Svenska English
Raceconsulting
2013-09-21 Rejmes Svängen Official final
After SS 3
122 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 208 Mats Jonsson Forshaga MC 4 WD Ford 16:30,2
1   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant:BILAM
51,0  7:50,4  7:48,8 
 
2 49 Björn Adolfsson KAK 4 WD Skoda 17:11,3 41,1 41,1 41,1
2   Mikael Johansson Vansbro MK   Octavia  
51,7  8:08,9  8:10,7 
 
3 54 Bengt Thorsell Skara MK 4 WD Ford 17:16,0 45,8 45,8 4,7
3   Mikael Kjellgren Hjo MK   Focus  
54,4  8:12,9  8:08,7 
 
4 46 Leif Persson Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 17:41,2 1:11,0 25,2
1   Fredrik Rudmalm Laxå MK   940  
54,8  8:25,3  8:21,1 
 
5 45 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 WD Toyota 17:45,3 1:15,1 4,1 4,1
2   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
55,6  8:24,6  8:25,1 
 
6 48 Mikael Ericsson SMK Trollhättan A-förare 2 WD VW 17:45,5 1:15,3 4,3 0,2
3   Conny Erixon Kullings MS   Golf KitCar  
Entrant:Colly Verkstadsteknik AB
55,4  8:31,8  8:18,3 
 
7 202 Mattias Jirvelius SMK Örebro 4 WD Ford 17:50,0 1:19,8 1:19,8 4,5
4   Erik Gustavsson SMK Linde   Fiesta S2000  
54,1  8:23,5  8:32,4 
 
7 47 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 WD VW 17:50,0 1:19,8 8,8
4   Daniel Edorsson Katrineholms MK   Golf  
57,4  8:25,2  8:27,4 
 
9 29 Tomas Pettersson Ludvika MS A-förare 2 WD Ford 17:51,8 1:21,6 10,6 1,8
5   Lars-Erik Kronberg Ludvika MS   Escort  
54,5  8:31,1  8:26,2 
 
10 52 Göran Lindström Huddinge MK 4 WD Mitsubishi 17:52,8 1:22,6 1:22,6 1,0
5   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer  
Entrant:Högdalens Bil o Skadecenter
51,4  8:37,5  8:23,9 
 
11 32 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2 WD Opel 18:01,6 1:31,4 20,4 8,8
6   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Corsa  
Entrant:Järbo Alltech
56,9  8:32,6  8:32,1 
 
12 55 Gabriel Savela Stockholms BK 4 WD Mitsubishi 18:02,0 1:31,8 1:31,8 0,4
6   Mikael Savela Stockholms BK   Lancer Evo IV  
54,2  8:31,1  8:36,7 
 
13 27 Mats Lundholm Tjust MK A-förare 2 WD M-B 18:04,6 1:34,4 23,4 2,6
7   Christian Larsson Tjust MK   190e  
55,1  8:41,3  8:28,2 
 
14 44 Robert Andersson Eskilstuna MK A-förare 2 WD SEAT 18:09,0 1:38,8 27,8 4,4
8   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Ibiza  
54,8  8:39,3  8:34,9 
 
15 111 Knutte Edenholm MK Team Treske B-förare 2 WD Volvo 18:09,6 1:39,4 0,6
1   Dan Rhodin SMK Trollhättan   242 L  
Entrant:WWW.RALLYIMPORT.SE
56,7  8:48,1  8:24,8 
 
16 43 Stefan Hanhela Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 18:09,8 1:39,6 28,6 0,2
9   Emil Eklund Gestrike RT   Golf III  
Entrant:WWW.RALLYIMPORT.SE
56,3  8:38,4  8:35,1 
 
17 57 Fredrik Åhs Västerås MS 4 WD Mitsubishi 18:10,2 1:40,0 1:40,0 0,4
7   Henrik Oscarson Västerås MS   Lancer Evo VIII  
Entrant:Dokumentsystem I Mälardalen AB
56,4  8:43,3  8:30,5 
 
18 112 Daniel Hellstadius Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 18:10,8 1:40,6 1,2 0,6
2   Jonas Bergsander Kullings MS   242  
56,0  8:35,4  8:39,4 
 
