Svenska English
Rally-SM Final 2014 Raceconsulting
2014-10-02 Rally Uppsala Official final
After SS 6
91 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 36 Fredrik hlin Vrmlands Kc Trimmat 4WD Ford 31:08,2
1   Morten Erik Abrahamsen   Fiesta R5  
Entrant: JC Raceteknik
10:44,4  4:11,1  4:53,6  4:06,8  5:31,8  1:40,5 
 
2 33 Jerker Axelsson SMK Trollhttan Trimmat 4WD Subaru 31:47,3 39,1 39,1 39,1
2   Mattias Andersson Sffle MC   Impreza  
11:06,9  4:18,9  5:02,7  4:08,8  5:29,0  1:41,0 
 
3 39 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 31:49,5 41,3 41,3 2,2
3   Sofie Lundmark Pite MS   Corolla WRC  
11:11,3  4:10,7  5:04,0  4:11,1  5:30,7  1:41,7 
 
4 34 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 32:05,3 57,1 57,1 15,8
4   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
11:12,0  4:21,4  5:03,7  4:13,6  5:31,9  1:42,7 
 
5 58 Niklas Hgg SMK Hlsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 32:18,7 1:10,5 13,4
1   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant: L.Hggs Bildemontering AB
11:28,1  4:18,8  5:03,4  4:09,1  5:34,0  1:45,3 
 
6 57 Mikael Lindqvist stgta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 32:28,3 1:20,1 9,6 9,6
2   Per Andersson Hssleholms MK   Evo X  
11:15,9  4:22,4  5:09,1  4:17,3  5:38,3  1:45,3 
 
7 35 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Skoda 32:38,5 1:30,3 1:30,3 10,2
5   Christer Johansson Flens MS   Fabia WRC  
11:25,7  4:27,7  5:08,7  4:16,1  5:32,5  1:47,8 
 
8 56 Joachim Carlstrm Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 32:39,0 1:30,8 20,3 0,5
3   Jrgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
11:25,1  4:24,1  5:09,7  4:15,7  5:40,1  1:44,3 
 
9 40 Mats Adielsson Gteborgs MF Trimmat 4WD Mitsubishi 32:49,3 1:41,1 1:41,1 10,3
6   Peter Kurten lvbygdens MK   Evo VII  
11:29,0  4:22,1  5:10,5  4:18,7  5:39,1  1:49,9 
 
10 63 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 32:56,3 1:48,1 37,6 7,0
4   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant: VRMD MOTORTEKNIK AB
11:24,3  4:25,1  5:11,8  4:24,2  5:45,3  1:45,6 
 
11 74 Tobias Sderqvist AMF rsunda Trimmat 2WD Toyota 33:03,5 1:55,3 7,2
1   Joakim Sderqvist AMF rsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
11:22,2  4:24,3  5:12,4  4:21,3  5:54,9  1:48,4 
 
12 59 Albert Friberg SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 33:04,8 1:56,6 46,1 1,3
5   John Stigh Vstra stergtlands MK   Lancer Evo IX  
11:31,7  4:29,7  5:08,9  4:22,6  5:45,6  1:46,3 
 
13 75 Mikael Ericsson SMK Trollhttan Trimmat 2WD VW 33:17,2 2:09,0 13,7 12,4
2   Ida Hegge Vara MK   Golf Kit Car  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
11:39,8  4:26,6  5:09,9  4:19,6  5:53,9  1:47,4 
 
14 64 Leif Peterson Gteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 33:18,7 2:10,5 15,2 1,5
3   Toni Sundqvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: Tractive AB
11:35,4  4:25,6  5:16,3  4:20,8  5:53,2  1:47,4 
 
15 79 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2WD Volvo 33:21,4 2:13,2 17,9 2,7
4   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Global Freight Solutions AB
11:30,1  4:31,2  5:14,7  4:25,7  5:51,4  1:48,3 
 
16 77 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citron 33:22,6 2:14,4 19,1 1,2
5   Jim Hjerpe Sters MK   DS3 R3  
11:36,6  4:27,9  5:13,5  4:22,1  5:53,6  1:48,9 
 
