Svenska English
Rally-SM 2013 Raceconsulting
2013-10-03 Rally Uppsala Official final
After SS 5
80 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 21 Jerker Axelsson SMK Trollhättan Trimmat 4WD Subaru 18:04,6
1   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza S10 WRC  
4:53,3  3:05,8  1:38,0  4:13,7  4:13,8 
 
2 19 Ramona Karlsson Falköpings MK Trimmat 4WD Skoda 18:05,6 1,0 1,0 1,0
2   Miriam Walfridsson MK Ratten   Fabia WRC  
4:53,0  3:05,3  1:44,6  4:12,8  4:09,9 
 
3 23 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 18:05,9 1,3 1,3 0,3
3   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant:BILAM
4:56,0  3:08,5  1:40,2  4:10,4  4:10,8 
 
4 26 Fredrik Åhlin Värmlands Kc Trimmat 4WD Skoda 18:06,1 1,5 1,5 0,2
4   Morten Erik Abrahamsen NMK Larvik   Fabia  
4:49,5  3:09,6  1:38,5  4:16,4  4:12,1 
 
5 30 Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 18:21,2 16,6 15,1
1   Joakim Gevert Kils MK Bil   Lancer Evo IX  
Entrant:Yokohama Motorsport Sweden
4:59,0  3:13,1  1:43,4  4:15,1  4:10,6 
 
6 22 Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Ford 18:25,6 21,0 21,0 4,4
5   Mikael Johansson Vansbro MK   Fiesta RS WRC  
Entrant:Team Tätab Hyrliftar
5:03,4  3:12,7  1:39,1  4:14,2  4:16,2 
 
7 27 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 18:26,0 21,4 4,8 0,4
2   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
4:57,2  3:10,8  1:43,9  4:17,8  4:16,3 
 
8 35 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 18:31,6 27,0 27,0 5,6
6   Göran Lönnmark Flens MS   Corolla WRC  
5:05,5  3:15,0  1:40,1  4:15,7  4:15,3 
 
9 28 Mikael Lindqvist Östgöta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 18:40,5 35,9 19,3 8,9
3   Per Andersson KAK   Lancer Evo X  
5:02,5  3:15,3  1:46,0  4:17,8  4:18,9 
 
10 24 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 18:44,0 39,4 39,4 3,5
7   Tomas Thorszelius Rabo MK   Corolla WRC  
4:58,7  3:08,5  1:38,2  4:17,4  4:41,2 
 
11 57 Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 18:45,0 40,4 40,4 1,0
8   Cindy Brüggeman Tjust MK   Lancer Evo VII  
5:04,3  3:14,7  1:44,9  4:25,2  4:15,9 
 
12 31 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 18:46,3 41,7 25,1 1,3
4   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant:Värmdö Motorteknik
5:07,3  3:23,0  1:42,6  4:17,4  4:16,0 
 
13 33 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 18:47,0 42,4 25,8 0,7
5   Lars-Erik Kronberg Ludvika MS   Lancer Evo IX  
5:07,1  3:13,5  1:53,7  4:17,7  4:15,0 
 
14 38 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 18:49,3 44,7 2,3
1   Toni Sundqvist Motala SMK   Corolla  
Entrant:Tractive AB
5:06,6  3:12,2  1:43,5  4:27,6  4:19,4 
 
15 40 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 18:49,6 45,0 0,3 0,3
2   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant:Tractive AB
5:07,4  3:13,6  1:42,2  4:24,1  4:22,3 
 
16 42 Patrik Flodin Ilsbo MK Trimmat 2WD Volvo 18:50,1 45,5 0,8 0,5
3   Göran Bergsten Forshaga MC   240  
Entrant:Järbo Alltech
5:07,5  3:13,4  1:41,9  4:27,0  4:20,3 
 
17 41 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 18:54,4 49,8 5,1 4,3
4   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
5:09,3  3:14,8  1:43,4  4:25,0  4:21,9 
 
18 34 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 18:55,8 51,2 51,2 1,4
9   Göran Schönqvist MK Rimo   Impreza STi  
Entrant:JH Spårservice AB
5:08,1  3:17,6  1:43,0  4:24,3  4:22,8 
 
