2017-05-13
Rally Biltema
Official final
On SS 1
190 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 29 Tobias Johansson Ludvika MS 4 wd Mitsubishi 5:56,6
1   Miriam Walfridsson MK Ratten   Evo 9  
 
2 34 Emil Carlsson Katrineholms MK 4 wd Mitsubishi 6:13,1 16,5 16,5 16,5
2   Magnus Nilsson Katrineholms MK   Evo IX  
 
3 48 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 wd VW 6:13,5 16,9 0,4
1   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   Golf  
 
4 39 Björn Adolfsson KAK Motorsport 4 wd Peugeot 6:14,2 17,6 17,6 0,7
3   Mikael Johansson Ludvika MS   208 R5  
 
5 52 Tomas Pettersson Grangärde RRC A-förare 2 wd Ford 6:14,7 18,1 1,2 0,5
2   Leif Fredriksson Katrineholms MK   Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB
 
6 32 Jacob Jansson MK Kopparberg 4 wd Mitsubishi 6:14,9 18,3 18,3 0,2
4   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Evo X  
Entrant: JC Race Teknik
 
7 38 Eddie Hörbing Laxå MK 4 wd Ford 6:15,3 18,7 18,7 0,4
5   Björn Nilsson MK Ratten   Fiesta R5  
 
8 31 Joakim Längberg Linköpings MS 4 wd Mitsubishi 6:16,4 19,8 19,8 1,1
6   Robert Ardryd Kopparbergs MK   Evo 7  
 
9 28 Stig Andervang Almunge MK 4 wd Subaru 6:16,8 20,2 20,2 0,4
7   Robin Eriksson SMK Waldemarsvik   Impreza  
 
10 68 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske A-förare 2 wd Volvo 6:17,9 21,3 4,4 1,1
3   Carin Nilsson MK Team Treske   940  
 
11 51 Daniel Damberg SMK Motala Bil A-förare 2 wd Volvo 6:19,3 22,7 5,8 1,4
4   Björn Söderberg SMK Motala Bil   940  
 
12 27 Jonas Kruse Karlstad MC Bil 4 wd Mitsubishi 6:21,7 25,1 25,1 2,4
8   Håkan Ekholm Hyllinge MS   Evo 7  
 
13 60 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 wd Citroën 6:21,8 25,2 8,3 0,1
5   Johan Lövgren Degerfors RC   DS3 R3T  
Entrant: Carlssons Bilverkstad HB
 
14 81 Erik Wigren Sandvikens MK B-förare 2 wd Volvo 6:22,1 25,5 0,3
1   Johan Strid Sandvikens MK   940  
 
14 85 Tommy Eliasson Storfors MK B-förare 2 wd Volvo 6:22,1 25,5
1   Ove Persson SMK Linde   940  
 
16 57 Andreas Persson MK Ratten A-förare 2 wd Renault 6:22,4 25,8 8,9 0,3
6   Henric Persson MK Ratten   Clio RS  
Entrant: HELMIA MOTORSPORT
 
17 100 Albin Nordh Ydre MK B-förare 2 wd Renault 6:22,5 25,9 0,4 0,1
3   Johan Karlsson Tjust MK   Twingo  
 
18 65 Thomas Lennstrand Kullings MS A-förare 2 wd Volvo 6:22,6 26,0 9,1 0,1
7   Conny Erixon Kullings MS   940  
Entrant: Tractive AB
 
18 67 Johan Axelsson Nässjö MK A-förare 2 wd Volvo 6:22,6 26,0 9,1
7   Patrik Knutsson Nässjö MK   940  
Entrant: Team Skeppsbrons
 
20 49 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A-förare 2 wd Volvo 6:23,8 27,2 10,3 1,2
9   Lina Jonasson Ydre MK   240  
 
21 50 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 wd Volvo 6:24,4 27,8 10,9 0,6
10   Terje Plomen SMK Valdemarsvik   240  
 
22 79 Mikael Gustafsson Kils MK Bil A-förare 2 wd Volvo 6:24,6 28,0 0,2
11   Krister Gull Kils MK Bil   940  
 
23 53 Emil Karlsson Hällefors MK A-förare 2 wd Volvo 6:25,1 28,5 11,6 0,5
12   Jessica Larsson Rasbo MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
24 303 Niclas Jägerhult Vallentuna MK A-förare 2 wd Volvo 6:27,0 30,4 13,5 1,9
13   Kristoffer Dahlström Vallentuna MK   240  
 
