Svenska English
Raceconsulting
2016-01-30 Härjedalsbrickan Official final
After SS 1
65 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 61 Martin Berglund SMK Gävle 4WD Mitsubishi 7:31,6
1   Joakim Gevert Fryksdalens MK   Mirage R5  
 
2 63 Tomas Bergman SMK Hälsinge 4WD Mitsubishi 7:43,2 11,6 11,6 11,6
2   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   Evo 6  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
3 64 Jocke Halvarsson Ljusdals MS 4WD Mitsubishi 8:03,9 32,3 32,3 20,7
3   Patrik Åkerman Ljusdals MS   Evo 7  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
4 32 Niklas Nilsson Jämtlands MK Rally Klassiker klass 9: 1976-81 Volvo 8:07,2 35,6 3,3
1   David Ahusiander Jämtlands MK   242  
 
5 54 Fredrik Borg SMK Hälsinge B-förare 2WD Volvo 8:10,3 38,7 3,1
1   Mats Jönsson SMK Hälsinge   242  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
6 60 Mattias Hägg SMK Hälsinge A-förare 2WD Toyota 8:10,7 39,1 0,4
1   Morgan Olsson SMK Hälsinge   Corolla 16v  
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
 
7 33 Mikael Wisti Fagersta MK Rally Klassiker klass 9: 1976-81 Volvo 8:11,2 39,6 4,0 0,5
2   Jan Skoglund MSK Hammaren   240  
 
8 47 Oskar Brorsson Jämtlands MK C-förare 2WD VW 8:12,2 40,6 1,0
1   Anton Brorsson Jämtlands MK   Golf  
 
9 34 Arne Bäckström Haninge MK Rally Klassiker klass 9: 1976-81 Ford 8:14,1 42,5 6,9 1,9
3   Björn Wessel Karlstad Motor Club-bil   Escort BDG  
 
10 53 Magnus Proos Härjedalens AK B-förare 2WD Saab 8:20,4 48,8 10,1 6,3
2   Christer Ericsson Härjedalens AK   9-3  
Entrant: Mobergs Glas
 
11 56 Bo Almgren Mälaröarnas MK A-förare 2WD VW 8:22,1 50,5 11,4 1,7
2   Mattias Svedberg Bollnäs MK   Golf 16v  
 
12 27 Tony Jansson Almunge MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Ford 8:23,1 51,5 1,0
1   Sussi Andersson Rasbo MK   Escort RS 2000  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
13 59 Johannes Joons Skutskärs MS A-förare 2WD Honda 8:25,9 54,3 15,2 2,8
3   Sara Encrantz Skutskärs MS   Civic Type-R  
Entrant: Team RallyShop.se
 
14 50 Jonas Bodin Grödinge MK B-förare 2WD Citroen 8:28,5 56,9 18,2 2,6
3   Björn Norman Grödinge MK   C2 R2  
 
15 62 Lennart Olsson SMK Sundsvall 4WD Mitsubishi 8:29,7 58,1 58,1 1,2
4   Tommy Proos Härjedalens AK   Lancer  
Entrant: Mobergs Glas
 
16 57 Håkan Tagesson Nybro AC A-förare 2WD Volvo 8:29,8 58,2 19,1 0,1
4   Henrik Tagesson Nybro AC   242  
 
17 201 Mats Moberg Östergyllen RC A-förare 2WD Opel 8:31,1 59,5 20,4 1,3
5   Torbjörn Olofsson Östergyllen RC   Ascona B  
 
18 48 Anders Hedström SMK Hälsinge B-förare 2WD Citroen 8:34,4 1:02,8 24,1 3,3
4   Mikael Lindh SMK Hälsinge   Xsara Coupé  
 
19 44 Pär Pålsson Jämtlands MK AB-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 8:35,6 1:04,0 1,2
1   Kristina Blom Jämtlands MK   940  
 
20 25 Christoffer Storäng Rasbo MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Ford 8:37,5 1:05,9 14,4 1,9
2   Pelle Christensen Rasbo MK   Escort  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
21 43 Dan Hoff Jämtlands MK AB-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi VW 8:39,9 1:08,3 4,3 2,4
2   Pontus Hoff Jämtlands MK   Golf II GTI  
 
22 26 Göran Westerman Rasbo MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Opel 8:42,1 1:10,5 19,0 2,2
3   Niklas Westerman Rasbo MK   Ascona  
 
