Svenska English
Rally-SM Final 2014 Raceconsulting
2014-10-02 Rally Uppsala Official final
After SS 4
99 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 36 Fredrik Åhlin Värmlands Kc Trimmat 4WD Ford 23:55,9
1   Morten Erik Abrahamsen   Fiesta R5  
Entrant: JC Raceteknik
10:44,4  4:11,1  4:53,6  4:06,8 
 
2 39 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 24:37,1 41,2 41,2 41,2
2   Sofie Lundmark Piteå MS   Corolla WRC  
11:11,3  4:10,7  5:04,0  4:11,1 
 
3 33 Jerker Axelsson SMK Trollhättan Trimmat 4WD Subaru 24:37,3 41,4 41,4 0,2
3   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza  
11:06,9  4:18,9  5:02,7  4:08,8 
 
4 34 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 24:50,7 54,8 54,8 13,4
4   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
11:12,0  4:21,4  5:03,7  4:13,6 
 
5 58 Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 24:59,4 1:03,5 8,7
1   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
11:28,1  4:18,8  5:03,4  4:09,1 
 
6 57 Mikael Lindqvist Östgöta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 25:04,7 1:08,8 5,3 5,3
2   Per Andersson Hässleholms MK   Evo X  
11:15,9  4:22,4  5:09,1  4:17,3 
 
7 56 Joachim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 25:14,6 1:18,7 15,2 9,9
3   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
11:25,1  4:24,1  5:09,7  4:15,7 
 
8 35 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Skoda 25:18,2 1:22,3 1:22,3 3,6
5   Christer Johansson Flens MS   Fabia WRC  
11:25,7  4:27,7  5:08,7  4:16,1 
 
9 74 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 25:20,2 1:24,3 2,0
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
11:22,2  4:24,3  5:12,4  4:21,3 
 
10 40 Mats Adielsson Göteborgs MF Trimmat 4WD Mitsubishi 25:20,3 1:24,4 1:24,4 0,1
6   Peter Kurten Älvbygdens MK   Evo VII  
11:29,0  4:22,1  5:10,5  4:18,7 
 
11 63 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 25:25,4 1:29,5 26,0 5,1
4   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
11:24,3  4:25,1  5:11,8  4:24,2 
 
12 59 Albert Friberg SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 25:32,9 1:37,0 33,5 7,5
5   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo IX  
11:31,7  4:29,7  5:08,9  4:22,6 
 
13 75 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 25:35,9 1:40,0 15,7 3,0
2   Ida Hegge Vara MK   Golf Kit Car  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
11:39,8  4:26,6  5:09,9  4:19,6 
 
14 64 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 25:38,1 1:42,2 17,9 2,2
3   Toni Sundqvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: Tractive AB
11:35,4  4:25,6  5:16,3  4:20,8 
 
15 66 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Citroën 25:38,9 1:43,0 18,7 0,8
4   Johan Lövgren Degerfors RC   DS3 R3t  
11:32,6  4:29,0  5:13,6  4:23,7 
 
16 77 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 25:40,1 1:44,2 19,9 1,2
5   Jim Hjerpe Säters MK   DS3 R3  
11:36,6  4:27,9  5:13,5  4:22,1 
 
17 79 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2WD Volvo 25:41,7 1:45,8 21,5 1,6
6   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Global Freight Solutions AB
11:30,1  4:31,2  5:14,7  4:25,7 
 
18 27 Pontus Åhman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 25:44,2 1:48,3 2,5
1   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corsa B  
11:28,3  4:30,5  5:14,8  4:30,6 
 
19 80 Patrik Johansson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 25:47,4 1:51,5 27,2 3,2
7   Jesper Johansson Ryds MK   240  
Entrant: Team NYBE AB
11:33,0  4:26,8  5:20,8  4:26,8 
 
20 65 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 25:48,9 1:53,0 28,7 1,5
8   Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600  
Entrant: Nordh´s Lastmaskiner AB
11:47,8  4:27,5  5:13,6  4:20,0 
 
21 45 Mikael Åhman Films MK Trimmat 4WD Ford 25:52,5 1:56,6 1:56,6 3,6
7   Patrik Karlsson Films MK   Escort Cosworth  
11:50,7  4:32,5  5:10,1  4:19,2 
 
22 43 Steen Skodborg Borlänge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 25:55,6 1:59,7 1:59,7 3,1
8   Olle Björk Borlänge MK   Evo VII  
11:47,6  4:29,1  5:17,6  4:21,3 
 
23 70 Mattias Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 25:57,8 2:01,9 2,2
1   Bo Holmstrand Kullings MS   208 R2  
11:48,3  4:32,6  5:14,8  4:22,1 
 
