2017-05-13
Rally Biltema
Official final
On SS 3
172 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 29 Tobias Johansson Ludvika MS 4 wd Mitsubishi 3:39,0
1   Miriam Walfridsson MK Ratten   Evo 9  
 
2 38 Eddie Hörbing Laxå MK 4 wd Ford 3:46,7 7,7 7,7 7,7
2   Björn Nilsson MK Ratten   Fiesta R5  
 
3 32 Jacob Jansson MK Kopparberg 4 wd Mitsubishi 3:47,3 8,3 8,3 0,6
3   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Evo X  
Entrant: JC Race Teknik
 
4 27 Jonas Kruse Karlstad MC Bil 4 wd Mitsubishi 3:47,7 8,7 8,7 0,4
4   Håkan Ekholm Hyllinge MS   Evo 7  
 
5 34 Emil Carlsson Katrineholms MK 4 wd Mitsubishi 3:48,2 9,2 9,2 0,5
5   Magnus Nilsson Katrineholms MK   Evo IX  
 
6 31 Joakim Längberg Linköpings MS 4 wd Mitsubishi 3:48,4 9,4 9,4 0,2
6   Robert Ardryd Kopparbergs MK   Evo 7  
 
7 28 Stig Andervang Almunge MK 4 wd Subaru 3:48,8 9,8 9,8 0,4
7   Robin Eriksson SMK Waldemarsvik   Impreza  
 
8 81 Erik Wigren Sandvikens MK B-förare 2 wd Volvo 3:51,3 12,3 2,5
1   Johan Strid Sandvikens MK   940  
 
9 23 Glenn Ström Dals MK 4 wd Subaru 3:51,5 12,5 12,5 0,2
8   Martin Svensson SMK Trollhätttan   Impreza WRC  
 
10 47 Kristian Svendsen KNA Indre Østfold 4 wd Mitsubishi 3:52,3 13,3 13,3 0,8
9   Even Andreas Eng NMK Aremark   Lancer RS Evo 4  
 
11 53 Emil Karlsson Hällefors MK A-förare 2 wd Volvo 3:52,4 13,4 0,1
1   Jessica Larsson Rasbo MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
12 70 Mikael Wiberg Storfors MK A-förare 2 wd Volvo 3:52,9 13,9 0,5 0,5
2   Weine Larsson SMK Karlskoga   940  
 
13 48 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 wd VW 3:53,1 14,1 0,7 0,2
3   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   Golf  
 
14 35 Göran Lindström Huddinge MK 4 wd Mitsubishi 3:53,2 14,2 14,2 0,1
10   Anders Lundkvist Sigtuna RC   Lancer  
Entrant: Högdalens BIL o Skadecenter AB
 
15 60 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 wd Citroën 3:53,7 14,7 1,3 0,5
4   Johan Lövgren Degerfors RC   DS3 R3T  
Entrant: Carlssons Bilverkstad HB
 
16 65 Thomas Lennstrand Kullings MS A-förare 2 wd Volvo 3:53,8 14,8 1,4 0,1
5   Conny Erixon Kullings MS   940  
Entrant: Tractive AB
 
17 49 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A-förare 2 wd Volvo 3:54,3 15,3 1,9 0,5
6   Lina Jonasson Ydre MK   240  
 
18 42 Erik Corell SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 3:54,7 15,7 15,7 0,4
11   Emil Corell SMK Nyköping   Evo 5  
 
19 62 Elias Lundberg SMK Sala A-förare 2 wd Peugeot 3:54,8 15,8 2,4 0,1
7   Jim Hjerpe Säters MK   208 R2  
Entrant: Gullvalla Rallyteam
 
20 100 Albin Nordh Ydre MK B-förare 2 wd Renault 3:55,3 16,3 4,0 0,5
2   Johan Karlsson Tjust MK   Twingo  
 
