Svenska English
Rally-SM Final 2014 Raceconsulting
2014-10-02 Rally Uppsala Official final
After SS 2
105 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 36 Fredrik hlin Vrmlands Kc Trimmat 4WD Ford 14:55,5
1   Morten Erik Abrahamsen   Fiesta R5  
Entrant: JC Raceteknik
10:44,4  4:11,1 
 
2 39 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 15:22,0 26,5 26,5 26,5
2   Sofie Lundmark Pite MS   Corolla WRC  
11:11,3  4:10,7 
 
3 33 Jerker Axelsson SMK Trollhttan Trimmat 4WD Subaru 15:25,8 30,3 30,3 3,8
3   Mattias Andersson Sffle MC   Impreza  
11:06,9  4:18,9 
 
4 34 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 15:33,4 37,9 37,9 7,6
4   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
11:12,0  4:21,4 
 
5 57 Mikael Lindqvist stgta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 15:38,3 42,8 4,9
1   Per Andersson Hssleholms MK   Evo X  
11:15,9  4:22,4 
 
6 74 Tobias Sderqvist AMF rsunda Trimmat 2WD Toyota 15:46,5 51,0 8,2
1   Joakim Sderqvist AMF rsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
11:22,2  4:24,3 
 
7 58 Niklas Hgg SMK Hlsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 15:46,9 51,4 8,6 0,4
2   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant: L.Hggs Bildemontering AB
11:28,1  4:18,8 
 
8 56 Joachim Carlstrm Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 15:49,2 53,7 10,9 2,3
3   Jrgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
11:25,1  4:24,1 
 
9 63 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 15:49,4 53,9 11,1 0,2
4   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant: VRMD MOTORTEKNIK AB
11:24,3  4:25,1 
 
10 40 Mats Adielsson Gteborgs MF Trimmat 4WD Mitsubishi 15:51,1 55,6 55,6 1,7
5   Peter Kurten lvbygdens MK   Evo VII  
11:29,0  4:22,1 
 
11 35 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Skoda 15:53,4 57,9 57,9 2,3
6   Christer Johansson Flens MS   Fabia WRC  
11:25,7  4:27,7 
 
12 27 Pontus hman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 15:58,8 1:03,3 5,4
1   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corsa B  
11:28,3  4:30,5 
 
13 80 Patrik Johansson Wxj MS Trimmat 2WD Volvo 15:59,8 1:04,3 13,3 1,0
2   Jesper Johansson Ryds MK   240  
Entrant: Team NYBE AB
11:33,0  4:26,8 
 
14 64 Leif Peterson Gteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 16:01,0 1:05,5 14,5 1,2
3   Toni Sundqvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: Tractive AB
11:35,4  4:25,6 
 
15 79 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2WD Volvo 16:01,3 1:05,8 14,8 0,3
4   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Global Freight Solutions AB
11:30,1  4:31,2 
 
16 59 Albert Friberg SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 16:01,4 1:05,9 23,1 0,1
5   John Stigh Vstra stergtlands MK   Lancer Evo IX  
11:31,7  4:29,7 
 
17 66 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Citron 16:01,6 1:06,1 15,1 0,2
5   Johan Lvgren Degerfors RC   DS3 R3t  
11:32,6  4:29,0 
 
18 76 Emil Bergkvist Adac Ostwestfalen-lippe E.v Trimmat 2WD Volvo 16:02,2 1:06,7 15,7 0,6
6   Joakim Sjberg Falkpings MK   940  
11:34,9  4:27,3 
 
19 77 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citron 16:04,5 1:09,0 18,0 2,3
7   Jim Hjerpe Sters MK   DS3 R3  
11:36,6  4:27,9 
 
20 75 Mikael Ericsson SMK Trollhttan Trimmat 2WD VW 16:06,4 1:10,9 19,9 1,9
8   Ida Hegge Vara MK   Golf Kit Car  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
11:39,8  4:26,6 
 
21 65 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 16:15,3 1:19,8 28,8 8,9
9   Henrik Appelskog stergyllen RC   Swift S1600  
Entrant: Nordhs Lastmaskiner AB
11:47,8  4:27,5 
 
22 25 Daniel Rjsel SMK Dala JSM 2WD Klass 2 Opel 16:15,7 1:20,2 16,9 0,4
2   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Corsa  
Entrant: Tractive
11:46,8  4:28,9 
 
23 71 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 16:16,6 1:21,1 0,9
1   Jesper Elfver Vrmd MK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
11:40,3  4:36,3 
 
