Svenska English
Raceconsulting
2012-08-18 Västrallyt Grp. E & MRC Official final
After SS 8
54 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 118 Anders Kärnede Älvbygdens MK 4 WD Mitsubishi 21:15,7
1   Markus Börjesson Älvbygdens MK   Lancer Evo IX  
7:59,2  --  9:09,5  4:07,0 
 
2 303 Kristian Johansson Kinds MK A-förare 2 WD Opel 21:22,4 6,7 6,7
1   Stefan Ottosson Vetlanda RRC   Corsa B  
8:05,2  --  9:05,9  4:11,3 
 
3 128 Hasse Ericsson Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 22:31,2 1:15,5 1:08,8
1   Benny Larsson   940  
8:25,7  --  9:41,4  4:24,1 
 
4 122 Anders Olsson Vänersborgs MK A-förare 2 WD BMW 22:31,5 1:15,8 1:09,1 0,3
2   Sven Olsson Vänersborgs MK   325i  
8:24,5  --  9:41,8  4:25,2 
 
5 129 Daniel Hellstadius Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 22:35,8 1:20,1 4,6 4,3
2   Jonas Bergsander Kullings MS   242  
8:24,3  --  9:43,6  4:27,9 
 
6 123 Peder Eliasson Skene MS A-förare 2 WD Opel 22:39,4 1:23,7 1:17,0 3,6
3   Daniel Molin Skene MS   Ascona B  
8:25,1  --  9:48,5  4:25,8 
 
7 138 Magnus Karlsson Vänersborgs MK B-förare 2 WD Volvo 22:45,7 1:30,0 14,5 6,3
3   Leif Lindgren Kinds MK   240  
8:33,9  --  9:44,1  4:27,7 
 
8 125 Jonas Enderlein Stenungsunds MS B-förare 2 WD Volvo 22:51,4 1:35,7 20,2 5,7
4   Pierre Ellison Säffle MC   242  
8:30,1  --  9:51,0  4:30,3 
 
9 143 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan VOC Elit A Volvo 22:52,4 1:36,7 1,0
1   Albin Timell SMK Trollhättan   940  
Entrant:O´Learys Racing
8:29,1  --  9:48,3  4:35,0 
 
10 137 Knutte Edenholm MK Team Treske B-förare 2 WD Volvo 22:53,8 1:38,1 22,6 1,4
5   Dan Rhodin SMK Trollhättan   242  
8:45,3  --  9:41,2  4:27,3 
 
11 133 Joacim Wigertson Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 23:03,1 1:47,4 31,9 9,3
6   Andreas Westlund Kullings MS   940  
8:46,0  --  9:47,2  4:29,9 
 
12 312 Jimmy Wessbo Kullings MS VOC Elit B Volvo 23:04,6 1:48,9 1,5
1   Robert Teiffel Kullings MS   940  
8:31,4  --  9:53,1  4:40,1 
 
13 134 Tommy Andersson SMK Trollhättan B-förare 2 WD Volvo 23:14,9 1:59,2 43,7 10,3
7   Håkan Engelbrektsson SMK Trollhättan   240  
8:39,8  --  9:47,8  4:47,3 
 
13 309 Tom Thomasson MK Ratten VOC Cup Volvo 23:14,9 1:59,2
1   Dan Levin MK Ratten   940  
8:35,3  --  10:04,8  4:34,8 
 
15 151 Karl-Johan Borhammar Kullings MS VOC Cup Volvo 23:17,9 2:02,2 3,0 3,0
2   Andreas Dolfén Kullings MS   940  
8:38,1  --  10:04,0  4:35,8 
 
16 145 Henrik Nellis Kullings MS VOC Elit B Volvo 23:25,7 2:10,0 21,1 7,8
2   Benny Holmstrand Kullings MS   940  
8:46,4  --  10:04,2  4:35,1 
 
17 156 Robert Blomberg SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 23:33,4 2:17,7 18,5 7,7
3   Stefan Siljevall SMK Trollhättan   940  
Entrant:O´Learys Racing
8:53,9  --  10:02,8  4:36,7 
 
18 315 Peder Johansson MK Team Treske VOC Elit A Volvo 23:34,5 2:18,8 42,1 1,1
2   Nina Jonasson Wäxjö MS   240  
8:43,4  --  10:15,4  4:35,7 
 
19 127 Conny Jernås Dals MK B-förare 2 WD Volvo 23:36,5 2:20,8 1:05,3 2,0
8   Tobias Holmström Dals MK   242  
8:50,7  --  10:12,2  4:33,6 
 
