Svenska English
Rally-SM Final 2014 Raceconsulting
2014-10-02 Rally Uppsala Official final
After SS 8
86 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 36 Fredrik Åhlin Värmlands Kc Trimmat 4WD Ford 38:14,3
1   Morten Erik Abrahamsen   Fiesta R5  
Entrant: JC Raceteknik
10:44,4  4:11,1  4:53,6  4:06,8  5:31,8  1:40,5  4:00,1  3:06,0 
 
2 33 Jerker Axelsson SMK Trollhättan Trimmat 4WD Subaru 38:58,0 43,7 43,7 43,7
2   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza  
11:06,9  4:18,9  5:02,7  4:08,8  5:29,0  1:41,0  4:00,7  3:10,0 
 
3 39 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 39:01,0 46,7 46,7 3,0
3   Sofie Lundmark Piteå MS   Corolla WRC  
11:11,3  4:10,7  5:04,0  4:11,1  5:30,7  1:41,7  4:04,6  3:06,9 
 
4 34 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 39:16,8 1:02,5 1:02,5 15,8
4   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
11:12,0  4:21,4  5:03,7  4:13,6  5:31,9  1:42,7  4:02,1  3:09,4 
 
5 58 Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 39:36,4 1:22,1 19,6
1   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
11:28,1  4:18,8  5:03,4  4:09,1  5:34,0  1:45,3  4:06,0  3:11,7 
 
6 57 Mikael Lindqvist Östgöta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 39:59,1 1:44,8 22,7 22,7
2   Per Andersson Hässleholms MK   Evo X  
11:15,9  4:22,4  5:09,1  4:17,3  5:38,3  1:45,3  4:11,4  3:19,4 
 
7 35 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Skoda 40:00,4 1:46,1 1:46,1 1,3
5   Christer Johansson Flens MS   Fabia WRC  
11:25,7  4:27,7  5:08,7  4:16,1  5:32,5  1:47,8  4:10,5  3:11,4 
 
8 56 Joachim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 40:06,8 1:52,5 30,4 6,4
3   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
11:25,1  4:24,1  5:09,7  4:15,7  5:40,1  1:44,3  4:12,3  3:15,5 
 
9 40 Mats Adielsson Göteborgs MF Trimmat 4WD Mitsubishi 40:17,3 2:03,0 2:03,0 10,5
6   Peter Kurten Älvbygdens MK   Evo VII  
11:29,0  4:22,1  5:10,5  4:18,7  5:39,1  1:49,9  4:14,3  3:13,7 
 
10 63 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 40:18,5 2:04,2 42,1 1,2
4   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
11:24,3  4:25,1  5:11,8  4:24,2  5:45,3  1:45,6  4:09,1  3:13,1 
 
11 74 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 40:37,3 2:23,0 18,8
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
11:22,2  4:24,3  5:12,4  4:21,3  5:54,9  1:48,4  4:16,3  3:17,5 
 
12 59 Albert Friberg SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 40:40,6 2:26,3 1:04,2 3,3
5   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo IX  
11:31,7  4:29,7  5:08,9  4:22,6  5:45,6  1:46,3  4:17,7  3:18,1 
 
13 75 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 40:52,9 2:38,6 15,6 12,3
2   Ida Hegge Vara MK   Golf Kit Car  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
11:39,8  4:26,6  5:09,9  4:19,6  5:53,9  1:47,4  4:17,7  3:18,0 
 
14 64 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 40:57,6 2:43,3 20,3 4,7
3   Toni Sundqvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: Tractive AB
11:35,4  4:25,6  5:16,3  4:20,8  5:53,2  1:47,4  4:18,6  3:20,3 
 
15 79 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2WD Volvo 41:00,2 2:45,9 22,9 2,6
4   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Global Freight Solutions AB
11:30,1  4:31,2  5:14,7  4:25,7  5:51,4  1:48,3  4:16,5  3:22,3 
 
16 77 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 41:00,5 2:46,2 23,2 0,3
5   Jim Hjerpe Säters MK   DS3 R3  
11:36,6  4:27,9  5:13,5  4:22,1  5:53,6  1:48,9  4:19,2  3:18,7 
 
