Svenska English
Raceconsulting
2012-08-18 Västrallyt Grp. E & MRC Official final
After SS 10
47 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 118 Anders Kärnede Älvbygdens MK 4 WD Mitsubishi 34:24,4
1   Markus Börjesson Älvbygdens MK   Lancer Evo IX  
7:59,2  --  9:09,5  4:07,0  7:11,9  5:56,8 
 
2 303 Kristian Johansson Kinds MK A-förare 2 WD Opel 34:36,3 11,9 11,9
1   Stefan Ottosson Vetlanda RRC   Corsa B  
8:05,2  --  9:05,9  4:11,3  7:23,7  5:50,2 
 
3 122 Anders Olsson Vänersborgs MK A-förare 2 WD BMW 35:56,7 1:32,3 1:20,4 1:20,4
2   Sven Olsson Vänersborgs MK   325i  
8:24,5  --  9:41,8  4:25,2  7:35,4  5:49,8 
 
4 129 Daniel Hellstadius Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 36:01,2 1:36,8 4,5
1   Jonas Bergsander Kullings MS   242  
8:24,3  --  9:43,6  4:27,9  7:28,8  5:56,6 
 
5 128 Hasse Ericsson Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 36:06,5 1:42,1 5,3 5,3
2   Benny Larsson   940  
8:25,7  --  9:41,4  4:24,1  7:34,6  6:00,7 
 
6 137 Knutte Edenholm MK Team Treske B-förare 2 WD Volvo 36:31,5 2:07,1 30,3 25,0
3   Dan Rhodin SMK Trollhättan   242  
8:45,3  --  9:41,2  4:27,3  7:31,7  6:06,0 
 
7 138 Magnus Karlsson Vänersborgs MK B-förare 2 WD Volvo 36:32,4 2:08,0 31,2 0,9
4   Leif Lindgren Kinds MK   240  
8:33,9  --  9:44,1  4:27,7  7:47,4  5:59,3 
 
8 133 Joacim Wigertson Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 36:42,8 2:18,4 41,6 10,4
5   Andreas Westlund Kullings MS   940  
8:46,0  --  9:47,2  4:29,9  7:37,0  6:02,7 
 
9 125 Jonas Enderlein Stenungsunds MS B-förare 2 WD Volvo 36:46,0 2:21,6 44,8 3,2
6   Pierre Ellison Säffle MC   242  
8:30,1  --  9:51,0  4:30,3  7:43,4  6:11,2 
 
10 143 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan VOC Elit A Volvo 36:53,6 2:29,2 7,6
1   Albin Timell SMK Trollhättan   940  
Entrant:O´Learys Racing
8:29,1  --  9:48,3  4:35,0  7:51,2  6:10,0 
 
11 312 Jimmy Wessbo Kullings MS VOC Elit B Volvo 37:13,5 2:49,1 19,9
1   Robert Teiffel Kullings MS   940  
8:31,4  --  9:53,1  4:40,1  7:53,4  6:15,5 
 
12 134 Tommy Andersson SMK Trollhättan B-förare 2 WD Volvo 37:15,1 2:50,7 1:13,9 1,6
7   Håkan Engelbrektsson SMK Trollhättan   240  
8:39,8  --  9:47,8  4:47,3  7:45,6  6:14,6 
 
13 151 Karl-Johan Borhammar Kullings MS VOC Cup Volvo 37:23,9 2:59,5 8,8
1   Andreas Dolfén Kullings MS   940  
8:38,1  --  10:04,0  4:35,8  7:55,0  6:11,0 
 
14 309 Tom Thomasson MK Ratten VOC Cup Volvo 37:32,0 3:07,6 8,1 8,1
2   Dan Levin MK Ratten   940  
8:35,3  --  10:04,8  4:34,8  7:57,5  6:19,6 
 
15 127 Conny Jernås Dals MK B-förare 2 WD Volvo 37:32,3 3:07,9 1:31,1 0,3
8   Tobias Holmström Dals MK   242  
8:50,7  --  10:12,2  4:33,6  7:46,0  6:09,8 
 
16 145 Henrik Nellis Kullings MS VOC Elit B Volvo 37:41,8 3:17,4 28,3 9,5
2   Benny Holmstrand Kullings MS   940  
8:46,4  --  10:04,2  4:35,1  7:56,9  6:19,2 
 
