38 25 Martin Jakobsson Kolsva MS 4 wd Mitsubishi 6:47,6 31,9 31,9 0,2
13   Melina Toven Kolsva MS   Evo VII  
 
38 303 Niclas Jägerhult Vallentuna MK A-förare 2 wd Volvo 6:47,6 31,9 23,3
18   Kristoffer Dahlström Vallentuna MK   240  
 
40 23 Glenn Ström Dals MK 4 wd Subaru 6:47,9 32,2 32,2 0,3
14   Martin Svensson SMK Trollhätttan   Impreza WRC  
 
41 54 Thomas Blåder Filipstad MC A-förare 2 wd Volvo 6:48,1 32,4 23,8 0,2
19   Tommy Magnusson Filipstad MC   940  
 
42 22 Björn Compier MK Rimo 4 wd Mitsubishi 6:49,5 33,8 33,8 1,4
15   Max Nensen Gnesta MK   Evo 5  
 
43 163 Pontus Florin Eskilstuna MK C-förare 2 wd Honda 6:49,7 34,0 4,4 0,2
2   Marcus Jansson Storfors MK   Civic  
 
44 31 Joakim Längberg Linköpings MS 4 wd Mitsubishi 6:49,8 34,1 34,1 0,1
16   Robert Ardryd Kopparbergs MK   Evo 7  
 
45 82 Emil Johansson SMK Motala Bil B-förare 2 wd Volvo 6:50,3 34,6 20,8 0,5
7   Andreas Andersson V:a Östergötlands MK   940  
 
46 124 Christoffer Olsson Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:50,6 34,9 0,3
1   Patrik Adolfsson MK Team Westom   940  
 
47 83 Freddie Gustavsson SMK Valdemarsvik B-förare 2 wd Volvo 6:51,1 35,4 21,6 0,5
8   Tobias Göransson   244  
 
48 165 Hampus Jakobsson SMK Nyköping C-förare 2 wd Volvo 6:51,3 35,6 6,0 0,2
3   Mikael Jakobsson SMK Nyköping   240  
 
49 59 Henrik Enner Likenäs MK A-förare 2 wd VW 6:51,4 35,7 27,1 0,1
20   Per-Arne Jonsson MK Ratten   Golf  
 
49 302 Göran Fredriksson MK Ratten A-förare 2 wd Volvo 6:51,4 35,7 27,1
20   Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan   242 T  
 
49 121 Daniel Torph Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:51,4 35,7 0,8
2   Björn Johansson Säffle MC   940  
 
52 117 Oskar Larsson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:51,8 36,1 1,2 0,4
3   Olle Erixon Katrineholms MK   940  
 
53 74 Anton Bernats Hager Örsundsbro MK A-förare 2 wd Renault 6:51,9 36,2 27,6 0,1
22   Fredrik Wesslén Örsundsbro MK   Clio Sport  
 
54 120 Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:52,3 36,6 1,7 0,4
4   Lucas Karlsson Gnesta MK   940  
 
55 105 Micke Lindh MK Team Westom B-förare 2 wd Volvo 6:53,3 37,6 23,8 1,0
9   Andreas Carlsson MK Team Westom   240  
 
56 119 Rikard Engström Storfors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:53,7 38,0 3,1 0,4
5   Jesper Samuelsson Storfors MK   940  
 
57 3 Marcus Moren Kolsva MS 1300 Rally Cup Suzuki 6:53,9 38,2 0,2
1   Robin Hallman Kolsva MS   Swift Mk1  
Entrant: Carfix Rally Team
 
57 164 Lars Arvidsson Kullings MS C-förare 2 wd Volvo 6:53,9 38,2 8,6
4   Peter Svensson Kullings MS   940  
 
59 166 Lucas Branteström Rasbo MK C-förare 2 wd Opel 6:54,6 38,9 9,3 0,7
5   Viktor Strand Rasbo MK   Astra  
Entrant: Lundqvist El i Uppsala AB
 
60 115 Jan Wigertson Kullings MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:55,1 39,4 4,5 0,5
6   Åsa Wigertson Kullings MS   850  
 
61 2 Robert Andersson Eskilstuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 6:55,4 39,7 1,5 0,3
2   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Swift GTI  
 
62 45 Kåre Moen MK Team Westom 4 wd Mitsubishi 6:55,7 40,0 40,0 0,3
17   Martin Elofsson MK Team Westom   Lancer  
 
