2017-06-10
Racingspecial i backe
Official final
On SS 2
47 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 1 Marcus Nilsson Vännäs MK Klass 1 (Rally 4 wd) Mitsubishi 58,26
1   Simon Nilsson Vännäs MK   Lancer  
 
2 34 Anders Sjöbom MK Nordjämten Ra Klass Isracingspecial klass 2 och Rc Klass Super Nationell 2400 Volvo 59,87 1,61 1,61
1     S40  
 
3 33 Stefan Åeng Lycksele MK Ra Klass Isracingspecial klass 1 och Rc Klass Super Nationell Lexus 59,98 1,72 0,11
1     Is 200  
 
4 3 Thomas Lahti NMS Boden Klass 1 (Rally 4 wd) Mitsubishi 1:00,19 1,93 1,93 0,21
2   Tomas Wikström Kalix MK   Evo 8  
 
5 4 Fredrik Anderholdt Helgesson Umeå AK Klass 1 (Rally 4 wd) Subaru 1:03,24 4,98 4,98 3,05
3     Legacy Turbo  
 
6 16 Peter Johansson Morjärv MS Klass 2 (Rally 2 wd) Honda 1:03,52 5,26 0,28
1     Civic  
 
7 35 Henrik Sjöbom MK Nordjämten Rc Klass Super Nationell 2150 BMW 1:03,54 5,28 0,02
1     E36  
 
8 32 Lars Bergquist Piteå MS Ra Klass Isracingspecial klass 1 och Rc Klass Super Nationell Ford 1:03,99 5,73 4,01 0,45
2     Escort  
 
9 42 Peter Engström NMS Boden Historiska bilar/ Appendix K Ford 1:04,51 6,25 0,52
1     Escort RS 1800  
 
10 9 Dan Thörnevall NMS Boden Klass 2 (Rally 2 wd) Honda 1:04,55 6,29 1,03 0,04
2     Civic Type R  
 
11 8 Anders Bergström NMS Boden Klass 2 (Rally 2 wd) Honda 1:04,89 6,63 1,37 0,34
3     Civic Type R  
 
12 6 Tommy Jakobsson Luleå MS Klass 2 (Rally 2 wd) Honda 1:04,94 6,68 1,42 0,05
4     Civic  
 
13 45 Mikael Ternestål Åsele MS PRO 2000 Opel 1:04,98 6,72 0,04
1     Kadett C  
 
14 11 Per-Olov Larsson Vännäs MK Klass 2 (Rally 2 wd) Peugeot 1:05,06 6,80 1,54 0,08
5   Kristina Hellgren Vännäs MK   306  
 
15 12 Ingemar Svensson NMS Boden Klass 2 (Rally 2 wd) Volvo 1:05,26 7,00 1,74 0,20
6   Peter Lindqvist NMS Boden   940  
 
16 10 Anders Andersson Kalix MK Klass 2 (Rally 2 wd) VW 1:05,68 7,42 2,16 0,42
7     Golf GTI 16v  
 
17 40 Anton Mattsson Umeå AK Historiska bilar/ Appendix K Volvo 1:06,44 8,18 1,93 0,76
2     142  
 
18 14 Staffan Johanson Älvsbyns MS Klass 2 (Rally 2 wd) Volvo 1:06,58 8,32 3,06 0,14
8     242  
 
19 15 Rune Grafström Örnsköldsviks RK Klass 2 (Rally 2 wd) Renault 1:07,10 8,84 3,58 0,52
9   Hans Roland Sundström Örnsköldsviks RK   Clio Sport  
Entrant: HECO Aluminium Trailer AB
 
20 31 Ove Salomonsson Åsele MS Ra Klass Isracingspecial klass 1 och Rc Klass Super Nationell BMW 1:07,21 8,95 7,23 0,11
3     M3  
 
21 13 Henry Nilsson Överkalix MK Klass 2 (Rally 2 wd) VW 1:07,51 9,25 3,99 0,30
10     Golf  
 
