Svenska English
VOC Sverigeserien Raceconsulting
2012-09-08 Rejmes-Svängen Official final
After SS 4
76 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 76 Eddie Hörbing Laxå MK A-förare 4 WD Ford 26:26,7
1   Jon Magnusson SMK Lindesberg   Focus WRC  
Entrant:Torv o Maskin Entreprenad AB
48,9  9:58,6  9:24,3  6:14,9 
 
2 78 Johan Rudengren Eskilstuna MK A-förare 4 WD Mitsubishi 27:38,1 1:11,4 1:11,4 1:11,4
2   Christer Johansson Flens MS   Lancer Evo X  
Entrant:Sandå Sverige AB
50,5  10:24,3  9:56,9  6:26,4 
 
3 77 Daniel Lundberg Skepptuna MK A-förare 4 WD Mitsubishi 27:41,0 1:14,3 1:14,3 2,9
3   Mikael Nilsson Rasbo MK   Lancer  
Entrant:WWW.LRSEVENT.SE
50,0  10:28,4  9:57,2  6:25,4 
 
4 15 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 2 WD Volvo 28:05,7 1:39,0 24,7
1   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant:HL Service Laxå
53,8  10:35,4  10:05,8  6:30,7 
 
5 14 Jonas Johansson MK Ran A-förare 2 WD Toyota 28:06,8 1:40,1 1,1 1,1
2   Martin Holmdahl MK Ran   Corolla  
53,0  10:41,0  10:05,3  6:27,5 
 
6 83 Kaj Banck Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 28:27,2 2:00,5 20,4
1   Richard Svensson Storfors MK   940  
Entrant:HL service Laxå
54,4  10:37,3  10:15,1  6:40,4 
 
7 13 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2 WD Opel 28:43,8 2:17,1 38,1 16,6
3   Daniel Edorsson Katrineholms MK   Corsa  
Entrant:Järbo Alltech
54,9  10:51,5  10:15,8  6:41,6 
 
8 12 Leif Persson Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 28:50,9 2:24,2 45,2 7,1
4   Fredrik Rudmalm Laxå MK   940  
54,0  10:55,7  10:22,4  6:38,8 
 
9 81 Anders Kärnede Älvbygdens MK A-förare 4 WD Mitsubishi 28:55,8 2:29,1 2:29,1 4,9
4   Martin Edlund Älvbygdens MK   Lancer Evo IX  
51,9  10:37,0  10:13,7  6:43,2  Penalties30
 
10 71 Ola Axelsson Västerås MS Appendix K Volvo 29:04,0 2:37,3 8,2
1   Tommy Sjölin Västerås MS   242  
Entrant:Axelssons Turisttrafik AB
54,9  10:58,8  10:18,4  6:51,9 
 
11 8 Oskar Sundell Järbo MK A-förare 2 WD Volvo 29:14,4 2:47,7 1:08,7 10,4
5   Johan Lingvall Järbo MK   940  
Entrant:Järbo Alltech
53,8  11:04,4  10:32,1  6:44,1 
 
12 42 Emil Bergkvist Hofors MS VOC Elit B Volvo 29:39,4 3:12,7 25,0
1   Anders Banger Ljusdals MS   940  
Entrant:Lejtorp Racing
57,8  11:05,3  10:42,2  6:54,1 
 
13 28 Arne Rådström MK Ratten VOC Elit A Volvo 29:39,6 3:12,9 0,2
1   Kent-Ola Björklund MK Ratten   940  
56,7  11:08,1  10:37,0  6:57,8 
 
14 88 Stefan Ryberg Forshaga MC B-förare 2 WD Volvo 29:41,2 3:14,5 1:14,0 1,6
2   Christian Ohlsson Kils MK Bil   940  
54,5  11:13,8  10:40,2  6:52,7 
 
