Svenska English
Raceconsulting
2014-09-13 EMK Kannan Official final
After SS 2
89 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 61 Jan-Olof Marklund Umeå AK A-förare 4 WD Lancia Delta 16:28,8
1   Micael Eriksson Vännäs MK   Integrale16v  
3:44,7  12:44,1 
 
2 57 Algot Öberg Eskilstuna MK A-förare 4 WD 16:30,1 1,3 1,3 1,3
2   Andreas Johansson Eskilstunas MK    
Entrant:Sörmlands Energi AB
3:48,7  12:41,4 
 
3 59 Mattias Rönnkvist Vännäs MK A-förare 4 WD Mitsubishi 16:34,5 5,7 5,7 4,4
3   Jonny Olofsson Úmeå AK   Evo IX  
3:46,2  12:48,3 
 
4 79 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 WD VW 16:38,3 9,5 3,8
1   Daniel Mörn Edorsson Katrineholms MK   Golf  
3:47,5  12:50,8 
 
5 81 Janne Pettersson SMK Nyköping A-förare 2 WD Toyota 16:39,6 10,8 1,3 1,3
2   Kristoffer Nordlund Gnesta MK   Corolla  
3:49,3  12:50,3 
 
6 68 Stefan Hanhela Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 16:50,0 21,2 11,7 10,4
3   Emil Eklund Gestrike RT   Golf Kit Car  
Entrant:Tältproffsen i Eskilstuna
3:53,1  12:56,9 
 
7 74 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 WD Volvo 17:02,5 33,7 24,2 12,5
4   Terje Plomèn SMK Valdemarsvik   240  
3:50,7  13:11,8 
 
8 69 Simon Johansson Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 17:02,7 33,9 24,4 0,2
5   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
3:51,9  13:10,8 
 
9 92 Calle Svennestam Eskilstuna MK B-förare 2 WD Volvo 17:06,0 37,2 3,3
1   Micke Westling Eskilstuna MK   242  
3:56,7  13:09,3 
 
10 80 Daniel Eriksson Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 17:06,1 37,3 27,8 0,1
6   Pelle Wilén Strängnäs AMS   Golf III  
Entrant:www.rallyimport.se
3:55,1  13:11,0 
 
11 64 Marcus Gerdåker Katrineholms MK B/C-förare 4 WD Subaru 17:07,1 38,3 1,0
1   Mathias Johnsson Katrineholms MK   Impreza  
3:58,9  13:08,2 
 
12 82 Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 17:08,1 39,3 29,8 1,0
7   Tommy Wallin Eskilstuna MK   Golf II  
Entrant:Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se
3:54,3  13:13,8 
 
13 73 Magnus Johansson Östgöta BSF A-förare 2 WD Volvo 17:10,4 41,6 32,1 2,3
8   Andreas Johansson Östgöta BSF   240  
4:01,9  13:08,5 
 
14 86 Antti Johannesson Eskilstuna MK B-förare 2 WD Volvo 17:12,6 43,8 6,6 2,2
2   Andreas Peters Kolsva MS   242  
Entrant:WWW.RALLYIMPORT.SE
3:57,1  13:15,5 
 
15 58 Roger Brenemark Haninge MK A-förare 4 WD Ford 17:17,4 48,6 48,6 4,8
4   Björn Larsson Haninge MK   Escort WRC  
3:53,7  13:23,7 
 
16 11 Pär Nordahl MK Ratten A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 17:29,3 1:00,5 11,9
1   Patrik Barth MK Ratten   940  
Entrant:TEAM JC RACE TEKNIK
4:02,9  13:26,4 
 
17 84 Mikael Wallon Kolsva MS B-förare 2 WD Volvo 17:29,9 1:01,1 23,9 0,6
3   Robin Hallman Kolsva MS   240  
4:00,2  13:29,7 
 
18 78 Kjell Friberg KAK Motorsport A-förare 2 WD Citroen 17:30,2 1:01,4 51,9 0,3
9   Jan Östh KAK Motorsport   C2 R2 Max  
4:00,8  13:29,4 
 