21 57 Andreas Persson MK Ratten A-förare 2 wd Renault 3:55,4 16,4 3,0 0,1
8   Henric Persson MK Ratten   Clio RS  
Entrant: HELMIA MOTORSPORT
 
22 68 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske A-förare 2 wd Volvo 3:55,8 16,8 3,4 0,4
9   Carin Nilsson MK Team Treske   940  
 
23 303 Niclas Jägerhult Vallentuna MK A-förare 2 wd Volvo 3:55,9 16,9 3,5 0,1
10   Kristoffer Dahlström Vallentuna MK   240  
 
23 85 Tommy Eliasson Storfors MK B-förare 2 wd Volvo 3:55,9 16,9 4,6
3   Ove Persson SMK Linde   940  
 
25 39 Björn Adolfsson KAK Motorsport 4 wd Peugeot 3:56,7 17,7 17,7 0,8
12   Mikael Johansson Ludvika MS   208 R5  
 
26 51 Daniel Damberg SMK Motala Bil A-förare 2 wd Volvo 3:57,1 18,1 4,7 0,4
11   Björn Söderberg SMK Motala Bil   940  
 
27 67 Johan Axelsson Nässjö MK A-förare 2 wd Volvo 3:57,2 18,2 4,8 0,1
12   Patrik Knutsson Nässjö MK   940  
Entrant: Team Skeppsbrons
 
28 84 Victor Bergsander Kullings MS B-förare 2 wd Volvo 3:57,7 18,7 0,5
4   Jonas Eriksson Kullings MS   940  
 
29 164 Lars Arvidsson Kullings MS C-förare 2 wd Volvo 3:58,0 19,0 0,3
1   Peter Svensson Kullings MS   940  
 
30 50 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 wd Volvo 3:58,6 19,6 6,2 0,6
13   Terje Plomen SMK Valdemarsvik   240  
 
31 22 Björn Compier MK Rimo 4 wd Mitsubishi 3:59,5 20,5 20,5 0,9
13   Max Nensen Gnesta MK   Evo 5  
 
32 94 Jonna Eson Brådhe Haninge MK B-förare 2 wd Peugeot 3:59,6 20,6 8,3 0,1
5   Filip Wernefur Skilligaryd MK   208 R2  
Entrant: System Edström Bilindredningar AB
 
33 33 Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 wd Mitsubishi 4:00,3 21,3 21,3 0,7
14   Andreas Ekström Katrineholms MK   Evo 7  
 
34 99 Simon Andersson Bengtsfors MC B-förare 2 wd Volvo 4:00,6 21,6 9,3 0,3
6   Urban Fröjd Falköpings MK   940  
 
35 61 Johan Holmberg Gotlands MF A-förare 2 wd Opel 4:00,7 21,7 8,3 0,1
14   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Astra KitCar  
 
36 52 Tomas Pettersson Grangärde RRC A-förare 2 wd Ford 4:00,9 21,9 8,5 0,2
15   Leif Fredriksson Katrineholms MK   Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB
 
37 301 Arne Rådström Östmarks MFF Appendix K -81 2 wd Volvo 4:01,1 22,1 0,2
1   Thomas Nilsson Luleå MS   242  
 
38 64 Tobias Ytterbring Kolsva MS A-förare 2 wd Ford 4:01,7 22,7 9,3 0,6
16   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK   Escort Maxi Kit Car  
 
39 76 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga A-förare 2 wd Volvo 4:01,8 22,8 9,4 0,1
17   Arne Johansson SMK Karlskoga   242  
 
40 161 Kevin Jirvelius SMK Örebro C-förare 2 wd Ford 4:02,0 23,0 4,0 0,2
2   Sophia Karlsson Taxinge MK   Fiesta R2  
 
41 77 Jari Valtaala Alavuden UA A-förare 2 wd Toyota 4:02,4 23,4 10,0 0,4
18   Pekka Penttilä Alavuden UA   Altezza RS 200  
 
