Svenska English
Rally-SM Final 2014 Raceconsulting
2014-10-02 Rally Uppsala Official final
After SS 7
88 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 36 Fredrik hlin Vrmlands Kc Trimmat 4WD Ford 35:08,3
1   Morten Erik Abrahamsen   Fiesta R5  
Entrant: JC Raceteknik
10:44,4  4:11,1  4:53,6  4:06,8  5:31,8  1:40,5  4:00,1 
 
2 33 Jerker Axelsson SMK Trollhttan Trimmat 4WD Subaru 35:48,0 39,7 39,7 39,7
2   Mattias Andersson Sffle MC   Impreza  
11:06,9  4:18,9  5:02,7  4:08,8  5:29,0  1:41,0  4:00,7 
 
3 39 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 35:54,1 45,8 45,8 6,1
3   Sofie Lundmark Pite MS   Corolla WRC  
11:11,3  4:10,7  5:04,0  4:11,1  5:30,7  1:41,7  4:04,6 
 
4 34 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 36:07,4 59,1 59,1 13,3
4   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
11:12,0  4:21,4  5:03,7  4:13,6  5:31,9  1:42,7  4:02,1 
 
5 58 Niklas Hgg SMK Hlsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 36:24,7 1:16,4 17,3
1   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant: L.Hggs Bildemontering AB
11:28,1  4:18,8  5:03,4  4:09,1  5:34,0  1:45,3  4:06,0 
 
6 57 Mikael Lindqvist stgta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 36:39,7 1:31,4 15,0 15,0
2   Per Andersson Hssleholms MK   Evo X  
11:15,9  4:22,4  5:09,1  4:17,3  5:38,3  1:45,3  4:11,4 
 
7 35 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Skoda 36:49,0 1:40,7 1:40,7 9,3
5   Christer Johansson Flens MS   Fabia WRC  
11:25,7  4:27,7  5:08,7  4:16,1  5:32,5  1:47,8  4:10,5 
 
8 56 Joachim Carlstrm Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 36:51,3 1:43,0 26,6 2,3
3   Jrgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
11:25,1  4:24,1  5:09,7  4:15,7  5:40,1  1:44,3  4:12,3 
 
9 40 Mats Adielsson Gteborgs MF Trimmat 4WD Mitsubishi 37:03,6 1:55,3 1:55,3 12,3
6   Peter Kurten lvbygdens MK   Evo VII  
11:29,0  4:22,1  5:10,5  4:18,7  5:39,1  1:49,9  4:14,3 
 
10 63 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 37:05,4 1:57,1 40,7 1,8
4   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant: VRMD MOTORTEKNIK AB
11:24,3  4:25,1  5:11,8  4:24,2  5:45,3  1:45,6  4:09,1 
 
11 74 Tobias Sderqvist AMF rsunda Trimmat 2WD Toyota 37:19,8 2:11,5 14,4
1   Joakim Sderqvist AMF rsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
11:22,2  4:24,3  5:12,4  4:21,3  5:54,9  1:48,4  4:16,3 
 
12 59 Albert Friberg SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 37:22,5 2:14,2 57,8 2,7
5   John Stigh Vstra stergtlands MK   Lancer Evo IX  
11:31,7  4:29,7  5:08,9  4:22,6  5:45,6  1:46,3  4:17,7 
 
13 75 Mikael Ericsson SMK Trollhttan Trimmat 2WD VW 37:34,9 2:26,6 15,1 12,4
2   Ida Hegge Vara MK   Golf Kit Car  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
11:39,8  4:26,6  5:09,9  4:19,6  5:53,9  1:47,4  4:17,7 
 
14 64 Leif Peterson Gteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 37:37,3 2:29,0 17,5 2,4
3   Toni Sundqvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: Tractive AB
11:35,4  4:25,6  5:16,3  4:20,8  5:53,2  1:47,4  4:18,6 
 
15 79 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2WD Volvo 37:37,9 2:29,6 18,1 0,6
4   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Global Freight Solutions AB
11:30,1  4:31,2  5:14,7  4:25,7  5:51,4  1:48,3  4:16,5 
 