19 39 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 18:58,7 54,1 9,4 2,9
5   Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600  
Entrant:Nordh's Lastmaskiner AB
5:08,5  3:19,4  1:41,9  4:28,0  4:20,9 
 
20 60 Joacim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 19:01,3 56,7 40,1 2,6
6   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
5:13,5  3:21,5  1:44,2  4:22,4  4:19,7 
 
21 25 Dick Wicksell Uppsala MK Trimmat 4WD Subaru 19:03,0 58,4 58,4 1,7
10   Niklas Fransson Uppsala MK   WRC  
5:04,1  3:16,6  1:36,1  4:17,8  4:48,4 
 
22 50 Emil Bergkvist Hofors MS Otrimmat 2WD Ford 19:05,1 1:00,5 2,1
1   Sofie Lundmark Piteå MS   Fiesta  
Entrant:LEJTORP RACING
5:12,8  3:17,8  1:39,9  4:30,7  4:23,9 
 
23 44 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD Volkswagen 19:07,3 1:02,7 18,0 2,2
6   Conny Erixon Kullings MS   Golf KitCar  
Entrant:Colly Verkstadsteknik AB
5:18,8  3:17,8  1:45,1  4:23,5  4:22,1 
 
24 61 Algot Öberg Eskilstuna MK Otrimmat 4WD Subaru 19:12,0 1:07,4 50,8 4,7
7   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Impreza  
Entrant:Sörmlands Energi AB
5:12,6  3:18,7  1:52,2  4:24,5  4:24,0 
 
25 46 Mattias Adielssson Götebors MF Otrimmat 2WD Peugeot 19:13,6 1:09,0 8,5 1,6
2   Christoffer Bäck SMK Hedemora   208 R2  
5:15,1  3:21,8  1:44,1  4:28,9  4:23,7 
 
26 47 Mattias Olsson Fryksdalens MK Otrimmat 2WD Ford 19:15,1 1:10,5 10,0 1,5
3   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Fiesta R2  
5:18,4  3:19,9  1:42,6  4:30,0  4:24,2 
 
27 68 Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 19:17,1 1:12,5 27,8 2,0
7   Per Christensen Rasbo MK   Corsa B  
Entrant:Bärgning o Transport i uppsala ab
5:20,5  3:16,0  1:45,1  4:35,2  4:20,3 
 
28 51 David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Skoda 19:18,9 1:14,3 13,8 1,8
4   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fabia  
Entrant:Cejn AB
5:17,2  3:19,5  1:43,3  4:32,1  4:26,8 
 
29 56 Daniel Lundberg Skepptuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 19:19,7 1:15,1 1:15,1 0,8
11   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer  
5:17,8  3:21,0  1:50,1  4:23,3  4:27,5 
 
30 43 Rickie Borgström Osby MK Trimmat 2WD Volvo 19:21,7 1:17,1 32,4 2,0
8   Mattias Bengtsson Ryd MK   240  
Entrant:TEAM NYBE
5:18,1  3:22,9  1:44,1  4:33,3  4:23,3 
 
31 79 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Peugeot 19:22,6 1:18,0 17,5 0,9
5   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
5:19,5  3:17,8  1:49,4  4:29,2  4:26,7 
 
32 54 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 19:26,5 1:21,9 21,4 3,9
6   Jesper Elfver Värmdö MK   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
5:13,3  3:23,5  1:47,9  4:33,6  4:28,2 
 
33 53 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Skoda 19:28,0 1:23,4 22,9 1,5
7   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia R2  
5:18,3  3:23,0  1:44,7  4:36,3  4:25,7 
 
34 49 Philip Haag Kullings MS Otrimmat 2WD Citroën 19:30,1 1:25,5 25,0 2,1
8   Niklas Johansson Ryds MK   C2 R2 Max  
Entrant:www.ranaverken.se
5:21,2  3:19,5  1:48,4  4:34,0  4:27,0 
 