24 43 Steen Skodborg Borlnge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 16:16,7 1:21,2 1:21,2 0,1
7   Olle Bjrk Borlnge MK   Evo VII  
11:47,6  4:29,1 
 
25 32 Emil Karlsson Hllefors MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 16:16,9 1:21,4 18,1 0,2
3   Magnus Hermansson Hllefors MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
11:40,5  4:36,4 
 
26 28 Markus Theorin Skillingaryds MK JSM 2WD Klass 1 Citroen 16:17,7 1:22,2 0,8
1   Henrik Sderkvist Skillingaryds MK   C2 R2 Max  
Entrant: Bergfors Snickerifabrik
11:39,1  4:38,6 
 
27 81 David Bellborg Ryds MK Trimmat 2WD VW 16:20,9 1:25,4 34,4 3,2
10   Kalle Lexe Ryds MK   Golf III KitCar  
11:40,6  4:40,3 
 
27 70 Mattias Adielsson Gteborgs MF Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 16:20,9 1:25,4 4,3
2   Bo Holmstrand Kullings MS   208 R2  
11:48,3  4:32,6 
 
29 68 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 16:21,3 1:25,8 4,7 0,4
3   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
Entrant: hlins Auto Norden
11:51,0  4:30,3 
 
30 45 Mikael hman Films MK Trimmat 4WD Ford 16:23,2 1:27,7 1:27,7 1,9
8   Patrik Karlsson Films MK   Escort Cosworth  
11:50,7  4:32,5 
 
31 31 Morgan Eriksson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 16:25,0 1:29,5 26,2 1,8
4   Anders Mattisson Gullabo RC   940  
Entrant: Bilsport Rally&Racing
11:53,3  4:31,7 
 
32 83 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 16:27,0 1:31,5 40,5 2,0
11   Mrten Hearley MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
11:56,6  4:30,4 
 
33 102 Nicklas Pettersson Fagersta MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 16:27,5 1:32,0 10,9 0,5
4   Christoffer Bck SMK Hedemora   Fiesta ST  
11:55,7  4:31,8 
 
33 67 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2WD VW 16:27,5 1:32,0 41,0
12   Fredrik Livh Lax MK   Golf  
11:56,8  4:30,7 
 
35 112 Robert Scholander SMK Eksj JSM 2WD Klass 1 Citron 16:28,8 1:33,3 11,1 1,3
2   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   C2 R2 Max  
11:53,3  4:35,5 
 
36 38 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 16:33,1 1:37,6 1:37,6 4,3
9   Gran Lnnmark Flens MS   Corolla WRC  
12:05,2  4:27,9 
 
36 20 Patrik hman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 16:33,1 1:37,6 34,3
5   Annette hman Almunge MK   Corsa A  
11:55,3  4:37,8 
 
38 84 Ola Axelsson Vsters MS Trimmat 2WD Volvo 16:33,9 1:38,4 47,4 0,8
13   Richard Svensson Storfors MK   940 Evo  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
11:52,2  4:41,7 
 
38 72 Mattias Ledin MK Kopparberg Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 16:33,9 1:38,4 17,3
5   Erik Lindqvist Mlararnas MK   Fiesta R2  
Entrant: Ledin Motorsport
11:56,9  4:37,0 
 
40 48 Daniel Johansson Nolltta MK Trimmat 4WD Mitsubishi 16:35,3 1:39,8 1:39,8 1,4
10   Mikael Pettersson Jrbo MK   Lancer WRC  
12:00,4  4:34,9 
 
41 69 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Skoda 16:37,3 1:41,8 20,7 2,0
6   Andreas Olsson Rasbo MK   Fabia  
Entrant: NERTA www.nolab.se
12:04,2  4:33,1 
 
42 60 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 16:39,3 1:43,8 1:01,0 2,0
6   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
12:07,5  4:31,8 
 
43 26 David Pettersson Falkpings MK JSM 2WD Klass 1 Skoda 16:42,4 1:46,9 24,7 3,1
3   Kalle Nattsson Falkpings MK   Fabia R2  
Entrant: CEJN AB
12:02,5  4:39,9 
 
44 91 Tore Sandberg Vimmerby MS Trimmat 2WD Volvo 16:44,2 1:48,7 57,7 1,8
14   Bjrn Jacobsson Vimmerby MS   244  
12:05,5  4:38,7 
 
45 78 Lars-Olof Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Opel 16:44,4 1:48,9 57,9 0,2
15   Stefan Bergman Fagersta MK   Astra  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB
12:06,2  4:38,2 
 
