Svenska English
Rally-SM Final 2014 Raceconsulting
2014-10-02 Rally Uppsala Official final
After SS 1
105 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 36 Fredrik hlin Vrmlands Kc Trimmat 4WD Ford 10:44,4
1   Morten Erik Abrahamsen   Fiesta R5  
Entrant: JC Raceteknik
 
2 33 Jerker Axelsson SMK Trollhttan Trimmat 4WD Subaru 11:06,9 22,5 22,5 22,5
2   Mattias Andersson Sffle MC   Impreza  
 
3 39 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 11:11,3 26,9 26,9 4,4
3   Sofie Lundmark Pite MS   Corolla WRC  
 
4 34 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 11:12,0 27,6 27,6 0,7
4   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
 
5 57 Mikael Lindqvist stgta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 11:15,9 31,5 3,9
1   Per Andersson Hssleholms MK   Evo X  
 
6 74 Tobias Sderqvist AMF rsunda Trimmat 2WD Toyota 11:22,2 37,8 6,3
1   Joakim Sderqvist AMF rsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
7 63 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 11:24,3 39,9 8,4 2,1
2   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant: VRMD MOTORTEKNIK AB
 
8 56 Joachim Carlstrm Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 11:25,1 40,7 9,2 0,8
3   Jrgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
 
9 35 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Skoda 11:25,7 41,3 41,3 0,6
5   Christer Johansson Flens MS   Fabia WRC  
 
10 58 Niklas Hgg SMK Hlsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 11:28,1 43,7 12,2 2,4
4   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
Entrant: L.Hggs Bildemontering AB
 
11 27 Pontus hman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 11:28,3 43,9 0,2
1   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corsa B  
 
12 40 Mats Adielsson Gteborgs MF Trimmat 4WD Mitsubishi 11:29,0 44,6 44,6 0,7
6   Peter Kurten lvbygdens MK   Evo VII  
 
13 79 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2WD Volvo 11:30,1 45,7 7,9 1,1
2   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Global Freight Solutions AB
 
14 59 Albert Friberg SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 11:31,7 47,3 15,8 1,6
5   John Stigh Vstra stergtlands MK   Lancer Evo IX  
 
15 66 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Citron 11:32,6 48,2 10,4 0,9
3   Johan Lvgren Degerfors RC   DS3 R3t  
 
16 80 Patrik Johansson Wxj MS Trimmat 2WD Volvo 11:33,0 48,6 10,8 0,4
4   Jesper Johansson Ryds MK   240  
Entrant: Team NYBE AB
 
17 76 Emil Bergkvist Adac Ostwestfalen-lippe E.v Trimmat 2WD Volvo 11:34,9 50,5 12,7 1,9
5   Joakim Sjberg Falkpings MK   940  
 
18 64 Leif Peterson Gteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 11:35,4 51,0 13,2 0,5
6   Toni Sundqvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
19 77 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citron 11:36,6 52,2 14,4 1,2
7   Jim Hjerpe Sters MK   DS3 R3  
 
20 28 Markus Theorin Skillingaryds MK JSM 2WD Klass 1 Citroen 11:39,1 54,7 2,5
1   Henrik Sderkvist Skillingaryds MK   C2 R2 Max  
Entrant: Bergfors Snickerifabrik
 
21 75 Mikael Ericsson SMK Trollhttan Trimmat 2WD VW 11:39,8 55,4 17,6 0,7
8   Ida Hegge Vara MK   Golf Kit Car  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
 
22 71 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 11:40,3 55,9 0,5
1   Jesper Elfver Vrmd MK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
 
23 32 Emil Karlsson Hllefors MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 11:40,5 56,1 12,2 0,2
2   Magnus Hermansson Hllefors MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
24 81 David Bellborg Ryds MK Trimmat 2WD VW 11:40,6 56,2 18,4 0,1
9   Kalle Lexe Ryds MK   Golf III KitCar  
 
25 25 Daniel Rjsel SMK Dala JSM 2WD Klass 2 Opel 11:46,8 1:02,4 18,5 6,2
3   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Corsa  
Entrant: Tractive
 
26 43 Steen Skodborg Borlnge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 11:47,6 1:03,2 1:03,2 0,8
7   Olle Bjrk Borlnge MK   Evo VII  
 
27 65 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 11:47,8 1:03,4 25,6 0,2
10   Henrik Appelskog stergyllen RC   Swift S1600  
Entrant: Nordhs Lastmaskiner AB
 
28 70 Mattias Adielsson Gteborgs MF Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 11:48,3 1:03,9 8,0 0,5
2   Bo Holmstrand Kullings MS   208 R2  
 
29 45 Mikael hman Films MK Trimmat 4WD Ford 11:50,7 1:06,3 1:06,3 2,4
8   Patrik Karlsson Films MK   Escort Cosworth  
 
