Svenska English
Raceconsulting
2014-09-13 EMK Kannan Official final
After SS 4
78 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 61 Jan-Olof Marklund Umeå AK A-förare 4 WD Lancia Delta 22:11,4
1   Micael Eriksson Vännäs MK   Integrale16v  
3:44,7  12:44,1  2:22,3  3:20,3 
 
2 59 Mattias Rönnkvist Vännäs MK A-förare 4 WD Mitsubishi 22:20,4 9,0 9,0 9,0
2   Jonny Olofsson Úmeå AK   Evo IX  
3:46,2  12:48,3  2:26,9  3:19,0 
 
3 79 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 WD VW 22:23,7 12,3 3,3
1   Daniel Mörn Edorsson Katrineholms MK   Golf  
3:47,5  12:50,8  2:26,0  3:19,4 
 
4 81 Janne Pettersson SMK Nyköping A-förare 2 WD Toyota 22:28,0 16,6 4,3 4,3
2   Kristoffer Nordlund Gnesta MK   Corolla  
3:49,3  12:50,3  2:27,2  3:21,2 
 
5 68 Stefan Hanhela Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 22:42,9 31,5 19,2 14,9
3   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant:Tältproffsen i Eskilstuna
3:53,1  12:56,9  2:29,2  3:23,7 
 
6 80 Daniel Eriksson Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 22:52,9 41,5 29,2 10,0
4   Pelle Wilén Strängnäs AMS   Golf III  
Entrant:www.rallyimport.se
3:55,1  13:11,0  2:26,7  3:20,1 
 
7 74 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 WD Volvo 22:54,2 42,8 30,5 1,3
5   Terje Plomèn SMK Valdemarsvik   240  
3:50,7  13:11,8  2:27,5  3:24,2 
 
8 92 Calle Svennestam Eskilstuna MK B-förare 2 WD Volvo 23:00,2 48,8 6,0
1   Micke Westling Eskilstuna MK   242  
3:56,7  13:09,3  2:30,8  3:23,4 
 
9 69 Simon Johansson Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 23:01,3 49,9 37,6 1,1
6   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
3:51,9  13:10,8  2:29,2  3:29,4 
 
10 82 Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 23:02,2 50,8 38,5 0,9
7   Tommy Wallin Eskilstuna MK   Golf II  
Entrant:Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se
3:54,3  13:13,8  2:29,4  3:24,7 
 
11 64 Marcus Gerdåker Katrineholms MK B/C-förare 4 WD Subaru 23:08,0 56,6 5,8
1   Mathias Johnsson Katrineholms MK   Impreza  
3:58,9  13:08,2  2:35,6  3:25,3 
 
12 73 Magnus Johansson Östgöta BSF A-förare 2 WD Volvo 23:08,1 56,7 44,4 0,1
8   Andreas Johansson Östgöta BSF   240  
4:01,9  13:08,5  2:33,6  3:24,1 
 
13 58 Roger Brenemark Haninge MK A-förare 4 WD Ford 23:10,7 59,3 59,3 2,6
3   Björn Larsson Haninge MK   Escort WRC  
3:53,7  13:23,7  2:29,8  3:23,5 
 
14 86 Antti Johannesson Eskilstuna MK B-förare 2 WD Volvo 23:17,9 1:06,5 17,7 7,2
2   Andreas Peters Kolsva MS   242  
Entrant:WWW.RALLYIMPORT.SE
3:57,1  13:15,5  2:37,0  3:28,3 
 
15 84 Mikael Wallon Kolsva MS B-förare 2 WD Volvo 23:36,3 1:24,9 36,1 18,4
3   Robin Hallman Kolsva MS   240  
4:00,2  13:29,7  2:34,2  3:32,2 
 
16 11 Pär Nordahl MK Ratten A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 23:38,8 1:27,4 2,5
1   Patrik Barth MK Ratten   940  
Entrant:TEAM JC RACE TEKNIK
4:02,9  13:26,4  2:36,4  3:33,1 
 