19 94 Jukka Latvasalo Eskilstuna MK B-förare 2 WD Volvo 17:32,8 1:04,0 26,8 2,6
4   Henrik Lundh Eskilstuna MK   940  
Entrant:Lejtorp Racing
3:59,0  13:33,8 
 
20 83 Robert Andersson Eskilstuna MK A-förare 2 WD Volvo 17:35,0 1:06,2 56,7 2,2
10   Carl-Gustav Karlsson Eskilstuna MK   242  
3:59,8  13:35,2 
 
21 21 Fredrik Jonasson Krokoms MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 17:36,8 1:08,0 1,8
1   Johan Garli Stuguns MK   744  
4:07,3  13:29,5 
 
22 12 Anton Brorsson Jämtlands MK A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 17:40,6 1:11,8 11,3 3,8
2   David Arhusiander Jämtlands MK   940  
4:06,4  13:34,2 
 
23 77 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 17:45,3 1:16,5 1:07,0 4,7
11   Henrik Hedlund Huddinge MK   Clio  
4:07,1  13:38,2 
 
24 76 Ragnar Öknegård Eskilstuna MK A-förare 2 WD Volvo 17:51,1 1:22,3 1:12,8 5,8
12   Crister Johansson Flens MS   940  
4:08,3  13:42,8 
 
25 5 Erik Brodin Sandvikens MK A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 17:54,4 1:25,6 25,1 3,3
3   Marcus Jansson Storfors MK   940  
Entrant:Svensson Racing
4:10,9  13:43,5 
 
26 13 Frederik Eckhardt Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 17:55,4 1:26,6 18,6 1,0
2   Charlie Ekström Eskilstuna MK   940  
4:09,0  13:46,4 
 
27 88 Christer Uddberg Gnesta MK B-förare 2 WD Opel 17:57,4 1:28,6 51,4 2,0
5   Kenneth Stenberg SMK Vingåker   Ascona B  
4:09,6  13:47,8 
 
28 34 Patrik Westerberg MK Ratten C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 17:57,8 1:29,0 0,4
1   Kent-Ola Björklund MK Ratten   740  
4:09,2  13:48,6 
 
29 51 Hampus Böe Filipstads MC A/B-förare Grupp E Opel 17:59,4 1:30,6 1,6
1   Markus Böe Filipstads MC   Vectra  
Entrant:Kjellbergs AB
4:08,4  13:51,0 
 
30 53 Markus Kujanpää Södertälje KRC A/B-förare 1300 RallyCup Suzuki 18:00,6 1:31,8 1,2
1   Tobias Steen Gotlands MFBK   Swift Mk1 GTI  
4:10,6  13:50,0 
 
31 16 Erik Karlström Nässjö MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:01,1 1:32,3 24,3 0,5
3   Henrik Söderqvist Skillingaryds MK   940  
4:09,3  13:51,8 
 
32 17 Dennis Askling Hallsbergs MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:01,7 1:32,9 24,9 0,6
4   Jonas Arvidsson Laxå MK   940  
4:12,1  13:49,6 
 
33 14 Fredrik Jansson Rasbo MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:02,7 1:33,9 25,9 1,0
5   Daniel Andersson Almunge MK   940  
Entrant:Peter Jansson Åkeri AB
4:07,2  13:55,5 
 
34 20 Mattias Andersson V:a Östergötlands MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:05,4 1:36,6 28,6 2,7
6   Fredrik Adolfsson V:a Östergötlands MK   940  
Entrant:Team KåCe Bilservice
4:10,3  13:55,1 
 
35 25 Christoffer Gunnarsson Fägre MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:05,8 1:37,0 29,0 0,4
7   Joakim Sjöberg Falköping MK   940  
Entrant:Lejtorp Racing
4:12,4  13:53,4 
 
36 90 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 18:06,2 1:37,4 1:00,2 0,4
6   Henrik Eriksson Laxå MK   240  
4:23,5  13:42,7 
 