25 164 Lars Arvidsson Kullings MS C-förare 2 wd Volvo 6:27,5 30,9 0,5
1   Peter Svensson Kullings MS   940  
 
26 35 Göran Lindström Huddinge MK 4 wd Mitsubishi 6:27,8 31,2 31,2 0,3
9   Anders Lundkvist Sigtuna RC   Lancer  
Entrant: Högdalens BIL o Skadecenter AB
 
27 84 Victor Bergsander Kullings MS B-förare 2 wd Volvo 6:28,0 31,4 0,2
4   Jonas Eriksson Kullings MS   940  
 
28 94 Jonna Eson Brådhe Haninge MK B-förare 2 wd Peugeot 6:28,7 32,1 6,6 0,7
5   Filip Wernefur Skilligaryd MK   208 R2  
Entrant: System Edström Bilindredningar AB
 
29 62 Elias Lundberg SMK Sala A-förare 2 wd Peugeot 6:29,4 32,8 15,9 0,7
14   Jim Hjerpe Säters MK   208 R2  
Entrant: Gullvalla Rallyteam
 
30 23 Glenn Ström Dals MK 4 wd Subaru 6:29,5 32,9 32,9 0,1
10   Martin Svensson SMK Trollhätttan   Impreza WRC  
 
31 301 Arne Rådström Östmarks MFF Appendix K -81 2 wd Volvo 6:30,2 33,6 0,7
1   Thomas Nilsson Luleå MS   242  
 
32 54 Thomas Blåder Filipstad MC A-förare 2 wd Volvo 6:31,4 34,8 17,9 1,2
15   Tommy Magnusson Filipstad MC   940  
 
33 61 Johan Holmberg Gotlands MF A-förare 2 wd Opel 6:31,7 35,1 18,2 0,3
16   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Astra KitCar  
 
34 70 Mikael Wiberg Storfors MK A-förare 2 wd Volvo 6:32,0 35,4 18,5 0,3
17   Weine Larsson SMK Karlskoga   940  
 
35 117 Oskar Larsson SMK Vingåker A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:32,4 35,8 0,4
1   Olle Erixon Katrineholms MK   940  
 
36 136 Henry Nyberg Forshaga MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:32,5 35,9 0,1 0,1
2   Sune Elofsson MK Team Westom   940  
 
37 76 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga A-förare 2 wd Volvo 6:32,9 36,3 19,4 0,4
18   Arne Johansson SMK Karlskoga   242  
 
38 87 Jesper Forssell Kolsva MS B-förare 2 wd Volvo 6:33,0 36,4 10,9 0,1
6   Peter Hultberg Kolsva MS   940  
 
39 47 Kristian Svendsen KNA Indre Østfold 4 wd Mitsubishi 6:33,1 36,5 36,5 0,1
11   Even Andreas Eng NMK Aremark   Lancer RS Evo 4  
 
40 58 Tobias Isaksson Laxå MK A-förare 2 wd VW 6:33,6 37,0 0,5
19   Fredrik Rudmalm Laxå MK   Golf 3  
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
41 121 Daniel Torph Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:33,8 37,2 1,4 0,2
3   Björn Johansson Säffle MC   940  
 
41 161 Kevin Jirvelius SMK Örebro C-förare 2 wd Ford 6:33,8 37,2 6,3
2   Sophia Karlsson Taxinge MK   Fiesta R2  
 
43 99 Simon Andersson Bengtsfors MC B-förare 2 wd Volvo 6:34,1 37,5 12,0 0,3
7   Urban Fröjd Falköpings MK   940  
 
44 88 Jonas Bodin Grödinge MK B-förare 2 wd Citroën 6:35,0 38,4 12,9 0,9
8   Conny Rådén Taxinge MK   C2 R2  
 
45 77 Jari Valtaala Alavuden UA A-förare 2 wd Toyota 6:35,5 38,9 22,0 0,5
20   Pekka Penttilä Alavuden UA   Altezza RS 200  
 
46 64 Tobias Ytterbring Kolsva MS A-förare 2 wd Ford 6:35,8 39,2 22,3 0,3
21   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK   Escort Maxi Kit Car  
 
47 21 Lars-Ove Olsson Forshaga MC 4 wd Mazda 6:36,0 39,4 0,2
12   Anders Moberg Forshaga MC   GTR  
 