46 30 Max Svensson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 16:47,7 1:52,2 48,9 3,3
6   Peter Johannesson Gullabo RC   940  
12:06,8  4:40,9 
 
47 61 Anders Jonasson Wxj MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 16:48,0 1:52,5 1:09,7 0,3
7   Jrgen Lindahl Wxj MS   Lancer Evo IX  
12:17,6  4:30,4 
 
48 85 Pr Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 16:48,9 1:53,4 1:02,4 0,9
16   Lars Gustafsson Hofors MS   940  
12:07,9  4:41,0 
 
49 101 Erik Davidsson Almunge MK Trimmat 2WD Opel 16:53,2 1:57,7 1:06,7 4,3
17   Daniel Westlund Almunge MK   Astra  
Entrant: Hyreslandslaget AB
12:08,0  4:45,2 
 
50 88 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 16:54,6 1:59,1 1:08,1 1,4
18   Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3  
Entrant: HERTZ FIRST RENT A CAR AB
12:14,7  4:39,9 
 
51 82 Johan Green Hssleholms MK Trimmat 2WD VW 16:56,0 2:00,5 1:09,5 1,4
19   Stefan Ahl Wxj MS   Golf  
Entrant: JGMark Sten & Entreprenadarbeten
12:13,9  4:42,1 
 
52 87 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 16:57,1 2:01,6 1:10,6 1,1
20   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant: Tltproffsen i Eskilstuna
12:13,6  4:43,5 
 
53 51 Tommy Andersson Ydre MK Trimmat 4WD Ford 16:57,3 2:01,8 2:01,8 0,2
11   Peder Johansson MK Team Treske   WRC  
12:12,6  4:44,7 
 
54 29 Sebastian Johansson Gotlands Mfbk JSM 2WD Klass 1 Ford 16:59,0 2:03,5 41,3 1,7
4   Tobias Steen Gotlands Mfbk   Fiesta ST  
Entrant: LundinsBil.se
12:13,0  4:46,0 
 
55 104 Reine Laestander Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 16:59,1 2:03,6 42,5 0,1
7   Andreas Peters Kolsva MK   Clio Ragnotti  
12:13,0  4:46,1 
 
56 99 Kim Nilsson Skutskrs MS Trimmat 2WD VW 17:06,9 2:11,4 1:20,4 7,8
21   Lars-Olof Persson Jrbo MK   Golf III  
12:03,5  5:03,4 
 
57 42 Joakim Lngberg Linkping MS Trimmat 4WD Mitsubishi 17:07,0 2:11,5 2:11,5 0,1
12   Magnus Olsson 08 MK   Evo VII  
12:31,9  4:35,1 
 
58 100 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 17:08,1 2:12,6 1:21,6 1,1
22   Julia Svensson Gullabo RC   325 Coup  
12:22,6  4:45,5 
 
59 21 Robin Adolfsson Wxj MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 17:15,0 2:19,5 1:16,2 6,9
7   Nicklas Ottosson Wxj MS   940  
Entrant: Lejtorp Racing
12:29,7  4:45,3 
 
60 15 Andr Ekstrm Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 2 Opel 17:16,5 2:21,0 1:17,7 1,5
8   Jacob Ekstrm Gotlands MF BK   Kadett  
12:24,2  4:52,3 
 
61 46 Bjrn Jacobson Vrmd MK Trimmat 4WD Subaru 17:17,3 2:21,8 2:21,8 0,8
13   Tomas Koepke Vrmd MK   Impreza STi  
12:35,9  4:41,4 
 
62 98 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 17:19,2 2:23,7 1:32,7 1,9
23   Roine Andersson SMK Uppsala   240  
Entrant: Lejtorp Racing
12:31,1  4:48,1 
 
63 19 Evelina Olofsson Hofors MS JSM 2WD Klass 2 Opel 17:19,4 2:23,9 1:20,6 0,2
9   Paulin Bergqvist SMK Hlsinge   Corsa A  
Entrant: Hofors Autoservice AB
12:24,4  4:55,0 
 
64 16 Mattias Hallberg Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 17:23,4 2:27,9 1:24,6 4,0
10   Valkyria Edlund Mlararnas MK   940  
Entrant: ABC STLLNINGSMONTAGE AB
12:30,0  4:53,4 
 
65 109 Andrew Rnnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 17:27,4 2:31,9 1:10,8 4,0
8   Hkan Marions Gotlands MF BK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
12:38,7  4:48,7 
 
