2017-05-13
Rally Biltema
Official final
On SS 4
166 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 29 Tobias Johansson Ludvika MS 4 wd Mitsubishi 4:03,3
1   Miriam Walfridsson MK Ratten   Evo 9  
 
2 38 Eddie Hörbing Laxå MK 4 wd Ford 4:11,1 7,8 7,8 7,8
2   Björn Nilsson MK Ratten   Fiesta R5  
 
3 34 Emil Carlsson Katrineholms MK 4 wd Mitsubishi 4:12,1 8,8 8,8 1,0
3   Magnus Nilsson Katrineholms MK   Evo IX  
 
4 32 Jacob Jansson MK Kopparberg 4 wd Mitsubishi 4:12,2 8,9 8,9 0,1
4   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Evo X  
Entrant: JC Race Teknik
 
5 27 Jonas Kruse Karlstad MC Bil 4 wd Mitsubishi 4:13,7 10,4 10,4 1,5
5   Håkan Ekholm Hyllinge MS   Evo 7  
 
6 28 Stig Andervang Almunge MK 4 wd Subaru 4:13,8 10,5 10,5 0,1
6   Robin Eriksson SMK Waldemarsvik   Impreza  
 
7 39 Björn Adolfsson KAK Motorsport 4 wd Peugeot 4:14,8 11,5 11,5 1,0
7   Mikael Johansson Ludvika MS   208 R5  
 
8 31 Joakim Längberg Linköpings MS 4 wd Mitsubishi 4:14,9 11,6 11,6 0,1
8   Robert Ardryd Kopparbergs MK   Evo 7  
 
9 52 Tomas Pettersson Grangärde RRC A-förare 2 wd Ford 4:18,4 15,1 3,5
1   Leif Fredriksson Katrineholms MK   Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB
 
10 60 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 wd Citroën 4:18,8 15,5 0,4 0,4
2   Johan Lövgren Degerfors RC   DS3 R3T  
Entrant: Carlssons Bilverkstad HB
 
11 70 Mikael Wiberg Storfors MK A-förare 2 wd Volvo 4:19,1 15,8 0,7 0,3
3   Weine Larsson SMK Karlskoga   940  
 
12 48 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 wd VW 4:19,8 16,5 1,4 0,7
4   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   Golf  
 
13 65 Thomas Lennstrand Kullings MS A-förare 2 wd Volvo 4:20,3 17,0 1,9 0,5
5   Conny Erixon Kullings MS   940  
Entrant: Tractive AB
 
14 47 Kristian Svendsen KNA Indre Østfold 4 wd Mitsubishi 4:20,6 17,3 17,3 0,3
9   Even Andreas Eng NMK Aremark   Lancer RS Evo 4  
 
15 53 Emil Karlsson Hällefors MK A-förare 2 wd Volvo 4:20,7 17,4 2,3 0,1
6   Jessica Larsson Rasbo MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
16 42 Erik Corell SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 4:21,3 18,0 18,0 0,6
10   Emil Corell SMK Nyköping   Evo 5  
 
17 35 Göran Lindström Huddinge MK 4 wd Mitsubishi 4:21,4 18,1 18,1 0,1
11   Anders Lundkvist Sigtuna RC   Lancer  
Entrant: Högdalens BIL o Skadecenter AB
 
17 49 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A-förare 2 wd Volvo 4:21,4 18,1 3,0
7   Lina Jonasson Ydre MK   240  
 
19 62 Elias Lundberg SMK Sala A-förare 2 wd Peugeot 4:22,0 18,7 3,6 0,6
8   Jim Hjerpe Säters MK   208 R2  
Entrant: Gullvalla Rallyteam
 
20 81 Erik Wigren Sandvikens MK B-förare 2 wd Volvo 4:22,4 19,1 0,4
1   Johan Strid Sandvikens MK   940  
 
21 61 Johan Holmberg Gotlands MF A-förare 2 wd Opel 4:22,9 19,6 4,5 0,5
9   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Astra KitCar  
 
22 57 Andreas Persson MK Ratten A-förare 2 wd Renault 4:23,0 19,7 4,6 0,1
10   Henric Persson MK Ratten   Clio RS  
Entrant: HELMIA MOTORSPORT
 
23 68 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske A-förare 2 wd Volvo 4:23,4 20,1 5,0 0,4
11   Carin Nilsson MK Team Treske   940  
 