24 38 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 26:00,1 2:04,2 2:04,2 2,3
9   Göran Lönnmark Flens MS   Corolla WRC  
12:05,2  4:27,9  5:06,4  4:20,6 
 
25 68 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 26:00,2 2:04,3 2,4 0,1
2   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
Entrant: Öhlins Auto Norden
11:51,0  4:30,3  5:19,7  4:19,2 
 
26 71 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 26:04,0 2:08,1 6,2 3,8
3   Jesper Elfver Värmdö MK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
11:40,3  4:36,3  5:19,0  4:28,4 
 
27 67 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2WD VW 26:05,7 2:09,8 45,5 1,7
9   Fredrik Livh Laxå MK   Golf  
11:56,8  4:30,7  5:14,5  4:23,7 
 
28 81 David Bellborg Ryds MK Trimmat 2WD VW 26:06,5 2:10,6 46,3 0,8
10   Kalle Lexe Ryds MK   Golf III KitCar  
11:40,6  4:40,3  5:16,3  4:29,3 
 
29 60 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 26:08,9 2:13,0 1:09,5 2,4
6   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
12:07,5  4:31,8  5:08,4  4:21,2 
 
29 25 Daniel Röjsel SMK Dala JSM 2WD Klass 2 Opel 26:08,9 2:13,0 24,7
2   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Corsa  
Entrant: Tractive
11:46,8  4:28,9  5:26,0  4:27,2 
 
31 32 Emil Karlsson Hällefors MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 26:14,1 2:18,2 29,9 5,2
3   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
11:40,5  4:36,4  5:24,4  4:32,8 
 
32 48 Daniel Johansson Nollåtta MK Trimmat 4WD Mitsubishi 26:15,5 2:19,6 2:19,6 1,4
10   Mikael Pettersson Järbo MK   Lancer WRC  
12:00,4  4:34,9  5:15,3  4:24,9 
 
32 112 Robert Scholander SMK Eksjö JSM 2WD Klass 1 Citroën 26:15,5 2:19,6
1   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   C2 R2 Max  
11:53,3  4:35,5  5:19,6  4:27,1 
 
34 83 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 26:17,4 2:21,5 57,2 1,9
11   Mårten Hearley MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
11:56,6  4:30,4  5:23,0  4:27,4 
 
35 31 Morgan Eriksson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 26:19,1 2:23,2 34,9 1,7
4   Anders Mattisson Gullabo RC   940  
Entrant: Bilsport Rally&Racing
11:53,3  4:31,7  5:23,9  4:30,2 
 
36 28 Markus Theorin Skillingaryds MK JSM 2WD Klass 1 Citroen 26:19,2 2:23,3 3,7 0,1
2   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK   C2 R2 Max  
Entrant: Bergfors Snickerifabrik
11:39,1  4:38,6  5:22,7  4:38,8 
 
37 61 Anders Jonasson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 26:23,2 2:27,3 1:23,8 4,0
7   Jörgen Lindahl Wäxjö MS   Lancer Evo IX  
12:17,6  4:30,4  5:12,1  4:23,1 
 
38 69 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Skoda 26:25,8 2:29,9 28,0 2,6
4   Andreas Olsson Rasbo MK   Fabia  
Entrant: NERTA www.nolab.se
12:04,2  4:33,1  5:21,6  4:26,9 
 
39 20 Patrik Åhman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 26:29,6 2:33,7 45,4 3,8
5   Annette Åhman Almunge MK   Corsa A  
11:55,3  4:37,8  5:26,6  4:29,9 
 
40 84 Ola Axelsson Västerås MS Trimmat 2WD Volvo 26:29,9 2:34,0 1:09,7 0,3
12   Richard Svensson Storfors MK   940 Evo  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
11:52,2  4:41,7  5:23,9  4:32,1 
 
41 72 Mattias Ledin MK Kopparberg Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 26:30,6 2:34,7 32,8 0,7
5   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   Fiesta R2  
Entrant: Ledin Motorsport
11:56,9  4:37,0  5:25,4  4:31,3 
 
42 78 Lars-Olof Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Opel 26:32,0 2:36,1 1:11,8 1,4
13   Stefan Bergman Fagersta MK   Astra  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB
12:06,2  4:38,2  5:20,6  4:27,0 
 
43 85 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 26:46,5 2:50,6 1:26,3 14,5
14   Lars Gustafsson Hofors MS   940  
12:07,9  4:41,0  5:26,2  4:31,4 
 