66 17 Emrik Smedberg Wxj MS JSM 2WD Klass 1 Honda 17:28,7 2:33,2 1:11,0 1,3
5   Esmeralda Gyllenswrd Wxj MS   Civic Type-R  
12:35,1  4:53,6 
 
67 18 Jimmie Cederqvist Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 1 Ford 17:28,8 2:33,3 1:11,1 0,1
6   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Fiesta ST  
12:34,8  4:54,0 
 
68 90 Jonas Bjrnvad Mlararnas MK Trimmat 2WD VW 17:31,6 2:36,1 1:45,1 2,8
24   Ulf Bjrnvad Mlararnas MK   Golf  
12:39,5  4:52,1 
 
69 9 Janne Westlund MK Kopparberg Appendix K Volvo 17:32,2 2:36,7 0,6
1   Anita Jansson MK Kopparberg   240  
12:37,0  4:55,2 
 
70 50 Fredrik hs Vsters MS Trimmat 4WD Mitsubishi 17:33,7 2:38,2 2:38,2 1,5
14   Henrik Oscarson Vsters MS   Evo VIII  
Entrant: Dokumentsystem I Mlardalen AB
12:40,6  4:53,1 
 
71 94 Billy Johansson MK Team Westom Trimmat 2WD Renault 17:33,8 2:38,3 1:47,3 0,1
25   Kjell Persson mls MK   Clio Ragnotti  
12:46,1  4:47,7 
 
72 10 Martin Hagman MK Rimo Appendix K Ford 17:40,0 2:44,5 7,8 6,2
2   Jan Hagman MK Rimo   Escort RS 1800  
Entrant: Riflex Sport
12:41,9  4:58,1 
 
73 95 Kenth stlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 17:40,3 2:44,8 1:53,8 0,3
26   Hans del Hedesunda MK   940  
12:43,8  4:56,5 
 
74 89 Per Gthberg Eskilstuna MK Appendix K Porsche 17:42,8 2:47,3 10,6 2,5
3   Calle Svennestam Eskilstuna MK   911 Carrera  
12:43,8  4:59,0 
 
75 53 Magnus Johansson lvbygdens MK Trimmat 4WD Mitsubishi 17:44,2 2:48,7 2:48,7 1,4
15   Roger Lindblad lvbygdens MK   Evo VII  
12:45,6  4:58,6 
 
76 8 Krister Wennman Rasbo MK Appendix K VW 17:46,9 2:51,4 14,7 2,7
4   Mattias Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplt AB
12:42,8  5:04,1 
 
77 108 Mrten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 17:48,0 2:52,5 1:31,4 1,1
9   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
12:59,5  4:48,5 
 
78 97 Daniel Ernstedt Nolltta MK Trimmat 2WD SEAT 17:55,6 3:00,1 2:09,1 7,6
27   Henrik Hamberg Mora MK   Ibiza  
13:18,5  4:37,1 
 
79 54 Fredrik Alsdal SMK Arboga Trimmat 4WD Mitsubishi 17:58,5 3:03,0 3:03,0 2,9
16   Morgan Vdel SMK Arboga   Lancer Evo X R4  
12:58,1  5:00,4 
 
80 7 Karl-Johan Lvgren Films MK Appendix K Opel 18:04,1 3:08,6 31,9 5,6
5   Raymond Wessman SMK Uppsala   Kadett GTE  
13:03,9  5:00,2 
 
81 92 Oskar Nilsson Wxj MS Trimmat 2WD Volvo 18:08,4 3:12,9 2:21,9 4,3
28   Bjrn Jonasson Wxj MS   940  
12:58,6  5:09,8 
 
82 13 Simon Andersson Bengtsfors MC JSM 2WD Klass 2 Volvo 18:11,7 3:16,2 2:12,9 3,3
11   Jimmy Glad Bengtsfors MC   242  
13:19,7  4:52,0 
 
83 49 Lars Carlmark MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 18:18,5 3:23,0 3:23,0 6,8
17   Fredrik Holtling MK Rimo   Impreza STi  
13:15,7  5:02,8 
 
84 6 Sren Olsson Films MK Appendix K Toyota 18:20,2 3:24,7 48,0 1,7
6   Micke kerlf Films MK   Celica GT  
13:12,1  5:08,1 
 
85 4 Tom Silen rsundsbro MK Appendix K Opel 18:20,7 3:25,2 48,5 0,5
7   Jerry Nilsson rsundsbro MK   Ascona A  
13:10,7  5:10,0 
 