48 55 Mats Moberg Östergyllen RC A-förare 2 wd Opel 6:36,4 39,8 0,4
22   Sivert Svensson Laxå MK   Ascona B  
 
49 92 Emelie Axelsson Säffle MC B-förare 2 wd Volvo 6:36,8 40,2 0,4
9   Alexander Glavsjö Fryksdalens MK   940  
 
50 169 Rasmus Carlson Katrineholms MK C-förare 2 wd Volvo 6:37,1 40,5 0,3
3   Felicia Grundtman Eskilstuna MK   242  
 
51 42 Erik Corell SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 6:37,9 41,3 41,3 0,8
13   Emil Corell SMK Nyköping   Evo 5  
 
52 89 Andreas Sandin Flens MS B-förare 2 wd VW 6:38,5 41,9 0,6
10   Patrik Johansson SMK Nyköping   Golf II  
 
53 83 Freddie Gustavsson SMK Valdemarsvik B-förare 2 wd Volvo 6:38,6 42,0 16,5 0,1
11   Tobias Göransson   244  
 
54 74 Anton Bernats Hager Örsundsbro MK A-förare 2 wd Renault 6:39,8 43,2 26,3 1,2
23   Fredrik Wesslén Örsundsbro MK   Clio Sport  
 
55 139 Emil Andersson MK Team Westom A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:39,9 43,3 7,5 0,1
4   Kim Rauséus MK Team Westom   244 VOC  
 
56 134 Patrik Fredriksson Munkfors MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:40,0 43,4 0,1
5   Kent-Ola Björklund MK Ratten   940  
 
57 72 Lasse Israelsson Vansbro MK A-förare 2 wd Ford 6:40,5 43,9 27,0 0,5
24   Per Wiksten MK Ratten   Escort Mk 2  
Entrant: Tractive AB
 
58 120 Rickard Gustafsson SMK Södermanland A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:40,8 44,2 8,4 0,3
6   Lucas Karlsson Gnesta MK   940  
 
59 63 Mikael Jirvelius Fjugesta MS A-förare 2 wd Ford 6:41,0 44,4 27,5 0,2
25   Anders Wallbom V:a Östergötlands MK   Fiesta R2  
 
60 59 Henrik Enner Likenäs MK A-förare 2 wd VW 6:41,2 44,6 27,7 0,2
26   Per-Arne Jonsson MK Ratten   Golf  
 
60 115 Jan Wigertson Kullings MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:41,2 44,6 8,8
7   Åsa Wigertson Kullings MS   850  
 
62 190 Gustav Johansson Fryksdalens MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:41,4 44,8 0,2
1   Rebecca Andersson Hällefors MK   242  
 
63 40 Micael Jakobsson SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 6:41,9 45,3 45,3 0,5
14   Martin Axelsson V:a Östergötlands MK   Evolution  
 
63 82 Emil Johansson SMK Motala Bil B-förare 2 wd Volvo 6:41,9 45,3 19,8
12   Andreas Andersson V:a Östergötlands MK   940  
 
65 179 Isac Nordström Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:42,5 45,9 1,1 0,6
2   David Arhusiander Jämtlands MK   940  
 
66 125 Felix Harling MK Team Westom A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:43,0 46,4 0,5
8   Linus Harling MK Team Westom   940  
 
67 73 Björn Beck Åmål MK A-förare 2 wd Ford 6:43,4 46,8 29,9 0,4
27   Kjell Persson Åmåls MK   Escort Mk 2  
 
67 118 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:43,4 46,8 11,0
9   Johan Björnsson Västra Östergötlands MK   940  
Entrant: Klädhuset I Falerum
 
69 124 Christoffer Olsson Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:43,6 47,0 11,2 0,2
10   Patrik Adolfsson MK Team Westom   940  
 
70 133 Daniel Dahlström Säffle MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:44,1 47,5 11,7 0,5
11   Henrik Andersson Säffle MC   940  
 
71 302 Göran Fredriksson MK Ratten A-förare 2 wd Volvo 6:44,6 48,0 31,1 0,5
28   Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan   242 T  
 
72 123 Andreas Hultström SMK Nyköping A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:44,8 48,2 12,4 0,2
12   Tom Törngren Nässjö MK   940  
 
73 163 Pontus Florin Eskilstuna MK C-förare 2 wd Honda 6:45,3 48,7 17,8 0,5
4   Marcus Jansson Storfors MK   Civic  
 