23 49 Andreas Bolin Sandvikens MK B-förare 2WD VW 8:42,7 1:11,1 32,4 0,6
5   Malin Thydin Sandvikens MK   Golf 2 16v  
 
24 41 Jonas Wallin Krokoms MK C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi VW 8:45,1 1:13,5 2,4
1   Fredrik Tinnsten Krokoms MK   Golf GTI  
 
25 29 Göran Waller Hedesunda MK Rally Klassiker klass 9: 1976-81 VW 8:46,4 1:14,8 39,2 1,3
4   Pontus Eriksson Club Tierp Motorpark   Golf  
 
26 24 Sören Olsson Films MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Toyota 8:47,7 1:16,1 24,6 1,3
4   Conny Lindvall Films MK   Celica  
 
27 21 Christer Adolfsson Haninge MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Opel 8:47,8 1:16,2 24,7 0,1
5   Håkan Holm Vallentuna MK   Ascona A  
Entrant: Hoffsten Motor AB
 
28 51 Tomas Lindeqvist Haninge MK B-förare 2WD Volvo 8:49,5 1:17,9 39,2 1,7
6   Staffan Adengård Skepptuna MK   940  
Entrant: Avjämningsteknik
 
29 30 Magnus Lagerstam Kullings MS Rally Klassiker klass 9: 1976-81 Volvo 8:50,3 1:18,7 43,1 0,8
5   Tim Lagerstam Kullings MS   242  
 
30 22 Kenneth Kilheim Jämtlands MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Volvo 8:53,2 1:21,6 30,1 2,9
6   Robert Karlsson Jämtlands MK   142  
 
31 45 Tim Joons Skutskärs MS AB-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 8:55,8 1:24,2 20,2 2,6
3   Anton Berlin Skutskärs MS   940  
 
32 31 Peter Lindblad Sigtuna RC Rally Klassiker klass 9: 1976-81 Opel 8:57,2 1:25,6 50,0 1,4
6   Tomas Karlsson SMK Märsta   Ascona B  
 
33 20 Erik Uppsäll Sigtuna RC Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Saab 9:00,1 1:28,5 37,0 2,9
7   Sören Dahlin Huddinge MK   96 V4  
 
34 23 Henrik Boivie Almunge MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Ford 9:02,9 1:31,3 39,8 2,8
8   Micael Björklund Rasbo MK   Escort RS 2000  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
35 16 Janne Blom Finspångs MS Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 9:09,8 1:38,2 6,9
1   Marit Kuhmunen Blom Offerdals MK   PV  
 
36 46 Peter Schylberg Härjedalens AK C-förare 2WD Opel 9:10,5 1:38,9 58,3 0,7
2   Håkan Eriksson Härjedalens AK   Ascona B  
 
37 6 Leif B. Andersson Rallyklassikerna Rally Klassiker klass 4: 1300-1600cc 1962-65 Ford 9:12,8 1:41,2 2,3
1   Bengt Lank Fagersta MK   Cortina GT  
 
38 37 Sven-Erik Söderman Mora MK C-förare Grupp E Opel 9:21,5 1:49,9 8,7
1   Erika Söderman Mora MK   Ascona B  
 
39 39 Magnus Westman SMK Hälsinge C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 9:25,9 1:54,3 40,8 4,4
2   Micke Andersson SMK Hälsinge   242  
 
40 11 Per Göransson Almunge MK Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Ford 9:26,8 1:55,2 17,0 0,9
2   Jan Nilsson Kolsva MS   Falcon  
 
41 15 Per-Henrik Hedberg SMK Söderhamn Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 9:28,8 1:57,2 19,0 2,0
3   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   Amazon  
 
42 19 Sture Persson Jämtlands MK Rally Klassiker klass 8: 1972-75 Saab 96 9:29,7 1:58,1 1:06,6 0,9
9   Jonas Hasselskog Jämtlands MK   V4  
 
43 38 Karl Erik Jonasson Krokoms MK C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 9:31,3 1:59,7 46,2 1,6
3   Alf Jonsson Jämtlands MK   940  
 
44 10 Dennis Lindholm Värmdö BK Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 9:33,9 2:02,3 24,1 2,6
4   Mario Fincken Värmdö BK   Amazon 122S  
 
45 66 Filip Borg SMK Hälsinge Ungdomsrally Volvo 9:35,5 2:03,9 1,6
1   Sven-Olov Borg SMK Hälsinge   940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
46 12 Stig Blomqvist SMK Örebro Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Ford 9:35,7 2:04,1 25,9 0,2
5   Robert Jacobsson Kolsva MS   Falcon  
 