30 68 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Peugeot 11:51,0 1:06,6 10,7 0,3
3   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
Entrant: hlins Auto Norden
 
31 84 Ola Axelsson Vsters MS Trimmat 2WD Volvo 11:52,2 1:07,8 30,0 1,2
11   Richard Svensson Storfors MK   940 Evo  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
32 112 Robert Scholander SMK Eksj JSM 2WD Klass 1 Citron 11:53,3 1:08,9 14,2 1,1
2   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   C2 R2 Max  
 
32 31 Morgan Eriksson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 11:53,3 1:08,9 25,0
4   Anders Mattisson Gullabo RC   940  
Entrant: Bilsport Rally&Racing
 
34 20 Patrik hman Almunge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 11:55,3 1:10,9 27,0 2,0
5   Annette hman Almunge MK   Corsa A  
 
35 102 Nicklas Pettersson Fagersta MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 11:55,7 1:11,3 15,4 0,4
4   Christoffer Bck SMK Hedemora   Fiesta ST  
 
36 83 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 11:56,6 1:12,2 34,4 0,9
12   Mrten Hearley MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
37 67 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 2WD VW 11:56,8 1:12,4 34,6 0,2
13   Fredrik Livh Lax MK   Golf  
 
38 72 Mattias Ledin MK Kopparberg Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 11:56,9 1:12,5 16,6 0,1
5   Erik Lindqvist Mlararnas MK   Fiesta R2  
Entrant: Ledin Motorsport
 
39 48 Daniel Johansson Nolltta MK Trimmat 4WD Mitsubishi 12:00,4 1:16,0 1:16,0 3,5
9   Mikael Pettersson Jrbo MK   Lancer WRC  
 
40 26 David Pettersson Falkpings MK JSM 2WD Klass 1 Skoda 12:02,5 1:18,1 23,4 2,1
3   Kalle Nattsson Falkpings MK   Fabia R2  
Entrant: CEJN AB
 
41 99 Kim Nilsson Skutskrs MS Trimmat 2WD VW 12:03,5 1:19,1 41,3 1,0
14   Lars-Olof Persson Jrbo MK   Golf III  
 
42 69 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Skoda 12:04,2 1:19,8 23,9 0,7
6   Andreas Olsson Rasbo MK   Fabia  
Entrant: NERTA www.nolab.se
 
43 38 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 12:05,2 1:20,8 1:20,8 1,0
10   Gran Lnnmark Flens MS   Corolla WRC  
 
44 91 Tore Sandberg Vimmerby MS Trimmat 2WD Volvo 12:05,5 1:21,1 43,3 0,3
15   Bjrn Jacobsson Vimmerby MS   244  
 
45 78 Lars-Olof Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Opel 12:06,2 1:21,8 44,0 0,7
16   Stefan Bergman Fagersta MK   Astra  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB
 
46 30 Max Svensson Gullabo RC JSM 2WD Klass 2 Volvo 12:06,8 1:22,4 38,5 0,6
6   Peter Johannesson Gullabo RC   940  
 
47 60 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 12:07,5 1:23,1 51,6 0,7
6   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
 
48 24 Erik Telehagen Wxj MS JSM 2WD Klass 1 Honda 12:07,9 1:23,5 28,8 0,4
4   Nina Jonasson Wxj MS   Civic Type R  
 
48 85 Pr Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 12:07,9 1:23,5 45,7
17   Lars Gustafsson Hofors MS   940  
 
50 101 Erik Davidsson Almunge MK Trimmat 2WD Opel 12:08,0 1:23,6 45,8 0,1
18   Daniel Westlund Almunge MK   Astra  
Entrant: Hyreslandslaget AB
 
51 51 Tommy Andersson Ydre MK Trimmat 4WD Ford 12:12,6 1:28,2 1:28,2 4,6
11   Peder Johansson MK Team Treske   WRC  
 
52 29 Sebastian Johansson Gotlands Mfbk JSM 2WD Klass 1 Ford 12:13,0 1:28,6 33,9 0,4
5   Tobias Steen Gotlands Mfbk   Fiesta ST  
Entrant: LundinsBil.se
 
52 104 Reine Laestander Rasbo MK Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 12:13,0 1:28,6 32,7
7   Andreas Peters Kolsva MK   Clio Ragnotti  
 
54 87 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 12:13,6 1:29,2 51,4 0,6
19   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant: Tltproffsen i Eskilstuna
 
55 82 Johan Green Hssleholms MK Trimmat 2WD VW 12:13,9 1:29,5 51,7 0,3
20   Stefan Ahl Wxj MS   Golf  
Entrant: JGMark Sten & Entreprenadarbeten
 
56 88 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 12:14,7 1:30,3 52,5 0,8
21   Jens Thapper SMK Motala Bil   Clio R3  
Entrant: HERTZ FIRST RENT A CAR AB
 