42 87 Jesper Forssell Kolsva MS B-förare 2 wd Volvo 4:03,2 24,2 11,9 0,8
7   Peter Hultberg Kolsva MS   940  
 
43 25 Martin Jakobsson Kolsva MS 4 wd Mitsubishi 4:03,7 24,7 24,7 0,5
15   Melina Toven Kolsva MS   Evo VII  
 
44 54 Thomas Blåder Filipstad MC A-förare 2 wd Volvo 4:03,9 24,9 11,5 0,2
19   Tommy Magnusson Filipstad MC   940  
 
45 82 Emil Johansson SMK Motala Bil B-förare 2 wd Volvo 4:04,9 25,9 13,6 1,0
8   Andreas Andersson V:a Östergötlands MK   940  
 
46 40 Micael Jakobsson SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 4:05,0 26,0 26,0 0,1
16   Martin Axelsson V:a Östergötlands MK   Evolution  
 
47 117 Oskar Larsson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:05,2 26,2 0,2
1   Olle Erixon Katrineholms MK   940  
 
48 63 Mikael Jirvelius Fjugesta MS A-förare 2 wd Ford 4:05,8 26,8 13,4 0,6
20   Anders Wallbom V:a Östergötlands MK   Fiesta R2  
 
48 93 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 wd Volvo 4:05,8 26,8 14,5
9   Jan Adolfsson Finnskoga MK   240  
 
50 74 Anton Bernats Hager Örsundsbro MK A-förare 2 wd Renault 4:06,0 27,0 13,6 0,2
21   Fredrik Wesslén Örsundsbro MK   Clio Sport  
 
51 302 Göran Fredriksson MK Ratten A-förare 2 wd Volvo 4:06,1 27,1 13,7 0,1
22   Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan   242 T  
 
51 120 Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:06,1 27,1 0,9
2   Lucas Karlsson Gnesta MK   940  
 
53 73 Björn Beck Åmål MK A-förare 2 wd Ford 4:06,3 27,3 13,9 0,2
23   Kjell Persson Åmåls MK   Escort Mk 2  
 
54 83 Freddie Gustavsson SMK Valdemarsvik B-förare 2 wd Volvo 4:06,8 27,8 15,5 0,5
10   Tobias Göransson   244  
 
55 121 Daniel Torph Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:07,3 28,3 2,1 0,5
3   Björn Johansson Säffle MC   940  
 
56 89 Andreas Sandin Flens MS B-förare 2 wd VW 4:07,5 28,5 0,2
11   Patrik Johansson SMK Nyköping   Golf II  
 
57 72 Lasse Israelsson Vansbro MK A-förare 2 wd Ford 4:08,1 29,1 15,7 0,6
24   Per Wiksten MK Ratten   Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB
 
58 167 Andreas Ekström V:a Östergötlands MK C-förare 2 wd Volvo 4:08,8 29,8 10,8 0,7
3   Lars Jansson Åtvidabergs MK   940  
 
58 176 Michael Nilsson Kils MK Bil C-förare 2 wd Opel 4:08,8 29,8 10,8
3   Lars Nilsson Kils MK Bil   Ascona B  
 
60 304 Daniel Hellstadius Kullings MS A-förare 2 wd Volvo 4:09,2 30,2 16,8 0,4
25   Peter Svensson Kullings MS   940  
 
61 105 Micke Lindh MK Team Westom B-förare 2 wd Volvo 4:09,6 30,6 18,3 0,4
12   Andreas Carlsson MK Team Westom   240  
 
62 165 Hampus Jakobsson SMK Nyköping C-förare 2 wd Volvo 4:09,9 30,9 11,9 0,3
5   Mikael Jakobsson SMK Nyköping   240  
 
63 59 Henrik Enner Likenäs MK A-förare 2 wd VW 4:10,1 31,1 17,7 0,2
26   Per-Arne Jonsson MK Ratten   Golf  
 