17 156 Robert Blomberg SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 37:48,6 3:24,2 24,7 6,8
3   Stefan Siljevall SMK Trollhättan   940  
Entrant:O´Learys Racing
8:53,9  --  10:02,8  4:36,7  7:59,4  6:15,8 
 
18 314 Lars Markusson Kullings MS VOC Elit B Volvo 38:16,8 3:52,4 1:03,3 28,2
3   Per Markusson Kullings MS   940  
8:52,5  --  10:20,8  4:44,2  8:02,0  6:17,3 
 
19 148 Erik Stenberg Kullings MS VOC Elit B Volvo 38:20,4 3:56,0 1:06,9 3,6
4   Annie Hellstadius Kullings MS   240  
8:58,8  --  10:16,1  4:39,1  8:04,1  6:22,3 
 
20 315 Peder Johansson MK Team Treske VOC Elit A Volvo 38:27,8 4:03,4 1:34,2 7,4
2   Nina Jonasson Wäxjö MS   240  
8:43,4  --  10:15,4  4:35,7  8:30,8  6:22,5 
 
21 126 Stefan Grönberg Dals MK B-förare 2 WD Opel 38:27,9 4:03,5 2:26,7 0,1
9   Rolf Isaksson Dals MK   Ascona B  
8:49,7  --  10:24,7  4:43,7  7:59,5  6:30,3 
 
22 104 Jesper Samuelsson Storfors MK B-förare Grupp E VW 38:30,7 4:06,3 2,8
1   Jan Adolfsson Finnskoga MK   Golf II  
8:50,9  --  10:05,8  4:46,5  8:09,2  6:38,3 
 
23 161 Pontus Berglund Arlövs MC VOC Cup Volvo 38:35,4 4:11,0 1:11,5 4,7
4   Peter Berglund Arlövs MC   940  
8:57,4  --  10:19,0  4:38,9  8:07,4  6:32,7 
 
24 152 Oskar Lundmark Kullings MS VOC Cup Volvo 38:47,2 4:22,8 1:23,3 11,8
5   Johan Kempe Kullings MS   242  
Entrant:BRAÅS ÅKERI AB
8:47,0  --  10:16,9  5:20,7  8:03,8  6:18,8 
 
25 144 Mats Johansson Göteborgs MF VOC Elit B Volvo 38:53,5 4:29,1 1:40,0 6,3
5   Annette André Göteborgs MF   944  
8:56,4  --  10:24,9  4:51,0  8:07,3  6:33,9 
 
26 139 Tage Lundgren Stenungsunds MS C-förare 2 WD Volvo 38:54,6 4:30,2 1,1
1   Stefan Larsson Dals MK   242  
8:47,3  --  10:39,6  4:50,6  7:53,7  6:43,4 
 
27 107 Anton Alkberg Småbacka MK C-förare Grupp E Opel 38:58,0 4:33,6 3,4
1   Christer Alkberg Småbacka MK   Astra  
Entrant:Järbo Alltech
9:11,7  --  10:23,9  4:39,4  8:13,7  6:29,3 
 
28 106 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK B-förare Grupp E VW 39:02,4 4:38,0 31,7 4,4
2   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf Mk 2  
Entrant:Åhls´ Bildelar AB
9:03,7  --  10:28,0  4:46,7  8:14,1  6:29,9 
 
29 149 Lena Sandelius Göteborgs MF VOC Elit B Volvo 39:04,2 4:39,8 1:50,7 1,8
6   Erik Sandelius Göteborgs MF   940  
Entrant:R Sandelius Bil AB
9:12,8  --  10:16,3  4:49,2  8:10,6  6:35,3 
 
30 158 Håkan Olausson Stenungsunds MS VOC Cup Volvo 39:13,6 4:49,2 1:49,7 9,4
6   Anders Petersson Stenungsunds MS   240  
9:08,1  --  10:27,3  4:54,1  8:10,3  6:33,8 
 
31 114 Frida Axelsson Skillingaryds MK C-förare Grupp E VW 39:42,6 5:18,2 44,6 29,0
2   Per Uddesson Södra Sunnerbo MK   Golf II  
9:23,3  --  10:35,4  4:48,5  8:19,5  6:35,9 
 
