2017-06-10
Racingspecial i backe
Official final
On SS 1
47 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 1 Marcus Nilsson Vännäs MK Klass 1 (Rally 4 wd) Mitsubishi 1:00,00
1   Simon Nilsson Vännäs MK   Lancer  
 
2 3 Thomas Lahti NMS Boden Klass 1 (Rally 4 wd) Mitsubishi 1:01,70 1,70 1,70 1,70
2   Tomas Wikström Kalix MK   Evo 8  
 
3 33 Stefan Åeng Lycksele MK Ra Klass Isracingspecial klass 1 och Rc Klass Super Nationell Lexus 1:01,75 1,75 0,05
1     Is 200  
 
4 34 Anders Sjöbom MK Nordjämten Ra Klass Isracingspecial klass 2 och Rc Klass Super Nationell 2400 Volvo 1:02,00 2,00 0,25
1     S40  
 
5 35 Henrik Sjöbom MK Nordjämten Rc Klass Super Nationell 2150 BMW 1:03,75 3,75 1,75
1     E36  
 
6 16 Peter Johansson Morjärv MS Klass 2 (Rally 2 wd) Honda 1:04,94 4,94 1,19
1     Civic  
 
7 42 Peter Engström NMS Boden Historiska bilar/ Appendix K Ford 1:05,08 5,08 0,14
1     Escort RS 1800  
 
8 32 Lars Bergquist Piteå MS Ra Klass Isracingspecial klass 1 och Rc Klass Super Nationell Ford 1:05,91 5,91 4,16 0,83
2     Escort  
 
9 4 Fredrik Anderholdt Helgesson Umeå AK Klass 1 (Rally 4 wd) Subaru 1:05,99 5,99 5,99 0,08
3     Legacy Turbo  
 
10 8 Anders Bergström NMS Boden Klass 2 (Rally 2 wd) Honda 1:06,40 6,40 1,46 0,41
2     Civic Type R  
 
11 45 Mikael Ternestål Åsele MS PRO 2000 Opel 1:06,73 6,73 0,33
1     Kadett C  
 
12 12 Ingemar Svensson NMS Boden Klass 2 (Rally 2 wd) Volvo 1:06,82 6,82 1,88 0,09
3   Peter Lindqvist NMS Boden   940  
 
13 11 Per-Olov Larsson Vännäs MK Klass 2 (Rally 2 wd) Peugeot 1:07,71 7,71 2,77 0,89
4   Kristina Hellgren Vännäs MK   306  
 
14 40 Anton Mattsson Umeå AK Historiska bilar/ Appendix K Volvo 1:08,00 8,00 2,92 0,29
2     142  
 
15 31 Ove Salomonsson Åsele MS Ra Klass Isracingspecial klass 1 och Rc Klass Super Nationell BMW 1:08,06 8,06 6,31 0,06
3     M3  
 
16 5 Lars-Erik Henriksson Luleå MS Klass 2 (Rally 2 wd) Peugeot 1:08,20 8,20 3,26 0,14
5     306 GTI  
 
17 6 Tommy Jakobsson Luleå MS Klass 2 (Rally 2 wd) Honda 1:08,53 8,53 3,59 0,33
6     Civic  
 
18 9 Dan Thörnevall NMS Boden Klass 2 (Rally 2 wd) Honda 1:08,74 8,74 3,80 0,21
7     Civic Type R  
 
19 20 Mats Ulander Vännäs MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:08,92 8,92 0,18
1     940  
 
20 14 Staffan Johanson Älvsbyns MS Klass 2 (Rally 2 wd) Volvo 1:09,34 9,34 4,40 0,42
8     242  
 
21 10 Anders Andersson Kalix MK Klass 2 (Rally 2 wd) VW 1:09,83 9,83 4,89 0,49
9     Golf GTI 16v  
 