19 121 David Westrin SMK Motala Bil B-förare 2 WD Volvo 18:14,6 1:44,4 5,0 3,8
3   Kim Göransson SMK Motala Bil   940  
56,6  8:41,7  8:36,3 
 
20 34 Mattias Kylander Ludvika MS A-förare 2 WD Volvo 18:15,0 1:44,8 33,8 0,4
10   Tomas Sneen Ludvika MS   940  
56,7  8:44,6  8:33,7 
 
21 130 Niklas Blomkvist Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 18:17,4 1:47,2 7,8 2,4
4   Gustav Johansson Fryksdalens MK   242  
55,4  8:44,1  8:37,9 
 
22 36 Mats Andersson MK Kinda A-förare 2 WD Peugeot 18:18,6 1:48,4 37,4 1,2
11   Mattias Edvardsson Linköpings MS   306 GTI  
Entrant:Team Appelskogs Bil
56,5  8:42,5  8:39,6 
 
23 211 David Pettersson Falköpings MK A-förare 2 WD Skoda 18:19,2 1:49,0 38,0 0,6
12   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fabia  
Entrant:CEJN AB
55,9  8:42,1  8:41,2 
 
24 63 Ola Axelsson Västerås MS Appendix K Volvo 18:19,4 1:49,2 0,2
1   Roger Lindholm Västerås MS   242  
Entrant:AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
56,9  8:45,1  8:37,4 
 
25 33 Tommy Sahlqvist Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 18:20,4 1:50,2 39,2 1,0
13   Anders Isaksson Laxå MK   940  
57,1  8:44,7  8:38,6 
 
26 58 Oscar Johansson SMK Nyköping 4 WD Mitsubishi 18:22,5 1:52,3 1:52,3 2,1
8   Martin Andersson Götene MK   Lancer Evo V  
57,1  8:40,9  8:44,5 
 
27 23 Erik Davidsson Almunge MK A-förare 2 WD Opel 18:23,2 1:53,0 42,0 0,7
14   Daniel Westlund Almunge MK   Astra  
Entrant:Hyreslandslaget AB
56,2  8:44,9  8:42,1 
 
28 62 Marcus Johnsson Katrineholms MK 4 WD Subaru 18:26,6 1:56,4 1:56,4 3,4
9   Mathias Johnsson Katrineholms MK   Impreza  
56,5  8:51,7  8:38,4 
 
29 123 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 18:27,4 1:57,2 17,8 0,8
5   Christian Ohlsson Kils MK Bil   240  
55,3  8:51,6  8:40,5 
 
30 26 Jimmy Wessbo Kullings MS A-förare 2 WD Volvo 18:27,8 1:57,6 46,6 0,4
15   Robert Teiffel Kullings MS   940  
59,2  8:43,4  8:45,2 
 
31 114 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B-förare 2 WD Volvo 18:28,0 1:57,8 18,4 0,2
6   Arne Johansson SMK Karlskoga   242  
54,9  8:47,4  8:45,7 
 
31 115 Emil Karlsson Hällefors MK B-förare 2 WD Volvo 18:28,0 1:57,8 18,4
6   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
Entrant:Kjellbergs AB
54,8  8:45,5  8:47,7 
 
33 25 Tommie Lindberg Hällefors MK A-förare 2 WD VW 18:33,5 2:03,3 52,3 5,5
16   Martin Lindberg Hällefors MK   Golf Mk3 16v  
57,9  8:48,6  8:47,0 
 
34 120 Michael Larsson Rönne MK B-förare 2 WD Volvo 18:36,7 2:06,5 27,1 3,2
8   Lina Jonasson Ydre MK   940 GL  
Entrant:HL SERVICE LAXÅ AB
57,7  9:01,8  8:37,2 
 
35 40 Tore Sandberg Vimmerby MS A-förare 2 WD Volvo 18:39,0 2:08,8 57,8 2,3
17   Sofia Johansson Vimmerby MS   244  
59,3  8:50,5  8:49,2 
 
