2017-05-13
Rally Biltema
Official final
On SS 2
178 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 29 Tobias Johansson Ludvika MS 4 wd Mitsubishi 2:28,6
1   Miriam Walfridsson MK Ratten   Evo 9  
 
2 38 Eddie Hörbing Laxå MK 4 wd Ford 2:34,0 5,4 5,4 5,4
2   Björn Nilsson MK Ratten   Fiesta R5  
 
3 28 Stig Andervang Almunge MK 4 wd Subaru 2:36,2 7,6 7,6 2,2
3   Robin Eriksson SMK Waldemarsvik   Impreza  
 
4 39 Björn Adolfsson KAK Motorsport 4 wd Peugeot 2:36,8 8,2 8,2 0,6
4   Mikael Johansson Ludvika MS   208 R5  
 
5 34 Emil Carlsson Katrineholms MK 4 wd Mitsubishi 2:36,9 8,3 8,3 0,1
5   Magnus Nilsson Katrineholms MK   Evo IX  
 
6 53 Emil Karlsson Hällefors MK A-förare 2 wd Volvo 2:37,6 9,0 0,7
1   Jessica Larsson Rasbo MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
7 31 Joakim Längberg Linköpings MS 4 wd Mitsubishi 2:38,9 10,3 10,3 1,3
6   Robert Ardryd Kopparbergs MK   Evo 7  
 
7 32 Jacob Jansson MK Kopparberg 4 wd Mitsubishi 2:38,9 10,3 10,3
6   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Evo X  
Entrant: JC Race Teknik
 
9 27 Jonas Kruse Karlstad MC Bil 4 wd Mitsubishi 2:39,4 10,8 10,8 0,5
8   Håkan Ekholm Hyllinge MS   Evo 7  
 
10 48 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 wd VW 2:39,5 10,9 1,9 0,1
2   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   Golf  
 
11 70 Mikael Wiberg Storfors MK A-förare 2 wd Volvo 2:40,1 11,5 2,5 0,6
3   Weine Larsson SMK Karlskoga   940  
 
12 60 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 wd Citroën 2:40,4 11,8 2,8 0,3
4   Johan Lövgren Degerfors RC   DS3 R3T  
Entrant: Carlssons Bilverkstad HB
 
13 49 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A-förare 2 wd Volvo 2:40,7 12,1 3,1 0,3
5   Lina Jonasson Ydre MK   240  
 
14 52 Tomas Pettersson Grangärde RRC A-förare 2 wd Ford 2:41,4 12,8 3,8 0,7
6   Leif Fredriksson Katrineholms MK   Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB
 
15 47 Kristian Svendsen KNA Indre Østfold 4 wd Mitsubishi 2:41,9 13,3 13,3 0,5
9   Even Andreas Eng NMK Aremark   Lancer RS Evo 4  
 
16 81 Erik Wigren Sandvikens MK B-förare 2 wd Volvo 2:42,9 14,3 1,0
1   Johan Strid Sandvikens MK   940  
 
17 301 Arne Rådström Östmarks MFF Appendix K -81 2 wd Volvo 2:43,1 14,5 0,2
1   Thomas Nilsson Luleå MS   242  
 
18 35 Göran Lindström Huddinge MK 4 wd Mitsubishi 2:43,2 14,6 14,6 0,1
10   Anders Lundkvist Sigtuna RC   Lancer  
Entrant: Högdalens BIL o Skadecenter AB
 
19 62 Elias Lundberg SMK Sala A-förare 2 wd Peugeot 2:43,3 14,7 5,7 0,1
7   Jim Hjerpe Säters MK   208 R2  
Entrant: Gullvalla Rallyteam
 
20 65 Thomas Lennstrand Kullings MS A-förare 2 wd Volvo 2:43,6 15,0 6,0 0,3
8   Conny Erixon Kullings MS   940  
Entrant: Tractive AB
 
20 85 Tommy Eliasson Storfors MK B-förare 2 wd Volvo 2:43,6 15,0 0,7
2   Ove Persson SMK Linde   940  
 
22 303 Niclas Jägerhult Vallentuna MK A-förare 2 wd Volvo 2:43,7 15,1 6,1 0,1
9   Kristoffer Dahlström Vallentuna MK   240  
 
22 84 Victor Bergsander Kullings MS B-förare 2 wd Volvo 2:43,7 15,1
3   Jonas Eriksson Kullings MS   940  
 