15 98 Mattias Lindberg Vänersborgs MK B-förare 4 WD Subaru 29:41,5 3:14,8 0,3
1   Marcus Bengtsson Vänersborgs MK   Impreza  
53,0  11:01,5  10:42,7  7:04,3 
 
16 30 Alexander Cruse Kils MK Bil VOC Elit B Volvo 29:59,3 3:32,6 19,9 17,8
2   Krister Gull Kils MK Bil   240  
Entrant:valbo alltjänst
56,2  11:26,0  10:36,0  7:01,1 
 
17 27 Thomas Lahti NMS Boden VOC Elit A Volvo 30:01,2 3:34,5 21,6 1,9
2   Tomas Wikström Kalix MK   940  
Entrant:Team Cabby Racing
56,3  11:18,5  10:39,8  7:06,6 
 
18 53 Markus Theorin Skillingaryds MK VOC Cup Volvo 30:12,4 3:45,7 11,2
1   Stefan Ohlson Teknis MC   940  
Entrant:Bergfors snickerifabrik
56,7  11:25,2  10:51,0  6:59,5 
 
19 93 Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD Volvo 30:18,7 3:52,0 1:51,5 6,3
3   Per-Erik Andersson Ludvika MS   242  
56,8  11:24,2  10:49,5  7:08,2 
 
20 29 Pär Nordahl MK Ratten VOC Elit B Volvo 30:20,0 3:53,3 40,6 1,3
3   Thomas Waldenström Fryksdalens MK   940  
54,8  11:25,6  10:56,9  7:02,7 
 
21 48 Robert Blomberg SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 30:20,4 3:53,7 8,0 0,4
2   Stefan Siljevall SMK Trollhättan   940  
Entrant:O´Learys Racing
57,4  11:23,9  10:53,0  7:06,1 
 
22 25 Peter Elg Säffle MC VOC Elit A Volvo 30:20,6 3:53,9 41,0 0,2
3   Peter Johansson Säffle MC   940  
Entrant:AGI GULLABO RALLY 0486-21851
56,2  11:32,5  10:50,3  7:01,6 
 
23 35 Jonas Thorsell Falköpings MK VOC Elit B Volvo 30:21,8 3:55,1 42,4 1,2
4   Mikael Kjellgren Laxå MK   940  
Entrant:LEJTORP RACING
56,6  11:31,3  10:51,9  7:02,0 
 
24 95 Jan Wigertson Kullings MS B-förare 2 WD Opel 30:23,4 3:56,7 1:56,2 1,6
4   Christoffer Lund Kullings MS   Ascona B  
55,5  11:21,8  11:04,6  7:01,5 
 
25 91 Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2 WD Volvo 30:27,2 4:00,5 2:00,0 3,8
5   Per-Erik Svensson Teknis MC   242  
56,7  11:24,4  10:56,2  7:09,9 
 
26 102 Alan Karlsson Laxå MK C-förare 2 WD Volvo 30:28,0 4:01,3 0,8
1   Jonas Arvidsson Laxå MK   242  
55,5  11:25,9  10:54,2  7:12,4 
 
27 38 Marcus Kallin Säffle MC VOC Elit B Volvo 30:28,2 4:01,5 48,8 0,2
5   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
56,1  11:29,6  10:54,9  7:07,6 
 
28 9 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 30:30,8 4:04,1 2:25,1 2,6
6   Rickard Eriksson Hagfors MK   R19  
56,1  11:30,9  11:00,0  7:03,8 
 
29 203 Niclas Jägerhult Vallentuna MK B-förare 2 WD Volvo 30:32,6 4:05,9 2:05,4 1,8
6   Per Wilén Strängnäs AMS   240  
58,1  11:25,4  11:11,6  6:57,5 
 
30 20 Lars Ohlson SMK Vingåker VOC Elit A Volvo 30:33,0 4:06,3 53,4 0,4
4   Göran Widell SMK Vingåker   940  
58,6  11:35,8  10:55,4  7:03,2 
 
