Svenska English
Rally-SM 2013 Raceconsulting
2013-10-03 Rally Uppsala Official final
After SS 7
67 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 21 Jerker Axelsson SMK Trollhättan Trimmat 4WD Subaru 30:56,9
1   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza S10 WRC  
4:53,3  3:05,8  1:38,0  4:13,7  4:13,8  8:40,2  4:12,1 
 
2 19 Ramona Karlsson Falköpings MK Trimmat 4WD Skoda 31:12,5 15,6 15,6 15,6
2   Miriam Walfridsson MK Ratten   Fabia WRC  
4:53,0  3:05,3  1:44,6  4:12,8  4:09,9  8:51,9  4:15,0 
 
3 26 Fredrik Åhlin Värmlands Kc Trimmat 4WD Skoda 31:14,6 17,7 17,7 2,1
3   Morten Erik Abrahamsen NMK Larvik   Fabia  
4:49,5  3:09,6  1:38,5  4:16,4  4:12,1  8:56,2  4:12,3 
 
4 30 Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 31:28,8 31,9 14,2
1   Joakim Gevert Kils MK Bil   Lancer Evo IX  
Entrant:Yokohama Motorsport Sweden
4:59,0  3:13,1  1:43,4  4:15,1  4:10,6  8:51,4  4:16,2 
 
5 27 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 31:28,9 32,0 0,1 0,1
2   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
4:57,2  3:10,8  1:43,9  4:17,8  4:16,3  8:48,6  4:14,3 
 
6 22 Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Ford 31:36,0 39,1 39,1 7,1
4   Mikael Johansson Vansbro MK   Fiesta RS WRC  
Entrant:Team Tätab Hyrliftar
5:03,4  3:12,7  1:39,1  4:14,2  4:16,2  8:49,5  4:20,9 
 
7 24 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 31:52,9 56,0 56,0 16,9
5   Tomas Thorszelius Rabo MK   Corolla WRC  
4:58,7  3:08,5  1:38,2  4:17,4  4:41,2  8:52,2  4:16,7 
 
8 35 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 31:54,9 58,0 58,0 2,0
6   Göran Lönnmark Flens MS   Corolla WRC  
5:05,5  3:15,0  1:40,1  4:15,7  4:15,3  9:04,2  4:19,1 
 
9 28 Mikael Lindqvist Östgöta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 31:56,2 59,3 27,4 1,3
3   Per Andersson KAK   Lancer Evo X  
5:02,5  3:15,3  1:46,0  4:17,8  4:18,9  8:58,4  4:17,3 
 
10 38 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 32:03,6 1:06,7 7,4
1   Toni Sundqvist Motala SMK   Corolla  
Entrant:Tractive AB
5:06,6  3:12,2  1:43,5  4:27,6  4:19,4  8:54,5  4:19,8 
 
11 33 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 32:04,3 1:07,4 35,5 0,7
4   Lars-Erik Kronberg Ludvika MS   Lancer Evo IX  
5:07,1  3:13,5  1:53,7  4:17,7  4:15,0  8:57,6  4:19,7 
 
12 40 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 32:08,4 1:11,5 4,8 4,1
2   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant:Tractive AB
5:07,4  3:13,6  1:42,2  4:24,1  4:22,3  8:59,2  4:19,6 
 
13 57 Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 32:10,3 1:13,4 1:13,4 1,9
7   Cindy Brüggeman Tjust MK   Lancer Evo VII  
5:04,3  3:14,7  1:44,9  4:25,2  4:15,9  9:02,0  4:23,3 
 
14 31 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 32:12,1 1:15,2 43,3 1,8
5   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant:Värmdö Motorteknik
5:07,3  3:23,0  1:42,6  4:17,4  4:16,0  8:57,1  4:28,7 
 
15 41 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 32:21,2 1:24,3 17,6 9,1
3   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
5:09,3  3:14,8  1:43,4  4:25,0  4:21,9  9:04,3  4:22,5 
 
16 42 Patrik Flodin Ilsbo MK Trimmat 2WD Volvo 32:23,1 1:26,2 19,5 1,9
4   Göran Bergsten Forshaga MC   240  
Entrant:Järbo Alltech
5:07,5  3:13,4  1:41,9  4:27,0  4:20,3  9:05,0  4:28,0 
 
17 39 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 32:27,4 1:30,5 23,8 4,3
5   Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600  
Entrant:Nordh's Lastmaskiner AB
5:08,5  3:19,4  1:41,9  4:28,0  4:20,9  9:08,0  4:20,7 
 
18 60 Joacim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 32:37,8 1:40,9 1:09,0 10,4
6   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
5:13,5  3:21,5  1:44,2  4:22,4  4:19,7  9:09,7  4:26,8 
 