17 66 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Citroën 41:04,0 2:49,7 26,7 3,5
6   Johan Lövgren Degerfors RC   DS3 R3t  
11:32,6  4:29,0  5:13,6  4:23,7  5:55,1  1:48,8  4:20,3  3:20,9 
 
18 65 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 41:09,2 2:54,9 31,9 5,2
7   Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600  
Entrant: Nordh´s Lastmaskiner AB
11:47,8  4:27,5  5:13,6  4:20,0  5:55,9  1:47,5  4:19,2  3:17,7 
 
19 27 Pontus Åhman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 41:10,1 2:55,8 0,9
1   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corsa B  
11:28,3  4:30,5  5:14,8  4:30,6  5:55,7  1:48,7  4:18,1  3:23,4 
 
20 80 Patrik Johansson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 41:15,0 3:00,7 37,7 4,9
8   Jesper Johansson Ryds MK   240  
Entrant: Team NYBE AB
11:33,0  4:26,8  5:20,8  4:26,8  5:56,1  1:51,3  4:18,7  3:21,5 
 
21 38 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 41:15,8 3:01,5 3:01,5 0,8
7   Göran Lönnmark Flens MS   Corolla WRC  
12:05,2  4:27,9  5:06,4  4:20,6  5:48,9  1:41,6  4:18,9  3:16,3  Penalties 10
 
22 70 Mattias Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 41:17,4 3:03,1 1,6
1   Bo Holmstrand Kullings MS   208 R2  
11:48,3  4:32,6  5:14,8  4:22,1  5:54,5  1:45,4  4:17,2  3:22,5 
 
23 60 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 41:18,9 3:04,6 1:42,5 1,5
6   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
12:07,5  4:31,8  5:08,4  4:21,2  5:46,7  1:47,7  4:14,3  3:21,3 
 
24 61 Anders Jonasson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 41:20,9 3:06,6 1:44,5 2,0
7   Jörgen Lindahl Wäxjö MS   Lancer Evo IX  
12:17,6  4:30,4  5:12,1  4:23,1  5:43,8  1:46,3  4:13,1  3:14,5 
 
25 67 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2WD VW 41:31,4 3:17,1 54,1 10,5
9   Fredrik Livh Laxå MK   Golf  
11:56,8  4:30,7  5:14,5  4:23,7  5:58,1  1:50,1  4:16,7  3:20,8 
 
26 68 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 41:42,2 3:27,9 24,8 10,8
2   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
Entrant: Öhlins Auto Norden
11:51,0  4:30,3  5:19,7  4:19,2  5:59,9  1:49,2  4:27,7  3:25,2 
 
27 71 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 41:43,3 3:29,0 25,9 1,1
3   Jesper Elfver Värmdö MK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
11:40,3  4:36,3  5:19,0  4:28,4  6:01,5  1:51,7  4:24,3  3:21,8 
 
28 32 Emil Karlsson Hällefors MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 41:49,3 3:35,0 39,2 6,0
2   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
11:40,5  4:36,4  5:24,4  4:32,8  5:57,7  1:53,6  4:20,9  3:23,0 
 
29 81 David Bellborg Ryds MK Trimmat 2WD VW 41:50,0 3:35,7 1:12,7 0,7
10   Kalle Lexe Ryds MK   Golf III KitCar  
11:40,6  4:40,3  5:16,3  4:29,3  6:03,2  1:51,1  4:24,1  3:25,1 
 
30 78 Lars-Olof Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Opel 41:54,6 3:40,3 1:17,3 4,6
11   Stefan Bergman Fagersta MK   Astra  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB
12:06,2  4:38,2  5:20,6  4:27,0  5:52,1  1:49,2  4:21,2  3:20,1 
 
31 83 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 41:57,1 3:42,8 1:19,8 2,5
12   Mårten Hearley MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
11:56,6  4:30,4  5:23,0  4:27,4  5:57,4  1:54,1  4:25,3  3:22,9 
 
32 20 Patrik Åhman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 42:00,9 3:46,6 50,8 3,8
3   Annette Åhman Almunge MK   Corsa A  
11:55,3  4:37,8  5:26,6  4:29,9  6:00,8  1:47,4  4:22,4  3:20,7 
 