36 116 Alan Karlsson Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 18:40,6 2:10,4 31,0 1,6
9   Jonas Arvidsson Laxå MK   242  
56,1  8:56,1  8:48,4 
 
37 30 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 WD Volvo 18:42,4 2:12,2 1:01,2 1,8
18   Terje Plomèn SMK Valdemarsvik   240  
58,0  9:00,5  8:43,9 
 
38 126 Thomas Bönnemark SMK Nyköping B-förare 2 WD Volvo 18:46,1 2:15,9 36,5 3,7
10   Kent Johansson BMW Sport Club   242  
55,3  8:59,7  8:51,1 
 
39 124 Joacim Wigertson Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 18:50,4 2:20,2 40,8 4,3
11   Christoffer Lund Kullings MS   940  
1:07,7  8:55,7  8:47,0 
 
40 8 Stefan Sollenfelt Teknis MC Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 18:50,6 2:20,4 0,2
1   Per-Erik Svensson Teknis MC   Swift Mk2  
Entrant:Centrala Gummi Rallyteam Örebro
57,0  8:58,8  8:54,8 
 
41 53 Janne Gustafson Teknis MC 4 WD Mitsubishi 18:52,1 2:21,9 2:21,9 1,5
10   Pia Klemming Teknis MC   Lancer Evo VI  
53,3  9:02,7  8:56,1 
 
42 113 Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD Volvo 18:56,6 2:26,4 47,0 4,5
12   Cecilia von Hebel Nora MK   242  
59,0  9:04,3  8:53,3 
 
43 119 Christian Gabrielsson SMK Nyköping B-förare 2 WD Volvo 18:58,8 2:28,6 49,2 2,2
13   Jonas Eriksson SMK Nyköping   242  
54,9  9:05,0  8:58,9 
 
44 39 Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 2 WD Volvo 18:59,5 2:29,3 1:18,3 0,7
19   Daniel Norling Hedesunda MK   940  
59,5  9:07,0  8:53,0 
 
45 105 Pär Nordahl MK Ratten VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 19:03,2 2:33,0 3,7
1   Henning Greek MK Ratten   940  
57,3  9:03,1  9:02,8 
 
46 24 Tobias Carneling Katrineholms MK A-förare 2 WD Renault 19:05,2 2:35,0 1:24,0 2,0
20   Johan Gustavsson Katrineholms MK   Clio Sport  
58,0  8:57,0  9:10,2 
 
47 128 Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2 WD Volvo 19:05,5 2:35,3 55,9 0,3
14   Sivert Svensson Laxå MK   940  
56,6  9:07,0  9:01,9 
 
48 134 Oskar Lundmark Kullings MS C-förare 2 WD Volvo 19:07,1 2:36,9 1,6
1   Johan Kempe Kullings MS   940  
Entrant:BRAÅS ÅKERI AB
59,3  9:02,2  9:05,6 
 
49 96 Robert Blomberg SMK Trollhättan VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 19:08,6 2:38,4 5,4 1,5
2   Lars Andersson Dals MK   940  
Entrant:O'Learys Racing
58,4  9:03,9  9:06,3 
 
50 97 Andreas Pettersson MSK Hammaren VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 19:09,4 2:39,2 6,2 0,8
3   Linus Pichler MSK Hammaren   940  
58,2  9:04,0  9:07,2 
 
51 9 Ola Strömberg Nora MK Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 19:10,5 2:40,3 19,9 1,1
2   Brittmarie Ålund Nora MK   Swift Mk2  
Entrant:Centrala Gummi Rallyteam Örebro
1:03,0  9:04,8  9:02,7 
 
52 117 Jonny Hederstedt Gotlands MF BK B-förare 2 WD Ford 19:12,2 2:42,0 1:02,6 1,7
15   Jonas Sandberg Norrköpings MK   Escort Mk II  
Entrant:Lejtorp Racing
56,7  8:59,1  9:16,4 
 
53 122 Mikael Wiberg Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 19:13,5 2:43,3 1:03,9 1,3
16   Weine Larsson SMK Karlskoga   940  
Entrant:Racepart Sweden
55,1  9:04,9  9:13,5 
 
