Svenska English
Rally-SM Final 2014 Raceconsulting
2014-10-02 Rally Uppsala Official final
After SS 9
78 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 36 Fredrik Åhlin Värmlands Kc Trimmat 4WD Ford 49:15,2
1   Morten Erik Abrahamsen   Fiesta R5  
Entrant: JC Raceteknik
10:44,4  4:11,1  4:53,6  4:06,8  5:31,8  1:40,5  4:00,1  3:06,0  11:00,9 
 
2 39 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 50:06,3 51,1 51,1 51,1
2   Sofie Lundmark Piteå MS   Corolla WRC  
11:11,3  4:10,7  5:04,0  4:11,1  5:30,7  1:41,7  4:04,6  3:06,9  11:05,3 
 
3 33 Jerker Axelsson SMK Trollhättan Trimmat 4WD Subaru 50:20,9 1:05,7 1:05,7 14,6
3   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza  
11:06,9  4:18,9  5:02,7  4:08,8  5:29,0  1:41,0  4:00,7  3:10,0  11:22,9 
 
4 34 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 50:37,5 1:22,3 1:22,3 16,6
4   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
11:12,0  4:21,4  5:03,7  4:13,6  5:31,9  1:42,7  4:02,1  3:09,4  11:20,7 
 
5 58 Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 51:08,5 1:53,3 31,0
1   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
11:28,1  4:18,8  5:03,4  4:09,1  5:34,0  1:45,3  4:06,0  3:11,7  11:32,1 
 
6 57 Mikael Lindqvist Östgöta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 51:21,3 2:06,1 12,8 12,8
2   Per Andersson Hässleholms MK   Evo X  
11:15,9  4:22,4  5:09,1  4:17,3  5:38,3  1:45,3  4:11,4  3:19,4  11:22,2 
 
7 35 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Skoda 51:27,5 2:12,3 2:12,3 6,2
5   Christer Johansson Flens MS   Fabia WRC  
11:25,7  4:27,7  5:08,7  4:16,1  5:32,5  1:47,8  4:10,5  3:11,4  11:27,1 
 
8 56 Joachim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 51:41,3 2:26,1 32,8 13,8
3   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
11:25,1  4:24,1  5:09,7  4:15,7  5:40,1  1:44,3  4:12,3  3:15,5  11:34,5 
 
9 40 Mats Adielsson Göteborgs MF Trimmat 4WD Mitsubishi 51:51,9 2:36,7 2:36,7 10,6
6   Peter Kurten Älvbygdens MK   Evo VII  
11:29,0  4:22,1  5:10,5  4:18,7  5:39,1  1:49,9  4:14,3  3:13,7  11:34,6 
 
10 63 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 51:53,0 2:37,8 44,5 1,1
4   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
11:24,3  4:25,1  5:11,8  4:24,2  5:45,3  1:45,6  4:09,1  3:13,1  11:34,5 
 
11 74 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 52:16,6 3:01,4 23,6
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
11:22,2  4:24,3  5:12,4  4:21,3  5:54,9  1:48,4  4:16,3  3:17,5  11:39,3 
 
12 59 Albert Friberg SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 52:18,8 3:03,6 1:10,3 2,2
5   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo IX  
11:31,7  4:29,7  5:08,9  4:22,6  5:45,6  1:46,3  4:17,7  3:18,1  11:38,2 
 
13 75 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 52:30,1 3:14,9 13,5 11,3
2   Ida Hegge Vara MK   Golf Kit Car  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
11:39,8  4:26,6  5:09,9  4:19,6  5:53,9  1:47,4  4:17,7  3:18,0  11:37,2 
 
14 66 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Citroën 52:37,2 3:22,0 20,6 7,1
3   Johan Lövgren Degerfors RC   DS3 R3t  
11:32,6  4:29,0  5:13,6  4:23,7  5:55,1  1:48,8  4:20,3  3:20,9  11:33,2 
 
