Svenska English
Rally-SM 2013 Raceconsulting
2013-10-03 Rally Uppsala Official final
After SS 4
81 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 21 Jerker Axelsson SMK Trollhättan Trimmat 4WD Subaru 13:50,8
1   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza S10 WRC  
4:53,3  3:05,8  1:38,0  4:13,7 
 
2 26 Fredrik Åhlin Värmlands Kc Trimmat 4WD Skoda 13:54,0 3,2 3,2 3,2
2   Morten Erik Abrahamsen NMK Larvik   Fabia  
4:49,5  3:09,6  1:38,5  4:16,4 
 
3 23 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 13:55,1 4,3 4,3 1,1
3   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant:BILAM
4:56,0  3:08,5  1:40,2  4:10,4 
 
4 19 Ramona Karlsson Falköpings MK Trimmat 4WD Skoda 13:55,7 4,9 4,9 0,6
4   Miriam Walfridsson MK Ratten   Fabia WRC  
4:53,0  3:05,3  1:44,6  4:12,8 
 
5 24 Mats Thorszelius SMK Uppsala Trimmat 4WD Toyota 14:02,8 12,0 12,0 7,1
5   Tomas Thorszelius Rabo MK   Corolla WRC  
4:58,7  3:08,5  1:38,2  4:17,4 
 
6 22 Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Ford 14:09,4 18,6 18,6 6,6
6   Mikael Johansson Vansbro MK   Fiesta RS WRC  
Entrant:Team Tätab Hyrliftar
5:03,4  3:12,7  1:39,1  4:14,2 
 
7 27 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 14:09,7 18,9 0,3
1   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
4:57,2  3:10,8  1:43,9  4:17,8 
 
8 30 Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 14:10,6 19,8 0,9 0,9
2   Joakim Gevert Kils MK Bil   Lancer Evo IX  
Entrant:Yokohama Motorsport Sweden
4:59,0  3:13,1  1:43,4  4:15,1 
 
9 25 Dick Wicksell Uppsala MK Trimmat 4WD Subaru 14:14,6 23,8 23,8 4,0
7   Niklas Fransson Uppsala MK   WRC  
5:04,1  3:16,6  1:36,1  4:17,8 
 
10 35 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 14:16,3 25,5 25,5 1,7
8   Göran Lönnmark Flens MS   Corolla WRC  
5:05,5  3:15,0  1:40,1  4:15,7 
 
11 28 Mikael Lindqvist Östgöta Bf Otrimmat 4WD Mitsubishi 14:21,6 30,8 11,9 5,3
3   Per Andersson KAK   Lancer Evo X  
5:02,5  3:15,3  1:46,0  4:17,8 
 
12 40 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 14:27,3 36,5 5,7
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant:Tractive AB
5:07,4  3:13,6  1:42,2  4:24,1 
 
13 57 Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 14:29,1 38,3 38,3 1,8
9   Cindy Brüggeman Tjust MK   Lancer Evo VII  
5:04,3  3:14,7  1:44,9  4:25,2 
 
14 42 Patrik Flodin Ilsbo MK Trimmat 2WD Volvo 14:29,8 39,0 2,5 0,7
2   Göran Bergsten Forshaga MC   240  
Entrant:Järbo Alltech
5:07,5  3:13,4  1:41,9  4:27,0 
 
15 38 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 14:29,9 39,1 2,6 0,1
3   Toni Sundqvist Motala SMK   Corolla  
Entrant:Tractive AB
5:06,6  3:12,2  1:43,5  4:27,6 
 
16 31 Niklas Karlsson Vallentuna MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 14:30,3 39,5 20,6 0,4
4   Andreas Johansson Eskilstuna MK   Evo IX  
Entrant:Värmdö Motorteknik
5:07,3  3:23,0  1:42,6  4:17,4 
 
17 33 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 14:32,0 41,2 22,3 1,7
5   Lars-Erik Kronberg Ludvika MS   Lancer Evo IX  
5:07,1  3:13,5  1:53,7  4:17,7 
 
18 41 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 14:32,5 41,7 5,2 0,5
4   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
5:09,3  3:14,8  1:43,4  4:25,0 
 