64 163 Pontus Florin Eskilstuna MK C-förare 2 wd Honda 4:10,6 31,6 12,6 0,5
6   Marcus Jansson Storfors MK   Civic  
 
65 96 Mattias Sundberg Munkfors MC B-förare 2 wd VW 4:11,5 32,5 20,2 0,9
13   Sebastian Lindholm Munkfors MC   Golf  
 
66 45 Kåre Moen MK Team Westom 4 wd Mitsubishi 4:11,7 32,7 32,7 0,2
17   Martin Elofsson MK Team Westom   Lancer  
 
66 115 Jan Wigertson Kullings MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:11,7 32,7 6,5
4   Åsa Wigertson Kullings MS   850  
 
68 95 Johan Östlund Flens MS B-förare 2 wd SEAT 4:11,8 32,8 20,5 0,1
14   Kent Fargo Flens MS   Ibiza  
 
69 102 Janne Eriksson Säffle MC B-förare 2 wd BMW 4:12,1 33,1 20,8 0,3
15   Mathias Häggkvist Säffle MC   325  
 
70 88 Jonas Bodin Grödinge MK B-förare 2 wd Citroën 4:12,2 33,2 20,9 0,1
16   Conny Rådén Taxinge MK   C2 R2  
 
71 119 Rikard Engström Storfors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:12,3 33,3 7,1 0,1
5   Jesper Samuelsson Storfors MK   940  
 
72 118 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:12,7 33,7 7,5 0,4
6   Johan Björnsson Västra Östergötlands MK   940  
Entrant: Klädhuset I Falerum
 
73 148 Arne Bäckström Haninge MK Appendix K -81 2 wd Volvo 4:12,8 33,8 11,7 0,1
2   Björn Wessel Carlstad Rally Club   240  
Entrant: Arne Bäckström Historic Motorsport
 
74 190 Gustav Johansson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:12,9 33,9 0,1
1   Rebecca Andersson Hällefors MK   242  
 
75 104 Jimmy Ekström V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd Volvo 4:13,0 34,0 0,1
17   Emil Wretemark Linköpings MS   940  
 
76 123 Andreas Hultström SMK Nyköping A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:13,4 34,4 8,2 0,4
7   Tom Törngren Nässjö MK   940  
 
77 30 Fredrik Alsdal SMK Arboga 4 wd Ford 4:14,3 35,3 35,3 0,9
18   Ida Bood MK Ratten   Fiesta R5  
 
77 116 Ingvar Nilsson Hällefors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:14,3 35,3 9,1
8   Anders Östlund Hällefors MK   940  
 
79 166 Lucas Branteström Rasbo MK C-förare 2 wd Opel 4:14,4 35,4 16,4 0,1
7   Viktor Strand Rasbo MK   Astra  
Entrant: Lundqvist El i Uppsala AB
 
80 179 Isac Nordström Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:14,6 35,6 1,7 0,2
2   David Arhusiander Jämtlands MK   940  
 
81 110 Henrik Oscarson MSK Hammaren B-förare 2 wd Saab 4:14,7 35,7 23,4 0,1
18   Roger Lindholm Västerås MS   9-3 SS  
 
82 2 Robert Andersson Eskilstuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 4:15,1 36,1 0,4
1   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Swift GTI  
 
82 114 Pontus Jardstedt Kullings MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:15,1 36,1 9,9
9   Karl-Johan Borhammar Kullings MS   940  
 
84 108 Andreas Elfver Gränna MK B-förare 2 wd Volvo 4:15,2 36,2 23,9 0,1
19   Sofie Elfver Gränna MK   240  
 
85 3 Marcus Moren Kolsva MS 1300 Rally Cup Suzuki 4:15,7 36,7 0,6 0,5
2   Robin Hallman Kolsva MS   Swift Mk1  
Entrant: Carfix Rally Team
 