74 167 Andreas Ekström V:a Östergötlands MK C-förare 2 wd Volvo 6:45,4 48,8 17,9 0,1
5   Lars Jansson Åtvidabergs MK   940  
 
75 170 Petra Nordquist MK Kopparberg C-förare 2 wd Opel 6:45,8 49,2 18,3 0,4
6   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   Kadett  
Entrant: Ledin Motorsport
 
76 22 Björn Compier MK Rimo 4 wd Mitsubishi 6:46,0 49,4 49,4 0,2
15   Max Nensen Gnesta MK   Evo 5  
 
77 86 Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd Volvo 6:46,2 49,6 0,2
13   Malin Borring V:a Östergötlands MK   242  
 
78 165 Hampus Jakobsson SMK Nyköping C-förare 2 wd Volvo 6:47,6 51,0 20,1 1,4
7   Mikael Jakobsson SMK Nyköping   240  
 
79 33 Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 wd Mitsubishi 6:48,3 51,7 51,7 0,7
16   Andreas Ekström Katrineholms MK   Evo 7  
 
79 116 Ingvar Nilsson Hällefors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:48,3 51,7 15,9
13   Anders Östlund Hällefors MK   940  
 
79 176 Michael Nilsson Kils MK Bil C-förare 2 wd Opel 6:48,3 51,7 20,8
8   Lars Nilsson Kils MK Bil   Ascona B  
 
82 119 Rikard Engström Storfors MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:49,0 52,4 16,6 0,7
14   Jesper Samuelsson Storfors MK   940  
 
83 106 Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2 wd Volvo 6:49,6 53,0 27,5 0,6
14   Peter Milén Dals MK   940  
 
84 2 Robert Andersson Eskilstuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 6:50,2 53,6 0,6
1   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Swift GTI  
 
85 131 Christer Westerdahl Skillingaryds MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:50,7 54,1 18,3 0,5
15   Marie-Louise Westerdahl Skillingaryd   940  
 
86 96 Mattias Sundberg Munkfors MC B-förare 2 wd VW 6:50,8 54,2 28,7 0,1
15   Sebastian Lindholm Munkfors MC   Golf  
 
87 95 Johan Östlund Flens MS B-förare 2 wd SEAT 6:51,7 55,1 29,6 0,9
16   Kent Fargo Flens MS   Ibiza  
 
88 3 Marcus Moren Kolsva MS 1300 Rally Cup Suzuki 6:51,8 55,2 1,6 0,1
2   Robin Hallman Kolsva MS   Swift Mk1  
Entrant: Carfix Rally Team
 
89 4 Joacim Rydin MK Ramunder 1300 Rally Cup Suzuki 6:52,0 55,4 1,8 0,2
3   Magnus Simensen MK Ramunder   Swift GTI  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM
 
90 114 Pontus Jardstedt Kullings MS A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:52,4 55,8 20,0 0,4
16   Karl-Johan Borhammar Kullings MS   940  
 
91 25 Martin Jakobsson Kolsva MS 4 wd Mitsubishi 6:53,7 57,1 57,1 1,3
17   Melina Toven Kolsva MS   Evo VII  
 
92 173 Per Anders Persson Fryksdalens MK C-förare 2 wd Volvo 6:54,0 57,4 0,3
9   Jan Åke Persson Fryksdalens MK   940  
 
93 166 Lucas Branteström Rasbo MK C-förare 2 wd Opel 6:54,1 57,5 26,6 0,1
10   Viktor Strand Rasbo MK   Astra  
Entrant: Lundqvist El i Uppsala AB
 
94 102 Janne Eriksson Säffle MC B-förare 2 wd BMW 6:54,2 57,6 32,1 0,1
17   Mathias Häggkvist Säffle MC   325  
 
95 45 Kåre Moen MK Team Westom 4 wd Mitsubishi 6:54,7 58,1 58,1 0,5
18   Martin Elofsson MK Team Westom   Lancer  
 
96 304 Daniel Hellstadius Kullings MS A-förare 2 wd Volvo 6:55,0 58,4 41,5 0,3
29   Peter Svensson Kullings MS   940  
 
97 93 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 wd Volvo 6:55,5 58,9 33,4 0,5
18   Jan Adolfsson Finnskoga MK   240  
 