63 148 Arne Bäckström Haninge MK Appendix K -81 2 wd Volvo 6:56,1 40,4 21,9 0,4
2   Björn Wessel Carlstad Rally Club   240  
Entrant: Arne Bäckström Historic Motorsport
 
64 63 Mikael Jirvelius Fjugesta MS A-förare 2 wd Ford 6:56,3 40,6 32,0 0,2
23   Anders Wallbom V:a Östergötlands MK   Fiesta R2  
 
65 118 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:56,4 40,7 5,8 0,1
7   Johan Björnsson Västra Östergötlands MK   940  
Entrant: Klädhuset I Falerum
 
66 93 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 wd Volvo 6:56,8 41,1 27,3 0,4
10   Jan Adolfsson Finnskoga MK   240  
 
67 190 Gustav Johansson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:57,6 41,9 0,8
1   Rebecca Andersson Hällefors MK   242  
 
68 304 Daniel Hellstadius Kullings MS A-förare 2 wd Volvo 6:57,8 42,1 33,5 0,2
24   Peter Svensson Kullings MS   940  
 
69 179 Isac Nordström Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:58,2 42,5 0,6 0,4
2   David Arhusiander Jämtlands MK   940  
 
70 139 Emil Andersson MK Team Westom A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:58,9 43,2 8,3 0,7
8   Kim Rauséus MK Team Westom   244 VOC  
 
71 114 Pontus Jardstedt Kullings MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:59,6 43,9 9,0 0,7
9   Karl-Johan Borhammar Kullings MS   940  
 
72 102 Janne Eriksson Säffle MC B-förare 2 wd BMW 6:59,8 44,1 30,3 0,2
11   Mathias Häggkvist Säffle MC   325  
 
73 4 Joacim Rydin MK Ramunder 1300 Rally Cup Suzuki 6:59,9 44,2 6,0 0,1
3   Magnus Simensen MK Ramunder   Swift GTI  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM
 
74 96 Mattias Sundberg Munkfors MC B-förare 2 wd VW 7:00,7 45,0 31,2 0,8
12   Sebastian Lindholm Munkfors MC   Golf  
 
75 106 Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2 wd Volvo 7:01,1 45,4 31,6 0,4
13   Peter Milén Dals MK   940  
 
76 110 Henrik Oscarson MSK Hammaren B-förare 2 wd Saab 7:01,8 46,1 32,3 0,7
14   Roger Lindholm Västerås MS   9-3 SS  
 
77 167 Andreas Ekström V:a Östergötlands MK C-förare 2 wd Volvo 7:02,1 46,4 16,8 0,3
6   Lars Jansson Åtvidabergs MK   940  
 
78 73 Björn Beck Åmål MK A-förare 2 wd Ford 7:02,3 46,6 38,0 0,2
25   Kjell Persson Åmåls MK   Escort Mk 2  
 
78 95 Johan Östlund Flens MS B-förare 2 wd SEAT 7:02,3 46,6 32,8
15   Kent Fargo Flens MS   Ibiza  
 
80 133 Daniel Dahlström Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:02,9 47,2 12,3 0,6
10   Henrik Andersson Säffle MC   940  
 
81 116 Ingvar Nilsson Hällefors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:03,5 47,8 12,9 0,6
11   Anders Östlund Hällefors MK   940  
 
82 131 Christer Westerdahl Skillingaryds MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:05,8 50,1 15,2 2,3
12   Marie-Louise Westerdahl Skillingaryd   940  
 
83 132 Anders Lönnström Nora MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:07,9 52,2 17,3 2,1
13   Hanna Lönnström Nora MK   244  
 
84 14 Simon Pettersson Skepptuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 7:08,0 52,3 14,1 0,1
4   Millan Kilman Skepptuna MK   Swift GTI  
Entrant: Team RMA
 
85 12 Robin Norling SMK Nyköping 1300 Rally Cup Suzuki 7:09,2 53,5 15,3 1,2
5   Mattias Sundström SMK Nyköping   Swift  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM
 
86 129 Roger Karlsson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:09,3 53,6 18,7 0,1
14   Josefina Hellqvist V:a Östergötlands MK   940  
 
86 176 Michael Nilsson Kils MK Bil C-förare 2 wd Opel 7:09,3 53,6 24,0
7   Lars Nilsson Kils MK Bil   Ascona B  
 
88 123 Andreas Hultström SMK Nyköping A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:09,6 53,9 19,0 0,3
15   Tom Törngren Nässjö MK   940  
 