16 77 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citron 37:41,8 2:33,5 22,0 3,9
5   Jim Hjerpe Sters MK   DS3 R3  
11:36,6  4:27,9  5:13,5  4:22,1  5:53,6  1:48,9  4:19,2 
 
17 66 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Citron 37:43,1 2:34,8 23,3 1,3
6   Johan Lvgren Degerfors RC   DS3 R3t  
11:32,6  4:29,0  5:13,6  4:23,7  5:55,1  1:48,8  4:20,3 
 
18 27 Pontus hman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 37:46,7 2:38,4 3,6
1   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corsa B  
11:28,3  4:30,5  5:14,8  4:30,6  5:55,7  1:48,7  4:18,1 
 
19 65 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 37:51,5 2:43,2 31,7 4,8
7   Henrik Appelskog stergyllen RC   Swift S1600  
Entrant: Nordhs Lastmaskiner AB
11:47,8  4:27,5  5:13,6  4:20,0  5:55,9  1:47,5  4:19,2 
 
20 80 Patrik Johansson Wxj MS Trimmat 2WD Volvo 37:53,5 2:45,2 33,7 2,0
8   Jesper Johansson Ryds MK   240  
Entrant: Team NYBE AB
11:33,0  4:26,8  5:20,8  4:26,8  5:56,1  1:51,3  4:18,7 
 
21 70 Mattias Adielsson Gteborgs MF Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 37:54,9 2:46,6 1,4
1   Bo Holmstrand Kullings MS   208 R2  
11:48,3  4:32,6  5:14,8  4:22,1  5:54,5  1:45,4  4:17,2 
 
22 60 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 37:57,6 2:49,3 1:32,9 2,7
6   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
12:07,5  4:31,8  5:08,4  4:21,2  5:46,7  1:47,7  4:14,3 
 
23 38 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 37:59,5 2:51,2 2:51,2 1,9
7   Gran Lnnmark Flens MS   Corolla WRC  
12:05,2  4:27,9  5:06,4  4:20,6  5:48,9  1:41,6  4:18,9  Penalties 10
 
24 61 Anders Jonasson Wxj MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 38:06,4 2:58,1 1:41,7 6,9
7   Jrgen Lindahl Wxj MS   Lancer Evo IX  
12:17,6  4:30,4  5:12,1  4:23,1  5:43,8  1:46,3  4:13,1 
 
25 67 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2WD VW 38:10,6 3:02,3 50,8 4,2
9   Fredrik Livh Lax MK   Golf  
11:56,8  4:30,7  5:14,5  4:23,7  5:58,1  1:50,1  4:16,7 
 
26 68 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 38:17,0 3:08,7 22,1 6,4
2   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
Entrant: hlins Auto Norden
11:51,0  4:30,3  5:19,7  4:19,2  5:59,9  1:49,2  4:27,7 
 
27 25 Daniel Rjsel SMK Dala JSM 2WD Klass 2 Opel 38:18,9 3:10,6 32,2 1,9
2   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Corsa  
Entrant: Tractive
11:46,8  4:28,9  5:26,0  4:27,2  6:00,6  1:47,6  4:21,8 
 
28 71 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 38:21,5 3:13,2 26,6 2,6
3   Jesper Elfver Vrmd MK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
11:40,3  4:36,3  5:19,0  4:28,4  6:01,5  1:51,7  4:24,3 
 
29 81 David Bellborg Ryds MK Trimmat 2WD VW 38:24,9 3:16,6 1:05,1 3,4
10   Kalle Lexe Ryds MK   Golf III KitCar  
11:40,6  4:40,3  5:16,3  4:29,3  6:03,2  1:51,1  4:24,1 
 
30 32 Emil Karlsson Hllefors MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 38:26,3 3:18,0 39,6 1,4
3   Magnus Hermansson Hllefors MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
11:40,5  4:36,4  5:24,4  4:32,8  5:57,7  1:53,6  4:20,9 
 
31 83 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 38:34,2 3:25,9 1:14,4 7,9
11   Mrten Hearley MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
11:56,6  4:30,4  5:23,0  4:27,4  5:57,4  1:54,1  4:25,3 
 