35 69 Tommy Högström MK Rimo Trimmat 2WD Opel 19:35,9 1:31,3 46,6 5,8
9   Erik Davidsson Almunge MK   Corsa B 2,0  
Entrant:J:son Mark o Maskin AB
5:30,5  3:13,3  1:47,6  4:35,4  4:29,1 
 
36 65 Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 19:39,9 1:35,3 50,6 4,0
10   Mathias Bengtsson Grimslöv MS   240  
Entrant:NYBE AB
5:23,5  3:25,9  1:43,8  4:34,5  4:32,2 
 
37 67 Roine Björk Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 19:44,5 1:39,9 55,2 4,6
11   Johnny Björk Rasbo MK   Corsa  
5:26,7  3:26,5  1:46,9  4:35,4  4:29,0 
 
38 48 Anton Alkberg Sandvikens MK Otrimmat 2WD Ford 19:50,4 1:45,8 45,3 5,9
9   Pontus Åhman Almunge MK   Fiesta ST  
Entrant:Järbo Alltech
5:25,9  3:31,0  1:44,6  4:37,3  4:31,6 
 
39 62 Kenneth Andersson Piteå MS Otrimmat 4WD Subaru 19:52,1 1:47,5 1:30,9 1,7
8   Inger Lundberg Piteå MS   Impreza  
5:34,6  3:24,8  1:47,3  4:29,4  4:36,0 
 
40 75 Daniel Blackne Börje SK Motor Trimmat 2WD VW 19:52,3 1:47,7 1:03,0 0,2
12   Andreas Olsson Rasbo MK   Golf  
Entrant:Peter Janssons Åkeri AB
5:36,4  3:18,7  1:43,4  4:37,0  4:36,8 
 
41 70 Lars Fältman Rasbo MK Trimmat 2WD Toyota 19:56,5 1:51,9 1:07,2 4,2
13   Tomas Åhman SMK Uppsala   Corolla  
5:30,4  3:26,0  1:51,9  4:33,2  4:35,0 
 
42 86 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 19:59,6 1:55,0 1:10,3 3,1
14   Alexander Jansson Rasbo MK   940  
5:27,0  3:31,3  1:47,5  4:37,4  4:36,4 
 
43 52 Jacob Jansson MK Kopparberg Otrimmat 2WD Ford 20:01,8 1:57,2 56,7 2,2
10   Sophia Karlsson Taxing MK   Fiesta R2  
Entrant:Team TÄTAB Hyrliftar
5:21,0  3:28,6  1:41,9  4:50,3  4:40,0 
 
44 32 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:03,4 1:58,8 1:42,2 1,6
9   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
6:06,0  3:24,0  1:49,5  4:23,3  4:20,6 
 
45 64 Glenn Egon Ström Dals MK Otrimmat 4WD Subaru 20:06,7 2:02,1 1:45,5 3,3
10   Martin Svensson SMK Trollhättan   Impreza WRX STi  
5:31,2  3:38,1  1:50,6  4:33,7  4:33,1 
 
45 90 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 20:06,7 2:02,1 1:17,4
15   Emil Eklund Gestrike RT   Golf III  
Entrant:WWW.RALLYIMPORT.SE
5:32,0  3:26,8  1:48,4  4:39,5  4:40,0 
 
47 88 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 20:10,4 2:05,8 1:21,1 3,7
16   Mårten Hearthly MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant:Tornby Bilteknik AB
5:45,8  3:28,1  1:50,5  4:37,7  4:28,3 
 
48 94 Micke Larsson Rönne MK Trimmat 2WD Volvo 20:14,9 2:10,3 1:25,6 4,5
17   Fredrik Persson Laxå MK   940 GL  
Entrant:HL SERVICE I LAXÅ AB
5:35,2  3:33,0  1:49,3  4:39,9  4:37,5 
 
49 82 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 20:20,8 2:16,2 1:31,5 5,9
18   Lasse Savander Almunge MK   940  
5:35,8  3:25,2  1:53,2  4:52,2  4:34,4 
 