88 181 Linus Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:09,6 53,9 12,0
3   Fredrik Ericson MK Ratten   940  
 
90 8 Robin Granfors Eskilstuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 7:09,8 54,1 15,9 0,2
6   Andreas Nilsson Eskilstuna MK   Swift Mk1 GTI  
Entrant: Carfix Rally Team
 
91 108 Andreas Elfver Gränna MK B-förare 2 wd Volvo 7:11,0 55,3 41,5 1,2
16   Sofie Elfver Gränna MK   240  
 
92 143 Linus Isaksson Laxå MK A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 7:11,1 55,4 0,1
1   Ronny Filipsson Laxå MK   Golf 2  
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
93 30 Fredrik Alsdal SMK Arboga 4 wd Ford 7:11,2 55,5 55,5 0,1
18   Ida Bood MK Ratten   Fiesta R5  
 
94 145 Johannes Joons Skutskärs MS A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 7:11,5 55,8 0,4 0,3
2   Anton Berglin Skutskärs MS   Corolla  
Entrant: RallyShop Motorsport
 
95 90 Göran Boström V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd BMW 7:12,1 56,4 42,6 0,6
17   Christian Rosén Åtvidabergs MK   E36  
 
96 127 Niklas Berglund Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:15,0 59,3 24,4 2,9
16   Andreas Svensson Eskilstuna MK   940  
 
97 5 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK 1300 Rally Cup Suzuki 7:15,1 59,4 21,2 0,1
7   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK   Swift GTI Mk1  
Entrant: DEKALTRIM
 
98 208 Adrian Ring Linköpings MS Ungdomsrally Volvo 7:15,4 59,7 0,3
1   Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik   940  
 
99 107 Stefan Simonsson Säffle MC B-förare 2 wd VW 7:15,7 1:00,0 46,2 0,3
18   Annelie Nilsson Säffle MC   Golf 2  
 
100 130 Tomas Sjöberg Sotenäs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:15,8 1:00,1 25,2 0,1
17   Jonathan Lukacs Sotenäs MK   850  
 
100 170 Petra Nordquist MK Kopparberg C-förare 2 wd Opel 7:15,8 1:00,1 30,5
8   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   Kadett  
Entrant: Ledin Motorsport
 
102 16 Mattias Lagström Norbergs MC 1300 Rally Cup Suzuki 7:16,1 1:00,4 22,2 0,3
8   Rickard Forsell Norbergs MC   GTI  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
102 128 Peter Holgersson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:16,1 1:00,4 25,5
18   Lars Blondell SMK Motala Bil   240  
 
104 10 William Binbach Kolsva MS 1300 Rally Cup Suzuki 7:16,2 1:00,5 22,3 0,1
9   Thomas Binbach Kolsva MS   Swift GTI Evo 2  
Entrant: TEAM RMA
 
105 46 Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd Mazda 7:16,4 1:00,7 1:00,7 0,2
19   Ronnie Maxe Finspångs MS   323 4*4 Turbo  
 
105 193 Oskar Nilsson Finnskoga MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:16,4 1:00,7 18,8
4   Oscar Sundqvist MK Team Westom   244  
 
107 50 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 wd Volvo 7:16,9 1:01,2 52,6 0,5
26   Terje Plomen SMK Valdemarsvik   240  
 
108 162 Victor Liljesson Linköping C-förare 2 wd Ford 7:17,7 1:02,0 32,4 0,8
9   Patrik Wiström Linköpings MS   Fiesta ST  
Entrant: Team Appelskogs Bil
 
109 174 Ulf Nilsson Fryksdalens MK C-förare 2 wd Volvo 7:19,2 1:03,5 33,9 1,5
10   Robin Nilsson Fryksdalens MK   242  
 
110 144 Andreas Rosén SMK Vingåker A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A BMW 7:20,6 1:04,9 9,5 1,4
3   Linn Sjöberg SMK Vingåker   318i  
 
111 189 Erik Ström Östmarks MFF C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:24,2 1:08,5 26,6 3,6
5   Per Ström Östmarks MFF   242  
 
112 209 Oliver Granfors Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 7:25,9 1:10,2 10,5 1,7
2   Jukka Latvasalo Eskilstuna MK   940  
 
113 188 Tim Palmqvist Degerfors RC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:26,5 1:10,8 28,9 0,6
6   Robin Palmqvist Degerfors RC   940  
 