98 112 Mikael Gustavsson Katrineholms MK B-förare 2 wd Volvo 6:56,2 59,6 34,1 0,7
19   Mikael Brinck Katrineholms MK   240  
 
99 162 Victor Liljesson Linköping C-förare 2 wd Ford 6:56,4 59,8 28,9 0,2
11   Patrik Wiström Linköpings MS   Fiesta ST  
Entrant: Team Appelskogs Bil
 
100 143 Linus Isaksson Laxå MK A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 6:56,6 1:00,0 0,2
1   Ronny Filipsson Laxå MK   Golf 2  
Entrant: EMS Finnerödja AB
 
101 160 Richard Börjeson Kullings MS C-förare 2 wd BMW 6:57,0 1:00,4 29,5 0,4
12   Johan Svensson Kullings MS   325  
 
102 90 Göran Boström V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd BMW 6:57,1 1:00,5 35,0 0,1
20   Christian Rosén Åtvidabergs MK   E36  
 
103 46 Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd Mazda 6:57,7 1:01,1 1:01,1 0,6
19   Ronnie Maxe Finspångs MS   323 4*4 Turbo  
 
104 71 Martin Norenby Dals MK A-förare 2 wd Volvo 6:57,9 1:01,3 0,2
30   Erik Gustavsson SMK Linde   944  
 
105 43 Leif Nordh Mälaröarnas MK 4 wd Mitsubishi 6:58,3 1:01,7 0,4
20   Håkan Marions Gotland MFBK   Evo 9  
 
106 168 Michael Johansson Säffle MC C-förare 2 wd Volvo 6:59,1 1:02,5 0,8
13   Alfred Andersen Åmåls MK   240  
Entrant: Spader Äzz Rally
 
107 104 Jimmy Ekström V:a Östergötlands MK B-förare 2 wd Volvo 6:59,2 1:02,6 0,1
21   Emil Wretemark Linköpings MS   940  
 
108 138 Henrik Johansson Dals MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 6:59,9 1:03,3 0,7
17   Lukas Andervang Dals MK   244  
 
109 132 Anders Lönnström Nora MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:00,2 1:03,6 27,8 0,3
18   Hanna Lönnström Nora MK   244  
 
110 172 Jan Henriksson Finnskoga MK C-förare 2 wd BMW 7:00,3 1:03,7 32,8 0,1
14   Robin Kollfelt MK Ratten   325  
 
111 8 Robin Granfors Eskilstuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 7:01,2 1:04,6 11,0 0,9
4   Andreas Nilsson Eskilstuna MK   Swift Mk1 GTI  
Entrant: Carfix Rally Team
 
112 174 Ulf Nilsson Fryksdalens MK C-förare 2 wd Volvo 7:01,3 1:04,7 33,8 0,1
15   Robin Nilsson Fryksdalens MK   242  
 
113 130 Tomas Sjöberg Sotenäs MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:02,5 1:05,9 30,1 1,2
19   Jonathan Lukacs Sotenäs MK   850  
 
114 107 Stefan Simonsson Säffle MC B-förare 2 wd VW 7:02,8 1:06,2 40,7 0,3
22   Annelie Nilsson Säffle MC   Golf 2  
 
115 183 Jack Ernstson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:03,6 1:07,0 22,2 0,8
3   Mikael Rosnell Gustavsson Stockholms Svk   240  
 
116 208 Adrian Ring Linköpings MS Ungdomsrally Volvo 7:04,0 1:07,4 0,4
1   Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik   940  
 
117 145 Johannes Joons Skutskärs MS A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 7:04,1 1:07,5 7,5 0,1
2   Anton Berglin Skutskärs MS   Corolla  
Entrant: RallyShop Motorsport
 
118 181 Linus Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:04,5 1:07,9 23,1 0,4
4   Fredrik Ericson MK Ratten   940  
 
119 12 Robin Norling SMK Nyköping 1300 Rally Cup Suzuki 7:04,6 1:08,0 14,4 0,1
5   Mattias Sundström SMK Nyköping   Swift  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM
 
119 157 Mats Wassberg Säffle MC Appendix K -81 2 wd Saab 7:04,6 1:08,0
2   Bertil Johnsson Säffle MC   V4  
 
121 128 Peter Holgersson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:04,9 1:08,3 32,5 0,3
20   Lars Blondell SMK Motala Bil   240  
 
