Svenska English
Rally-SM Final 2014 Raceconsulting
2014-10-02 Rally Uppsala Official final
After SS 3
100 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 36 Fredrik Åhlin Värmlands Kc Trimmat 4WD Ford 19:49,1
1   Morten Erik Abrahamsen   Fiesta R5  
Entrant: JC Raceteknik
10:44,4  4:11,1  4:53,6 
 
2 39 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 20:26,0 36,9 36,9 36,9
2   Sofie Lundmark Piteå MS   Corolla WRC  
11:11,3  4:10,7  5:04,0 
 
3 33 Jerker Axelsson SMK Trollhättan Trimmat 4WD Subaru 20:28,5 39,4 39,4 2,5
3   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza  
11:06,9  4:18,9  5:02,7 
 
4 34 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 20:37,1 48,0 48,0 8,6
4   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
11:12,0  4:21,4  5:03,7 
 
5 57 Mikael Lindqvist Östgöta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:47,4 58,3 10,3
1   Per Andersson Hässleholms MK   Evo X  
11:15,9  4:22,4  5:09,1 
 
6 58 Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:50,3 1:01,2 2,9 2,9
2   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant: L.Häggs Bildemontering AB
11:28,1  4:18,8  5:03,4 
 
7 74 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 20:58,9 1:09,8 8,6
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
11:22,2  4:24,3  5:12,4 
 
7 56 Joachim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:58,9 1:09,8 11,5
3   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
11:25,1  4:24,1  5:09,7 
 
9 63 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 21:01,2 1:12,1 13,8 2,3
4   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
11:24,3  4:25,1  5:11,8 
 
10 40 Mats Adielsson Göteborgs MF Trimmat 4WD Mitsubishi 21:01,6 1:12,5 1:12,5 0,4
5   Peter Kurten Älvbygdens MK   Evo VII  
11:29,0  4:22,1  5:10,5 
 
11 35 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Skoda 21:02,1 1:13,0 1:13,0 0,5
6   Christer Johansson Flens MS   Fabia WRC  
11:25,7  4:27,7  5:08,7 
 
12 59 Albert Friberg SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 21:10,3 1:21,2 22,9 8,2
5   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo IX  
11:31,7  4:29,7  5:08,9 
 
13 27 Pontus Åhman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 21:13,6 1:24,5 3,3
1   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corsa B  
11:28,3  4:30,5  5:14,8 
 
14 66 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Citroën 21:15,2 1:26,1 16,3 1,6
2   Johan Lövgren Degerfors RC   DS3 R3t  
11:32,6  4:29,0  5:13,6 
 
15 79 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2WD Volvo 21:16,0 1:26,9 17,1 0,8
3   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Global Freight Solutions AB
11:30,1  4:31,2  5:14,7 
 
16 75 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 21:16,3 1:27,2 17,4 0,3
4   Ida Hegge Vara MK   Golf Kit Car  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
11:39,8  4:26,6  5:09,9 
 
17 64 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 21:17,3 1:28,2 18,4 1,0
5   Toni Sundqvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: Tractive AB
11:35,4  4:25,6  5:16,3 
 
18 76 Emil Bergkvist Adac Ostwestfalen-lippe E.v Trimmat 2WD Volvo 21:17,5 1:28,4 18,6 0,2
6   Joakim Sjöberg Falköpings MK   940  
11:34,9  4:27,3  5:15,3 
 
19 77 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 21:18,0 1:28,9 19,1 0,5
7   Jim Hjerpe Säters MK   DS3 R3  
11:36,6  4:27,9  5:13,5 
 
20 80 Patrik Johansson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 21:20,6 1:31,5 21,7 2,6
8   Jesper Johansson Ryds MK   240  
Entrant: Team NYBE AB
11:33,0  4:26,8  5:20,8 
 
21 65 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 21:28,9 1:39,8 30,0 8,3
9   Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600  
Entrant: Nordh´s Lastmaskiner AB
11:47,8  4:27,5  5:13,6 
 
22 45 Mikael Åhman Films MK Trimmat 4WD Ford 21:33,3 1:44,2 1:44,2 4,4
7   Patrik Karlsson Films MK   Escort Cosworth  
11:50,7  4:32,5  5:10,1 
 
23 43 Steen Skodborg Borlänge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 21:34,3 1:45,2 1:45,2 1,0
8   Olle Björk Borlänge MK   Evo VII  
11:47,6  4:29,1  5:17,6 
 