24 50 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 wd Volvo 2:43,9 15,3 6,3 0,2
10   Terje Plomen SMK Valdemarsvik   240  
 
25 100 Albin Nordh Ydre MK B-förare 2 wd Renault 2:44,0 15,4 1,1 0,1
4   Johan Karlsson Tjust MK   Twingo  
 
26 51 Daniel Damberg SMK Motala Bil A-förare 2 wd Volvo 2:44,2 15,6 6,6 0,2
11   Björn Söderberg SMK Motala Bil   940  
 
27 23 Glenn Ström Dals MK 4 wd Subaru 2:44,7 16,1 16,1 0,5
11   Martin Svensson SMK Trollhätttan   Impreza WRC  
 
28 68 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske A-förare 2 wd Volvo 2:44,9 16,3 7,3 0,2
12   Carin Nilsson MK Team Treske   940  
 
29 58 Tobias Isaksson Laxå MK A-förare 2 wd VW 2:45,5 16,9 0,6
13   Fredrik Rudmalm Laxå MK   Golf 3  
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
30 76 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga A-förare 2 wd Volvo 2:46,2 17,6 8,6 0,7
14   Arne Johansson SMK Karlskoga   242  
 
31 57 Andreas Persson MK Ratten A-förare 2 wd Renault 2:46,3 17,7 8,7 0,1
15   Henric Persson MK Ratten   Clio RS  
Entrant: HELMIA MOTORSPORT
 
32 67 Johan Axelsson Nässjö MK A-förare 2 wd Volvo 2:46,5 17,9 8,9 0,2
16   Patrik Knutsson Nässjö MK   940  
Entrant: Team Skeppsbrons
 
33 99 Simon Andersson Bengtsfors MC B-förare 2 wd Volvo 2:47,0 18,4 4,1 0,5
5   Urban Fröjd Falköpings MK   940  
 
33 157 Mats Wassberg Säffle MC Appendix K -81 2 wd Saab 2:47,0 18,4
2   Bertil Johnsson Säffle MC   V4  
 
35 88 Jonas Bodin Grödinge MK B-förare 2 wd Citroën 2:47,1 18,5 4,2 0,1
6   Conny Rådén Taxinge MK   C2 R2  
 
36 40 Micael Jakobsson SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 2:47,2 18,6 18,6 0,1
12   Martin Axelsson V:a Östergötlands MK   Evolution  
 
37 33 Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 wd Mitsubishi 2:48,0 19,4 19,4 0,8
13   Andreas Ekström Katrineholms MK   Evo 7  
 
38 61 Johan Holmberg Gotlands MF A-förare 2 wd Opel 2:48,1 19,5 10,5 0,1
17   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Astra KitCar  
 
39 87 Jesper Forssell Kolsva MS B-förare 2 wd Volvo 2:48,2 19,6 5,3 0,1
7   Peter Hultberg Kolsva MS   940  
 
40 77 Jari Valtaala Alavuden UA A-förare 2 wd Toyota 2:48,6 20,0 11,0 0,4
18   Pekka Penttilä Alavuden UA   Altezza RS 200  
 
41 64 Tobias Ytterbring Kolsva MS A-förare 2 wd Ford 2:48,8 20,2 11,2 0,2
19   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK   Escort Maxi Kit Car  
 
42 22 Björn Compier MK Rimo 4 wd Mitsubishi 2:49,1 20,5 20,5 0,3
14   Max Nensen Gnesta MK   Evo 5  
 
43 74 Anton Bernats Hager Örsundsbro MK A-förare 2 wd Renault 2:49,2 20,6 11,6 0,1
20   Fredrik Wesslén Örsundsbro MK   Clio Sport  
 
44 94 Jonna Eson Brådhe Haninge MK B-förare 2 wd Peugeot 2:49,8 21,2 6,9 0,6
8   Filip Wernefur Skilligaryd MK   208 R2  
Entrant: System Edström Bilindredningar AB
 
45 25 Martin Jakobsson Kolsva MS 4 wd Mitsubishi 2:49,9 21,3 21,3 0,1
15   Melina Toven Kolsva MS   Evo VII  
 
46 82 Emil Johansson SMK Motala Bil B-förare 2 wd Volvo 2:50,2 21,6 7,3 0,3
9   Andreas Andersson V:a Östergötlands MK   940  
 