122 30 Fredrik Alsdal SMK Arboga 4 wd Ford 7:06,2 1:09,6 1:09,6 1,3
21   Ida Bood MK Ratten   Fiesta R5  
 
123 127 Niklas Berglund Eskilstuna MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:06,9 1:10,3 34,5 0,7
21   Andreas Svensson Eskilstuna MK   940  
 
124 5 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK 1300 Rally Cup Suzuki 7:07,1 1:10,5 16,9 0,2
6   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK   Swift GTI Mk1  
Entrant: DEKALTRIM
 
125 108 Andreas Elfver Gränna MK B-förare 2 wd Volvo 7:07,8 1:11,2 45,7 0,7
23   Sofie Elfver Gränna MK   240  
 
126 16 Mattias Lagström Norbergs MC 1300 Rally Cup Suzuki 7:07,9 1:11,3 17,7 0,1
7   Rickard Forsell Norbergs MC   GTI  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
127 122 Dennis Persson Laxå MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:08,0 1:11,4 0,1
22   Magnus Lindqvist Laxå MK   940  
 
128 14 Simon Pettersson Skepptuna MK 1300 Rally Cup Suzuki 7:09,3 1:12,7 19,1 1,3
8   Millan Kilman Skepptuna MK   Swift GTI  
Entrant: Team RMA
 
129 103 Jens Sjöström Malungs MK B-förare 2 wd Volvo 7:09,6 1:13,0 0,3
24   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   940  
 
130 15 Robert Bertilsson Vetlanda RRC 1300 Rally Cup Suzuki 7:10,8 1:14,2 1,2
9   Palle Palmberg Vetlanda RRC   Swift Mk1  
Entrant: Team RMA
 
131 189 Erik Ström Östmarks MFF C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:11,2 1:14,6 29,8 0,4
5   Per Ström Östmarks MFF   242  
 
132 129 Roger Karlsson V:a Östergötlands MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:11,5 1:14,9 39,1 0,3
23   Josefina Hellqvist V:a Östergötlands MK   940  
 
133 185 Freddi Jacobsson Eskilstuna MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:12,4 1:15,8 31,0 0,9
6   Jim Bergström SMK Södermanland   940  
 
134 10 William Binbach Kolsva MS 1300 Rally Cup Suzuki 7:12,7 1:16,1 22,5 0,3
10   Thomas Binbach Kolsva MS   Swift GTI Evo 2  
Entrant: TEAM RMA
 
135 105 Micke Lindh MK Team Westom B-förare 2 wd Volvo 7:13,6 1:17,0 51,5 0,9
25   Andreas Carlsson MK Team Westom   240  
 
136 193 Oskar Nilsson Finnskoga MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:13,9 1:17,3 32,5 0,3
7   Oscar Sundqvist MK Team Westom   244  
 
137 188 Tim Palmqvist Degerfors RC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:15,6 1:19,0 34,2 1,7
8   Robin Palmqvist Degerfors RC   940  
 
138 158 Carl-Olof Hagberg Fryksdalens MK Appendix K -81 2 wd Volvo 7:16,3 1:19,7 46,1 0,7
3   Lars-Ove Larsson Fryksdalens MK   Amazon  
 
139 178 Henrik Johansson V:a Östergötlands MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:17,7 1:21,1 36,3 1,4
9   Linnéa Flod SMK Nyköping   240  
 
140 191 Johan Holm SMK Trollhättan C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:18,5 1:21,9 37,1 0,8
10   Christer Holm SMK Trollhättan   940  
 
141 144 Andreas Rosén SMK Vingåker A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A BMW 7:18,8 1:22,2 22,2 0,3
3   Linn Sjöberg SMK Vingåker   318i  
 
142 7 Adam Carlsson SMK Nyköping 1300 Rally Cup Suzuki 7:20,8 1:24,2 30,6 2,0
11   Jens Jakobsson SMK Nyköping   Swift  
Entrant: TEAM RMA
 
143 151 Torbjørn Hjermstad KNA Indre / Ytre Østfold Appendix K -81 2 wd Volvo 7:23,6 1:27,0 53,4 2,8
4   Atle Dyreng KNA Indre/ytre Østfold   242  
 
143 195 Nils Larsson SMK Vingåker C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:23,6 1:27,0 42,2
11   Mattias Bäckström SMK Vingåker   244  
 