15 64 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 52:38,7 3:23,5 22,1 1,5
4   Toni Sundqvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: Tractive AB
11:35,4  4:25,6  5:16,3  4:20,8  5:53,2  1:47,4  4:18,6  3:20,3  11:41,1 
 
16 79 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2WD Volvo 52:40,7 3:25,5 24,1 2,0
5   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Global Freight Solutions AB
11:30,1  4:31,2  5:14,7  4:25,7  5:51,4  1:48,3  4:16,5  3:22,3  11:40,5 
 
17 77 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 52:43,0 3:27,8 26,4 2,3
6   Jim Hjerpe Säters MK   DS3 R3  
11:36,6  4:27,9  5:13,5  4:22,1  5:53,6  1:48,9  4:19,2  3:18,7  11:42,5 
 
18 61 Anders Jonasson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 52:52,4 3:37,2 1:43,9 9,4
6   Jörgen Lindahl Wäxjö MS   Lancer Evo IX  
12:17,6  4:30,4  5:12,1  4:23,1  5:43,8  1:46,3  4:13,1  3:14,5  11:31,5 
 
19 80 Patrik Johansson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 52:59,8 3:44,6 43,2 7,4
7   Jesper Johansson Ryds MK   240  
Entrant: Team NYBE AB
11:33,0  4:26,8  5:20,8  4:26,8  5:56,1  1:51,3  4:18,7  3:21,5  11:44,8 
 
20 27 Pontus Åhman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 53:01,3 3:46,1 1,5
1   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corsa B  
11:28,3  4:30,5  5:14,8  4:30,6  5:55,7  1:48,7  4:18,1  3:23,4  11:51,2 
 
21 70 Mattias Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 53:06,1 3:50,9 4,8
1   Bo Holmstrand Kullings MS   208 R2  
11:48,3  4:32,6  5:14,8  4:22,1  5:54,5  1:45,4  4:17,2  3:22,5  11:48,7 
 
22 60 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 53:07,3 3:52,1 1:58,8 1,2
7   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
12:07,5  4:31,8  5:08,4  4:21,2  5:46,7  1:47,7  4:14,3  3:21,3  11:48,4 
 
23 67 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2WD VW 53:18,2 4:03,0 1:01,6 10,9
8   Fredrik Livh Laxå MK   Golf  
11:56,8  4:30,7  5:14,5  4:23,7  5:58,1  1:50,1  4:16,7  3:20,8  11:46,8 
 
24 68 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 53:28,4 4:13,2 22,3 10,2
2   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
Entrant: Öhlins Auto Norden
11:51,0  4:30,3  5:19,7  4:19,2  5:59,9  1:49,2  4:27,7  3:25,2  11:46,2 
 
25 32 Emil Karlsson Hällefors MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 53:41,4 4:26,2 40,1 13,0
2   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
11:40,5  4:36,4  5:24,4  4:32,8  5:57,7  1:53,6  4:20,9  3:23,0  11:52,1 
 
26 71 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 53:43,3 4:28,1 37,2 1,9
3   Jesper Elfver Värmdö MK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
11:40,3  4:36,3  5:19,0  4:28,4  6:01,5  1:51,7  4:24,3  3:21,8  12:00,0 
 
27 81 David Bellborg Ryds MK Trimmat 2WD VW 53:44,8 4:29,6 1:28,2 1,5
9   Kalle Lexe Ryds MK   Golf III KitCar  
11:40,6  4:40,3  5:16,3  4:29,3  6:03,2  1:51,1  4:24,1  3:25,1  11:54,8 
 
28 78 Lars-Olof Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Opel 53:50,1 4:34,9 1:33,5 5,3
10   Stefan Bergman Fagersta MK   Astra  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB
12:06,2  4:38,2  5:20,6  4:27,0  5:52,1  1:49,2  4:21,2  3:20,1  11:55,5 
 
29 20 Patrik Åhman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 53:57,3 4:42,1 56,0 7,2
3   Annette Åhman Almunge MK   Corsa A  
11:55,3  4:37,8  5:26,6  4:29,9  6:00,8  1:47,4  4:22,4  3:20,7  11:56,4 
 