31 22 Håkan Süld Östhammars MK VOC Elit A Volvo 30:33,9 4:07,2 54,3 0,9
5   Ola Persson Rasbo MK   940  
58,9  11:29,9  10:56,2  7:08,9 
 
32 26 Ingvar Nilsson Hällefors MK VOC Elit A Volvo 30:34,9 4:08,2 55,3 1,0
6   Mikael Johansson Älmhults MK   940  
55,7  11:31,0  10:59,1  7:09,1 
 
33 73 Håkan Lindh Laxå MK Appendix K Volvo 30:35,3 4:08,6 1:31,3 0,4
2   Ronnie Ivarsson Laxå MK   242  
Entrant:HL Service i Laxå AB
1:17,6  11:20,8  10:47,2  7:09,7 
 
34 87 Joakim Smedberg Götene MK B-förare 2 WD Volvo 30:41,9 4:15,2 2:14,7 6,6
7   Sonny Torgrimsson Tidahoms MK   242  
59,8  11:33,2  10:58,6  7:10,3 
 
35 99 Conny Rolfsson Laxå MK B-förare 4 WD Mitsubishi 30:44,1 4:17,4 1:02,6 2,2
2   Mikael Rolfsson Laxå MK   Lancer Evo V  
56,8  11:34,1  11:03,7  7:09,5 
 
36 32 Joakim Källberg Örsundsbro MK VOC Elit B Volvo 30:46,5 4:19,8 1:07,1 2,4
6   Micke Eriksson Rasbo MK   740  
56,5  11:28,7  10:52,6  7:08,7  Penalties20
 
37 17 Anders Johansson Kullings MS VOC Elit A Volvo 30:48,5 4:21,8 1:08,9 2,0
7   Peter Andersson Kullings MS   940  
57,5  11:39,6  11:01,0  7:10,4 
 
38 24 Pär Pålsson Jämtlands MK VOC Elit A Volvo 30:49,0 4:22,3 1:09,4 0,5
8   Tina Blom Jämtlands MK   940  
56,2  11:39,9  11:01,7  7:11,2 
 
39 89 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B-förare 2 WD Volvo 30:54,1 4:27,4 2:26,9 5,1
8   Stig Åhlgren SMK Karlskoga   242  
Entrant:Bjuhrs Bil AB
54,7  11:38,6  11:00,7  7:20,1 
 
40 52 Johan Emilsson MK Nord-jämten VOC Cup Volvo 30:55,4 4:28,7 43,0 1,3
3   Linnea Johansen MK Nord-jämten   940  
57,0  11:43,6  11:06,0  7:08,8 
 
41 54 Magnus Eriksson Laxå MK VOC Cup Volvo 30:56,7 4:30,0 44,3 1,3
4   Morgan Eriksson Laxå MK   940  
Entrant:EMS Finnerödja AB
58,8  11:39,5  11:03,0  7:15,4 
 
42 21 Peder Johansson MK Team Treske VOC Elit A Volvo 30:57,1 4:30,4 1:17,5 0,4
9   Niklas Andersson MK Team Treske   240  
57,4  11:46,7  11:03,7  7:09,3 
 
43 94 Daniel Arwidson Falköpings MK B-förare 2 WD Ford 30:59,7 4:33,0 2:32,5 2,6
9   Joakim Sjöberg Falköpings MK   Escort Mk 2  
56,0  11:38,7  11:14,3  7:10,7 
 
44 55 Tom Thomasson MK Ratten VOC Cup Volvo 31:01,5 4:34,8 49,1 1,8
5   Dan Levin MK Ratten   940  
57,5  11:35,6  11:11,0  7:17,4 
 
45 204 Niklas Nilsson Jämtlands MK VOC Elit A Volvo 31:05,0 4:38,3 1:25,4 3,5
10   Lennar Gälliner Jämtlands MK   940  
56,3  11:37,6  11:16,2  7:14,9 
 