114 183 Jack Ernstson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:28,0 1:12,3 30,4 1,5
7   Mikael Rosnell Gustavsson Stockholms Svk   240  
 
115 185 Freddi Jacobsson Eskilstuna MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:28,9 1:13,2 31,3 0,9
8   Jim Bergström SMK Södermanland   940  
 
116 7 Adam Carlsson SMK Nyköping 1300 Rally Cup Suzuki 7:29,0 1:13,3 35,1 0,1
10   Jens Jakobsson SMK Nyköping   Swift  
Entrant: TEAM RMA
 
117 140 Mikael Persson SMK Trollhättan A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:29,4 1:13,7 38,8 0,4
19   Marcus Persson SMK Trollhättan   240  
Entrant: BILFOCUS MOTORSPORT
 
118 191 Johan Holm SMK Trollhättan C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:29,5 1:13,8 31,9 0,1
9   Christer Holm SMK Trollhättan   940  
 
119 187 Robbin Dahlgren Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:29,6 1:13,9 32,0 0,1
10   Niklas Höög Åmåls MK   740  
 
120 151 Torbjørn Hjermstad KNA Indre / Ytre Østfold Appendix K -81 2 wd Volvo 7:30,7 1:15,0 56,5 1,1
3   Atle Dyreng KNA Indre/ytre Østfold   242  
 
121 99 Simon Andersson Bengtsfors MC B-förare 2 wd Volvo 7:31,8 1:16,1 1:02,3 1,1
19   Urban Fröjd Falköpings MK   940  
 
122 158 Carl-Olof Hagberg Fryksdalens MK Appendix K -81 2 wd Volvo 7:33,7 1:18,0 59,5 1,9
4   Lars-Ove Larsson Fryksdalens MK   Amazon  
 
123 136 Henry Nyberg Forshaga MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:35,5 1:19,8 44,9 1,8
20   Sune Elofsson MK Team Westom   940  
 
124 196 Mathias Savela Stockholms BK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:36,1 1:20,4 38,5 0,6
11   Mikael Savela Stockholms BK   240  
 
125 112 Mikael Gustavsson Katrineholms MK B-förare 2 wd Volvo 7:38,8 1:23,1 1:09,3 2,7
20   Mikael Brinck Katrineholms MK   240  
 
125 172 Jan Henriksson Finnskoga MK C-förare 2 wd BMW 7:38,8 1:23,1 53,5
11   Robin Kollfelt MK Ratten   325  
 
127 200 Markus Lodin Likenäs MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 7:39,9 1:24,2 1,1
1   Patrik Lodin Likenäs MK   Golf 3  
 
128 186 Joakim Nygårdh Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:41,5 1:25,8 43,9 1,6
12   Martin Nygårdh Kullings MS   240  
 
129 146 David Roos Gnesta MK A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 7:42,8 1:27,1 31,7 1,3
4   Ludvig Eriksson Gnesta MK   Golf 3  
 
130 192 Niklas Kedemark Carlstad RC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:43,6 1:27,9 46,0 0,8
13   Pierre Karlsson Karlstad MC Bil   944  
Entrant: Spader Äzz Rally
 
131 201 Joakim Bengtsson Kullings MS C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 7:44,9 1:29,2 5,0 1,3
2   Melvin Bengtsson Kullings MS   Corolla  
 
132 184 Anders Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:45,0 1:29,3 47,4 0,1
14   Lars-Olov Råd MK Ratten   940  
 
133 109 Simone Rydin MK Ramunder B-förare 2 wd Opel 7:45,7 1:30,0 1:16,2 0,7
21   Markus Harrström MK Ramunder   Kadett GSI  
 
134 198 Alexander Broberg SMK Nyköping C-förare Grp. E / Grp. R 1A Opel 7:47,0 1:31,3 7,1 1,3
3   Rickard Broberg Värmdö BK   Astra  
Entrant: LindgrenBil Nacka/Värmdö
 
135 211 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland Ungdomsrally Volvo 7:47,2 1:31,5 31,8 0,2
3   Marie Ellner Landberg SMK Södermanland   244  
 
136 159 Anders Levin MK Team Westom Appendix K -81 2 wd Volvo 7:50,0 1:34,3 1:15,8 2,8
5   Anette Levin MK Team Westom   Amazon  
 
137 171 Patrik Andersson Norbergs MC C-förare 2 wd BMW 7:52,0 1:36,3 1:06,7 2,0
12   Marie Andersson SMK Örebro   325  
 