30 51 Tommy Andersson Ydre MK Trimmat 4WD Ford 54:03,1 4:47,9 4:47,9 5,8
7   Peder Johansson MK Team Treske   WRC  
12:12,6  4:44,7  5:21,1  4:35,6  5:51,5  1:45,0  4:21,7  3:22,5  11:48,4 
 
31 69 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Skoda 54:08,5 4:53,3 1:02,4 5,4
4   Andreas Olsson Rasbo MK   Fabia  
Entrant: NERTA www.nolab.se
12:04,2  4:33,1  5:21,6  4:26,9  6:06,5  1:51,7  4:24,7  3:25,0  11:54,8 
 
32 84 Ola Axelsson Västerås MS Trimmat 2WD Volvo 54:16,2 5:01,0 1:59,6 7,7
11   Richard Svensson Storfors MK   940 Evo  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
11:52,2  4:41,7  5:23,9  4:32,1  5:57,5  1:47,5  4:26,2  3:27,0  12:08,1 
 
33 99 Kim Nilsson Skutskärs MS Trimmat 2WD VW 54:33,3 5:18,1 2:16,7 17,1
12   Lars-Olof Persson Järbo MK   Golf III  
12:03,5  5:03,4  5:19,4  4:29,5  6:01,8  1:51,8  4:23,3  3:25,8  11:54,8 
 
34 72 Mattias Ledin MK Kopparberg Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 54:35,4 5:20,2 1:29,3 2,1
5   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   Fiesta R2  
Entrant: Ledin Motorsport
11:56,9  4:37,0  5:25,4  4:31,3  6:10,5  1:47,7  4:28,9  3:27,0  12:10,7 
 
35 85 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 54:43,6 5:28,4 2:27,0 8,2
13   Lars Gustafsson Hofors MS   940  
12:07,9  4:41,0  5:26,2  4:31,4  5:58,4  1:50,4  4:28,8  3:26,9  12:12,6 
 
36 82 Johan Green Hässleholms MK Trimmat 2WD VW 54:44,6 5:29,4 2:28,0 1,0
14   Stefan Ahl Wäxjö MS   Golf  
Entrant: JGMark Sten & Entreprenadarbeten
12:13,9  4:42,1  5:20,8  4:32,1  5:58,6  1:48,5  4:29,0  3:22,2  12:17,4 
 
37 30 Max Svensson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 54:46,2 5:31,0 1:44,9 1,6
4   Peter Johannesson Gullabo RC   940  
12:06,8  4:40,9  5:28,1  4:34,2  6:04,8  1:51,7  4:22,8  3:25,4  12:11,5 
 
38 46 Björn Jacobson Värmdö MK Trimmat 4WD Subaru 54:52,3 5:37,1 5:37,1 6,1
8   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza STi  
12:35,9  4:41,4  5:17,5  4:36,1  5:55,2  1:46,9  4:24,0  3:22,9  12:12,4 
 
39 87 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 55:05,7 5:50,5 2:49,1 13,4
15   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant: Tältproffsen i Eskilstuna
12:13,6  4:43,5  5:23,7  4:36,1  6:07,6  1:50,8  4:32,4  3:28,8  12:09,2 
 
40 100 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 55:21,6 6:06,4 3:05,0 15,9
16   Julia Svensson Gullabo RC   325 Coupé  
12:22,6  4:45,5  5:21,8  4:27,6  6:21,4  1:54,8  4:27,8  3:27,9  12:12,2 
 
41 21 Robin Adolfsson Wäxjö MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 55:34,1 6:18,9 2:32,8 12,5
5   Nicklas Ottosson Wäxjö MS   940  
Entrant: Lejtorp Racing
12:29,7  4:45,3  5:29,3  4:37,1  6:05,3  1:54,1  4:25,4  3:31,2  12:16,7 
 