19 34 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 14:33,0 42,2 42,2 0,5
10   Göran Schönqvist MK Rimo   Impreza STi  
Entrant:JH Spårservice AB
5:08,1  3:17,6  1:43,0  4:24,3 
 
20 39 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2WD Suzuki 14:37,8 47,0 10,5 4,8
5   Henrik Appelskog Östergyllen RC   Swift S1600  
Entrant:Nordh's Lastmaskiner AB
5:08,5  3:19,4  1:41,9  4:28,0 
 
21 50 Emil Bergkvist Hofors MS Otrimmat 2WD Ford 14:41,2 50,4 3,4
1   Sofie Lundmark Piteå MS   Fiesta  
Entrant:LEJTORP RACING
5:12,8  3:17,8  1:39,9  4:30,7 
 
22 60 Joacim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 14:41,6 50,8 31,9 0,4
6   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo IX  
5:13,5  3:21,5  1:44,2  4:22,4 
 
23 44 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD Volkswagen 14:45,2 54,4 17,9 3,6
6   Conny Erixon Kullings MS   Golf KitCar  
Entrant:Colly Verkstadsteknik AB
5:18,8  3:17,8  1:45,1  4:23,5 
 
24 61 Algot Öberg Eskilstuna MK Otrimmat 4WD Subaru 14:48,0 57,2 38,3 2,8
7   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Impreza  
Entrant:Sörmlands Energi AB
5:12,6  3:18,7  1:52,2  4:24,5 
 
25 46 Mattias Adielssson Götebors MF Otrimmat 2WD Peugeot 14:49,9 59,1 8,7 1,9
2   Christoffer Bäck SMK Hedemora   208 R2  
5:15,1  3:21,8  1:44,1  4:28,9 
 
26 47 Mattias Olsson Fryksdalens MK Otrimmat 2WD Ford 14:50,9 1:00,1 9,7 1,0
3   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Fiesta R2  
5:18,4  3:19,9  1:42,6  4:30,0 
 
27 51 David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Skoda 14:52,1 1:01,3 10,9 1,2
4   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fabia  
Entrant:Cejn AB
5:17,2  3:19,5  1:43,3  4:32,1 
 
28 56 Daniel Lundberg Skepptuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 14:52,2 1:01,4 1:01,4 0,1
11   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer  
5:17,8  3:21,0  1:50,1  4:23,3 
 
29 79 Gustav Thorsell Rasbo MK Otrimmat 2WD Peugeot 14:55,9 1:05,1 14,7 3,7
5   Mikael Nilsson Rasbo MK   208 R2  
5:19,5  3:17,8  1:49,4  4:29,2 
 
30 68 Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 14:56,8 1:06,0 29,5 0,9
7   Per Christensen Rasbo MK   Corsa B  
Entrant:Bärgning o Transport i uppsala ab
5:20,5  3:16,0  1:45,1  4:35,2 
 
31 54 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 14:58,3 1:07,5 17,1 1,5
6   Jesper Elfver Värmdö MK   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
5:13,3  3:23,5  1:47,9  4:33,6 
 
32 43 Rickie Borgström Osby MK Trimmat 2WD Volvo 14:58,4 1:07,6 31,1 0,1
8   Mattias Bengtsson Ryd MK   240  
Entrant:TEAM NYBE
5:18,1  3:22,9  1:44,1  4:33,3 
 
33 58 Torbjörn Johansson Vänersborgs MK Trimmat 4WD Ford 14:59,4 1:08,6 1:08,6 1,0
12   Håkan Skött Vänersborgs MK   Escort Cosworth  
5:15,1  3:24,2  1:39,9  4:40,2 
 
34 53 Martin Jansson Rasbo MK Otrimmat 2WD Skoda 15:02,3 1:11,5 21,1 2,9
7   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia R2  
5:18,3  3:23,0  1:44,7  4:36,3 
 
35 49 Philip Haag Kullings MS Otrimmat 2WD Citroën 15:03,1 1:12,3 21,9 0,8
8   Niklas Johansson Ryds MK   C2 R2 Max  
Entrant:www.ranaverken.se
5:21,2  3:19,5  1:48,4  4:34,0 
 