20 104 Jesper Samuelsson Storfors MK B-förare Grupp E VW 23:43,2 2:27,5 6,7
1   Jan Adolfsson Finnskoga MK   Golf II  
8:50,9  --  10:05,8  4:46,5 
 
21 132 Reine Vitikainen SMK Trollhättan B-förare 2 WD VW 23:44,6 2:28,9 1:13,4 1,4
9   Johan Wickelgren SMK Trollhättan   Golf Mk2  
8:40,0  --  10:15,8  4:48,8 
 
22 148 Erik Stenberg Kullings MS VOC Elit B Volvo 23:54,0 2:38,3 49,4 9,4
3   Annie Hellstadius Kullings MS   240  
8:58,8  --  10:16,1  4:39,1 
 
23 161 Pontus Berglund Arlövs MC VOC Cup Volvo 23:55,3 2:39,6 40,4 1,3
4   Peter Berglund Arlövs MC   940  
8:57,4  --  10:19,0  4:38,9 
 
24 316 Jan-Erik Eriksson Ludvika MS A-förare Grupp E Opel 23:56,0 2:40,3 0,7
1   Erik Karjula Ludvika MS   Astra  
8:52,5  --  10:21,4  4:42,1 
 
25 141 Anders Larsson Stenungsunds MS C-förare 2 WD Volvo 23:57,1 2:41,4 1,1
1   Markus Björklund Stenungsunds MS   940  
8:44,7  --  10:16,5  4:35,9 
 
26 314 Lars Markusson Kullings MS VOC Elit B Volvo 23:57,5 2:41,8 52,9 0,4
4   Per Markusson Kullings MS   940  
8:52,5  --  10:20,8  4:44,2 
 
27 126 Stefan Grönberg Dals MK B-förare 2 WD Opel 23:58,1 2:42,4 1:26,9 0,6
10   Rolf Isaksson Dals MK   Ascona B  
8:49,7  --  10:24,7  4:43,7 
 
28 310 Jesper Ödberg Falköping MK VOC Elit B Suzuki 24:10,1 2:54,4 1:05,5 12,0
5   Fredrik Palm Skara MK   Swift  
9:02,5  --  10:19,2  4:48,4 
 
29 144 Mats Johansson Göteborgs MF VOC Elit B Volvo 24:12,3 2:56,6 1:07,7 2,2
6   Annette André Göteborgs MF   944  
8:56,4  --  10:24,9  4:51,0 
 
30 107 Anton Alkberg Småbacka MK C-förare Grupp E Opel 24:15,0 2:59,3 2,7
1   Christer Alkberg Småbacka MK   Astra  
Entrant:Järbo Alltech
9:11,7  --  10:23,9  4:39,4 
 
31 139 Tage Lundgren Stenungsunds MS C-förare 2 WD Volvo 24:17,5 3:01,8 20,4 2,5
2   Stefan Larsson Dals MK   242  
8:47,3  --  10:39,6  4:50,6 
 
32 149 Lena Sandelius Göteborgs MF VOC Elit B Volvo 24:18,3 3:02,6 1:13,7 0,8
7   Erik Sandelius Göteborgs MF   940  
Entrant:R Sandelius Bil AB
9:12,8  --  10:16,3  4:49,2 
 
33 106 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK B-förare Grupp E VW 24:18,4 3:02,7 35,2 0,1
2   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf Mk 2  
Entrant:Åhls´ Bildelar AB
9:03,7  --  10:28,0  4:46,7 
 
34 152 Oskar Lundmark Kullings MS VOC Cup Volvo 24:24,6 3:08,9 1:09,7 6,2
5   Johan Kempe Kullings MS   242  
Entrant:BRAÅS ÅKERI AB
8:47,0  --  10:16,9  5:20,7 
 
35 158 Håkan Olausson Stenungsunds MS VOC Cup Volvo 24:29,5 3:13,8 1:14,6 4,9
6   Anders Petersson Stenungsunds MS   240  
9:08,1  --  10:27,3  4:54,1 
 
36 157 Tomas Sjöberg Sotenäs MK VOC Cup Volvo 24:44,2 3:28,5 1:29,3 14,7
7   Krister Gull Kils MK Bil   244  
Entrant:MA Motorsport
9:06,5  --  10:42,5  4:55,2 
 