86 131 Christer Westerdahl Skillingaryds MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:16,0 37,0 10,8 0,3
10   Marie-Louise Westerdahl Skillingaryd   940  
 
87 43 Leif Nordh Mälaröarnas MK 4 wd Mitsubishi 4:16,1 37,1 0,1
19   Håkan Marions Gotland MFBK   Evo 9  
 
87 106 Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2 wd Volvo 4:16,1 37,1 24,8
20   Peter Milén Dals MK   940  
 
89 124 Christoffer Olsson Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:16,4 37,4 11,2 0,3
11   Patrik Adolfsson MK Team Westom   940  
 
90 139 Emil Andersson MK Team Westom A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:16,9 37,9 11,7 0,5
12   Kim Rauséus MK Team Westom   244 VOC  
 
91 174 Ulf Nilsson Fryksdalens MK C-förare 2 wd Volvo 4:17,8 38,8 19,8 0,9
8   Robin Nilsson Fryksdalens MK   242  
 
92 112 Mikael Gustavsson Katrineholms MK B-förare 2 wd Volvo 4:17,9 38,9 26,6 0,1
21   Mikael Brinck Katrineholms MK   240  
 
92 170 Petra Nordquist MK Kopparberg C-förare 2 wd Opel 4:17,9 38,9 19,9
9   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   Kadett  
Entrant: Ledin Motorsport
 
94 90 Göran Boström V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd BMW 4:18,7 39,7 27,4 0,8
22   Christian Rosén Åtvidabergs MK   E36  
 
95 14 Simon Pettersson Skepptuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 4:18,9 39,9 3,8 0,2
3   Millan Kilman Skepptuna MK   Swift GTI  
Entrant: Team RMA
 
96 12 Robin Norling SMK Nyköping 1300 Rally Cup Suzuki 4:19,0 40,0 3,9 0,1
4   Mattias Sundström SMK Nyköping   Swift  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM
 
97 132 Anders Lönnström Nora MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:19,7 40,7 14,5 0,7
13   Hanna Lönnström Nora MK   244  
 
98 4 Joacim Rydin MK Ramunder 1300 Rally Cup Suzuki 4:20,1 41,1 5,0 0,4
5   Magnus Simensen MK Ramunder   Swift GTI  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM
 
99 172 Jan Henriksson Finnskoga MK C-förare 2 wd BMW 4:20,6 41,6 22,6 0,5
10   Robin Kollfelt MK Ratten   325  
 
100 143 Linus Isaksson Laxå MK A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 4:20,8 41,8 0,2
1   Ronny Filipsson Laxå MK   Golf 2  
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
101 46 Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd Mazda 4:20,9 41,9 41,9 0,1
20   Ronnie Maxe Finspångs MS   323 4*4 Turbo  
 
102 127 Niklas Berglund Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:21,1 42,1 15,9 0,2
14   Andreas Svensson Eskilstuna MK   940  
 
103 16 Mattias Lagström Norbergs MC 1300 Rally Cup Suzuki 4:21,5 42,5 6,4 0,4
6   Rickard Forsell Norbergs MC   GTI  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
104 128 Peter Holgersson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:21,6 42,6 16,4 0,1
15   Lars Blondell SMK Motala Bil   240  
 
105 8 Robin Granfors Eskilstuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 4:21,8 42,8 6,7 0,2
7   Andreas Nilsson Eskilstuna MK   Swift Mk1 GTI  
Entrant: Carfix Rally Team
 
106 181 Linus Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:22,2 43,2 9,3 0,4
3   Fredrik Ericson MK Ratten   940  
 
107 160 Richard Börjeson Kullings MS C-förare 2 wd BMW 4:22,4 43,4 24,4 0,2
11   Johan Svensson Kullings MS   325  
 
108 107 Stefan Simonsson Säffle MC B-förare 2 wd VW 4:22,8 43,8 31,5 0,4
23   Annelie Nilsson Säffle MC   Golf 2  
 