24 71 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 21:35,6 1:46,5 1,3
1   Jesper Elfver Värmdö MK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
11:40,3  4:36,3  5:19,0 
 
25 70 Mattias Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 21:35,7 1:46,6 0,1 0,1
2   Bo Holmstrand Kullings MS   208 R2  
11:48,3  4:32,6  5:14,8 
 
26 81 David Bellborg Ryds MK Trimmat 2WD VW 21:37,2 1:48,1 38,3 1,5
10   Kalle Lexe Ryds MK   Golf III KitCar  
11:40,6  4:40,3  5:16,3 
 
27 38 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 21:39,5 1:50,4 1:50,4 2,3
9   Göran Lönnmark Flens MS   Corolla WRC  
12:05,2  4:27,9  5:06,4 
 
28 28 Markus Theorin Skillingaryds MK JSM 2WD Klass 1 Citroen 21:40,4 1:51,3 0,9
1   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK   C2 R2 Max  
Entrant: Bergfors Snickerifabrik
11:39,1  4:38,6  5:22,7 
 
29 68 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 21:41,0 1:51,9 5,4 0,6
3   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
Entrant: Öhlins Auto Norden
11:51,0  4:30,3  5:19,7 
 
30 32 Emil Karlsson Hällefors MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 21:41,3 1:52,2 27,7 0,3
2   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
11:40,5  4:36,4  5:24,4 
 
31 25 Daniel Röjsel SMK Dala JSM 2WD Klass 2 Opel 21:41,7 1:52,6 28,1 0,4
3   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Corsa  
Entrant: Tractive
11:46,8  4:28,9  5:26,0 
 
32 67 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2WD VW 21:42,0 1:52,9 43,1 0,3
11   Fredrik Livh Laxå MK   Golf  
11:56,8  4:30,7  5:14,5 
 
33 60 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 21:47,7 1:58,6 1:00,3 5,7
6   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
12:07,5  4:31,8  5:08,4 
 
34 112 Robert Scholander SMK Eksjö JSM 2WD Klass 1 Citroën 21:48,4 1:59,3 8,0 0,7
2   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   C2 R2 Max  
11:53,3  4:35,5  5:19,6 
 
35 31 Morgan Eriksson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 21:48,9 1:59,8 35,3 0,5
4   Anders Mattisson Gullabo RC   940  
Entrant: Bilsport Rally&Racing
11:53,3  4:31,7  5:23,9 
 
36 83 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 21:50,0 2:00,9 51,1 1,1
12   Mårten Hearley MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
11:56,6  4:30,4  5:23,0 
 
37 48 Daniel Johansson Nollåtta MK Trimmat 4WD Mitsubishi 21:50,6 2:01,5 2:01,5 0,6
10   Mikael Pettersson Järbo MK   Lancer WRC  
12:00,4  4:34,9  5:15,3 
 
38 84 Ola Axelsson Västerås MS Trimmat 2WD Volvo 21:57,8 2:08,7 58,9 7,2
13   Richard Svensson Storfors MK   940 Evo  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
11:52,2  4:41,7  5:23,9 
 
39 69 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Skoda 21:58,9 2:09,8 23,3 1,1
4   Andreas Olsson Rasbo MK   Fabia  
Entrant: NERTA www.nolab.se
12:04,2  4:33,1  5:21,6 
 
40 72 Mattias Ledin MK Kopparberg Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 21:59,3 2:10,2 23,7 0,4
5   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   Fiesta R2  
Entrant: Ledin Motorsport
11:56,9  4:37,0  5:25,4 
 
41 20 Patrik Åhman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 21:59,7 2:10,6 46,1 0,4
5   Annette Åhman Almunge MK   Corsa A  
11:55,3  4:37,8  5:26,6 
 
42 61 Anders Jonasson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 22:00,1 2:11,0 1:12,7 0,4
7   Jörgen Lindahl Wäxjö MS   Lancer Evo IX  
12:17,6  4:30,4  5:12,1 
 
43 78 Lars-Olof Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Opel 22:05,0 2:15,9 1:06,1 4,9
14   Stefan Bergman Fagersta MK   Astra  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB
12:06,2  4:38,2  5:20,6 
 