54 13 Jan Erik Eriksson Ludvika MS Suzuki 1300 Rallycup Suzuki Swift 19:13,9 2:43,7 23,3 0,4
3   Magnus Nilsson Katrineholms MK   GTI  
57,0  9:07,0  9:09,9 
 
55 108 Ingvar Nilsson Hällefors MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 19:16,1 2:45,9 12,9 2,2
4   Anders Östlund Hällefors MK   940  
58,5  9:09,4  9:08,2 
 
56 131 André Ekström Gotlands MF BK C-förare 2 WD Opel 19:21,0 2:50,8 13,9 4,9
2   Jacob Ekström MK Gutarna   Kadett  
57,5  9:14,1  9:09,4 
 
57 64 Lars Pettersson MK Kinda Appendix K Volvo 19:22,5 2:52,3 1:03,1 1,5
2   Ulf Johansson MK Kinda   240  
Entrant:HYCKLINGE BENSINoSERVICE AB
58,6  9:04,8  9:19,1 
 
58 209 Rickard Gustafsson SMK Södermanland VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 19:31,3 3:01,1 8,8
1   Patrick Larsson Eskilstuna MK   940  
Entrant:www.rallyimport.se
58,8  9:20,6  9:11,9 
 
59 125 Johan Östlund Flens MS B-förare 2 WD Wv 19:34,8 3:04,6 1:25,2 3,5
17   Mats Forsberg Flens MS   Golf  
57,2  9:22,4  9:15,2 
 
60 1 Henrik Johansson MK Kinda Ungdomsrally Volvo 19:35,5 3:05,3 0,7
1   John Wärnelius MK Kinda   940  
Entrant:Hycklinge Bensin o Service AB
59,8  9:20,5  9:15,2 
 
61 207 Dennis Askling Hallsbergs MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 19:36,0 3:05,8 32,8 0,5
5   Johan Elofsson Hallsbergs MK   940  
59,0  9:18,2  9:18,8 
 
62 102 Fredrik Persson Laxå MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 19:36,4 3:06,2 33,2 0,4
6   Peter Sedig Rönne MK   940  
59,1  9:21,8  9:15,5 
 
63 61 Conny Rolfsson Laxå MK 4 WD Mitsubishi 19:39,5 3:09,3 3:09,3 3,1
11   Mikael Rolfsson Laxå MK   Lancer Evo V  
57,8  9:31,7  9:10,0 
 
64 129 Daniel Arwidson Falköpings MK B-förare 2 WD Ford 19:43,1 3:12,9 1:33,5 3,6
18   Rebecka Stenblom Götene MS   Escort Mk2  
59,2  9:32,0  9:11,9 
 
65 104 Andreas Westlund Kullings MS VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 19:48,2 3:18,0 45,0 5,1
7   Daniel Westlund Kullings MS   940  
1:00,0  9:25,2  9:23,0 
 
66 15 Jesper Ödberg Falköping MK Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 19:50,7 3:20,5 1:00,1 2,5
4   Fredrik Palm Skara MK   Swift  
Entrant:Östmarks Bildemotering
59,7  9:23,8  9:27,2 
 
67 136 Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 19:51,2 3:21,0 19,9 0,5
2   Sebastian Holmgren V:a Östergötlands MK   240  
1:00,1  9:28,6  9:22,5 
 
68 94 Mattias Andersson V:a Östergötlands MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 19:51,3 3:21,1 48,1 0,1
8   Fredrik Adolfsson V:a Östergötlands MK   940  
58,9  9:04,9  9:47,5 
 
69 22 Fredrik Egeland Katrineholms MK A-förare 2 WD BMW 19:54,4 3:24,2 2:13,2 3,1
21   Robert Björling Katrineholms MK   325 Coupé  
59,3  9:21,8  9:33,3 
 
70 2 Dennis Persson Laxå MK Ungdomsrally Volvo 19:57,2 3:27,0 21,7 2,8
2   Christoffer Johnsson-Standar Laxå MK   940  
1:01,3  9:32,9  9:23,0 
 
