Svenska English
Rally-SM Final 2014 Raceconsulting
2014-10-02 Rally Uppsala Official final
After SS 5
92 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 36 Fredrik hlin Vrmlands Kc Trimmat 4WD Ford 29:27,7
1   Morten Erik Abrahamsen   Fiesta R5  
Entrant: JC Raceteknik
10:44,4  4:11,1  4:53,6  4:06,8  5:31,8 
 
2 33 Jerker Axelsson SMK Trollhttan Trimmat 4WD Subaru 30:06,3 38,6 38,6 38,6
2   Mattias Andersson Sffle MC   Impreza  
11:06,9  4:18,9  5:02,7  4:08,8  5:29,0 
 
3 39 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 30:07,8 40,1 40,1 1,5
3   Sofie Lundmark Pite MS   Corolla WRC  
11:11,3  4:10,7  5:04,0  4:11,1  5:30,7 
 
4 34 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 30:22,6 54,9 54,9 14,8
4   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
11:12,0  4:21,4  5:03,7  4:13,6  5:31,9 
 
5 58 Niklas Hgg SMK Hlsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 30:33,4 1:05,7 10,8
1   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant: L.Hggs Bildemontering AB
11:28,1  4:18,8  5:03,4  4:09,1  5:34,0 
 
6 57 Mikael Lindqvist stgta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 30:43,0 1:15,3 9,6 9,6
2   Per Andersson Hssleholms MK   Evo X  
11:15,9  4:22,4  5:09,1  4:17,3  5:38,3 
 
7 35 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Skoda 30:50,7 1:23,0 1:23,0 7,7
5   Christer Johansson Flens MS   Fabia WRC  
11:25,7  4:27,7  5:08,7  4:16,1  5:32,5 
 
8 56 Joachim Carlstrm Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 30:54,7 1:27,0 21,3 4,0
3   Jrgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
11:25,1  4:24,1  5:09,7  4:15,7  5:40,1 
 
9 40 Mats Adielsson Gteborgs MF Trimmat 4WD Mitsubishi 30:59,4 1:31,7 1:31,7 4,7
6   Peter Kurten lvbygdens MK   Evo VII  
11:29,0  4:22,1  5:10,5  4:18,7  5:39,1 
 
10 63 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 31:10,7 1:43,0 37,3 11,3
4   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant: VRMD MOTORTEKNIK AB
11:24,3  4:25,1  5:11,8  4:24,2  5:45,3 
 
11 74 Tobias Sderqvist AMF rsunda Trimmat 2WD Toyota 31:15,1 1:47,4 4,4
1   Joakim Sderqvist AMF rsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
11:22,2  4:24,3  5:12,4  4:21,3  5:54,9 
 
12 59 Albert Friberg SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 31:18,5 1:50,8 45,1 3,4
5   John Stigh Vstra stergtlands MK   Lancer Evo IX  
11:31,7  4:29,7  5:08,9  4:22,6  5:45,6 
 
13 75 Mikael Ericsson SMK Trollhttan Trimmat 2WD VW 31:29,8 2:02,1 14,7 11,3
2   Ida Hegge Vara MK   Golf Kit Car  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
11:39,8  4:26,6  5:09,9  4:19,6  5:53,9 
 
14 64 Leif Peterson Gteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 31:31,3 2:03,6 16,2 1,5
3   Toni Sundqvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: Tractive AB
11:35,4  4:25,6  5:16,3  4:20,8  5:53,2 
 
15 79 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2WD Volvo 31:33,1 2:05,4 18,0 1,8
4   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Global Freight Solutions AB
11:30,1  4:31,2  5:14,7  4:25,7  5:51,4 
 
16 77 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citron 31:33,7 2:06,0 18,6 0,6
5   Jim Hjerpe Sters MK   DS3 R3  
11:36,6  4:27,9  5:13,5  4:22,1  5:53,6 
 