44 91 Tore Sandberg Vimmerby MS Trimmat 2WD Volvo 22:09,8 2:20,7 1:10,9 4,8
15   Björn Jacobsson Vimmerby MS   244  
12:05,5  4:38,7  5:25,6 
 
45 26 David Pettersson Falköpings MK JSM 2WD Klass 1 Skoda 22:11,1 2:22,0 30,7 1,3
3   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fabia R2  
Entrant: CEJN AB
12:02,5  4:39,9  5:28,7 
 
46 85 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 22:15,1 2:26,0 1:16,2 4,0
16   Lars Gustafsson Hofors MS   940  
12:07,9  4:41,0  5:26,2 
 
47 30 Max Svensson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 22:15,8 2:26,7 1:02,2 0,7
6   Peter Johannesson Gullabo RC   940  
12:06,8  4:40,9  5:28,1 
 
48 82 Johan Green Hässleholms MK Trimmat 2WD VW 22:16,8 2:27,7 1:17,9 1,0
17   Stefan Ahl Wäxjö MS   Golf  
Entrant: JGMark Sten & Entreprenadarbeten
12:13,9  4:42,1  5:20,8 
 
49 101 Erik Davidsson Almunge MK Trimmat 2WD Opel 22:17,1 2:28,0 1:18,2 0,3
18   Daniel Westlund Almunge MK   Astra  
Entrant: Hyreslandslaget AB
12:08,0  4:45,2  5:23,9 
 
50 51 Tommy Andersson Ydre MK Trimmat 4WD Ford 22:18,4 2:29,3 2:29,3 1,3
11   Peder Johansson MK Team Treske   WRC  
12:12,6  4:44,7  5:21,1 
 
51 88 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 22:18,6 2:29,5 1:19,7 0,2
19   Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3  
Entrant: HERTZ FIRST RENT A CAR AB
12:14,7  4:39,9  5:24,0 
 
52 87 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 22:20,8 2:31,7 1:21,9 2,2
20   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant: Tältproffsen i Eskilstuna
12:13,6  4:43,5  5:23,7 
 
53 104 Reine Laestander Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 22:23,6 2:34,5 48,0 2,8
6   Andreas Peters Kolsva MK   Clio Ragnotti  
12:13,0  4:46,1  5:24,5 
 
54 42 Joakim Längberg Linköping MS Trimmat 4WD Mitsubishi 22:23,7 2:34,6 2:34,6 0,1
12   Magnus Olsson 08 MK   Evo VII  
12:31,9  4:35,1  5:16,7 
 
55 99 Kim Nilsson Skutskärs MS Trimmat 2WD VW 22:26,3 2:37,2 1:27,4 2,6
21   Lars-Olof Persson Järbo MK   Golf III  
12:03,5  5:03,4  5:19,4 
 
56 100 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 22:29,9 2:40,8 1:31,0 3,6
22   Julia Svensson Gullabo RC   325 Coupé  
12:22,6  4:45,5  5:21,8 
 
57 29 Sebastian Johansson Gotlands Mfbk JSM 2WD Klass 1 Ford 22:30,0 2:40,9 49,6 0,1
4   Tobias Steen Gotlands Mfbk   Fiesta ST  
Entrant: LundinsBil.se
12:13,0  4:46,0  5:31,0 
 
58 46 Björn Jacobson Värmdö MK Trimmat 4WD Subaru 22:34,8 2:45,7 2:45,7 4,8
13   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza STi  
12:35,9  4:41,4  5:17,5 
 
59 98 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 22:38,5 2:49,4 1:39,6 3,7
23   Roine Andersson SMK Uppsala   240  
Entrant: Lejtorp Racing
12:31,1  4:48,1  5:19,3 
 
60 21 Robin Adolfsson Wäxjö MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 22:44,3 2:55,2 1:30,7 5,8
7   Nicklas Ottosson Wäxjö MS   940  
Entrant: Lejtorp Racing
12:29,7  4:45,3  5:29,3 
 
61 19 Evelina Olofsson Hofors MS JSM 2WD Klass 2 Opel 22:51,6 3:02,5 1:38,0 7,3
8   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Corsa A  
Entrant: Hofors Autoservice AB
12:24,4  4:55,0  5:32,2 
 
62 16 Mattias Hallberg Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 22:58,6 3:09,5 1:45,0 7,0
9   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940  
Entrant: ABC STÄLLNINGSMONTAGE AB
12:30,0  4:53,4  5:35,2 
 