17 83 Robert Andersson Eskilstuna MK A-förare 2 WD Volvo 23:43,0 1:31,6 1:19,3 4,2
9   Carl-Gustav Karlsson Eskilstuna MK   242  
3:59,8  13:35,2  2:36,2  3:31,8 
 
18 78 Kjell Friberg KAK Motorsport A-förare 2 WD Citroen 23:46,5 1:35,1 1:22,8 3,5
10   Jan Östh KAK Motorsport   C2 R2 Max  
4:00,8  13:29,4  2:41,9  3:34,4 
 
19 21 Fredrik Jonasson Krokoms MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 23:50,0 1:38,6 3,5
1   Johan Garli Stuguns MK   744  
4:07,3  13:29,5  2:39,7  3:33,5 
 
20 12 Anton Brorsson Jämtlands MK A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 23:56,1 1:44,7 17,3 6,1
2   David Arhusiander Jämtlands MK   940  
4:06,4  13:34,2  2:39,3  3:36,2 
 
21 77 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 23:59,7 1:48,3 1:36,0 3,6
11   Henrik Hedlund Huddinge MK   Clio  
4:07,1  13:38,2  2:39,8  3:34,6 
 
22 13 Frederik Eckhardt Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 24:04,3 1:52,9 14,3 4,6
2   Charlie Ekström Eskilstuna MK   940  
4:09,0  13:46,4  2:38,7  3:30,2 
 
23 76 Ragnar Öknegård Eskilstuna MK A-förare 2 WD Volvo 24:05,1 1:53,7 1:41,4 0,8
12   Crister Johansson Flens MS   940  
4:08,3  13:42,8  2:38,6  3:35,4 
 
24 88 Christer Uddberg Gnesta MK B-förare 2 WD Opel 24:09,4 1:58,0 1:09,2 4,3
4   Kenneth Stenberg SMK Vingåker   Ascona B  
4:09,6  13:47,8  2:38,6  3:33,4 
 
25 5 Erik Brodin Sandvikens MK A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 24:11,9 2:00,5 33,1 2,5
3   Marcus Jansson Storfors MK   940  
Entrant:Svensson Racing
4:10,9  13:43,5  2:38,3  3:39,2 
 
26 90 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 24:12,1 2:00,7 1:11,9 0,2
5   Henrik Eriksson Laxå MK   240  
4:23,5  13:42,7  2:36,6  3:29,3 
 
27 53 Markus Kujanpää Södertälje KRC A/B-förare 1300 RallyCup Suzuki 24:14,3 2:02,9 2,2
1   Tobias Steen Gotlands MFBK   Swift Mk1 GTI  
4:10,6  13:50,0  2:41,3  3:32,4 
 
28 16 Erik Karlström Nässjö MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 24:17,7 2:06,3 27,7 3,4
3   Henrik Söderqvist Skillingaryds MK   940  
4:09,3  13:51,8  2:40,8  3:35,8 
 
29 14 Fredrik Jansson Rasbo MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 24:19,9 2:08,5 29,9 2,2
4   Daniel Andersson Almunge MK   940  
Entrant:Peter Jansson Åkeri AB
4:07,2  13:55,5  2:39,5  3:37,7 
 
30 51 Hampus Böe Filipstads MC A/B-förare Grupp E Opel 24:20,1 2:08,7 0,2
1   Markus Böe Filipstads MC   Vectra  
Entrant:Kjellbergs AB
4:08,4  13:51,0  2:43,1  3:37,6 
 
31 34 Patrik Westerberg MK Ratten C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 24:20,3 2:08,9 0,2
1   Kent-Ola Björklund MK Ratten   740  
4:09,2  13:48,6  2:42,9  3:39,6 
 
32 17 Dennis Askling Hallsbergs MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 24:21,8 2:10,4 31,8 1,5
5   Jonas Arvidsson Laxå MK   940  
4:12,1  13:49,6  2:43,4  3:36,7 
 