19 44 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD Volkswagen 32:42,2 1:45,3 38,6 4,4
6   Conny Erixon Kullings MS   Golf KitCar  
Entrant:Colly Verkstadsteknik AB
5:18,8  3:17,8  1:45,1  4:23,5  4:22,1  9:10,6  4:24,3 
 
20 25 Dick Wicksell Uppsala MK Trimmat 4WD Subaru 32:43,2 1:46,3 1:46,3 1,0
8   Niklas Fransson Uppsala MK   WRC  
5:04,1  3:16,6  1:36,1  4:17,8  4:48,4  9:20,4  4:19,8 
 
21 50 Emil Bergkvist Hofors MS Otrimmat 2WD Ford 32:45,6 1:48,7 2,4
1   Sofie Lundmark Piteå MS   Fiesta  
Entrant:LEJTORP RACING
5:12,8  3:17,8  1:39,9  4:30,7  4:23,9  9:15,7  4:24,8 
 
22 61 Algot Öberg Eskilstuna MK Otrimmat 4WD Subaru 32:48,0 1:51,1 1:19,2 2,4
7   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Impreza  
Entrant:Sörmlands Energi AB
5:12,6  3:18,7  1:52,2  4:24,5  4:24,0  9:10,6  4:25,4 
 
23 47 Mattias Olsson Fryksdalens MK Otrimmat 2WD Ford 32:53,5 1:56,6 7,9 5,5
2   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Fiesta R2  
5:18,4  3:19,9  1:42,6  4:30,0  4:24,2  9:11,2  4:27,2 
 
24 68 Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 32:53,7 1:56,8 50,1 0,2
7   Per Christensen Rasbo MK   Corsa B  
Entrant:Bärgning o Transport i uppsala ab
5:20,5  3:16,0  1:45,1  4:35,2  4:20,3  9:07,9  4:28,7 
 
25 51 David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Skoda 32:55,2 1:58,3 9,6 1,5
3   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fabia  
Entrant:Cejn AB
5:17,2  3:19,5  1:43,3  4:32,1  4:26,8  9:10,4  4:25,9 
 
26 54 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 33:11,3 2:14,4 25,7 16,1
4   Jesper Elfver Värmdö MK   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
5:13,3  3:23,5  1:47,9  4:33,6  4:28,2  9:16,6  4:28,2 
 
27 79 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Peugeot 33:16,2 2:19,3 30,6 4,9
5   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
5:19,5  3:17,8  1:49,4  4:29,2  4:26,7  9:22,6  4:31,0 
 
28 69 Tommy Högström MK Rimo Trimmat 2WD Opel 33:23,9 2:27,0 1:20,3 7,7
8   Erik Davidsson Almunge MK   Corsa B 2,0  
Entrant:J:son Mark o Maskin AB
5:30,5  3:13,3  1:47,6  4:35,4  4:29,1  9:15,9  4:32,1 
 
29 67 Roine Björk Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 33:32,5 2:35,6 1:28,9 8,6
9   Johnny Björk Rasbo MK   Corsa  
5:26,7  3:26,5  1:46,9  4:35,4  4:29,0  9:18,8  4:29,2 
 
30 32 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 33:33,0 2:36,1 2:04,2 0,5
8   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
6:06,0  3:24,0  1:49,5  4:23,3  4:20,6  9:05,5  4:24,1 
 
31 75 Daniel Blackne Börje SK Motor Trimmat 2WD VW 33:37,5 2:40,6 1:33,9 4,5
10   Andreas Olsson Rasbo MK   Golf  
Entrant:Peter Janssons Åkeri AB
5:36,4  3:18,7  1:43,4  4:37,0  4:36,8  9:13,4  4:31,8 
 
32 65 Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 33:39,3 2:42,4 1:35,7 1,8
11   Mathias Bengtsson Grimslöv MS   240  
Entrant:NYBE AB
5:23,5  3:25,9  1:43,8  4:34,5  4:32,2  9:24,2  4:35,2 
 
33 70 Lars Fältman Rasbo MK Trimmat 2WD Toyota 33:55,2 2:58,3 1:51,6 15,9
12   Tomas Åhman SMK Uppsala   Corolla  
5:30,4  3:26,0  1:51,9  4:33,2  4:35,0  9:22,2  4:36,5 
 
34 48 Anton Alkberg Sandvikens MK Otrimmat 2WD Ford 34:03,9 3:07,0 1:18,3 8,7
6   Pontus Åhman Almunge MK   Fiesta ST  
Entrant:Järbo Alltech
5:25,9  3:31,0  1:44,6  4:37,3  4:31,6  9:22,1  4:51,4 
 