49 89 Janne Kristiansson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 20:20,8 2:16,2 1:31,5
18   Tim Hammarström Älmhults MK   242  
Entrant:www.teammoheda.se
5:30,9  3:33,4  1:50,1  4:47,5  4:38,9 
 
51 74 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 20:21,4 2:16,8 1:32,1 0,6
20   Peder Johansson Team MK Treske   E 36  
Entrant:PP Slakt AB
5:46,2  3:30,9  1:51,6  4:40,3  4:32,4 
 
52 78 Sebastian Johansson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 20:22,0 2:17,4 1:16,9 0,6
11   Magnus Ronström Gotlands MF BK   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
5:36,2  3:35,4  1:49,2  4:44,3  4:36,9 
 
53 85 Kenth Östlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 20:30,2 2:25,6 1:40,9 8,2
21   Hans Ädel Hedesunda MK   940  
5:38,2  3:33,5  2:03,4  4:39,5  4:35,6 
 
54 91 Anton Bernats Hager Örsundsbro MK Trimmat 2WD Renault 20:33,6 2:29,0 1:44,3 3,4
22   Henrik Hedlund Huddinge MK   R19  
5:40,4  3:32,5  1:58,8  4:43,8  4:38,1 
 
55 83 Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 20:40,6 2:36,0 1:51,3 7,0
23   Roine Andersson SMK Uppsala   944  
Entrant:HALLSTAVIKS MASKINSERVICE AB
5:45,9  3:37,7  1:53,1  4:44,7  4:39,2 
 
56 5 Henrik Boivie Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 20:41,1 2:36,5 0,5
1   Micael Björklund Rasbo MK   Escort RS 2000  
Entrant:Bevelko Historic Rallyteam Sweden
5:37,5  3:38,1  1:50,7  4:47,5  4:47,3 
 
57 77 Andrew Rönnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 20:41,5 2:36,9 1:36,4 0,4
12   Joakim Hederstedt MK Gutarna   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
5:42,7  3:34,6  1:45,5  4:53,0  4:45,7 
 
58 92 Ove Eklund Films MK Trimmat 2WD VW 20:43,4 2:38,8 1:54,1 1,9
24   Lars-Åke Karlsson Rasbo MK   Golf  
5:44,3  3:33,2  1:48,7  4:48,0  4:49,2 
 
59 55 Petter Rolfsen NMK Modum o Sigdal Otrimmat 2WD Renault 20:49,0 2:44,4 1:43,9 5,6
13   Gøril Undebakke NMK Nore og Uvdal   Twingo R2  
5:47,7  3:50,8  1:53,8  4:41,8  4:34,9 
 
60 13 Mikael Wisti Fagersta MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 20:49,6 2:45,0 0,6
1   Bengt Lank Fagersta MK   244  
Entrant:Team Tractive
5:36,9  3:35,4  1:44,7  4:56,6  4:56,0 
 
61 87 Joakim Irebrand Vallentuna MK Trimmat 2WD Peugeot 20:50,9 2:46,3 2:01,6 1,3
25   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   206  
5:45,4  3:38,7  1:53,9  4:48,9  4:44,0 
 
62 66 Magnus Strömberg MK Nordjämten Trimmat 2WD VW 20:54,4 2:49,8 2:05,1 3,5
26   Malin Strömberg MK Ran Askersund   Golf  
Entrant:HL Service Laxå AB
5:22,6  3:21,7  1:45,4  5:52,3  4:32,4 
 
63 7 Bo Warmenius Taxinge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 21:00,4 2:55,8 19,3 6,0
2   Robert Ardryd MK Kopparberg   Escort RS 1600  
Entrant:Örby Gummi Racing Team
5:45,9  3:40,1  1:51,2  4:48,8  4:54,4 
 
64 84 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 21:02,1 2:57,5 2:12,8 1,7
27   Marcus Wengrud Almunge MK   240  
Entrant:järbo alltech
5:35,8  3:25,3  1:50,3  4:41,4  5:29,3 
 
65 14 David Forslund Films MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 21:02,9 2:58,3 13,3 0,8
2   Andreas Peters Kolsva MS   240  
5:43,8  3:39,0  1:59,0  4:51,6  4:49,5 
 