17 66 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Citron 31:34,0 2:06,3 18,9 0,3
6   Johan Lvgren Degerfors RC   DS3 R3t  
11:32,6  4:29,0  5:13,6  4:23,7  5:55,1 
 
18 27 Pontus hman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 31:39,9 2:12,2 5,9
1   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corsa B  
11:28,3  4:30,5  5:14,8  4:30,6  5:55,7 
 
19 80 Patrik Johansson Wxj MS Trimmat 2WD Volvo 31:43,5 2:15,8 28,4 3,6
7   Jesper Johansson Ryds MK   240  
Entrant: Team NYBE AB
11:33,0  4:26,8  5:20,8  4:26,8  5:56,1 
 
20 65 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 31:44,8 2:17,1 29,7 1,3
8   Henrik Appelskog stergyllen RC   Swift S1600  
Entrant: Nordhs Lastmaskiner AB
11:47,8  4:27,5  5:13,6  4:20,0  5:55,9 
 
21 38 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 31:49,0 2:21,3 2:21,3 4,2
7   Gran Lnnmark Flens MS   Corolla WRC  
12:05,2  4:27,9  5:06,4  4:20,6  5:48,9 
 
22 70 Mattias Adielsson Gteborgs MF Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 31:52,3 2:24,6 3,3
1   Bo Holmstrand Kullings MS   208 R2  
11:48,3  4:32,6  5:14,8  4:22,1  5:54,5 
 
23 60 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 31:55,6 2:27,9 1:22,2 3,3
6   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
12:07,5  4:31,8  5:08,4  4:21,2  5:46,7 
 
24 68 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 32:00,1 2:32,4 7,8 4,5
2   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
Entrant: hlins Auto Norden
11:51,0  4:30,3  5:19,7  4:19,2  5:59,9 
 
25 48 Daniel Johansson Nolltta MK Trimmat 4WD Mitsubishi 32:00,3 2:32,6 2:32,6 0,2
8   Mikael Pettersson Jrbo MK   Lancer WRC  
12:00,4  4:34,9  5:15,3  4:24,9  5:44,8 
 
26 67 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2WD VW 32:03,8 2:36,1 48,7 3,5
9   Fredrik Livh Lax MK   Golf  
11:56,8  4:30,7  5:14,5  4:23,7  5:58,1 
 
27 71 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 32:05,5 2:37,8 13,2 1,7
3   Jesper Elfver Vrmd MK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
11:40,3  4:36,3  5:19,0  4:28,4  6:01,5 
 
28 61 Anders Jonasson Wxj MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 32:07,0 2:39,3 1:33,6 1,5
7   Jrgen Lindahl Wxj MS   Lancer Evo IX  
12:17,6  4:30,4  5:12,1  4:23,1  5:43,8 
 
29 25 Daniel Rjsel SMK Dala JSM 2WD Klass 2 Opel 32:09,5 2:41,8 29,6 2,5
2   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Corsa  
Entrant: Tractive
11:46,8  4:28,9  5:26,0  4:27,2  6:00,6 
 
30 81 David Bellborg Ryds MK Trimmat 2WD VW 32:09,7 2:42,0 54,6 0,2
10   Kalle Lexe Ryds MK   Golf III KitCar  
11:40,6  4:40,3  5:16,3  4:29,3  6:03,2 
 
31 32 Emil Karlsson Hllefors MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 32:11,8 2:44,1 31,9 2,1
3   Magnus Hermansson Hllefors MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
11:40,5  4:36,4  5:24,4  4:32,8  5:57,7 
 
32 83 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 32:14,8 2:47,1 59,7 3,0
11   Mrten Hearley MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
11:56,6  4:30,4  5:23,0  4:27,4  5:57,4 
 
33 78 Lars-Olof Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Opel 32:24,1 2:56,4 1:09,0 9,3
12   Stefan Bergman Fagersta MK   Astra  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB
12:06,2  4:38,2  5:20,6  4:27,0  5:52,1 
 