33 84 Ola Axelsson Västerås MS Trimmat 2WD Volvo 42:08,1 3:53,8 1:30,8 7,2
13   Richard Svensson Storfors MK   940 Evo  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
11:52,2  4:41,7  5:23,9  4:32,1  5:57,5  1:47,5  4:26,2  3:27,0 
 
34 69 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Skoda 42:13,7 3:59,4 56,3 5,6
4   Andreas Olsson Rasbo MK   Fabia  
Entrant: NERTA www.nolab.se
12:04,2  4:33,1  5:21,6  4:26,9  6:06,5  1:51,7  4:24,7  3:25,0 
 
35 51 Tommy Andersson Ydre MK Trimmat 4WD Ford 42:14,7 4:00,4 4:00,4 1,0
8   Peder Johansson MK Team Treske   WRC  
12:12,6  4:44,7  5:21,1  4:35,6  5:51,5  1:45,0  4:21,7  3:22,5 
 
36 42 Joakim Längberg Linköping MS Trimmat 4WD Mitsubishi 42:21,9 4:07,6 4:07,6 7,2
9   Magnus Olsson 08 MK   Evo VII  
12:31,9  4:35,1  5:16,7  4:25,6  5:52,5  1:57,2  4:23,9  3:19,0 
 
37 72 Mattias Ledin MK Kopparberg Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 42:24,7 4:10,4 1:07,3 2,8
5   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   Fiesta R2  
Entrant: Ledin Motorsport
11:56,9  4:37,0  5:25,4  4:31,3  6:10,5  1:47,7  4:28,9  3:27,0 
 
38 82 Johan Green Hässleholms MK Trimmat 2WD VW 42:27,2 4:12,9 1:49,9 2,5
14   Stefan Ahl Wäxjö MS   Golf  
Entrant: JGMark Sten & Entreprenadarbeten
12:13,9  4:42,1  5:20,8  4:32,1  5:58,6  1:48,5  4:29,0  3:22,2 
 
39 85 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 42:31,0 4:16,7 1:53,7 3,8
15   Lars Gustafsson Hofors MS   940  
12:07,9  4:41,0  5:26,2  4:31,4  5:58,4  1:50,4  4:28,8  3:26,9 
 
40 30 Max Svensson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 42:34,7 4:20,4 1:24,6 3,7
4   Peter Johannesson Gullabo RC   940  
12:06,8  4:40,9  5:28,1  4:34,2  6:04,8  1:51,7  4:22,8  3:25,4 
 
41 99 Kim Nilsson Skutskärs MS Trimmat 2WD VW 42:38,5 4:24,2 2:01,2 3,8
16   Lars-Olof Persson Järbo MK   Golf III  
12:03,5  5:03,4  5:19,4  4:29,5  6:01,8  1:51,8  4:23,3  3:25,8 
 
42 91 Tore Sandberg Vimmerby MS Trimmat 2WD Volvo 42:39,8 4:25,5 2:02,5 1,3
17   Björn Jacobsson Vimmerby MS   244  
12:05,5  4:38,7  5:25,6  4:37,7  6:08,1  1:57,6  4:22,0  3:24,6 
 
43 46 Björn Jacobson Värmdö MK Trimmat 4WD Subaru 42:39,9 4:25,6 4:25,6 0,1
10   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza STi  
12:35,9  4:41,4  5:17,5  4:36,1  5:55,2  1:46,9  4:24,0  3:22,9 
 
44 101 Erik Davidsson Almunge MK Trimmat 2WD Opel 42:48,8 4:34,5 2:11,5 8,9
18   Daniel Westlund Almunge MK   Astra  
Entrant: Hyreslandslaget AB
12:08,0  4:45,2  5:23,9  4:32,2  6:10,2  1:50,8  4:31,0  3:27,5 
 
45 87 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 42:56,5 4:42,2 2:19,2 7,7
19   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant: Tältproffsen i Eskilstuna
12:13,6  4:43,5  5:23,7  4:36,1  6:07,6  1:50,8  4:32,4  3:28,8 
 