47 40 Roland Ohlson Föllinge MK C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 9:37,0 2:05,4 51,9 1,3
4   Pål Jonsson Föllinge MK   240  
 
48 14 Sven Olof Jägerstedt SMK Södermanland Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 9:38,1 2:06,5 28,3 1,1
6   Stefan Ekberg SMK Södermanland   Amazon  
Entrant: CARFIX RALLY TEAM
 
49 42 Karl Swing Bollnäs MK C-förare Grupp F + VOC + Grupp N 0-1400cc + Ekonomi Volvo 9:38,3 2:06,7 53,2 0,2
5   Ola Swing Bollnäs MK   242  
 
49 3 Kenneth Waltersson Anderstorp RC Rally Klassiker klass 4: 1300-1600cc 1962-65 Ford 9:38,3 2:06,7 25,5
2   Torbjörn Strömsnes Anderstorp RC   Lotus Cortina  
 
51 9 Rolf Norlin MSK Hammaren Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 9:39,4 2:07,8 29,6 1,1
7   Kai Rantanen Enköpings MK   Amazon  
Entrant: Bajskir Hästar Hammarbygård
 
52 5 Stefan Pettersson Rasbo MK Rally Klassiker klass 4: 1300-1600cc 1962-65 Ford 9:40,7 2:09,1 27,9 1,3
3   Sören Westerman Almunge MK   Cortina GT  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
53 202 Robin Granfors Eskilstuna MK C-förare Grupp E VW 9:41,5 2:09,9 20,0 0,8
2   Andreas Nilsson Eskilstuna MK   Golf 3  
 
54 13 Nils Bergquist Västerås MS Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 9:48,0 2:16,4 38,2 6,5
8   Ola Eklund   Amazon  
Entrant: Carfix Rallyteam
 
55 17 Per Fagerström SMK Hälsinge Rally Klassiker klass 7: 1966-71 Volvo 9:48,6 2:17,0 0,6
1   Tommy Andersson SMK Hälsinge   142 GT  
 
56 8 Alf Öberg Västerås MS Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Volvo 9:58,5 2:26,9 48,7 9,9
9   Göran Liljeros Västerås MS   Amazon 122S  
Entrant: CAR FIX Rally Team
 
57 55 Tommy Sjödin SHRA Sundsvall A-förare 2WD Volvo 10:06,0 2:34,4 1:55,3 7,5
6   Mikael Persson SMK Sundsvall   PV  
 
58 52 Anton Eriksson SMK Sundsvall B-förare 2WD Peugeot 10:06,1 2:34,5 1:55,8 0,1
7   Henrik Hedström SMK Sundsvall   208  
 
59 35 Jessica Persson Hede MK C-förare Grupp E Mazda 10:21,3 2:49,7 59,8 15,2
3   Ann Sofie Wikström Ljusdals MS   323  
Entrant: HP-Motor Mekonomen Bilverkstad
 
60 36 Anders Bohjort Sandvikens MK C-förare Grupp E Opel 10:25,2 2:53,6 1:03,7 3,9
4   Rolf Wallberg Skutskärs MS   Ascona B  
 
61 7 Bo Rönnbäck Östernärkes RMC Rally Klassiker klass 5: 1600cc- 1962-65 Ford 10:30,7 2:59,1 1:20,9 5,5
10   Gert Svensson   Falcon  
 
62 2 Hans-Åke Söderqvist Norbergs MC Rally Klassiker klass 3: -1300cc 1962-65 BMC 10:53,0 3:21,4 22,3
1   Göran Haag Forshaga MC   Cooper S  
 
63 1 Sten Säfström Sigtuna RC Rally Klassiker klass 3: -1300cc 1962-65 Saab 11:01,1 3:29,5 8,1 8,1
2   Jan Säfström Sigtuna RC   Monte Carlo 850  
 
64 65 Catrin Synstad Haninge MK 4WD Mitsubishi 12:08,6 4:37,0 4:37,0 1:07,5
5   Tomas Jansson Haninge MK   Lancer Evo IX  
Entrant: Mobergs Glas Sveg
 
65 18 Rolf Karlsson SMK Arboga Rally Klassiker klass 7: 1966-71 Volvo 13:09,8 5:38,2 3:21,2 1:01,2
2   Ingvar Christianson Kolsva MS   142  
Entrant: PRO Rally Team
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!