35 64 Glenn Egon Ström Dals MK Otrimmat 4WD Subaru 34:06,8 3:09,9 2:38,0 2,9
9   Martin Svensson SMK Trollhättan   Impreza WRX STi  
5:31,2  3:38,1  1:50,6  4:33,7  4:33,1  9:25,8  4:34,3 
 
36 86 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 34:09,5 3:12,6 2:05,9 2,7
13   Alexander Jansson Rasbo MK   940  
5:27,0  3:31,3  1:47,5  4:37,4  4:36,4  9:27,5  4:42,4 
 
37 90 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 34:11,8 3:14,9 2:08,2 2,3
14   Emil Eklund Gestrike RT   Golf III  
Entrant:WWW.RALLYIMPORT.SE
5:32,0  3:26,8  1:48,4  4:39,5  4:40,0  9:28,3  4:36,8 
 
38 52 Jacob Jansson MK Kopparberg Otrimmat 2WD Ford 34:12,7 3:15,8 1:27,1 0,9
7   Sophia Karlsson Taxing MK   Fiesta R2  
Entrant:Team TÄTAB Hyrliftar
5:21,0  3:28,6  1:41,9  4:50,3  4:40,0  9:38,1  4:32,8 
 
39 88 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 34:12,8 3:15,9 2:09,2 0,1
15   Mårten Hearthly MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant:Tornby Bilteknik AB
5:45,8  3:28,1  1:50,5  4:37,7  4:28,3  9:21,8  4:40,6 
 
40 82 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 34:24,2 3:27,3 2:20,6 11,4
16   Lasse Savander Almunge MK   940  
5:35,8  3:25,2  1:53,2  4:52,2  4:34,4  9:28,5  4:34,9 
 
41 77 Andrew Rönnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 34:27,6 3:30,7 1:42,0 3,4
8   Joakim Hederstedt MK Gutarna   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
5:42,7  3:34,6  1:45,5  4:53,0  4:45,7  9:01,3  4:44,8 
 
42 94 Micke Larsson Rönne MK Trimmat 2WD Volvo 34:31,7 3:34,8 2:28,1 4,1
17   Fredrik Persson Laxå MK   940 GL  
Entrant:HL SERVICE I LAXÅ AB
5:35,2  3:33,0  1:49,3  4:39,9  4:37,5  9:35,1  4:41,7 
 
43 74 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 34:32,0 3:35,1 2:28,4 0,3
18   Peder Johansson Team MK Treske   E 36  
Entrant:PP Slakt AB
5:46,2  3:30,9  1:51,6  4:40,3  4:32,4  9:31,9  4:38,7 
 
44 78 Sebastian Johansson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 34:49,2 3:52,3 2:03,6 17,2
9   Magnus Ronström Gotlands MF BK   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
5:36,2  3:35,4  1:49,2  4:44,3  4:36,9  9:44,6  4:42,6 
 
45 89 Janne Kristiansson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 34:51,2 3:54,3 2:47,6 2,0
19   Tim Hammarström Älmhults MK   242  
Entrant:www.teammoheda.se
5:30,9  3:33,4  1:50,1  4:47,5  4:38,9  9:46,6  4:43,8 
 
46 55 Petter Rolfsen NMK Modum o Sigdal Otrimmat 2WD Renault 35:06,1 4:09,2 2:20,5 14,9
10   Gøril Undebakke NMK Nore og Uvdal   Twingo R2  
5:47,7  3:50,8  1:53,8  4:41,8  4:34,9  9:40,7  4:36,4 
 
47 83 Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 35:20,1 4:23,2 3:16,5 14,0
20   Roine Andersson SMK Uppsala   944  
Entrant:HALLSTAVIKS MASKINSERVICE AB
5:45,9  3:37,7  1:53,1  4:44,7  4:39,2  9:49,0  4:50,5 
 
48 87 Joakim Irebrand Vallentuna MK Trimmat 2WD Peugeot 35:23,5 4:26,6 3:19,9 3,4
21   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   206  
5:45,4  3:38,7  1:53,9  4:48,9  4:44,0  9:45,6  4:47,0 
 
49 92 Ove Eklund Films MK Trimmat 2WD VW 35:26,4 4:29,5 3:22,8 2,9
22   Lars-Åke Karlsson Rasbo MK   Golf  
5:44,3  3:33,2  1:48,7  4:48,0  4:49,2  9:57,2  4:45,8 
 
50 1 Carolina Jurå SMK Uppsala Tjej RM Mitsubishi 35:44,3 4:47,4 17,9
1   Ida Lidebjer Granberg Västra Östergötland MK   Lancer Evo Vlll  
5:48,5  3:45,6  1:52,0  4:53,1  4:47,9  9:44,0  4:53,2 
 
51 13 Mikael Wisti Fagersta MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 35:46,6 4:49,7 2,3
1   Bengt Lank Fagersta MK   244  
Entrant:Team Tractive
5:36,9  3:35,4  1:44,7  4:56,6  4:56,0  10:08,9  4:48,1 
 