46 100 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 43:09,4 4:55,1 2:32,1 12,9
20   Julia Svensson Gullabo RC   325 Coupé  
12:22,6  4:45,5  5:21,8  4:27,6  6:21,4  1:54,8  4:27,8  3:27,9 
 
47 29 Sebastian Johansson Gotlands Mfbk JSM 2WD Klass 1 Ford 43:16,6 5:02,3 7,2
1   Tobias Steen Gotlands Mfbk   Fiesta ST  
Entrant: LundinsBil.se
12:13,0  4:46,0  5:31,0  4:37,5  6:10,0  1:54,6  4:33,3  3:31,2 
 
48 21 Robin Adolfsson Wäxjö MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 43:17,4 5:03,1 2:07,3 0,8
5   Nicklas Ottosson Wäxjö MS   940  
Entrant: Lejtorp Racing
12:29,7  4:45,3  5:29,3  4:37,1  6:05,3  1:54,1  4:25,4  3:31,2 
 
49 104 Reine Laestander Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 43:22,9 5:08,6 2:05,5 5,5
6   Andreas Peters Kolsva MK   Clio Ragnotti  
12:13,0  4:46,1  5:24,5  4:42,1  6:17,6  1:56,7  4:32,2  3:30,7 
 
50 19 Evelina Olofsson Hofors MS JSM 2WD Klass 2 Opel 43:41,1 5:26,8 2:31,0 18,2
6   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Corsa A  
Entrant: Hofors Autoservice AB
12:24,4  4:55,0  5:32,2  4:39,3  6:10,7  1:53,6  4:35,2  3:30,7 
 
51 17 Emrik Smedberg Wäxjö MS JSM 2WD Klass 1 Honda 43:42,1 5:27,8 25,5 1,0
2   Esmeralda Gyllenswärd Wäxjö MS   Civic Type-R  
12:35,1  4:53,6  5:33,4  4:35,2  6:01,9  1:53,6  4:36,2  3:33,1 
 
52 97 Daniel Ernstedt Nollåtta MK Trimmat 2WD SEAT 43:44,0 5:29,7 3:06,7 1,9
21   Henrik Hamberg Mora MK   Ibiza  
13:18,5  4:37,1  5:25,7  4:36,1  6:10,9  1:49,4  4:21,6  3:24,7 
 
53 90 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK Trimmat 2WD VW 43:49,2 5:34,9 3:11,9 5,2
22   Ulf Björnvad Mälaröarnas MK   Golf  
12:39,5  4:52,1  5:37,0  4:41,6  6:09,2  1:52,2  4:28,4  3:29,2 
 
54 16 Mattias Hallberg Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 44:01,2 5:46,9 2:51,1 12,0
7   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940  
Entrant: ABC STÄLLNINGSMONTAGE AB
12:30,0  4:53,4  5:35,2  4:45,5  6:19,6  1:54,4  4:34,9  3:28,2 
 
55 109 Andrew Rönnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 44:11,9 5:57,6 2:54,5 10,7
7   Håkan Marions Gotlands MF BK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
12:38,7  4:48,7  5:33,2  4:45,5  6:17,9  1:51,6  4:41,9  3:34,4 
 
56 18 Jimmie Cederqvist Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 1 Ford 44:14,0 5:59,7 57,4 2,1
3   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Fiesta ST  
12:34,8  4:54,0  5:39,4  4:44,9  6:13,3  1:52,3  4:39,5  3:35,8 
 
57 95 Kenth Östlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 44:26,5 6:12,2 3:49,2 12,5
23   Hans Ädel Hedesunda MK   940  
12:43,8  4:56,5  5:35,4  4:41,3  6:14,8  1:59,9  4:36,3  3:38,5 
 
58 53 Magnus Johansson Älvbygdens MK Trimmat 4WD Mitsubishi 44:27,3 6:13,0 6:13,0 0,8
11   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Evo VII  
12:45,6  4:58,6  5:39,6  4:50,6  6:10,9  1:47,4  4:38,9  3:35,7 
 
59 108 Mårten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 44:38,5 6:24,2 3:21,1 11,2
8   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
12:59,5  4:48,5  5:32,6  4:43,1  6:28,9  1:52,5  4:38,4  3:35,0 
 