17 66 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Citron 33:22,8 2:14,6 19,3 0,2
6   Johan Lvgren Degerfors RC   DS3 R3t  
11:32,6  4:29,0  5:13,6  4:23,7  5:55,1  1:48,8 
 
18 27 Pontus hman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 33:28,6 2:20,4 5,8
1   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corsa B  
11:28,3  4:30,5  5:14,8  4:30,6  5:55,7  1:48,7 
 
19 38 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 33:30,6 2:22,4 2:22,4 2,0
7   Gran Lnnmark Flens MS   Corolla WRC  
12:05,2  4:27,9  5:06,4  4:20,6  5:48,9  1:41,6 
 
20 65 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 33:32,3 2:24,1 28,8 1,7
7   Henrik Appelskog stergyllen RC   Swift S1600  
Entrant: Nordhs Lastmaskiner AB
11:47,8  4:27,5  5:13,6  4:20,0  5:55,9  1:47,5 
 
21 80 Patrik Johansson Wxj MS Trimmat 2WD Volvo 33:34,8 2:26,6 31,3 2,5
8   Jesper Johansson Ryds MK   240  
Entrant: Team NYBE AB
11:33,0  4:26,8  5:20,8  4:26,8  5:56,1  1:51,3 
 
22 70 Mattias Adielsson Gteborgs MF Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 33:37,7 2:29,5 2,9
1   Bo Holmstrand Kullings MS   208 R2  
11:48,3  4:32,6  5:14,8  4:22,1  5:54,5  1:45,4 
 
23 60 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 33:43,3 2:35,1 1:24,6 5,6
6   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
12:07,5  4:31,8  5:08,4  4:21,2  5:46,7  1:47,7 
 
24 68 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 33:49,3 2:41,1 11,6 6,0
2   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
Entrant: hlins Auto Norden
11:51,0  4:30,3  5:19,7  4:19,2  5:59,9  1:49,2 
 
25 48 Daniel Johansson Nolltta MK Trimmat 4WD Mitsubishi 33:51,7 2:43,5 2:43,5 2,4
8   Mikael Pettersson Jrbo MK   Lancer WRC  
12:00,4  4:34,9  5:15,3  4:24,9  5:44,8  1:51,4 
 
26 61 Anders Jonasson Wxj MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 33:53,3 2:45,1 1:34,6 1,6
7   Jrgen Lindahl Wxj MS   Lancer Evo IX  
12:17,6  4:30,4  5:12,1  4:23,1  5:43,8  1:46,3 
 
27 67 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2WD VW 33:53,9 2:45,7 50,4 0,6
9   Fredrik Livh Lax MK   Golf  
11:56,8  4:30,7  5:14,5  4:23,7  5:58,1  1:50,1 
 
28 25 Daniel Rjsel SMK Dala JSM 2WD Klass 2 Opel 33:57,1 2:48,9 28,5 3,2
2   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Corsa  
Entrant: Tractive
11:46,8  4:28,9  5:26,0  4:27,2  6:00,6  1:47,6 
 
29 71 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 33:57,2 2:49,0 19,5 0,1
3   Jesper Elfver Vrmd MK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
11:40,3  4:36,3  5:19,0  4:28,4  6:01,5  1:51,7 
 
30 81 David Bellborg Ryds MK Trimmat 2WD VW 34:00,8 2:52,6 57,3 3,6
10   Kalle Lexe Ryds MK   Golf III KitCar  
11:40,6  4:40,3  5:16,3  4:29,3  6:03,2  1:51,1 
 
31 32 Emil Karlsson Hllefors MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 34:05,4 2:57,2 36,8 4,6
3   Magnus Hermansson Hllefors MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
11:40,5  4:36,4  5:24,4  4:32,8  5:57,7  1:53,6 
 
32 83 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 34:08,9 3:00,7 1:05,4 3,5
11   Mrten Hearley MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
11:56,6  4:30,4  5:23,0  4:27,4  5:57,4  1:54,1 
 
33 78 Lars-Olof Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Opel 34:13,3 3:05,1 1:09,8 4,4
12   Stefan Bergman Fagersta MK   Astra  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB
12:06,2  4:38,2  5:20,6  4:27,0  5:52,1  1:49,2 
 