44 91 Tore Sandberg Vimmerby MS Trimmat 2WD Volvo 26:47,5 2:51,6 1:27,3 1,0
15   Björn Jacobsson Vimmerby MS   244  
12:05,5  4:38,7  5:25,6  4:37,7 
 
45 82 Johan Green Hässleholms MK Trimmat 2WD VW 26:48,9 2:53,0 1:28,7 1,4
16   Stefan Ahl Wäxjö MS   Golf  
Entrant: JGMark Sten & Entreprenadarbeten
12:13,9  4:42,1  5:20,8  4:32,1 
 
46 42 Joakim Längberg Linköping MS Trimmat 4WD Mitsubishi 26:49,3 2:53,4 2:53,4 0,4
11   Magnus Olsson 08 MK   Evo VII  
12:31,9  4:35,1  5:16,7  4:25,6 
 
46 101 Erik Davidsson Almunge MK Trimmat 2WD Opel 26:49,3 2:53,4 1:29,1
17   Daniel Westlund Almunge MK   Astra  
Entrant: Hyreslandslaget AB
12:08,0  4:45,2  5:23,9  4:32,2 
 
48 88 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 26:49,8 2:53,9 1:29,6 0,5
18   Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3  
Entrant: HERTZ FIRST RENT A CAR AB
12:14,7  4:39,9  5:24,0  4:31,2 
 
49 30 Max Svensson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 26:50,0 2:54,1 1:05,8 0,2
6   Peter Johannesson Gullabo RC   940  
12:06,8  4:40,9  5:28,1  4:34,2 
 
50 51 Tommy Andersson Ydre MK Trimmat 4WD Ford 26:54,0 2:58,1 2:58,1 4,0
12   Peder Johansson MK Team Treske   WRC  
12:12,6  4:44,7  5:21,1  4:35,6 
 
51 99 Kim Nilsson Skutskärs MS Trimmat 2WD VW 26:55,8 2:59,9 1:35,6 1,8
19   Lars-Olof Persson Järbo MK   Golf III  
12:03,5  5:03,4  5:19,4  4:29,5 
 
52 87 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 26:56,9 3:01,0 1:36,7 1,1
20   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant: Tältproffsen i Eskilstuna
12:13,6  4:43,5  5:23,7  4:36,1 
 
53 100 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 26:57,5 3:01,6 1:37,3 0,6
21   Julia Svensson Gullabo RC   325 Coupé  
12:22,6  4:45,5  5:21,8  4:27,6 
 
54 104 Reine Laestander Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 27:05,7 3:09,8 1:07,9 8,2
6   Andreas Peters Kolsva MK   Clio Ragnotti  
12:13,0  4:46,1  5:24,5  4:42,1 
 
55 29 Sebastian Johansson Gotlands Mfbk JSM 2WD Klass 1 Ford 27:07,5 3:11,6 52,0 1,8
3   Tobias Steen Gotlands Mfbk   Fiesta ST  
Entrant: LundinsBil.se
12:13,0  4:46,0  5:31,0  4:37,5 
 
56 46 Björn Jacobson Värmdö MK Trimmat 4WD Subaru 27:10,9 3:15,0 3:15,0 3,4
13   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza STi  
12:35,9  4:41,4  5:17,5  4:36,1 
 
57 21 Robin Adolfsson Wäxjö MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 27:21,4 3:25,5 1:37,2 10,5
7   Nicklas Ottosson Wäxjö MS   940  
Entrant: Lejtorp Racing
12:29,7  4:45,3  5:29,3  4:37,1 
 
58 19 Evelina Olofsson Hofors MS JSM 2WD Klass 2 Opel 27:30,9 3:35,0 1:46,7 9,5
8   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Corsa A  
Entrant: Hofors Autoservice AB
12:24,4  4:55,0  5:32,2  4:39,3 
 
59 17 Emrik Smedberg Wäxjö MS JSM 2WD Klass 1 Honda 27:37,3 3:41,4 1:21,8 6,4
4   Esmeralda Gyllenswärd Wäxjö MS   Civic Type-R  
12:35,1  4:53,6  5:33,4  4:35,2 
 
60 16 Mattias Hallberg Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 27:44,1 3:48,2 1:59,9 6,8
9   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940  
Entrant: ABC STÄLLNINGSMONTAGE AB
12:30,0  4:53,4  5:35,2  4:45,5 
 
61 109 Andrew Rönnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 27:46,1 3:50,2 1:48,3 2,0
7   Håkan Marions Gotlands MF BK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
12:38,7  4:48,7  5:33,2  4:45,5 
 