24 301 Arne Rådström Östmarks MFF Appendix K -81 2 wd Volvo 4:24,1 20,8 0,7
1   Thomas Nilsson Luleå MS   242  
 
25 50 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 wd Volvo 4:24,3 21,0 5,9 0,2
12   Terje Plomen SMK Valdemarsvik   240  
 
25 51 Daniel Damberg SMK Motala Bil A-förare 2 wd Volvo 4:24,3 21,0 5,9
12   Björn Söderberg SMK Motala Bil   940  
 
27 22 Björn Compier MK Rimo 4 wd Mitsubishi 4:24,9 21,6 21,6 0,6
12   Max Nensen Gnesta MK   Evo 5  
 
27 303 Niclas Jägerhult Vallentuna MK A-förare 2 wd Volvo 4:24,9 21,6 6,5
14   Kristoffer Dahlström Vallentuna MK   240  
 
29 100 Albin Nordh Ydre MK B-förare 2 wd Renault 4:25,2 21,9 2,8 0,3
2   Johan Karlsson Tjust MK   Twingo  
 
30 40 Micael Jakobsson SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 4:27,0 23,7 23,7 1,8
13   Martin Axelsson V:a Östergötlands MK   Evolution  
 
30 67 Johan Axelsson Nässjö MK A-förare 2 wd Volvo 4:27,0 23,7 8,6
15   Patrik Knutsson Nässjö MK   940  
Entrant: Team Skeppsbrons
 
32 85 Tommy Eliasson Storfors MK B-förare 2 wd Volvo 4:27,3 24,0 4,9 0,3
3   Ove Persson SMK Linde   940  
 
33 33 Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 wd Mitsubishi 4:27,4 24,1 24,1 0,1
14   Andreas Ekström Katrineholms MK   Evo 7  
 
34 76 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga A-förare 2 wd Volvo 4:29,2 25,9 10,8 1,8
16   Arne Johansson SMK Karlskoga   242  
 
35 164 Lars Arvidsson Kullings MS C-förare 2 wd Volvo 4:30,1 26,8 0,9
1   Peter Svensson Kullings MS   940  
 
36 64 Tobias Ytterbring Kolsva MS A-förare 2 wd Ford 4:30,3 27,0 11,9 0,2
17   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK   Escort Maxi Kit Car  
 
36 167 Andreas Ekström V:a Östergötlands MK C-förare 2 wd Volvo 4:30,3 27,0 0,2
2   Lars Jansson Åtvidabergs MK   940  
 
38 88 Jonas Bodin Grödinge MK B-förare 2 wd Citroën 4:30,6 27,3 8,2 0,3
4   Conny Rådén Taxinge MK   C2 R2  
 
39 94 Jonna Eson Brådhe Haninge MK B-förare 2 wd Peugeot 4:31,0 27,7 8,6 0,4
5   Filip Wernefur Skilligaryd MK   208 R2  
Entrant: System Edström Bilindredningar AB
 
40 161 Kevin Jirvelius SMK Örebro C-förare 2 wd Ford 4:31,1 27,8 1,0 0,1
3   Sophia Karlsson Taxinge MK   Fiesta R2  
 
41 93 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 wd Volvo 4:32,5 29,2 10,1 1,4
6   Jan Adolfsson Finnskoga MK   240  
 
42 72 Lasse Israelsson Vansbro MK A-förare 2 wd Ford 4:32,8 29,5 14,4 0,3
18   Per Wiksten MK Ratten   Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB
 
43 176 Michael Nilsson Kils MK Bil C-förare 2 wd Opel 4:33,4 30,1 3,3 0,6
4   Lars Nilsson Kils MK Bil   Ascona B  
 
44 59 Henrik Enner Likenäs MK A-förare 2 wd VW 4:33,5 30,2 15,1 0,1
19   Per-Arne Jonsson MK Ratten   Golf  
 
45 74 Anton Bernats Hager Örsundsbro MK A-förare 2 wd Renault 4:33,6 30,3 15,2 0,1
20   Fredrik Wesslén Örsundsbro MK   Clio Sport  
 
46 63 Mikael Jirvelius Fjugesta MS A-förare 2 wd Ford 4:34,0 30,7 15,6 0,4
21   Anders Wallbom V:a Östergötlands MK   Fiesta R2  
 