34 84 Ola Axelsson Vsters MS Trimmat 2WD Volvo 34:14,9 3:06,7 1:11,4 1,6
13   Richard Svensson Storfors MK   940 Evo  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
11:52,2  4:41,7  5:23,9  4:32,1  5:57,5  1:47,5 
 
35 20 Patrik hman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 34:17,8 3:09,6 49,2 2,9
4   Annette hman Almunge MK   Corsa A  
11:55,3  4:37,8  5:26,6  4:29,9  6:00,8  1:47,4 
 
36 69 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Skoda 34:24,0 3:15,8 46,3 6,2
4   Andreas Olsson Rasbo MK   Fabia  
Entrant: NERTA www.nolab.se
12:04,2  4:33,1  5:21,6  4:26,9  6:06,5  1:51,7 
 
37 72 Mattias Ledin MK Kopparberg Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 34:28,8 3:20,6 51,1 4,8
5   Erik Lindqvist Mlararnas MK   Fiesta R2  
Entrant: Ledin Motorsport
11:56,9  4:37,0  5:25,4  4:31,3  6:10,5  1:47,7 
 
38 51 Tommy Andersson Ydre MK Trimmat 4WD Ford 34:30,5 3:22,3 3:22,3 1,7
9   Peder Johansson MK Team Treske   WRC  
12:12,6  4:44,7  5:21,1  4:35,6  5:51,5  1:45,0 
 
39 85 Pr Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 34:35,3 3:27,1 1:31,8 4,8
14   Lars Gustafsson Hofors MS   940  
12:07,9  4:41,0  5:26,2  4:31,4  5:58,4  1:50,4 
 
40 82 Johan Green Hssleholms MK Trimmat 2WD VW 34:36,0 3:27,8 1:32,5 0,7
15   Stefan Ahl Wxj MS   Golf  
Entrant: JGMark Sten & Entreprenadarbeten
12:13,9  4:42,1  5:20,8  4:32,1  5:58,6  1:48,5 
 
41 42 Joakim Lngberg Linkping MS Trimmat 4WD Mitsubishi 34:39,0 3:30,8 3:30,8 3,0
10   Magnus Olsson 08 MK   Evo VII  
12:31,9  4:35,1  5:16,7  4:25,6  5:52,5  1:57,2 
 
42 30 Max Svensson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 34:46,5 3:38,3 1:17,9 7,5
5   Peter Johannesson Gullabo RC   940  
12:06,8  4:40,9  5:28,1  4:34,2  6:04,8  1:51,7 
 
43 99 Kim Nilsson Skutskrs MS Trimmat 2WD VW 34:49,4 3:41,2 1:45,9 2,9
16   Lars-Olof Persson Jrbo MK   Golf III  
12:03,5  5:03,4  5:19,4  4:29,5  6:01,8  1:51,8 
 
44 101 Erik Davidsson Almunge MK Trimmat 2WD Opel 34:50,3 3:42,1 1:46,8 0,9
17   Daniel Westlund Almunge MK   Astra  
Entrant: Hyreslandslaget AB
12:08,0  4:45,2  5:23,9  4:32,2  6:10,2  1:50,8 
 
45 88 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 34:52,5 3:44,3 1:49,0 2,2
18   Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3  
Entrant: HERTZ FIRST RENT A CAR AB
12:14,7  4:39,9  5:24,0  4:31,2  6:11,3  1:51,4 
 
46 46 Bjrn Jacobson Vrmd MK Trimmat 4WD Subaru 34:53,0 3:44,8 3:44,8 0,5
11   Tomas Koepke Vrmd MK   Impreza STi  
12:35,9  4:41,4  5:17,5  4:36,1  5:55,2  1:46,9 
 
47 91 Tore Sandberg Vimmerby MS Trimmat 2WD Volvo 34:53,2 3:45,0 1:49,7 0,2
19   Bjrn Jacobsson Vimmerby MS   244  
12:05,5  4:38,7  5:25,6  4:37,7  6:08,1  1:57,6 
 