145 198 Alexander Broberg SMK Nyköping C-förare Grp. E / Grp. R 1A Opel 7:23,7 1:27,1 0,1
1   Rickard Broberg Värmdö BK   Astra  
Entrant: LindgrenBil Nacka/Värmdö
 
146 140 Mikael Persson SMK Trollhättan A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:23,8 1:27,2 51,4 0,1
24   Marcus Persson SMK Trollhättan   240  
Entrant: BILFOCUS MOTORSPORT
 
147 148 Arne Bäckström Haninge MK Appendix K -81 2 wd Volvo 7:25,4 1:28,8 55,2 1,6
5   Björn Wessel Carlstad Rally Club   240  
Entrant: Arne Bäckström Historic Motorsport
 
148 109 Simone Rydin MK Ramunder B-förare 2 wd Opel 7:26,7 1:30,1 1:04,6 1,3
26   Markus Harrström MK Ramunder   Kadett GSI  
 
149 184 Anders Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:27,0 1:30,4 45,6 0,3
12   Lars-Olov Råd MK Ratten   940  
 
150 210 Heidi Ryrlén Vänersborgs MK Ungdomsrally VW 7:27,1 1:30,5 23,1 0,1
2   Joakim Rydholm Dals MK   Polo GTI  
 
151 186 Joakim Nygårdh Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:27,5 1:30,9 46,1 0,4
13   Martin Nygårdh Kullings MS   240  
 
152 113 Per Hedskog SMK Trollhättan B-förare 2 wd Opel 7:28,2 1:31,6 0,7
27   Anna-Maria Westerlund SMK Trollhättan   Ascona  
 
153 201 Joakim Bengtsson Kullings MS C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 7:28,8 1:32,2 5,1 0,6
2   Melvin Bengtsson Kullings MS   Corolla  
 
154 17 Juha Liimatainen SMK Trollhättan 1300 Rally Cup Citroën 7:29,0 1:32,4 38,8 0,2
12   Jenny Karlsson Skepptuna Motorklubb   AX Sport  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
 
155 159 Anders Levin MK Team Westom Appendix K -81 2 wd Volvo 7:29,2 1:32,6 59,0 0,2
6   Anette Levin MK Team Westom   Amazon  
 
156 97 Oscar Johansson SMK Nyköping B-förare 2 wd Volvo 7:29,8 1:33,2 0,6
28   Linus Lundstedt   940  
 
157 135 Viktor Johansson Vara MK A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:31,8 1:35,2 2,0
25   Rickard Johansson Vara MK   940  
 
158 196 Mathias Savela Stockholms BK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:32,5 1:35,9 51,1 0,7
14   Mikael Savela Stockholms BK   240  
 
159 156 Kalle Olstam Nora MK Appendix K -81 2 wd Volvo 7:32,8 1:36,2 1:02,6 0,3
7   Andreas Fransson Nora MK   142  
 
160 200 Markus Lodin Likenäs MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 7:33,5 1:36,9 9,8 0,7
3   Patrik Lodin Likenäs MK   Golf 3  
 
161 192 Niklas Kedemark Carlstad RC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:35,8 1:39,2 54,4 2,3
15   Pierre Karlsson Karlstad MC Bil   944  
Entrant: Spader Äzz Rally
 
162 171 Patrik Andersson Norbergs MC C-förare 2 wd BMW 7:36,0 1:39,4 1:08,5 0,2
16   Marie Andersson SMK Örebro   325  
 
163 216 Lars Larsson Fredriksbergs MK Ungdomsrally Saab 7:36,2 1:39,6 0,2
3   Erik Larsson Fredriksbergs MK   99  
 
164 146 David Roos Gnesta MK A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 7:37,2 1:40,6 40,6 1,0
4   Ludvig Eriksson Gnesta MK   Golf 3  
 
165 11 Linda Persson MK Ratten 1300 Rally Cup Suzuki 7:37,3 1:40,7 47,1 0,1
13   Kalle Kronqvist Finspångs MS   Swift Mk1  
Entrant: Dekaltrim
 
166 212 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 7:37,9 1:41,3 33,9 0,6
4   Marcus Fogdeby Storfors MK   940  
 
167 182 Andreas Petersson SMK Valdemarsvik C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:44,0 1:47,4 1:02,6 6,1
16   Lotta Strand SMK Valdemarsvik   940  
 