71 100 Jonas Thorsell Falköpings MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 20:00,2 3:30,0 57,0 3,0
9   Joakim Sjöberg Falköpings MK   940  
Entrant:LEJTORP RACING
58,6  9:11,4  9:50,2 
 
72 67 Håkan Westlund Almunge MK Appendix K Opel 20:03,8 3:33,6 1:44,4 3,6
3   Bo Eriksson Östhammars MK   Ascona  
58,4  9:33,5  9:31,9 
 
73 75 Max Nensén Gnesta MK Grupp E VW 20:04,0 3:33,8 0,2
1   Conny Rådén Taxinge MK   Golf  
58,1  9:35,7  9:30,2 
 
74 118 Stefan Carling Toarps MK B-förare 2 WD Volvo 20:05,3 3:35,1 1:55,7 1,3
19   Torbjörn Tholander Toarps MK   940  
57,8  8:56,8  10:10,7 
 
75 16 Markus Kujanpää Södertälje KRC Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 20:08,0 3:37,8 1:17,4 2,7
5   Vesa Kujanpää Södertälje KRC   Swift  
1:00,3  9:30,2  9:37,5 
 
76 20 Mattias Lagström Norbergs MC Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 20:12,5 3:42,3 1:21,9 4,5
6   Rickard Forsell Norbergs MC   Swift GTI  
Entrant:ÖSTMARKS Bildemontering
1:03,9  9:37,4  9:31,2 
 
77 74 Jesper Samuelsson Storfors MK Grupp E VW 20:12,6 3:42,4 8,6 0,1
2   Jan Adolfsson Finnskoga MK   Golf II  
59,2  10:00,0  9:13,4 
 
78 137 Pontus Jardstedt Kullings MS VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 20:14,9 3:44,7 43,6 2,3
3   Peter Svensson Kullings MS   240  
58,7  9:36,3  9:39,9 
 
79 73 Tobias Isaksson Laxå MK Grupp E VW 20:17,3 3:47,1 13,3 2,4
3   Per Hansson Laxå MK   Golf 2  
Entrant:EMS FINNERÖDJA AB
58,0  9:16,8  10:02,5 
 
80 78 Robin Svensson SMK Valdemarsvik Grupp E VW 20:19,0 3:48,8 15,0 1,7
4   Roger Svensson Anderstorps RC   Golf Mk 3  
1:00,3  9:42,0  9:36,7 
 
81 93 Johan Gustavson Ludvika MS Grupp E VW 20:20,2 3:50,0 16,2 1,2
5   Erik Gesteby Ludvika MS   Golf Mk2  
Entrant:WWW.RALLYIMPORT.SE
1:00,7  9:42,6  9:36,9 
 
82 127 Magnus Yxsjö Andersson SMK Örebro B-förare 2 WD BMW 20:21,5 3:51,3 2:11,9 1,3
20   Anna-Karin Yxsjö SMK Örebro   325i  
Entrant:XL-Bygg Frövi
56,1  9:51,7  9:33,7 
 
83 90 Mauritz Lindqvist MK Ramunder Grupp E Ford 20:21,9 3:51,7 17,9 0,4
6   Tobias Steen Gotlands MF BK   Escort 16v  
1:00,4  9:37,4  9:44,1 
 
84 77 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK Grupp E VW 20:30,3 4:00,1 26,3 8,4
7   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf 2  
Entrant:Åhls´ Bildelar AB
58,4  9:47,7  9:44,2 
 
85 142 Tobias Andersson Kullings MS VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 20:32,1 4:01,9 1:00,8 1,8
4   Susanne Wiberg Kullings MS   940  
59,0  9:49,9  9:43,2 
 
86 201 Marcus Kallin Säffle MC VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 20:35,6 4:05,4 1:32,4 3,5
10   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
59,3  9:13,4  10:22,9 
 
87 139 André Eriksson MK Kopparberg VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 20:38,5 4:08,3 1:07,2 2,9
5   Ove Persson SMK Linde   940  
58,6  9:52,7  9:47,2 
 