36 69 Tommy Högström MK Rimo Trimmat 2WD Opel 15:06,8 1:16,0 39,5 3,7
9   Erik Davidsson Almunge MK   Corsa B 2,0  
Entrant:J:son Mark o Maskin AB
5:30,5  3:13,3  1:47,6  4:35,4 
 
37 65 Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 15:07,7 1:16,9 40,4 0,9
10   Mathias Bengtsson Grimslöv MS   240  
Entrant:NYBE AB
5:23,5  3:25,9  1:43,8  4:34,5 
 
38 75 Daniel Blackne Börje SK Motor Trimmat 2WD VW 15:15,5 1:24,7 48,2 7,8
11   Andreas Olsson Rasbo MK   Golf  
Entrant:Peter Janssons Åkeri AB
5:36,4  3:18,7  1:43,4  4:37,0 
 
38 67 Roine Björk Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 15:15,5 1:24,7 48,2
11   Johnny Björk Rasbo MK   Corsa  
5:26,7  3:26,5  1:46,9  4:35,4 
 
40 62 Kenneth Andersson Piteå MS Otrimmat 4WD Subaru 15:16,1 1:25,3 1:06,4 0,6
8   Inger Lundberg Piteå MS   Impreza  
5:34,6  3:24,8  1:47,3  4:29,4 
 
41 48 Anton Alkberg Sandvikens MK Otrimmat 2WD Ford 15:18,8 1:28,0 37,6 2,7
9   Pontus Åhman Almunge MK   Fiesta ST  
Entrant:Järbo Alltech
5:25,9  3:31,0  1:44,6  4:37,3 
 
42 70 Lars Fältman Rasbo MK Trimmat 2WD Toyota 15:21,5 1:30,7 54,2 2,7
13   Tomas Åhman SMK Uppsala   Corolla  
5:30,4  3:26,0  1:51,9  4:33,2 
 
43 52 Jacob Jansson MK Kopparberg Otrimmat 2WD Ford 15:21,8 1:31,0 40,6 0,3
10   Sophia Karlsson Taxing MK   Fiesta R2  
Entrant:Team TÄTAB Hyrliftar
5:21,0  3:28,6  1:41,9  4:50,3 
 
44 86 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 15:23,2 1:32,4 55,9 1,4
14   Alexander Jansson Rasbo MK   940  
5:27,0  3:31,3  1:47,5  4:37,4 
 
45 90 Stefan Hanhela Eskilstuna MK Trimmat 2WD VW 15:26,7 1:35,9 59,4 3,5
15   Emil Eklund Gestrike RT   Golf III  
Entrant:WWW.RALLYIMPORT.SE
5:32,0  3:26,8  1:48,4  4:39,5 
 
46 84 Tobias Johansson Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 15:32,8 1:42,0 1:05,5 6,1
16   Marcus Wengrud Almunge MK   240  
Entrant:järbo alltech
5:35,8  3:25,3  1:50,3  4:41,4 
 
47 64 Glenn Egon Ström Dals MK Otrimmat 4WD Subaru 15:33,6 1:42,8 1:23,9 0,8
9   Martin Svensson SMK Trollhättan   Impreza WRX STi  
5:31,2  3:38,1  1:50,6  4:33,7 
 
48 94 Micke Larsson Rönne MK Trimmat 2WD Volvo 15:37,4 1:46,6 1:10,1 3,8
17   Fredrik Persson Laxå MK   940 GL  
Entrant:HL SERVICE I LAXÅ AB
5:35,2  3:33,0  1:49,3  4:39,9 
 
49 89 Janne Kristiansson Wäxjö MS Trimmat 2WD Volvo 15:41,9 1:51,1 1:14,6 4,5
18   Tim Hammarström Älmhults MK   242  
Entrant:www.teammoheda.se
5:30,9  3:33,4  1:50,1  4:47,5 
 
50 88 Maths Johnsson Ydre MK Trimmat 2WD Volvo 15:42,1 1:51,3 1:14,8 0,2
19   Mårten Hearthly MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant:Tornby Bilteknik AB
5:45,8  3:28,1  1:50,5  4:37,7 
 
