2017-06-10
Racingspecial i backe
Official final
On SS 3
47 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 1 Marcus Nilsson Vännäs MK Klass 1 (Rally 4 wd) Mitsubishi 58,37
1   Simon Nilsson Vännäs MK   Lancer  
 
2 33 Stefan Åeng Lycksele MK Ra Klass Isracingspecial klass 1 och Rc Klass Super Nationell Lexus 59,32 0,95 0,95
1     Is 200  
 
3 34 Anders Sjöbom MK Nordjämten Ra Klass Isracingspecial klass 2 och Rc Klass Super Nationell 2400 Volvo 1:00,02 1,65 0,70
1     S40  
 
4 3 Thomas Lahti NMS Boden Klass 1 (Rally 4 wd) Mitsubishi 1:00,30 1,93 1,93 0,28
2   Tomas Wikström Kalix MK   Evo 8  
 
5 35 Henrik Sjöbom MK Nordjämten Rc Klass Super Nationell 2150 BMW 1:02,22 3,85 1,92
1     E36  
 
6 4 Fredrik Anderholdt Helgesson Umeå AK Klass 1 (Rally 4 wd) Subaru 1:03,04 4,67 4,67 0,82
3     Legacy Turbo  
 
7 9 Dan Thörnevall NMS Boden Klass 2 (Rally 2 wd) Honda 1:03,40 5,03 0,36
1     Civic Type R  
 
8 45 Mikael Ternestål Åsele MS PRO 2000 Opel 1:03,44 5,07 0,04
1     Kadett C  
 
9 32 Lars Bergquist Piteå MS Ra Klass Isracingspecial klass 1 och Rc Klass Super Nationell Ford 1:03,49 5,12 4,17 0,05
2     Escort  
 
10 8 Anders Bergström NMS Boden Klass 2 (Rally 2 wd) Honda 1:03,79 5,42 0,39 0,30
2     Civic Type R  
 
11 16 Peter Johansson Morjärv MS Klass 2 (Rally 2 wd) Honda 1:03,80 5,43 0,40 0,01
3     Civic  
 
12 6 Tommy Jakobsson Luleå MS Klass 2 (Rally 2 wd) Honda 1:03,82 5,45 0,42 0,02
4     Civic  
 
13 42 Peter Engström NMS Boden Historiska bilar/ Appendix K Ford 1:04,09 5,72 0,27
1     Escort RS 1800  
 
14 12 Ingemar Svensson NMS Boden Klass 2 (Rally 2 wd) Volvo 1:05,00 6,63 1,60 0,91
5   Peter Lindqvist NMS Boden   940  
 
15 13 Henry Nilsson Överkalix MK Klass 2 (Rally 2 wd) VW 1:05,26 6,89 1,86 0,26
6     Golf  
 
16 10 Anders Andersson Kalix MK Klass 2 (Rally 2 wd) VW 1:05,27 6,90 1,87 0,01
7     Golf GTI 16v  
 
17 11 Per-Olov Larsson Vännäs MK Klass 2 (Rally 2 wd) Peugeot 1:05,57 7,20 2,17 0,30
8   Kristina Hellgren Vännäs MK   306  
 
18 14 Staffan Johanson Älvsbyns MS Klass 2 (Rally 2 wd) Volvo 1:05,63 7,26 2,23 0,06
9     242  
 
19 38 Tobias Kuronen Umeå AK Rc Klass Super Nationell 2150 Saab 1:05,72 7,35 3,50 0,09
2     99  
 
20 40 Anton Mattsson Umeå AK Historiska bilar/ Appendix K Volvo 1:05,94 7,57 1,85 0,22
2     142  
 
21 37 Mikael Sundin Örnsköldsviks MK Rc Klass Super Nationell 2150 Volvo 1:06,06 7,69 3,84 0,12
3     PV  
 