48 87 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 34:55,3 3:47,1 1:51,8 2,1
20   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant: Tltproffsen i Eskilstuna
12:13,6  4:43,5  5:23,7  4:36,1  6:07,6  1:50,8 
 
49 29 Sebastian Johansson Gotlands Mfbk JSM 2WD Klass 1 Ford 35:12,1 4:03,9 16,8
1   Tobias Steen Gotlands Mfbk   Fiesta ST  
Entrant: LundinsBil.se
12:13,0  4:46,0  5:31,0  4:37,5  6:10,0  1:54,6 
 
50 100 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 35:13,7 4:05,5 2:10,2 1,6
21   Julia Svensson Gullabo RC   325 Coup  
12:22,6  4:45,5  5:21,8  4:27,6  6:21,4  1:54,8 
 
51 104 Reine Laestander Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 35:20,0 4:11,8 1:42,3 6,3
6   Andreas Peters Kolsva MK   Clio Ragnotti  
12:13,0  4:46,1  5:24,5  4:42,1  6:17,6  1:56,7 
 
52 21 Robin Adolfsson Wxj MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 35:20,8 4:12,6 1:52,2 0,8
6   Nicklas Ottosson Wxj MS   940  
Entrant: Lejtorp Racing
12:29,7  4:45,3  5:29,3  4:37,1  6:05,3  1:54,1 
 
53 17 Emrik Smedberg Wxj MS JSM 2WD Klass 1 Honda 35:32,8 4:24,6 20,7 12,0
2   Esmeralda Gyllenswrd Wxj MS   Civic Type-R  
12:35,1  4:53,6  5:33,4  4:35,2  6:01,9  1:53,6 
 
54 19 Evelina Olofsson Hofors MS JSM 2WD Klass 2 Opel 35:35,2 4:27,0 2:06,6 2,4
7   Paulin Bergqvist SMK Hlsinge   Corsa A  
Entrant: Hofors Autoservice AB
12:24,4  4:55,0  5:32,2  4:39,3  6:10,7  1:53,6 
 
55 90 Jonas Bjrnvad Mlararnas MK Trimmat 2WD VW 35:51,6 4:43,4 2:48,1 16,4
22   Ulf Bjrnvad Mlararnas MK   Golf  
12:39,5  4:52,1  5:37,0  4:41,6  6:09,2  1:52,2 
 
56 89 Per Gthberg Eskilstuna MK Appendix K Porsche 35:53,4 4:45,2 1,8
1   Calle Svennestam Eskilstuna MK   911 Carrera  
12:43,8  4:59,0  5:37,5  4:37,0  6:04,3  1:51,8 
 
57 109 Andrew Rnnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 35:55,6 4:47,4 2:17,9 2,2
7   Hkan Marions Gotlands MF BK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
12:38,7  4:48,7  5:33,2  4:45,5  6:17,9  1:51,6 
 
58 97 Daniel Ernstedt Nolltta MK Trimmat 2WD SEAT 35:57,7 4:49,5 2:54,2 2,1
23   Henrik Hamberg Mora MK   Ibiza  
13:18,5  4:37,1  5:25,7  4:36,1  6:10,9  1:49,4 
 
59 16 Mattias Hallberg Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 35:58,1 4:49,9 2:29,5 0,4
8   Valkyria Edlund Mlararnas MK   940  
Entrant: ABC STLLNINGSMONTAGE AB
12:30,0  4:53,4  5:35,2  4:45,5  6:19,6  1:54,4 
 
60 18 Jimmie Cederqvist Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 1 Ford 35:58,7 4:50,5 46,6 0,6
3   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Fiesta ST  
12:34,8  4:54,0  5:39,4  4:44,9  6:13,3  1:52,3 
 
61 95 Kenth stlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 36:11,7 5:03,5 3:08,2 13,0
24   Hans del Hedesunda MK   940  
12:43,8  4:56,5  5:35,4  4:41,3  6:14,8  1:59,9 
 
