2016-10-15
Siljasvängen
Official final
On SS 4
38 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 51 Tomas Bergman SMK Hälsinge ABC-förare 4WD Mitsubishi 2:44,8
1   Tommy Norgren SMK Hälsinge   Evo 6  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
2 50 Jocke Halvarsson Ljusdals MS ABC-förare 4WD Mitsubishi 2:47,1 2,3 2,3 2,3
2   Henrik Hamberg Mora MK   Evo 7  
Entrant: Runes Last & Schakt
 
3 48 Jari Liiten SMK Hälsinge A-förare 2WD Ford 2:53,6 8,8 6,5
1   Emil Eklund Gestrike RT   Fiesta R2  
 
4 45 Fredrik Borg SMK Hälsinge B-förare 2WD Volvo 2:54,8 10,0 1,2
1   Mats Jönsson SMK Hälsinge   242  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
5 49 Mattias Hägg SMK Hälsinge A-förare 2WD Toyota 2:57,2 12,4 3,6 2,4
2   Emma Hägg SMK Hälsinge   Corolla 16v  
Entrant: Häggs Bildemontering AB
 
6 38 Mats Zetterman Ljusdals MS B-förare 2WD Ford 2:58,9 14,1 4,1 1,7
2   Robert Bergvik Ljusdals MS   Fiesta ST  
 
7 42 Joel Persson Ilsbo MK B-förare 2WD Volvo 3:00,6 15,8 5,8 1,7
3   Lars Fredin Ilsbo MK   240  
 
7 44 Henrik Palm Ilsbo MK B-förare 2WD Opel 3:00,6 15,8 5,8
3   Elin Nilsson SMK Hälsinge   Kadett  
 
9 29 Tony Jansson Almunge MK Appendix K + (Grupp H t.o.m. 1974) Ford 3:01,6 16,8 1,0
1   Sussi Andersson Rasbo MK   Escort RS 2000  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
10 43 Magnus Proos Härjedalens AK B-förare 2WD Saab 3:02,4 17,6 7,6 0,8
5   Malte Proos Härjedalens AK   9-3  
Entrant: Mobergs Glas Sveg
 
11 23 Dag Lundqvist Sandvikens MK AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:03,4 18,6 1,0
1   Hans Olov Andersson Sandvikens MK   940  
Entrant: Team Lumek Motorsport
 
12 25 Jonas Edlund Ilsbo MK AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:03,5 18,7 0,1 0,1
2   Sara Strömberg Ilsbo MK   244  
 
13 20 Håkan Nilsson Timrå MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:03,9 19,1 0,4
1   Sune Edblad Ragundadalens RC   240  
Entrant: Granlöf's Bygg & Kakel AB
 
14 41 Hasse Pettersen SMK Märsta B-förare 2WD BMW 3:04,7 19,9 9,9 0,8
6   Joakim Pettersen SMK Märsta   325  
 
15 19 Lina Björklund Sandvikens MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:04,9 20,1 1,0 0,2
2   Janne Lars-Pers Hedesunda MK   940  
 
16 16 Johannes Joons Skutskärs MS AB-förare Grupp E Toyota 3:07,1 22,3 2,2
1   Rebecca Engvall Skutskärs MS   Corolla  
Entrant: Team RallyShop.se
 
16 35 Markus Andersson SMK Hälsinge C-förare 2WD VW 3:07,1 22,3
1   Madelene Mattsson SMK Hälsinge   Golf 1800  
 
18 34 Rune Grafström Örnsköldsviks RK C-förare 2WD Renault 3:08,3 23,5 1,2 1,2
2   Hans Roland Sundström Örnsköldsviks RK   Clio  
 
19 22 Magnus Westman SMK Hälsinge C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:08,9 24,1 5,0 0,6
3   Michael Andersson SMK Hälsinge   242  
 
20 24 Fredrik Nordin Härnösands MK AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:09,7 24,9 6,3 0,8
3   Kevin Forsberg Härnösands MK   940  
 
20 15 Erika Söderman Mora MK AB-förare Grupp E Opel 3:09,7 24,9 2,6
2   Michelle Söderman Mora MK   Astra  
 
22 1 Filip Borg SMK Hälsinge Ungdomsrally Volvo 3:11,0 26,2 1,3
1   Sven-Olov Borg SMK Hälsinge   940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
23 5 Magnus Hansson SMK Dala Falun C-förare Grupp E VW 3:14,7 29,9 3,7
1   Niklas Sanfridsson SMK Dala Falun   Golf  
 
24 32 Patrik Carlen SMK Märsta C-förare 2WD Opel 3:15,6 30,8 8,5 0,9
3   Jan Lindholm SMK Märsta   Ascona B  
 
25 9 Jessica Persson Hede MK C-förare Grupp E VW 3:15,7 30,9 1,0 0,1
2   Annsofi Wikström Ljusdals MS   Golf  
Entrant: HP Motor Mekonomen Bilverkstad
 
26 10 Tobias Nilsson SMK Hälsinge C-förare Grupp E VW 3:16,3 31,5 1,6 0,6
3   Lennart Nilsson SMK Hälsinge   Golf 2  
 
27 13 Fredrik Basth SMK Hälsinge AB-förare Grupp E VW 3:18,1 33,3 11,0 1,8
3   Jani Rantala SMK Hälsinge   Golf 4  
Entrant: Team Välsta
 
28 2 Pontus Hoff Jämtland MK Ungdomsrally VW 3:18,2 33,4 7,2 0,1
2   Dan Hoff Jämtland MK   Golf Mk2  
 
29 39 Mikael Persson SMK Sundsvall B-förare 2WD Opel 3:25,9 41,1 31,1 7,7
7   Glenn Holmgren SMK Sundsvall   Ascona B  
 
30 27 Per Fagerström SMK Hälsinge Appendix K + (Grupp H t.o.m. 1974) Volvo 3:27,4 42,6 25,8 1,5
2   Hans Abrahamsson SMK Hälsinge   142  
 
31 30 Peter Westerberg Sandvikens MK C-förare 2WD Opel 3:31,4 46,6 24,3 4,0
4   Mikael Coyet Sandvikens MK   Kadett  
 
32 201 Andreas Åsblom Järbo MK C-förare 2WD Volvo 3:33,1 48,3 26,0 1,7
5   Karl Lias Järbo MK   240  
 
33 8 Emelie Mattsson Sandvikens MK C-förare Grupp E Opel 3:33,6 48,8 18,9 0,5
4   Håkan Mattsson Sandvikens MK   Astra  
 
34 7 Anders Bohjort Sandvikens MK C-förare Grupp E Opel 3:34,5 49,7 19,8 0,9
5   Rolf Wallberg Skutskärs MS   Ascona  
 
35 28 Tommy Sjödin SHRA Sundsvall Appendix K + (Grupp H t.o.m. 1974) Volvo 3:34,7 49,9 33,1 0,2
3   Otto Jagebo SMK Sundsvall   PV  
 
36 4 Lars-Olov Sundquist Ljusdals MS C-förare Grupp E Saab 3:39,2 54,4 24,5 4,5
6   Henrik Hansen Ljusdals MS   99  
 
37 17 Bengt Sundberg Timrå MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:43,5 58,7 39,6 4,3
4   Eva Sundberg Timrå MK   940  
 
38 26 Åke Berglin SMK Hälsinge Appendix K + (Grupp H t.o.m. 1974) Opel 4:03,4 1:18,6 1:01,8 19,9
4   Lars Selin SMK Hälsinge   Ascona A