63 109 Andrew Rönnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 23:00,6 3:11,5 1:25,0 2,0
7   Håkan Marions Gotlands MF BK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
12:38,7  4:48,7  5:33,2 
 
64 17 Emrik Smedberg Wäxjö MS JSM 2WD Klass 1 Honda 23:02,1 3:13,0 1:21,7 1,5
5   Esmeralda Gyllenswärd Wäxjö MS   Civic Type-R  
12:35,1  4:53,6  5:33,4 
 
65 50 Fredrik Åhs Västerås MS Trimmat 4WD Mitsubishi 23:06,5 3:17,4 3:17,4 4,4
14   Henrik Oscarson Västerås MS   Evo VIII  
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB
12:40,6  4:53,1  5:32,8 
 
66 18 Jimmie Cederqvist Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 1 Ford 23:08,2 3:19,1 1:27,8 1,7
6   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Fiesta ST  
12:34,8  4:54,0  5:39,4 
 
67 90 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK Trimmat 2WD VW 23:08,6 3:19,5 2:09,7 0,4
24   Ulf Björnvad Mälaröarnas MK   Golf  
12:39,5  4:52,1  5:37,0 
 
68 95 Kenth Östlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 23:15,7 3:26,6 2:16,8 7,1
25   Hans Ädel Hedesunda MK   940  
12:43,8  4:56,5  5:35,4 
 
69 9 Janne Westlund MK Kopparberg Appendix K Volvo 23:20,0 3:30,9 4,3
1   Anita Jansson MK Kopparberg   240  
12:37,0  4:55,2  5:47,8 
 
70 89 Per Göthberg Eskilstuna MK Appendix K Porsche 23:20,3 3:31,2 0,3 0,3
2   Calle Svennestam Eskilstuna MK   911 Carrera  
12:43,8  4:59,0  5:37,5 
 
71 108 Mårten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 23:20,6 3:31,5 1:45,0 0,3
8   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
12:59,5  4:48,5  5:32,6 
 
72 97 Daniel Ernstedt Nollåtta MK Trimmat 2WD SEAT 23:21,3 3:32,2 2:22,4 0,7
26   Henrik Hamberg Mora MK   Ibiza  
13:18,5  4:37,1  5:25,7 
 
73 53 Magnus Johansson Älvbygdens MK Trimmat 4WD Mitsubishi 23:23,8 3:34,7 3:34,7 2,5
15   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Evo VII  
12:45,6  4:58,6  5:39,6 
 
74 10 Martin Hagman MK Rimo Appendix K Ford 23:29,2 3:40,1 9,2 5,4
3   Jan Hagman MK Rimo   Escort RS 1800  
Entrant: Riflex Sport
12:41,9  4:58,1  5:49,2 
 
75 92 Oskar Nilsson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 23:37,0 3:47,9 2:38,1 7,8
27   Björn Jonasson Wäxjö MS   940  
12:58,6  5:09,8  5:28,6 
 
76 8 Krister Wennman Rasbo MK Appendix K VW 23:37,5 3:48,4 17,5 0,5
4   Mattias Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
12:42,8  5:04,1  5:50,6 
 
77 54 Fredrik Alsdal SMK Arboga Trimmat 4WD Mitsubishi 23:47,3 3:58,2 3:58,2 9,8
16   Morgan Vädel SMK Arboga   Lancer Evo X R4  
12:58,1  5:00,4  5:48,8 
 
78 49 Lars Carlmark MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 23:56,4 4:07,3 4:07,3 9,1
17   Fredrik Holtling MK Rimo   Impreza STi  
13:15,7  5:02,8  5:37,9 
 
79 7 Karl-Johan Lövgren Films MK Appendix K Opel 23:56,7 4:07,6 36,7 0,3
5   Raymond Wessman SMK Uppsala   Kadett GTE  
13:03,9  5:00,2  5:52,6 
 
80 13 Simon Andersson Bengtsfors MC JSM 2WD Klass 2 Volvo 24:00,0 4:10,9 2:46,4 3,3
10   Jimmy Glad Bengtsfors MC   242  
13:19,7  4:52,0  5:48,3 
 
81 103 Martin Lindberg Skutskärs MS Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 24:08,1 4:19,0 2:32,5 8,1
9   Dennis Holmgren Skutskärs MS   Fiesta ST  
13:37,4  4:57,2  5:33,5 
 