33 18 Tommy Larsson Kullings MS B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 24:27,8 2:16,4 37,8 6,0
6   Thomas Larsson Kullings MS   940  
Entrant:www.terrazzo.se
4:10,0  13:58,7  2:41,7  3:37,4 
 
34 25 Christoffer Gunnarsson Fägre MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 24:28,4 2:17,0 38,4 0,6
7   Joakim Sjöberg Falköping MK   940  
Entrant:Lejtorp Racing
4:12,4  13:53,4  2:43,0  3:39,6 
 
35 19 Andreas Johansson Fagersta MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 24:30,2 2:18,8 40,2 1,8
8   Pär Sundqvist Fagersta MK   940  
4:13,7  13:59,0  2:42,8  3:34,7 
 
36 35 Pontus Jardstedt Kullings MS C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 24:30,8 2:19,4 10,5 0,6
2   Gunnar Flodén Kullings MS   240  
4:13,5  13:57,2  2:42,9  3:37,2 
 
37 75 Roger Clefberg Västerås MS A-förare 2 WD Peugeot 24:35,8 2:24,4 2:12,1 5,0
13   Stefan Andersson Västerås MS   205  
4:18,7  14:00,5  2:39,9  3:36,7 
 
38 9 Ingvar Nilsson Hällefors MK A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 24:36,5 2:25,1 57,7 0,7
4   Anders Östlund Hällefors MK   944  
4:12,3  14:01,9  2:41,5  3:40,8 
 
39 4 Andreas Pettersson MSK Hammaren A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 24:39,0 2:27,6 1:00,2 2,5
5   Linus Pichler MSK Hammaren   940  
4:15,3  14:01,6  2:40,1  3:42,0 
 
40 96 Stefan Packalen Eskilstuna MK C-förare 2 WD Volvo 24:41,1 2:29,7 2,1
1   Johan Siim SMK Södermanland   940  
Entrant:Lejtorp Racing
4:11,4  14:10,4  2:43,1  3:36,2 
 
41 33 Mikael Bodén MK Ratten C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 24:42,7 2:31,3 22,4 1,6
3   Peter Johansson MK Team Treske   240  
4:11,5  14:03,6  2:45,9  3:41,7 
 
42 15 Andreas Broberg Värmdö MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 24:44,1 2:32,7 54,1 1,4
9   Tobias Lis Värmdö MK   940  
4:15,4  14:04,8  2:40,7  3:43,2 
 
43 7 Pär Pålsson Jämtlands MK A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 24:45,1 2:33,7 1:06,3 1,0
6   Tina Blom Jämtlands MK   940  
4:11,6  14:09,0  2:42,4  3:42,1 
 
44 97 Rasmus Eriksson Gnesta MK C-förare 2 WD Volvo 24:46,0 2:34,6 4,9 0,9
2   Joakim Eriksson Gnesta MK   240  
4:11,3  14:14,9  2:41,9  3:37,9 
 
45 23 Jens Sjöström Malungs MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 24:49,0 2:37,6 59,0 3,0
10   Patrik Hårdén Malungs MK   940  
4:13,4  14:10,9  2:42,6  3:42,1 
 
46 48 Christer Adolfsson Haninge MK A/B/C-förare Klassiker/Veteran/App. K -81 Opel 24:58,1 2:46,7 9,1
1   Micael Gelin Eskilstuna MK   Ascona A  
4:15,2  14:07,5  2:52,2  3:43,2 
 
47 39 Andreas Liljeberg Mälaröarnas MK C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 25:02,6 2:51,2 42,3 4,5
4   Tom Hansson Mälaröarnas MK   240  
4:19,1  14:16,9  2:44,5  3:42,1 
 
48 8 Victor Karlsson Vimmerby MS A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 25:05,6 2:54,2 1:26,8 3,0
7   Ida Bood MK Ratten   940  
Entrant:Dekaltrim.nu
4:02,0  14:48,2  2:38,7  3:36,7 
 