52 53 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Skoda 35:58,9 5:02,0 3:13,3 12,3
11   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia R2  
5:18,3  3:23,0  1:44,7  4:36,3  4:25,7  12:01,3  4:29,6 
 
53 7 Bo Warmenius Taxinge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 36:04,1 5:07,2 5,2
1   Robert Ardryd MK Kopparberg   Escort RS 1600  
Entrant:Örby Gummi Racing Team
5:45,9  3:40,1  1:51,2  4:48,8  4:54,4  10:06,7  4:57,0 
 
54 37 Mikael Åhman Films MK Trimmat 4WD Ford 36:05,1 5:08,2 5:08,2 1,0
9   Patrik Karlsson Films MK   Escort  
5:18,3  3:28,7  4:36,1  4:27,1  4:29,7  9:17,8  4:27,4 
 
55 9 Peter Lindblad Sigtuna RC Klass 9 H2+I 76-81 Opel 36:37,5 5:40,6 50,9 32,4
2   Mats Welander Sigtuna RC   Ascona B  
5:40,0  3:44,9  1:51,3  4:54,0  4:57,2  10:40,8  4:49,3 
 
56 15 Bengt Ståhlberg Films MK Klass 9 H2+I 76-81 Opel 37:00,2 6:03,3 1:13,6 22,7
3   Bosse Jansson Films MK   Ascona B  
5:46,8  3:42,8  1:52,0  4:59,0  5:04,9  10:31,2  5:03,5 
 
57 8 Tom Silen Örsundsbro MK Klass 8 H1 72-75 Opel 37:07,4 6:10,5 1:03,3 7,2
2   Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A  
5:53,1  3:45,9  1:49,6  5:05,8  5:10,2  10:23,5  4:59,3 
 
58 80 Mårten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Ford 37:18,3 6:21,4 4:32,7 10,9
12   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
5:59,8  3:51,5  1:51,8  5:06,8  5:03,8  10:21,5  5:03,1 
 
59 12 Erik Uppsäll Sigtuna RC Klass 9 H2+I 76-81 Saab 37:28,0 6:31,1 1:41,4 9,7
4   Torbjörn Kadebro VÖMK   99 Turbo  
Entrant:76 Motor Oil
5:59,6  3:46,1  1:51,5  5:06,5  5:12,7  10:26,6  5:05,0 
 
60 84 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 37:45,3 6:48,4 5:41,7 17,3
23   Marcus Wengrud Almunge MK   240  
Entrant:järbo alltech
5:35,8  3:25,3  1:50,3  4:41,4  5:29,3  11:54,5  4:48,7 
 
61 93 Per Eklund Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 37:47,1 6:50,2 5:43,5 1,8
24   Jan Andersson Rasbo MK   Kadett 16v  
6:12,8  3:56,7  1:51,9  5:00,0  5:05,6  10:34,9  5:05,2 
 
62 16 Urban Karlsson Östhammars MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 37:47,7 6:50,8 2:01,1 0,6
5   Johan Engström Östhammars MK   244  
Entrant:Sh bygg, sten och anläggning AB
6:02,3  3:52,1  1:58,2  5:05,9  5:06,7  10:30,7  5:11,8 
 
63 10 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 9 H2+I 76-81 Saab 38:17,5 7:20,6 2:30,9 29,8
6   Amelie Bergh SMK Hörby   99 Turbo  
5:57,6  3:52,6  2:02,1  5:13,9  5:17,1  10:45,8  5:08,4 
 
64 17 Stefan Blomqvist Almunge MK Klass 9 H2+I 76-81 Ford 38:19,3 7:22,4 2:32,7 1,8
7   Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000  
5:59,4  3:54,6  1:57,3  5:19,4  5:20,4  10:42,3  5:05,9 
 
65 3 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 38:46,0 7:49,1 3:01,7 26,7
2   Dick Larsson Rasbo MK   244  
Entrant:Peter Jansson Åkeri Ab
6:09,7  3:54,6  2:00,8  5:17,3  5:17,0  10:52,9  5:13,7 
 
66 4 Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK Trimmat 2WD Peugeot 47:43,3 16:46,4 15:39,7 8:57,3
25   Julia Svensson Gullabo RC   309  
6:48,7  4:05,3  2:04,5  12:45,2  5:24,8  11:02,6  5:32,2 
 
67 11 Krister Wennman Rasbo MK Klass 9 H2+I 76-81 VW 53:51,3 22:54,4 18:04,7 6:08,0
8   Emil Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant:Wennmans Bilplåt AB
8:36,9  6:35,4  4:44,7  7:51,6  7:49,5  13:08,9  5:04,3 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!