47 72 Lasse Israelsson Vansbro MK A-förare 2 wd Ford 2:50,6 22,0 13,0 0,4
21   Per Wiksten MK Ratten   Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB
 
48 63 Mikael Jirvelius Fjugesta MS A-förare 2 wd Ford 2:50,8 22,2 13,2 0,2
22   Anders Wallbom V:a Östergötlands MK   Fiesta R2  
 
49 89 Andreas Sandin Flens MS B-förare 2 wd VW 2:51,0 22,4 0,2
10   Patrik Johansson SMK Nyköping   Golf II  
 
50 59 Henrik Enner Likenäs MK A-förare 2 wd VW 2:51,3 22,7 13,7 0,3
23   Per-Arne Jonsson MK Ratten   Golf  
 
51 45 Kåre Moen MK Team Westom 4 wd Mitsubishi 2:51,4 22,8 22,8 0,1
16   Martin Elofsson MK Team Westom   Lancer  
 
52 93 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 wd Volvo 2:51,6 23,0 8,7 0,2
11   Jan Adolfsson Finnskoga MK   240  
 
52 120 Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 2:51,6 23,0
1   Lucas Karlsson Gnesta MK   940  
 
54 83 Freddie Gustavsson SMK Valdemarsvik B-förare 2 wd Volvo 2:51,8 23,2 8,9 0,2
12   Tobias Göransson   244  
 
55 73 Björn Beck Åmål MK A-förare 2 wd Ford 2:52,2 23,6 14,6 0,4
24   Kjell Persson Åmåls MK   Escort Mk 2  
 
56 54 Thomas Blåder Filipstad MC A-förare 2 wd Volvo 2:52,3 23,7 14,7 0,1
25   Tommy Magnusson Filipstad MC   940  
 
57 86 Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd Volvo 2:52,5 23,9 0,2
13   Malin Borring V:a Östergötlands MK   242  
 
58 117 Oskar Larsson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 2:52,9 24,3 1,3 0,4
2   Olle Erixon Katrineholms MK   940  
 
59 115 Jan Wigertson Kullings MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 2:53,1 24,5 1,5 0,2
3   Åsa Wigertson Kullings MS   850  
 
60 121 Daniel Torph Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 2:53,9 25,3 2,3 0,8
4   Björn Johansson Säffle MC   940  
 
61 302 Göran Fredriksson MK Ratten A-förare 2 wd Volvo 2:54,9 26,3 17,3 1,0
26   Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan   242 T  
 
62 304 Daniel Hellstadius Kullings MS A-förare 2 wd Volvo 2:55,5 26,9 17,9 0,6
27   Peter Svensson Kullings MS   940  
 
63 104 Jimmy Ekström V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd Volvo 2:56,3 27,7 0,8
14   Emil Wretemark Linköpings MS   940  
 
63 118 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 2:56,3 27,7 4,7
5   Johan Björnsson Västra Östergötlands MK   940  
Entrant: Klädhuset I Falerum
 
65 2 Robert Andersson Eskilstuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 2:56,8 28,2 0,5
1   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Swift GTI  
 
66 134 Patrik Fredriksson Munkfors MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 2:57,0 28,4 0,2
6   Kent-Ola Björklund MK Ratten   940  
 
67 102 Janne Eriksson Säffle MC B-förare 2 wd BMW 2:57,3 28,7 14,4 0,3
15   Mathias Häggkvist Säffle MC   325  
 
68 43 Leif Nordh Mälaröarnas MK 4 wd Mitsubishi 2:58,0 29,4 0,7
17   Håkan Marions Gotland MFBK   Evo 9  
 
69 148 Arne Bäckström Haninge MK Appendix K -81 2 wd Volvo 2:58,2 29,6 15,1 0,2
3   Björn Wessel Carlstad Rally Club   240  
Entrant: Arne Bäckström Historic Motorsport
 
70 46 Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd Mazda 2:58,5 29,9 29,9 0,3
18   Ronnie Maxe Finspångs MS   323 4*4 Turbo  
 
70 95 Johan Östlund Flens MS B-förare 2 wd SEAT 2:58,5 29,9 15,6
16   Kent Fargo Flens MS   Ibiza  
 