34 84 Ola Axelsson Vsters MS Trimmat 2WD Volvo 32:27,4 2:59,7 1:12,3 3,3
13   Richard Svensson Storfors MK   940 Evo  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
11:52,2  4:41,7  5:23,9  4:32,1  5:57,5 
 
35 20 Patrik hman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 32:30,4 3:02,7 50,5 3,0
4   Annette hman Almunge MK   Corsa A  
11:55,3  4:37,8  5:26,6  4:29,9  6:00,8 
 
36 69 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Skoda 32:32,3 3:04,6 40,0 1,9
4   Andreas Olsson Rasbo MK   Fabia  
Entrant: NERTA www.nolab.se
12:04,2  4:33,1  5:21,6  4:26,9  6:06,5 
 
37 28 Markus Theorin Skillingaryds MK JSM 2WD Klass 1 Citroen 32:39,4 3:11,7 7,1
1   Henrik Sderkvist Skillingaryds MK   C2 R2 Max  
Entrant: Bergfors Snickerifabrik
11:39,1  4:38,6  5:22,7  4:38,8  6:20,2 
 
38 72 Mattias Ledin MK Kopparberg Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 32:41,1 3:13,4 48,8 1,7
5   Erik Lindqvist Mlararnas MK   Fiesta R2  
Entrant: Ledin Motorsport
11:56,9  4:37,0  5:25,4  4:31,3  6:10,5 
 
39 42 Joakim Lngberg Linkping MS Trimmat 4WD Mitsubishi 32:41,8 3:14,1 3:14,1 0,7
9   Magnus Olsson 08 MK   Evo VII  
12:31,9  4:35,1  5:16,7  4:25,6  5:52,5 
 
40 85 Pr Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 32:44,9 3:17,2 1:29,8 3,1
14   Lars Gustafsson Hofors MS   940  
12:07,9  4:41,0  5:26,2  4:31,4  5:58,4 
 
41 51 Tommy Andersson Ydre MK Trimmat 4WD Ford 32:45,5 3:17,8 3:17,8 0,6
10   Peder Johansson MK Team Treske   WRC  
12:12,6  4:44,7  5:21,1  4:35,6  5:51,5 
 
42 82 Johan Green Hssleholms MK Trimmat 2WD VW 32:47,5 3:19,8 1:32,4 2,0
15   Stefan Ahl Wxj MS   Golf  
Entrant: JGMark Sten & Entreprenadarbeten
12:13,9  4:42,1  5:20,8  4:32,1  5:58,6 
 
43 30 Max Svensson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 32:54,8 3:27,1 1:14,9 7,3
5   Peter Johannesson Gullabo RC   940  
12:06,8  4:40,9  5:28,1  4:34,2  6:04,8 
 
44 91 Tore Sandberg Vimmerby MS Trimmat 2WD Volvo 32:55,6 3:27,9 1:40,5 0,8
16   Bjrn Jacobsson Vimmerby MS   244  
12:05,5  4:38,7  5:25,6  4:37,7  6:08,1 
 
45 99 Kim Nilsson Skutskrs MS Trimmat 2WD VW 32:57,6 3:29,9 1:42,5 2,0
17   Lars-Olof Persson Jrbo MK   Golf III  
12:03,5  5:03,4  5:19,4  4:29,5  6:01,8 
 
46 101 Erik Davidsson Almunge MK Trimmat 2WD Opel 32:59,5 3:31,8 1:44,4 1,9
18   Daniel Westlund Almunge MK   Astra  
Entrant: Hyreslandslaget AB
12:08,0  4:45,2  5:23,9  4:32,2  6:10,2 
 
47 88 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 33:01,1 3:33,4 1:46,0 1,6
19   Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3  
Entrant: HERTZ FIRST RENT A CAR AB
12:14,7  4:39,9  5:24,0  4:31,2  6:11,3 
 
48 87 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 33:04,5 3:36,8 1:49,4 3,4
20   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant: Tltproffsen i Eskilstuna
12:13,6  4:43,5  5:23,7  4:36,1  6:07,6 
 
