2016-10-08
Årjängs Sprinten
Official final
On SS1
63 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 106 Andreas Thelaus Karlstad MC Bil 2 WD Opel 1:20,4
1   Nathalie Holm Karlstad MC Bil   Corsa B  
 
1 52 Kenneth Olsson Hällefors MK 2 WD Ford 1:20,4
1   Lars-Olof Johansson   Escort Mk2  
Entrant: Kjellbergs AB
 
3 105 Martin Norenby Dals MK 2 WD Volvo 1:21,5 1,1 1,1 1,1
3   Bertil Karlsson   940  
 
4 26 Stefan Åhsberg MK Team Westom Klass 9 H2 & I -81 Saab 1:23,5 3,1 2,0
1   Rebecka Rand Årjängs MK   99 EMS  
 
5 29 Lars-Ove Olsson Forshaga MC Klass 9 H2 & I -81 Opel 1:23,7 3,3 0,2 0,2
2     Ascona B  
 
6 31 Per-Erik Sköldin SMK Vingåker Klass 9 H2 & I -81 Volvo 1:23,8 3,4 0,3 0,1
3   Kristina Sköldin SMK Vingåker   244  
 
6 45 Sven Hansen Karlstad MC Bil 2 WD Volvo 1:23,8 3,4 3,4
4   Anders Ward Karlstad MC Bil   242  
 
8 43 Dennis Olsson Hällefors MK 2 WD Ford 1:24,1 3,7 3,7 0,3
5   Lola Olsson Hällefors MK   Escort RS 2000  
Entrant: Kjellbergs AB
 
9 50 Stefan Ryberg Forshaga MC 2 WD Volvo 1:24,9 4,5 4,5 0,8
6   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   940  
 
10 53 Tommy Nilsson Karlstad MC Bil 2 WD Ford 1:25,1 4,7 4,7 0,2
7   Per Jansson   Escort  
 
11 49 Knut Boberg KNA Oslo 2 WD VW 1:25,3 4,9 4,9 0,2
8     Golf  
 
12 51 Lasse Ekström MK Ratten 2 WD Volvo 1:25,5 5,1 5,1 0,2
9   Ola Karlsson   940  
 
13 40 Gustav Johansson Fryksdalens MK 2 WD Volvo 1:25,7 5,3 5,3 0,2
10   Christopher Johansson   242  
 
13 44 Pontus Jardstedt Kullings MS 2 WD Volvo 1:25,7 5,3 5,3
10   Jörgen Olsson   940  
 
13 8 Bo Axelsson Dals MK Klass 8 H1 -75 Ford 1:25,7 5,3
1     Escort  
 
16 28 Bosse Sundin Dals MK Klass 9 H2 & I -81 BMW 1:25,9 5,5 0,2
4     M3  
 
17 27 Hasse Alamaa Munkfors MC Klass 9 H2 & I -81 Saab 1:26,1 5,7 2,6 0,2
5   Peter Björlin   99  
 
18 30 Göran Fredriksson MK Ratten Klass 9 H2 & I -81 Volvo 1:26,5 6,1 3,0 0,4
6   Ulf Håkansson MK Team Westom   242 Turbo  
 
19 46 Mattias Sundberg Munkfors MC 2 WD VW 1:26,8 6,4 6,4 0,3
12     Golf  
 
20 54 Peter Fredrikson Fryksdalens MK 2 WD Volvo 1:27,1 6,7 6,7 0,3
13     142  
 
21 47 Rolf Andersson Laxå MK 2 WD Volvo 1:27,3 6,9 6,9 0,2
14     940  
 
21 33 Mikael Daggert Karlstad MC Bil 2 WD Volvo 1:27,3 6,9 6,9
14   Anna Lomarker   240  
 
21 41 Patrik Fredriksson Munkfors MC 2 WD Volvo 1:27,3 6,9 6,9
14   Linus Thorsson MK Ratten   240  
 
21 101 Gunnar Bäck MK Team Westom 2 WD Toyota 1:27,3 6,9 6,9
14   Sofia Bäck MK Team Westom   Starlet  
 
21 19 Jonas Larsson SMK Vingåker Klass 8 H1 -75 Volvo 1:27,3 6,9 1,6
2   Mikael Larsson SMK Vingåker   142  
 
26 34 Henrik Ågren Säffle MC 2 WD Volvo 1:27,5 7,1 7,1 0,2
18   Frank Ågren Säffle MC   242  
 
27 9 Janne Blom Finspångs MS Klass 5 F 1600cc- -65 Volvo 1:27,7 7,3 0,2
1   Åke Blom   PV  
 
28 14 Ronny Hedström Likenäs MK Klass 8 H1 -75 Opel 1:28,5 8,1 2,8 0,8
3   Stina Hedström Likenäs MK   Ascona A  
Entrant: Söderqvist Engineering
 
29 17 Morgan Björn Munkfors MC Klass 8 H1 -75 Saab 1:28,8 8,4 3,1 0,3
4   Anders Ekström Munkfors MC   V4  
 
30 39 Jörgen Nykvist MK Ratten 2 WD Volvo 1:29,6 9,2 9,2 0,8
19   Ida Bood MK Ratten   940  
 
31 22 Michael Nilsson Kils MK Bil Klass 9 H2 & I -81 Opel 1:29,8 9,4 0,2
7   Anette Nilsson Kils MK Bil   Ascona B  
 
31 48 Tommy Möller Säffle MC 2 WD Volvo 1:29,8 9,4 9,4
20     240  
 
33 18 Roland Karlsson Nora MK Klass 8 H1 -75 Volvo 1:29,9 9,5 4,2 0,1
5   Birgitta Strohmaier Nora MK   142  
 