109 189 Erik Ström Östmarks MFF C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:22,9 43,9 10,0 0,1
4   Per Ström Östmarks MFF   242  
 
110 10 William Binbach Kolsva MS 1300 Rally Cup Suzuki 4:24,2 45,2 9,1 1,3
8   Thomas Binbach Kolsva MS   Swift GTI Evo 2  
Entrant: TEAM RMA
 
111 129 Roger Karlsson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:24,3 45,3 19,1 0,1
16   Josefina Hellqvist V:a Östergötlands MK   940  
 
112 193 Oskar Nilsson Finnskoga MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:24,5 45,5 11,6 0,2
5   Oscar Sundqvist MK Team Westom   244  
 
113 130 Tomas Sjöberg Sotenäs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:25,3 46,3 20,1 0,8
17   Jonathan Lukacs Sotenäs MK   850  
 
114 157 Mats Wassberg Säffle MC Appendix K -81 2 wd Saab 4:26,4 47,4 1,1
3   Bertil Johnsson Säffle MC   V4  
 
115 208 Adrian Ring Linköpings MS Ungdomsrally Volvo 4:26,6 47,6 0,2
1   Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik   940  
 
116 145 Johannes Joons Skutskärs MS A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 4:27,2 48,2 6,4 0,6
2   Anton Berglin Skutskärs MS   Corolla  
Entrant: RallyShop Motorsport
 
117 188 Tim Palmqvist Degerfors RC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:27,5 48,5 14,6 0,3
6   Robin Palmqvist Degerfors RC   940  
 
118 162 Victor Liljesson Linköping C-förare 2 wd Ford 4:27,6 48,6 29,6 0,1
12   Patrik Wiström Linköpings MS   Fiesta ST  
Entrant: Team Appelskogs Bil
 
119 144 Andreas Rosén SMK Vingåker A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A BMW 4:28,1 49,1 7,3 0,5
3   Linn Sjöberg SMK Vingåker   318i  
 
120 5 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK 1300 Rally Cup Suzuki 4:28,3 49,3 13,2 0,2
9   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK   Swift GTI Mk1  
Entrant: DEKALTRIM
 
121 209 Oliver Granfors Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 4:28,8 49,8 2,2 0,5
2   Jukka Latvasalo Eskilstuna MK   940  
 
122 133 Daniel Dahlström Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:29,0 50,0 23,8 0,2
18   Henrik Andersson Säffle MC   940  
 
122 173 Per Anders Persson Fryksdalens MK C-förare 2 wd Volvo 4:29,0 50,0
13   Jan Åke Persson Fryksdalens MK   940  
 
124 7 Adam Carlsson SMK Nyköping 1300 Rally Cup Suzuki 4:29,4 50,4 14,3 0,4
10   Jens Jakobsson SMK Nyköping   Swift  
Entrant: TEAM RMA
 
125 191 Johan Holm SMK Trollhättan C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:29,5 50,5 16,6 0,1
7   Christer Holm SMK Trollhättan   940  
 
126 151 Torbjørn Hjermstad KNA Indre / Ytre Østfold Appendix K -81 2 wd Volvo 4:29,7 50,7 28,6 0,2
4   Atle Dyreng KNA Indre/ytre Østfold   242  
 
127 17 Juha Liimatainen SMK Trollhättan 1300 Rally Cup Citroën 4:30,1 51,1 15,0 0,4
11   Jenny Karlsson Skepptuna Motorklubb   AX Sport  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
128 178 Henrik Johansson V:a Östergötlands MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:30,3 51,3 17,4 0,2
8   Linnéa Flod SMK Nyköping   240  
 
129 183 Jack Ernstson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:31,5 52,5 18,6 1,2
9   Mikael Rosnell Gustavsson Stockholms Svk   240  
 
130 158 Carl-Olof Hagberg Fryksdalens MK Appendix K -81 2 wd Volvo 4:33,0 54,0 31,9 1,5
5   Lars-Ove Larsson Fryksdalens MK   Amazon  
 