51 32 Joakim Rydholm Dals MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 15:42,8 1:52,0 1:33,1 0,7
10   Roger Rydholm Dals MK   Evo X  
6:06,0  3:24,0  1:49,5  4:23,3 
 
52 78 Sebastian Johansson Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 15:45,1 1:54,3 1:03,9 2,3
11   Magnus Ronström Gotlands MF BK   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
5:36,2  3:35,4  1:49,2  4:44,3 
 
53 82 Krister Nordlund Sigtuna RC Trimmat 2WD Volvo 15:46,4 1:55,6 1:19,1 1,3
20   Lasse Savander Almunge MK   940  
5:35,8  3:25,2  1:53,2  4:52,2 
 
54 74 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 15:49,0 1:58,2 1:21,7 2,6
21   Peder Johansson Team MK Treske   E 36  
Entrant:PP Slakt AB
5:46,2  3:30,9  1:51,6  4:40,3 
 
55 13 Mikael Wisti Fagersta MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 15:53,6 2:02,8 4,6
1   Bengt Lank Fagersta MK   244  
Entrant:Team Tractive
5:36,9  3:35,4  1:44,7  4:56,6 
 
56 5 Henrik Boivie Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 15:53,8 2:03,0 0,2
1   Micael Björklund Rasbo MK   Escort RS 2000  
Entrant:Bevelko Historic Rallyteam Sweden
5:37,5  3:38,1  1:50,7  4:47,5 
 
57 92 Ove Eklund Films MK Trimmat 2WD VW 15:54,2 2:03,4 1:26,9 0,4
22   Lars-Åke Karlsson Rasbo MK   Golf  
5:44,3  3:33,2  1:48,7  4:48,0 
 
58 85 Kenth Östlund Hedesunda MK Trimmat 2WD Volvo 15:54,6 2:03,8 1:27,3 0,4
23   Hans Ädel Hedesunda MK   940  
5:38,2  3:33,5  2:03,4  4:39,5 
 
59 91 Anton Bernats Hager Örsundsbro MK Trimmat 2WD Renault 15:55,5 2:04,7 1:28,2 0,9
24   Henrik Hedlund Huddinge MK   R19  
5:40,4  3:32,5  1:58,8  4:43,8 
 
60 77 Andrew Rönnle Gotlands MF BK Otrimmat 2WD Ford 15:55,8 2:05,0 1:14,6 0,3
12   Joakim Hederstedt MK Gutarna   Fiesta ST  
Entrant:LundinsBil.se
5:42,7  3:34,6  1:45,5  4:53,0 
 
61 83 Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 16:01,4 2:10,6 1:34,1 5,6
25   Roine Andersson SMK Uppsala   944  
Entrant:HALLSTAVIKS MASKINSERVICE AB
5:45,9  3:37,7  1:53,1  4:44,7 
 
62 7 Bo Warmenius Taxinge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 16:06,0 2:15,2 12,2 4,6
2   Robert Ardryd MK Kopparberg   Escort RS 1600  
Entrant:Örby Gummi Racing Team
5:45,9  3:40,1  1:51,2  4:48,8 
 
63 87 Joakim Irebrand Vallentuna MK Trimmat 2WD Peugeot 16:06,9 2:16,1 1:39,6 0,9
26   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   206  
5:45,4  3:38,7  1:53,9  4:48,9 
 
64 9 Peter Lindblad Sigtuna RC Klass 9 H2+I 76-81 Opel 16:10,2 2:19,4 16,6 3,3
2   Mats Welander Sigtuna RC   Ascona B  
5:40,0  3:44,9  1:51,3  4:54,0 
 
65 14 David Forslund Films MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 16:13,4 2:22,6 19,8 3,2
3   Andreas Peters Kolsva MS   240  
5:43,8  3:39,0  1:59,0  4:51,6 
 
66 55 Petter Rolfsen NMK Modum o Sigdal Otrimmat 2WD Renault 16:14,1 2:23,3 1:32,9 0,7
13   Gøril Undebakke NMK Nore og Uvdal   Twingo R2  
5:47,7  3:50,8  1:53,8  4:41,8 
 