88 140 Johan Karlsson Kullings MS VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 20:39,6 4:09,4 1:08,3 1,1
6   Emelie Bodin Kullings MS   940  
1:02,1  9:52,3  9:45,2 
 
89 68 Gunnar Asplund Waxholms MK Appendix K Volvo 20:42,6 4:12,4 2:23,2 3,0
4   Olle Asplund Waxholms MK   Amazon  
58,1  9:49,7  9:54,8 
 
90 91 Johannes Joons Skutskärs MS Grupp E VW 20:45,1 4:14,9 41,1 2,5
8   Magnus Eliasson Skutskärs MS   Golf III  
1:02,2  10:18,0  9:24,9 
 
91 138 Fredrik Fält Storfors MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 20:45,8 4:15,6 1:14,5 0,7
7   Thomas Larsson Storfors MK   242  
59,8  9:58,3  9:47,7 
 
92 81 Erik Brodin Sandvikens MK Grupp E Opel 20:50,7 4:20,5 46,7 4,9
9   Rebecca Engvall Sandvikens MK   Kadett  
Entrant:Svensson Racing
1:00,9  9:34,0  10:15,8 
 
93 17 Daniel Budin Skutskärs MS Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 20:52,1 4:21,9 2:01,5 1,4
7   Andreas Persson Skutskärs MS   Swift  
1:02,4  9:54,2  9:55,5 
 
94 210 Joel Lindberg MK Kopparberg Grupp E Volvo 20:55,5 4:25,3 51,5 3,4
10   Viktor Rosenborg MK Kopparberg   944  
1:03,2  9:54,8  9:57,5 
 
95 76 Tomas Wärn Norrköpings MK Grupp E VW 20:56,1 4:25,9 52,1 0,6
11   Lars Karlsson Norrköpings MK   Golf II  
59,8  9:49,0  10:07,3 
 
96 14 Henry Nyberg Forshaga MC Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 20:56,2 4:26,0 2:05,6 0,1
8   Reine Nyberg Forshaga MC   Mk 2  
Entrant:HENRY NYBERGS ÅKERI AB
1:00,6  9:57,4  9:58,2 
 
97 21 Emil Carlsson Katrineholms MK Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 21:06,5 4:36,3 2:15,9 10,3
9   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK   Swift  
Entrant:Dekaltrim
1:02,0  10:13,3  9:51,2 
 
98 69 Rolf Norlin MSK Hammaren Appendix K Volvo 21:06,6 4:36,4 2:47,2 0,1
5   Kai Rantanen Enköpings MK   Amazon  
Entrant:basjkir hästar hammarby gård
1:01,5  10:19,4  9:45,7 
 
99 141 Fredrik Alin Åmåls MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 21:07,3 4:37,1 1:36,0 0,7
8   Alexander Alin Åmåls MK   244  
1:02,5  10:25,1  9:39,7 
 
99 86 Håkan Bauer Laxå MK Grupp E Volvo 21:07,3 4:37,1 1:03,3
12   Marika Eng Laxå MK   940  
1:06,8  9:53,4  10:07,1 
 
99 79 Mikael Ottosson Teknis MC Grupp E SEAT 21:07,3 4:37,1 1:03,3
12   Sebastian Ottosson Teknis MC   Ibiza  
Entrant:meca ottosbilservice
1:01,0  10:09,7  9:56,6 
 
102 144 Rikard Engström Storfors MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 21:14,0 4:43,8 1:42,7 6,7
9   Börje Engström Storfors MK   244  
1:02,9  10:09,7  10:01,4 
 
103 18 Rolf Andersson MK Speed Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 21:14,3 4:44,1 2:23,7 0,3
10   Göran Adolfsson Gnesta MK   Swift Mk 1  
1:03,4  10:05,8  10:05,1 
 
104 85 David Roos Gnesta MK Grupp E VW 21:22,3 4:52,1 1:18,3 8,0
14   Ludvig Eriksson Gnesta MK   Golf 2  
59,3  10:08,1  10:14,9 
 
105 3 Simon Andersson Dals MK Ungdomsrally Volvo 21:28,0 4:57,8 1:52,5 5,7
3   Krister Glad Bengtsfors MC   240  
1:05,0  10:06,6  10:16,4 
 