37 18 Tommy Larsson Kullings MS B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:08,7 1:39,9 31,9 2,5
8   Thomas Larsson Kullings MS   940  
Entrant:www.terrazzo.se
4:10,0  13:58,7 
 
38 35 Pontus Jardstedt Kullings MS C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:10,7 1:41,9 12,9 2,0
2   Gunnar Flodén Kullings MS   240  
4:13,5  13:57,2 
 
39 19 Andreas Johansson Fagersta MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:12,7 1:43,9 35,9 2,0
9   Pär Sundqvist Fagersta MK   940  
4:13,7  13:59,0 
 
40 44 Sebastian Johansson Götene MK C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:13,2 1:44,4 15,4 0,5
3   Herman Höög Götene MK   940  
4:12,2  14:01,0 
 
41 9 Ingvar Nilsson Hällefors MK A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:14,2 1:45,4 44,9 1,0
4   Anders Östlund Hällefors MK   944  
4:12,3  14:01,9 
 
42 33 Mikael Bodén MK Ratten C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:15,1 1:46,3 17,3 0,9
4   Peter Johansson MK Team Treske   240  
4:11,5  14:03,6 
 
43 4 Andreas Pettersson MSK Hammaren A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:16,9 1:48,1 47,6 1,8
5   Linus Pichler MSK Hammaren   940  
4:15,3  14:01,6 
 
44 75 Roger Clefberg Västerås MS A-förare 2 WD Peugeot 18:19,2 1:50,4 1:40,9 2,3
13   Stefan Andersson Västerås MS   205  
4:18,7  14:00,5 
 
44 65 Fredrik Lundkvist Skepptuna MK B/C-förare 4 WD Subaru 18:19,2 1:50,4 1:12,1
2   Anders Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
4:12,7  14:06,5 
 
46 15 Andreas Broberg Värmdö MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:20,2 1:51,4 43,4 1,0
10   Tobias Lis Värmdö MK   940  
4:15,4  14:04,8 
 
47 7 Pär Pålsson Jämtlands MK A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:20,6 1:51,8 51,3 0,4
6   Tina Blom Jämtlands MK   940  
4:11,6  14:09,0 
 
48 96 Stefan Packalen Eskilstuna MK C-förare 2 WD Volvo 18:21,8 1:53,0 1,2
1   Johan Siim SMK Södermanland   940  
Entrant:Lejtorp Racing
4:11,4  14:10,4 
 
49 48 Christer Adolfsson Haninge MK A/B/C-förare Klassiker/Veteran/App. K -81 Opel 18:22,7 1:53,9 0,9
1   Micael Gelin Eskilstuna MK   Ascona A  
4:15,2  14:07,5 
 
50 23 Jens Sjöström Malungs MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:24,3 1:55,5 47,5 1,6
11   Patrik Hårdén Malungs MK   940  
4:13,4  14:10,9 
 
51 97 Rasmus Eriksson Gnesta MK C-förare 2 WD Volvo 18:26,2 1:57,4 4,4 1,9
2   Joakim Eriksson Gnesta MK   240  
4:11,3  14:14,9 
 
52 52 David Roos Gnesta MK A/B-förare Grupp E VW 18:34,3 2:05,5 34,9 8,1
2   Jonas Eriksson SMK Nyköping   Golf II  
4:23,7  14:10,6 
 
53 39 Andreas Liljeberg Mälaröarnas MK C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:36,0 2:07,2 38,2 1,7
5   Tom Hansson Mälaröarnas MK   240  
4:19,1  14:16,9 
 
54 26 Roger Fransson Vännäs MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:37,2 2:08,4 1:00,4 1,2
12   Charlott Holmqvist Vännäs MK   940  
4:15,1  14:22,1 
 
55 27 Kristian Gustavsson MK Ran Askersund B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:39,6 2:10,8 1:02,8 2,4
13   Björn Gustavsson Hallsbergs MK   940  
Entrant:GUSTAVSSON MOTORSPORT
4:16,8  14:22,8 
 