34 21 Carl-Johan Nyström Fryksdalens MK Klass 8 H1 -75 Ford 1:30,3 9,9 4,6 0,4
6   Anders Gullström MK Ratten   Escort RS 2000  
Entrant: NMS Sporting
 
34 10 Stig Johansson Kils MK Bil Klass 7 G1 & G2 -71 Triumph 1:30,3 9,9
1     2,5 Pi  
 
36 59 Jan-Åke Jönsson Fryksdalens MK Regularity Volvo 1:30,4 10,0 0,1
1     142  
 
36 107 Kenneth Kristiansson SMK Eda 2 WD Volvo 1:30,4 10,0 10,0
21   Sofia Dahlborg   940  
 
38 11 Carl-Olof Hagberg Fryksdalens MK Klass 7 G1 & G2 -71 Volvo 1:30,8 10,4 0,5 0,4
2     Amazon  
 
39 2 Ola Stokka KAK Motorsport Klass 1 E -61 Volvo 1:31,8 11,4 1,0
1   Lars Stokka KAK Motorsport   544  
 
39 32 Hugo Johansson Bengtsfors MC 2 WD Opel 1:31,8 11,4 11,4
22   Tommy Svensson Bengtsfors MC   Corsa  
 
41 24 Jukka Kovalainen Säffle MC Klass 9 H2 & I -81 Opel 1:32,0 11,6 8,5 0,2
8   Klas Vestberg Säffle MC   Kadett  
 
42 20 Ola Tholén MK Team Westom Klass 8 H1 -75 Saab 1:32,5 12,1 6,8 0,5
7     V4  
 
43 3 Hans Åke Söderqvist Norbergs MK Klass 3 F -1300cc -65 BMC 1:32,6 12,2 0,1
1     Cooper S  
Entrant: Södderqvist Engineering
 
44 12 Ingmar Andersson Årjängs MK Klass 8 H1 -75 Saab 96 1:33,2 12,8 7,5 0,6
8   Morgan Olsson Årjängs M K   V4  
 
45 15 Bernt Bengtsson SMK Trollhättan Klass 8 H1 -75 Saab 1:33,8 13,4 8,1 0,6
9   Bengt Lindqvist SMK Trollhättan   V4  
 
46 38 Börje Hermansson Årjängs MK 2 WD Volvo 1:33,9 13,5 13,5 0,1
23   Ann-Britt Olsson Årjängs MK   740  
Entrant: Hermansson Grävv AB
 
47 5 Anders Eriksson MK Team Westom Klass 5 F 1600cc- -65 Volvo 1:34,0 13,6 6,3 0,1
2   Anette Broström MK Team Westom   Amazon  
 
48 23 Roy Karlsson MK Trophy Klass 9 H2 & I -81 VW 1:34,8 14,4 11,3 0,8
9   Anders Linderoth Stms   Golf 1  
 
49 36 Tore Buer Dals MK 2 WD Volvo 1:35,2 14,8 14,8 0,4
24   Martin Buer Dals MK   240  
 
50 4 Lasse Jägerström Stenungsunds MS Klass 5 F 1600cc- -65 Volvo 1:36,2 15,8 8,5 1,0
3   Margaretha Jägerström Stenungsunds MS   Amazon  
Entrant: MA-Motorsport Nr:1 Racing Store
 
51 42 Sven-Erik Ohlsson MK Team Westom 2 WD Volvo 1:36,3 15,9 15,9 0,1
25   Emil Ohlsson MK Team Westom   940  
 
52 103 Lennart Andersson Ludvika MS Klass 3 F -1300cc -65 Renault 1:37,1 16,7 4,5 0,8
2   Margareta Andersson Ludvika MS   Gordini  
 
53 16 Ulf Löfgren SMK Eda Klass 8 H1 -75 Saab 1:37,3 16,9 11,6 0,2
10   Patrik Larsson SMK Eda   96 V4  
 
53 35 Mathias Berg MK Team Westom 2 WD Volvo 1:37,3 16,9 16,9
26   Wilma Berg MK Team Westom   244  
 
55 58 Ove Andersson Dals MK Regularity Saab 1:39,2 18,8 8,8 1,9
2     V4  
 
55 6 Björn Andersson Kullings MS Klass 5 F 1600cc- -65 Volvo 1:39,2 18,8 11,5
4   Carina Modig Kullings MS   Amazon  
 
57 13 Leif Eric Granlund Årjäng Klass 8 H1 -75 VW 1:39,8 19,4 14,1 0,6
11     1303 S  
 
57 57 Jan Persson Årjängs MK Regularity Opel 1:39,8 19,4 9,4
3     Ascona A  
 
59 104 Christer Johansson Bengtsfors MC Regularity Volvo 1:40,8 20,4 10,4 1,0
4     PV  
 
60 102 Jan Karlsson MK Team Westom Klass 3 F -1300cc -65 Saab 1:44,4 24,0 11,8 3,6
3     96  
 
61 56 Lennart Nielsen Kils MK Bil Regularity Ford 1:46,3 25,9 15,9 1,9
5   Annika Nielsen Fryksdalens MK   Taunus 20m RS  
 
62 55 Henrik Enner Likenäs MK 2 WD VW 1:50,2 29,8 29,8 3,9
27     Golf  
 
63 1 Bo Rönnbäck Östernärke RMC Klass 1 E -61 Ford 10:00,0 8:39,6 8:09,8
2   Gert Svensson Östernärke RMC   Starliner