131 185 Freddi Jacobsson Eskilstuna MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:33,7 54,7 20,8 0,7
10   Jim Bergström SMK Södermanland   940  
 
132 156 Kalle Olstam Nora MK Appendix K -81 2 wd Volvo 4:34,0 55,0 32,9 0,3
6   Andreas Fransson Nora MK   142  
 
133 140 Mikael Persson SMK Trollhättan A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:34,3 55,3 29,1 0,3
19   Marcus Persson SMK Trollhättan   240  
Entrant: BILFOCUS MOTORSPORT
 
133 198 Alexander Broberg SMK Nyköping C-förare Grp. E / Grp. R 1A Opel 4:34,3 55,3
1   Rickard Broberg Värmdö BK   Astra  
Entrant: LindgrenBil Nacka/Värmdö
 
135 187 Robbin Dahlgren Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:34,8 55,8 21,9 0,5
11   Niklas Höög Åmåls MK   740  
 
136 136 Henry Nyberg Forshaga MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:35,7 56,7 30,5 0,9
20   Sune Elofsson MK Team Westom   940  
 
137 195 Nils Larsson SMK Vingåker C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:36,3 57,3 23,4 0,6
12   Mattias Bäckström SMK Vingåker   244  
 
138 169 Rasmus Carlson Katrineholms MK C-förare 2 wd Volvo 4:37,2 58,2 0,9
14   Felicia Grundtman Eskilstuna MK   242  
 
138 210 Heidi Ryrlén Vänersborgs MK Ungdomsrally VW 4:37,2 58,2 10,6
3   Joakim Rydholm Dals MK   Polo GTI  
 
140 196 Mathias Savela Stockholms BK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:37,4 58,4 24,5 0,2
13   Mikael Savela Stockholms BK   240  
 
141 109 Simone Rydin MK Ramunder B-förare 2 wd Opel 4:37,6 58,6 46,3 0,2
24   Markus Harrström MK Ramunder   Kadett GSI  
 
142 184 Anders Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:37,9 58,9 25,0 0,3
14   Lars-Olov Råd MK Ratten   940  
 
143 201 Joakim Bengtsson Kullings MS C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 4:40,5 1:01,5 6,2 2,6
2   Melvin Bengtsson Kullings MS   Corolla  
 
144 159 Anders Levin MK Team Westom Appendix K -81 2 wd Volvo 4:40,8 1:01,8 39,7 0,3
7   Anette Levin MK Team Westom   Amazon  
 
145 212 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 4:41,3 1:02,3 14,7 0,5
4   Marcus Fogdeby Storfors MK   940  
 
146 186 Joakim Nygårdh Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:41,9 1:02,9 29,0 0,6
15   Martin Nygårdh Kullings MS   240  
 
147 15 Robert Bertilsson Vetlanda RRC 1300 Rally Cup Suzuki 4:42,1 1:03,1 0,2
12   Palle Palmberg Vetlanda RRC   Swift Mk1  
Entrant: Team RMA
 
148 192 Niklas Kedemark Carlstad RC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:45,1 1:06,1 32,2 3,0
16   Pierre Karlsson Karlstad MC Bil   944  
Entrant: Spader Äzz Rally
 
149 200 Markus Lodin Likenäs MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 4:46,5 1:07,5 12,2 1,4
3   Patrik Lodin Likenäs MK   Golf 3  
 
150 182 Andreas Petersson SMK Valdemarsvik C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:47,5 1:08,5 34,6 1,0
17   Lotta Strand SMK Valdemarsvik   940  
 
151 146 David Roos Gnesta MK A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 4:47,8 1:08,8 27,0 0,3
4   Ludvig Eriksson Gnesta MK   Golf 3  
 
152 171 Patrik Andersson Norbergs MC C-förare 2 wd BMW 4:48,0 1:09,0 50,0 0,2
15   Marie Andersson SMK Örebro   325  
 