106 88 Linda Sjölin Flens MS Grupp E Opel 21:32,1 5:01,9 1:28,1 4,1
15   Mikael Söderberg Västerås MS   Astra 1,6 16v  
1:05,6  10:13,1  10:13,4 
 
107 206 Göran Boström V:a Östergötlands MK Ungdomsrally VW 21:33,4 5:03,2 1:57,9 1,3
4   Stefan Johansson V:a Östergötlands MK   Golf 2  
1:03,8  10:05,4  10:24,2 
 
108 70 Ove Fellin Kolsva MS Appendix K Volvo 21:37,4 5:07,2 3:18,0 4,0
6   Daniel Lindström Kolsva MS   Amazon  
1:00,0  10:42,4  9:55,0 
 
109 143 Ola Törnqvist Nora MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 21:55,5 5:25,3 2:24,2 18,1
10   Niclas Albertsson Nora MK   244  
1:02,4  10:24,8  10:08,3  Penalties20
 
110 87 Jennie Hartzell Norrköpings MK Grupp E VW 22:08,7 5:38,5 2:04,7 13,2
16   Madelaine Lundin MK Ramunder   Golf  
1:02,5  10:39,2  10:27,0 
 
111 19 Ulf Örnevik Vallentuna MK Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 22:18,3 5:48,1 3:27,7 9,6
11   Christer Nilsson MK Rimo   Swift Mk1 GTI  
Entrant:Henry Nybergs Åkeri
1:04,4  10:36,1  10:37,8 
 
112 71 Ingvar Svensson Kullings MS Appendix K Volvo 22:28,3 5:58,1 4:08,9 10,0
7   Jan Gotting Kullings MS   Amazon  
1:04,4  10:42,9  10:41,0 
 
113 5 Tobias Budin SMK Gävle Ungdomsrally Suzuki 22:36,8 6:06,6 3:01,3 8,5
5   Göran Hammarström SMK Gävle   Swift  
1:05,9  10:50,1  10:40,8 
 
114 107 Erik Karlström Nässjö MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 22:37,6 6:07,4 3:34,4 0,8
11   Tom Thörngren SMK Eksjö   940  
1:00,3  12:24,6  9:12,7 
 
115 6 Emelie Mattsson Sandvikens MK Ungdomsrally VW 23:18,9 6:48,7 3:43,4 41,3
6   Håkan Mattsson Sandvikens MK   Golf 2  
1:09,8  11:02,3  11:06,8 
 
116 37 Simon Johansson Munkfors MC A-förare 2 WD Volvo 23:34,5 7:04,3 5:53,3 15,6
22   Fredrik Peterson   940  
56,4  8:43,1  13:55,0 
 
117 89 Andreas Petersson MK Kinda Grupp E Volvo 23:58,2 7:28,0 3:54,2 23,7
17   Fredrik Karlsson SMK Valdemarsvik   740  
1:10,6  11:15,4  11:32,2 
 
118 204 Bengt Abrahamsson Kullings MS 4 WD Mitsubishi 25:40,0 9:09,8 9:09,8 1:41,8
12   Peter Fogel Kullings MS   Lancer Evo VII  
52,7  8:01,1  16:46,2 
 
119 99 Karl-Johan Borhammar Kullings MS VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 25:42,7 9:12,5 6:39,5 2,7
12   Andreas Dolfén Kullings MS   940  
59,3  10:54,8  13:48,6 
 
120 51 Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 WD Ford 27:19,6 10:49,4 10:49,4 1:36,9
13   Christer Carlsson Katrineholms MK   Focus WRC  
53,1  8:16,4  18:10,1 
 
121 56 Anders Lundkvist Skepptuna MK 4 WD Subaru 27:35,6 11:05,4 11:05,4 16,0
14   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
54,4  8:54,6  17:46,6 
 
122 132 Thomas Andersson Storfors MK C-förare 2 WD Volvo 36:49,7 20:19,5 17:42,6 9:14,1
3   Tobias Grammer Storfors MK   242  
56,6  24:09,7  11:43,4 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!