22 15 Rune Grafström Örnsköldsviks RK Klass 2 (Rally 2 wd) Renault 1:10,16 10,16 5,22 0,33
10   Hans Roland Sundström Örnsköldsviks RK   Clio Sport  
Entrant: HECO Aluminium Trailer AB
 
23 18 Simon Olsson Vännäs MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:10,38 10,38 1,46 0,22
2   Jonatan Melinder Åsele MS   940  
 
24 101 Axel Lindahl Vännäs MK Klass 2 (Rally 2 wd) Ford 1:10,44 10,44 5,50 0,06
11     Escort  
 
25 36 Olle Danielsson Åsele MS Rc Klass Super Nationell 2150 Toyota 1:10,56 10,56 6,81 0,12
2     Corolla  
 
26 102 Hendrik Andersson NMS Boden Klass 2 (Rally 2 wd) Citroën 1:10,62 10,62 5,68 0,06
12     Xsara VTS  
 
27 17 Göran Ahlström NMS Boden Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:11,03 11,03 2,11 0,41
3     244  
 
28 19 Alexander Pettersson NMS Boden Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:11,16 11,16 2,24 0,13
4     940  
 
29 25 Jonas Lindberg Gargnäs MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:12,18 12,18 3,26 1,02
5     240  
 
30 38 Tobias Kuronen Umeå AK Rc Klass Super Nationell 2150 Saab 1:12,28 12,28 8,53 0,10
3     99  
 
31 39 Kenneth Johansson NMS Boden Historiska bilar/ Appendix K Opel 1:12,34 12,34 7,26 0,06
3     Ascona B  
 
32 22 Nils-Olov Lindström Örnsköldsviks RK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:12,47 12,47 3,55 0,13
6     244  
 
33 7 Per Sandström Vännäs MK Klass 2 (Rally 2 wd) Saab 1:12,53 12,53 7,59 0,06
13     96  
 
34 43 Micke Gälliner Jämtlands MK Historiska bilar/ Appendix K Opel 1:13,21 13,21 8,13 0,68
4   Sofia Gälliner Jämtlands MK   Ascona  
 
35 37 Mikael Sundin Örnsköldsviks MK Rc Klass Super Nationell 2150 Volvo 1:13,25 13,25 9,50 0,04
4     PV  
 
36 30 Göran Strömberg Vännäs MK Klass 4F Grupp F Opel 1:13,54 13,54 0,29
1     Astra  
 
37 21 Joakim Persson Umeå AK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:13,67 13,67 4,75 0,13
7   Jörgen Persson Umeå AK   244  
 
38 13 Henry Nilsson Överkalix MK Klass 2 (Rally 2 wd) VW 1:14,47 14,47 9,53 0,80
14     Golf  
 
39 41 Leif Ek Piteå MS Historiska bilar/ Appendix K Volvo 1:14,74 14,74 9,66 0,27
5     Amazon  
 
40 23 Mathias Johansson NMS Boden Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:15,01 15,01 6,09 0,27
8     940  
 
41 103 Emelie Hedestig Lycksele MK Klass 4 Grupp E VW 1:15,59 15,59 0,58
1     Golf 2  
 
42 44 Emmy Berglund Piteå MS Ry N1 StdRybil Rc Klass 2150 PRO 2000 SuperCar/Light Juniorklass VW 1:17,42 17,42 1,83
1   Leif Burman Älvsbyns MS   Golf GTI  
 
43 24 Robin Östfalk Örnsköldsviks MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:18,58 18,58 9,66 1,16
9     244  
 
44 27 Bengt Sundberg Timrå MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:19,85 19,85 10,93 1,27
10   Eva Sundberg   940  
 
45 28 Maja Rönnkvist Vännäs MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:23,52 23,52 14,60 3,67
11     244  
 
46 29 Kurt Ahlström NMS Boden Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:26,30 26,30 17,38 2,78
12     244  
 
47 26 Alf Lundin Jämtlands MK Klass 3 VOC Mekonomen Rally Volvo 1:27,73 27,73 18,81 1,43
13   Esbjörn Loo Åsele MS   242