37 114 Frida Axelsson Skillingaryds MK C-förare Grupp E VW 24:47,2 3:31,5 32,2 3,0
2   Per Uddesson Södra Sunnerbo MK   Golf II  
9:23,3  --  10:35,4  4:48,5 
 
38 153 Jonas Kolbert Vara MK VOC Cup Volvo 25:04,9 3:49,2 1:50,0 17,7
8   Kent Kolbert Vara MK   244  
9:04,5  --  10:57,3  5:03,1 
 
39 140 Krister Dahlberg Kullings MS C-förare 2 WD BMW 25:09,2 3:53,5 1:12,1 4,3
3   Peter Andersson Kullings MS   325 Coupé  
9:16,2  --  10:54,8  4:58,2 
 
40 102 Bengt-Arne Gustafsson Vara MK Appendix K Opel 25:11,0 3:55,3 1,8
1   Claes Andersson   Ascona  
9:19,6  --  10:53,7  4:57,7 
 
41 150 Pär-Olof Stahlgård Stenungsunds MS VOC Cup Volvo 25:11,8 3:56,1 1:56,9 0,8
9   Ann-Charlotte Jonasson Stenungsunds MS   242  
9:07,7  --  10:55,5  5:08,6 
 
42 318 Ingmar Lund Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 25:18,4 4:02,7 1:03,4 6,6
3   Karl-Henrik Borhammar Kullings MS   740  
9:28,3  --  10:50,8  4:59,3 
 
43 103 Glenna Bjur Gnesta MK B-förare Grupp E Opel 25:30,3 4:14,6 1:47,1 11,9
3   Ricard Gelin Gnesta MK   Manta  
Entrant:TeamGlennaRacing
9:19,1  --  10:54,0  5:17,2 
 
44 160 Jesper Simonsson SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 25:31,6 4:15,9 2:16,7 1,3
10   Tobias Johansson SMK Trollhättan   244  
9:45,3  --  10:47,5  4:58,8 
 
45 111 Cerry Olsson Älvbygdens MK C-förare Grupp E Volvo 25:39,3 4:23,6 1:24,3 7,7
4   Tommy Andersson Älvbygdens MK   940  
9:41,8  --  10:56,9  5:00,6 
 
46 112 Alexander Kolbert Vara MK C-förare Grupp E Volvo 26:02,1 4:46,4 1:47,1 22,8
5   Joakim Ljungkvist Götene MK   740  
9:54,6  --  11:07,0  5:00,5 
 
47 109 Conny Palm Ilsbo MK C-förare Grupp E Opel 26:18,2 5:02,5 2:03,2 16,1
6   Rasmus Palm Ilsbo MK   Ascona B  
Entrant:WWW.FINESS.SE
9:47,4  --  11:20,5  5:10,3 
 
48 135 Bo Johannesson Dals MK B-förare 2 WD Saab 26:23,1 5:07,4 3:51,9 4,9
11   Tore Johannesson Dals MK   V4  
9:53,2  --  11:19,0  5:10,9 
 
49 162 Lars Olsson SMK Trollhättan VOC Cup Volvo 26:36,1 5:20,4 3:21,2 13,0
11   Christine Sager SMK Trollhättan   242  
9:51,6  --  11:20,4  5:24,1 
 
50 101 Jari Liiten SMK Hälsinge Ungdomsrally Ford 26:37,8 5:22,1 1,7
1   Tommy Andersson SMK Hälsinge   Escort  
9:04,1  --  11:13,9  6:19,8 
 
51 155 Pontus Jardstedt Kullings MS VOC Cup Volvo 27:52,3 6:36,6 4:37,4 1:14,5
12   Peter Svensson Kullings MS   240  
11:27,7  --  10:58,9  5:05,7 
 
52 159 Per-Åke Jonhsson MK Trophy VOC Cup Volvo 28:41,9 7:26,2 5:27,0 49,6
13   Roy Karlsson MK Trophy   242  
9:50,1  --  11:39,1  7:12,7 
 
53 115 Andreas Svensson Storfors MK C-förare Grupp E Saab 29:52,3 8:36,6 5:37,3 1:10,4
7   Jan Gudmunds Storfors MK   99  
12:04,2  --  12:06,9  5:41,2 
 
54 146 Robert Johansson Göteborgs MF VOC Elit B Volvo 31:12,9 9:57,2 8:08,3 1:20,6
8   Torbjörn Thomsen Älvbygdens MK   240  
15:52,1  --  10:28,3  4:52,5 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!