47 25 Martin Jakobsson Kolsva MS 4 wd Mitsubishi 4:34,1 30,8 30,8 0,1
15   Melina Toven Kolsva MS   Evo VII  
 
47 54 Thomas Blåder Filipstad MC A-förare 2 wd Volvo 4:34,1 30,8 15,7
22   Tommy Magnusson Filipstad MC   940  
 
47 87 Jesper Forssell Kolsva MS B-förare 2 wd Volvo 4:34,1 30,8 11,7
7   Peter Hultberg Kolsva MS   940  
 
50 77 Jari Valtaala Alavuden UA A-förare 2 wd Toyota 4:34,2 30,9 15,8 0,1
23   Pekka Penttilä Alavuden UA   Altezza RS 200  
 
50 83 Freddie Gustavsson SMK Valdemarsvik B-förare 2 wd Volvo 4:34,2 30,9 11,8
8   Tobias Göransson   244  
 
52 302 Göran Fredriksson MK Ratten A-förare 2 wd Volvo 4:34,6 31,3 16,2 0,4
24   Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan   242 T  
 
52 165 Hampus Jakobsson SMK Nyköping C-förare 2 wd Volvo 4:34,6 31,3 4,5
5   Mikael Jakobsson SMK Nyköping   240  
 
54 163 Pontus Florin Eskilstuna MK C-förare 2 wd Honda 4:34,8 31,5 4,7 0,2
6   Marcus Jansson Storfors MK   Civic  
 
55 99 Simon Andersson Bengtsfors MC B-förare 2 wd Volvo 4:36,0 32,7 13,6 1,2
9   Urban Fröjd Falköpings MK   940  
 
56 82 Emil Johansson SMK Motala Bil B-förare 2 wd Volvo 4:36,6 33,3 14,2 0,6
10   Andreas Andersson V:a Östergötlands MK   940  
 
57 304 Daniel Hellstadius Kullings MS A-förare 2 wd Volvo 4:37,6 34,3 19,2 1,0
25   Peter Svensson Kullings MS   940  
 
58 117 Oskar Larsson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:37,8 34,5 0,2
1   Olle Erixon Katrineholms MK   940  
 
59 45 Kåre Moen MK Team Westom 4 wd Mitsubishi 4:38,0 34,7 34,7 0,2
16   Martin Elofsson MK Team Westom   Lancer  
 
59 166 Lucas Branteström Rasbo MK C-förare 2 wd Opel 4:38,0 34,7 7,9
7   Viktor Strand Rasbo MK   Astra  
Entrant: Lundqvist El i Uppsala AB
 
61 105 Micke Lindh MK Team Westom B-förare 2 wd Volvo 4:38,3 35,0 15,9 0,3
11   Andreas Carlsson MK Team Westom   240  
 
62 73 Björn Beck Åmål MK A-förare 2 wd Ford 4:39,0 35,7 20,6 0,7
26   Kjell Persson Åmåls MK   Escort Mk 2  
 
63 121 Daniel Torph Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:39,4 36,1 1,6 0,4
2   Björn Johansson Säffle MC   940  
 
64 118 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:41,0 37,7 3,2 1,6
3   Johan Björnsson Västra Östergötlands MK   940  
Entrant: Klädhuset I Falerum
 
65 120 Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:41,1 37,8 3,3 0,1
4   Lucas Karlsson Gnesta MK   940  
 
66 115 Jan Wigertson Kullings MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:41,5 38,2 3,7 0,4
5   Åsa Wigertson Kullings MS   850  
 
67 119 Rikard Engström Storfors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:42,0 38,7 4,2 0,5
6   Jesper Samuelsson Storfors MK   940  
 
68 124 Christoffer Olsson Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:42,1 38,8 4,3 0,1
7   Patrik Adolfsson MK Team Westom   940  
 
69 133 Daniel Dahlström Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:42,6 39,3 4,8 0,5
8   Henrik Andersson Säffle MC   940  
 
70 179 Isac Nordström Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:42,7 39,4 0,1
1   David Arhusiander Jämtlands MK   940  
 
71 116 Ingvar Nilsson Hällefors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:43,2 39,9 5,4 0,5
9   Anders Östlund Hällefors MK   940  
 