82 6 Sören Olsson Films MK Appendix K Toyota 24:16,9 4:27,8 56,9 8,8
6   Micke Åkerlöf Films MK   Celica GT  
13:12,1  5:08,1  5:56,7 
 
83 4 Tom Silen Örsundsbro MK Appendix K Opel 24:23,4 4:34,3 1:03,4 6,5
7   Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A  
13:10,7  5:10,0  6:02,7 
 
84 107 Anton Ohlsson Almunge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 24:32,9 4:43,8 2:57,3 9,5
10   Joel Ohlsson Almunge MK   Fiesta  
13:30,1  5:07,5  5:55,3 
 
85 12 Fredrik Andersen Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 24:49,6 5:00,5 3:36,0 16,7
11   Jonas Sandberg Norrköping MK   Kadett GSI  
Entrant: TEAM RACEPART SWEDEN
13:38,0  5:16,8  5:54,8 
 
86 111 Tomas Lindeqvist Haninge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 24:58,9 5:09,8 3:23,3 9,3
11   Staffan Adengård Skepptuna MK   Fiesta  
Entrant: Avjämningsteknik
13:43,9  5:23,0  5:52,0 
 
87 24 Erik Telehagen Wäxjö MS JSM 2WD Klass 1 Honda 25:10,3 5:21,2 3:29,9 11,4
7   Nina Jonasson Wäxjö MS   Civic Type R  
12:07,9  7:35,5  5:26,9 
 
88 44 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 25:15,2 5:26,1 5:26,1 4,9
18   Cay Nyberg Huddinge MK   Impreza STi  
Entrant: JH Spårservice AB
12:46,1  7:10,7  5:18,4 
 
89 47 Urban Andersson Stenungsunds MS Trimmat 4WD Subaru 25:33,8 5:44,7 5:44,7 18,6
19   Christer Andersson Stenungsunds MS   Impreza  
14:16,3  5:25,1  5:52,4 
 
90 5 Stig Blomqvist SMK Örebro Appendix K Ford 25:37,2 5:48,1 2:17,2 3,4
8   Robert Jakobsson Kolsva MS   Falcon  
13:59,8  5:24,6  6:12,8 
 
91 11 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 25:46,4 5:57,3 9,2
1   Dick Larsson Rasbo MK   940  
13:57,5  5:33,3  6:15,6 
 
92 3 Per Göransson Almunge MK Appendix K Ford 25:51,6 6:02,5 2:31,6 5,2
9   Björn Wessel Karlstad MC Bil   Falcon  
14:08,2  5:19,1  6:24,3 
 
93 2 Stefan Blomqvist Almunge MK Appendix K Ford 26:05,0 6:15,9 2:45,0 13,4
10   Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000  
13:38,1  5:14,7  6:12,2  Penalties 1:00
 
94 86 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 26:11,1 6:22,0 5:12,2 6,1
28   Lasse Savander Almunge MK   940  
12:34,5  7:24,3  6:12,3 
 
95 14 Jonna Eson Brådhe Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Peugeot 27:04,0 7:14,9 5:50,4 52,9
12   Markku Kangas Sandviken MK   309  
15:00,8  5:46,7  6:16,5 
 
96 110 Andreas Sigfridsson Wäxjö MS Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 27:20,2 7:31,1 5:44,6 16,2
12   Sandra Bergström Haninge MK   Twingo R2  
15:07,3  5:56,7  6:06,2  Penalties 10
 
97 22 Daniel Brorson Wäxjö MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 27:38,1 7:49,0 6:24,5 17,9
13   Timmy Berntsson Wäxjö MS   940  
14:28,3  7:28,9  5:40,9 
 
98 52 Johan Wesslen Films MK Trimmat 4WD Mazda 28:48,7 8:59,6 8:59,6 1:10,6
20   Markus Stafberg Almunge MK   323 Turbo  
13:44,4  7:10,7  7:53,6 
 
99 1 Hans-Åke Söderqvist Norbergs MC Appendix K BMC 34:31,2 14:42,1 11:11,2 5:42,5
11   Robin Sanell Anderstorp MC   Cooper S  
21:38,0  6:09,7  6:43,5 
 
100 105 Kenneth Elfver Värmdö MK Trimmat 2WD Opel 47:06,9 27:17,8 26:08,0 12:35,7
29   Anna Marions Gotlands MF BK   Corsa A  
23:25,7  17:56,2  5:45,0 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!