32 78 Lars-Olof Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Opel 38:34,5 3:26,2 1:14,7 0,3
12   Stefan Bergman Fagersta MK   Astra  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB
12:06,2  4:38,2  5:20,6  4:27,0  5:52,1  1:49,2  4:21,2 
 
33 20 Patrik hman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 38:40,2 3:31,9 53,5 5,7
4   Annette hman Almunge MK   Corsa A  
11:55,3  4:37,8  5:26,6  4:29,9  6:00,8  1:47,4  4:22,4 
 
34 84 Ola Axelsson Vsters MS Trimmat 2WD Volvo 38:41,1 3:32,8 1:21,3 0,9
13   Richard Svensson Storfors MK   940 Evo  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
11:52,2  4:41,7  5:23,9  4:32,1  5:57,5  1:47,5  4:26,2 
 
35 69 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Skoda 38:48,7 3:40,4 53,8 7,6
4   Andreas Olsson Rasbo MK   Fabia  
Entrant: NERTA www.nolab.se
12:04,2  4:33,1  5:21,6  4:26,9  6:06,5  1:51,7  4:24,7 
 
36 51 Tommy Andersson Ydre MK Trimmat 4WD Ford 38:52,2 3:43,9 3:43,9 3,5
8   Peder Johansson MK Team Treske   WRC  
12:12,6  4:44,7  5:21,1  4:35,6  5:51,5  1:45,0  4:21,7 
 
37 72 Mattias Ledin MK Kopparberg Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 38:57,7 3:49,4 1:02,8 5,5
5   Erik Lindqvist Mlararnas MK   Fiesta R2  
Entrant: Ledin Motorsport
11:56,9  4:37,0  5:25,4  4:31,3  6:10,5  1:47,7  4:28,9 
 
38 42 Joakim Lngberg Linkping MS Trimmat 4WD Mitsubishi 39:02,9 3:54,6 3:54,6 5,2
9   Magnus Olsson 08 MK   Evo VII  
12:31,9  4:35,1  5:16,7  4:25,6  5:52,5  1:57,2  4:23,9 
 
39 85 Pr Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 39:04,1 3:55,8 1:44,3 1,2
14   Lars Gustafsson Hofors MS   940  
12:07,9  4:41,0  5:26,2  4:31,4  5:58,4  1:50,4  4:28,8 
 
40 82 Johan Green Hssleholms MK Trimmat 2WD VW 39:05,0 3:56,7 1:45,2 0,9
15   Stefan Ahl Wxj MS   Golf  
Entrant: JGMark Sten & Entreprenadarbeten
12:13,9  4:42,1  5:20,8  4:32,1  5:58,6  1:48,5  4:29,0 
 
41 30 Max Svensson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 39:09,3 4:01,0 1:22,6 4,3
5   Peter Johannesson Gullabo RC   940  
12:06,8  4:40,9  5:28,1  4:34,2  6:04,8  1:51,7  4:22,8 
 
42 99 Kim Nilsson Skutskrs MS Trimmat 2WD VW 39:12,7 4:04,4 1:52,9 3,4
16   Lars-Olof Persson Jrbo MK   Golf III  
12:03,5  5:03,4  5:19,4  4:29,5  6:01,8  1:51,8  4:23,3 
 
43 91 Tore Sandberg Vimmerby MS Trimmat 2WD Volvo 39:15,2 4:06,9 1:55,4 2,5
17   Bjrn Jacobsson Vimmerby MS   244  
12:05,5  4:38,7  5:25,6  4:37,7  6:08,1  1:57,6  4:22,0 
 
44 46 Bjrn Jacobson Vrmd MK Trimmat 4WD Subaru 39:17,0 4:08,7 4:08,7 1,8
10   Tomas Koepke Vrmd MK   Impreza STi  
12:35,9  4:41,4  5:17,5  4:36,1  5:55,2  1:46,9  4:24,0 
 
45 101 Erik Davidsson Almunge MK Trimmat 2WD Opel 39:21,3 4:13,0 2:01,5 4,3
18   Daniel Westlund Almunge MK   Astra  
Entrant: Hyreslandslaget AB
12:08,0  4:45,2  5:23,9  4:32,2  6:10,2  1:50,8  4:31,0 
 