49 46 Bjrn Jacobson Vrmd MK Trimmat 4WD Subaru 33:06,1 3:38,4 3:38,4 1,6
11   Tomas Koepke Vrmd MK   Impreza STi  
12:35,9  4:41,4  5:17,5  4:36,1  5:55,2 
 
50 29 Sebastian Johansson Gotlands Mfbk JSM 2WD Klass 1 Ford 33:17,5 3:49,8 38,1 11,4
2   Tobias Steen Gotlands Mfbk   Fiesta ST  
Entrant: LundinsBil.se
12:13,0  4:46,0  5:31,0  4:37,5  6:10,0 
 
51 100 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 33:18,9 3:51,2 2:03,8 1,4
21   Julia Svensson Gullabo RC   325 Coup  
12:22,6  4:45,5  5:21,8  4:27,6  6:21,4 
 
52 104 Reine Laestander Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 33:23,3 3:55,6 1:31,0 4,4
6   Andreas Peters Kolsva MK   Clio Ragnotti  
12:13,0  4:46,1  5:24,5  4:42,1  6:17,6 
 
53 21 Robin Adolfsson Wxj MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 33:26,7 3:59,0 1:46,8 3,4
6   Nicklas Ottosson Wxj MS   940  
Entrant: Lejtorp Racing
12:29,7  4:45,3  5:29,3  4:37,1  6:05,3 
 
54 17 Emrik Smedberg Wxj MS JSM 2WD Klass 1 Honda 33:39,2 4:11,5 59,8 12,5
3   Esmeralda Gyllenswrd Wxj MS   Civic Type-R  
12:35,1  4:53,6  5:33,4  4:35,2  6:01,9 
 
55 19 Evelina Olofsson Hofors MS JSM 2WD Klass 2 Opel 33:41,6 4:13,9 2:01,7 2,4
7   Paulin Bergqvist SMK Hlsinge   Corsa A  
Entrant: Hofors Autoservice AB
12:24,4  4:55,0  5:32,2  4:39,3  6:10,7 
 
56 90 Jonas Bjrnvad Mlararnas MK Trimmat 2WD VW 33:59,4 4:31,7 2:44,3 17,8
22   Ulf Bjrnvad Mlararnas MK   Golf  
12:39,5  4:52,1  5:37,0  4:41,6  6:09,2 
 
57 89 Per Gthberg Eskilstuna MK Appendix K Porsche 34:01,6 4:33,9 2,2
1   Calle Svennestam Eskilstuna MK   911 Carrera  
12:43,8  4:59,0  5:37,5  4:37,0  6:04,3 
 
58 16 Mattias Hallberg Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 34:03,7 4:36,0 2:23,8 2,1
8   Valkyria Edlund Mlararnas MK   940  
Entrant: ABC STLLNINGSMONTAGE AB
12:30,0  4:53,4  5:35,2  4:45,5  6:19,6 
 
59 109 Andrew Rnnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 34:04,0 4:36,3 2:11,7 0,3
7   Hkan Marions Gotlands MF BK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
12:38,7  4:48,7  5:33,2  4:45,5  6:17,9 
 
60 18 Jimmie Cederqvist Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 1 Ford 34:06,4 4:38,7 1:27,0 2,4
4   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Fiesta ST  
12:34,8  4:54,0  5:39,4  4:44,9  6:13,3 
 
61 97 Daniel Ernstedt Nolltta MK Trimmat 2WD SEAT 34:08,3 4:40,6 2:53,2 1,9
23   Henrik Hamberg Mora MK   Ibiza  
13:18,5  4:37,1  5:25,7  4:36,1  6:10,9 
 
62 95 Kenth stlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 34:11,8 4:44,1 2:56,7 3,5
24   Hans del Hedesunda MK   940  
12:43,8  4:56,5  5:35,4  4:41,3  6:14,8 
 