22 20 Mats Ulander Vännäs MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:07,54 9,28 0,03
1     940  
 
23 102 Hendrik Andersson NMS Boden Klass 2 (Rally 2 wd) Citroën 1:07,76 9,50 4,24 0,22
11     Xsara VTS  
 
24 38 Tobias Kuronen Umeå AK Rc Klass Super Nationell 2150 Saab 1:07,90 9,64 4,36 0,14
2     99  
 
25 5 Lars-Erik Henriksson Luleå MS Klass 2 (Rally 2 wd) Peugeot 1:07,98 9,72 4,46 0,08
12     306 GTI  
 
26 18 Simon Olsson Vännäs MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:08,00 9,74 0,46 0,02
2   Jonatan Melinder Åsele MS   940  
 
27 101 Axel Lindahl Vännäs MK Klass 2 (Rally 2 wd) Ford 1:08,09 9,83 4,57 0,09
13     Escort  
 
28 19 Alexander Pettersson NMS Boden Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:08,36 10,10 0,82 0,27
3     940  
 
29 36 Olle Danielsson Åsele MS Rc Klass Super Nationell 2150 Toyota 1:08,56 10,30 5,02 0,20
3     Corolla  
 
30 29 Kurt Ahlström NMS Boden Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:08,62 10,36 1,08 0,06
4     244  
 
31 7 Per Sandström Vännäs MK Klass 2 (Rally 2 wd) Saab 1:08,81 10,55 5,29 0,19
14     96  
 
32 37 Mikael Sundin Örnsköldsviks MK Rc Klass Super Nationell 2150 Volvo 1:08,90 10,64 5,36 0,09
4     PV  
 
33 39 Kenneth Johansson NMS Boden Historiska bilar/ Appendix K Opel 1:09,10 10,84 4,59 0,20
3     Ascona B  
 
34 17 Göran Ahlström NMS Boden Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:09,68 11,42 2,14 0,58
5     244  
 
35 21 Joakim Persson Umeå AK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:09,71 11,45 2,17 0,03
6   Jörgen Persson Umeå AK   244  
 
36 25 Jonas Lindberg Gargnäs MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:09,92 11,66 2,38 0,21
7     240  
 
37 30 Göran Strömberg Vännäs MK Klass 4F Grupp F Opel 1:11,49 13,23 1,57
1     Astra  
 
38 43 Micke Gälliner Jämtlands MK Historiska bilar/ Appendix K Opel 1:11,53 13,27 7,02 0,04
4   Sofia Gälliner Jämtlands MK   Ascona  
 
39 22 Nils-Olov Lindström Örnsköldsviks RK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:11,95 13,69 4,41 0,42
8     244  
 
40 23 Mathias Johansson NMS Boden Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:13,65 15,39 6,11 1,70
9     940  
 
41 103 Emelie Hedestig Lycksele MK Klass 4 Grupp E VW 1:14,02 15,76 0,37
1     Golf 2  
 
42 24 Robin Östfalk Örnsköldsviks MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:14,73 16,47 7,19 0,71
10     244  
 
43 41 Leif Ek Piteå MS Historiska bilar/ Appendix K Volvo 1:14,75 16,49 10,24 0,02
5     Amazon  
 
44 44 Emmy Berglund Piteå MS Ry N1 StdRybil Rc Klass 2150 PRO 2000 SuperCar/Light Juniorklass VW 1:15,58 17,32 0,83
1   Leif Burman Älvsbyns MS   Golf GTI  
 
45 27 Bengt Sundberg Timrå MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:16,31 18,05 8,77 0,73
11   Eva Sundberg   940  
 
46 28 Maja Rönnkvist Vännäs MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:20,53 22,27 12,99 4,22
12     244  
 
47 26 Alf Lundin Jämtlands MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:21,37 23,11 13,83 0,84
13   Esbjörn Loo Åsele MS   242