167 215 Alexander Braneby Eskilstuna MK Ungdomsrally Toyota 7:44,0 1:47,4 40,0
5   Mattias Tyrbjörn 0705584393   Corolla  
 
169 197 Börje Johansson Kullings MS C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:46,3 1:49,7 1:04,9 2,3
17   Ingrid Johansson Kullings MS   240  
 
170 206 Peter Lanner Vara MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 7:48,7 1:52,1 25,0 2,4
4   Per-Uno Haag Vara MK   Corolla  
 
171 187 Robbin Dahlgren Säffle MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 7:49,3 1:52,7 1:07,9 0,6
18   Niklas Höög Åmåls MK   740  
 
172 203 Maria Granfors Eskilstuna MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Toyota 7:49,5 1:52,9 25,8 0,2
5   Charlotte Ohlsson Eskilstuna MK   Corolla  
 
173 56 Simon Johansson Munkfors MC A-förare 2 wd Volvo 7:49,6 1:53,0 0,1
31   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
174 152 Morgan Björn Munkfors MC Appendix K -81 2 wd Saab 7:49,8 1:53,2 0,2
8   Erik Karjula Ludvika MS   V4  
 
175 214 Anton Larsson MK Ratten Ungdomsrally Suzuki 7:55,4 1:58,8 51,4 5,6
6   Hans-Erik Larsson MK Ratten   GTI Mk 2  
 
176 147 Hans Bergman Degerfors RC A/B-förare Grp. E / Grp. R 1A Volvo 7:55,8 1:59,2 59,2 0,4
5   Hans Stridh Degerfors RC   944  
 
177 199 Martin Åberg Hofors MS C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 7:58,3 2:01,7 34,6 2,5
6   Rebecka Jörgensen Hofors MS   Golf 2  
 
178 204 Anders Kolberg MK Team Westom C-förare Grp. E / Grp. R 1A Opel 8:03,6 2:07,0 5,3
7   Oskar Johansson MK Team Westom   Corsa  
 
179 150 Tomas Ebegård KAK Appendix K -81 2 wd Porsche 8:05,8 2:09,2 1:35,6 2,2
9   Petri Väätänen   911  
Entrant: ARNE BÄCKSTRÖM HISTORIC MOTORSPORT
 
180 207 Michael Larsson Christinehamn MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A Saab 8:06,0 2:09,4 42,3 0,2
8   Henrik Bergström Karlstad Mc-bil   99  
Entrant: Mer el / Team larsson
 
181 141 Anders Höjman Forshaga MC A/B-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 8:09,4 2:12,8 1:37,0 3,4
26   Niklas Ungman Forshaga MC   242  
 
182 180 Adrian Weststrand Forshaga MC C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 8:09,6 2:13,0 0,2
19   Stefan Öhrstrand Forshaga MC   240  
 
183 194 Joakim Hallin Götene MK C-förare VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 / Grp. R 1B Volvo 8:10,0 2:13,4 1:28,6 0,4
20   Torbjörn Fagerlind Götene MK   244  
 
184 211 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland Ungdomsrally Volvo 8:10,8 2:14,2 1:06,8 0,8
7   Marie Ellner Landberg SMK Södermanland   244  
 
185 155 Gunnar Ståhlgren Karlstad MC Bil Appendix K -81 2 wd Triumph 8:15,9 2:19,3 1:45,7 5,1
10   Åke Wikström Karlstad MC Bil   2,5 Pi  
 
186 205 Curt Berglund Finnskoga MK C-förare Grp. E / Grp. R 1A VW 8:39,1 2:42,5 1:15,4 23,2
9   Pernilla Kärnström MK Ratten   Golf 2  
 
187 20 Niklas Wiklander Sandvikens MK 1300 Rally Cup Suzuki 9:05,5 3:08,9 2:15,3 26,4
14   Oskar Wiklander Woxnadalens MK   Swift Mk1 GTI  
 
188 101 Anton Ahlberg Wäxjö MS B-förare 2 wd Volvo 12:15,8 6:19,2 3:10,3
29   Kevin Athley Wäxjö MS   240  
 
189 209 Oliver Granfors Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 14:18,3 8:21,7 7:14,3 2:02,5
8   Jukka Latvasalo Eskilstuna MK   940  
 
190 110 Henrik Oscarson MSK Hammaren B-förare 2 wd Saab 19:00,5 13:03,9 12:38,4 4:42,2
30   Roger Lindholm Västerås MS   9-3 SS