72 3 Marcus Moren Kolsva MS 1300 Rally Cup Suzuki 2:58,8 30,2 2,0 0,3
2   Robin Hallman Kolsva MS   Swift Mk1  
Entrant: Carfix Rally Team
 
73 96 Mattias Sundberg Munkfors MC B-förare 2 wd VW 2:59,1 30,5 16,2 0,3
17   Sebastian Lindholm Munkfors MC   Golf  
 
74 133 Daniel Dahlström Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 2:59,4 30,8 7,8 0,3
7   Henrik Andersson Säffle MC   940  
 
75 4 Joacim Rydin MK Ramunder 1300 Rally Cup Suzuki 2:59,5 30,9 2,7 0,1
3   Magnus Simensen MK Ramunder   Swift GTI  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM
 
75 116 Ingvar Nilsson Hällefors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 2:59,5 30,9 7,9
8   Anders Östlund Hällefors MK   940  
 
77 106 Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2 wd Volvo 2:59,6 31,0 16,7 0,1
18   Peter Milén Dals MK   940  
 
78 105 Micke Lindh MK Team Westom B-förare 2 wd Volvo 2:59,7 31,1 16,8 0,1
19   Andreas Carlsson MK Team Westom   240  
 
78 123 Andreas Hultström SMK Nyköping A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 2:59,7 31,1 8,1
9   Tom Törngren Nässjö MK   940  
 
80 108 Andreas Elfver Gränna MK B-förare 2 wd Volvo 2:59,9 31,3 17,0 0,2
20   Sofie Elfver Gränna MK   240  
 
81 12 Robin Norling SMK Nyköping 1300 Rally Cup Suzuki 3:00,0 31,4 3,2 0,1
4   Mattias Sundström SMK Nyköping   Swift  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM
 
82 124 Christoffer Olsson Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 3:00,1 31,5 8,5 0,1
10   Patrik Adolfsson MK Team Westom   940  
 
83 90 Göran Boström V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd BMW 3:00,6 32,0 17,7 0,5
21   Christian Rosén Åtvidabergs MK   E36  
 
84 119 Rikard Engström Storfors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 3:00,7 32,1 9,1 0,1
11   Jesper Samuelsson Storfors MK   940  
 
85 114 Pontus Jardstedt Kullings MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 3:01,0 32,4 9,4 0,3
12   Karl-Johan Borhammar Kullings MS   940  
 
86 107 Stefan Simonsson Säffle MC B-förare 2 wd VW 3:01,7 33,1 18,8 0,7
22   Annelie Nilsson Säffle MC   Golf 2  
 
86 112 Mikael Gustavsson Katrineholms MK B-förare 2 wd Volvo 3:01,7 33,1 18,8
22   Mikael Brinck Katrineholms MK   240  
 
88 130 Tomas Sjöberg Sotenäs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 3:01,9 33,3 10,3 0,2
13   Jonathan Lukacs Sotenäs MK   850  
 
89 131 Christer Westerdahl Skillingaryds MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 3:02,2 33,6 10,6 0,3
14   Marie-Louise Westerdahl Skillingaryd   940  
 
89 139 Emil Andersson MK Team Westom A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 3:02,2 33,6 10,6
14   Kim Rauséus MK Team Westom   244 VOC  
 
91 30 Fredrik Alsdal SMK Arboga 4 wd Ford 3:02,7 34,1 34,1 0,5
19   Ida Bood MK Ratten   Fiesta R5  
 
91 132 Anders Lönnström Nora MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 3:02,7 34,1 11,1
16   Hanna Lönnström Nora MK   244  
 
93 110 Henrik Oscarson MSK Hammaren B-förare 2 wd Saab 3:03,8 35,2 20,9 1,1
24   Roger Lindholm Västerås MS   9-3 SS  
 
94 16 Mattias Lagström Norbergs MC 1300 Rally Cup Suzuki 3:04,2 35,6 7,4 0,4
5   Rickard Forsell Norbergs MC   GTI  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
95 14 Simon Pettersson Skepptuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 3:04,4 35,8 7,6 0,2
6   Millan Kilman Skepptuna MK   Swift GTI  
Entrant: Team RMA
 
96 143 Linus Isaksson Laxå MK A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 3:04,5 35,9 0,1
1   Ronny Filipsson Laxå MK   Golf 2  
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
97 42 Erik Corell SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 3:05,0 36,4 36,4 0,5
20   Emil Corell SMK Nyköping   Evo 5  
 