60 9 Janne Westlund MK Kopparberg Appendix K Volvo 44:46,1 6:31,8 7,6
1   Anita Jansson MK Kopparberg   240  
12:37,0  4:55,2  5:47,8  4:42,8  6:42,5  1:49,0  4:37,4  3:34,4 
 
61 92 Oskar Nilsson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 44:50,6 6:36,3 4:13,3 4,5
24   Björn Jonasson Wäxjö MS   940  
12:58,6  5:09,8  5:28,6  4:45,7  6:20,4  1:52,3  4:40,8  3:34,4 
 
62 44 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 44:52,7 6:38,4 6:38,4 2,1
12   Cay Nyberg Huddinge MK   Impreza STi  
Entrant: JH Spårservice AB
12:46,1  7:10,7  5:18,4  4:27,3  5:47,2  1:49,2  4:16,4  3:17,4 
 
63 54 Fredrik Alsdal SMK Arboga Trimmat 4WD Mitsubishi 45:05,9 6:51,6 6:51,6 13,2
13   Morgan Vädel SMK Arboga   Lancer Evo X R4  
12:58,1  5:00,4  5:48,8  4:46,4  6:12,9  1:49,8  4:49,1  3:40,4 
 
64 8 Krister Wennman Rasbo MK Appendix K VW 45:19,1 7:04,8 33,0 13,2
2   Mattias Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
12:42,8  5:04,1  5:50,6  4:54,0  6:26,6  1:54,3  4:48,7  3:38,0 
 
65 13 Simon Andersson Bengtsfors MC JSM 2WD Klass 2 Volvo 45:39,6 7:25,3 4:29,5 20,5
8   Jimmy Glad Bengtsfors MC   242  
13:19,7  4:52,0  5:48,3  4:46,6  6:30,6  2:04,1  4:42,9  3:35,4 
 
66 7 Karl-Johan Lövgren Films MK Appendix K Opel 45:42,6 7:28,3 56,5 3,0
3   Raymond Wessman SMK Uppsala   Kadett GTE  
13:03,9  5:00,2  5:52,6  4:53,0  6:22,5  1:58,4  4:46,0  3:46,0 
 
67 103 Martin Lindberg Skutskärs MS Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 45:43,5 7:29,2 4:26,1 0,9
9   Dennis Holmgren Skutskärs MS   Fiesta ST  
13:37,4  4:57,2  5:33,5  4:42,9  6:27,7  1:58,2  4:50,3  3:36,3 
 
68 24 Erik Telehagen Wäxjö MS JSM 2WD Klass 1 Honda 45:45,5 7:31,2 2:28,9 2,0
4   Nina Jonasson Wäxjö MS   Civic Type R  
12:07,9  7:35,5  5:26,9  4:35,0  6:13,1  1:53,0  4:27,9  3:26,2 
 
69 88 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 46:04,1 7:49,8 5:26,8 18,6
25   Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3  
Entrant: HERTZ FIRST RENT A CAR AB
12:14,7  4:39,9  5:24,0  4:31,2  6:11,3  1:51,4  7:43,6  3:28,0 
 
70 12 Fredrik Andersen Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 46:30,0 8:15,7 5:19,9 25,9
9   Jonas Sandberg Norrköping MK   Kadett GSI  
Entrant: TEAM RACEPART SWEDEN
13:38,0  5:16,8  5:54,8  4:50,7  6:24,0  1:54,8  4:49,8  3:41,1 
 
71 6 Sören Olsson Films MK Appendix K Toyota 46:35,7 8:21,4 1:49,6 5,7
4   Micke Åkerlöf Films MK   Celica GT  
13:12,1  5:08,1  5:56,7  5:01,0  6:49,2  1:57,3  4:48,7  3:42,6 
 
72 43 Steen Skodborg Borlänge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 46:39,2 8:24,9 8:24,9 3,5
14   Olle Björk Borlänge MK   Evo VII  
11:47,6  4:29,1  5:17,6  4:21,3  8:29,0  4:40,5  4:18,3  3:15,8 
 