72 43 Leif Nordh Mälaröarnas MK 4 wd Mitsubishi 4:43,3 40,0 0,1
17   Håkan Marions Gotland MFBK   Evo 9  
 
73 110 Henrik Oscarson MSK Hammaren B-förare 2 wd Saab 4:43,4 40,1 21,0 0,1
12   Roger Lindholm Västerås MS   9-3 SS  
 
74 96 Mattias Sundberg Munkfors MC B-förare 2 wd VW 4:44,1 40,8 21,7 0,7
13   Sebastian Lindholm Munkfors MC   Golf  
 
75 148 Arne Bäckström Haninge MK Appendix K -81 2 wd Volvo 4:44,2 40,9 20,1 0,1
2   Björn Wessel Carlstad Rally Club   240  
Entrant: Arne Bäckström Historic Motorsport
 
75 190 Gustav Johansson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:44,2 40,9 1,5
2   Rebecca Andersson Hällefors MK   242  
 
77 46 Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd Mazda 4:44,6 41,3 41,3 0,4
18   Ronnie Maxe Finspångs MS   323 4*4 Turbo  
 
78 139 Emil Andersson MK Team Westom A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:45,2 41,9 7,4 0,6
10   Kim Rauséus MK Team Westom   244 VOC  
 
79 123 Andreas Hultström SMK Nyköping A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:45,3 42,0 7,5 0,1
11   Tom Törngren Nässjö MK   940  
 
80 106 Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2 wd Volvo 4:45,4 42,1 23,0 0,1
14   Peter Milén Dals MK   940  
 
81 108 Andreas Elfver Gränna MK B-förare 2 wd Volvo 4:45,7 42,4 23,3 0,3
15   Sofie Elfver Gränna MK   240  
 
82 95 Johan Östlund Flens MS B-förare 2 wd SEAT 4:45,8 42,5 23,4 0,1
16   Kent Fargo Flens MS   Ibiza  
 
83 112 Mikael Gustavsson Katrineholms MK B-förare 2 wd Volvo 4:46,1 42,8 23,7 0,3
17   Mikael Brinck Katrineholms MK   240  
 
84 30 Fredrik Alsdal SMK Arboga 4 wd Ford 4:46,7 43,4 43,4 0,6
19   Ida Bood MK Ratten   Fiesta R5  
 
85 181 Linus Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:47,4 44,1 4,7 0,7
3   Fredrik Ericson MK Ratten   940  
 
86 2 Robert Andersson Eskilstuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 4:47,7 44,4 0,3
1   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Swift GTI  
 
87 102 Janne Eriksson Säffle MC B-förare 2 wd BMW 4:47,8 44,5 25,4 0,1
18   Mathias Häggkvist Säffle MC   325  
 
88 131 Christer Westerdahl Skillingaryds MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:48,2 44,9 10,4 0,4
12   Marie-Louise Westerdahl Skillingaryd   940  
 
89 90 Göran Boström V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd BMW 4:48,7 45,4 26,3 0,5
19   Christian Rosén Åtvidabergs MK   E36  
 
90 4 Joacim Rydin MK Ramunder 1300 Rally Cup Suzuki 4:48,8 45,5 1,1 0,1
2   Magnus Simensen MK Ramunder   Swift GTI  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM
 
91 170 Petra Nordquist MK Kopparberg C-förare 2 wd Opel 4:48,9 45,6 18,8 0,1
8   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   Kadett  
Entrant: Ledin Motorsport
 
92 174 Ulf Nilsson Fryksdalens MK C-förare 2 wd Volvo 4:49,2 45,9 19,1 0,3
9   Robin Nilsson Fryksdalens MK   242  
 
93 130 Tomas Sjöberg Sotenäs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:50,1 46,8 12,3 0,9
13   Jonathan Lukacs Sotenäs MK   850  
 
94 114 Pontus Jardstedt Kullings MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:50,2 46,9 12,4 0,1
14   Karl-Johan Borhammar Kullings MS   940  
 
95 160 Richard Börjeson Kullings MS C-förare 2 wd BMW 4:50,4 47,1 20,3 0,2
10   Johan Svensson Kullings MS   325  
 
96 127 Niklas Berglund Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:51,2 47,9 13,4 0,8
15   Andreas Svensson Eskilstuna MK   940  
 