138 214 Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally Suzuki 7:53,1 1:37,4 37,7 1,1
4   Hans-Erik Larsson MK Ratten   GTI Mk 2  
 
139 199 Martin Åberg Hofors MS C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 7:53,5 1:37,8 13,6 0,4
4   Rebecka Jörgensen Hofors MS   Golf 2  
 
140 212 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 7:56,0 1:40,3 40,6 2,5
5   Marcus Fogdeby Storfors MK   940  
 
141 210 Heidi Ryrlén Vänersborgs MK Ungdomsrally VW 7:56,6 1:40,9 41,2 0,6
6   Joakim Rydholm Dals MK   Polo GTI  
 
142 195 Nils Larsson SMK Vingåker C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:58,2 1:42,5 1:00,6 1,6
15   Mattias Bäckström SMK Vingåker   244  
 
143 194 Joakim Hallin Götene MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 8:04,0 1:48,3 1:06,4 5,8
16   Torbjörn Fagerlind Götene MK   244  
 
144 150 Tomas Ebegård KAK Appendix K -81 2 wd Porsche 8:05,1 1:49,4 1:30,9 1,1
6   Petri Väätänen   911  
Entrant: ARNE BÄCKSTRÖM HISTORIC MOTORSPORT
 
145 182 Andreas Petersson SMK Valdemarsvik C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 8:05,3 1:49,6 1:07,7 0,2
17   Lotta Strand SMK Valdemarsvik   940  
 
146 197 Börje Johansson Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 8:07,1 1:51,4 1:09,5 1,8
18   Ingrid Johansson Kullings MS   240  
 
147 206 Peter Lanner Vara MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 8:08,4 1:52,7 28,5 1,3
5   Per-Uno Haag Vara MK   Corolla  
 
148 203 Maria Granfors Eskilstuna MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 8:09,2 1:53,5 29,3 0,8
6   Charlotte Ohlsson Eskilstuna MK   Corolla  
 
149 147 Hans Bergman Degerfors RC A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A Volvo 8:10,3 1:54,6 59,2 1,1
5   Hans Stridh Degerfors RC   944  
 
150 155 Gunnar Ståhlgren Karlstad MC Bil Appendix K -81 2 wd Triumph 8:12,3 1:56,6 1:38,1 2,0
7   Åke Wikström Karlstad MC Bil   2,5 Pi  
 
151 141 Anders Höjman Forshaga MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 8:12,4 1:56,7 1:21,8 0,1
21   Niklas Ungman Forshaga MC   242  
 
152 207 Michael Larsson Christinehamn MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Saab 8:15,8 2:00,1 35,9 3,4
7   Henrik Bergström Karlstad Mc-bil   99  
Entrant: Mer el / Team larsson
 
153 205 Curt Berglund Finnskoga MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 8:21,2 2:05,5 41,3 5,4
8   Pernilla Kärnström MK Ratten   Golf 2  
 
154 11 Linda Persson MK Ratten 1300 Rally Cup Suzuki 8:24,3 2:08,6 1:30,4 3,1
11   Kalle Kronqvist Finspångs MS   Swift Mk1  
Entrant: Dekaltrim
 
155 178 Henrik Johansson V:a Östergötlands MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 8:27,6 2:11,9 1:30,0 3,3
19   Linnéa Flod SMK Nyköping   240  
 
156 215 Alexander Braneby Eskilstuna MK Ungdomsrally Toyota 8:28,2 2:12,5 1:12,8 0,6
7   Mattias Tyrbjörn 0705584393   Corolla  
 
157 20 Niklas Wiklander Sandvikens MK 1300 Rally Cup Suzuki 8:32,8 2:17,1 1:38,9 4,6
12   Oskar Wiklander Woxnadalens MK   Swift Mk1 GTI  
 
158 156 Kalle Olstam Nora MK Appendix K -81 2 wd Volvo 8:56,3 2:40,6 2:22,1 23,5
8   Andreas Fransson Nora MK   142  
 
159 17 Juha Liimatainen SMK Trollhättan 1300 Rally Cup Citroën 13:23,8 7:08,1 6:29,9 4:27,5
13   Jenny Karlsson Skepptuna Motorklubb   AX Sport  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
160 160 Richard Börjeson Kullings MS C-förare 2 wd BMW 14:06,2 7:50,5 7:20,9 42,4
13   Johan Svensson Kullings MS   325