67 1 Carolina Jurå SMK Uppsala Tjej RM Mitsubishi 16:19,2 2:28,4 5,1
1   Ida Lidebjer Granberg Västra Östergötland MK   Lancer Evo Vlll  
5:48,5  3:45,6  1:52,0  4:53,1 
 
68 15 Bengt Ståhlberg Films MK Klass 9 H2+I 76-81 Opel 16:20,6 2:29,8 27,0 1,4
4   Bosse Jansson Films MK   Ascona B  
5:46,8  3:42,8  1:52,0  4:59,0 
 
69 66 Magnus Strömberg MK Nordjämten Trimmat 2WD VW 16:22,0 2:31,2 1:54,7 1,4
27   Malin Strömberg MK Ran Askersund   Golf  
Entrant:HL Service Laxå AB
5:22,6  3:21,7  1:45,4  5:52,3 
 
70 8 Tom Silen Örsundsbro MK Klass 8 H1 72-75 Opel 16:34,4 2:43,6 40,6 12,4
3   Jerry Nilsson Örsundsbro MK   Ascona A  
5:53,1  3:45,9  1:49,6  5:05,8 
 
71 12 Erik Uppsäll Sigtuna RC Klass 9 H2+I 76-81 Saab 16:43,7 2:52,9 50,1 9,3
5   Torbjörn Kadebro VÖMK   99 Turbo  
Entrant:76 Motor Oil
5:59,6  3:46,1  1:51,5  5:06,5 
 
72 80 Mårten Egertz Vallentuna MK Otrimmat 2WD Ford 16:49,9 2:59,1 2:08,7 6,2
14   Gunnar Envang Djursholms MK   Fiesta ST  
5:59,8  3:51,5  1:51,8  5:06,8 
 
73 16 Urban Karlsson Östhammars MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 16:58,5 3:07,7 1:04,9 8,6
6   Johan Engström Östhammars MK   244  
Entrant:Sh bygg, sten och anläggning AB
6:02,3  3:52,1  1:58,2  5:05,9 
 
74 93 Per Eklund Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 17:01,4 3:10,6 2:34,1 2,9
28   Jan Andersson Rasbo MK   Kadett 16v  
6:12,8  3:56,7  1:51,9  5:00,0 
 
75 10 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 9 H2+I 76-81 Saab 17:06,2 3:15,4 1:12,6 4,8
7   Amelie Bergh SMK Hörby   99 Turbo  
5:57,6  3:52,6  2:02,1  5:13,9 
 
76 17 Stefan Blomqvist Almunge MK Klass 9 H2+I 76-81 Ford 17:10,7 3:19,9 1:17,1 4,5
8   Mikael Blomkvist Rasbo MK   Escort RS 2000  
5:59,4  3:54,6  1:57,3  5:19,4 
 
77 3 Jessica Larsson Rasbo MK Tjej RM Volvo 17:22,4 3:31,6 1:03,2 11,7
2   Dick Larsson Rasbo MK   244  
Entrant:Peter Jansson Åkeri Ab
6:09,7  3:54,6  2:00,8  5:17,3 
 
78 37 Mikael Åhman Films MK Trimmat 4WD Ford 17:50,2 3:59,4 3:59,4 27,8
13   Patrik Karlsson Films MK   Escort  
5:18,3  3:28,7  4:36,1  4:27,1 
 
79 73 Mats Lundholm Tjust MK Trimmat 2WD M-B 21:12,2 7:21,4 6:44,9 3:22,0
29   Christian Larsson Tjust MK   190e  
5:46,9  6:12,2  4:41,9  4:31,2 
 
80 4 Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK Trimmat 2WD Peugeot 25:43,7 11:52,9 11:16,4 4:31,5
30   Julia Svensson Gullabo RC   309  
6:48,7  4:05,3  2:04,5  12:45,2 
 
81 11 Krister Wennman Rasbo MK Klass 9 H2+I 76-81 VW 27:48,6 13:57,8 11:55,0 2:04,9
9   Emil Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant:Wennmans Bilplåt AB
8:36,9  6:35,4  4:44,7  7:51,6 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!