56 29 Andreas Guillemot Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:42,1 2:13,3 1:05,3 2,5
14   Felicia Grundtman Flens MS   240  
Entrant:www.rallyimport.se
4:20,2  14:21,9 
 
57 28 Jani Haiju Storfors MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:43,8 2:15,0 1:07,0 1,7
15   Jalo Haiju Storfors MK   940  
4:20,2  14:23,6 
 
57 32 Pär Johansson Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:43,8 2:15,0 1:07,0
15   Niclas Andersson   240  
4:16,8  14:27,0 
 
59 89 Johan Dahlström Kolsva MS B-förare 2 WD Opel 18:46,1 2:17,3 1:40,1 2,3
7   Niklas Karlsson MSK Hammaren   Ascona B  
Entrant:SARGITUM CONSULTING AB
4:23,3  14:22,8 
 
60 38 André Eriksson MK Kopparberg C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:48,0 2:19,2 50,2 1,9
6   Ove Persson SMK Lindesberg   940  
4:20,1  14:27,9 
 
61 102 Michael Lundin Eskilstuna MK C-förare Grupp E Saab 18:50,2 2:21,4 2,2
1   Jimmy Hellström Strängnäs AMS   9000  
Entrant:Ledin Motorsport
4:25,8  14:24,4 
 
61 8 Victor Karlsson Vimmerby MS A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:50,2 2:21,4 1:20,9
7   Ida Bood MK Ratten   940  
Entrant:Dekaltrim.nu
4:02,0  14:48,2 
 
63 43 Tore Bigsten Götene MK C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:55,8 2:27,0 58,0 5,6
7   Torbjörn Fagerlind Götene MK   940  
4:17,8  14:38,0 
 
64 10 Patrik Adolfsson Säffle MC A-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:58,7 2:29,9 1:29,4 2,9
8   Jesper Samuelsson Storfors MK   244  
Entrant:Team Koskela Golv & Bygg
5:24,5  13:34,2 
 
65 41 Erik Corell SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 18:59,0 2:30,2 1:01,2 0,3
8   Emil Corell SMK Nyköping   242  
4:33,5  14:25,5 
 
65 56 Christian Granfors Kolsva MS A/B-förare Gr.N-1400,Grp.FFWD,R1A/B Suzuki 18:59,0 2:30,2
1   Caroline Östmark Kolsva MS   Swift Mk1  
Entrant:Östmarks Bildemo & Service AB
4:23,2  14:35,8 
 
67 100 Oscar Vöks MK Koppparberg C-förare 2 WD VW 19:03,5 2:34,7 41,7 4,5
3   Anton Vöks MK Kopparberg   Golf I  
4:19,5  14:44,0 
 
68 103 Jimmy Kullander Katrineholms MK C-förare Grupp E VW 19:05,1 2:36,3 14,9 1,6
2   Micke Widell Katrineholms MK   Jetta II  
4:29,5  14:35,6 
 
69 63 Johan Åkeson Gnesta MK B/C-förare 4 WD Audi 19:05,7 2:36,9 1:58,6 0,6
3   Mikael Rosvall Gnesta MK   S2 Quattro  
4:16,2  14:49,5 
 
70 60 Tony Karlsson Flens MS A-förare 4 WD Subaru 19:07,4 2:38,6 2:38,6 1,7
5   Patrik Larsson Gnesta MK   Legacy  
Entrant:Lejtorp Racing
4:28,6  14:38,8 
 
71 36 Ove Björklund MK Ratten C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 19:16,6 2:47,8 1:18,8 9,2
9   Per Täppers MK Ratten   242  
4:32,3  14:44,3 
 
72 98 Jonas Bodin Grödinge MK C-förare 2 WD Peugeot 19:25,6 2:56,8 1:03,8 9,0
4   Björn Norman Grödinge MK   306  
4:44,2  14:41,4 
 