46 87 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 39:27,7 4:19,4 2:07,9 6,4
19   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant: Tltproffsen i Eskilstuna
12:13,6  4:43,5  5:23,7  4:36,1  6:07,6  1:50,8  4:32,4 
 
47 100 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 39:41,5 4:33,2 2:21,7 13,8
20   Julia Svensson Gullabo RC   325 Coup  
12:22,6  4:45,5  5:21,8  4:27,6  6:21,4  1:54,8  4:27,8 
 
48 29 Sebastian Johansson Gotlands Mfbk JSM 2WD Klass 1 Ford 39:45,4 4:37,1 3,9
1   Tobias Steen Gotlands Mfbk   Fiesta ST  
Entrant: LundinsBil.se
12:13,0  4:46,0  5:31,0  4:37,5  6:10,0  1:54,6  4:33,3 
 
49 21 Robin Adolfsson Wxj MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 39:46,2 4:37,9 1:59,5 0,8
6   Nicklas Ottosson Wxj MS   940  
Entrant: Lejtorp Racing
12:29,7  4:45,3  5:29,3  4:37,1  6:05,3  1:54,1  4:25,4 
 
50 104 Reine Laestander Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 39:52,2 4:43,9 1:57,3 6,0
6   Andreas Peters Kolsva MK   Clio Ragnotti  
12:13,0  4:46,1  5:24,5  4:42,1  6:17,6  1:56,7  4:32,2 
 
51 17 Emrik Smedberg Wxj MS JSM 2WD Klass 1 Honda 40:09,0 5:00,7 23,6 16,8
2   Esmeralda Gyllenswrd Wxj MS   Civic Type-R  
12:35,1  4:53,6  5:33,4  4:35,2  6:01,9  1:53,6  4:36,2 
 
52 19 Evelina Olofsson Hofors MS JSM 2WD Klass 2 Opel 40:10,4 5:02,1 2:23,7 1,4
7   Paulin Bergqvist SMK Hlsinge   Corsa A  
Entrant: Hofors Autoservice AB
12:24,4  4:55,0  5:32,2  4:39,3  6:10,7  1:53,6  4:35,2 
 
53 97 Daniel Ernstedt Nolltta MK Trimmat 2WD SEAT 40:19,3 5:11,0 2:59,5 8,9
21   Henrik Hamberg Mora MK   Ibiza  
13:18,5  4:37,1  5:25,7  4:36,1  6:10,9  1:49,4  4:21,6 
 
54 90 Jonas Bjrnvad Mlararnas MK Trimmat 2WD VW 40:20,0 5:11,7 3:00,2 0,7
22   Ulf Bjrnvad Mlararnas MK   Golf  
12:39,5  4:52,1  5:37,0  4:41,6  6:09,2  1:52,2  4:28,4 
 
55 89 Per Gthberg Eskilstuna MK Appendix K Porsche 40:27,7 5:19,4 7,7
1   Calle Svennestam Eskilstuna MK   911 Carrera  
12:43,8  4:59,0  5:37,5  4:37,0  6:04,3  1:51,8  4:34,3 
 
56 16 Mattias Hallberg Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 40:33,0 5:24,7 2:46,3 5,3
8   Valkyria Edlund Mlararnas MK   940  
Entrant: ABC STLLNINGSMONTAGE AB
12:30,0  4:53,4  5:35,2  4:45,5  6:19,6  1:54,4  4:34,9 
 
57 109 Andrew Rnnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 40:37,5 5:29,2 2:42,6 4,5
7   Hkan Marions Gotlands MF BK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
12:38,7  4:48,7  5:33,2  4:45,5  6:17,9  1:51,6  4:41,9 
 
58 18 Jimmie Cederqvist Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 1 Ford 40:38,2 5:29,9 52,8 0,7
3   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Fiesta ST  
12:34,8  4:54,0  5:39,4  4:44,9  6:13,3  1:52,3  4:39,5 
 
59 95 Kenth stlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 40:48,0 5:39,7 3:28,2 9,8
23   Hans del Hedesunda MK   940  
12:43,8  4:56,5  5:35,4  4:41,3  6:14,8  1:59,9  4:36,3 
 