46 67 Jesper Samuelsson Storfors MK Grupp E VW 31:08,4 4:41,7 3,4
1   Jan Adolfsson Finnskoga MK   Golf II  
56,0  11:34,8  11:08,1  7:29,5 
 
47 19 Mattias Nilsson Omk VOC Elit A Volvo 31:16,9 4:50,2 1:37,3 8,5
11   Alf Jonsson Jämtlands MK   240  
57,7  11:45,0  11:16,1  7:18,1 
 
48 33 Per Allo Katrineholms MK VOC Elit B Volvo 31:17,8 4:51,1 1:38,4 0,9
7   Magnus Nilsson Katrineholms MK   940  
1:02,2  11:51,7  11:09,3  7:14,6 
 
49 37 Dennis Askling Hallsbergs MK VOC Elit B Volvo 31:18,7 4:52,0 1:39,3 0,9
8   Johan Elofsson Hallsbergs MK   940  
57,6  11:56,8  11:09,8  7:14,5 
 
50 57 Tobias Andersson Kullings MS VOC Cup Volvo 31:23,9 4:57,2 1:11,5 5,2
6   Peter Fogel Kullings MS   940  
59,7  11:57,0  11:13,0  7:14,2 
 
51 18 Frank Hoffmann SMK Linde VOC Elit A Volvo 31:29,0 5:02,3 1:49,4 5,1
12   Anders Östlund MK Hällefors   240  
Entrant:Järbo Alltech
59,6  11:52,7  11:14,7  7:22,0 
 
52 16 Kenneth Tomasson MK Ratten VOC Elit A Volvo 31:32,5 5:05,8 1:52,9 3,5
13   Henrik Zetterlund MK Ratten   940  
1:00,3  11:56,0  11:16,7  7:19,5 
 
53 46 Henrik Carlsson MK Ran Askersund VOC Cup Volvo 31:36,2 5:09,5 1:23,8 3,7
7   Thorbjörn Degerfeldt MK Ran   242  
56,0  11:54,1  11:23,0  7:23,1 
 
54 49 Oskar Lundmark Kullings MS VOC Cup Volvo 31:44,8 5:18,1 1:32,4 8,6
8   Johan Kempe Kullings MS   242  
Entrant:BRAÅS ÅKERI AB
1:05,3  11:56,6  11:19,0  7:23,9 
 
55 40 Andreas Westlund Kullings MS VOC Elit B Volvo 31:45,3 5:18,6 2:05,9 0,5
9   Niclas Börjeson Kullings MS   940  
58,4  11:57,4  11:24,2  7:25,3 
 
56 47 Johan Eriksson MK Ratten VOC Cup Volvo 31:51,0 5:24,3 1:38,6 5,7
9   Sten Yngve Styffe MK Ratten   240  
1:00,2  12:04,4  11:26,0  7:20,4 
 
57 100 Janne Eriksson Säffle MC C-förare 2 WD BMW 31:55,4 5:28,7 1:27,4 4,4
2   Håkan Johansson Säffle MC   325  
55,3  11:46,1  11:40,3  7:33,7 
 
58 106 Fredrik Lundkvist Skepptuna MK C-förare 4 WD Subaru 32:04,4 5:37,7 9,0
1   Anders Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
59,2  11:51,5  11:40,4  7:33,3 
 
59 39 Kjell Hansson Dals MK VOC Elit B Volvo 32:06,9 5:40,2 2:27,5 2,5
10   Rustan Hagstedt Kils MK Bil   242  
57,3  11:59,7  11:36,2  7:33,7 
 
60 5 Pontus Lönnström Nora MK Ungdomsrally Volvo 32:12,8 5:46,1 5,9
1   Mikael Lönnström Nora MK   244  
1:01,7  12:11,3  11:36,0  7:23,8 
 
61 36 Mats Johansson Göteborgs MF VOC Elit B Volvo 32:13,7 5:47,0 2:34,3 0,9
11   Oskar Heden Kullings MS   944  
56,9  12:04,8  11:31,9  7:40,1 
 
