Svenska English
Rally-SM 2013 Raceconsulting
2013-10-03 Rally Uppsala Official final
After SS 6
73 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 21 Jerker Axelsson SMK Trollhättan Trimmat 4WD Subaru 26:44,8
1   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza S10 WRC  
4:53,3  3:05,8  1:38,0  4:13,7  4:13,8  8:40,2 
 
2 19 Ramona Karlsson Falköpings MK Trimmat 4WD Skoda 26:57,5 12,7 12,7 12,7
2   Miriam Walfridsson MK Ratten   Fabia WRC  
4:53,0  3:05,3  1:44,6  4:12,8  4:09,9  8:51,9 
 
3 26 Fredrik Åhlin Värmlands Kc Trimmat 4WD Skoda 27:02,3 17,5 17,5 4,8
3   Morten Erik Abrahamsen NMK Larvik   Fabia  
4:49,5  3:09,6  1:38,5  4:16,4  4:12,1  8:56,2 
 
4 30 Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 27:12,6 27,8 10,3
1   Joakim Gevert Kils MK Bil   Lancer Evo IX  
Entrant:Yokohama Motorsport Sweden
4:59,0  3:13,1  1:43,4  4:15,1  4:10,6  8:51,4 
 
5 27 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 27:14,6 29,8 2,0 2,0
2   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
4:57,2  3:10,8  1:43,9  4:17,8  4:16,3  8:48,6 
 
6 22 Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Ford 27:15,1 30,3 30,3 0,5
4   Mikael Johansson Vansbro MK   Fiesta RS WRC  
Entrant:Team Tätab Hyrliftar
5:03,4  3:12,7  1:39,1  4:14,2  4:16,2  8:49,5 
 
7 35 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 27:35,8 51,0 51,0 20,7
5   Göran Lönnmark Flens MS   Corolla WRC  
5:05,5  3:15,0  1:40,1  4:15,7  4:15,3  9:04,2 
 
8 24 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 27:36,2 51,4 51,4 0,4
6   Tomas Thorszelius Rabo MK   Corolla WRC  
4:58,7  3:08,5  1:38,2  4:17,4  4:41,2  8:52,2 
 
9 28 Mikael Lindqvist Östgöta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 27:38,9 54,1 26,3 2,7
3   Per Andersson KAK   Lancer Evo X  
5:02,5  3:15,3  1:46,0  4:17,8  4:18,9  8:58,4 
 
10 31 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 27:43,4 58,6 30,8 4,5
4   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant:Värmdö Motorteknik
5:07,3  3:23,0  1:42,6  4:17,4  4:16,0  8:57,1 
 
11 38 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 27:43,8 59,0 0,4
1   Toni Sundqvist Motala SMK   Corolla  
Entrant:Tractive AB
5:06,6  3:12,2  1:43,5  4:27,6  4:19,4  8:54,5 
 
12 33 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 27:44,6 59,8 32,0 0,8
5   Lars-Erik Kronberg Ludvika MS   Lancer Evo IX  
5:07,1  3:13,5  1:53,7  4:17,7  4:15,0  8:57,6 
 
13 57 Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 27:47,0 1:02,2 1:02,2 2,4
7   Cindy Brüggeman Tjust MK   Lancer Evo VII  
5:04,3  3:14,7  1:44,9  4:25,2  4:15,9  9:02,0 
 
14 40 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 27:48,8 1:04,0 5,0 1,8
2   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant:Tractive AB
5:07,4  3:13,6  1:42,2  4:24,1  4:22,3  8:59,2 
 
15 42 Patrik Flodin Ilsbo MK Trimmat 2WD Volvo 27:55,1 1:10,3 11,3 6,3
3   Göran Bergsten Forshaga MC   240  
Entrant:Järbo Alltech
5:07,5  3:13,4  1:41,9  4:27,0  4:20,3  9:05,0 
 