49 10 Patrik Adolfsson Säffle MC A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 25:05,7 2:54,3 1:26,9 0,1
8   Jesper Samuelsson Storfors MK   244  
Entrant:Team Koskela Golv & Bygg
5:24,5  13:34,2  2:35,7  3:31,3 
 
50 29 Andreas Guillemot Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 25:06,8 2:55,4 1:16,8 1,1
11   Felicia Grundtman Flens MS   240  
Entrant:www.rallyimport.se
4:20,2  14:21,9  2:42,5  3:42,2 
 
51 27 Kristian Gustavsson MK Ran Askersund B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 25:07,0 2:55,6 1:17,0 0,2
12   Björn Gustavsson Hallsbergs MK   940  
Entrant:GUSTAVSSON MOTORSPORT
4:16,8  14:22,8  2:47,1  3:40,3 
 
52 28 Jani Haiju Storfors MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 25:09,5 2:58,1 1:19,5 2,5
13   Jalo Haiju Storfors MK   940  
4:20,2  14:23,6  2:46,4  3:39,3 
 
53 26 Roger Fransson Vännäs MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 25:09,7 2:58,3 1:19,7 0,2
14   Charlott Holmqvist Vännäs MK   940  
4:15,1  14:22,1  2:46,7  3:45,8 
 
54 89 Johan Dahlström Kolsva MS B-förare 2 WD Opel 25:17,7 3:06,3 2:17,5 8,0
6   Niklas Karlsson MSK Hammaren   Ascona B  
Entrant:SARGITUM CONSULTING AB
4:23,3  14:22,8  2:50,5  3:41,1 
 
55 38 André Eriksson MK Kopparberg C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 25:18,9 3:07,5 58,6 1,2
5   Ove Persson SMK Lindesberg   940  
4:20,1  14:27,9  2:46,1  3:44,8 
 
56 102 Michael Lundin Eskilstuna MK C-förare Grupp E Saab 25:21,7 3:10,3 2,8
1   Jimmy Hellström Strängnäs AMS   9000  
Entrant:Ledin Motorsport
4:25,8  14:24,4  2:45,1  3:46,4 
 
57 63 Johan Åkeson Gnesta MK B/C-förare 4 WD Audi 25:24,5 3:13,1 2:16,5 2,8
2   Mikael Rosvall Gnesta MK   S2 Quattro  
4:16,2  14:49,5  2:40,9  3:37,9 
 
58 32 Pär Johansson Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 25:24,9 3:13,5 1:34,9 0,4
15   Niclas Andersson   240  
4:16,8  14:27,0  2:54,8  3:46,3 
 
59 41 Erik Corell SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 25:27,0 3:15,6 1:06,7 2,1
6   Emil Corell SMK Nyköping   242  
4:33,5  14:25,5  2:47,7  3:40,3 
 
60 43 Tore Bigsten Götene MK C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 25:31,7 3:20,3 1:11,4 4,7
7   Torbjörn Fagerlind Götene MK   940  
4:17,8  14:38,0  2:49,4  3:46,5 
 
61 60 Tony Karlsson Flens MS A-förare 4 WD Subaru 25:40,4 3:29,0 3:29,0 8,7
4   Patrik Larsson Gnesta MK   Legacy  
Entrant:Lejtorp Racing
4:28,6  14:38,8  2:48,1  3:44,9 
 
62 103 Jimmy Kullander Katrineholms MK C-förare Grupp E VW 25:41,4 3:30,0 19,7 1,0
2   Micke Widell Katrineholms MK   Jetta II  
4:29,5  14:35,6  2:51,4  3:44,9 
 
63 52 David Roos Gnesta MK A/B-förare Grupp E VW 25:57,2 3:45,8 1:37,1 15,8
2   Jonas Eriksson SMK Nyköping   Golf II  
4:23,7  14:10,6  3:37,3  3:45,6 
 