62 61 Pontus Jardstedt Kullings MS VOC Cup Volvo 32:16,1 5:49,4 2:03,7 2,4
10   Karl-Johan Borhammar Kullings MS   240  
57,9  12:04,7  11:31,3  7:32,2  Penalties10
 
63 6 Tobias Isaksson Laxå MK Ungdomsrally VW 32:43,2 6:16,5 30,4 27,1
2   Per Hansson Laxå MK   Golf 2  
Entrant:EMS FINNERÖDJA AB
59,3  12:24,4  11:45,0  7:34,5 
 
64 72 Bengt Kihlman Karlstad MC Bil Appendix K Saab 32:46,0 6:19,3 3:42,0 2,8
3   Kenneth Svensson Filipstads MC   99  
57,2  12:20,8  11:38,2  7:49,8 
 
65 51 Tore Bigsten Götene MK VOC Cup Volvo 32:46,7 6:20,0 2:34,3 0,7
11   Torbjörn Fagerlind Götene MK   940  
1:01,8  12:29,0  11:40,0  7:35,9 
 
66 4 Jim Johansson Skövde MK Ungdomsrally Volvo 33:47,0 7:20,3 1:34,2 1:00,3
3   Kent Johansson Skövde MK   244  
59,8  12:51,3  12:05,9  7:50,0 
 
67 44 Emil Karlsson Hällefors MK VOC Cup Volvo 33:54,5 7:27,8 3:42,1 7,5
12   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
Entrant:Kjellbergs AB
57,4  14:32,0  11:11,8  7:13,3 
 
68 1 Rikard Engström Storfors MK Ungdomsrally Volvo 34:01,4 7:34,7 1:48,6 6,9
4   Börje Engström Storfors MK   244  
1:02,0  13:04,5  12:09,8  7:45,1 
 
69 59 Lars Olsson SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 34:27,1 8:00,4 4:14,7 25,7
13   Christine Sager SMK Trollhättan   242  
1:01,1  12:54,0  12:26,0  8:06,0 
 
70 56 Lars Werner Kolsva MS VOC Cup Volvo 34:36,7 8:10,0 4:24,3 9,6
14   Erik Werner Kolsva MS   240  
1:04,1  13:09,1  12:20,0  8:03,5 
 
71 2 Dennis Persson Laxå MK Ungdomsrally Volvo 34:53,9 8:27,2 2:41,1 17,2
5   Daniel Thuresson Degerfors RC   940  
1:09,8  13:16,8  12:30,3  7:57,0 
 
72 63 Rickard Gustafsson SMK Södermanland VOC Cup Volvo 35:06,9 8:40,2 4:54,5 13,0
15   Patrick Larsson Eskilstuna MK   242  
58,0  11:50,5  11:07,7  11:10,7 
 
73 201 Joakim Rönnbäck Ssro Motorklubb Grupp E Opel 35:13,8 8:47,1 4:05,4 6,9
2   Bo Rönnbäck Östernärkes RMC   Ascona  
1:00,7  13:09,9  12:40,3  8:22,9 
 
74 74 Bengt Andersson Kullings MS Appendix K Saab 38:47,9 12:21,2 9:43,9 3:34,1
4   Leif Kärnede Älvbygdens MK   V4  
1:08,6  14:30,8  13:48,4  9:20,1 
 
75 64 Mimmi Öhlin MK Ran Askersund VOC Cup Volvo 40:12,7 13:46,0 10:00,3 1:24,8
16   Lennart Dybeck Rönne MK   242  
Entrant:Team superhjältarna
1:09,1  15:53,7  14:07,7  9:02,2 
 
76 34 Torbjörn Karlsson Rasbo MK VOC Elit B Volvo 46:36,4 20:09,7 16:57,0 6:23,7
12   Owe Holmgren Rasbo MK   940  
59,7  11:43,7  25:13,0  7:30,0  Penalties1:10
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!