57 61 Anders Jonasson Wxj MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 12:17,6 1:33,2 1:01,7 2,9
7   Jrgen Lindahl Wxj MS   Lancer Evo IX  
 
58 100 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 12:22,6 1:38,2 1:00,4 5,0
22   Julia Svensson Gullabo RC   325 Coup  
 
59 15 Andr Ekstrm Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 2 Opel 12:24,2 1:39,8 55,9 1,6
7   Jacob Ekstrm Gotlands MF BK   Kadett  
 
60 19 Evelina Olofsson Hofors MS JSM 2WD Klass 2 Opel 12:24,4 1:40,0 56,1 0,2
8   Paulin Bergqvist SMK Hlsinge   Corsa A  
Entrant: Hofors Autoservice AB
 
61 21 Robin Adolfsson Wxj MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 12:29,7 1:45,3 1:01,4 5,3
9   Nicklas Ottosson Wxj MS   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
62 16 Mattias Hallberg Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Volvo 12:30,0 1:45,6 1:01,7 0,3
10   Valkyria Edlund Mlararnas MK   940  
Entrant: ABC STLLNINGSMONTAGE AB
 
63 98 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 12:31,1 1:46,7 1:08,9 1,1
23   Roine Andersson SMK Uppsala   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
64 42 Joakim Lngberg Linkping MS Trimmat 4WD Mitsubishi 12:31,9 1:47,5 1:47,5 0,8
12   Magnus Olsson 08 MK   Evo VII  
 
65 86 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 12:34,5 1:50,1 1:12,3 2,6
24   Lasse Savander Almunge MK   940  
 
66 18 Jimmie Cederqvist Gotlands MF BK JSM 2WD Klass 1 Ford 12:34,8 1:50,4 55,7 0,3
6   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Fiesta ST  
 
67 17 Emrik Smedberg Wxj MS JSM 2WD Klass 1 Honda 12:35,1 1:50,7 56,0 0,3
7   Esmeralda Gyllenswrd Wxj MS   Civic Type-R  
 
68 46 Bjrn Jacobson Vrmd MK Trimmat 4WD Subaru 12:35,9 1:51,5 1:51,5 0,8
13   Tomas Koepke Vrmd MK   Impreza STi  
 
69 9 Janne Westlund MK Kopparberg Appendix K Volvo 12:37,0 1:52,6 1,1
1   Anita Jansson MK Kopparberg   240  
 
70 109 Andrew Rnnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 12:38,7 1:54,3 58,4 1,7
8   Hkan Marions Gotlands MF BK   Fiesta R2  
Entrant: LundinsBil.se
 
71 90 Jonas Bjrnvad Mlararnas MK Trimmat 2WD VW 12:39,5 1:55,1 1:17,3 0,8
25   Ulf Bjrnvad Mlararnas MK   Golf  
 
72 50 Fredrik hs Vsters MS Trimmat 4WD Mitsubishi 12:40,6 1:56,2 1:56,2 1,1
14   Henrik Oscarson Vsters MS   Evo VIII  
Entrant: Dokumentsystem I Mlardalen AB
 
73 10 Martin Hagman MK Rimo Appendix K Ford 12:41,9 1:57,5 4,9 1,3
2   Jan Hagman MK Rimo   Escort RS 1800  
Entrant: Riflex Sport
 
74 8 Krister Wennman Rasbo MK Appendix K VW 12:42,8 1:58,4 5,8 0,9
3   Mattias Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplt AB
 
75 89 Per Gthberg Eskilstuna MK Appendix K Porsche 12:43,8 1:59,4 6,8 1,0
4   Calle Svennestam Eskilstuna MK   911 Carrera  
 
75 95 Kenth stlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 12:43,8 1:59,4 1:21,6
26   Hans del Hedesunda MK   940  
 
77 53 Magnus Johansson lvbygdens MK Trimmat 4WD Mitsubishi 12:45,6 2:01,2 2:01,2 1,8
15   Roger Lindblad lvbygdens MK   Evo VII  
 
78 44 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 12:46,1 2:01,7 2:01,7 0,5
16   Cay Nyberg Huddinge MK   Impreza STi  
Entrant: JH Sprservice AB
 
78 94 Billy Johansson MK Team Westom Trimmat 2WD Renault 12:46,1 2:01,7 1:23,9
27   Kjell Persson mls MK   Clio Ragnotti  
 
80 54 Fredrik Alsdal SMK Arboga Trimmat 4WD Mitsubishi 12:58,1 2:13,7 2:13,7 12,0
17   Morgan Vdel SMK Arboga   Lancer Evo X R4  
 
81 92 Oskar Nilsson Wxj MS Trimmat 2WD Volvo 12:58,6 2:14,2 1:36,4 0,5
28   Bjrn Jonasson Wxj MS   940  
 