97 3 Marcus Moren Kolsva MS 1300 Rally Cup Suzuki 4:51,3 48,0 3,6 0,1
3   Robin Hallman Kolsva MS   Swift Mk1  
Entrant: Carfix Rally Team
 
98 132 Anders Lönnström Nora MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:51,5 48,2 13,7 0,2
16   Hanna Lönnström Nora MK   244  
 
99 162 Victor Liljesson Linköping C-förare 2 wd Ford 4:52,1 48,8 22,0 0,6
11   Patrik Wiström Linköpings MS   Fiesta ST  
Entrant: Team Appelskogs Bil
 
100 129 Roger Karlsson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:53,0 49,7 15,2 0,9
17   Josefina Hellqvist V:a Östergötlands MK   940  
 
101 189 Erik Ström Östmarks MFF C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:53,1 49,8 10,4 0,1
4   Per Ström Östmarks MFF   242  
 
102 12 Robin Norling SMK Nyköping 1300 Rally Cup Suzuki 4:53,7 50,4 6,0 0,6
4   Mattias Sundström SMK Nyköping   Swift  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM
 
103 107 Stefan Simonsson Säffle MC B-förare 2 wd VW 4:54,3 51,0 31,9 0,6
20   Annelie Nilsson Säffle MC   Golf 2  
 
104 8 Robin Granfors Eskilstuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 4:55,0 51,7 7,3 0,7
5   Andreas Nilsson Eskilstuna MK   Swift Mk1 GTI  
Entrant: Carfix Rally Team
 
105 143 Linus Isaksson Laxå MK A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 4:55,8 52,5 0,8
1   Ronny Filipsson Laxå MK   Golf 2  
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
105 178 Henrik Johansson V:a Östergötlands MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:55,8 52,5 13,1
5   Linnéa Flod SMK Nyköping   240  
 
107 183 Jack Ernstson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:56,5 53,2 13,8 0,7
6   Mikael Rosnell Gustavsson Stockholms Svk   240  
 
108 208 Adrian Ring Linköpings MS Ungdomsrally Volvo 4:57,0 53,7 0,5
1   Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik   940  
 
109 144 Andreas Rosén SMK Vingåker A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A BMW 4:57,2 53,9 1,4 0,2
2   Linn Sjöberg SMK Vingåker   318i  
 
109 145 Johannes Joons Skutskärs MS A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 4:57,2 53,9 1,4
2   Anton Berglin Skutskärs MS   Corolla  
Entrant: RallyShop Motorsport
 
111 16 Mattias Lagström Norbergs MC 1300 Rally Cup Suzuki 4:57,4 54,1 9,7 0,2
6   Rickard Forsell Norbergs MC   GTI  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
111 128 Peter Holgersson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:57,4 54,1 19,6
18   Lars Blondell SMK Motala Bil   240  
 
113 14 Simon Pettersson Skepptuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 4:57,7 54,4 10,0 0,3
7   Millan Kilman Skepptuna MK   Swift GTI  
Entrant: Team RMA
 
114 172 Jan Henriksson Finnskoga MK C-förare 2 wd BMW 4:57,9 54,6 27,8 0,2
12   Robin Kollfelt MK Ratten   325  
 
115 157 Mats Wassberg Säffle MC Appendix K -81 2 wd Saab 4:58,2 54,9 0,3
3   Bertil Johnsson Säffle MC   V4  
 
116 209 Oliver Granfors Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 4:59,6 56,3 2,6 1,4
2   Jukka Latvasalo Eskilstuna MK   940  
 
117 185 Freddi Jacobsson Eskilstuna MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:59,7 56,4 17,0 0,1
7   Jim Bergström SMK Södermanland   940  
 
118 10 William Binbach Kolsva MS 1300 Rally Cup Suzuki 4:59,8 56,5 12,1 0,1
8   Thomas Binbach Kolsva MS   Swift GTI Evo 2  
Entrant: TEAM RMA
 
119 193 Oskar Nilsson Finnskoga MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:59,9 56,6 17,2 0,1
8   Oscar Sundqvist MK Team Westom   244  
 
120 188 Tim Palmqvist Degerfors RC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 5:00,7 57,4 18,0 0,8
9   Robin Palmqvist Degerfors RC   940  
 
121 158 Carl-Olof Hagberg Fryksdalens MK Appendix K -81 2 wd Volvo 5:00,9 57,6 36,8 0,2
4   Lars-Ove Larsson Fryksdalens MK   Amazon  
 