62 53 Magnus Johansson lvbygdens MK Trimmat 4WD Mitsubishi 36:12,7 5:04,5 5:04,5 1,0
12   Roger Lindblad lvbygdens MK   Evo VII  
12:45,6  4:58,6  5:39,6  4:50,6  6:10,9  1:47,4 
 
63 108 Mrten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 36:25,1 5:16,9 2:47,4 12,4
8   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
12:59,5  4:48,5  5:32,6  4:43,1  6:28,9  1:52,5 
 
64 9 Janne Westlund MK Kopparberg Appendix K Volvo 36:34,3 5:26,1 40,9 9,2
2   Anita Jansson MK Kopparberg   240  
12:37,0  4:55,2  5:47,8  4:42,8  6:42,5  1:49,0 
 
65 92 Oskar Nilsson Wxj MS Trimmat 2WD Volvo 36:35,4 5:27,2 3:31,9 1,1
25   Bjrn Jonasson Wxj MS   940  
12:58,6  5:09,8  5:28,6  4:45,7  6:20,4  1:52,3 
 
66 54 Fredrik Alsdal SMK Arboga Trimmat 4WD Mitsubishi 36:36,4 5:28,2 5:28,2 1,0
13   Morgan Vdel SMK Arboga   Lancer Evo X R4  
12:58,1  5:00,4  5:48,8  4:46,4  6:12,9  1:49,8 
 
67 8 Krister Wennman Rasbo MK Appendix K VW 36:52,4 5:44,2 59,0 16,0
3   Mattias Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplt AB
12:42,8  5:04,1  5:50,6  4:54,0  6:26,6  1:54,3 
 
68 7 Karl-Johan Lvgren Films MK Appendix K Opel 37:10,6 6:02,4 1:17,2 18,2
4   Raymond Wessman SMK Uppsala   Kadett GTE  
13:03,9  5:00,2  5:52,6  4:53,0  6:22,5  1:58,4 
 
69 103 Martin Lindberg Skutskrs MS Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 37:16,9 6:08,7 3:39,2 6,3
9   Dennis Holmgren Skutskrs MS   Fiesta ST  
13:37,4  4:57,2  5:33,5  4:42,9  6:27,7  1:58,2 
 
70 44 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 37:18,9 6:10,7 6:10,7 2,0
14   Cay Nyberg Huddinge MK   Impreza STi  
Entrant: JH Sprservice AB
12:46,1  7:10,7  5:18,4  4:27,3  5:47,2  1:49,2 
 
71 13 Simon Andersson Bengtsfors MC JSM 2WD Klass 2 Volvo 37:21,3 6:13,1 3:52,7 2,4
9   Jimmy Glad Bengtsfors MC   242  
13:19,7  4:52,0  5:48,3  4:46,6  6:30,6  2:04,1 
 
72 24 Erik Telehagen Wxj MS JSM 2WD Klass 1 Honda 37:51,4 6:43,2 2:39,3 30,1
4   Nina Jonasson Wxj MS   Civic Type R  
12:07,9  7:35,5  5:26,9  4:35,0  6:13,1  1:53,0 
 
73 107 Anton Ohlsson Almunge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 37:54,4 6:46,2 4:16,7 3,0
10   Joel Ohlsson Almunge MK   Fiesta  
13:30,1  5:07,5  5:55,3  4:54,7  6:28,7  1:58,1 
 
74 12 Fredrik Andersen Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 37:59,1 6:50,9 4:30,5 4,7
10   Jonas Sandberg Norrkping MK   Kadett GSI  
Entrant: TEAM RACEPART SWEDEN
13:38,0  5:16,8  5:54,8  4:50,7  6:24,0  1:54,8 
 
75 6 Sren Olsson Films MK Appendix K Toyota 38:04,4 6:56,2 2:11,0 5,3
5   Micke kerlf Films MK   Celica GT  
13:12,1  5:08,1  5:56,7  5:01,0  6:49,2  1:57,3 
 
76 4 Tom Silen rsundsbro MK Appendix K Opel 38:06,6 6:58,4 2:13,2 2,2
6   Jerry Nilsson rsundsbro MK   Ascona A  
13:10,7  5:10,0  6:02,7  5:04,8  6:39,8  1:58,6 
 