63 43 Steen Skodborg Borlnge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 34:24,6 4:56,9 4:56,9 12,8
12   Olle Bjrk Borlnge MK   Evo VII  
11:47,6  4:29,1  5:17,6  4:21,3  8:29,0 
 
64 53 Magnus Johansson lvbygdens MK Trimmat 4WD Mitsubishi 34:25,3 4:57,6 4:57,6 0,7
13   Roger Lindblad lvbygdens MK   Evo VII  
12:45,6  4:58,6  5:39,6  4:50,6  6:10,9 
 
65 108 Mrten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 34:32,6 5:04,9 2:40,3 7,3
8   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
12:59,5  4:48,5  5:32,6  4:43,1  6:28,9 
 
66 92 Oskar Nilsson Wxj MS Trimmat 2WD Volvo 34:43,1 5:15,4 3:28,0 10,5
25   Bjrn Jonasson Wxj MS   940  
12:58,6  5:09,8  5:28,6  4:45,7  6:20,4 
 
67 9 Janne Westlund MK Kopparberg Appendix K Volvo 34:45,3 5:17,6 43,7 2,2
2   Anita Jansson MK Kopparberg   240  
12:37,0  4:55,2  5:47,8  4:42,8  6:42,5 
 
68 54 Fredrik Alsdal SMK Arboga Trimmat 4WD Mitsubishi 34:46,6 5:18,9 5:18,9 1,3
14   Morgan Vdel SMK Arboga   Lancer Evo X R4  
12:58,1  5:00,4  5:48,8  4:46,4  6:12,9 
 
69 8 Krister Wennman Rasbo MK Appendix K VW 34:58,1 5:30,4 56,5 11,5
3   Mattias Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplt AB
12:42,8  5:04,1  5:50,6  4:54,0  6:26,6 
 
70 7 Karl-Johan Lvgren Films MK Appendix K Opel 35:12,2 5:44,5 1:10,6 14,1
4   Raymond Wessman SMK Uppsala   Kadett GTE  
13:03,9  5:00,2  5:52,6  4:53,0  6:22,5 
 
71 13 Simon Andersson Bengtsfors MC JSM 2WD Klass 2 Volvo 35:17,2 5:49,5 3:37,3 5,0
9   Jimmy Glad Bengtsfors MC   242  
13:19,7  4:52,0  5:48,3  4:46,6  6:30,6 
 
72 103 Martin Lindberg Skutskrs MS Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 35:18,7 5:51,0 3:26,4 1,5
9   Dennis Holmgren Skutskrs MS   Fiesta ST  
13:37,4  4:57,2  5:33,5  4:42,9  6:27,7 
 
73 44 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 35:29,7 6:02,0 6:02,0 11,0
15   Cay Nyberg Huddinge MK   Impreza STi  
Entrant: JH Sprservice AB
12:46,1  7:10,7  5:18,4  4:27,3  5:47,2 
 
74 107 Anton Ohlsson Almunge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 35:56,3 6:28,6 4:04,0 26,6
10   Joel Ohlsson Almunge MK   Fiesta  
13:30,1  5:07,5  5:55,3  4:54,7  6:28,7 
 
75 24 Erik Telehagen Wxj MS JSM 2WD Klass 1 Honda 35:58,4 6:30,7 3:19,0 2,1
5   Nina Jonasson Wxj MS   Civic Type R  
12:07,9  7:35,5  5:26,9  4:35,0  6:13,1 
 
76 12 Fredrik Andersen Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 36:04,3 6:36,6 4:24,4 5,9
10   Jonas Sandberg Norrkping MK   Kadett GSI  
Entrant: TEAM RACEPART SWEDEN
13:38,0  5:16,8  5:54,8  4:50,7  6:24,0 
 
77 6 Sren Olsson Films MK Appendix K Toyota 36:07,1 6:39,4 2:05,5 2,8
5   Micke kerlf Films MK   Celica GT  
13:12,1  5:08,1  5:56,7  5:01,0  6:49,2 
 
