2016-10-15
Siljasvängen
Official final
On SS 2
43 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 51 Tomas Bergman SMK Hälsinge ABC-förare 4WD Mitsubishi 2:39,4
1   Tommy Norgren SMK Hälsinge   Evo 6  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
2 48 Jari Liiten SMK Hälsinge A-förare 2WD Ford 2:46,3 6,9 6,9
1   Emil Eklund Gestrike RT   Fiesta R2  
 
3 50 Jocke Halvarsson Ljusdals MS ABC-förare 4WD Mitsubishi 2:47,0 7,6 7,6 0,7
2   Henrik Hamberg Mora MK   Evo 7  
Entrant: Runes Last & Schakt
 
4 45 Fredrik Borg SMK Hälsinge B-förare 2WD Volvo 2:52,6 13,2 5,6
1   Mats Jönsson SMK Hälsinge   242  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
5 49 Mattias Hägg SMK Hälsinge A-förare 2WD Toyota 2:57,6 18,2 11,3 5,0
2   Emma Hägg SMK Hälsinge   Corolla 16v  
Entrant: Häggs Bildemontering AB
 
6 29 Tony Jansson Almunge MK Appendix K + (Grupp H t.o.m. 1974) Ford 2:58,8 19,4 1,2
1   Sussi Andersson Rasbo MK   Escort RS 2000  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
7 38 Mats Zetterman Ljusdals MS B-förare 2WD Ford 2:59,2 19,8 6,6 0,4
2   Robert Bergvik Ljusdals MS   Fiesta ST  
 
8 43 Magnus Proos Härjedalens AK B-förare 2WD Saab 2:59,7 20,3 7,1 0,5
3   Malte Proos Härjedalens AK   9-3  
Entrant: Mobergs Glas Sveg
 
9 42 Joel Persson Ilsbo MK B-förare 2WD Volvo 3:00,3 20,9 7,7 0,6
4   Lars Fredin Ilsbo MK   240  
 
10 47 Bo Almgren Mälaröarnas MK A-förare 2WD VW 3:00,4 21,0 0,1
3   Mattias Svedberg Bollnäs MK   Golf 16v  
 
11 25 Jonas Edlund Ilsbo MK AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:01,6 22,2 1,2
1   Sara Strömberg Ilsbo MK   244  
 
12 46 Mats Lindström Almunge MK A-förare 2WD Ford 3:01,7 22,3 0,1
4   Simon Lindström Almunge MK   Escort Mk2  
Entrant: A.R.C MOTORSPORT
 
13 20 Håkan Nilsson Timrå MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:01,9 22,5 0,2
1   Sune Edblad Ragundadalens RC   240  
Entrant: Granlöf's Bygg & Kakel AB
 
14 44 Henrik Palm Ilsbo MK B-förare 2WD Opel 3:04,2 24,8 11,6 2,3
5   Elin Nilsson SMK Hälsinge   Kadett  
 
15 35 Markus Andersson SMK Hälsinge C-förare 2WD VW 3:06,0 26,6 1,8
1   Madelene Mattsson SMK Hälsinge   Golf 1800  
 
16 19 Lina Björklund Sandvikens MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:06,3 26,9 4,4 0,3
2   Janne Lars-Pers Hedesunda MK   940  
 
17 41 Hasse Pettersen SMK Märsta B-förare 2WD BMW 3:06,4 27,0 13,8 0,1
6   Joakim Pettersen SMK Märsta   325  
 
18 23 Dag Lundqvist Sandvikens MK AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:06,6 27,2 5,0 0,2
2   Hans Olov Andersson Sandvikens MK   940  
Entrant: Team Lumek Motorsport
 
19 34 Rune Grafström Örnsköldsviks RK C-förare 2WD Renault 3:07,0 27,6 1,0 0,4
2   Hans Roland Sundström Örnsköldsviks RK   Clio  
 
20 24 Fredrik Nordin Härnösands MK AB-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:07,2 27,8 5,6 0,2
3   Kevin Forsberg Härnösands MK   940  
 
21 16 Johannes Joons Skutskärs MS AB-förare Grupp E Toyota 3:07,5 28,1 0,3
1   Rebecca Engvall Skutskärs MS   Corolla  
Entrant: Team RallyShop.se
 