98 10 William Binbach Kolsva MS 1300 Rally Cup Suzuki 3:05,4 36,8 8,6 0,4
7   Thomas Binbach Kolsva MS   Swift GTI Evo 2  
Entrant: TEAM RMA
 
99 128 Peter Holgersson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 3:05,8 37,2 14,2 0,4
17   Lars Blondell SMK Motala Bil   240  
 
100 8 Robin Granfors Eskilstuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 3:06,1 37,5 9,3 0,3
8   Andreas Nilsson Eskilstuna MK   Swift Mk1 GTI  
Entrant: Carfix Rally Team
 
101 7 Adam Carlsson SMK Nyköping 1300 Rally Cup Suzuki 3:06,6 38,0 9,8 0,5
9   Jens Jakobsson SMK Nyköping   Swift  
Entrant: TEAM RMA
 
101 145 Johannes Joons Skutskärs MS A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 3:06,6 38,0 2,1
2   Anton Berglin Skutskärs MS   Corolla  
Entrant: RallyShop Motorsport
 
103 113 Per Hedskog SMK Trollhättan B-förare 2 wd Opel 3:06,9 38,3 0,3
25   Anna-Maria Westerlund SMK Trollhättan   Ascona  
 
104 129 Roger Karlsson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 3:07,1 38,5 15,5 0,2
18   Josefina Hellqvist V:a Östergötlands MK   940  
 
104 151 Torbjørn Hjermstad KNA Indre / Ytre Østfold Appendix K -81 2 wd Volvo 3:07,1 38,5 24,0
4   Atle Dyreng KNA Indre/ytre Østfold   242  
 
106 127 Niklas Berglund Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 3:07,5 38,9 15,9 0,4
19   Andreas Svensson Eskilstuna MK   940  
 
107 5 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK 1300 Rally Cup Suzuki 3:07,6 39,0 10,8 0,1
10   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK   Swift GTI Mk1  
Entrant: DEKALTRIM
 
108 17 Juha Liimatainen SMK Trollhättan 1300 Rally Cup Citroën 3:08,2 39,6 11,4 0,6
11   Jenny Karlsson Skepptuna Motorklubb   AX Sport  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
109 144 Andreas Rosén SMK Vingåker A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A BMW 3:09,6 41,0 5,1 1,4
3   Linn Sjöberg SMK Vingåker   318i  
 
110 109 Simone Rydin MK Ramunder B-förare 2 wd Opel 3:11,5 42,9 28,6 1,9
26   Markus Harrström MK Ramunder   Kadett GSI  
 
111 15 Robert Bertilsson Vetlanda RRC 1300 Rally Cup Suzuki 3:11,9 43,3 0,4
12   Palle Palmberg Vetlanda RRC   Swift Mk1  
Entrant: Team RMA
 
112 140 Mikael Persson SMK Trollhättan A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 3:13,3 44,7 21,7 1,4
20   Marcus Persson SMK Trollhättan   240  
Entrant: BILFOCUS MOTORSPORT
 
113 136 Henry Nyberg Forshaga MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 3:16,4 47,8 24,8 3,1
21   Sune Elofsson MK Team Westom   940  
 
114 152 Morgan Björn Munkfors MC Appendix K -81 2 wd Saab 3:18,7 50,1 2,3
5   Erik Karjula Ludvika MS   V4  
 
115 158 Carl-Olof Hagberg Fryksdalens MK Appendix K -81 2 wd Volvo 3:18,8 50,2 35,7 0,1
6   Lars-Ove Larsson Fryksdalens MK   Amazon  
 
116 97 Oscar Johansson SMK Nyköping B-förare 2 wd Volvo 3:19,4 50,8 0,6
27   Linus Lundstedt   940  
 
117 147 Hans Bergman Degerfors RC A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A Volvo 3:20,7 52,1 16,2 1,3
4   Hans Stridh Degerfors RC   944  
 
118 146 David Roos Gnesta MK A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 3:22,7 54,1 18,2 2,0
5   Ludvig Eriksson Gnesta MK   Golf 3  
 
119 11 Linda Persson MK Ratten 1300 Rally Cup Suzuki 3:24,7 56,1 27,9 2,0
13   Kalle Kronqvist Finspångs MS   Swift Mk1  
Entrant: Dekaltrim
 