78 4 Tom Silen rsundsbro MK Appendix K Opel 36:08,0 6:40,3 2:06,4 0,9
6   Jerry Nilsson rsundsbro MK   Ascona A  
13:10,7  5:10,0  6:02,7  5:04,8  6:39,8 
 
79 98 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 36:57,8 7:30,1 5:42,7 49,8
26   Roine Andersson SMK Uppsala   240  
Entrant: Lejtorp Racing
12:31,1  4:48,1  5:19,3  5:27,9  8:51,4 
 
80 47 Urban Andersson Stenungsunds MS Trimmat 4WD Subaru 37:01,7 7:34,0 7:34,0 3,9
16   Christer Andersson Stenungsunds MS   Impreza  
14:16,3  5:25,1  5:52,4  4:52,8  6:35,1 
 
81 76 Emil Bergkvist Adac Ostwestfalen-lippe E.v Trimmat 2WD Volvo 37:28,5 8:00,8 6:13,4 26,8
27   Joakim Sjberg Falkpings MK   940  
11:34,9  4:27,3  5:15,3  7:19,6  8:51,4 
 
82 31 Morgan Eriksson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 37:33,1 8:05,4 5:53,2 4,6
11   Anders Mattisson Gullabo RC   940  
Entrant: Bilsport Rally&Racing
11:53,3  4:31,7  5:23,9  4:30,2  11:14,0 
 
83 11 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 37:41,1 8:13,4 8,0
1   Dick Larsson Rasbo MK   940  
13:57,5  5:33,3  6:15,6  5:09,6  6:45,1 
 
84 5 Stig Blomqvist SMK rebro Appendix K Ford 37:45,0 8:17,3 3:43,4 3,9
7   Robert Jakobsson Kolsva MS   Falcon  
13:59,8  5:24,6  6:12,8  5:17,7  6:50,1 
 
85 49 Lars Carlmark MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 37:50,5 8:22,8 8:22,8 5,5
17   Fredrik Holtling MK Rimo   Impreza STi  
13:15,7  5:02,8  5:37,9  4:44,2  9:09,9 
 
86 86 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 38:09,6 8:41,9 6:54,5 19,1
28   Lasse Savander Almunge MK   940  
12:34,5  7:24,3  6:12,3  4:38,9  7:19,6 
 
87 22 Daniel Brorson Wxj MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 38:33,0 9:05,3 6:53,1 23,4
12   Timmy Berntsson Wxj MS   940  
14:28,3  7:28,9  5:40,9  4:43,2  6:11,7 
 
88 14 Jonna Eson Brdhe Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Peugeot 39:13,2 9:45,5 7:33,3 40,2
13   Markku Kangas Sandviken MK   309  
15:00,8  5:46,7  6:16,5  5:18,5  6:50,7 
 
89 110 Andreas Sigfridsson Wxj MS Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 39:48,8 10:21,1 7:56,5 35,6
11   Sandra Bergstrm Haninge MK   Twingo R2  
15:07,3  5:56,7  6:06,2  5:20,0  7:08,6  Penalties 10
 
90 52 Johan Wesslen Films MK Trimmat 4WD Mazda 44:24,5 14:56,8 14:56,8 4:35,7
18   Markus Stafberg Almunge MK   323 Turbo  
13:44,4  7:10,7  7:53,6  7:06,8  8:29,0 
 
91 1 Hans-ke Sderqvist Norbergs MC Appendix K BMC 47:54,2 18:26,5 13:52,6 3:29,7
8   Robin Sanell Anderstorp MC   Cooper S  
21:38,0  6:09,7  6:43,5  5:42,0  7:41,0 
 
92 105 Kenneth Elfver Vrmd MK Trimmat 2WD Opel 59:03,7 29:36,0 27:48,6 11:09,5
29   Anna Marions Gotlands MF BK   Corsa A  
23:25,7  17:56,2  5:45,0  4:55,3  7:01,5 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!