66 1 Carolina Jurå SMK Uppsala Tjej RM Mitsubishi 21:07,1 3:02,5 4,2
1   Ida Lidebjer Granberg Västra Östergötland MK   Lancer Evo Vlll  
5:48,5  3:45,6  1:52,0  4:53,1  4:47,9 
 
67 9 Peter Lindblad Sigtuna RC Klass 9 H2+I 76-81 Opel 21:07,4 3:02,8 17,8 0,3
3   Mats Welander Sigtuna RC   Ascona B  
5:40,0  3:44,9  1:51,3  4:54,0  4:57,2 
 
68 15 Bengt Ståhlberg Films MK Klass 9 H2+I 76-81 Opel 21:25,5 3:20,9 35,9 18,1
4   Bosse Jansson Films MK   Ascona B  
5:46,8  3:42,8  1:52,0  4:59,0  5:04,9 
 
69 8 Tom Silen Örsundsbro MK Klass 8 H1 72-75 Opel 21:44,6 3:40,0 1:03,5 19,1
3   Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A  
5:53,1  3:45,9  1:49,6  5:05,8  5:10,2 
 
70 80 Mårten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Ford 21:53,7 3:49,1 2:48,6 9,1
14   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
5:59,8  3:51,5  1:51,8  5:06,8  5:03,8 
 
71 12 Erik Uppsäll Sigtuna RC Klass 9 H2+I 76-81 Saab 21:56,4 3:51,8 1:06,8 2,7
5   Torbjörn Kadebro VÖMK   99 Turbo  
Entrant:76 Motor Oil
5:59,6  3:46,1  1:51,5  5:06,5  5:12,7 
 
72 16 Urban Karlsson Östhammars MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 22:05,2 4:00,6 1:15,6 8,8
6   Johan Engström Östhammars MK   244  
Entrant:Sh bygg, sten och anläggning AB
6:02,3  3:52,1  1:58,2  5:05,9  5:06,7 
 
73 93 Per Eklund Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 22:07,0 4:02,4 3:17,7 1,8
28   Jan Andersson Rasbo MK   Kadett 16v  
6:12,8  3:56,7  1:51,9  5:00,0  5:05,6 
 
74 37 Mikael Åhman Films MK Trimmat 4WD Ford 22:19,9 4:15,3 4:15,3 12,9
12   Patrik Karlsson Films MK   Escort  
5:18,3  3:28,7  4:36,1  4:27,1  4:29,7 
 
75 10 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 9 H2+I 76-81 Saab 22:23,3 4:18,7 1:33,7 3,4
7   Amelie Bergh SMK Hörby   99 Turbo  
5:57,6  3:52,6  2:02,1  5:13,9  5:17,1 
 
76 17 Stefan Blomqvist Almunge MK Klass 9 H2+I 76-81 Ford 22:31,1 4:26,5 1:41,5 7,8
8   Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000  
5:59,4  3:54,6  1:57,3  5:19,4  5:20,4 
 
77 3 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 22:39,4 4:34,8 1:32,3 8,3
2   Dick Larsson Rasbo MK   244  
Entrant:Peter Jansson Åkeri Ab
6:09,7  3:54,6  2:00,8  5:17,3  5:17,0 
 
78 73 Mats Lundholm Tjust MK Trimmat 2WD M-B 26:19,5 8:14,9 7:30,2 3:40,1
29   Christian Larsson Tjust MK   190e  
5:46,9  6:12,2  4:41,9  4:31,2  5:07,3 
 
79 4 Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK Trimmat 2WD Peugeot 31:08,5 13:03,9 12:19,2 4:49,0
30   Julia Svensson Gullabo RC   309  
6:48,7  4:05,3  2:04,5  12:45,2  5:24,8 
 
80 11 Krister Wennman Rasbo MK Klass 9 H2+I 76-81 VW 35:38,1 17:33,5 14:48,5 4:29,6
9   Emil Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant:Wennmans Bilplåt AB
8:36,9  6:35,4  4:44,7  7:51,6  7:49,5 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!