60 53 Magnus Johansson lvbygdens MK Trimmat 4WD Mitsubishi 40:51,6 5:43,3 5:43,3 3,6
11   Roger Lindblad lvbygdens MK   Evo VII  
12:45,6  4:58,6  5:39,6  4:50,6  6:10,9  1:47,4  4:38,9 
 
61 108 Mrten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 41:03,5 5:55,2 3:08,6 11,9
8   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
12:59,5  4:48,5  5:32,6  4:43,1  6:28,9  1:52,5  4:38,4 
 
62 9 Janne Westlund MK Kopparberg Appendix K Volvo 41:11,7 6:03,4 44,0 8,2
2   Anita Jansson MK Kopparberg   240  
12:37,0  4:55,2  5:47,8  4:42,8  6:42,5  1:49,0  4:37,4 
 
63 92 Oskar Nilsson Wxj MS Trimmat 2WD Volvo 41:16,2 6:07,9 3:56,4 4,5
24   Bjrn Jonasson Wxj MS   940  
12:58,6  5:09,8  5:28,6  4:45,7  6:20,4  1:52,3  4:40,8 
 
64 54 Fredrik Alsdal SMK Arboga Trimmat 4WD Mitsubishi 41:25,5 6:17,2 6:17,2 9,3
12   Morgan Vdel SMK Arboga   Lancer Evo X R4  
12:58,1  5:00,4  5:48,8  4:46,4  6:12,9  1:49,8  4:49,1 
 
65 44 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 41:35,3 6:27,0 6:27,0 9,8
13   Cay Nyberg Huddinge MK   Impreza STi  
Entrant: JH Sprservice AB
12:46,1  7:10,7  5:18,4  4:27,3  5:47,2  1:49,2  4:16,4 
 
66 8 Krister Wennman Rasbo MK Appendix K VW 41:41,1 6:32,8 1:13,4 5,8
3   Mattias Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplt AB
12:42,8  5:04,1  5:50,6  4:54,0  6:26,6  1:54,3  4:48,7 
 
67 7 Karl-Johan Lvgren Films MK Appendix K Opel 41:56,6 6:48,3 1:28,9 15,5
4   Raymond Wessman SMK Uppsala   Kadett GTE  
13:03,9  5:00,2  5:52,6  4:53,0  6:22,5  1:58,4  4:46,0 
 
68 13 Simon Andersson Bengtsfors MC JSM 2WD Klass 2 Volvo 42:04,2 6:55,9 4:17,5 7,6
9   Jimmy Glad Bengtsfors MC   242  
13:19,7  4:52,0  5:48,3  4:46,6  6:30,6  2:04,1  4:42,9 
 
69 103 Martin Lindberg Skutskrs MS Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 42:07,2 6:58,9 4:12,3 3,0
9   Dennis Holmgren Skutskrs MS   Fiesta ST  
13:37,4  4:57,2  5:33,5  4:42,9  6:27,7  1:58,2  4:50,3 
 
70 24 Erik Telehagen Wxj MS JSM 2WD Klass 1 Honda 42:19,3 7:11,0 2:33,9 12,1
4   Nina Jonasson Wxj MS   Civic Type R  
12:07,9  7:35,5  5:26,9  4:35,0  6:13,1  1:53,0  4:27,9 
 
71 88 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 42:36,1 7:27,8 5:16,3 16,8
25   Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3  
Entrant: HERTZ FIRST RENT A CAR AB
12:14,7  4:39,9  5:24,0  4:31,2  6:11,3  1:51,4  7:43,6 
 
72 12 Fredrik Andersen Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 42:48,9 7:40,6 5:02,2 12,8
10   Jonas Sandberg Norrkping MK   Kadett GSI  
Entrant: TEAM RACEPART SWEDEN
13:38,0  5:16,8  5:54,8  4:50,7  6:24,0  1:54,8  4:49,8 
 
73 6 Sren Olsson Films MK Appendix K Toyota 42:53,1 7:44,8 2:25,4 4,2
5   Micke kerlf Films MK   Celica GT  
13:12,1  5:08,1  5:56,7  5:01,0  6:49,2  1:57,3  4:48,7 
 
74 107 Anton Ohlsson Almunge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 42:53,8 7:45,5 4:58,9 0,7
10   Joel Ohlsson Almunge MK   Fiesta  
13:30,1  5:07,5  5:55,3  4:54,7  6:28,7  1:58,1  4:59,4 
 