42 29 Sebastian Johansson Gotlands Mfbk JSM 2WD Klass 1 Ford 55:35,7 6:20,5 1,6
1   Tobias Steen Gotlands Mfbk   Fiesta ST  
Entrant: LundinsBil.se
12:13,0  4:46,0  5:31,0  4:37,5  6:10,0  1:54,6  4:33,3  3:31,2  12:19,1 
 
43 104 Reine Laestander Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 55:38,5 6:23,3 2:32,4 2,8
6   Andreas Peters Kolsva MK   Clio Ragnotti  
12:13,0  4:46,1  5:24,5  4:42,1  6:17,6  1:56,7  4:32,2  3:30,7  12:15,6 
 
44 97 Daniel Ernstedt Nollåtta MK Trimmat 2WD SEAT 55:44,9 6:29,7 3:28,3 6,4
17   Henrik Hamberg Mora MK   Ibiza  
13:18,5  4:37,1  5:25,7  4:36,1  6:10,9  1:49,4  4:21,6  3:24,7  12:00,9 
 
45 17 Emrik Smedberg Wäxjö MS JSM 2WD Klass 1 Honda 55:59,3 6:44,1 23,6 14,4
2   Esmeralda Gyllenswärd Wäxjö MS   Civic Type-R  
12:35,1  4:53,6  5:33,4  4:35,2  6:01,9  1:53,6  4:36,2  3:33,1  12:17,2 
 
46 90 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK Trimmat 2WD VW 56:05,8 6:50,6 3:49,2 6,5
18   Ulf Björnvad Mälaröarnas MK   Golf  
12:39,5  4:52,1  5:37,0  4:41,6  6:09,2  1:52,2  4:28,4  3:29,2  12:16,6 
 
47 19 Evelina Olofsson Hofors MS JSM 2WD Klass 2 Opel 56:08,5 6:53,3 3:07,2 2,7
6   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Corsa A  
Entrant: Hofors Autoservice AB
12:24,4  4:55,0  5:32,2  4:39,3  6:10,7  1:53,6  4:35,2  3:30,7  12:27,4 
 
48 65 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 56:19,5 7:04,3 4:02,9 11,0
19   Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600  
Entrant: Nordh´s Lastmaskiner AB
11:47,8  4:27,5  5:13,6  4:20,0  5:55,9  1:47,5  4:19,2  3:17,7  15:10,3 
 
49 16 Mattias Hallberg Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 56:29,0 7:13,8 3:27,7 9,5
7   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940  
Entrant: ABC STÄLLNINGSMONTAGE AB
12:30,0  4:53,4  5:35,2  4:45,5  6:19,6  1:54,4  4:34,9  3:28,2  12:27,8 
 
50 44 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 56:36,4 7:21,2 7:21,2 7,4
9   Cay Nyberg Huddinge MK   Impreza STi  
Entrant: JH Spårservice AB
12:46,1  7:10,7  5:18,4  4:27,3  5:47,2  1:49,2  4:16,4  3:17,4  11:43,7 
 
51 109 Andrew Rönnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 56:48,6 7:33,4 3:42,5 12,2
7   Håkan Marions Gotlands MF BK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
12:38,7  4:48,7  5:33,2  4:45,5  6:17,9  1:51,6  4:41,9  3:34,4  12:36,7 
 
52 95 Kenth Östlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 57:04,2 7:49,0 4:47,6 15,6
20   Hans Ädel Hedesunda MK   940  
12:43,8  4:56,5  5:35,4  4:41,3  6:14,8  1:59,9  4:36,3  3:38,5  12:37,7 
 
53 108 Mårten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 57:05,1 7:49,9 3:59,0 0,9
8   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
12:59,5  4:48,5  5:32,6  4:43,1  6:28,9  1:52,5  4:38,4  3:35,0  12:26,6 
 
54 53 Magnus Johansson Älvbygdens MK Trimmat 4WD Mitsubishi 57:06,4 7:51,2 7:51,2 1,3
10   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Evo VII  
12:45,6  4:58,6  5:39,6  4:50,6  6:10,9  1:47,4  4:38,9  3:35,7  12:39,1 
 