16 41 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 27:58,7 1:13,9 14,9 3,6
4   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
5:09,3  3:14,8  1:43,4  4:25,0  4:21,9  9:04,3 
 
17 39 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 28:06,7 1:21,9 22,9 8,0
5   Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600  
Entrant:Nordh's Lastmaskiner AB
5:08,5  3:19,4  1:41,9  4:28,0  4:20,9  9:08,0 
 
18 60 Joacim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 28:11,0 1:26,2 58,4 4,3
6   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
5:13,5  3:21,5  1:44,2  4:22,4  4:19,7  9:09,7 
 
19 44 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD Volkswagen 28:17,9 1:33,1 34,1 6,9
6   Conny Erixon Kullings MS   Golf KitCar  
Entrant:Colly Verkstadsteknik AB
5:18,8  3:17,8  1:45,1  4:23,5  4:22,1  9:10,6 
 
20 50 Emil Bergkvist Hofors MS Otrimmat 2WD Ford 28:20,8 1:36,0 2,9
1   Sofie Lundmark Piteå MS   Fiesta  
Entrant:LEJTORP RACING
5:12,8  3:17,8  1:39,9  4:30,7  4:23,9  9:15,7 
 
21 61 Algot Öberg Eskilstuna MK Otrimmat 4WD Subaru 28:22,6 1:37,8 1:10,0 1,8
7   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Impreza  
Entrant:Sörmlands Energi AB
5:12,6  3:18,7  1:52,2  4:24,5  4:24,0  9:10,6 
 
22 25 Dick Wicksell Uppsala MK Trimmat 4WD Subaru 28:23,4 1:38,6 1:38,6 0,8
8   Niklas Fransson Uppsala MK   WRC  
5:04,1  3:16,6  1:36,1  4:17,8  4:48,4  9:20,4 
 
23 68 Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 28:25,0 1:40,2 41,2 1,6
7   Per Christensen Rasbo MK   Corsa B  
Entrant:Bärgning o Transport i uppsala ab
5:20,5  3:16,0  1:45,1  4:35,2  4:20,3  9:07,9 
 
24 47 Mattias Olsson Fryksdalens MK Otrimmat 2WD Ford 28:26,3 1:41,5 5,5 1,3
2   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Fiesta R2  
5:18,4  3:19,9  1:42,6  4:30,0  4:24,2  9:11,2 
 
25 51 David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Skoda 28:29,3 1:44,5 8,5 3,0
3   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fabia  
Entrant:Cejn AB
5:17,2  3:19,5  1:43,3  4:32,1  4:26,8  9:10,4 
 
26 54 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 28:43,1 1:58,3 22,3 13,8
4   Jesper Elfver Värmdö MK   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
5:13,3  3:23,5  1:47,9  4:33,6  4:28,2  9:16,6 
 
27 49 Philip Haag Kullings MS Otrimmat 2WD Citroën 28:44,3 1:59,5 23,5 1,2
5   Niklas Johansson Ryds MK   C2 R2 Max  
Entrant:www.ranaverken.se
5:21,2  3:19,5  1:48,4  4:34,0  4:27,0  9:14,2 
 
28 56 Daniel Lundberg Skepptuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 28:45,1 2:00,3 2:00,3 0,8
9   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer  
5:17,8  3:21,0  1:50,1  4:23,3  4:27,5  9:25,4 
 
29 79 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Peugeot 28:45,2 2:00,4 24,4 0,1
6   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
5:19,5  3:17,8  1:49,4  4:29,2  4:26,7  9:22,6 
 
30 69 Tommy Högström MK Rimo Trimmat 2WD Opel 28:51,8 2:07,0 1:08,0 6,6
8   Erik Davidsson Almunge MK   Corsa B 2,0  
Entrant:J:son Mark o Maskin AB
5:30,5  3:13,3  1:47,6  4:35,4  4:29,1  9:15,9 
 
31 67 Roine Björk Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 29:03,3 2:18,5 1:19,5 11,5
9   Johnny Björk Rasbo MK   Corsa  
5:26,7  3:26,5  1:46,9  4:35,4  4:29,0  9:18,8 
 