22 15 Rune Grafström Örnsköldsviks RK Klass 2 (Rally 2 wd) Renault 1:06,47 8,10 3,07 0,41
10   Hans Roland Sundström Örnsköldsviks RK   Clio Sport  
Entrant: HECO Aluminium Trailer AB
 
23 20 Mats Ulander Vännäs MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:06,88 8,51 0,41
1     940  
 
24 5 Lars-Erik Henriksson Luleå MS Klass 2 (Rally 2 wd) Peugeot 1:06,96 8,59 3,56 0,08
11     306 GTI  
 
25 18 Simon Olsson Vännäs MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:07,34 8,97 0,46 0,38
2   Jonatan Melinder Åsele MS   940  
 
26 36 Olle Danielsson Åsele MS Rc Klass Super Nationell 2150 Toyota 1:07,43 9,06 5,21 0,09
4     Corolla  
 
27 31 Ove Salomonsson Åsele MS Ra Klass Isracingspecial klass 1 och Rc Klass Super Nationell BMW 1:07,97 9,60 8,65 0,54
3     M3  
 
28 29 Kurt Ahlström NMS Boden Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:08,66 10,29 1,78 0,69
3     244  
 
29 21 Joakim Persson Umeå AK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:08,86 10,49 1,98 0,20
4   Jörgen Persson Umeå AK   244  
 
30 19 Alexander Pettersson NMS Boden Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:08,89 10,52 2,01 0,03
5     940  
 
31 17 Göran Ahlström NMS Boden Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:09,17 10,80 2,29 0,28
6     244  
 
32 39 Kenneth Johansson NMS Boden Historiska bilar/ Appendix K Opel 1:09,61 11,24 5,52 0,44
3     Ascona B  
 
33 101 Axel Lindahl Vännäs MK Klass 2 (Rally 2 wd) Ford 1:09,62 11,25 6,22 0,01
12     Escort  
 
34 7 Per Sandström Vännäs MK Klass 2 (Rally 2 wd) Saab 1:10,47 12,10 7,07 0,85
13     96  
 
35 25 Jonas Lindberg Gargnäs MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:10,56 12,19 3,68 0,09
7     240  
 
36 102 Hendrik Andersson NMS Boden Klass 2 (Rally 2 wd) Citroën 1:10,59 12,22 7,19 0,03
14     Xsara VTS  
 
37 43 Micke Gälliner Jämtlands MK Historiska bilar/ Appendix K Opel 1:11,12 12,75 7,03 0,53
4   Sofia Gälliner Jämtlands MK   Ascona  
 
38 30 Göran Strömberg Vännäs MK Klass 4F Grupp F Opel 1:12,38 14,01 1,26
1     Astra  
 
39 22 Nils-Olov Lindström Örnsköldsviks RK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:12,40 14,03 5,52 0,02
8     244  
 
40 41 Leif Ek Piteå MS Historiska bilar/ Appendix K Volvo 1:13,62 15,25 9,53 1,22
5     Amazon  
 
41 23 Mathias Johansson NMS Boden Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:13,64 15,27 6,76 0,02
9     940  
 
42 24 Robin Östfalk Örnsköldsviks MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:13,77 15,40 6,89 0,13
10     244  
 
43 103 Emelie Hedestig Lycksele MK Klass 4 Grupp E VW 1:13,98 15,61 0,21
1     Golf 2  
 
44 27 Bengt Sundberg Timrå MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:14,60 16,23 7,72 0,62
11   Eva Sundberg   940  
 
45 44 Emmy Berglund Piteå MS Ry N1 StdRybil Rc Klass 2150 PRO 2000 SuperCar/Light Juniorklass VW 1:16,06 17,69 1,46
1   Leif Burman Älvsbyns MS   Golf GTI  
 
46 28 Maja Rönnkvist Vännäs MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:18,92 20,55 12,04 2,86
12     244  
 
47 26 Alf Lundin Jämtlands MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:26,82 28,45 19,94 7,90
13   Esbjörn Loo Åsele MS   242