122 136 Henry Nyberg Forshaga MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 5:01,9 58,6 24,1 1,0
19   Sune Elofsson MK Team Westom   940  
 
123 184 Anders Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 5:03,4 1:00,1 20,7 1,5
10   Lars-Olov Råd MK Ratten   940  
 
124 151 Torbjørn Hjermstad KNA Indre / Ytre Østfold Appendix K -81 2 wd Volvo 5:03,7 1:00,4 39,6 0,3
5   Atle Dyreng KNA Indre/ytre Østfold   242  
 
125 5 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK 1300 Rally Cup Suzuki 5:03,8 1:00,5 16,1 0,1
9   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK   Swift GTI Mk1  
Entrant: DEKALTRIM
 
126 191 Johan Holm SMK Trollhättan C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 5:04,1 1:00,8 21,4 0,3
11   Christer Holm SMK Trollhättan   940  
 
127 7 Adam Carlsson SMK Nyköping 1300 Rally Cup Suzuki 5:04,3 1:01,0 16,6 0,2
10   Jens Jakobsson SMK Nyköping   Swift  
Entrant: TEAM RMA
 
128 187 Robbin Dahlgren Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 5:04,4 1:01,1 21,7 0,1
12   Niklas Höög Åmåls MK   740  
 
129 140 Mikael Persson SMK Trollhättan A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 5:05,4 1:02,1 27,6 1,0
20   Marcus Persson SMK Trollhättan   240  
Entrant: BILFOCUS MOTORSPORT
 
130 196 Mathias Savela Stockholms BK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 5:06,6 1:03,3 23,9 1,2
13   Mikael Savela Stockholms BK   240  
 
131 17 Juha Liimatainen SMK Trollhättan 1300 Rally Cup Citroën 5:08,1 1:04,8 20,4 1,5
11   Jenny Karlsson Skepptuna Motorklubb   AX Sport  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
132 156 Kalle Olstam Nora MK Appendix K -81 2 wd Volvo 5:10,6 1:07,3 46,5 2,5
6   Andreas Fransson Nora MK   142  
 
133 198 Alexander Broberg SMK Nyköping C-förare Grp. E / Grp. R 1A Opel 5:11,1 1:07,8 0,5
1   Rickard Broberg Värmdö BK   Astra  
Entrant: LindgrenBil Nacka/Värmdö
 
134 210 Heidi Ryrlén Vänersborgs MK Ungdomsrally VW 5:11,7 1:08,4 14,7 0,6
3   Joakim Rydholm Dals MK   Polo GTI  
 
135 186 Joakim Nygårdh Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 5:12,1 1:08,8 29,4 0,4
14   Martin Nygårdh Kullings MS   240  
 
136 200 Markus Lodin Likenäs MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 5:14,0 1:10,7 2,9 1,9
2   Patrik Lodin Likenäs MK   Golf 3  
 
137 15 Robert Bertilsson Vetlanda RRC 1300 Rally Cup Suzuki 5:15,6 1:12,3 1,6
12   Palle Palmberg Vetlanda RRC   Swift Mk1  
Entrant: Team RMA
 
138 192 Niklas Kedemark Carlstad RC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 5:15,8 1:12,5 33,1 0,2
15   Pierre Karlsson Karlstad MC Bil   944  
Entrant: Spader Äzz Rally
 
138 201 Joakim Bengtsson Kullings MS C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 5:15,8 1:12,5 4,7
3   Melvin Bengtsson Kullings MS   Corolla  
 
140 152 Morgan Björn Munkfors MC Appendix K -81 2 wd Saab 5:15,9 1:12,6 0,1
7   Erik Karjula Ludvika MS   V4  
 
141 104 Jimmy Ekström V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd Volvo 5:16,7 1:13,4 0,8
21   Emil Wretemark Linköpings MS   940  
 
142 109 Simone Rydin MK Ramunder B-förare 2 wd Opel 5:17,1 1:13,8 54,7 0,4
22   Markus Harrström MK Ramunder   Kadett GSI  
 
143 146 David Roos Gnesta MK A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 5:17,7 1:14,4 21,9 0,6
4   Ludvig Eriksson Gnesta MK   Golf 3  
 