82 108 Mrten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 12:59,5 2:15,1 1:19,2 0,9
9   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
 
83 7 Karl-Johan Lvgren Films MK Appendix K Opel 13:03,9 2:19,5 26,9 4,4
5   Raymond Wessman SMK Uppsala   Kadett GTE  
 
84 4 Tom Silen rsundsbro MK Appendix K Opel 13:10,7 2:26,3 33,7 6,8
6   Jerry Nilsson rsundsbro MK   Ascona A  
 
85 6 Sren Olsson Films MK Appendix K Toyota 13:12,1 2:27,7 35,1 1,4
7   Micke kerlf Films MK   Celica GT  
 
86 49 Lars Carlmark MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 13:15,7 2:31,3 2:31,3 3,6
18   Fredrik Holtling MK Rimo   Impreza STi  
 
87 97 Daniel Ernstedt Nolltta MK Trimmat 2WD SEAT 13:18,5 2:34,1 1:56,3 2,8
29   Henrik Hamberg Mora MK   Ibiza  
 
88 13 Simon Andersson Bengtsfors MC JSM 2WD Klass 2 Volvo 13:19,7 2:35,3 1:51,4 1,2
11   Jimmy Glad Bengtsfors MC   242  
 
89 107 Anton Ohlsson Almunge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 13:30,1 2:45,7 1:49,8 10,4
10   Joel Ohlsson Almunge MK   Fiesta  
 
90 103 Martin Lindberg Skutskrs MS Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 13:37,4 2:53,0 1:57,1 7,3
11   Dennis Holmgren Skutskrs MS   Fiesta ST  
 
91 12 Fredrik Andersen Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Opel 13:38,0 2:53,6 2:09,7 0,6
12   Jonas Sandberg Norrkping MK   Kadett GSI  
Entrant: TEAM RACEPART SWEDEN
 
92 2 Stefan Blomqvist Almunge MK Appendix K Ford 13:38,1 2:53,7 1:01,1 0,1
8   Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000  
 
93 111 Tomas Lindeqvist Haninge MK Otrimmat 2WD Klass 2 Ford 13:43,9 2:59,5 2:03,6 5,8
12   Staffan Adengrd Skepptuna MK   Fiesta  
Entrant: Avjmningsteknik
 
94 52 Johan Wesslen Films MK Trimmat 4WD Mazda 13:44,4 3:00,0 3:00,0 0,5
19   Markus Stafberg Almunge MK   323 Turbo  
 
95 11 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 13:57,5 3:13,1 13,1
1   Dick Larsson Rasbo MK   940  
 
96 5 Stig Blomqvist SMK rebro Appendix K Ford 13:59,8 3:15,4 1:22,8 2,3
9   Robert Jakobsson Kolsva MS   Falcon  
 
97 3 Per Gransson Almunge MK Appendix K Ford 14:08,2 3:23,8 1:31,2 8,4
10   Bjrn Wessel Karlstad MC Bil   Falcon  
 
98 47 Urban Andersson Stenungsunds MS Trimmat 4WD Subaru 14:16,3 3:31,9 3:31,9 8,1
20   Christer Andersson Stenungsunds MS   Impreza  
 
99 106 Jrgen Andersson Kullings MS Trimmat 2WD VW 14:22,2 3:37,8 3:00,0 5,9
30   Benny Holmstrand Kullings MS   Golf III  
 
100 22 Daniel Brorson Wxj MS JSM 2WD Klass 2 Volvo 14:28,3 3:43,9 3:00,0 6,1
13   Timmy Berntsson Wxj MS   940  
 
101 14 Jonna Eson Brdhe Haninge MK JSM 2WD Klass 2 Peugeot 15:00,8 4:16,4 3:32,5 32,5
14   Markku Kangas Sandviken MK   309  
 
102 110 Andreas Sigfridsson Wxj MS Otrimmat 2WD Klass 2 Renault 15:17,3 4:32,9 3:37,0 16,5
13   Sandra Bergstrm Haninge MK   Twingo R2  
Penalties 10
 
103 55 Jan-Erik Folkesson SMK rebro Otrimmat 4WD Mitsubishi 16:58,6 6:14,2 5:42,7 1:41,3
8   Fredrik Hildingsson SMK rebro   Lancer Evo IX  
Entrant: TEAM NYA KERIET REBRO
 
104 1 Hans-ke Sderqvist Norbergs MC Appendix K BMC 21:38,0 10:53,6 9:01,0 4:39,4
11   Robin Sanell Anderstorp MC   Cooper S  
 
105 105 Kenneth Elfver Vrmd MK Trimmat 2WD Opel 23:25,7 12:41,3 12:03,5 1:47,7
31   Anna Marions Gotlands MF BK   Corsa A  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!