32 65 Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 29:04,1 2:19,3 1:20,3 0,8
10   Mathias Bengtsson Grimslöv MS   240  
Entrant:NYBE AB
5:23,5  3:25,9  1:43,8  4:34,5  4:32,2  9:24,2 
 
33 75 Daniel Blackne Börje SK Motor Trimmat 2WD VW 29:05,7 2:20,9 1:21,9 1,6
11   Andreas Olsson Rasbo MK   Golf  
Entrant:Peter Janssons Åkeri AB
5:36,4  3:18,7  1:43,4  4:37,0  4:36,8  9:13,4 
 
34 32 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 29:08,9 2:24,1 1:56,3 3,2
8   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
6:06,0  3:24,0  1:49,5  4:23,3  4:20,6  9:05,5 
 
35 48 Anton Alkberg Sandvikens MK Otrimmat 2WD Ford 29:12,5 2:27,7 51,7 3,6
7   Pontus Åhman Almunge MK   Fiesta ST  
Entrant:Järbo Alltech
5:25,9  3:31,0  1:44,6  4:37,3  4:31,6  9:22,1 
 
36 70 Lars Fältman Rasbo MK Trimmat 2WD Toyota 29:18,7 2:33,9 1:34,9 6,2
12   Tomas Åhman SMK Uppsala   Corolla  
5:30,4  3:26,0  1:51,9  4:33,2  4:35,0  9:22,2 
 
37 86 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 29:27,1 2:42,3 1:43,3 8,4
13   Alexander Jansson Rasbo MK   940  
5:27,0  3:31,3  1:47,5  4:37,4  4:36,4  9:27,5 
 
38 88 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 29:32,2 2:47,4 1:48,4 5,1
14   Mårten Hearthly MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant:Tornby Bilteknik AB
5:45,8  3:28,1  1:50,5  4:37,7  4:28,3  9:21,8 
 
39 64 Glenn Egon Ström Dals MK Otrimmat 4WD Subaru 29:32,5 2:47,7 2:19,9 0,3
9   Martin Svensson SMK Trollhättan   Impreza WRX STi  
5:31,2  3:38,1  1:50,6  4:33,7  4:33,1  9:25,8 
 
40 90 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 29:35,0 2:50,2 1:51,2 2,5
15   Emil Eklund Gestrike RT   Golf III  
Entrant:WWW.RALLYIMPORT.SE
5:32,0  3:26,8  1:48,4  4:39,5  4:40,0  9:28,3 
 
41 52 Jacob Jansson MK Kopparberg Otrimmat 2WD Ford 29:39,9 2:55,1 1:19,1 4,9
8   Sophia Karlsson Taxing MK   Fiesta R2  
Entrant:Team TÄTAB Hyrliftar
5:21,0  3:28,6  1:41,9  4:50,3  4:40,0  9:38,1 
 
42 77 Andrew Rönnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 29:42,8 2:58,0 1:22,0 2,9
9   Joakim Hederstedt MK Gutarna   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
5:42,7  3:34,6  1:45,5  4:53,0  4:45,7  9:01,3 
 
43 62 Kenneth Andersson Piteå MS Otrimmat 4WD Subaru 29:48,8 3:04,0 2:36,2 6,0
10   Inger Lundberg Piteå MS   Impreza  
5:34,6  3:24,8  1:47,3  4:29,4  4:36,0  9:56,7 
 
44 82 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 29:49,3 3:04,5 2:05,5 0,5
16   Lasse Savander Almunge MK   940  
5:35,8  3:25,2  1:53,2  4:52,2  4:34,4  9:28,5 
 
45 94 Micke Larsson Rönne MK Trimmat 2WD Volvo 29:50,0 3:05,2 2:06,2 0,7
17   Fredrik Persson Laxå MK   940 GL  
Entrant:HL SERVICE I LAXÅ AB
5:35,2  3:33,0  1:49,3  4:39,9  4:37,5  9:35,1 
 