22 22 Magnus Westman SMK Hälsinge C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:09,2 29,8 7,3 1,7
3   Michael Andersson SMK Hälsinge   242  
 
23 15 Erika Söderman Mora MK AB-förare Grupp E Opel 3:09,3 29,9 1,8 0,1
2   Michelle Söderman Mora MK   Astra  
 
24 1 Filip Borg SMK Hälsinge Ungdomsrally Volvo 3:10,6 31,2 1,3
1   Sven-Olov Borg SMK Hälsinge   940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
25 5 Magnus Hansson SMK Dala Falun C-förare Grupp E VW 3:11,4 32,0 0,8
1   Niklas Sanfridsson SMK Dala Falun   Golf  
 
26 32 Patrik Carlen SMK Märsta C-förare 2WD Opel 3:14,8 35,4 8,8 3,4
3   Jan Lindholm SMK Märsta   Ascona B  
 
27 13 Fredrik Basth SMK Hälsinge AB-förare Grupp E VW 3:16,8 37,4 9,3 2,0
3   Jani Rantala SMK Hälsinge   Golf 4  
Entrant: Team Välsta
 
28 2 Pontus Hoff Jämtland MK Ungdomsrally VW 3:17,3 37,9 6,7 0,5
2   Dan Hoff Jämtland MK   Golf Mk2  
 
29 39 Mikael Persson SMK Sundsvall B-förare 2WD Opel 3:18,4 39,0 25,8 1,1
7   Glenn Holmgren SMK Sundsvall   Ascona B  
 
30 9 Jessica Persson Hede MK C-förare Grupp E VW 3:20,8 41,4 9,4 2,4
2   Annsofi Wikström Ljusdals MS   Golf  
Entrant: HP Motor Mekonomen Bilverkstad
 
30 10 Tobias Nilsson SMK Hälsinge C-förare Grupp E VW 3:20,8 41,4 9,4
2   Lennart Nilsson SMK Hälsinge   Golf 2  
 
32 201 Andreas Åsblom Järbo MK C-förare 2WD Volvo 3:25,6 46,2 19,6 4,8
4   Karl Lias Järbo MK   240  
 
32 27 Per Fagerström SMK Hälsinge Appendix K + (Grupp H t.o.m. 1974) Volvo 3:25,6 46,2 26,8
2   Hans Abrahamsson SMK Hälsinge   142  
 
34 30 Peter Westerberg Sandvikens MK C-förare 2WD Opel 3:27,3 47,9 21,3 1,7
5   Mikael Coyet Sandvikens MK   Kadett  
 
35 12 Håkan Borgh Strängnäs AMS AB-förare Grupp E Opel 3:31,2 51,8 3,9
4   Lennart Fyhr Hede MK   Astra  
 
36 28 Tommy Sjödin SHRA Sundsvall Appendix K + (Grupp H t.o.m. 1974) Volvo 3:33,3 53,9 34,5 2,1
3   Otto Jagebo SMK Sundsvall   PV  
 
37 7 Anders Bohjort Sandvikens MK C-förare Grupp E Opel 3:37,7 58,3 26,3 4,4
4   Rolf Wallberg Skutskärs MS   Ascona  
 
38 8 Emelie Mattsson Sandvikens MK C-förare Grupp E Opel 3:37,8 58,4 26,4 0,1
5   Håkan Mattsson Sandvikens MK   Astra  
 
39 26 Åke Berglin SMK Hälsinge Appendix K + (Grupp H t.o.m. 1974) Opel 3:39,1 59,7 40,3 1,3
4   Lars Selin SMK Hälsinge   Ascona A  
 
40 17 Bengt Sundberg Timrå MK C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Ekonomi Volvo 3:39,7 1:00,3 37,8 0,6
4   Eva Sundberg Timrå MK   940  
 
41 4 Lars-Olov Sundquist Ljusdals MS C-förare Grupp E Saab 3:42,8 1:03,4 31,4 3,1
6   Henrik Hansen Ljusdals MS   99  
 
42 3 Julia Nässelqvist-Wikström Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 3:46,7 1:07,3 3,9
7   Agnes Larspers Hedesunda MK   Golf 1  
 
43 40 Tim Joons Skutskärs MS B-förare 2WD BMW 21:37,8 18:58,4 17:51,1
8   Alexandra Grönberg Skutskärs MS   325