75 4 Tom Silen rsundsbro MK Appendix K Opel 43:11,4 8:03,1 2:43,7 17,6
6   Jerry Nilsson rsundsbro MK   Ascona A  
13:10,7  5:10,0  6:02,7  5:04,8  6:39,8  1:58,6  5:04,8 
 
76 43 Steen Skodborg Borlnge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 43:23,4 8:15,1 8:15,1 12,0
14   Olle Bjrk Borlnge MK   Evo VII  
11:47,6  4:29,1  5:17,6  4:21,3  8:29,0  4:40,5  4:18,3 
 
77 31 Morgan Eriksson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 43:45,7 8:37,4 5:59,0 22,3
11   Anders Mattisson Gullabo RC   940  
Entrant: Bilsport Rally&Racing
11:53,3  4:31,7  5:23,9  4:30,2  11:14,0  1:53,9  4:18,7 
 
78 47 Urban Andersson Stenungsunds MS Trimmat 4WD Subaru 43:58,4 8:50,1 8:50,1 12,7
15   Christer Andersson Stenungsunds MS   Impreza  
14:16,3  5:25,1  5:52,4  4:52,8  6:35,1  1:50,3  5:06,4 
 
79 86 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 44:41,4 9:33,1 7:21,6 43,0
26   Lasse Savander Almunge MK   940  
12:34,5  7:24,3  6:12,3  4:38,9  7:19,6  2:03,2  4:28,6 
 
80 5 Stig Blomqvist SMK rebro Appendix K Ford 44:46,7 9:38,4 4:19,0 5,3
7   Robert Jakobsson Kolsva MS   Falcon  
13:59,8  5:24,6  6:12,8  5:17,7  6:50,1  2:00,0  5:01,7 
 
81 11 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 44:54,9 9:46,6 8,2
1   Dick Larsson Rasbo MK   940  
13:57,5  5:33,3  6:15,6  5:09,6  6:45,1  2:01,5  5:12,3 
 
82 22 Daniel Brorson Wxj MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 45:03,4 9:55,1 7:16,7 8,5
12   Timmy Berntsson Wxj MS   940  
14:28,3  7:28,9  5:40,9  4:43,2  6:11,7  1:55,0  4:35,4 
 
83 98 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 46:13,7 11:05,4 8:53,9 1:10,3
27   Roine Andersson SMK Uppsala   240  
Entrant: Lejtorp Racing
12:31,1  4:48,1  5:19,3  5:27,9  8:51,4  4:47,4  4:28,5 
 
84 14 Jonna Eson Brdhe Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Peugeot 46:17,9 11:09,6 8:31,2 4,2
13   Markku Kangas Sandviken MK   309  
15:00,8  5:46,7  6:16,5  5:18,5  6:50,7  2:02,9  5:01,8 
 
85 76 Emil Bergkvist Adac Ostwestfalen-lippe E.v Trimmat 2WD Volvo 46:30,6 11:22,3 9:10,8 12,7
28   Joakim Sjberg Falkpings MK   940  
11:34,9  4:27,3  5:15,3  7:19,6  8:51,4  4:47,4  4:14,7 
 
86 110 Andreas Sigfridsson Wxj MS Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 47:05,5 11:57,2 9:10,6 34,9
11   Sandra Bergstrm Haninge MK   Twingo R2  
15:07,3  5:56,7  6:06,2  5:20,0  7:08,6  1:59,8  5:16,9  Penalties 10
 
87 1 Hans-ke Sderqvist Norbergs MC Appendix K BMC 55:47,6 20:39,3 15:19,9 8:42,1
8   Robin Sanell Anderstorp MC   Cooper S  
21:38,0  6:09,7  6:43,5  5:42,0  7:41,0  2:09,6  5:43,8 
 
88 105 Kenneth Elfver Vrmd MK Trimmat 2WD Opel 1:05:57,2 30:48,9 28:37,4 10:09,6
29   Anna Marions Gotlands MF BK   Corsa A  
23:25,7  17:56,2  5:45,0  4:55,3  7:01,5  1:54,6  4:58,9 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!