120 159 Anders Levin MK Team Westom Appendix K -81 2 wd Volvo 3:27,9 59,3 44,8 3,2
7   Anette Levin MK Team Westom   Amazon  
 
121 141 Anders Höjman Forshaga MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 3:29,0 1:00,4 37,4 1,1
22   Niklas Ungman Forshaga MC   242  
 
121 156 Kalle Olstam Nora MK Appendix K -81 2 wd Volvo 3:29,0 1:00,4 45,9
8   Andreas Fransson Nora MK   142  
 
123 150 Tomas Ebegård KAK Appendix K -81 2 wd Porsche 3:32,5 1:03,9 49,4 3,5
9   Petri Väätänen   911  
Entrant: ARNE BÄCKSTRÖM HISTORIC MOTORSPORT
 
124 20 Niklas Wiklander Sandvikens MK 1300 Rally Cup Suzuki 3:54,6 1:26,0 57,8 22,1
14   Oskar Wiklander Woxnadalens MK   Swift Mk1 GTI  
 
125 155 Gunnar Ståhlgren Karlstad MC Bil Appendix K -81 2 wd Triumph 4:03,3 1:34,7 1:20,2 8,7
10   Åke Wikström Karlstad MC Bil   2,5 Pi  
 
126 160 Richard Börjeson Kullings MS C-förare 2 wd BMW 7:00,0 4:31,4 2:56,7
1   Johan Svensson Kullings MS   325  
 
126 161 Kevin Jirvelius SMK Örebro C-förare 2 wd Ford 7:00,0 4:31,4
1   Sophia Karlsson Taxinge MK   Fiesta R2  
 
126 162 Victor Liljesson Linköping C-förare 2 wd Ford 7:00,0 4:31,4
1   Patrik Wiström Linköpings MS   Fiesta ST  
Entrant: Team Appelskogs Bil
 
126 163 Pontus Florin Eskilstuna MK C-förare 2 wd Honda 7:00,0 4:31,4
1   Marcus Jansson Storfors MK   Civic  
 
126 164 Lars Arvidsson Kullings MS C-förare 2 wd Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Peter Svensson Kullings MS   940  
 
126 165 Hampus Jakobsson SMK Nyköping C-förare 2 wd Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Mikael Jakobsson SMK Nyköping   240  
 
126 166 Lucas Branteström Rasbo MK C-förare 2 wd Opel 7:00,0 4:31,4
1   Viktor Strand Rasbo MK   Astra  
Entrant: Lundqvist El i Uppsala AB
 
126 167 Andreas Ekström V:a Östergötlands MK C-förare 2 wd Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Lars Jansson Åtvidabergs MK   940  
 
126 168 Michael Johansson Säffle MC C-förare 2 wd Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Alfred Andersen Åmåls MK   240  
Entrant: Spader Äzz Rally
 
126 169 Rasmus Carlson Katrineholms MK C-förare 2 wd Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Felicia Grundtman Eskilstuna MK   242  
 
126 170 Petra Nordquist MK Kopparberg C-förare 2 wd Opel 7:00,0 4:31,4
1   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   Kadett  
Entrant: Ledin Motorsport
 
126 171 Patrik Andersson Norbergs MC C-förare 2 wd BMW 7:00,0 4:31,4
1   Marie Andersson SMK Örebro   325  
 
126 172 Jan Henriksson Finnskoga MK C-förare 2 wd BMW 7:00,0 4:31,4
1   Robin Kollfelt MK Ratten   325  
 
126 173 Per Anders Persson Fryksdalens MK C-förare 2 wd Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Jan Åke Persson Fryksdalens MK   940  
 
126 174 Ulf Nilsson Fryksdalens MK C-förare 2 wd Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Robin Nilsson Fryksdalens MK   242  
 
126 176 Michael Nilsson Kils MK Bil C-förare 2 wd Opel 7:00,0 4:31,4
1   Lars Nilsson Kils MK Bil   Ascona B  
 
126 178 Henrik Johansson V:a Östergötlands MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Linnéa Flod SMK Nyköping   240  
 
126 179 Isac Nordström Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:00,0 4:31,4
1   David Arhusiander Jämtlands MK   940  
 
126 181 Linus Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Fredrik Ericson MK Ratten   940  
 
126 182 Andreas Petersson SMK Valdemarsvik C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Lotta Strand SMK Valdemarsvik   940  
 