144 215 Alexander Braneby Eskilstuna MK Ungdomsrally Toyota 5:18,0 1:14,7 21,0 0,3
4   Mattias Tyrbjörn 0705584393   Corolla  
 
145 171 Patrik Andersson Norbergs MC C-förare 2 wd BMW 5:18,4 1:15,1 48,3 0,4
13   Marie Andersson SMK Örebro   325  
 
146 159 Anders Levin MK Team Westom Appendix K -81 2 wd Volvo 5:18,6 1:15,3 54,5 0,2
8   Anette Levin MK Team Westom   Amazon  
 
147 212 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 5:18,8 1:15,5 21,8 0,2
5   Marcus Fogdeby Storfors MK   940  
 
148 150 Tomas Ebegård KAK Appendix K -81 2 wd Porsche 5:19,8 1:16,5 55,7 1,0
9   Petri Väätänen   911  
Entrant: ARNE BÄCKSTRÖM HISTORIC MOTORSPORT
 
149 214 Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally Suzuki 5:20,4 1:17,1 23,4 0,6
6   Hans-Erik Larsson MK Ratten   GTI Mk 2  
 
150 211 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland Ungdomsrally Volvo 5:23,5 1:20,2 26,5 3,1
7   Marie Ellner Landberg SMK Södermanland   244  
 
151 182 Andreas Petersson SMK Valdemarsvik C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 5:23,8 1:20,5 41,1 0,3
16   Lotta Strand SMK Valdemarsvik   940  
 
152 203 Maria Granfors Eskilstuna MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 5:24,7 1:21,4 13,6 0,9
4   Charlotte Ohlsson Eskilstuna MK   Corolla  
 
153 199 Martin Åberg Hofors MS C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 5:25,3 1:22,0 14,2 0,6
5   Rebecka Jörgensen Hofors MS   Golf 2  
 
154 206 Peter Lanner Vara MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 5:26,1 1:22,8 15,0 0,8
6   Per-Uno Haag Vara MK   Corolla  
 
155 194 Joakim Hallin Götene MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 5:28,0 1:24,7 45,3 1,9
17   Torbjörn Fagerlind Götene MK   244  
 
156 197 Börje Johansson Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 5:28,1 1:24,8 45,4 0,1
18   Ingrid Johansson Kullings MS   240  
 
157 147 Hans Bergman Degerfors RC A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A Volvo 5:29,1 1:25,8 33,3 1,0
5   Hans Stridh Degerfors RC   944  
 
158 204 Anders Kolberg MK Team Westom C-förare Grp. E / Grp. R 1A Opel 5:31,3 1:28,0 2,2
7   Oskar Johansson MK Team Westom   Corsa  
 
159 207 Michael Larsson Christinehamn MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Saab 5:33,8 1:30,5 22,7 2,5
8   Henrik Bergström Karlstad Mc-bil   99  
Entrant: Mer el / Team larsson
 
160 141 Anders Höjman Forshaga MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 5:36,7 1:33,4 58,9 2,9
21   Niklas Ungman Forshaga MC   242  
 
161 11 Linda Persson MK Ratten 1300 Rally Cup Suzuki 5:41,5 1:38,2 53,8 4,8
13   Kalle Kronqvist Finspångs MS   Swift Mk1  
Entrant: Dekaltrim
 
162 205 Curt Berglund Finnskoga MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 5:47,5 1:44,2 36,4 6,0
9   Pernilla Kärnström MK Ratten   Golf 2  
 
163 155 Gunnar Ståhlgren Karlstad MC Bil Appendix K -81 2 wd Triumph 5:48,0 1:44,7 1:23,9 0,5
10   Åke Wikström Karlstad MC Bil   2,5 Pi  
 
164 20 Niklas Wiklander Sandvikens MK 1300 Rally Cup Suzuki 5:51,5 1:48,2 1:03,8 3,5
14   Oskar Wiklander Woxnadalens MK   Swift Mk1 GTI  
 
165 23 Glenn Ström Dals MK 4 wd Subaru 14:41,8 10:38,5 10:38,5 8:50,3
20   Martin Svensson SMK Trollhätttan   Impreza WRC  
 
166 195 Nils Larsson SMK Vingåker C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 22:47,8 18:44,5 18:05,1 8:06,0
19   Mattias Bäckström SMK Vingåker   244