86 103 Martin Lindberg Skutskrs MS Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 18:34,6 3:39,1 2:18,0 13,9
10   Dennis Holmgren Skutskrs MS   Fiesta ST  
13:37,4  4:57,2 
 
87 107 Anton Ohlsson Almunge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 18:37,6 3:42,1 2:21,0 3,0
11   Joel Ohlsson Almunge MK   Fiesta  
13:30,1  5:07,5 
 
88 2 Stefan Blomqvist Almunge MK Appendix K Ford 18:52,8 3:57,3 1:20,6 15,2
8   Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000  
13:38,1  5:14,7 
 
89 12 Fredrik Andersen Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 18:54,8 3:59,3 2:56,0 2,0
12   Jonas Sandberg Norrkping MK   Kadett GSI  
Entrant: TEAM RACEPART SWEDEN
13:38,0  5:16,8 
 
90 111 Tomas Lindeqvist Haninge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 19:06,9 4:11,4 2:50,3 12,1
12   Staffan Adengrd Skepptuna MK   Fiesta  
Entrant: Avjmningsteknik
13:43,9  5:23,0 
 
91 5 Stig Blomqvist SMK rebro Appendix K Ford 19:24,4 4:28,9 1:52,2 17,5
9   Robert Jakobsson Kolsva MS   Falcon  
13:59,8  5:24,6 
 
92 3 Per Gransson Almunge MK Appendix K Ford 19:27,3 4:31,8 1:55,1 2,9
10   Bjrn Wessel Karlstad MC Bil   Falcon  
14:08,2  5:19,1 
 
93 11 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 19:30,8 4:35,3 3,5
1   Dick Larsson Rasbo MK   940  
13:57,5  5:33,3 
 
94 47 Urban Andersson Stenungsunds MS Trimmat 4WD Subaru 19:41,4 4:45,9 4:45,9 10,6
18   Christer Andersson Stenungsunds MS   Impreza  
14:16,3  5:25,1 
 
95 24 Erik Telehagen Wxj MS JSM 2WD Klass 1 Honda 19:43,4 4:47,9 3:25,7 2,0
7   Nina Jonasson Wxj MS   Civic Type R  
12:07,9  7:35,5 
 
96 44 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 19:56,8 5:01,3 5:01,3 13,4
19   Cay Nyberg Huddinge MK   Impreza STi  
Entrant: JH Sprservice AB
12:46,1  7:10,7 
 
97 86 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 19:58,8 5:03,3 4:12,3 2,0
29   Lasse Savander Almunge MK   940  
12:34,5  7:24,3 
 
98 14 Jonna Eson Brdhe Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Peugeot 20:47,5 5:52,0 4:48,7 48,7
13   Markku Kangas Sandviken MK   309  
15:00,8  5:46,7 
 
99 52 Johan Wesslen Films MK Trimmat 4WD Mazda 20:55,1 5:59,6 5:59,6 7,6
20   Markus Stafberg Almunge MK   323 Turbo  
13:44,4  7:10,7 
 
100 110 Andreas Sigfridsson Wxj MS Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 21:14,0 6:18,5 4:57,4 18,9
13   Sandra Bergstrm Haninge MK   Twingo R2  
15:07,3  5:56,7  Penalties 10
 
101 55 Jan-Erik Folkesson SMK rebro Otrimmat 4WD Mitsubishi 21:29,9 6:34,4 5:51,6 15,9
8   Fredrik Hildingsson SMK rebro   Lancer Evo IX  
Entrant: TEAM NYA KERIET REBRO
16:58,6  4:31,3 
 
102 106 Jrgen Andersson Kullings MS Trimmat 2WD VW 21:46,5 6:51,0 6:00,0 16,6
30   Benny Holmstrand Kullings MS   Golf III  
14:22,2  7:24,3 
 
103 22 Daniel Brorson Wxj MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 21:57,2 7:01,7 5:58,4 10,7
14   Timmy Berntsson Wxj MS   940  
14:28,3  7:28,9 
 
104 1 Hans-ke Sderqvist Norbergs MC Appendix K BMC 27:47,7 12:52,2 10:15,5 5:50,5
11   Robin Sanell Anderstorp MC   Cooper S  
21:38,0  6:09,7 
 
105 105 Kenneth Elfver Vrmd MK Trimmat 2WD Opel 41:21,9 26:26,4 25:35,4 13:34,2
31   Anna Marions Gotlands MF BK   Corsa A  
23:25,7  17:56,2 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!