46 74 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 29:53,3 3:08,5 2:09,5 3,3
18   Peder Johansson Team MK Treske   E 36  
Entrant:PP Slakt AB
5:46,2  3:30,9  1:51,6  4:40,3  4:32,4  9:31,9 
 
47 78 Sebastian Johansson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 30:06,6 3:21,8 1:45,8 13,3
10   Magnus Ronström Gotlands MF BK   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
5:36,2  3:35,4  1:49,2  4:44,3  4:36,9  9:44,6 
 
48 89 Janne Kristiansson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 30:07,4 3:22,6 2:23,6 0,8
19   Tim Hammarström Älmhults MK   242  
Entrant:www.teammoheda.se
5:30,9  3:33,4  1:50,1  4:47,5  4:38,9  9:46,6 
 
49 83 Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 30:29,6 3:44,8 2:45,8 22,2
20   Roine Andersson SMK Uppsala   944  
Entrant:HALLSTAVIKS MASKINSERVICE AB
5:45,9  3:37,7  1:53,1  4:44,7  4:39,2  9:49,0 
 
50 55 Petter Rolfsen NMK Modum o Sigdal Otrimmat 2WD Renault 30:29,7 3:44,9 2:08,9 0,1
11   Gøril Undebakke NMK Nore og Uvdal   Twingo R2  
5:47,7  3:50,8  1:53,8  4:41,8  4:34,9  9:40,7 
 
51 91 Anton Bernats Hager Örsundsbro MK Trimmat 2WD Renault 30:33,1 3:48,3 2:49,3 3,4
21   Henrik Hedlund Huddinge MK   R19  
5:40,4  3:32,5  1:58,8  4:43,8  4:38,1  9:59,5 
 
52 87 Joakim Irebrand Vallentuna MK Trimmat 2WD Peugeot 30:36,5 3:51,7 2:52,7 3,4
22   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   206  
5:45,4  3:38,7  1:53,9  4:48,9  4:44,0  9:45,6 
 
53 92 Ove Eklund Films MK Trimmat 2WD VW 30:40,6 3:55,8 2:56,8 4,1
23   Lars-Åke Karlsson Rasbo MK   Golf  
5:44,3  3:33,2  1:48,7  4:48,0  4:49,2  9:57,2 
 
54 5 Henrik Boivie Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 30:45,2 4:00,4 4,6
1   Micael Björklund Rasbo MK   Escort RS 2000  
Entrant:Bevelko Historic Rallyteam Sweden
5:37,5  3:38,1  1:50,7  4:47,5  4:47,3  10:04,1 
 
55 1 Carolina Jurå SMK Uppsala Tjej RM Mitsubishi 30:51,1 4:06,3 5,9
1   Ida Lidebjer Granberg Västra Östergötland MK   Lancer Evo Vlll  
5:48,5  3:45,6  1:52,0  4:53,1  4:47,9  9:44,0 
 
56 13 Mikael Wisti Fagersta MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 30:58,5 4:13,7 7,4
1   Bengt Lank Fagersta MK   244  
Entrant:Team Tractive
5:36,9  3:35,4  1:44,7  4:56,6  4:56,0  10:08,9 
 
57 7 Bo Warmenius Taxinge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 31:07,1 4:22,3 21,9 8,6
2   Robert Ardryd MK Kopparberg   Escort RS 1600  
Entrant:Örby Gummi Racing Team
5:45,9  3:40,1  1:51,2  4:48,8  4:54,4  10:06,7 
 
58 53 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Skoda 31:29,3 4:44,5 3:08,5 22,2
12   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia R2  
5:18,3  3:23,0  1:44,7  4:36,3  4:25,7  12:01,3 
 
59 37 Mikael Åhman Films MK Trimmat 4WD Ford 31:37,7 4:52,9 4:52,9 8,4
10   Patrik Karlsson Films MK   Escort  
5:18,3  3:28,7  4:36,1  4:27,1  4:29,7  9:17,8 
 