32 157 Tomas Sjöberg Sotenäs MK VOC Cup Volvo 39:42,9 5:18,5 2:19,0 0,3
7   Krister Gull Kils MK Bil   244  
Entrant:MA Motorsport
9:06,5  --  10:42,5  4:55,2  8:21,5  6:37,2 
 
33 140 Krister Dahlberg Kullings MS C-förare 2 WD BMW 39:57,3 5:32,9 1:02,7 14,4
2   Peter Andersson Kullings MS   325 Coupé  
9:16,2  --  10:54,8  4:58,2  8:12,6  6:35,5 
 
34 102 Bengt-Arne Gustafsson Vara MK Appendix K Opel 39:59,1 5:34,7 1,8
1   Claes Andersson   Ascona  
9:19,6  --  10:53,7  4:57,7  8:17,1  6:31,0 
 
35 150 Pär-Olof Stahlgård Stenungsunds MS VOC Cup Volvo 40:10,3 5:45,9 2:46,4 11,2
8   Ann-Charlotte Jonasson Stenungsunds MS   242  
9:07,7  --  10:55,5  5:08,6  8:19,7  6:38,8 
 
36 318 Ingmar Lund Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 40:29,7 6:05,3 1:31,7 19,4
3   Karl-Henrik Borhammar Kullings MS   740  
9:28,3  --  10:50,8  4:59,3  8:25,4  6:45,9 
 
37 160 Jesper Simonsson SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 40:38,0 6:13,6 3:14,1 8,3
9   Tobias Johansson SMK Trollhättan   244  
9:45,3  --  10:47,5  4:58,8  8:23,5  6:42,9 
 
38 111 Cerry Olsson Älvbygdens MK C-förare Grupp E Volvo 41:09,3 6:44,9 2:11,3 31,3
4   Tommy Andersson Älvbygdens MK   940  
9:41,8  --  10:56,9  5:00,6  8:38,1  6:51,9 
 
39 112 Alexander Kolbert Vara MK C-förare Grupp E Volvo 41:29,4 7:05,0 2:31,4 20,1
5   Joakim Ljungkvist Götene MK   740  
9:54,6  --  11:07,0  5:00,5  8:42,0  6:45,3 
 
40 135 Bo Johannesson Dals MK B-förare 2 WD Saab 41:48,3 7:23,9 5:47,1 18,9
10   Tore Johannesson Dals MK   V4  
9:53,2  --  11:19,0  5:10,9  8:36,9  6:48,3 
 
41 109 Conny Palm Ilsbo MK C-förare Grupp E Opel 42:05,4 7:41,0 3:07,4 17,1
6   Rasmus Palm Ilsbo MK   Ascona B  
Entrant:WWW.FINESS.SE
9:47,4  --  11:20,5  5:10,3  8:50,6  6:56,6 
 
42 162 Lars Olsson SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 42:35,3 8:10,9 5:11,4 29,9
10   Christine Sager SMK Trollhättan   242  
9:51,6  --  11:20,4  5:24,1  8:41,9  7:17,3 
 
43 155 Pontus Jardstedt Kullings MS VOC Cup Volvo 43:07,3 8:42,9 5:43,4 32,0
11   Peter Svensson Kullings MS   240  
11:27,7  --  10:58,9  5:05,7  8:25,9  6:49,1 
 
44 101 Jari Liiten SMK Hälsinge Ungdomsrally Ford 43:18,4 8:54,0 11,1
1   Tommy Andersson SMK Hälsinge   Escort  
9:04,1  --  11:13,9  6:19,8  9:26,6  7:14,0 
 
45 159 Per-Åke Jonhsson MK Trophy VOC Cup Volvo 45:10,3 10:45,9 7:46,4 1:51,9
12   Roy Karlsson MK Trophy   242  
9:50,1  --  11:39,1  7:12,7  9:05,6  7:22,8 
 
46 146 Robert Johansson Göteborgs MF VOC Elit B Volvo 45:47,5 11:23,1 8:34,0 37,2
7   Torbjörn Thomsen Älvbygdens MK   240  
15:52,1  --  10:28,3  4:52,5  8:11,0  6:23,6 
 
47 115 Andreas Svensson Storfors MK C-förare Grupp E Saab 46:16,5 11:52,1 7:18,5 29,0
7   Jan Gudmunds Storfors MK   99  
12:04,2  --  12:06,9  5:41,2  9:10,2  7:14,0 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!