153 216 Lars Larsson Fredriksbergs MK Ungdomsrally Saab 4:50,4 1:11,4 2,4
5   Erik Larsson Fredriksbergs MK   99  
 
154 214 Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally Suzuki 4:51,0 1:12,0 24,4 0,6
6   Hans-Erik Larsson MK Ratten   GTI Mk 2  
 
155 199 Martin Åberg Hofors MS C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 4:51,3 1:12,3 17,0 0,3
4   Rebecka Jörgensen Hofors MS   Golf 2  
 
156 211 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland Ungdomsrally Volvo 4:52,0 1:13,0 25,4 0,7
7   Marie Ellner Landberg SMK Södermanland   244  
 
157 215 Alexander Braneby Eskilstuna MK Ungdomsrally Toyota 4:52,5 1:13,5 25,9 0,5
8   Mattias Tyrbjörn 0705584393   Corolla  
 
158 197 Börje Johansson Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:54,8 1:15,8 41,9 2,3
18   Ingrid Johansson Kullings MS   240  
 
159 206 Peter Lanner Vara MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 4:55,0 1:16,0 20,7 0,2
5   Per-Uno Haag Vara MK   Corolla  
 
160 150 Tomas Ebegård KAK Appendix K -81 2 wd Porsche 4:55,1 1:16,1 54,0 0,1
8   Petri Väätänen   911  
Entrant: ARNE BÄCKSTRÖM HISTORIC MOTORSPORT
 
161 204 Anders Kolberg MK Team Westom C-förare Grp. E / Grp. R 1A Opel 4:55,7 1:16,7 0,6
6   Oskar Johansson MK Team Westom   Corsa  
 
162 147 Hans Bergman Degerfors RC A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A Volvo 4:56,0 1:17,0 35,2 0,3
5   Hans Stridh Degerfors RC   944  
 
163 11 Linda Persson MK Ratten 1300 Rally Cup Suzuki 4:58,3 1:19,3 43,2 2,3
13   Kalle Kronqvist Finspångs MS   Swift Mk1  
Entrant: Dekaltrim
 
164 141 Anders Höjman Forshaga MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 4:58,4 1:19,4 53,2 0,1
21   Niklas Ungman Forshaga MC   242  
 
165 205 Curt Berglund Finnskoga MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 4:58,9 1:19,9 24,6 0,5
7   Pernilla Kärnström MK Ratten   Golf 2  
 
166 203 Maria Granfors Eskilstuna MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 4:59,0 1:20,0 24,7 0,1
8   Charlotte Ohlsson Eskilstuna MK   Corolla  
 
167 207 Michael Larsson Christinehamn MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Saab 5:04,6 1:25,6 30,3 5,6
9   Henrik Bergström Karlstad Mc-bil   99  
Entrant: Mer el / Team larsson
 
168 194 Joakim Hallin Götene MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 5:04,7 1:25,7 51,8 0,1
19   Torbjörn Fagerlind Götene MK   244  
 
169 155 Gunnar Ståhlgren Karlstad MC Bil Appendix K -81 2 wd Triumph 5:11,0 1:32,0 1:09,9 6,3
9   Åke Wikström Karlstad MC Bil   2,5 Pi  
 
170 20 Niklas Wiklander Sandvikens MK 1300 Rally Cup Suzuki 5:17,0 1:38,0 1:01,9 6,0
14   Oskar Wiklander Woxnadalens MK   Swift Mk1 GTI  
 
171 113 Per Hedskog SMK Trollhättan B-förare 2 wd Opel 5:42,6 2:03,6 25,6
25   Anna-Maria Westerlund SMK Trollhättan   Ascona  
 
172 152 Morgan Björn Munkfors MC Appendix K -81 2 wd Saab 10:02,0 6:23,0 4:19,4
10   Erik Karjula Ludvika MS   V4