60 9 Peter Lindblad Sigtuna RC Klass 9 H2+I 76-81 Opel 31:48,2 5:03,4 49,7 10,5
2   Mats Welander Sigtuna RC   Ascona B  
5:40,0  3:44,9  1:51,3  4:54,0  4:57,2  10:40,8 
 
61 15 Bengt Ståhlberg Films MK Klass 9 H2+I 76-81 Opel 31:56,7 5:11,9 58,2 8,5
3   Bosse Jansson Films MK   Ascona B  
5:46,8  3:42,8  1:52,0  4:59,0  5:04,9  10:31,2 
 
62 8 Tom Silen Örsundsbro MK Klass 8 H1 72-75 Opel 32:08,1 5:23,3 1:22,9 11,4
3   Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A  
5:53,1  3:45,9  1:49,6  5:05,8  5:10,2  10:23,5 
 
63 80 Mårten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Ford 32:15,2 5:30,4 3:54,4 7,1
13   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
5:59,8  3:51,5  1:51,8  5:06,8  5:03,8  10:21,5 
 
64 12 Erik Uppsäll Sigtuna RC Klass 9 H2+I 76-81 Saab 32:23,0 5:38,2 1:24,5 7,8
4   Torbjörn Kadebro VÖMK   99 Turbo  
Entrant:76 Motor Oil
5:59,6  3:46,1  1:51,5  5:06,5  5:12,7  10:26,6 
 
65 16 Urban Karlsson Östhammars MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 32:35,9 5:51,1 1:37,4 12,9
5   Johan Engström Östhammars MK   244  
Entrant:Sh bygg, sten och anläggning AB
6:02,3  3:52,1  1:58,2  5:05,9  5:06,7  10:30,7 
 
66 93 Per Eklund Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 32:41,9 5:57,1 4:58,1 6,0
24   Jan Andersson Rasbo MK   Kadett 16v  
6:12,8  3:56,7  1:51,9  5:00,0  5:05,6  10:34,9 
 
67 84 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 32:56,6 6:11,8 5:12,8 14,7
25   Marcus Wengrud Almunge MK   240  
Entrant:järbo alltech
5:35,8  3:25,3  1:50,3  4:41,4  5:29,3  11:54,5 
 
68 10 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 9 H2+I 76-81 Saab 33:09,1 6:24,3 2:10,6 12,5
6   Amelie Bergh SMK Hörby   99 Turbo  
5:57,6  3:52,6  2:02,1  5:13,9  5:17,1  10:45,8 
 
69 17 Stefan Blomqvist Almunge MK Klass 9 H2+I 76-81 Ford 33:13,4 6:28,6 2:14,9 4,3
7   Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000  
5:59,4  3:54,6  1:57,3  5:19,4  5:20,4  10:42,3 
 
70 3 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 33:32,3 6:47,5 2:41,2 18,9
2   Dick Larsson Rasbo MK   244  
Entrant:Peter Jansson Åkeri Ab
6:09,7  3:54,6  2:00,8  5:17,3  5:17,0  10:52,9 
 
71 23 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 34:10,1 7:25,3 7:25,3 37,8
11   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant:BILAM
4:56,0  3:08,5  1:40,2  4:10,4  4:10,8  16:04,2 
 
72 4 Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK Trimmat 2WD Peugeot 42:11,1 15:26,3 14:27,3 8:01,0
26   Julia Svensson Gullabo RC   309  
6:48,7  4:05,3  2:04,5  12:45,2  5:24,8  11:02,6 
 
73 11 Krister Wennman Rasbo MK Klass 9 H2+I 76-81 VW 48:47,0 22:02,2 17:48,5 6:35,9
8   Emil Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant:Wennmans Bilplåt AB
8:36,9  6:35,4  4:44,7  7:51,6  7:49,5  13:08,9 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!