64 98 Jonas Bodin Grödinge MK C-förare 2 WD Peugeot 26:02,5 3:51,1 1:21,4 5,3
3   Björn Norman Grödinge MK   306  
4:44,2  14:41,4  2:53,5  3:43,4 
 
65 36 Ove Björklund MK Ratten C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 26:03,2 3:51,8 1:42,9 0,7
8   Per Täppers MK Ratten   242  
4:32,3  14:44,3  2:56,2  3:50,4 
 
66 24 Torbjörn Karlsson Rasbo MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 26:12,0 4:00,6 2:22,0 8,8
16   Max Nensén Gnesta MK   940  
4:52,0  14:38,4  2:51,3  3:50,3 
 
67 99 Tony Rämsten Gnesta MK C-förare 2 WD Opel 26:37,3 4:25,9 1:56,2 25,3
4   Ricard Gelin Gnesta MK   Astra  
4:39,2  15:16,2  2:50,7  3:51,2 
 
68 3 Mattias Jacobsson Dals MK Ungdomsrally Volvo 26:40,2 4:28,8 2,9
1   Joakim Johannesson Dals MK   240  
4:33,3  15:08,2  2:59,1  3:59,6 
 
69 1 Elias Lundberg SMK Sala Ungdomsrally Volvo 26:53,2 4:41,8 13,0 13,0
2   Robert Lundberg SMK Sala   240  
Entrant:Gullvalla Rallyteam
4:42,1  15:11,0  2:59,6  4:00,5 
 
70 101 Alexander Broberg SMK Nyköping C-förare Grupp E VW 27:20,1 5:08,7 1:58,4 26,9
3   Rickard Broberg Värmdö MK   Golf  
4:38,5  15:24,4  3:09,9  4:07,3 
 
71 66 Björn Compier Linköpings MK B/C-förare 4 WD Lancia 27:26,2 5:14,8 4:18,2 6,1
3   Mikael Lindgren Värmdö Motorklubb   Delta Integrale  
4:41,8  15:31,0  3:10,0  4:03,4 
 
72 105 Peter Rydholm Eskilstuna MK C-förare Grupp E Mazda 27:38,0 5:26,6 2:16,3 11,8
4   Per Erik Andersson   323  
4:51,7  15:36,5  3:06,9  4:02,9 
 
73 45 Peter Corell SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 27:44,9 5:33,5 3:24,6 6,9
9   Thomas Ryrvall SMK Nyköping   940  
4:56,4  15:34,3  3:11,6  4:02,6 
 
74 2 Sebastian Orava Laxå MK Ungdomsrally Volvo 27:51,6 5:40,2 1:11,4 6,7
3   Reino Orava Laxå MK   940  
4:49,9  15:48,1  3:05,8  4:07,8 
 
75 50 Tomas Ragnarsson SMK Nyköping A/B/C-förare Klassiker/Veteran/App. K -81 VW 27:53,2 5:41,8 2:55,1 1,6
2   Katrin Karlsson SMK Nyköping   1303s  
4:48,1  15:44,0  3:14,8  4:06,3 
 
76 49 Larsove Runeson Eskilstuna MK A/B/C-förare Klassiker/Veteran/App. K -81 Saab 28:26,3 6:14,9 3:28,2 33,1
3   Johan Runeson Eskilstuna MK   V4  
4:56,1  16:07,5  3:12,7  4:10,0 
 
77 30 Anders Höjman Forshaga MC B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 28:29,3 6:17,9 4:39,3 3,0
17   Kjell Persson Åmåls MK   242  
4:50,5  16:17,0  3:11,1  4:10,7 
 
78 201 Mathias Berg MK Team Treske C-förare Grupp E Opel 29:55,4 7:44,0 4:33,7 1:26,1
5   Erik Bergström MK Team Westom   Corsa Sport  
5:11,7  17:09,6  3:20,4  4:13,7 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!