55 9 Janne Westlund MK Kopparberg Appendix K Volvo 57:25,6 8:10,4 19,2
1   Anita Jansson MK Kopparberg   240  
12:37,0  4:55,2  5:47,8  4:42,8  6:42,5  1:49,0  4:37,4  3:34,4  12:39,5 
 
56 54 Fredrik Alsdal SMK Arboga Trimmat 4WD Mitsubishi 57:59,1 8:43,9 8:43,9 33,5
11   Morgan Vädel SMK Arboga   Lancer Evo X R4  
12:58,1  5:00,4  5:48,8  4:46,4  6:12,9  1:49,8  4:49,1  3:40,4  12:53,2 
 
57 8 Krister Wennman Rasbo MK Appendix K VW 58:00,0 8:44,8 34,4 0,9
2   Mattias Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
12:42,8  5:04,1  5:50,6  4:54,0  6:26,6  1:54,3  4:48,7  3:38,0  12:40,9 
 
58 24 Erik Telehagen Wäxjö MS JSM 2WD Klass 1 Honda 58:02,9 8:47,7 2:27,2 2,9
3   Nina Jonasson Wäxjö MS   Civic Type R  
12:07,9  7:35,5  5:26,9  4:35,0  6:13,1  1:53,0  4:27,9  3:26,2  12:17,4 
 
59 18 Jimmie Cederqvist Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 1 Ford 58:10,5 8:55,3 2:34,8 7,6
4   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Fiesta ST  
12:34,8  4:54,0  5:39,4  4:44,9  6:13,3  1:52,3  4:39,5  3:35,8  13:56,5 
 
60 88 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 58:11,4 8:56,2 5:54,8 0,9
21   Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3  
Entrant: HERTZ FIRST RENT A CAR AB
12:14,7  4:39,9  5:24,0  4:31,2  6:11,3  1:51,4  7:43,6  3:28,0  12:07,3 
 
61 13 Simon Andersson Bengtsfors MC JSM 2WD Klass 2 Volvo 58:25,5 9:10,3 5:24,2 14,1
8   Jimmy Glad Bengtsfors MC   242  
13:19,7  4:52,0  5:48,3  4:46,6  6:30,6  2:04,1  4:42,9  3:35,4  12:45,9 
 
62 43 Steen Skodborg Borlänge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 58:36,6 9:21,4 9:21,4 11,1
12   Olle Björk Borlänge MK   Evo VII  
11:47,6  4:29,1  5:17,6  4:21,3  8:29,0  4:40,5  4:18,3  3:15,8  11:57,4 
 
63 101 Erik Davidsson Almunge MK Trimmat 2WD Opel 58:40,9 9:25,7 6:24,3 4,3
22   Daniel Westlund Almunge MK   Astra  
Entrant: Hyreslandslaget AB
12:08,0  4:45,2  5:23,9  4:32,2  6:10,2  1:50,8  4:31,0  3:27,5  15:52,1 
 
64 103 Martin Lindberg Skutskärs MS Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 58:50,5 9:35,3 5:44,4 9,6
9   Dennis Holmgren Skutskärs MS   Fiesta ST  
13:37,4  4:57,2  5:33,5  4:42,9  6:27,7  1:58,2  4:50,3  3:36,3  13:07,0 
 
65 7 Karl-Johan Lövgren Films MK Appendix K Opel 59:08,3 9:53,1 1:42,7 17,8
3   Raymond Wessman SMK Uppsala   Kadett GTE  
13:03,9  5:00,2  5:52,6  4:53,0  6:22,5  1:58,4  4:46,0  3:46,0  13:25,7 
 
66 31 Morgan Eriksson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 59:18,7 10:03,5 6:17,4 10,4
9   Anders Mattisson Gullabo RC   940  
Entrant: Bilsport Rally&Racing
11:53,3  4:31,7  5:23,9  4:30,2  11:14,0  1:53,9  4:18,7  3:26,7  12:06,3 
 