126 183 Jack Ernstson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Mikael Rosnell Gustavsson Stockholms Svk   240  
 
126 184 Anders Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Lars-Olov Råd MK Ratten   940  
 
126 185 Freddi Jacobsson Eskilstuna MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Jim Bergström SMK Södermanland   940  
 
126 186 Joakim Nygårdh Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Martin Nygårdh Kullings MS   240  
 
126 187 Robbin Dahlgren Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Niklas Höög Åmåls MK   740  
 
126 188 Tim Palmqvist Degerfors RC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Robin Palmqvist Degerfors RC   940  
 
126 189 Erik Ström Östmarks MFF C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Per Ström Östmarks MFF   242  
 
126 190 Gustav Johansson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Rebecca Andersson Hällefors MK   242  
 
126 191 Johan Holm SMK Trollhättan C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Christer Holm SMK Trollhättan   940  
 
126 192 Niklas Kedemark Carlstad RC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Pierre Karlsson Karlstad MC Bil   944  
Entrant: Spader Äzz Rally
 
126 193 Oskar Nilsson Finnskoga MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Oscar Sundqvist MK Team Westom   244  
 
126 194 Joakim Hallin Götene MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Torbjörn Fagerlind Götene MK   244  
 
126 195 Nils Larsson SMK Vingåker C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Mattias Bäckström SMK Vingåker   244  
 
126 196 Mathias Savela Stockholms BK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Mikael Savela Stockholms BK   240  
 
126 197 Börje Johansson Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Ingrid Johansson Kullings MS   240  
 
126 198 Alexander Broberg SMK Nyköping C-förare Grp. E / Grp. R 1A Opel 7:00,0 4:31,4
1   Rickard Broberg Värmdö BK   Astra  
Entrant: LindgrenBil Nacka/Värmdö
 
126 199 Martin Åberg Hofors MS C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 7:00,0 4:31,4
1   Rebecka Jörgensen Hofors MS   Golf 2  
 
126 200 Markus Lodin Likenäs MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 7:00,0 4:31,4
1   Patrik Lodin Likenäs MK   Golf 3  
 
126 201 Joakim Bengtsson Kullings MS C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 7:00,0 4:31,4
1   Melvin Bengtsson Kullings MS   Corolla  
 
126 203 Maria Granfors Eskilstuna MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 7:00,0 4:31,4
1   Charlotte Ohlsson Eskilstuna MK   Corolla  
 
126 204 Anders Kolberg MK Team Westom C-förare Grp. E / Grp. R 1A Opel 7:00,0 4:31,4
1   Oskar Johansson MK Team Westom   Corsa  
 
126 205 Curt Berglund Finnskoga MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 7:00,0 4:31,4
1   Pernilla Kärnström MK Ratten   Golf 2  
 
126 206 Peter Lanner Vara MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 7:00,0 4:31,4
1   Per-Uno Haag Vara MK   Corolla  
 
126 207 Michael Larsson Christinehamn MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Saab 7:00,0 4:31,4
1   Henrik Bergström Karlstad Mc-bil   99  
Entrant: Mer el / Team larsson
 
126 208 Adrian Ring Linköpings MS Ungdomsrally Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik   940  
 
126 209 Oliver Granfors Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Jukka Latvasalo Eskilstuna MK   940  
 
126 210 Heidi Ryrlén Vänersborgs MK Ungdomsrally VW 7:00,0 4:31,4
1   Joakim Rydholm Dals MK   Polo GTI  
 
126 211 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland Ungdomsrally Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Marie Ellner Landberg SMK Södermanland   244  
 
126 212 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 7:00,0 4:31,4
1   Marcus Fogdeby Storfors MK   940  
 
126 214 Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally Suzuki 7:00,0 4:31,4
1   Hans-Erik Larsson MK Ratten   GTI Mk 2  
 
126 215 Alexander Braneby Eskilstuna MK Ungdomsrally Toyota 7:00,0 4:31,4
1   Mattias Tyrbjörn 0705584393   Corolla  
 
126 216 Lars Larsson Fredriksbergs MK Ungdomsrally Saab 7:00,0 4:31,4
1   Erik Larsson Fredriksbergs MK   99  
 
178 21 Lars-Ove Olsson Forshaga MC 4 wd Mazda 12:38,9 10:10,3 5:38,9
21   Anders Moberg Forshaga MC   GTR