77 47 Urban Andersson Stenungsunds MS Trimmat 4WD Subaru 38:52,0 7:43,8 7:43,8 45,4
15   Christer Andersson Stenungsunds MS   Impreza  
14:16,3  5:25,1  5:52,4  4:52,8  6:35,1  1:50,3 
 
78 43 Steen Skodborg Borlnge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 39:05,1 7:56,9 7:56,9 13,1
16   Olle Bjrk Borlnge MK   Evo VII  
11:47,6  4:29,1  5:17,6  4:21,3  8:29,0  4:40,5 
 
79 31 Morgan Eriksson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 39:27,0 8:18,8 5:58,4 21,9
11   Anders Mattisson Gullabo RC   940  
Entrant: Bilsport Rally&Racing
11:53,3  4:31,7  5:23,9  4:30,2  11:14,0  1:53,9 
 
80 11 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 39:42,6 8:34,4 15,6
1   Dick Larsson Rasbo MK   940  
13:57,5  5:33,3  6:15,6  5:09,6  6:45,1  2:01,5 
 
81 5 Stig Blomqvist SMK rebro Appendix K Ford 39:45,0 8:36,8 3:51,6 2,4
7   Robert Jakobsson Kolsva MS   Falcon  
13:59,8  5:24,6  6:12,8  5:17,7  6:50,1  2:00,0 
 
82 49 Lars Carlmark MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 39:46,0 8:37,8 8:37,8 1,0
17   Fredrik Holtling MK Rimo   Impreza STi  
13:15,7  5:02,8  5:37,9  4:44,2  9:09,9  1:55,5 
 
83 86 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 40:12,8 9:04,6 7:09,3 26,8
26   Lasse Savander Almunge MK   940  
12:34,5  7:24,3  6:12,3  4:38,9  7:19,6  2:03,2 
 
84 22 Daniel Brorson Wxj MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 40:28,0 9:19,8 6:59,4 15,2
12   Timmy Berntsson Wxj MS   940  
14:28,3  7:28,9  5:40,9  4:43,2  6:11,7  1:55,0 
 
85 14 Jonna Eson Brdhe Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Peugeot 41:16,1 10:07,9 7:47,5 48,1
13   Markku Kangas Sandviken MK   309  
15:00,8  5:46,7  6:16,5  5:18,5  6:50,7  2:02,9 
 
86 98 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 41:45,2 10:37,0 8:41,7 29,1
27   Roine Andersson SMK Uppsala   240  
Entrant: Lejtorp Racing
12:31,1  4:48,1  5:19,3  5:27,9  8:51,4  4:47,4 
 
87 110 Andreas Sigfridsson Wxj MS Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 41:48,6 10:40,4 8:10,9 3,4
11   Sandra Bergstrm Haninge MK   Twingo R2  
15:07,3  5:56,7  6:06,2  5:20,0  7:08,6  1:59,8  Penalties 10
 
88 76 Emil Bergkvist Adac Ostwestfalen-lippe E.v Trimmat 2WD Volvo 42:15,9 11:07,7 9:12,4 27,3
28   Joakim Sjberg Falkpings MK   940  
11:34,9  4:27,3  5:15,3  7:19,6  8:51,4  4:47,4 
 
89 52 Johan Wesslen Films MK Trimmat 4WD Mazda 49:05,0 17:56,8 17:56,8 6:49,1
18   Markus Stafberg Almunge MK   323 Turbo  
13:44,4  7:10,7  7:53,6  7:06,8  8:29,0  4:40,5 
 
90 1 Hans-ke Sderqvist Norbergs MC Appendix K BMC 50:03,8 18:55,6 14:10,4 58,8
8   Robin Sanell Anderstorp MC   Cooper S  
21:38,0  6:09,7  6:43,5  5:42,0  7:41,0  2:09,6 
 
91 105 Kenneth Elfver Vrmd MK Trimmat 2WD Opel 1:00:58,3 29:50,1 27:54,8 10:54,5
29   Anna Marions Gotlands MF BK   Corsa A  
23:25,7  17:56,2  5:45,0  4:55,3  7:01,5  1:54,6 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!