73 107 Anton Ohlsson Almunge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 46:40,4 8:26,1 5:23,0 1,2
10   Joel Ohlsson Almunge MK   Fiesta  
13:30,1  5:07,5  5:55,3  4:54,7  6:28,7  1:58,1  4:59,4  3:46,6 
 
74 4 Tom Silen Örsundsbro MK Appendix K Opel 47:02,5 8:48,2 2:16,4 22,1
5   Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A  
13:10,7  5:10,0  6:02,7  5:04,8  6:39,8  1:58,6  5:04,8  3:51,1 
 
75 31 Morgan Eriksson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 47:12,4 8:58,1 6:02,3 9,9
10   Anders Mattisson Gullabo RC   940  
Entrant: Bilsport Rally&Racing
11:53,3  4:31,7  5:23,9  4:30,2  11:14,0  1:53,9  4:18,7  3:26,7 
 
76 47 Urban Andersson Stenungsunds MS Trimmat 4WD Subaru 47:44,6 9:30,3 9:30,3 32,2
15   Christer Andersson Stenungsunds MS   Impreza  
14:16,3  5:25,1  5:52,4  4:52,8  6:35,1  1:50,3  5:06,4  3:46,2 
 
77 86 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 48:06,3 9:52,0 7:29,0 21,7
26   Lasse Savander Almunge MK   940  
12:34,5  7:24,3  6:12,3  4:38,9  7:19,6  2:03,2  4:28,6  3:24,9 
 
78 5 Stig Blomqvist SMK Örebro Appendix K Ford 48:32,6 10:18,3 3:46,5 26,3
6   Robert Jakobsson Kolsva MS   Falcon  
13:59,8  5:24,6  6:12,8  5:17,7  6:50,1  2:00,0  5:01,7  3:45,9 
 
79 11 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 48:51,7 10:37,4 19,1
1   Dick Larsson Rasbo MK   940  
13:57,5  5:33,3  6:15,6  5:09,6  6:45,1  2:01,5  5:12,3  3:56,8 
 
80 22 Daniel Brorson Wäxjö MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 49:39,2 11:24,9 8:29,1 47,5
11   Timmy Berntsson Wäxjö MS   940  
14:28,3  7:28,9  5:40,9  4:43,2  6:11,7  1:55,0  4:35,4  4:35,8 
 
81 98 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 49:39,7 11:25,4 9:02,4 0,5
27   Roine Andersson SMK Uppsala   240  
Entrant: Lejtorp Racing
12:31,1  4:48,1  5:19,3  5:27,9  8:51,4  4:47,4  4:28,5  3:26,0 
 
82 76 Emil Bergkvist Adac Ostwestfalen-lippe E.v Trimmat 2WD Volvo 49:58,7 11:44,4 9:21,4 19,0
28   Joakim Sjöberg Falköpings MK   940  
11:34,9  4:27,3  5:15,3  7:19,6  8:51,4  4:47,4  4:14,7  3:28,1 
 
83 14 Jonna Eson Brådhe Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Peugeot 50:12,0 11:57,7 9:01,9 13,3
12   Markku Kangas Sandviken MK   309  
15:00,8  5:46,7  6:16,5  5:18,5  6:50,7  2:02,9  5:01,8  3:54,1 
 
84 110 Andreas Sigfridsson Wäxjö MS Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 50:58,3 12:44,0 9:40,9 46,3
11   Sandra Bergström Haninge MK   Twingo R2  
15:07,3  5:56,7  6:06,2  5:20,0  7:08,6  1:59,8  5:16,9  3:52,8  Penalties 10
 
85 1 Hans-Åke Söderqvist Norbergs MC Appendix K BMC 1:00:15,0 22:00,7 15:28,9 9:16,7
7   Robin Sanell Anderstorp MC   Cooper S  
21:38,0  6:09,7  6:43,5  5:42,0  7:41,0  2:09,6  5:43,8  4:27,4 
 
86 105 Kenneth Elfver Värmdö MK Trimmat 2WD Opel 1:09:46,3 31:32,0 29:09,0 9:31,3
29   Anna Marions Gotlands MF BK   Corsa A  
23:25,7  17:56,2  5:45,0  4:55,3  7:01,5  1:54,6  4:58,9  3:49,1 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!