62 50 Fredrik Åhs Västerås MS Trimmat 4WD Mitsubishi 27:47,1 3:51,2 3:51,2 1,0
14   Henrik Oscarson Västerås MS   Evo VIII  
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB
12:40,6  4:53,1  5:32,8  4:40,6 
 
63 90 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK Trimmat 2WD VW 27:50,2 3:54,3 2:30,0 3,1
22   Ulf Björnvad Mälaröarnas MK   Golf  
12:39,5  4:52,1  5:37,0  4:41,6 
 
64 18 Jimmie Cederqvist Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 1 Ford 27:53,1 3:57,2 1:37,6 2,9
5   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Fiesta ST  
12:34,8  4:54,0  5:39,4  4:44,9 
 
65 95 Kenth Östlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 27:57,0 4:01,1 2:36,8 3,9
23   Hans Ädel Hedesunda MK   940  
12:43,8  4:56,5  5:35,4  4:41,3 
 
66 89 Per Göthberg Eskilstuna MK Appendix K Porsche 27:57,3 4:01,4 0,3
1   Calle Svennestam Eskilstuna MK   911 Carrera  
12:43,8  4:59,0  5:37,5  4:37,0 
 
67 97 Daniel Ernstedt Nollåtta MK Trimmat 2WD SEAT 27:57,4 4:01,5 2:37,2 0,1
24   Henrik Hamberg Mora MK   Ibiza  
13:18,5  4:37,1  5:25,7  4:36,1 
 
68 9 Janne Westlund MK Kopparberg Appendix K Volvo 28:02,8 4:06,9 5,5 5,4
2   Anita Jansson MK Kopparberg   240  
12:37,0  4:55,2  5:47,8  4:42,8 
 
69 108 Mårten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 28:03,7 4:07,8 2:05,9 0,9
8   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
12:59,5  4:48,5  5:32,6  4:43,1 
 
70 98 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 28:06,4 4:10,5 2:46,2 2,7
25   Roine Andersson SMK Uppsala   240  
Entrant: Lejtorp Racing
12:31,1  4:48,1  5:19,3  5:27,9 
 
71 53 Magnus Johansson Älvbygdens MK Trimmat 4WD Mitsubishi 28:14,4 4:18,5 4:18,5 8,0
15   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Evo VII  
12:45,6  4:58,6  5:39,6  4:50,6 
 
72 10 Martin Hagman MK Rimo Appendix K Ford 28:21,0 4:25,1 23,7 6,6
3   Jan Hagman MK Rimo   Escort RS 1800  
Entrant: Riflex Sport
12:41,9  4:58,1  5:49,2  4:51,8 
 
73 92 Oskar Nilsson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 28:22,7 4:26,8 3:02,5 1,7
26   Björn Jonasson Wäxjö MS   940  
12:58,6  5:09,8  5:28,6  4:45,7 
 
74 8 Krister Wennman Rasbo MK Appendix K VW 28:31,5 4:35,6 34,2 8,8
4   Mattias Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
12:42,8  5:04,1  5:50,6  4:54,0 
 
75 54 Fredrik Alsdal SMK Arboga Trimmat 4WD Mitsubishi 28:33,7 4:37,8 4:37,8 2,2
16   Morgan Vädel SMK Arboga   Lancer Evo X R4  
12:58,1  5:00,4  5:48,8  4:46,4 
 
76 76 Emil Bergkvist Adac Ostwestfalen-lippe E.v Trimmat 2WD Volvo 28:37,1 4:41,2 3:16,9 3,4
27   Joakim Sjöberg Falköpings MK   940  
11:34,9  4:27,3  5:15,3  7:19,6 
 
77 49 Lars Carlmark MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 28:40,6 4:44,7 4:44,7 3,5
17   Fredrik Holtling MK Rimo   Impreza STi  
13:15,7  5:02,8  5:37,9  4:44,2 
 
78 13 Simon Andersson Bengtsfors MC JSM 2WD Klass 2 Volvo 28:46,6 4:50,7 3:02,4 6,0
10   Jimmy Glad Bengtsfors MC   242  
13:19,7  4:52,0  5:48,3  4:46,6 
 
79 7 Karl-Johan Lövgren Films MK Appendix K Opel 28:49,7 4:53,8 52,4 3,1
5   Raymond Wessman SMK Uppsala   Kadett GTE  
13:03,9  5:00,2  5:52,6  4:53,0 
 
80 103 Martin Lindberg Skutskärs MS Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 28:51,0 4:55,1 2:53,2 1,3
9   Dennis Holmgren Skutskärs MS   Fiesta ST  
13:37,4  4:57,2  5:33,5  4:42,9 
 