67 12 Fredrik Andersen Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 59:22,1 10:06,9 6:20,8 3,4
10   Jonas Sandberg Norrköping MK   Kadett GSI  
Entrant: TEAM RACEPART SWEDEN
13:38,0  5:16,8  5:54,8  4:50,7  6:24,0  1:54,8  4:49,8  3:41,1  12:52,1 
 
68 6 Sören Olsson Films MK Appendix K Toyota 59:32,6 10:17,4 2:07,0 10,5
4   Micke Åkerlöf Films MK   Celica GT  
13:12,1  5:08,1  5:56,7  5:01,0  6:49,2  1:57,3  4:48,7  3:42,6  12:56,9 
 
69 107 Anton Ohlsson Almunge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 59:53,6 10:38,4 6:47,5 21,0
10   Joel Ohlsson Almunge MK   Fiesta  
13:30,1  5:07,5  5:55,3  4:54,7  6:28,7  1:58,1  4:59,4  3:46,6  13:13,2 
 
70 86 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 1:00:11,2 10:56,0 7:54,6 17,6
23   Lasse Savander Almunge MK   940  
12:34,5  7:24,3  6:12,3  4:38,9  7:19,6  2:03,2  4:28,6  3:24,9  12:04,9 
 
71 38 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 1:00:41,1 11:25,9 11:25,9 29,9
13   Göran Lönnmark Flens MS   Corolla WRC  
12:05,2  4:27,9  5:06,4  4:20,6  5:48,9  1:41,6  4:18,9  3:16,3  19:25,3  Penalties 10
 
72 47 Urban Andersson Stenungsunds MS Trimmat 4WD Subaru 1:01:09,4 11:54,2 11:54,2 28,3
14   Christer Andersson Stenungsunds MS   Impreza  
14:16,3  5:25,1  5:52,4  4:52,8  6:35,1  1:50,3  5:06,4  3:46,2  13:24,8 
 
73 76 Emil Bergkvist Adac Ostwestfalen-lippe E.v Trimmat 2WD Volvo 1:01:59,3 12:44,1 9:42,7 49,9
24   Joakim Sjöberg Falköpings MK   940  
11:34,9  4:27,3  5:15,3  7:19,6  8:51,4  4:47,4  4:14,7  3:28,1  12:00,6 
 
74 11 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 1:02:45,2 13:30,0 45,9
1   Dick Larsson Rasbo MK   940  
13:57,5  5:33,3  6:15,6  5:09,6  6:45,1  2:01,5  5:12,3  3:56,8  13:53,5 
 
75 14 Jonna Eson Brådhe Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Peugeot 1:03:53,4 14:38,2 10:52,1 1:08,2
11   Markku Kangas Sandviken MK   309  
15:00,8  5:46,7  6:16,5  5:18,5  6:50,7  2:02,9  5:01,8  3:54,1  13:41,4 
 
76 110 Andreas Sigfridsson Wäxjö MS Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 1:05:03,3 15:48,1 11:57,2 1:09,9
11   Sandra Bergström Haninge MK   Twingo R2  
15:07,3  5:56,7  6:06,2  5:20,0  7:08,6  1:59,8  5:16,9  3:52,8  14:05,0  Penalties 10
 
77 92 Oskar Nilsson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 1:11:50,9 22:35,7 19:34,3 6:47,6
25   Björn Jonasson Wäxjö MS   940  
12:58,6  5:09,8  5:28,6  4:45,7  6:20,4  1:52,3  4:40,8  3:34,4  27:00,3 
 
78 1 Hans-Åke Söderqvist Norbergs MC Appendix K BMC 1:15:28,7 26:13,5 18:03,1 3:37,8
5   Robin Sanell Anderstorp MC   Cooper S  
21:38,0  6:09,7  6:43,5  5:42,0  7:41,0  2:09,6  5:43,8  4:27,4  15:13,7 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!