73 24 Torbjörn Karlsson Rasbo MK B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 19:30,4 3:01,6 1:53,6 4,8
17   Max Nensén Gnesta MK   940  
4:52,0  14:38,4 
 
74 3 Mattias Jacobsson Dals MK Ungdomsrally Volvo 19:41,5 3:12,7 11,1
1   Joakim Johannesson Dals MK   240  
4:33,3  15:08,2 
 
75 1 Elias Lundberg SMK Sala Ungdomsrally Volvo 19:53,1 3:24,3 11,6 11,6
2   Robert Lundberg SMK Sala   240  
Entrant:Gullvalla Rallyteam
4:42,1  15:11,0 
 
76 99 Tony Rämsten Gnesta MK C-förare 2 WD Opel 19:55,4 3:26,6 1:33,6 2,3
5   Ricard Gelin Gnesta MK   Astra  
4:39,2  15:16,2 
 
77 101 Alexander Broberg SMK Nyköping C-förare Grupp E VW 20:02,9 3:34,1 1:12,7 7,5
3   Rickard Broberg Värmdö MK   Golf  
4:38,5  15:24,4 
 
78 66 Björn Compier Linköpings MK B/C-förare 4 WD Lancia 20:12,8 3:44,0 3:05,7 9,9
4   Mikael Lindgren Värmdö Motorklubb   Delta Integrale  
4:41,8  15:31,0 
 
79 105 Peter Rydholm Eskilstuna MK C-förare Grupp E Mazda 20:28,2 3:59,4 1:38,0 15,4
4   Per Erik Andersson   323  
4:51,7  15:36,5 
 
80 45 Peter Corell SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 20:30,7 4:01,9 2:32,9 2,5
10   Thomas Ryrvall SMK Nyköping   940  
4:56,4  15:34,3 
 
81 50 Tomas Ragnarsson SMK Nyköping A/B/C-förare Klassiker/Veteran/App. K -81 VW 20:32,1 4:03,3 2:09,4 1,4
2   Katrin Karlsson SMK Nyköping   1303s  
4:48,1  15:44,0 
 
82 2 Sebastian Orava Laxå MK Ungdomsrally Volvo 20:38,0 4:09,2 56,5 5,9
3   Reino Orava Laxå MK   940  
4:49,9  15:48,1 
 
83 49 Larsove Runeson Eskilstuna MK A/B/C-förare Klassiker/Veteran/App. K -81 Saab 21:03,6 4:34,8 2:40,9 25,6
3   Johan Runeson Eskilstuna MK   V4  
4:56,1  16:07,5 
 
84 30 Anders Höjman Forshaga MC B-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 21:07,5 4:38,7 3:30,7 3,9
18   Kjell Persson Åmåls MK   242  
4:50,5  16:17,0 
 
85 201 Mathias Berg MK Team Treske C-förare Grupp E Opel 22:21,3 5:52,5 3:31,1 1:13,8
5   Erik Bergström MK Team Westom   Corsa Sport  
5:11,7  17:09,6 
 
86 54 Mattias Lagström Fagersta MK A/B-förare 1300 RallyCup Suzuki 28:46,1 12:17,3 10:45,5 6:24,8
2   Thomas Achrén Norbergs MC   Swift GTI  
4:13,6  24:32,5 
 
87 40 Linus Thorsson MK Ratten C-förare VOC Mekonomen/Gr.F RWD Volvo 29:12,3 12:43,5 11:14,5 26,2
11   Johan Vedin Fryksdalens MK   240  
4:10,2  25:02,1 
 
88 95 Christian Karlsson Flens MS C-förare 2 WD Volvo 38:14,3 21:45,5 19:52,5 9:02,0
6   Mathias Karlsson Flens MS   142  
4:32,3  33:42,0 
 
89 85 Johan Carlsson Eskilstuna MK B-förare 2 WD VW 47:50,8 31:22,0 30:44,8 9:36,5
8   Peter Hanhela Eskilstuna MK   Golf I  
4:08,8  43:42,0 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!