81 6 Sören Olsson Films MK Appendix K Toyota 29:17,9 5:22,0 1:20,6 26,9
6   Micke Åkerlöf Films MK   Celica GT  
13:12,1  5:08,1  5:56,7  5:01,0 
 
82 107 Anton Ohlsson Almunge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 29:27,6 5:31,7 3:29,8 9,7
10   Joel Ohlsson Almunge MK   Fiesta  
13:30,1  5:07,5  5:55,3  4:54,7 
 
83 4 Tom Silen Örsundsbro MK Appendix K Opel 29:28,2 5:32,3 1:30,9 0,6
7   Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A  
13:10,7  5:10,0  6:02,7  5:04,8 
 
84 12 Fredrik Andersen Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 29:40,3 5:44,4 3:56,1 12,1
11   Jonas Sandberg Norrköping MK   Kadett GSI  
Entrant: TEAM RACEPART SWEDEN
13:38,0  5:16,8  5:54,8  4:50,7 
 
85 44 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 29:42,5 5:46,6 5:46,6 2,2
18   Cay Nyberg Huddinge MK   Impreza STi  
Entrant: JH Spårservice AB
12:46,1  7:10,7  5:18,4  4:27,3 
 
86 24 Erik Telehagen Wäxjö MS JSM 2WD Klass 1 Honda 29:45,3 5:49,4 3:29,8 2,8
6   Nina Jonasson Wäxjö MS   Civic Type R  
12:07,9  7:35,5  5:26,9  4:35,0 
 
87 111 Tomas Lindeqvist Haninge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 30:07,5 6:11,6 4:09,7 22,2
11   Staffan Adengård Skepptuna MK   Fiesta  
Entrant: Avjämningsteknik
13:43,9  5:23,0  5:52,0  5:08,6 
 
88 47 Urban Andersson Stenungsunds MS Trimmat 4WD Subaru 30:26,6 6:30,7 6:30,7 19,1
19   Christer Andersson Stenungsunds MS   Impreza  
14:16,3  5:25,1  5:52,4  4:52,8 
 
89 86 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 30:50,0 6:54,1 5:29,8 23,4
28   Lasse Savander Almunge MK   940  
12:34,5  7:24,3  6:12,3  4:38,9 
 
90 5 Stig Blomqvist SMK Örebro Appendix K Ford 30:54,9 6:59,0 2:57,6 4,9
8   Robert Jakobsson Kolsva MS   Falcon  
13:59,8  5:24,6  6:12,8  5:17,7 
 
91 11 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 30:56,0 7:00,1 1,1
1   Dick Larsson Rasbo MK   940  
13:57,5  5:33,3  6:15,6  5:09,6 
 
92 3 Per Göransson Almunge MK Appendix K Ford 31:18,8 7:22,9 3:21,5 22,8
9   Björn Wessel Karlstad MC Bil   Falcon  
14:08,2  5:19,1  6:24,3  5:27,2 
 
93 22 Daniel Brorson Wäxjö MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 32:21,3 8:25,4 6:37,1 1:02,5
12   Timmy Berntsson Wäxjö MS   940  
14:28,3  7:28,9  5:40,9  4:43,2 
 
94 14 Jonna Eson Brådhe Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Peugeot 32:22,5 8:26,6 6:38,3 1,2
13   Markku Kangas Sandviken MK   309  
15:00,8  5:46,7  6:16,5  5:18,5 
 
95 110 Andreas Sigfridsson Wäxjö MS Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 32:40,2 8:44,3 6:42,4 17,7
12   Sandra Bergström Haninge MK   Twingo R2  
15:07,3  5:56,7  6:06,2  5:20,0  Penalties 10
 
96 2 Stefan Blomqvist Almunge MK Appendix K Ford 35:29,0 11:33,1 7:31,7 2:48,8
10   Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000  
13:38,1  5:14,7  6:12,2  9:24,0  Penalties 1:00
 
97 52 Johan Wesslen Films MK Trimmat 4WD Mazda 35:55,5 11:59,6 11:59,6 26,5
20   Markus Stafberg Almunge MK   323 Turbo  
13:44,4  7:10,7  7:53,6  7:06,8 
 
98 1 Hans-Åke Söderqvist Norbergs MC Appendix K BMC 40:13,2 16:17,3 12:15,9 4:17,7
11   Robin Sanell Anderstorp MC   Cooper S  
21:38,0  6:09,7  6:43,5  5:42,0 
 
99 105 Kenneth Elfver Värmdö MK Trimmat 2WD Opel 52:02,2 28:06,3 26:42,0 11:49,0
29   Anna Marions Gotlands MF BK   Corsa A  
23:25,7  17:56,2  5:45,0  4:55,3 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!